MusicBrainz - en to nl translation catalogue (523 entries)

en: A new AJAX coverart uploader is released, making it easier to add cover art to releases.
nl: Een nieuwe op AJAX gebaseerde uploader wordt uitgebracht, waardoor het makkelijker wordt om afbeeldingen toe te voegen.

en: A rift in the MusicBrainz community leads to a Great Dispute.
nl: Een breuk in de gemeenschap van MusicBrainz leidt tot het Grote Schisma.

en: Added support for improved TRM collision handling in the classic tagger.
nl: Ondersteuning voor verbeterde afhandeling van TRM-botsingen toegevoegd aan de klassieke tagger.

en: Advanced relationships
nl: Relaties

en: Advanced relationships that allow users to connect basic data entities is relased and unused TRMs pruned from the database. Inline editing is turned off by default, causing a drop in voting activity.
nl: Relaties die gebruikers objecten laat verbinden zijn uitgebracht en ongebruikte TRM’s zijn uit de gegevensbank verwijderd. Bewerkingen op dezelfde pagina is standaard uitgeschakeld waardoor er minder gestemd wordt.

en: Album languages
nl: Albumtalen

en: Album languages, guess case improvements and revamps edit forms released.
nl: Talen van uitgaves, verbeteringen in het gokken van hoofdlettergebruik en vernieuwde bewerkingsformulieren worden uitgebracht.

en: Amazon Coverart
nl: Afbeeldingen van Amazon

en: Amazon betas <a href="http://soundunwound.com">SoundUnwound</a> with data from MusicBrainz.
nl: Amazon begint een beta van <a href="http://soundunwound.com">SoundUnwound</a> met gegevens van MusicBrainz.

en: Amazon betas SoundUnwound
nl: Amazon begint met een bèta van SoundUnwound

en: Amazon coverart support released.
nl: Ondersteuning voor afbeeldingen van Amazon uitgebracht.

en: An improved release editor and a new site design are released.
nl: Een verbeterde uitgavebewerker en een nieuw siteontwerp worden uitgebracht.

en: Annotation support released.
nl: Ondersteuning voor aantekeningen uitgebracht.

en: Annotations
nl: Aantekeningen

en: Artist subscriptions
nl: Abonnementen op artiesten

en: Artist subscriptions made public and various smaller user centric improvements are released.
nl: Abonnementen op artiesten openbaar gemaakt en verschillende kleiner verbeteringen voor gebruikers zijn uitgebracht.

en: Artist subscriptions.
nl: Abonnementen op artiesten

en: BBC dynamic artist pages
nl: Dynamische artiestenpagina’s van de BBC

en: BBC launches the dynamic artist pages based on MusicBrainz data.
nl: De BBC lanceert dynamische artiestenpagina’s gebaseerd op gegevens van MusicBrainz

en: BBC partners with MetaBrainz
nl: BBC wordt een partner van MetaBrainz

en: Bug fix/cleanup release.
nl: Uitgave waarin programmeerfouten zijn verbeterd en de server is schoongemaakt.

en: Bug fixes
nl: Programmeerfouten verbeterd

en: CAA initial release
nl: Eerste uitgave van de CAA

en: CAA official release
nl: Officiële uitgave van de CAA

en: Caching (memcached) and bugs fixed.
nl: Gecacht en programmeerfouten verbeterd.

en: Caching/bug fixes
nl: Cachen/verbeterde programmeerfouten

en: Cleanup
nl: Schoonmaak

en: Cleanup release.
nl: Schoonmaakuitgave

en: Collection, Ratings, CDStubs
nl: Collectie, Waarderingen, cd-beginsels

en: Collection, Ratings, CDStubs, LastUpdate released.
nl: Collecties, waarderingen, cd-beginsels en LastUpdate worden uitgebracht.

en: Dedicated database server
nl: Toegewijde gegevensbankserver

en: Edit display improvements, turned off RDF dumps, new install scripts released.
nl: Verbeteringen in het weergeven van bewerkingen, RDF dumps uitgeschakeld en nieuwe installatiescripts uitgebracht.

en: Edit search
nl: Zoeken naar bewerkingen

en: Editor ojnkpjg runs a script setting track times from DiscID values, creating a huge spike in edits.
nl: Redacteur ojnkpjg voert een script uit dat de duur van nummers instelt aan de hand van disc-id’s, wat tot een enorme piek aan bewerkingen leidt.

en: Folksonomy tagging, editor subscriptions are released.
nl: Folksonomie-etikettering en abonnementen op redacteurs worden uitgebracht.

en: FreeDB auto import feature turned off and autoeditor elections released. Unused TRMs pruned from the database.
nl: De automatische import vanuit FreeDB wordt uitgeschakeld en de verkiezing van autoredacteurs toegevoegd. Niet-gebruikte TRM’s worden uit de gegevensbank verwijderd.

en: FreeDB off/Autoeditors
nl: FreeDB uit / Autoredacteurs

en: Great Dispute
nl: Grote Schisma

en: Imported CD Baby catalog as CD Stubs
nl: Catalogus van CS Baby geïmporteerd als cd-beginsels

en: Imported the metadata from the CD Baby catalog into our CD Stubs collection.
nl: Metagegevens van de catalogus van CD Baby geïmporteerd in onze verzameling cd-beginsels.

