MusicBrainz - en to it translation catalogue (527 entries)

en: A new AJAX coverart uploader is released, making it easier to add cover art to releases.
it: Rilascio di un nuovo uploader di copertine in AJAX, che rende più facile aggiungere copertine alle pubblicazioni.

en: A rift in the MusicBrainz community leads to a Great Dispute.
it: Una frattura nella comunità di MusicBrainz porta ad una Grande Discussione.

en: Added support for improved TRM collision handling in the classic tagger.
it: Aggiunta del supporto per la gestione migliorata dei conflitti tra TRM nel tagger classico.

en: Advanced relationships
it: Relazioni avanzate

en: Advanced relationships that allow users to connect basic data entities is relased and unused TRMs pruned from the database. Inline editing is turned off by default, causing a drop in voting activity.
it: Rilascio delle relazioni avanzate, che permettono agli utenti di collegare entità di dati di base, ed eliminazione dal database dei TRM inutilizzati. Disattivazione di default delle modifiche in linea, che porta ad una diminuzione dell'attività di voto.

en: Album languages
it: Lingue album

en: Album languages, guess case improvements and revamps edit forms released.
it: Rilascio delle lingue album, miglioramenti alla funzione "Ritocca titoli" e rinnovamento dei form per le modifiche.

en: Amazon Coverart
it: Copertine di Amazon

en: Amazon betas <a href="http://soundunwound.com">SoundUnwound</a> with data from MusicBrainz.
it: Amazon lancia la beta di <a href="http://soundunwound.com">SoundUnwound</a> con dati di MusicBrainz.

en: Amazon betas SoundUnwound
it: Amazon lancia la beta di SoundUnwound

en: Amazon coverart support released.
it: Rilascio del supporto per le copertine di Amazon.

en: An improved release editor and a new site design are released.
it: Rilascio di un editor di pubblicazioni migliorato e di un nuovo design del sito.

en: Annotation support released.
it: Rilascio del supporto per le annotazioni.

en: Annotations
it: Annotazioni

en: Artist subscriptions
it: Sottoscrizioni di artisti

en: Artist subscriptions made public and various smaller user centric improvements are released.
it: Lancio pubblico delle sottoscrizioni di artisti e rilascio di vari miglioramenti per l'utenza.

en: Artist subscriptions.
it: Sottoscrizioni di artisti.

en: BBC dynamic artist pages
it: Pagine artista dinamiche della BBC

en: BBC launches the dynamic artist pages based on MusicBrainz data.
it: La BBC lancia le pagine artista dinamiche basate su dati di MusicBrainz.

en: BBC partners with MetaBrainz
it: La BBC si associa a MetaBrainz

en: Bug fix/cleanup release.
it: Rilascio di correzione bug/risistemazione.

en: Bug fixes
it: Correzione bug

en: CAA initial release
it: Rilascio iniziale CAA

en: CAA official release
it: Rilascio ufficiale CAA

en: Caching (memcached) and bugs fixed.
it: Caching (memcached) e bug corretti.

en: Caching/bug fixes
it: Caching/correzione bug

en: Cleanup
it: Risistemazione

en: Cleanup release.
it: Rilascio di risistemazione.

en: Collection, Ratings, CDStubs
it: Collezioni, valutazioni, bozze CD

en: Collection, Ratings, CDStubs, LastUpdate released.
it: Rilascio di collezioni, valutazioni, bozze CD, ultima modifica.

en: Cover Art Uploader
it: Uploader copertine

en: Dedicated database server
it: Server dedicato per il database

en: Edit display improvements, turned off RDF dumps, new install scripts released.
it: Rilascio di miglioramenti alla visualizzazione delle modifiche, disattivazione dei dump RDF, nuovi script di installazione.

en: Edit search
it: Ricerca delle modifiche

en: Editor ojnkpjg runs a script setting track times from DiscID values, creating a huge spike in edits.
it: L'editor ojnkpjg esegue uno script che imposta la durata delle tracce a partire dai valori degli ID disco, creando un enorme picco di modifiche.

en: Folksonomy tagging, editor subscriptions are released.
it: Rilascio dei tag di folksonomia e delle sottoscrizioni di editor.

en: FreeDB auto import feature turned off and autoeditor elections released. Unused TRMs pruned from the database.
it: Disattivazione della funzione di importazione automatica da FreeDB e rilascio delle elezioni per auto-editor. Eliminazione dal database dei TRM inutilizzati.

en: FreeDB off/Autoeditors
it: FreeDB disattivato/Autoeditor

en: Great Dispute
it: Grande Discussione

en: Imported CD Baby catalog as CD Stubs
it: Importato il catalogo di CD Baby come bozze CD

en: Imported the metadata from the CD Baby catalog into our CD Stubs collection.
it: Importazione dei metadati dal catalogo di CD Baby nella nostra collezione di bozze CD.

