MusicBrainz - en to fr translation catalogue (524 entries)

en: A new AJAX coverart uploader is released, making it easier to add cover art to releases.
fr: Un nouveau téléverseur d'illustrations AJAX est sorti, facilitant l'ajout d'illustrations aux parutions.

en: A rift in the MusicBrainz community leads to a Great Dispute.
fr: Un clivage dans la communauté MusicBrainz mène vers une grande dispute.

en: Added support for improved TRM collision handling in the classic tagger.
fr: Ajout d'une meilleure prise en charge des collisions TRM dans le baliseur classique

en: Advanced relationships
fr: Relations approfondies

en: Advanced relationships that allow users to connect basic data entities is relased and unused TRMs pruned from the database. Inline editing is turned off by default, causing a drop in voting activity.
fr: Sorties : relations approfondies qui permettent aux utilisateurs de connecter des entités simples de données, et les TRM inutilisés sont enlevés de la base de données. L'édition en ligne est désactivée par défaut, ce qui cause une baisse de l'activité de vote.

en: Album languages
fr: Langues des albums

en: Album languages, guess case improvements and revamps edit forms released.
fr: Sortie : amélioration de la découverte des langues des albums et de la casse ainsi que des formulaires de modification revampés.

en: Amazon Coverart
fr: Illustrations provenant d'Amazon

en: Amazon betas <a href="http://soundunwound.com">SoundUnwound</a> with data from MusicBrainz.
fr: Bêtas d'Amazon <a href="http://soundunwound.com">SoundUnwound</a> avec des données de MusicBrainz.

en: Amazon betas SoundUnwound
fr: SoundUnwound bêta d'Amazon

en: Amazon coverart support released.
fr: Sortie : prise en charge des illustration provenant d'Amazon

en: An improved release editor and a new site design are released.
fr: Sortie : éditeur de parution amélioré ainsi qu'une nouvelle conception pour le site.

en: Annotation support released.
fr: Sortie : prise en charge des annotations

en: Artist subscriptions
fr: Abonnements aux artistes

en: Artist subscriptions made public and various smaller user centric improvements are released.
fr: Sortie : les abonnements aux artistes sont rendus publics, et petites améliorations pour les utilisateurs.

en: Artist subscriptions.
fr: Abonnements aux artistes.

en: BBC dynamic artist pages
fr: Pages dynamiques des artistes provenant de la BBC

en: BBC launches the dynamic artist pages based on MusicBrainz data.
fr: La BBC lance les pages dynamiques des artistes basées sur les données de MusicBrainz.

en: BBC partners with MetaBrainz
fr: Partenariat entre la BBC et MusicBrainz

en: Bug fix/cleanup release.
fr: Sortie : nettoyages / corrections de bogues.

en: Bug fixes
fr: Corrections de bogues

en: CAA initial release
fr: Parution initiale CAA

en: CAA official release
fr: Parution officielle CAA

en: Caching (memcached) and bugs fixed.
fr: Correction de bogues de mise en cache (memcached).

en: Caching/bug fixes
fr: Corrections de bogue/mise en cache

en: Cleanup
fr: Nettoyage

en: Cleanup release.
fr: Sortie : nettoyage

en: Collection, Ratings, CDStubs
fr: Collections, évaluations coupons de CD

en: Collection, Ratings, CDStubs, LastUpdate released.
fr: Sortie : collections, évaluations coupons de CD, dernières mise à jour.

en: Cover Art Uploader
fr: Téléverseur d'illustrations

en: Dedicated database server
fr: Serveur de base de données dédié

en: Edit display improvements, turned off RDF dumps, new install scripts released.
fr: Sortie : améliorations de l'affichage des modifications, arrêt des vidages « RDF », nouveaux scripts d'installation.

en: Edit search
fr: Recherche des modifications

en: Editor ojnkpjg runs a script setting track times from DiscID values, creating a huge spike in edits.
fr: L'éditeur ojnkpjg fait tourner un script ajustant les durées de piste à partir des valeurs d'ID  de disque créant un énorme pic dans les modifications.

en: Folksonomy tagging, editor subscriptions are released.
fr: Sortie : balisage de folksonomie, abonnement des éditeurs

en: FreeDB auto import feature turned off and autoeditor elections released. Unused TRMs pruned from the database.
fr: Sortie : fonction d'auto-importation de FreeDB est désactivée et élections des auto-éditeurs. Les TRM inutilisés sont enlevés de la base de données.

en: FreeDB off/Autoeditors
fr: FreeDB désactivée/auto-éditeurs

en: Great Dispute
fr: Grande dispute

en: Imported CD Baby catalog as CD Stubs
fr: Catalogue CD baby importé comme coupons de  CD

en: Imported the metadata from the CD Baby catalog into our CD Stubs collection.
fr: Métadonnées du catalogue de CD Baby importé dans notre collection de coupons de CD

en: Improve voting
fr: Amélioration du vote

en: Improved search
fr: Amélioration de la recherche

en: Improved search/cleanup.
fr: Amélioration de la recherche/nettoyage.