en: Improve voting
nl: Verbeterd stemmen

en: Improved search
nl: Verbeterde zoekfunctie

en: Improved search/cleanup.
nl: Verbeterd zoeken / opruiming.

en: In an effort to reduce the size of the open edit queue and force less waiting for changes, the length of time edits stay open before expiration is reduced from 14 to 7 days.
nl: In een poging om de lengte van de wachtrij voor bewerkingen en de wachttijd voor veranderingen te verminderen, is de tijd waarin bewerkingen open blijven staan verminderd van veertien naar zeven dagen.

en: In preparation for NGS, editing is turned off until release.
nl: In aanloop naar NGS zijn bewerkingen uitgeschakeld tot de uitgave van NGS.

en: In preparation for NGS, editors are encouraged to avoid editing until release unless entirely necessary.
nl: In aanloop naar NGS worden redacteurs aangespoord om bewerkingen te vermijden tenzij het strikt noodzakelijk is.

en: Indexed search/XML WS
nl: Geïndexeerd zoeken / XML WD

en: Indexes search and a new XML based Web Service are released.
nl: Geïndexeerde zoekfunctie en een nieuwe op XML gebaseerde webdienst worden uitgebracht.

en: Inline edits
nl: Ingebedde bewerkingen

en: Inline edits, new reports, improved data import scripts.
nl: Ingebedde bewerkingen, nieuwe rapporten en verbeterde scripts voor gegevensimport.

en: Install scripts
nl: Installatiescripts

en: Kuno Woudt begins working for MusicBrainz full-time.
nl: Kuno Woudt begint voltijds te werken bij MusicBrainz.

en: Kuno Woudt hired as full-time developer
nl: Kuno Woudt aangenomen als voltijds ontwikkelaar

en: Labels/data quality
nl: Platenmaatschappijen / gegevenskwaliteit

en: Last.fm signs up with MetaBrainz and starts using MusicBrainz data.
nl: Last.fm tekent een contract met MetaBrainz en begint gegevens van MusicBrainz te gebruiken.

en: Link to MusicBrainz feature, release events and edit suggestions released.
nl: Mogelijkheden voor koppeling naar MusicBrainz, uitgavegebeurtenissen en suggesties voor bewerkingen uitgebracht.

en: Linkara Musica becomes first commercial customer of MetaBrainz.
nl: Linkara Musica wordt de eerste commerciële klant van MetaBrainz.

en: Linking
nl: Koppeling

en: Menus/Client scripting
nl: Scripting voor menu’s en programma’s

en: MetaBrainz accepts three students for Google Summer of Code.
nl: MetaBrainz accepteert drie studenten voor de Google Summer of Code.

en: MetaBrainz hires Oliver Charles
nl: MetaBrainz neemt Oliver Charles aan

en: MetaBrainz launched
nl: MetaBrainz gelanceerd

en: MetaBrainz signs first customer
nl: MetaBrainz tekent zijn eerste klant.

en: MetaWeb comes MusicBrainz data user.
nl: MetaWeb wordt een gebruiker van de gegevens van MusicBrainz.

en: MetaWeb signed
nl: MetaWeb getekend

en: MusicBrainz Move
nl: Verhuizing van MusicBrainz

en: MusicBrainz Server source code moved to Git from Subversion.
nl: De broncode voor de server van MusicBrainz verhuist van Subversion naar Git.

en: MusicBrainz gets its first dedicated database server.
nl: MusicBrainz krijgt zijn eerste toegewijde server.

en: MusicBrainz moved to Digital West Networks in San Luis Obispo.
nl: MusicBrainz verhuist naar Digital West Networks in San Luis Obispo.

en: MusicBrainz partners with MusicIP and starts using MusicDNS's PUID acoustic fingerprints. Picard becomes the official MusicBrainz tagger with PUID support, which causes edit activity to decrease.
nl: MusicBrainz begint een partnerschap met MusicIP en begint de PUID akoestische vingerafdrukken van MusicDNS te gebruiken. Picard wordt de officiële tagger van MusicBrainz met ondersteuning voor PUID’s, waardoor er minder bewerkingen worden gedaan.

en: NGS No-Editing Phase
nl: Bewerkingsloze fase voor NGS

en: NGS Reduced Editing Phase
nl: Bewerkingsarme fase voor NGS

en: NGS Release
nl: NGS uitgebracht

en: NGS, a MusicBrainz major rewrite, is released!
nl: NGS, een grote verbouwing van MusicBrainz, is uitgebracht!

en: Non album tracks
nl: Nummers zonder album

en: Non album tracks are released.
nl: Nummers zonder album uitgebracht.

en: Oliver Charles becomes employee #1 of MetaBrainz Foundation.
nl: Oliver Charles wordt de eerste werknemer van de MetaBrainz stichting.

en: Oliver Charles begins working for MusicBrainz full-time.
nl: Oliver Charles begint voltijds voor MusicBrainz te werken.

en: Oliver Charles joins MusicBrainz full-time
nl: Oliver Charles wordt voltijds werknemer van MusicBrainz

en: Relationship Editor
nl: Relatiebewerker

en: Release Groups, ISRCs, CDStub searching
nl: Uitgavegroepen, ISRC’s, zoeken naar cd-beginsels

en: Release editor
nl: Uitgavebewerker

en: Release editor and Guess Case released.
nl: De uitgavebewerker en het gokken van hoofdlettergebruik worden uitgebracht.