en: Improve voting
it: Miglioramenti alle votazioni

en: Improved search
it: Miglioramenti alla ricerca

en: Improved search/cleanup.
it: Miglioramenti alla ricerca/risistemazione.

en: In an effort to reduce the size of the open edit queue and force less waiting for changes, the length of time edits stay open before expiration is reduced from 14 to 7 days.
it: Nel tentativo di ridurre la dimensione della coda di modifiche aperte e costringere a una minore attesa per l'applicazione dei cambiamenti, il periodo di tempo in cui le modifiche restano aperte prima della scadenza è ridotto da 14 a 7 giorni.

en: In preparation for NGS, editing is turned off until release.
it: In preparazione a NGS, le modifiche sono disattivate fino al rilascio.

en: In preparation for NGS, editors are encouraged to avoid editing until release unless entirely necessary.
it: In preparazione a NGS, si incoraggiano gli editor a evitare le modifiche non strettamente necessarie fino al rilascio.

en: Indexed search/XML WS
it: Ricerca indicizzata/WS XML

en: Indexes search and a new XML based Web Service are released.
it: Rilascio della ricerca indicizzata e di un nuovo Web Service basato su XML.

en: Inline edits
it: Modifiche in linea

en: Inline edits, new reports, improved data import scripts.
it: Modifiche in linea, nuovi report, miglioramenti agli script di importazione dati.

en: Install scripts
it: Script di installazione

en: Kuno Woudt begins working for MusicBrainz full-time.
it: Kuno Woudt inizia a lavorare a tempo pieno per MusicBrainz.

en: Kuno Woudt hired as full-time developer
it: Kuno Woudt assunto come sviluppatore a tempo pieno

en: Labels/data quality
it: Etichette/Qualità dati

en: Last.fm signs up with MetaBrainz and starts using MusicBrainz data.
it: Last.fm firma con MetaBrainz e inizia a utilizzare i dati di MusicBrainz.

en: Link to MusicBrainz feature, release events and edit suggestions released.
it: Rilascio della funzione di collegamento a MusicBrainz, degli eventi di pubblicazione e dei suggerimenti per le modifiche.

en: Linkara Musica becomes first commercial customer of MetaBrainz.
it: Linkara Musica diventa il primo cliente commerciale di MetaBrainz.

en: Linking
it: Collegamenti

en: Menus/Client scripting
it: Menu/Script lato client

en: MetaBrainz accepts three students for Google Summer of Code.
it: MetaBrainz accetta tre studenti per la Google Summer of Code.

en: MetaBrainz hires Oliver Charles
it: MetaBrainz assume Oliver Charles

en: MetaBrainz launched
it: Lancio di MetaBrainz

en: MetaBrainz signs first customer
it: MetaBrainz firma con il primo cliente

en: MetaWeb comes MusicBrainz data user.
it: MetaWeb diventa utente dati di MusicBrainz.

en: MetaWeb signed
it: MetaWeb firma

en: MusicBrainz Move
it: Trasloco di MusicBrainz

en: MusicBrainz Server source code moved to Git from Subversion.
it: Trasferimento del codice sorgente del server di MusicBrainz da Subversion a Git.

en: MusicBrainz gets its first dedicated database server.
it: MusicBrainz ottiene il suo primo server dedicato per il database.

en: MusicBrainz moved to Digital West Networks in San Luis Obispo.
it: MusicBrainz si trasferisce presso la Digital West Networks di San Luis Obispo.

en: MusicBrainz partners with MusicIP and starts using MusicDNS's PUID acoustic fingerprints. Picard becomes the official MusicBrainz tagger with PUID support, which causes edit activity to decrease.
it: MusicBrainz si associa a MusicIP e inizia a utilizzare le impronte digitali acustiche PUID di MusicDNS. Picard diventa il tagger ufficiale di MusicBrainz con supporto ai PUID, il che comporta una diminuzione dell'attività di modifica.

en: MusicIP PUID
it: PUID MusicIP

en: NGS No-Editing Phase
it: Fase senza modifiche pre-NGS

en: NGS Reduced Editing Phase
it: Fase di modifica ridotta pre-NGS

en: NGS Release
it: Rilascio NGS

en: NGS, a MusicBrainz major rewrite, is released!
it: Rilascio di NGS, una revisione principale di MusicBrainz!

en: Non album tracks
it: Tracce senza album

en: Non album tracks are released.
it: Rilascio delle tracce senza album.

en: Oliver Charles becomes employee #1 of MetaBrainz Foundation.
it: Oliver Charles diventa il primo impiegato della MetaBrainz Foundation.

en: Oliver Charles begins working for MusicBrainz full-time.
it: Oliver Charles inizia a lavorare a tempo pieno per MusicBrainz.

en: Oliver Charles joins MusicBrainz full-time
it: Oliver Charles si unisce a MusicBrainz a tempo pieno

en: Relationship Editor
it: Editor di relazioni

en: Release Groups, ISRCs, CDStub searching
it: Gruppi di pubblicazioni, ISRC, ricerca di bozze CD

en: Release editor
it: Editor di pubblicazioni

en: Release editor and Guess Case released.
it: Rilascio dell'editor di pubblicazioni e della funzione "Ritocca titoli".