en: In an effort to reduce the size of the open edit queue and force less waiting for changes, the length of time edits stay open before expiration is reduced from 14 to 7 days.
fr: Afin de réduire la taille de la file d'attente des modifications ouvertes et forcer une attente moindre pour les changements, la durée d'ouverture des modifications avant expiration est réduite de 14 à 7 jours.

en: In preparation for NGS, editing is turned off until release.
fr: En préparation pour NGS, les modifications sont désactivées jusqu'à la sortie.

en: In preparation for NGS, editors are encouraged to avoid editing until release unless entirely necessary.
fr: En préparation pour NGS, les éditeurs sont encouragés à éviter de modifier jusqu'à la sortie sauf si vraiment  nécessaire.

en: Indexed search/XML WS
fr: Recherche indexée/XML WS

en: Indexes search and a new XML based Web Service are released.
fr: Sortie : recherche indexée et nouveau service Web basé sur XML.

en: Inline edits
fr: Modifications en ligne

en: Inline edits, new reports, improved data import scripts.
fr: Sortie : modifications en ligne, nouveau rapports, scripts améliorés d'importation de données.

en: Install scripts
fr: Scripts d'installation

en: Kuno Woudt begins working for MusicBrainz full-time.
fr: Kuno Woudt commence à travailler pour MusicBrainz à plein temps.

en: Kuno Woudt hired as full-time developer
fr: Kuno Woudt engagé en temps que développeur à plein temps

en: Labels/data quality
fr: Labels/qualité des données

en: Last.fm signs up with MetaBrainz and starts using MusicBrainz data.
fr: Last.fm signe avec MusicBrainz et commence a utiliser les données de MusicBrainz.

en: Link to MusicBrainz feature, release events and edit suggestions released.
fr: Sortie : fonction de lien vers MusicBrainz, événements de parution et suggestions de modification.

en: Linkara Musica becomes first commercial customer of MetaBrainz.
fr: Linkara Musica devient le premier client commercial de MetaBrainz.

en: Linking
fr: Liaison

en: Menus/Client scripting
fr: Menus/scripts client

en: MetaBrainz accepts three students for Google Summer of Code.
fr: MetaBrainz accepte trois étudiants pour le « Google Summer of Code ».

en: MetaBrainz hires Oliver Charles
fr: MetaBrainz engage Oliver Charles.

en: MetaBrainz launched
fr: Lancement de MetaBrainz

en: MetaBrainz signs first customer
fr: MetaBrainz signe avec son premier client

en: MetaWeb comes MusicBrainz data user.
fr: MetaWeb devient un utilisateur de données de MusicBrainz.

en: MetaWeb signed
fr: Signature avec MetaWeb

en: MusicBrainz Move
fr: Déménagement de MusicBrainz

en: MusicBrainz Server source code moved to Git from Subversion.
fr: Le code source du serveur MusicBrainz est déplacé de Subversion vers Git.

en: MusicBrainz gets its first dedicated database server.
fr: MusicBrainz obtient son premier serveur de base de données dédié.

en: MusicBrainz moved to Digital West Networks in San Luis Obispo.
fr: MusicBrainz est déménagé vers Digital West Networks à San Luis Obispo.

en: MusicBrainz partners with MusicIP and starts using MusicDNS's PUID acoustic fingerprints. Picard becomes the official MusicBrainz tagger with PUID support, which causes edit activity to decrease.
fr: MusicBrainz devient partenaire avec MusicIP et commence à utiliser les empreintes acoustiques PUID de MusicDNS. Picard devient le baliseur officiel de MusicBrainz avec prise en charge des PUID, ce qui entraîne une naisse de l'activité de modification.

en: MusicIP PUID
fr: PUID MusicIP

en: NGS No-Editing Phase
fr: Phase de non modification NGS

en: NGS Reduced Editing Phase
fr: Phase de réduction des modifications NGS

en: NGS Release
fr: Sortie de NGS

en: NGS, a MusicBrainz major rewrite, is released!
fr: Sortie : NGS, une réécriture majeure de MusicBrainz!

en: Non album tracks
fr: Pistes hors album

en: Non album tracks are released.
fr: Sortie : pistes hors album.

en: Oliver Charles becomes employee #1 of MetaBrainz Foundation.
fr: Oliver Charles devient le premier employé de la Fondation MusicBrainz.

en: Oliver Charles begins working for MusicBrainz full-time.
fr: Oliver Charles commence a travailler pour MusicBrainz à plein temps.

en: Oliver Charles joins MusicBrainz full-time
fr: Oliver Charles rejoint MusicBrainz à plein temps

en: Relationship Editor
fr: Éditeur de relations

en: Release Groups, ISRCs, CDStub searching
fr: Groupes des parution, ISRC, recherche des coupons de CD

en: Release editor
fr: Éditeur de parution

en: Release editor and Guess Case released.
fr: Sortie : éditeur de parution et deviner la casse.