en: Release groups, ISRC support, CDStub searching and search fixes released.
nl: Uitgavegroepen, ondersteuning voor ISRC’s, zoeken in cd-beginsels en verbeteringen aan de zoekfunctie uitgebracht.

en: SG5 Fixes
nl: SG5 verbeteringen

en: Search improvements
nl: Zoekverbeteringen

en: Style Guideline 5 workaround introduced and unused TRMs pruned from the database.
nl: Er wordt een oplossing voor fouten in Stijlgids 5 geïntroduceerd en ongebruikte TRM’s worden uit de gegevensbank verwijderd.

en: Support for Labels and data quality are released.
nl: Ondersteuning voor platenmaatschappijen en gegevenskwaliteit worden uitgebracht

en: TRM collisions
nl: TRM-botsingen

en: Tags
nl: Etiketten

en: The BBC becomes a MetaBrainz customer and starts using MusicBrainz data.
nl: De BBC wordt een klant van MetaBrainz en begint gegevens van MusicBrainz te gebruiken.

en: The Cover Art Archive becomes initially available
nl: De Cover Art Archive wordt voor het eerst beschikbaar

en: The Cover Art Archive is officially released
nl: De Cover Art Archive wordt officieel uitgebracht

en: The MetaBrainz Foundation, the legal home for MusicBrainz is announced to the public.
nl: De Stichting MetaBrainz, het juridische thuis van MusicBrainz, wordt aan het publiek gepresenteerd.

en: The relationship editor, for bulk-editing relationships for a release, is released to production.
nl: De relatiebewerker voor massabewerkingen aan relaties van uitgaves, is uitgebracht.

en: The search features and web service improvements are released.
nl: Verbeteringen aan de zoekfunctie en de webienst worden uigebracht.

en: Track times set from DiscIDs
nl: Nummerlengtes die met disc-id’s zijn ingesteld

en: User improvements
nl: Verbeteringen voor gebruikers

en: Voting logic was improved, web based autoeditor elections released.
nl: Logica voor stemmen verbeterd en verkiezingen voor autoredacteurs uitgebracht.

en: Voting period shortened to 7 days
nl: Stemmingsperiode tot zeven dagen ingekort

en: mb_server now hosted on Git
nl: mb_server wordt nu gehost op Git

en: % of total mediums
nl: % van totale media

en: % of total releases
nl: % van het totale aantal uitgaves

en: /day
nl: /dag

[ctx: vote]
en: Abstain
nl: Onthouding

en: Abstentions
nl: Onthoudingen

en: Active Editors
nl: Actieve redacteurs

en: Active Users
nl: Actieve gebruikers

en: Active Voters
nl: Actieve stemmers

en: Add/remove lines:
nl: Lijnen toevoegen of verwijderen:

en: All edits that have been applied
nl: Alle bewerkingen die zijn doorgevoerd

en: All edits that have failed by being voted down
nl: Alle bewerkingen die zijn mislukt omdat ze zijn weggestemd

en: All edits that have failed dependency checks
nl: Alle bewerkingen die niet door de controle van afhankelijkheden kwamen.

en: All edits that have failed prerequisite checks
nl: Alle bewerkingen die niet door de controle van benodigdheden kwamen.

en: All edits that have hit an error
nl: Alle bewerkingen waarbij een fout is opgetreden

en: All other available languages and scripts have 0 releases and works.
nl: Alle andere beschikbare talen en schriften hebben nul uitgaves en composities.

en: Applied edits
nl: Toegepaste bewerkingen

en: Applied:
nl: doorgevoerd:

[ctx: vote]
en: Approve
nl: Goedgekeurd

en: Area Tags (raw)
nl: Etiketten van gebieden (totaal)

en: Areas
nl: Gebieden

en: Areas:
nl: Gebieden:

en: Artist Countries
nl: Nationaliteiten

en: Artist Credits
nl: Artiestvermeldingen

en: Artist IPIs
nl: Artiest-IPI’s

en: Artist ISNIs
nl: ISNI’s van artiesten

en: Artist Ratings
nl: Waarderingen van de artiest

en: Artist Ratings (raw)
nl: Waarderingen van artiesten (totaal)

en: Artist Tags (raw)
nl: Etiketten van artiesten (totaal)

en: Artist Types and Genders
nl: Types artiesten en geslachten

en: Artists
nl: Artiesten

en: Artists in ACs
nl: Artiesten met vermeldingen

en: Artists not in ACs
nl: Artiesten zonder vermeldingen

en: Artists with at least one artist credit appearance
nl: Artiesten die ten minste in één vermelding voorkomen

en: Artists with gender set to female
nl: Artiesten met het geslacht vrouw

en: Artists with gender set to male
nl: Artiesten met het geslacht man

en: Artists with gender set to other
nl: Artiesten met het geslacht overig

en: Artists with gender unset (non-group artists)
nl: Artiesten (geen groepen) waarbij het geslacht niet is ingesteld

en: Artists with no appearances in artist credits
nl: Artiesten die niet in een vermelding voorkomen