en: Release groups, ISRC support, CDStub searching and search fixes released.
it: Rilascio del supporto per gruppi di pubblicazioni, ISRC, ricerca di bozze CD e correzioni alla ricerca.

en: SG5 Fixes
it: Correzioni a LGS5

en: Search improvements
it: Miglioramenti alla ricerca

en: Style Guideline 5 workaround introduced and unused TRMs pruned from the database.
it: Introduzione della soluzione di ripiego alla Linea Guida di Stile 5 ed eliminazione dal database dei TRM inutilizzati.

en: Support for Labels and data quality are released.
it: Rilascio del supporto per etichette e qualità dati.

en: TRM collisions
it: Conflitti TRM

en: Tags
it: Tag

en: The BBC becomes a MetaBrainz customer and starts using MusicBrainz data.
it: La BBC diventa un cliente di MetaBrainz e inizia a utilizzare i dati di MusicBrainz.

en: The Cover Art Archive becomes initially available
it: Il Cover Art Archive è disponibile in anteprima

en: The Cover Art Archive is officially released
it: Il Cover Art Archive viene rilasciato ufficialmente

en: The MetaBrainz Foundation, the legal home for MusicBrainz is announced to the public.
it: La MetaBrainz Foundation, "domicilio" legale di MusicBrainz, viene annunciata al pubblico.

en: The relationship editor, for bulk-editing relationships for a release, is released to production.
it: L'editor di relazioni, per modificare in massa le relazioni di una pubblicazione, viene rilasciato ufficialmente.

en: The search features and web service improvements are released.
it: Rilascio della funzione di ricerca e miglioramenti al web service.

en: Track times set from DiscIDs
it: Durata tracce impostata dagli ID disco

en: User improvements
it: Miglioramenti per l'utente

en: Voting logic was improved, web based autoeditor elections released.
it: Miglioramento della logica di voto, rilascio delle elezioni per auto-editor su base web.

en: Voting period shortened to 7 days
it: Periodo di votazione ridotto a 7 giorni

en: mb_server now hosted on Git
it: mb_server è ospitato su Git

en: % of total mediums
it: % dei supporti totali

en: % of total releases
it: % delle pubblicazioni totali

en: /day
it: /giorno

[ctx: vote]
en: Abstain
it: Astenuto

en: Abstentions
it: Astensioni

en: Active Editors
it: Editor attivi

en: Active Users
it: Utenti attivi

en: Active Voters
it: Votanti attivi

en: Add/remove lines:
it: Aggiungi/elimina linee:

en: All edits that have been applied
it: Tutte le modifiche che sono state applicate

en: All edits that have failed by being voted down
it: Tutte le modifiche che sono fallite perché rifiutate

en: All edits that have failed dependency checks
it: Tutte le modifiche che sono fallite a causa di controlli delle dipendenze

en: All edits that have failed prerequisite checks
it: Tutte le modifiche che sono fallite a causa di controlli dei prerequisiti

en: All edits that have hit an error
it: Tutte le modifiche che sono incorse in un errore

en: All other available languages and scripts have 0 releases and works.
it: Tutte le altre lingue e script disponibili non hanno pubblicazioni né opere.

en: Applied edits
it: Modifiche applicate

en: Applied:
it: Applicate:

[ctx: vote]
en: Approve
it: Approva

en: Area Tags (raw)
it: Tag di aree (grezzi)

en: Areas
it: Aree

en: Areas:
it: Aree:

en: Artist Countries
it: Paesi degli artisti

en: Artist Credits
it: Accreditamenti artista

en: Artist IPIs
it: IPI di artisti

en: Artist ISNIs
it: ISNI artista

en: Artist Ratings
it: Valutazioni di artisti

en: Artist Ratings (raw)
it: Valutazioni di artisti (grezze)

en: Artist Tags (raw)
it: Tag di artisti (grezzi)

en: Artist Types and Genders
it: Tipo e genere degli artisti

en: Artists
it: Artisti

en: Artists in ACs
it: Artisti con accreditamenti artista

en: Artists not in ACs
it: Artisti senza accreditamenti artista

en: Artists with at least one artist credit appearance
it: Artisti che compaiono in almeno un accreditamento artista

en: Artists with gender set to female
it: Artisti con genere impostato su donna

en: Artists with gender set to male
it: Artisti con genere impostato su uomo

en: Artists with gender set to other
it: Artisti con genere impostato su altro

en: Artists with gender unset (non-group artists)
it: Artisti con genere non impostato (esclusi i gruppi)

en: Artists with no appearances in artist credits
it: Artisti che non compaiono in nessun accreditamento artista

en: Artists with no country set
it: Artisti senza un Paese impostato

en: Artists with type set to character
it: Artisti con tipo impostato su personaggio