en: Release groups, ISRC support, CDStub searching and search fixes released.
fr: Sortie : groupes de parution, prise en charge des ISRC, recherche des coupons de CD et correctifs de recherche.

en: SG5 Fixes
fr: Correctifs SG5

en: Search improvements
fr: Améliorations de la recherche

en: SoC 2008
fr: Soc 2008

en: Style Guideline 5 workaround introduced and unused TRMs pruned from the database.
fr: Implantation des directives de style 5, et les TRM inutilisés sont enlevés de la base de données

en: Support for Labels and data quality are released.
fr: Sortie : prise en charge des labels et qualité des données.

en: TRM collisions
fr: Collisions des TRM

en: Tags
fr: Balises

en: The BBC becomes a MetaBrainz customer and starts using MusicBrainz data.
fr: La BBC devient un client de MusicBrainz et commence a utiliser les données de MusicBrainz.

en: The Cover Art Archive becomes initially available
fr: L'archive des illustrations « Cover Art Archive » est proposée pour la première fois.

en: The Cover Art Archive is officially released
fr: L'archive des illustrations « Cover Art Archive » est officiellement lancée

en: The MetaBrainz Foundation, the legal home for MusicBrainz is announced to the public.
fr: La Fondation MusicBrainz, le siège social de MusicBrainz, est annoncée au public.

en: The relationship editor, for bulk-editing relationships for a release, is released to production.
fr: L'éditeur de relations permettant les modifications par lot des relations pour une parution est mise en production.

en: The search features and web service improvements are released.
fr: Sortie : fonctions de recherche et améliorations du service Web.

en: Track times set from DiscIDs
fr: Durée des pistes indiquée à partir des ID de disque

en: User improvements
fr: Améliorations pour l'utilisateur

en: Voting logic was improved, web based autoeditor elections released.
fr: Sortie : amélioration de la logique de vote, élections des auto-éditeurs basées sur le Web.

en: Voting period shortened to 7 days
fr: Période de vote réduite à 7 jours

en: mb_server now hosted on Git
fr: Le serveur MusicBrainz est maintenant hébergé sur Git

en: % of total mediums
fr: % du nombre total de supports

en: % of total releases
fr: % du total des parutions

en: /day
fr: /jour

en: 100%
fr: 100 %

[ctx: vote]
en: Abstain
fr: S'abstenir

en: Active Editors
fr: Éditeurs actifs

en: Active Users
fr: Utilisateurs actifs

en: Active Voters
fr: Électeurs actifs

en: Add/remove lines:
fr: Ajouter/supprimer des lignes :

en: All edits that have been applied
fr: Toutes les modifications ont été appliquées

en: All edits that have failed by being voted down
fr: Toutes les modifications ayant échoué par vote négatif

en: All edits that have failed dependency checks
fr: Toutes les modifications ayant échoué les contrôles de dépendance

en: All edits that have failed prerequisite checks
fr: Toutes les modifications ayant échoué les contrôles de prérequis

en: All edits that have hit an error
fr: Toutes les modifications ayant provoqué une erreur

en: All other available languages and scripts have 0 releases and works.
fr: Toutes les autres langues et systèmes d'écriture n'ont aucune parution et œuvre.

en: Amazon:
fr: Amazon :

en: Applied edits
fr: Modifications appliquées

en: Applied:
fr: Appliqué :

[ctx: vote]
en: Approve
fr: Approuver

en: Area Tags (raw)
fr: Balises de régions (brut)

en: Areas
fr: Régions

en: Areas:
fr: Régions :

en: Artist Countries
fr: Pays des artistes

en: Artist Credits
fr: Crédits d'artistes

en: Artist IPIs
fr: IPI d'artiste

en: Artist ISNIs
fr: ISNI d'artistes

en: Artist Ratings
fr: Évaluations des artistes

en: Artist Ratings (raw)
fr: Évaluations des artistes (brut)

en: Artist Tags (raw)
fr: Balises d'artiste (brut)

en: Artist Types and Genders
fr: Types et sexes des artistes

en: Artists
fr: Artistes

en: Artists in ACs
fr: Artistes dans AC

en: Artists not in ACs
fr: Artistes pas dans AC

en: Artists with at least one artist credit appearance
fr: Artistes ayant au moins une mention de crédit d'artiste

en: Artists with gender set to female
fr: Artistes dont le sexe est indiqué comme féminin

en: Artists with gender set to male
fr: Artistes dont le sexe est indiqué comme masculin

en: Artists with gender set to other
fr: Artistes dont le sexe est indiqué comme autre

en: Artists with gender unset (non-group artists)
fr: Artistes au sexe non précisé (hors groupes)

en: Artists with no appearances in artist credits
fr: Artistes n'apparaissant dans aucun crédit d'artiste