en: Artists with no country set
nl: Artiesten waarvan het land niet is ingesteld

en: Artists with type set to character
nl: Artiesten met het type karakter

en: Artists with type set to choir
nl: Artiesten met het type koor

en: Artists with type set to group
nl: Artiesten van het type groep

en: Artists with type set to orchestra
nl: Artiesten met het type orkest

en: Artists with type set to other
nl: Artiesten met het type overig

en: Artists with type set to person
nl: Artiesten van het type persoon

en: Artists with type unset
nl: Artiesten waarvan het type niet is ingesteld

en: Artists:
nl: Artiesten:

en: Attributes
nl: Eigenschappen

en: Barcodes
nl: Streepjescodes

en: Barcodes:
nl: Streepjescodes:

en: Basic metadata
nl: Basisgegevens

en: Basics
nl: Algemeen

en: By Cover Art Type
nl: Per type afbeelding

en: By Release Format
nl: Per mediumtype

en: By Release Group Type
nl: Per type uitgavegroep

en: By Release Status
nl: Per uitgavestatus

en: CD Stubs (all time / current):
nl: Cd-beginsels (altijd / nu):

en: CDStub tracks
nl: Nummers in cd-beginsels

en: CDStubs (all)
nl: Cd-beginsels (totaal)

en: CDStubs (submitted)
nl: Cd-beginsels (ingevoerd)

en: Cancelled edits
nl: Geannuleerde bewerkingen

en: Cancelled:
nl: geannuleerd:

en: Characters
nl: Karakters

en: Check boxes above
nl: Bovenstaande selectievakjes

en: Choirs
nl: Koren

en: Click to deselect
nl: Klik ergens in de grafiek

en: Controls
nl: Bediening

en: Core Entities
nl: Kernobjecten

en: Count of active editors
nl: Aantal actieve redacteurs

en: Count of active editors (editing or voting) during the last week
nl: Aantal actieve redacteurs (bewerken of stemmen) gedurende de afgelopen week

en: Count of all Abstain votes
nl: Totaal aantal stemmen onthouding

en: Count of all Area Tags (raw)
nl: Aantal etiketten (totaal)

en: Count of all Artist Credits
nl: Totaal aantal vermeldingen van artiesten

en: Count of all Artist Ratings
nl: Totaal aantal waarderingen van artiesten

en: Count of all Artist Ratings (raw)
nl: Aantal waarderingen van artiesten (totaal)

en: Count of all Artist Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van artiesten (totaal)

en: Count of all Barcodes
nl: Totaal aantal streepjescodes

en: Count of all CDStub tracks
nl: Totaal aantal nummers in cd-beginsels

en: Count of all CDStubs
nl: Totaal aantal cd-beginsels

en: Count of all CDStubs ever submitted
nl: Totaal aantal ooit ingediende cd-beginsels

en: Count of all Disc IDs
nl: Totaal aantal disc-id’s

en: Count of all IPIs
nl: Totaal aantal IPI’s

en: Count of all IPIs for Artists
nl: Totaal aantal IPI’s van artiesten

en: Count of all IPIs for Labels
nl: Totaal aantal IPI’s van platenmaatschappijen

en: Count of all ISNIs
nl: Totaal aantal ISNI’s

en: Count of all ISNIs for Artists
nl: Totaal aantal ISNI’s van artiesten

en: Count of all ISNIs for Labels
nl: Totaal aantal ISNI’s van platenmaatschappijen

en: Count of all ISRCs
nl: Totaal aantal ISRC’s

en: Count of all ISWCs
nl: Totaal aantal ISWC’s

en: Count of all Instrument Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van instrumenten (totaal)

en: Count of all Label Ratings
nl: Totaal aantal waarderingen van platenmaatschappijen

en: Count of all Label Ratings (raw)
nl: Aantal waarderingen van platenmaatschappijen (totaal)

en: Count of all Label Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van platenmaatschappijen (totaal)

en: Count of all Mediums with Disc IDs
nl: Totaal aantal media met disc-id’s

en: Count of all Mediums with {n} Disc IDs
nl: Totaal aantal media met {n} disc-id’s

en: Count of all No votes
nl: Totaal aantal tegenstemmen

en: Count of all Ratings
nl: Totaal aantal waarderingen

en: Count of all Ratings (raw)
nl: Aantal waarderingen (totaal)

en: Count of all Recording Ratings
nl: Totaal aantal waarderingen van opnames

en: Count of all Recording Ratings (raw)
nl: Aantal waarderingen van opnames (totaal)

en: Count of all Recording Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van opnames (totaal)

en: Count of all Recordings with ISRCs
nl: Totaal aantal opnames met ISRC’s

en: Count of all Recordings with {n} Releases
nl: Totaal aantal opnames met {n} uitgaves

en: Count of all Relationships
nl: Totaal aantal relaties

en: Count of all Release Group Ratings
nl: Totaal aantal waarderingen van uitgavegroepen

en: Count of all Release Group Ratings (raw)
nl: Aantal waarderingen van uitgavegroepen (totaal)

en: Count of all Release Group Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van uitgavegroepen (totaal)

en: Count of all Release Groups with {n} Releases
nl: Totaal aantal uitgavegroepen met {n} uitgaves

en: Count of all Release Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van uitgaves (totaal)

en: Count of all Releases at Default Data Quality
nl: Totaal aantal uitgaves met een standaard gegevenskwaliteit