en: Artists with type set to choir
it: Artisti con tipo impostato su coro

en: Artists with type set to group
it: Artisti con tipo impostato su gruppo

en: Artists with type set to orchestra
it: Artisti con tipo impostato su orchestra

en: Artists with type set to other
it: Artisti con tipo impostato su altro

en: Artists with type set to person
it: Artisti con tipo impostato su persona

en: Artists with type unset
it: Artisti senza un tipo impostato

en: Artists:
it: Artisti:

en: Attributes
it: Attributi

en: Barcodes
it: Codici a barre

en: Barcodes:
it: Codici a barre:

en: Basic metadata
it: Metadati di base

en: Basics
it: Generali

en: By Cover Art Type
it: Per tipo di copertina

en: By Release Format
it: Per formato della pubblicazione

en: By Release Group Type
it: Per tipo del gruppo di pubblicazioni

en: By Release Status
it: Per status della pubblicazione

en: CD Stubs (all time / current):
it: Bozze CD (da sempre/attualmente)

en: CDStub tracks
it: Tracce di bozze CD

en: CDStubs (all)
it: Bozze CD (totali)

en: CDStubs (submitted)
it: Bozze CD (inviate)

en: Cancelled edits
it: Modifiche cancellate

en: Cancelled:
it: Cancellate:

en: Characters
it: Personaggi

en: Check boxes above
it: Spunta le caselle in alto

en: Choirs
it: Cori

en: Click to deselect
it: Clicca per deselezionare

en: Controls
it: Comandi

en: Core Entities
it: Entità centrali

en: Count of active editors
it: Numero di editor attivi

en: Count of active editors (editing or voting) during the last week
it: Numero di editor attivi (con modifiche o voti) nell'ultima settimana

en: Count of all Abstain votes
it: Numero totale di astensioni

en: Count of all Area Tags (raw)
it: Numero totale di tag di aree (grezzo)

en: Count of all Artist Credits
it: Numero totale di accreditamenti artista

en: Count of all Artist Ratings
it: Numero totale di valutazioni di artisti

en: Count of all Artist Ratings (raw)
it: Numero totale di valutazioni di artisti (grezzo)

en: Count of all Artist Tags (raw)
it: Numero totale di tag di artisti (grezzo)

en: Count of all Barcodes
it: Numero totale di codici a barre

en: Count of all CDStub tracks
it: Numero totale di tracce di bozze CD

en: Count of all CDStubs
it: Numero totale di bozze CD

en: Count of all CDStubs ever submitted
it: Numero totale di bozze CD inviate da sempre

en: Count of all Disc IDs
it: Numero totale di ID disco

en: Count of all IPIs
it: Numero totale di IPI

en: Count of all IPIs for Artists
it: Numero totale di IPI per artisti

en: Count of all IPIs for Labels
it: Numero totale di IPI per etichette

en: Count of all ISNIs
it: Numero totale di ISNI

en: Count of all ISNIs for Artists
it: Numero totale di ISNI per artisti

en: Count of all ISNIs for Labels
it: Numero totale di ISNI per etichette

en: Count of all ISRCs
it: Numero totale di ISRC

en: Count of all ISWCs
it: Numero totale di ISWC

en: Count of all Instrument Tags (raw)
it: Numero totale di tag di strumenti (grezzo)

en: Count of all Label Ratings
it: Numero totale di valutazioni di etichette

en: Count of all Label Ratings (raw)
it: Numero totale di valutazioni di etichette (grezzo)

en: Count of all Label Tags (raw)
it: Numero totale di tag di etichette (grezzo)

en: Count of all Mediums with Disc IDs
it: Numero totale di supporti con ID disco

en: Count of all Mediums with {n} Disc IDs
it: Numero totale di supporti con {n} ID disco

en: Count of all No votes
it: Numero totale di voti negativi

en: Count of all Ratings
it: Numero totale di valutazioni

en: Count of all Ratings (raw)
it: Numero totale di valutazioni (grezzo)

en: Count of all Recording Ratings
it: Numero totale di valutazioni di registrazioni

en: Count of all Recording Ratings (raw)
it: Numero totale di valutazioni di registrazioni (grezzo)

en: Count of all Recording Tags (raw)
it: Numero totale di tag di registrazioni (grezzo)

en: Count of all Recordings with ISRCs
it: Numero totale di registrazioni con ISRC

en: Count of all Recordings with {n} Releases
it: Numero totale di registrazioni con {n} pubblicazioni

en: Count of all Relationships
it: Numero totale di relazioni

en: Count of all Release Group Ratings
it: Numero totale di valutazioni di gruppi di pubblicazioni

en: Count of all Release Group Ratings (raw)
it: Numero totale di valutazioni di gruppi di pubblicazioni (grezzo)

en: Count of all Release Group Tags (raw)
it: Numero totale di tag di gruppi di pubblicazioni (grezzo)