en: Artists with no country set
fr: Artistes sans précision de pays

en: Artists with type set to character
fr: Artistes dont le type est défini à personnage

en: Artists with type set to choir
fr: Artistes dont le type est défini à chœur

en: Artists with type set to group
fr: Artistes dont le type est défini à groupe

en: Artists with type set to orchestra
fr: Artistes dont le type est défini à orchestre

en: Artists with type set to other
fr: Artistes dont le type est défini à autre

en: Artists with type set to person
fr: Artistes dont le type est défini à personne

en: Artists with type unset
fr: Artiste sans type

en: Artists:
fr: Artistes :

en: Attributes
fr: Attributs

en: Barcodes
fr: Codes-barres

en: Barcodes:
fr: Codes-barres :

en: Basic metadata
fr: Métadonnées de base

en: Basics
fr: Bases

en: By Cover Art Type
fr: Par type d'illustration

en: By Release Format
fr: Par format de parution

en: By Release Group Type
fr: Par type de groupe de parution

en: By Release Status
fr: Par statut de parution

en: CAA:
fr: CAA :

en: CD Stubs (all time / current):
fr: Coupons de CD (historique / courant ) :

en: CDStub tracks
fr: Pistes du coupon de CD

en: CDStubs (all)
fr: Coupons de CD (tous)

en: CDStubs (submitted)
fr: Coupons de CD (transmis)

en: Cancelled edits
fr: Modification annulées

en: Cancelled:
fr: Annulé :

en: Characters
fr: Personnages

en: Check boxes above
fr: Cochez les cases ci-dessus

en: Choirs
fr: Chœurs

en: Click to deselect
fr: Cliquez pour désélectionner

en: Controls
fr: Contrôles

en: Core Entities
fr: Entités principales

en: Count of active editors
fr: Nombre d'éditeurs actifs

en: Count of active editors (editing or voting) during the last week
fr: Nombre d'éditeurs actifs (édition ou vote) durant la dernière semaine

en: Count of all Abstain votes
fr: Total de tous les votes d'abstention

en: Count of all Area Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises de régions (brut)

en: Count of all Artist Credits
fr: Total de tous les crédits d'artistes

en: Count of all Artist Ratings
fr: Total de toutes les évaluations d'artistes

en: Count of all Artist Ratings (raw)
fr: Total de toutes les évaluations d'artistes (brut)

en: Count of all Artist Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises d'artistes (brut)

en: Count of all Barcodes
fr: Total de tous les codes-barres

en: Count of all CDStub tracks
fr: Total de toutes les pistes de coupons de CD

en: Count of all CDStubs
fr: Total de tous les coupons de CD

en: Count of all CDStubs ever submitted
fr: Total de tous les coupons de CD transmis

en: Count of all Disc IDs
fr: Total de tous les ID de disques

en: Count of all IPIs
fr: Total de tous les IPI

en: Count of all IPIs for Artists
fr: Total de tous les IPI d'artistes

en: Count of all IPIs for Labels
fr: Total de tous les IPI de labels.

en: Count of all ISNIs
fr: Total de tous les ISNI

en: Count of all ISNIs for Artists
fr: Total de tous les ISNI pour les artistes

en: Count of all ISNIs for Labels
fr: Total de tous les ISNI pour les labels

en: Count of all ISRCs
fr: Total de tous les ISRC

en: Count of all ISWCs
fr: Total de tous les ISWC

en: Count of all Instrument Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises d'instruments (brut)

en: Count of all Label Ratings
fr: Total de toutes les évaluations de labels

en: Count of all Label Ratings (raw)
fr: Total de toutes les évaluations de labels (brut)

en: Count of all Label Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises de labels (brut)

en: Count of all Mediums with Disc IDs
fr: Total de tous les supports avec des ID de disque

en: Count of all Mediums with {n} Disc IDs
fr: Total de tous les supports avec {n} ID de disque

en: Count of all No votes
fr: Total de tous les votes Non

en: Count of all Ratings
fr: Total de toutes les évaluations

en: Count of all Ratings (raw)
fr: Total de toutes les évaluations (brut)

en: Count of all Recording Ratings
fr: Total de toutes les évaluations d'enregistrement

en: Count of all Recording Ratings (raw)
fr: Total de toutes les évaluations d'enregistrement (brut)

en: Count of all Recording Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises d'enregistrements (brut)

en: Count of all Recordings with ISRCs
fr: Total de tous les enregistrement avec un ISRC

en: Count of all Recordings with {n} Releases
fr: Total de tous les enregistrements avec {n} parutions

en: Count of all Relationships
fr: Total de toutes les relations

en: Count of all Release Group Ratings
fr: Total de toutes les évaluations de groupes de parution

en: Count of all Release Group Ratings (raw)
fr: Total de toutes les évaluations de groupes de parution (brut)

en: Count of all Release Group Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises de groupe de parution (brut)

en: Count of all Release Groups with {n} Releases
fr: Total de tous les groupes de parution ayant {n} parutions

en: Count of all Release Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises de parution (brut)

en: Count of all Releases at Default Data Quality
fr: Total de toutes les parutions avec une qualité de données par défaut

en: Count of all Releases at High Data Quality
fr: Total de toutes les parutions avec une qualité de données élevée

en: Count of all Releases at Low Data Quality
fr: Total de toutes les parutions avec une qualité de données basse

en: Count of all Releases at Normal Data Quality
fr: Total de toutes les parutions avec une qualité de données normale

en: Count of all Releases at Unknown Data Quality
fr: Total de toutes les parutions avec une qualité de données inconnue

en: Count of all Releases by Various Artists
fr: Total de toutes les parutions par Artistes divers

en: Count of all Releases not V.A.
fr: Total de toutes les parutions n'étant pas par des artistes divers

en: Count of all Releases with Disc IDs
fr: Total de toutes les parutions avec des ID de disque

en: Count of all Releases with {n} Disc IDs
fr: Total de toutes les parutions avec {n} ID de disque

en: Count of all Series Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises de séries (brut)

en: Count of all Tags
fr: Total de toutes les balises

en: Count of all Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises (brut)

en: Count of all Tracks
fr: Total de toutes les pistes

en: Count of all Work Ratings
fr: Total de toutes les évaluations d'œuvre

en: Count of all Work Ratings (raw)
fr: Total de toutes les évaluations d'œuvre (brut)

en: Count of all Work Tags (raw)
fr: Total de toutes les balises d'œuvres (brut)

en: Count of all Yes votes
fr: Total de tous les votes Oui

en: Count of all areas
fr: Total de toutes les régions

en: Count of all artists
fr: Total de tous les artistes

en: Count of all editors
fr: Total de tous les éditeurs

en: Count of all edits
fr: Total de toutes les modifications

en: Count of all events
fr: Total de tous les événements

en: Count of all instruments
fr: Total de tous les instruments

en: Count of all labels
fr: Total de tous les labels

en: Count of all mediums
fr: Total de tous les supports

en: Count of all places
fr: Total de tous les lieux

en: Count of all recordings
fr: Total de tous les enregistrements

en: Count of all release groups
fr: Total de tous les groupes de parution

en: Count of all releases
fr: Total de toutes les parutions

en: Count of all series
fr: Total de toutes les séries

en: Count of all votes
fr: Total de tous les votes

en: Count of all works
fr: Total de toutes les œuvres

en: Count of deleted editors
fr: Nombre d'éditeurs supprimés

en: Count of editors who have submitted edits during the last 7 days
fr: Nombre d'éditeurs qui ont envoyé des modifications durant les 7 derniers jours

en: Count of editors who have voted on during the last 7 days
fr: Nombre d'éditeurs qui ont voté durant les 7 derniers jours

en: Count of edits per day
fr: Nombre de modifications par jour

en: Count of edits per week
fr: Nombre de modifications par semaine

en: Count of non-deleted editors
fr: Nombre d'éditeurs non supprimés

en: Count of open edits
fr: Nombre de modifications ouvertes

en: Count of votes per day
fr: Nombre de votes par jour

en: Count of votes per week
fr: Nombre de votes par semaine

en: Countries
fr: Pays

en: Country
fr: Pays

en: Cover Art
fr: Illustration

en: Cover Art Sources
fr: Sources des illustrations

en: Data Quality
fr: Qualité des données

en: Database Statistics
fr: Statistiques de la base de données

en: Database Statistics - {title}
fr: Statistiques de la base de données - {title}

en: Default Data Quality
fr: Qualité par défaut des données

en: Default Data Quality:
fr: Qualité par défaut des données :

en: Disc IDs
fr: ID de disque

en: Disc IDs:
fr: ID de disque :

en: Draw a rectangle on either graph
fr: Dessinez un rectangle sur l'un des graphiques

en: Edit Information
fr: Modifier les informations

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editors
fr: Éditeurs

en: Editors (all)
fr: Éditeurs (tous)

en: Editors (deleted)
fr: Éditeurs (supprimés)

en: Editors (deleted):
fr: Éditeurs (supprimés) :

en: Editors (valid & active ever)
fr: Éditeurs (valides & actifs à ce jour) :

en: Editors (valid / deleted):
fr: Éditeurs (valides / supprimés) :

en: Editors (valid)
fr: Éditeurs (valides)

en: Editors (valid):
fr: Éditeurs (valides) :

en: Editors, Edits, and Votes
fr: Éditeurs, modifications et votes

en: Edits
fr: Modifications

en: Edits about to be cancelled
fr: Modifications sur le point d'être annulées

en: Edits per day
fr: Modifications par jour

en: Edits per week
fr: Modifications par semaine

en: Edits:
fr: Modifications :

en: Error edits
fr: Modifications en erreur

en: Evalnochange Edits
fr: Modifications « evalnochange » (évaluation pas de changement)

en: Evalnochange edits
fr: Modifications « evalnochange » (évaluation pas de changement)

en: Events
fr: Événements

en: Events:
fr: Événements :

en: Exact Values (items vs. day)
fr: Valeurs exactes (articles vs jour)

en: Exclusive
fr: Exclusivité

en: Failed (dependency):
fr: Échec (dépendance) :

en: Failed (internal error):
fr: Échec (erreur interne) :

en: Failed (prerequisite):
fr: Échec (pré-requis) :

en: Failed edits (dependency)
fr: Modifications en échec (dépendance)

en: Failed edits (prerequisite)
fr: Modifications en échec (pré-requis)

en: Failed edits (voted down)
fr: Modifications en échec (vote contre)

en: Female Artists
fr: Artiste féminine

en: Female:
fr: Femmes :

en: For the vote statistics, only yes or no votes are counted, abstain votes are not counted.
fr: Pour les statistiques des votes, seuls les votes oui et non sont comptés, les abstentions ne le sont pas.

en: Groups
fr: Groupes

en: High Data Quality
fr: Données de haute qualité

en: High Data Quality:
fr: Données de haute qualité :

en: Hover and click on vertical lines
fr: Survolez et cliquez sur les lignes verticales

en: IPIs
fr: IPI

en: IPIs:
fr: IPI :

en: ISNIs
fr: ISNI

en: ISNIs:
fr: ISNI :

en: ISRCs
fr: ISRC

en: ISRCs (all / unique):
fr: ISRC (tous / unique) :

en: ISRCs (all)
fr: ISRCS (tous)

en: ISWCs
fr: ISWC

en: ISWCs (all / unique):
fr: ISWC (tous / unique) :

en: ISWCs (all)
fr: ISWC (tous)

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: Inclusive
fr: Inclusif

en: Instrument Tags (raw)
fr: Balises d'instruments (brut)

en: Instruments:
fr: Instruments :

en: Label Countries
fr: Pays des labels

en: Label IPIs
fr: IPI des labels

en: Label ISNIs
fr: INSI des labels

en: Label Ratings
fr: Évaluations des labels

en: Label Ratings (raw)
fr: Évaluations des labels (brut)

en: Label Tags (raw)
fr: Balises de labels (brut)

en: Labels with no country set
fr: Labels sans pays d'indiqué

en: Labels:
fr: Labels :

en: Language
fr: Langue

en: Languages
fr: Langues

en: Languages and Scripts
fr: Langues et systèmes d'écriture

en: Languages/Scripts
fr: Langues/systèmes d'écriture

en: Last 7 days:
fr: 7 derniers jours :

en: Last updated: {date}
fr: Dernière mise à jour : {date}

en: Legend
fr: Légende

en: Low Data Quality
fr: Données de mauvaise qualité

en: Low Data Quality:
fr: Données de mauvaise qualité :

en: MBIDs:
fr: MBID :

en: Male Artists
fr: Artistes homme

en: Male:
fr: Homme :

en: Mediums
fr: Supports

en: Mediums with 1 Disc ID | Mediums with {n} Disc IDs
fr[0]: Support avec 1 ID de disque
fr[1]: Support avec {n} ID de disque

en: Mediums with Disc IDs
fr: Support avec ID de disque

en: Mediums with at least one disc ID:
fr: Support avec au moins un ID de disque :

en: Mediums with no disc IDs:
fr: Support sans ID de disque :

en: Mediums with no format set
fr: Support sans format de défini

en: Mediums:
fr: Supports :

en: Most active editors in the past week
fr: Éditeurs les plus actifs durant la semaine dernière

en: Most active voters in the past week
fr: Voteurs les plus actifs durant la semaine dernière

en: MusicBrainz Events
fr: Événements MusicBrainz

en: MusicBrainz Events:
fr: Événements MusicBrainz :

[ctx: vote]
en: No
fr: Non

en: No Statistics
fr: Pas de statistiques

en: No Votes
fr: Pas de vote

en: No coverart statistics available.
fr: Aucune statistique d'illustration.

en: No edit statistics available.
fr: Aucune statistique de modification.

en: No format
fr: Pas de format

en: No front cover art:
fr: Pas d'illustration de couverture :

en: No packaging set
fr: Pas d'emballage de défini

en: No relationship statistics available.
fr: Aucune statistique de relation.

en: No status
fr: Pas de statut

en: No status set
fr: Pas de statut de défini

en: No type
fr: Pas de type

en: Non-group artists:
fr: Artistes hors groupe :

en: None
fr: Aucun

en: Normal Data Quality
fr: Qualité de données normale

en: Normal Data Quality:
fr: Qualité de données normale :

en: Open Edits
fr: Modifications ouvertes

en: Open and applied edits in past week
fr: Modifications ouvertes et acceptées durant la semaine dernière

en: Open:
fr: Ouvrir :

en: Orchestras
fr: Orchestres

en: Other
fr: Autres

en: Other Entities
fr: Autres entités

en: Other gender:
fr: Autre sexe :

en: Other-gender Artists
fr: Artiste d'un autre sexe :

en: Other-type Artists
fr: Artiste d'un autre type :

en: Overview
fr: Aperçu

en: Per release
fr: Par parution

en: Persons
fr: Personnes

en: Pieces of Cover Art
fr: Illustrations

en: Pieces of cover art
fr: Illustrations

en: Pieces of cover art:
fr: Illustrations :

en: Places
fr: Lieux

en: Places:
fr: Lieux :

en: Primary Types
fr: Types principaux

en: Rank
fr: Rang

en: Rate of Change (average items/day vs. day)
fr: Taux de modification (articles moyens/jour vs jour)

en: Rate of Change Graph
fr: Graphique du taux de modification

en: Ratings
fr: Évaluations

en: Ratings (raw / aggregated):
fr: Évaluations (brut / agrégé) :

en: Ratings (raw)
fr: Évaluations (brut)

en: Ratings and Tags
fr: Évaluations et balises

en: Recording Ratings
fr: Évaluations des enregistrements

en: Recording Ratings (raw)
fr: Évaluations des enregistrements (brut)

en: Recording Tags (raw)
fr: Balises des enregistrements (brut)

en: Recordings
fr: Enregistrements

en: Recordings with 1 Release | Recordings with {n} Releases
fr[0]: Enregistrements avec 1 parution
fr[1]: Enregistrements avec {n} parutions

en: Recordings with ISRCs
fr: Enregistrements avec ISRC

en: Recordings:
fr: Enregistrements :

en: Relationships
fr: Relations

en: Relationships:
fr: Relations :

en: Release Countries
fr: Pays de parution

en: Release Data Quality
fr: Qualité des données de parution

en: Release Group Ratings
fr: Évaluations des groupes de parution

en: Release Group Ratings (raw)
fr: Évaluations des groupes de parution (brut)

en: Release Group Tags (raw)
fr: Balises des groupes de parution (brut)

en: Release Groups
fr: Groupes de parution :

en: Release Groups with 1 Release | Release Groups with {n} Releases
fr[0]: Groupes de parution avec 1 parution
fr[1]: Groupes de parution avec {n} parution

en: Release Groups:
fr: Groupes de parution :

en: Release Languages
fr: Langues de parution

en: Release Packaging
fr: Emballage de parution

en: Release Scripts
fr: Systèmes d'écriture des parutions

en: Release Status
fr: Statut de la parution

en: Release Tags (raw)
fr: Balises de parution (brut)

en: Release groups
fr: Groupes de parution

en: Release groups with cover art:
fr: Groupes de parution avec illustration :

en: Release/Medium Formats
fr: Formats de parution/support

en: Releases
fr: Parutions

en: Releases (VA)
fr: Parutions (artistes divers)

en: Releases not VA
fr: Parutions non « artistes divers »

en: Releases with 1 Disc ID | Releases with {n} Disc IDs
fr[0]: Parutions avec 1 ID de disque
fr[1]: Parutions avec {n} ID de disque

en: Releases with Amazon Cover Art
fr: Parutions avec des illustrations d'Amazon

en: Releases with CAA Cover Art
fr: Parutions avec des illustrations CAA

en: Releases with Cover Art
fr: Parutions avec illustration

en: Releases with Cover Art from Relationships
fr: Parutions avec des illustrations provenant des relations

en: Releases with Disc IDs
fr: Parutions avec ID de disque

en: Releases with No Cover Art
fr: Parutions sans illustration

en: Releases with a no-format medium
fr: Parutions avec un support  « pas de format »

en: Releases with at least one disc ID:
fr: Parutions avec au moins un ID de disque :

en: Releases with cover art:
fr: Parutions avec illustration :

en: Releases with no country set
fr: Parutions sans pays de déterminé

en: Releases with no disc IDs:
fr: Parutions sans ID de disque :

en: Releases with no language set
fr: Parutions sans langue de déterminée

en: Releases with no script set
fr: Parutions sans système d'écriture de déterminé

en: Releases, Data Quality, and Disc IDs
fr: Parutions, qualité des données et ID de disque

en: Releases:
fr: Parutions :

en: Reset:
fr: Réinitialisation :

en: Script
fr: Système d'écriture

en: Scripts
fr: Systèmes d'écriture

en: Secondary Types
fr: Types secondaires

[ctx: plural]
en: Series
fr: Séries

en: Series Tags (raw)
fr: Balises de séries (brut)

[ctx: plural]
en: Series:
fr: Séries :

en: Statistics have never been collected for this server. If you are the administrator for this server, you should run <code>./admin/CollectStats.pl</code> or import <code>mbdump-stats.tar.bz2</code>.
fr: Aucune statistique n'a jamais été colligée pour ce serveur. Si vous en êtes l'administrateur, vous devriez faire tourner <code>./admin/CollectStats.pl</code> ou importer <code>mbdump-stats.tar.bz2</code>.

en: Tags (raw / aggregated):
fr: Balises (brut / agrégé) :

en: Tags (raw)
fr: Balises (brut)

en: There is no data to display here.
fr: Il n'y a pas de donnée à afficher ici.

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Timeline Graph
fr: Graphique chronologique

en: To-be-cancelled edits
fr: Modifications à annuler

en: Top editors overall
fr: Éditeurs en haut du classement

en: Top voters overall
fr: Voteurs en haut du classement

en: Total applied edits
fr: Total des modifications acceptées

en: Total votes
fr: Total des votes

en: Tracks
fr: Pistes

en: Tracks:
fr: Pistes :

en: URL Relationships:
fr: Relations d'URL :

en: URLs:
fr: URLs :

en: Unknown Country
fr: Pays inconnu

en: Unknown Data Quality
fr: Qualité de données inconnue

en: Unknown Data Quality:
fr: Qualité de données inconnue :

en: Unknown Format
fr: Format inconnu

en: Unknown Format (medium)
fr: Format inconnu (support)

en: Unknown Format (release)
fr: Format inconnu (parution)

en: Unknown Language
fr: Langue inconnue

en: Unknown Script
fr: Système d'écriture inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnu

en: Unknown script
fr: Système d'écriture inconnu

en: Unknown-gender Artists
fr: Artistes de sexe inconnu

en: Unknown-type Artists
fr: Artistes de type inconnu

en: Videos:
fr: Vidéos :

en: Voted down:
fr: Voté contre :

en: Voter
fr: Voteur

en: Voters
fr: Voteurs

en: Votes in past week
fr: Votes durant la semaine dernière

en: Votes per day
fr: Votes par jour

en: Votes per week
fr: Votes par semaine

en: Votes:
fr: Votes :

en: Work Ratings
fr: Évaluations d'œuvres

en: Work Ratings (raw)
fr: Évaluations d'œuvres (brut)

en: Work Tags (raw)
fr: Balises d'œuvres (brut)

en: Works
fr: Œuvres

en: Works:
fr: Œuvres :

[ctx: vote]
en: Yes
fr: Oui

en: Yes Votes
fr: Votes oui

en: Yesterday:
fr: Hier :

en: Zoom:
fr: Zoom :

en: active ever:
fr: actif à ce jour :

en: automatically inferred:
fr: déduit automatiquement :

en: by a single artist:
fr: par un seul artiste :

en: by various artists:
fr: par divers artistes :

en: inactive:
fr: inactif :

en: l_{first}_{second} Relationships
fr: l_{first}_{second} relations

en: manually selected:
fr: choisi manuellement :

en: of type Character:
fr: de type Personnage :

en: of type Choir:
fr: de type Chœur :

en: of type Group:
fr: de type Groupe :

en: of type Orchestra:
fr: de type Orchestre :

en: of type Other:
fr: de type Autre :

en: of type Person:
fr: de type Personne :

en: validated email only:
fr: courriels validés seulement :

en: who edit:
fr: qui effectue des modifications :

en: who edited and/or voted in the last 7 days:
fr: qui a effectué des modifications et/ou voté durant les 7 derniers jours :

en: who edited in the last 7 days:
fr: qui a effectué des modifications durant les 7 derniers jours :

en: who have registered applications:
fr: qui ont enregistré des applications :

en: who leave edit notes:
fr: qui ont laissé des notes de modification :

en: who use collections:
fr: qui utilisent des collections :

en: who use ratings:
fr: qui utilisent des évaluations :

en: who use subscriptions:
fr: qui utilisent des abonnements :

en: who use tags:
fr: qui utilisent des balises :

en: who vote:
fr: qui votent :

en: who voted in the last 7 days:
fr: qui a voté durant les 7 derniers jours :

en: with 10 or more disc IDs:
fr: avec 10 ID de disque ou plus :

en: with 30 or more pieces of cover art:
fr: avec 30 ou plus illustrations :

en: with appearances in artist credits:
fr: avec mentions dans les crédits d'artistes :

en: with no appearances in artist credits:
fr: absents des crédits d'artistes :

en: with no gender set:
fr: sans sexe de défini :

en: with no type set:
fr: sans type de défini :

en: with {num} disc ID: | with {num} disc IDs:
fr[0]: avec {num} ID de disque :
fr[1]: avec {num}ID de disque :

en: with {num} piece of cover art: | with {num} pieces of cover art:
fr[0]: avec {num} illustration :
fr[1]: avec {num} illustrations :

en: {country} artists
fr: {country} artistes

en: {country} releases
fr: Parutions de {country}

en: {language} releases
fr: Parutions de {language}

en: {name} mediums
fr: Supports {name}

en: {name} releases
fr: Parutions {name}

en: {script} releases
fr: Parutions {script}

en: {type0}-{type1} relationships:
fr: Relations de {type0}-{type1} :