en: Count of all Releases at High Data Quality
nl: Totaal aantal uitgaves met een hoge gegevenskwaliteit

en: Count of all Releases at Low Data Quality
nl: Totaal aantal uitgaves met een lage gegevenskwaliteit

en: Count of all Releases at Normal Data Quality
nl: Totaal aantal uitgaves met een normale gegevenskwaliteit

en: Count of all Releases at Unknown Data Quality
nl: Totaal aantal uitgaves met een onbekende gegevenskwaliteit

en: Count of all Releases by Various Artists
nl: Totaal aantal uitgaves door diverse artiesten

en: Count of all Releases not V.A.
nl: Totaal aantal uitgaves door een enkele artiest

en: Count of all Releases with Disc IDs
nl: Totaal aantal uitgaves met disc-id’s

en: Count of all Releases with {n} Disc IDs
nl: Totaal aantal uitgaves met {n} disc-id’s

en: Count of all Series Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van series (totaal)

en: Count of all Tags
nl: Totaal aantal etiketten

en: Count of all Tags (raw)
nl: Aantal etiketten (totaal)

en: Count of all Tracks
nl: Totaal aantal nummers

en: Count of all Work Ratings
nl: Totaal aantal waarderingen voor composities

en: Count of all Work Ratings (raw)
nl: Aantal waarderingen van composities (totaal)

en: Count of all Work Tags (raw)
nl: Aantal etiketten van composities (totaal)

en: Count of all Yes votes
nl: Totaal aantal voorstemmen

en: Count of all areas
nl: Totaal aantal gebieden

en: Count of all artists
nl: Totaal aantal artiesten

en: Count of all editors
nl: Totaal aantal redacteurs

en: Count of all edits
nl: Totaal aantal bewerkingen

en: Count of all events
nl: Totaal aantal evenementen

en: Count of all instruments
nl: Totaal aantal instrumenten

en: Count of all labels
nl: Totaal aantal platenmaatschappijen

en: Count of all mediums
nl: Totaal aantal media

en: Count of all places
nl: Totaal aantal plaatsen

en: Count of all recordings
nl: Totaal aantal opnames

en: Count of all release groups
nl: Totale aantal uitgavegroepen

en: Count of all releases
nl: Totale aantal uitgaves

en: Count of all series
nl: Totaal aantal series

en: Count of all votes
nl: Totaal aantal stemmen

en: Count of all works
nl: Totaal aantal composities

en: Count of deleted editors
nl: Aantal verwijderde redacteurs

en: Count of editors who have submitted edits during the last 7 days
nl: Aantal redacteurs dat gedurende de afgelopen 7 dagen bewerkingen heeft ingediend

en: Count of editors who have voted on during the last 7 days
nl: Aantal redacteurs dat gedurende de afgelopen 7 dagen heeft gestemd

en: Count of edits per day
nl: Aantal bewerkingen per dag

en: Count of edits per week
nl: Aantal bewerkingen per week

en: Count of non-deleted editors
nl: Aantal niet-verwijderde redacteurs

en: Count of open edits
nl: Aantal openstaande bewerkingen

en: Count of votes per day
nl: Aantal stemmen per dag

en: Count of votes per week
nl: Aantal stemmen per week

en: Countries
nl: Landen

en: Country
nl: Land

en: Cover Art
nl: Afbeelding(en)

en: Cover Art Sources
nl: Bronnen voor afbeeldingen

en: Data Quality
nl: Gegevenskwaliteit

en: Database Statistics
nl: Statistieken over de gegevensbank

en: Database Statistics - {title}
nl: Statistieken over de gegevensbank - {title}

en: Default Data Quality
nl: standaard gegevenskwaliteit

en: Default Data Quality:
nl: standaard gegevenskwaliteit:

en: Disc IDs
nl: Disc-id’s

en: Disc IDs:
nl: Disc-id’s:

en: Draw a rectangle on either graph
nl: Trek een rechthoek op een grafiek

en: Edit Information
nl: Informatie over bewerkingen

en: Editor
nl: Redacteur

en: Editors
nl: Redacteurs

en: Editors (all)
nl: Redacteurs (totaal)

en: Editors (deleted)
nl: Redacteurs (verwijderd)

en: Editors (deleted):
nl: Redacteurs (verwijderd):

en: Editors (valid & active ever)
nl: Redacteurs (geldig & ooit actief)

en: Editors (valid / deleted):
nl: Redacteurs (geldig / verwijderd):

en: Editors (valid)
nl: Redacteurs (geldig)

en: Editors (valid):
nl: Redacteurs (geldig):

en: Editors, Edits, and Votes
nl: Redacteurs, bewerkingen en stemmen

en: Edits
nl: Bewerkingen

en: Edits about to be cancelled
nl: Bewerkingen die spoedig geannuleerd worden

en: Edits per day
nl: Bewerkingen per dag

en: Edits per week
nl: Bewerkingen per week

en: Edits:
nl: Bewerkingen:

en: Error edits
nl: Foute bewerkingen

en: Events
nl: Evenementen

en: Events:
nl: Evenementen:

en: Exact Values (items vs. day)
nl: Exacte waardes (objecten uitgezet tegen de datum)

en: Exclusive
nl: Exclusief

en: Failed (dependency):
nl: mislukt (afhankelijkheid):

en: Failed (internal error):
nl: mislukt (interne fout):

en: Failed (prerequisite):
nl: mislukt (voorwaarde):

en: Failed edits (dependency)
nl: Mislukte bewerkingen (afhankelijkheid)

en: Failed edits (prerequisite)
nl: Mislukte bewerkingen (voorwaarde)

en: Failed edits (voted down)
nl: Mislukte bewerkingen (weggestemd)

en: Female Artists
nl: Vrouwelijke artiesten

en: Female:
nl: vrouw:

en: For the vote statistics, only yes or no votes are counted, abstain votes are not counted.
nl: Voor de stemstatistieken worden alleen voor- en tegenstemmen geteld, geen onthoudingen.