en: Count of all Release Groups with {n} Releases
it: Numero totale di gruppi di pubblicazioni con {n} pubblcazioni

en: Count of all Release Tags (raw)
it: Numero totale di tag di pubblicazioni (grezzo)

en: Count of all Releases at Default Data Quality
it: Numero totale di pubblicazioni con qualità dati default

en: Count of all Releases at High Data Quality
it: Numero totale di pubblicazioni con qualità dati alta

en: Count of all Releases at Low Data Quality
it: Numero totale di pubblicazioni con qualità dati bassa

en: Count of all Releases at Normal Data Quality
it: Numero totale di pubblicazioni con qualità dati normale

en: Count of all Releases at Unknown Data Quality
it: Numero totale di pubblicazioni con qualità dati sconosciuta

en: Count of all Releases by Various Artists
it: Numero totale di pubblicazioni di artisti vari

en: Count of all Releases not V.A.
it: Numero totale di pubblicazioni non di Artisti Vari

en: Count of all Releases with Disc IDs
it: Numero totale di pubblicazioni con ID disco

en: Count of all Releases with {n} Disc IDs
it: Numero totale di pubblicazioni con {n} ID disco

en: Count of all Series Tags (raw)
it: Numero totale di tag di serie (grezzo)

en: Count of all Tags
it: Numero totale di tag

en: Count of all Tags (raw)
it: Numero totale di tag (grezzo)

en: Count of all Tracks
it: Numero totale di tracce

en: Count of all Work Ratings
it: Numero totale di valutazioni di opere

en: Count of all Work Ratings (raw)
it: Numero totale di valutazioni di opere (grezzo)

en: Count of all Work Tags (raw)
it: Numero totale di tag di opere (grezzo)

en: Count of all Yes votes
it: Numero totale di voti positivi

en: Count of all areas
it: Numero totale di aree

en: Count of all artists
it: Numero totale di artisti

en: Count of all editors
it: Numero totale di editor

en: Count of all edits
it: Numero totale di modifiche

en: Count of all events
it: Numero totale di eventi

en: Count of all instruments
it: Numero totale di strumenti

en: Count of all labels
it: Numero totale di etichette

en: Count of all mediums
it: Numero totale di supporti

en: Count of all places
it: Numero totale di luoghi

en: Count of all recordings
it: Numero totale di registrazioni

en: Count of all release groups
it: Numero totale di gruppi di pubblicazioni

en: Count of all releases
it: Numero totale di pubblicazioni

en: Count of all series
it: Numero totale di serie

en: Count of all votes
it: Numero totale di voti

en: Count of all works
it: Numero totale di opere

en: Count of deleted editors
it: Numero di editor eliminati

en: Count of editors who have submitted edits during the last 7 days
it: Numero di editor che hanno inviato modifiche negli ultimi 7 giorni

en: Count of editors who have voted on during the last 7 days
it: Numero di editor che hanno votato negli ultimi 7 giorni

en: Count of edits per day
it: Numero di modifiche per giorno

en: Count of edits per week
it: Numero di modifiche per settimana

en: Count of non-deleted editors
it: Numero di editor non eliminati

en: Count of open edits
it: Numero di modifiche in corso

en: Count of votes per day
it: Numero di voti per giorno

en: Count of votes per week
it: Numero di voti per settimana

en: Countries
it: Paesi

en: Country
it: Paese

en: Cover Art
it: Copertine

en: Cover Art Sources
it: Fonti delle copertine

en: Data Quality
it: Qualità dati

en: Database Statistics
it: Statistiche database

en: Database Statistics - {title}
it: Statistiche database - {title}

en: Default Data Quality
it: Qualità dati default

en: Default Data Quality:
it: Qualità dati default:

en: Disc IDs
it: ID disco

en: Disc IDs:
it: ID disco:

en: Draw a rectangle on either graph
it: Disegna un rettangolo su uno dei grafici

en: Edit Information
it: Informazioni sulle modifiche

en: Editors
it: Editor

en: Editors (all)
it: Editor (tutti)

en: Editors (deleted)
it: Editor (eliminati)

en: Editors (deleted):
it: Editor (eliminati):

en: Editors (valid & active ever)
it: Editor (validi & attivi almeno una volta)

en: Editors (valid / deleted):
it: Editor (validi / eliminati):

en: Editors (valid)
it: Editor (validi)

en: Editors (valid):
it: Editor (validi):

en: Editors, Edits, and Votes
it: Editor, modifiche e voti

en: Edits
it: Modifiche

en: Edits about to be cancelled
it: Modifiche in procinto di essere annullate

en: Edits per day
it: Modifiche per giorno

en: Edits per week
it: Modifiche per settimana

en: Edits:
it: Modifiche:

en: Error edits
it: Modifiche incorse in un errore

en: Evalnochange Edits
it: Modifiche evalnochange

en: Evalnochange edits
it: Modifiche evalnochange

en: Events
it: Eventi

en: Events:
it: Eventi:

en: Exact Values (items vs. day)
it: Valori esatti (elementi per ogni giorno)

en: Exclusive
it: Escluse

en: Failed (dependency):
it: Fallite (dipendenze):

en: Failed (internal error):
it: Fallite (errore interno):

en: Failed (prerequisite):
it: Fallite (prerequisiti):

en: Failed edits (dependency)
it: Modifiche fallite (dipendenze)

en: Failed edits (prerequisite)
it: Modifiche fallite (prerequisiti)

en: Failed edits (voted down)
it: Modifiche fallite (rifiutate)

en: Female Artists
it: Artisti donne

en: Female:
it: Donne:

en: For the vote statistics, only yes or no votes are counted, abstain votes are not counted.
it: Per le statistiche sui voti vengono considerati solo i voti positivi e quelli negativi, ma non le astensioni.

en: Format
it: Formato

en: Formats
it: Formati

en: Groups
it: Gruppi

en: High Data Quality
it: Qualità dati alta

en: High Data Quality:
it: Qualità dati alta:

en: Hover and click on vertical lines
it: Soffermati e clicca sulle righe verticali

en: IPIs
it: IPI

en: IPIs:
it: IPI:

en: ISNIs
it: ISNI

en: ISNIs:
it: ISNI:

en: ISRCs
it: ISRC

en: ISRCs (all / unique):
it: ISRC (totali/unici):

en: ISRCs (all)
it: ISRC (totali)

en: ISWCs
it: ISWC

en: ISWCs (all / unique):
it: ISWC (totali/unici):

en: ISWCs (all)
it: ISWC (totali)

en: Identifiers
it: Identificatori

en: Inclusive
it: Incluse

en: Instrument Tags (raw)
it: Tag di strumenti (grezzi)

en: Instruments
it: Strumenti

en: Instruments:
it: Strumenti:

en: Label Countries
it: Paesi delle etichette

en: Label IPIs
it: IPI di etichette

en: Label ISNIs
it: ISNI etichetta

en: Label Ratings
it: Valutazioni di etichette

en: Label Ratings (raw)
it: Valutazioni di etichette (grezze)

en: Label Tags (raw)
it: Tag di etichette (grezzi)

en: Labels
it: Etichette

en: Labels with no country set
it: Etichette senza un Paese impostato

en: Labels:
it: Etichette:

en: Language
it: Lingua

en: Languages
it: Lingue

en: Languages and Scripts
it: Lingue e script

en: Languages/Scripts
it: Lingue/Script

en: Last 7 days:
it: Ultimi 7 giorni:

en: Last updated: {date}
it: Ultima modifica: {date}

en: Legend
it: Legenda

en: Low Data Quality
it: Qualità dati bassa

en: Low Data Quality:
it: Qualità dati bassa:

en: MBIDs:
it: MBID:

en: Male Artists
it: Artisti uomini

en: Male:
it: Uomini:

en: Mediums
it: Supporti

en: Mediums with 1 Disc ID | Mediums with {n} Disc IDs
it[0]: Supporti con 1 ID disco
it[1]: Supporti con {n} ID disco

en: Mediums with Disc IDs
it: Supporti con ID disco

en: Mediums with at least one disc ID:
it: Supporti con almeno un ID disco:

en: Mediums with no disc IDs:
it: Supporti senza ID disco:

en: Mediums with no format set
it: Supporti senza un formato impostato

en: Mediums:
it: Supporti:

en: Most active editors in the past week
it: Editor più attivi nell'ultima settimana

en: Most active voters in the past week
it: Votanti più attivi nell'ultima settimana

en: MusicBrainz Events
it: Eventi di MusicBrainz

en: MusicBrainz Events:
it: Eventi di MusicBrainz:

en: No Statistics
it: Nessuna statistica

en: No Votes
it: Voti negativi

en: No coverart statistics available.
it: Non è disponibile nessuna statistica sulle copertine.

en: No edit statistics available.
it: Non è disponibile nessuna statistica sulle modifiche.

en: No format
it: Nessun formato

en: No front cover art:
it: Nessuna copertina frontale:

en: No packaging set
it: Nessuna confezione impostata

en: No relationship statistics available.
it: Non è disponibile nessuna statistica sulle relazioni.

en: No status
it: Nessuno status

en: No status set
it: Nessuno status impostato

en: No type
it: Nessun tipo

en: Non-group artists:
it: Artisti non gruppi:

en: None
it: Nessuno

en: Normal Data Quality
it: Qualità dati normale

en: Normal Data Quality:
it: Qualità dati normale:

en: Open Edits
it: Modifiche in corso

en: Open and applied edits in past week
it: Modifiche in corso e applicate nell'ultima settimana

en: Open:
it: In corso:

en: Orchestras
it: Orchestre

en: Other
it: Altro

en: Other Entities
it: Altre entità

en: Other gender:
it: Altro genere:

en: Other-gender Artists
it: Artisti di genere altro

en: Other-type Artists
it: Artisti di tipo altro

en: Overview
it: Riepilogo

en: Per release
it: Per pubblicazione

en: Persons
it: Persone

en: Pieces of Cover Art
it: Immagini di copertina

en: Pieces of cover art
it: Immagini di copertina

en: Pieces of cover art:
it: Immagini di copertina:

en: Places
it: Luoghi

en: Places:
it: Luoghi:

en: Primary Types
it: Tipi primari

en: Rank
it: Posizione

en: Rate of Change (average items/day vs. day)
it: Tasso di variazione (media elementi giornalieri per ogni giorno)

en: Rate of Change Graph
it: Grafico del tasso di variazione

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Ratings (raw / aggregated):
it: Valutazioni (grezze/aggregate)

en: Ratings (raw)
it: Valutazioni (grezze)

en: Ratings and Tags
it: Valutazioni e tag

en: Recording Ratings
it: Valutazioni di registrazioni

en: Recording Ratings (raw)
it: Valutazioni di registrazioni (grezze)

en: Recording Tags (raw)
it: Tag di registrazioni (grezzi)

en: Recordings
it: Registrazioni

en: Recordings with 1 Release | Recordings with {n} Releases
it[0]: Registrazioni con 1 pubblicazione
it[1]: Registrazioni con {n} pubblicazioni

en: Recordings with ISRCs
it: Registrazioni con ISRC

en: Recordings:
it: Registrazioni:

en: Relationships
it: Relazioni

en: Relationships:
it: Relazioni:

en: Release Countries
it: Paesi delle pubblicazioni

en: Release Data Quality
it: Qualità dati della pubblicazione

en: Release Group Ratings
it: Valutazioni di gruppi di pubblicazioni

en: Release Group Ratings (raw)
it: Valutazioni di gruppi di pubblicazioni (grezze)

en: Release Group Tags (raw)
it: Tag di gruppi di pubblicazioni (grezzi)

en: Release Groups
it: Gruppi di pubblicazioni

en: Release Groups with 1 Release | Release Groups with {n} Releases
it[0]: Gruppi di pubblicazioni con 1 pubblicazione
it[1]: Gruppi di pubblicazioni con {n} pubblicazioni

en: Release Groups:
it: Gruppi di pubblicazioni:

en: Release Languages
it: Lingua delle pubblicazioni

en: Release Packaging
it: Confezione delle pubblicazioni

en: Release Scripts
it: Script delle pubblicazioni

en: Release Status
it: Status delle pubblicazioni

en: Release Tags (raw)
it: Tag di pubblicazioni (grezzi)

en: Release groups
it: Gruppi di pubblicazioni

en: Release groups with cover art:
it: Gruppi di pubblicazioni con copertina:

en: Release/Medium Formats
it: Formato delle pubblicazioni/dei supporti

en: Releases
it: Pubblicazioni

en: Releases (VA)
it: Pubblicazioni (AAVV)

en: Releases not VA
it: Pubblicazioni (non AAVV)

en: Releases with 1 Disc ID | Releases with {n} Disc IDs
it[0]: Pubblicazioni con 1 ID disco
it[1]: Pubblicazioni con {n} ID disco

en: Releases with Amazon Cover Art
it: Pubblicazioni con copertina da Amazon

en: Releases with CAA Cover Art
it: Pubblicazioni con copertina da CAA

en: Releases with Cover Art
it: Pubblicazioni con copertina

en: Releases with Cover Art from Relationships
it: Pubblicazioni con copertina da relazioni

en: Releases with Disc IDs
it: Pubblicazioni con ID disco

en: Releases with No Cover Art
it: Pubblicazioni senza copertina

en: Releases with a no-format medium
it: Pubblicazioni con un supporto senza formato

en: Releases with at least one disc ID:
it: Pubblicazioni con almeno un ID disco:

en: Releases with cover art:
it: Pubblicazioni con copertina:

en: Releases with no country set
it: Pubblicazioni senza un Paese impostato

en: Releases with no disc IDs:
it: Pubblicazioni senza ID disco:

en: Releases with no language set
it: Pubblicazioni senza una lingua impostata

en: Releases with no script set
it: Pubblicazioni senza uno script impostato

en: Releases, Data Quality, and Disc IDs
it: Pubblicazioni, qualità dati e ID disco

en: Releases:
it: Pubblicazioni:

en: Reset:
it: Reimposta:

en: Scripts
it: Script

en: Secondary Types
it: Tipi secondari

[ctx: plural]
en: Series
it: Serie

en: Series Tags (raw)
it: Tag di serie (grezzi)

[ctx: plural]
en: Series:
it: Serie:

en: Statistics have never been collected for this server. If you are the administrator for this server, you should run <code>./admin/CollectStats.pl</code> or import <code>mbdump-stats.tar.bz2</code>.
it: Le statistiche di questo server non sono mai state raccolte. Se sei l'amministratore del server, esegui <code>./admin/CollectStats.pl</code> o importa <code>mbdump-stats.tar.bz2</code>.

en: Tags (raw / aggregated):
it: Tag (grezzi/aggregati)

en: Tags (raw)
it: Tag (grezzi)

en: There is no data to display here.
it: Nessun dato da visualizzare.

en: Timeline
it: Cronologia

en: Timeline Graph
it: Grafico della cronologia

en: To-be-cancelled edits
it: Modifiche in procinto di essere annullate

en: Top editors overall
it: Editor più attivi di sempre

en: Top voters overall
it: Votanti più attivi di sempre

en: Total
it: Totale

en: Total applied edits
it: Totale modifiche applicate

en: Total votes
it: Voti totali

en: Tracks
it: Tracce

en: Tracks:
it: Tracce:

en: Types
it: Tipi

en: URL Relationships:
it: Relazioni con URL:

en: URLs:
it: URL:

en: Unknown Country
it: Paese sconosciuto

en: Unknown Data Quality
it: Qualità dati sconosciuta

en: Unknown Data Quality:
it: Qualità dati sconosciuta:

en: Unknown Format
it: Formato sconosciuto

en: Unknown Format (medium)
it: Formato sconosciuto (supporto)

en: Unknown Format (release)
it: Formato sconosciuto (pubblicazione)

en: Unknown Language
it: Lingua sconosciuta

en: Unknown Script
it: Script sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Unknown script
it: Script sconosciuto

en: Unknown-gender Artists
it: Artisti di genere sconosciuto

en: Unknown-type Artists
it: Artisti di tipo sconosciuto

en: Videos:
it: Video:

en: Voted down:
it: Rifiutate:

en: Voter
it: Votante

en: Voters
it: Votanti

en: Votes
it: Voti

en: Votes in past week
it: Voti nell'ultima settimana

en: Votes per day
it: Voti per giorno

en: Votes per week
it: Voti per settimana

en: Votes:
it: Voti:

en: Work Ratings
it: Valutazioni di opere

en: Work Ratings (raw)
it: Valutazioni di opere (grezze)

en: Work Tags (raw)
it: Tag di opere (grezzi)

en: Works
it: Opere

en: Works:
it: Opere:

[ctx: vote]
en: Yes
it: Sì

en: Yes Votes
it: Voti positivi

en: Yesterday:
it: Ieri:

en: Zoom:
it: Ingrandisci:

en: active ever:
it: attivi almeno una volta:

en: automatically inferred:
it: dedotta automaticamente:

en: by a single artist:
it: di un artista singolo:

en: by various artists:
it: di artisti vari:

en: inactive:
it: non attivi:

en: l_{first}_{second} Relationships
it: Relazioni l_{first}_{second}

en: manually selected:
it: selezionata manualmente:

en: of type Character:
it: Personaggi:

en: of type Choir:
it: Cori:

en: of type Group:
it: Gruppi:

en: of type Orchestra:
it: Orchestre:

en: of type Other:
it: Altro:

en: of type Person:
it: Persone:

en: validated email only:
it: solo con email verificata:

en: who edit:
it: che inseriscono modifiche:

en: who edited and/or voted in the last 7 days:
it: che hanno inserito modifiche e/o votato negli ultimi 7 giorni:

en: who edited in the last 7 days:
it: che hanno inserito modifiche negli ultimi 7 giorni:

en: who have registered applications:
it: che hanno registrato applicazioni:

en: who leave edit notes:
it: che lasciano note di modifica:

en: who use collections:
it: che usano le collezioni:

en: who use ratings:
it: che usano le valutazioni:

en: who use subscriptions:
it: che usano le sottoscrizioni:

en: who use tags:
it: che usano i tag:

en: who vote:
it: che votano:

en: who voted in the last 7 days:
it: che hanno votato negli ultimi 7 giorni:

en: with 10 or more disc IDs:
it: con 10 o più ID disco:

en: with 30 or more pieces of cover art:
it: con 30 o più immagini di copertina:

en: with appearances in artist credits:
it: che compaiono in accreditamenti artista:

en: with no appearances in artist credits:
it: che non compaiono in accreditamenti artista:

en: with no gender set:
it: senza un genere impostato:

en: with no type set:
it: senza un tipo impostato:

en: with {num} disc ID: | with {num} disc IDs:
it[0]: con {num} ID disco:
it[1]: con {num} ID disco:

en: with {num} piece of cover art: | with {num} pieces of cover art:
it[0]: con {num} immagine di copertina:
it[1]: con {num} immagini di copertina:

en: {country} artists
it: {country} artisti

en: {country} labels
it: {country} etichette

en: {country} releases
it: {country} pubblicazioni

en: {language} releases
it: Pubblicazioni {language}

en: {name} mediums
it: Supporti {name}

en: {name} releases
it: Pubblicazioni {name}

en: {script} releases
it: Pubblicazioni {script}

en: {type0}-{type1} relationships:
it: Relazioni {type0}-{type1}:
