MusicBrainz - en to ja translation catalogue (159 entries)

note: frequency:1 iso_code:Afak
en: Afaka
ja: アファカ文字

note: frequency:4 iso_code:Arab
en: Arabic
ja: アラビア文字

note: frequency:3 iso_code:Armn
en: Armenian
ja: アルメニア文字

note: frequency:1 iso_code:Avst
en: Avestan
ja: アヴェスター文字

note: frequency:2 iso_code:Bali
en: Balinese
ja: バリ文字

note: frequency:1 iso_code:Bamu
en: Bamum
ja: バムン文字

note: frequency:1 iso_code:Bass
en: Bassa Vah
ja: バッサ文字

note: frequency:1 iso_code:Batk
en: Batak
ja: バタク文字

note: frequency:3 iso_code:Beng
en: Bengali
ja: ベンガル文字

note: frequency:1 iso_code:Blis
en: Blissymbols
ja: ブリスシンボル

note: frequency:1 iso_code:Phlv
en: Book Pahlavi
ja: 書籍のパフラヴィー文字

note: frequency:3 iso_code:Bopo
en: Bopomofo
ja: 注音符号

note: frequency:1 iso_code:Brah
en: Brahmi
ja: ブラーフミー文字

note: frequency:1 iso_code:Brai
en: Braille
ja: ブライユ点字

note: frequency:2 iso_code:Bugi
en: Buginese
ja: ブギス文字

note: frequency:2 iso_code:Buhd
en: Buhid
ja: ブヒッド文字

note: frequency:2 iso_code:Cans
en: Canadian Syllabics
ja: カナダ先住民文字

note: frequency:2 iso_code:Cari
en: Carian
ja: カリア文字

note: frequency:1 iso_code:Cakm
en: Chakma
ja: チャクマ文字

note: frequency:2 iso_code:Cham
en: Cham
ja: チャム文字

note: frequency:2 iso_code:Cher
en: Cherokee
ja: チェロキー文字

note: frequency:1 iso_code:Cirt
en: Cirth
ja: キアス

note: frequency:1 iso_code:Zinh
en: Code for inherited script
ja: 祖語から継承された文字体系

note: frequency:1 iso_code:Zzzz
en: Code for uncoded script
ja: 略号のない文字体系

note: frequency:1 iso_code:Zyyy
en: Code for undetermined script
ja: 未解読の文字体系

note: frequency:1 iso_code:Zxxx
en: Code for unwritten documents
ja: 書記文献のない言語

note: frequency:2 iso_code:Copt
en: Coptic
ja: コプト文字

note: frequency:2 iso_code:Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
ja: シュメール=アッカド楔形文字

note: frequency:2 iso_code:Cprt
en: Cypriot
ja: キプロス音節文字

note: frequency:4 iso_code:Cyrl
en: Cyrillic
ja: キリル文字

note: frequency:1 iso_code:Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
ja: キリル文字（古代教会スラヴ語での異種）

note: frequency:2 iso_code:Dsrt
en: Deseret
ja: デザレット文字

note: frequency:3 iso_code:Deva
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー

note: frequency:1 iso_code:Dupl
en: Duployan shorthand
ja: デュプロワイェ速記

note: frequency:1 iso_code:Egyd
en: Egyptian demotic
ja: エジプトのデモティック

note: frequency:1 iso_code:Egyh
en: Egyptian hieratic
ja: エジプトのヒエラティック

note: frequency:1 iso_code:Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
ja: エジプトのヒエログリフ

note: frequency:1 iso_code:Elba
en: Elbasan
ja: エルバサン文字

note: frequency:3 iso_code:Ethi
en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

note: frequency:3 iso_code:Geor
en: Georgian
ja: グルジア文字

note: frequency:2 iso_code:Glag
en: Glagolitic
ja: グラゴル文字

note: frequency:2 iso_code:Goth
en: Gothic
ja: ゴート文字

note: frequency:1 iso_code:Gran
en: Grantha
ja: グランタ文字

note: frequency:4 iso_code:Grek
en: Greek
ja: ギリシア文字

note: frequency:3 iso_code:Gujr
en: Gujarati
ja: グジャラーティー文字

note: frequency:3 iso_code:Guru
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

note: frequency:4 iso_code:Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
ja: 漢字

note: frequency:4 iso_code:Hans
en: Han (Simplified variant)
ja: 漢字 (簡体)

note: frequency:4 iso_code:Hant
en: Han (Traditional variant)
ja: 漢字 (繁体)

note: frequency:3 iso_code:Hang
en: Hangul
ja: ハングル

note: frequency:2 iso_code:Hano
en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

note: frequency:4 iso_code:Hebr
en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

note: frequency:3 iso_code:Hira
en: Hiragana
ja: 平仮名

note: frequency:1 iso_code:Armi
en: Imperial Aramaic
ja: 帝国アラム文字

note: frequency:1 iso_code:Inds
en: Indus
ja: インダス文字

note: frequency:1 iso_code:Phli
en: Inscriptional Pahlavi
ja: 碑文のパフラヴィー文字

note: frequency:1 iso_code:Prti
en: Inscriptional Parthian
ja: 碑文のパルティア文字

note: frequency:4 iso_code:Jpan
en: Japanese
ja: 日本語

note: frequency:3 iso_code:Hrkt
en: Japanese syllabaries
ja: 仮名

note: frequency:1 iso_code:Java
en: Javanese
ja: ジャワ文字

note: frequency:1 iso_code:Jurc
en: Jurchen
ja: 女真文字

note: frequency:1 iso_code:Kthi
en: Kaithi
ja: カイティー文字

note: frequency:3 iso_code:Knda
en: Kannada
ja: カンナダ文字

note: frequency:4 iso_code:Kana
en: Katakana
ja: 片仮名

note: frequency:2 iso_code:Kali
en: Kayah Li
ja: カヤー文字

note: frequency:2 iso_code:Khar
en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

note: frequency:3 iso_code:Khmr
en: Khmer
ja: クメール文字

note: frequency:1 iso_code:Khoj
en: Khojki
ja: ホジャ文字

note: frequency:1 iso_code:Sind
en: Khudawadi
ja: クダワディ文字

note: frequency:2 iso_code:Geok
en: Khutsuri
ja: グルジア文字

note: frequency:4 iso_code:Kore
en: Korean
ja: 朝鮮語

note: frequency:1 iso_code:Kpel
en: Kpelle
ja: クペレ文字

note: frequency:3 iso_code:Laoo
en: Lao
ja: ラーオ文字

note: frequency:4 iso_code:Latn
en: Latin
ja: ラテン文字

note: frequency:1 iso_code:Latf
en: Latin (Fraktur variant)
ja: ラテン文字（フラクトゥール）

note: frequency:1 iso_code:Latg
en: Latin (Gaelic variant)
ja: ラテン文字（ゲール文字）

note: frequency:2 iso_code:Lepc
en: Lepcha
ja: レプチャ文字

note: frequency:2 iso_code:Limb
en: Limbu
ja: リンブ文字

note: frequency:1 iso_code:Lina
en: Linear A
ja: 線文字A

note: frequency:2 iso_code:Linb
en: Linear B
ja: 線文字B

note: frequency:1 iso_code:Lisu
en: Lisu (Fraser)
ja: リス文字（フレイザー）

note: frequency:1 iso_code:Loma
en: Loma
ja: ロマ文字

note: frequency:2 iso_code:Lyci
en: Lycian
ja: リュキア文字

note: frequency:2 iso_code:Lydi
en: Lydian
ja: リディア文字

note: frequency:3 iso_code:Mlym
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

note: frequency:1 iso_code:Mand
en: Mandaic
ja: マンダ文字

note: frequency:1 iso_code:Mani
en: Manichaean
ja: マニ文字

note: frequency:2 iso_code:Zmth
en: Mathematical notation
ja: 数学記号

note: frequency:1 iso_code:Maya
en: Mayan hieroglyphs
ja: マヤ文字

note: frequency:1 iso_code:Mtei
en: Meitei Mayek
ja: メイテイ文字

note: frequency:1 iso_code:Mend
en: Mende
ja: メンデ文字

note: frequency:1 iso_code:Merc
en: Meroitic Cursive
ja: メロエ草書体

note: frequency:1 iso_code:Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
ja: メロエ文字

note: frequency:1 iso_code:Plrd
en: Miao
ja: ミャオ文字

note: frequency:3 iso_code:Mong
en: Mongolian
ja: モンゴル文字

note: frequency:1 iso_code:Moon
en: Moon
ja: ムーン文字

note: frequency:1 iso_code:Mroo
en: Mro, Mru
ja: ムロ文字

note: frequency:3 iso_code:Mymr
en: Myanmar
ja: ビルマ文字

note: frequency:2 iso_code:Nkoo
en: N'ko
ja: ンコ文字

note: frequency:1 iso_code:Nbat
en: Nabataean
ja: ナバテア文字

note: frequency:1 iso_code:Nkgb
en: Nakhi Geba
ja: ゴバ音節文字

note: frequency:2 iso_code:Talu
en: New Tai Lue
ja: タイ・ロ文字

note: frequency:1 iso_code:Nshu
en: Nüshu
ja: 女書

note: frequency:2 iso_code:Ogam
en: Ogham
ja: オガム文字

note: frequency:2 iso_code:Olck
en: Ol Chiki
ja: オル・チキ文字

note: frequency:1 iso_code:Hung
en: Old Hungarian
ja: 古代マジャル文字

note: frequency:2 iso_code:Ital
en: Old Italic
ja: 古イタリア文字

note: frequency:1 iso_code:Narb
en: Old North Arabian
ja: 古北アラビア文字

note: frequency:1 iso_code:Perm
en: Old Permic
ja: 古ペルム文字

note: frequency:2 iso_code:Xpeo
en: Old Persian
ja: 古代ペルシア楔形文字

note: frequency:1 iso_code:Sarb
en: Old South Arabian
ja: 南アラビア文字

note: frequency:1 iso_code:Orkh
en: Old Turkish
ja: 突厥文字

note: frequency:3 iso_code:Orya
en: Oriya
ja: オリヤー文字

note: frequency:2 iso_code:Osma
en: Osmanya
ja: オスマニャ文字

note: frequency:1 iso_code:Hmng
en: Pahawh Hmong
ja: パハウ・フモン文字

note: frequency:1 iso_code:Palm
en: Palmyrene
ja: パルミラ文字

note: frequency:2 iso_code:Phag
en: Phags-pa
ja: パスパ文字

note: frequency:2 iso_code:Phnx
en: Phoenician
ja: フェニキア文字

note: frequency:1 iso_code:Phlp
en: Psalter Pahlavi
ja: 詩篇のパフラヴィー文字

note: frequency:2 iso_code:Rjng
en: Rejang
ja: ルジャン文字

note: frequency:1 iso_code:Roro
en: Rongorongo
ja: ロンゴロンゴ

note: frequency:2 iso_code:Runr
en: Runic
ja: ルーン文字

note: frequency:1 iso_code:Samr
en: Samaritan
ja: サマリア文字

note: frequency:1 iso_code:Sara
en: Sarati
ja: サラティ

note: frequency:2 iso_code:Saur
en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ文字

note: frequency:1 iso_code:Shrd
en: Sharada
ja: シャーラダー文字

note: frequency:2 iso_code:Shaw
en: Shavian
ja: シェイヴィアン文字

note: frequency:1 iso_code:Sgnw
en: SignWriting
ja: サイン・ライティング

note: frequency:3 iso_code:Sinh
en: Sinhala
ja: シンハラ文字

note: frequency:1 iso_code:Sora
en: Sora Sompeng
ja: ソラ・ソンペン

note: frequency:2 iso_code:Sund
en: Sundanese
ja: スンダ文字

note: frequency:2 iso_code:Sylo
en: Syloti Nagri
ja: シロティ・ナグリ文字

note: frequency:3 iso_code:Zsym
en: Symbols
ja: シンボル

note: frequency:2 iso_code:Syrc
en: Syriac
ja: シリア文字

note: frequency:1 iso_code:Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
ja: シリア文字（ネストリウス体。東方書体とも）

note: frequency:1 iso_code:Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
ja: シリア文字（エストランゲロ体）

note: frequency:1 iso_code:Syrj
en: Syriac (Western variant)
ja: シリア文字（セルトー体。西方書体とも）

note: frequency:2 iso_code:Tglg
en: Tagalog
ja: タガログ文字

note: frequency:2 iso_code:Tagb
en: Tagbanwa
ja: タグバヌワ文字

note: frequency:2 iso_code:Tale
en: Tai Le
ja: タイ・ナ文字

note: frequency:1 iso_code:Lana
en: Tai Tham
ja: タイ・タム文字

note: frequency:1 iso_code:Tavt
en: Tai Viet
ja: タイ・ヴィエト文字

note: frequency:1 iso_code:Takr
en: Takri
ja: タークリー文字

note: frequency:3 iso_code:Taml
en: Tamil
ja: タミル文字

note: frequency:1 iso_code:Tang
en: Tangut
ja: 西夏文字

note: frequency:3 iso_code:Telu
en: Telugu
ja: テルグ文字

note: frequency:1 iso_code:Teng
en: Tengwar
ja: テングワール

note: frequency:2 iso_code:Thaa
en: Thaana
ja: ターナ文字

note: frequency:4 iso_code:Thai
en: Thai
ja: タイ文字

note: frequency:3 iso_code:Tibt
en: Tibetan
ja: チベット文字

note: frequency:3 iso_code:Tfng
en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

note: frequency:1 iso_code:Tirh
en: Tiruta
ja: ティルフター文字

note: frequency:2 iso_code:Ugar
en: Ugaritic
ja: ウガリット文字

note: frequency:2 iso_code:Vaii
en: Vai
ja: ヴァイ文字

note: frequency:1 iso_code:Visp
en: Visible Speech
ja: ビジブル・スピーチ

note: frequency:1 iso_code:Wara
en: Warang Citi
ja: バラン・クシティ

note: frequency:1 iso_code:Wole
en: Woleai
ja: ウォレアイ文字

note: frequency:2 iso_code:Yiii
en: Yi
ja: ロロ文字

note: frequency:2 iso_code:Qaaa
en: [Multiple scripts]
ja: [文字の混在]