en: Format
nl: Mediumtype

en: Formats
nl: Mediumtypes

en: Groups
nl: Groepen

en: High Data Quality
nl: hoge gegevenskwaliteit

en: High Data Quality:
nl: hoge gegevenskwaliteit:

en: Hover and click on vertical lines
nl: Beweeg over de verticale lijnen en klik er op

en: IPIs
nl: IPI’s

en: IPIs:
nl: IPI’s:

en: ISNIs
nl: ISNI’s

en: ISNIs:
nl: ISNI’s:

en: ISRCs
nl: ISRC’s

en: ISRCs (all / unique):
nl: ISRC’s (totaal / uniek):

en: ISRCs (all)
nl: ISRC’s (totaal)

en: ISWCs
nl: ISWC’s

en: ISWCs (all / unique):
nl: ISWC’s (totaal / uniek):

en: ISWCs (all)
nl: ISWC’s (totaal)

en: Identifiers
nl: Identificatoren

en: Inclusive
nl: Inclusief

en: Instrument Tags (raw)
nl: Etiketten van instrumenten (totaal)

en: Instruments
nl: Instrumenten

en: Instruments:
nl: Instrumenten:

en: Label Countries
nl: Vestigingslanden van platenmaatschappijen

en: Label IPIs
nl: IPI’s van platenmaatschappijen

en: Label ISNIs
nl: ISNI’s van platenmaatschappijen

en: Label Ratings
nl: Waarderingen van de platenmaatschappij

en: Label Ratings (raw)
nl: Waarderingen van platenmaatschappijen (totaal)

en: Label Tags (raw)
nl: Etiketten van platenmaatschappijen (totaal)

en: Labels
nl: Platenmaatschappijen

en: Labels with no country set
nl: Platenmaatschappijen zonder land

en: Labels:
nl: Platenmaatschappijen:

en: Language
nl: Taal

en: Languages
nl: Talen

en: Languages and Scripts
nl: Talen en schriften

en: Languages/Scripts
nl: Talen/Schriften

en: Last 7 days:
nl: Laatste 7 dagen:

en: Last updated: {date}
nl: Het laatst bijgewerkt op {date}

en: Legend
nl: Legenda

en: Low Data Quality
nl: lage gegevenskwaliteit

en: Low Data Quality:
nl: lage gegevenskwaliteit:

en: MBIDs:
nl: MBID’s:

en: Male Artists
nl: Mannelijke artiesten

en: Male:
nl: man:

en: Mediums
nl: Media

en: Mediums with 1 Disc ID | Mediums with {n} Disc IDs
nl[0]: Media met 1 disc-id
nl[1]: Media met {n} disc-id’s

en: Mediums with Disc IDs
nl: Media met disc-id’s

en: Mediums with at least one disc ID:
nl: Media met ten minste één disc-id:

en: Mediums with no disc IDs:
nl: Media zonder disc-id’s:

en: Mediums with no format set
nl: Media waarvan het type niet is ingesteld

en: Mediums:
nl: Media:

en: Most active editors in the past week
nl: Meest actieve redacteurs in de afgelopen week (bewerken)

en: Most active voters in the past week
nl: Meest actieve redacteurs in de afgelopen week (stemmen)

en: MusicBrainz Events
nl: Gebeurtenissen op MusicBrainz

en: MusicBrainz Events:
nl: Gebeurtenissen op MusicBrainz:

[ctx: vote]
en: No
nl: Tegen

en: No Statistics
nl: Geen statistieken

en: No Votes
nl: Geen stemmen

en: No coverart statistics available.
nl: Geen statistieken voor afbeeldingen beschikbaar.

en: No edit statistics available.
nl: Geen statistieken voor bewerkingen beschikbaar.

en: No format
nl: Geen mediumtype

en: No front cover art:
nl: Geen afbeelding van de voorkant:

en: No packaging set
nl: Geen verpakking ingesteld

en: No relationship statistics available.
nl: Geen statistieken voor relaties beschikbaar.

en: No status
nl: Geen status

en: No status set
nl: Geen status ingesteld

en: No type
nl: Geen type

en: Non-group artists:
nl: Artiesten die geen groep zijn:

en: None
nl: Geen

en: Normal Data Quality
nl: normale gegevenskwaliteit

en: Normal Data Quality:
nl: normale gegevenskwaliteit:

en: Open Edits
nl: Openstaande bewerkingen

en: Open and applied edits in past week
nl: Open en doorgevoerde bewerkingen in de afgelopen week

en: Open:
nl: openstaand:

en: Orchestras
nl: Orkesten

en: Other
nl: Overig

en: Other Entities
nl: Andere objecten

en: Other gender:
nl: andere geslachten:

en: Other-gender Artists
nl: Artiest met overig geslacht

en: Other-type Artists
nl: Artiest met overig type

en: Overview
nl: Overzicht

en: Per release
nl: Per uitgave

en: Persons
nl: Personen

en: Pieces of Cover Art
nl: Aantal afbeeldingen

en: Pieces of cover art
nl: Aantal afbeeldingen

en: Pieces of cover art:
nl: Aantal afbeeldingen:

en: Places
nl: Plaatsen

en: Places:
nl: Plaatsen:

en: Primary Types
nl: Primaire types

en: Rank
nl: Rang

en: Rate of Change (average items/day vs. day)
nl: Veranderingssnelheid (gemiddeld aantal objecten per dag uitgezet tegen de datum)

en: Rate of Change Graph
nl: Veranderingssnelheidsgrafiek

en: Ratings
nl: Waarderingen

en: Ratings (raw / aggregated):
nl: Waarderingen (totaal / verzameld):

en: Ratings (raw)
nl: Waarderingen (totaal)

en: Ratings and Tags
nl: Beoordelingen en etiketten

en: Recording Ratings
nl: Waarderingen van de opname

en: Recording Ratings (raw)
nl: Waarderingen van opnames (totaal)

en: Recording Tags (raw)
nl: Etiketten van opnames (totaal)

en: Recordings
nl: Opnames

en: Recordings with 1 Release | Recordings with {n} Releases
nl[0]: Opnames met één uitgave
nl[1]: Opnames met {n} uitgaves

en: Recordings with ISRCs
nl: Opnames met ISRC’s

en: Recordings:
nl: Opnames:

en: Relationships
nl: Relaties

en: Relationships:
nl: Relaties:

en: Release Countries
nl: Landen van uitgave

en: Release Data Quality
nl: Gegevenskwaliteit van de uitgave

en: Release Group Ratings
nl: Waarderingen van de uitgavegroep

en: Release Group Ratings (raw)
nl: Waarderingen van uitgavegroepen (totaal)

en: Release Group Tags (raw)
nl: Etiketten van uitgavegroepen (totaal)

en: Release Groups
nl: Uitgavegroepen

en: Release Groups with 1 Release | Release Groups with {n} Releases
nl[0]: Uitgavegroepen met 1 uitgave
nl[1]: Uitgavegroepen met {n} uitgaves

en: Release Groups:
nl: Uitgavegroepen:

en: Release Languages
nl: Talen van de uitgave

en: Release Packaging
nl: Verpakking van een uitgave

en: Release Scripts
nl: Schriften van de uitgave

en: Release Status
nl: Uitgavestatus

en: Release Tags (raw)
nl: Waarderingen van uitgaves (totaal)

en: Release groups
nl: Uitgavegroepen

en: Release groups with cover art:
nl: Uitgavegroepen met afbeeldingen:

en: Release/Medium Formats
nl: Type uitgave/medium

en: Releases
nl: Uitgaves

en: Releases (VA)
nl: Uitgaves (Diverse Artiesten)

en: Releases not VA
nl: Uitgaves van één artiest

en: Releases with 1 Disc ID | Releases with {n} Disc IDs
nl[0]: Uitgaves met één disc-id
nl[1]: Uitgaves met {n} disc-id’s

en: Releases with Amazon Cover Art
nl: Uitgaves met afbeeldingen van Amazon

en: Releases with CAA Cover Art
nl: Uitgaves met afbeeldingen van de CAA

en: Releases with Cover Art
nl: Uitgaves met afbeeldingen

en: Releases with Cover Art from Relationships
nl: Uitgaves met afbeeldingen van relaties.

en: Releases with Disc IDs
nl: Uitgaves met disc-id’s

en: Releases with No Cover Art
nl: Uitgaves zonder afbeeldingen

en: Releases with a no-format medium
nl: Uitgaves met een medium zonder ingesteld type

en: Releases with at least one disc ID:
nl: Uitgaves met ten minste één disc-id:

en: Releases with cover art:
nl: Uitgaves met afbeeldingen:

en: Releases with no country set
nl: Uitgaves waarvan het land niet is ingesteld

en: Releases with no disc IDs:
nl: Uitgaves zonder disc-id’s:

en: Releases with no language set
nl: Uitgaves waarbij de taal niet is ingesteld

en: Releases with no script set
nl: Uitgaves waarbij het schrift niet is ingesteld

en: Releases, Data Quality, and Disc IDs
nl: Uitgaves, gegevenskwaliteit en disc-id’s

en: Releases:
nl: Uitgaves:

en: Reset:
nl: Originele grootte:

en: Script
nl: Schrift

en: Scripts
nl: Schriften

en: Secondary Types
nl: Secundaire types

en: Series Tags (raw)
nl: Etiketten van series (totaal)

en: Statistics have never been collected for this server. If you are the administrator for this server, you should run <code>./admin/CollectStats.pl</code> or import <code>mbdump-stats.tar.bz2</code>.
nl: Voor deze server zijn nooit statistieken verzameld. Als u de beheerder bent van deze server moet u <code>./admin/CollectStats.pl</code> uitvoeren of <code>mbdump-stats.tar.bz2</code> importeren.

en: Tags (raw / aggregated):
nl: Etiketten (totaal / verzameld):

en: Tags (raw)
nl: Etiketten (totaal)

en: There is no data to display here.
nl: Er zijn geen gegevens om hier te tonen.

en: Timeline
nl: Tijdslijn

en: Timeline Graph
nl: Tijdslijngrafiek

en: To-be-cancelled edits
nl: Bewerkingen die geannuleerd gaan worden

en: Top editors overall
nl: Topredacteurs (altijd)

en: Top voters overall
nl: Topstemmers (altijd)

en: Total
nl: Totaal

en: Total applied edits
nl: Totaal aantal doorgevoerde bewerkingen

en: Total votes
nl: Totaal aantal stemmen

en: Tracks
nl: Nummers

en: Tracks:
nl: Nummers:

en: URL Relationships:
nl: URL-relaties:

en: URLs:
nl: URL’s:

en: Unknown Country
nl: Onbekend land

en: Unknown Data Quality
nl: onbekende gegevenskwaliteit

en: Unknown Data Quality:
nl: onbekende gegevenskwaliteit:

en: Unknown Format
nl: Onbekend mediumtype

en: Unknown Format (medium)
nl: Onbekend mediumtype

en: Unknown Format (release)
nl: Onbekend mediumtype (uitgave)

en: Unknown Language
nl: Onbekende taal

en: Unknown Script
nl: Onbekend schrift

en: Unknown language
nl: Onbekende taal

en: Unknown script
nl: Onbekend schrift

en: Unknown-gender Artists
nl: Artiesten met onbekend geslacht

en: Unknown-type Artists
nl: Artiesten van een onbekend type

en: Videos:
nl: Video’s:

en: Voted down:
nl: weggestemd:

en: Voter
nl: Stemmer

en: Voters
nl: Stemmers

en: Votes
nl: Stemmen

en: Votes in past week
nl: Stemmen in de afgelopen week

en: Votes per day
nl: Stemmen per dag

en: Votes per week
nl: Stemmen per week

en: Votes:
nl: Stemmen:

en: Work Ratings
nl: Compositiewaarderingen

en: Work Ratings (raw)
nl: Waarderingen van composities (totaal)

en: Work Tags (raw)
nl: Etiketten van composities (totaal)

en: Works
nl: Composities

en: Works:
nl: Composities:

[ctx: vote]
en: Yes
nl: Voor

en: Yes Votes
nl: Voorstemmen

en: Yesterday:
nl: gisteren:

en: Zoom:
nl: Vergroten:

en: active ever:
nl: ooit actief:

en: automatically inferred:
nl: automatisch afgeleid:

en: by a single artist:
nl: door één artiest:

en: by various artists:
nl: door diverse artiesten:

en: inactive:
nl: inactief:

en: l_{first}_{second} Relationships
nl: l_{first}_{second}-relaties

en: manually selected:
nl: handmatig geselecteerd:

en: of type Character:
nl: van het type karakter:

en: of type Choir:
nl: van het type koor:

en: of type Group:
nl: van het type groep:

en: of type Orchestra:
nl: van het type orkest:

en: of type Other:
nl: van het type overig:

en: of type Person:
nl: van het type persoon:

en: validated email only:
nl: alleen bevestigde e-mails:

en: who edit:
nl: die bewerken:

en: who edited and/or voted in the last 7 days:
nl: die de afgelopen 7 dagen bewerkt of gestemd hebben:

en: who edited in the last 7 days:
nl: die de afgelopen 7 dagen bewerkt hebben:

en: who have registered applications:
nl: die applicaties hebben geregistreerd:

en: who leave edit notes:
nl: die notities achterlaten:

en: who use collections:
nl: die collecties gebruiken:

en: who use ratings:
nl: die waarderingen gebruiken:

en: who use subscriptions:
nl: die abbonnementen gebruiken:

en: who use tags:
nl: die etiketten gebruiken:

en: who vote:
nl: die stemmen:

en: who voted in the last 7 days:
nl: die de afgelopen 7 dagen gestemd hebben:

en: with 10 or more disc IDs:
nl: met tien of meer disc-id’s:

en: with 30 or more pieces of cover art:
nl: met 30 of meer afbeeldingen:

en: with appearances in artist credits:
nl: die voorkomen in vermeldingen:

en: with no appearances in artist credits:
nl: die niet voorkomen in vermeldingen:

en: with no gender set:
nl: onbekend geslacht:

en: with no type set:
nl: onbekend type:

en: with {num} disc ID: | with {num} disc IDs:
nl[0]: met {num} disc-id:
nl[1]: met {num} disc-id’s:

en: with {num} piece of cover art: | with {num} pieces of cover art:
nl[0]: met {num} afbeelding:
nl[1]: met {num} afbeeldingen:

en: {country} artists
nl: artiesten uit {country}

en: {country} labels
nl: platenmaatschappijen uit {country}

en: {country} releases
nl: uitgaves uit {country}

en: {language} releases
nl: uitgaves in het {language}

en: {name} mediums
nl: {name} media

en: {name} releases
nl: uitgaves met de naam {name}

en: {script} releases
nl: uitgaves met het {script} schrift

en: {type0}-{type1} relationships:
nl: {type0}-{type1} relaties:
