MusicBrainz - en to nl translation catalogue (855 entries)

en: Allmusic page for
nl: Allmusic pagina van

en: BBC Music page for
nl: BBC Music pagina van

en: Bandcamp page for
nl: Bandcamppagina van

en: DJ-mix of
nl: DJ-mix van

en: DJ-mixed
nl: DJ-mix

en: DJ-mixed versions
nl: DJ-mixversies

en: DJ-mixed {medium:% of}
nl: DJ-mixte {medium:% of|medium:% van}

en: DJ-mixed {medium}
nl: DJ-mixte {medium}

en: DJ-mixer {medium}
nl: DJ-mixer van {medium}

en: Describes the fact a person was contracted by a place as a mastering engineer.
nl: Geeft aan dat een persoon een contract had bij een plaats als mastering-technicus.

en: Describes the fact a person was contracted by a place as a mixing engineer.
nl: Geeft aan dat een persoon een contract had bij een plaats als mixtechnicus.

en: Describes the fact a person was contracted by a place as a recording engineer.
nl: Geeft aan dat een persoon een contract had bij een plaats als opnametechnicus.

en: Describes the fact a person was contracted by a place as an engineer.
nl: Geeft aan dat een persoon een contract had met een plaats als technicus.

en: Designates that a work is or was the anthem for an area
nl: Geeft aan dat een compositie een anthem van een gebied is of was

en: Designates that one area is contained by another.
nl: Geeft aan dat een gebied door een ander gebied wordt omvat.

en: Discogs page for
nl: Discogspagina van

en: For works that have lyrics, this indicates that those lyrics are not relevant to this recording. Examples include instrumental arrangements, or "beats" from hip-hop songs which may be reused with different lyrics.
nl: Dit geeft bij composities met teksten aan dat deze teksten niet relevant zijn voor deze opname. Dit is bijvoorbeeld bij instrumentale uitvoeringen of ‘beats’ van hiphopnummers.

en: Geonames page for
nl: Geonamespagina over

en: IMDb entry sampled in
nl: IMDb-lemma gesampeld in

en: IMDb page for
nl: IMDb-pagina over

en: IMSLP page for
nl: IMSLP-pagina over

en: Indicates a bonus disc
nl: Geeft een bonusmedium aan

en: Indicates a miscellaneous support role. This is usually stated in the liner notes of an album.
nl: Geeft een diverse ondersteunende rol aan. Dit wordt meestal aangegeven in het boekje bij een album.

en: Indicates a musician doing long-time instrumental support for another one on albums and/or at concerts. This is a person-to-artist relationship that normally applies to well-known solo artists, although it can sometimes apply to groups.
nl: Geeft een artiest aan die voor langere tijd instrumentale ondersteuning biedt of bood voor een andere artiest op albums en/of bij concerten. Dit is een relatie tussen personen en artiesten en wordt meestal gebruikt voor bekende solo-artiesten, maar het wordt soms ook gebruikt voor groepen.

en: Indicates a musician doing long-time vocal support for another one on albums and/or at concerts. This is a person-to-artist relationship that normally applies to well-known solo artists, although it can sometimes apply to groups.
nl: Geeft een artiest aan die voor langere tijd vocale ondersteuning biedt of bood voor een andere artiest op albums en/of bij concerten. Dit is een relatie tussen personen en artiesten en wordt meestal gebruikt voor bekende solo-artiesten, maar het wordt soms ook gebruikt voor groepen.

en: Indicates a parent-child relationship.
nl: Geeft een ouder-kind relatie aan.

en: Indicates a pictorial image (JPEG, GIF, PNG) of a place
nl: Geeft een afbeelding (JPEG, GIF of PNG) van een plaats aan

en: Indicates a pictorial image (JPEG, GIF, PNG) of an artist.
nl: Geeft een afbeelding (JPEG, GIF of PNG) van een artiest aan

en: Indicates a webpage that reviews the release (group) in question.
nl: Geeft een internetpagina aan met een recensie van de uitgave(groep).

en: Indicates a webpage where you can download an artist's work for free.
nl: Geeft een internetpagina aan waar het werk van een artiest gratis gedownload kan worden.

en: Indicates an artist (generally a composer) this work was previously attributed to, but who is currently confirmed (or very strongly suspected) not to be the real author.
nl: Geeft een artiest (vaak een componist) aan, aan wie deze compositie eerder toegeschreven was, maar waarvan nu bekend is (of waar sterk van vermoed wordt) dat deze artiest niet de echte auteur is.

en: Indicates an artist doing long-time instrumental or vocal support for another one on albums and/or at concerts. This is a person-to-artist relationship that normally applies to well-known solo artists, although it can sometimes apply to groups.
nl: Geeft een artiest aan die voor langere tijd instrumentale en vocale ondersteuning biedt of bood voor een andere artiest op albums en/of bij concerten. Dit is een relatie tussen personen en artiesten en wordt meestal gebruikt voor bekende solo-artiesten, maar het wordt soms ook gebruikt voor groepen.

en: Indicates an artist that performed on this recording.
nl: Geeft aan dat een artiest speelde op deze opname.

en: Indicates an artist that performed on this release.
nl: Geeft aan dat een artiest speelde op deze uitgave.

en: Indicates an artist that performed one or more instruments on this recording.
nl: Geeft een artiest aan die één of meerdere instrumenten bespeelde op deze opname.

en: Indicates an artist that performed one or more instruments on this release.
nl: Geeft een artiest aan die één of meerdere instrumenten bespeelde op deze uitgave.

en: Indicates an artist that performed vocals on this recording.
nl: Geeft een artiest aan die op deze opname vocalen verzorgde.

en: Indicates an artist that performed vocals on this release.
nl: Geeft een artiest aan die op deze uitgave vocalen verzorgde.

en: Indicates an orchestra that performed on this recording.
nl: Geeft het orkest aan dat op deze opname speelde.

en: Indicates an orchestra that performed on this release.
nl: Geeft een orkest aan dat op deze uitgave speelde.

en: Indicates that one entity is a cover of another entity
nl: Geeft aan dat één object een cover is van een ander object

en: Indicates that the event is part of a series.
nl: Geeft aan dat een evenement deel uitmaakt van een serie.

en: Indicates that the recording contains samples from another.
nl: Geeft aan dat een opname samples van een andere opname gebruikt.

en: Indicates that the recording contains samples from material by the indicated artist. Use this only if you really cannot figure out the particular recording that has been sampled.
nl: Geeft aan dat een opname samples bevat van materiaal van de aangegeven artiest. Gebruik dit alleen als u er echt niet achter kan komen welke specifieke opname wordt gesampled.

en: Indicates that the recording contains samples from this release.
nl: Geeft aan dat een opname samples bevat van deze uitgave.

en: Indicates that the recording is part of a series.
nl: Geeft aan dat de opname deel uitmaakt van een serie.

en: Indicates that the release contains samples from material by the indicated artist. Use this only if you really cannot figure out the particular recording that has been sampled.
nl: Geeft aan dat een uitgave samples bevat van materiaal van de aangegeven artiest. Gebruik dit alleen als u er echt niet achter kan komen welke specifieke opname wordt gesampled.

en: Indicates that the release group is part of a series.
nl: Geeft aan dat de uitgavegroep deel uitmaakt van een serie.

en: Indicates that the release is part of a series.
nl: Geeft aan dat de uitgave deel uitmaakt van een serie.

en: Indicates that the work is part of a series.
nl: Geeft aan dat de compositie deel uitmaakt van een serie.

en: Indicates that two persons were romantically involved with each other without being married.
nl: Geeft aan dat twee personen een relatie hadden zonder getrouwd te zijn geweest.

en: Indicates the area where the work had its first performance
nl: Geeft een gebied aan waar een compositie voor het eerst werd uitgevoerd.

en: Indicates the composer for this release, i.e. the artist who wrote the music (not necessarily the lyrics).
nl: Geeft een componist voor deze uitgave aan, d.w.z. de persoon die de muziek (maar niet ook altijd de teksten) schreef.

en: Indicates the composer for this work, i.e. the artist who wrote the music (not necessarily the lyrics).
nl: Geeft de componist voor deze compositie aan, d.w.z. die persoon die de muziek (maar niet ook altijd de teksten) schreef.

en: Indicates the librettist for this release.
nl: Geeft de librettist van deze uitgave aan.

en: Indicates the librettist for this work.
nl: Geeft de librettist van deze compositie aan.

en: Indicates the lyricist for this release.
nl: Geeft de tekstschrijver van deze uitgave aan.

en: Indicates the lyricist for this work.
nl: Geeft de tekstschrijver van deze compositie aan.

en: Indicates the mastering engineer for this work.
nl: Geeft de masteringtechnicus van deze uitgave aan.

en: Indicates the official homepage for a label.
nl: Geeft de officiële thuispagina van de platenmaatschappij aan.

en: Indicates the official homepage for a place.
nl: Geeft de officiële thuispagina van een plaats aan.

en: Indicates the official homepage for a series.
nl: Geeft de officiële thuispagina van de serie aan.

en: Indicates the official homepage for an artist.
nl: Geeft de officiële thuispagina van de artiest aan.

en: Indicates the official homepage for an event.
nl: Geeft de officiële thuispagina van een evenement aan.

en: Indicates the place where the work had its first performance
nl: Geeft de plaats aan waar de compositie voor het eerst is opgevoerd.

en: Indicates the publisher of this recording. This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Geeft de uitgever van deze opname aan. Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde concept als de <a href="/doc/Label">platenmaatschappij</a>.

en: Indicates the publisher of this release. This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Geeft de uitgever van deze uitgave aan. Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde concept als de <a href="/doc/Label">platenmaatschappij.</a>.

en: Indicates the publisher of this work. This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Geeft de uitgever van deze compositie aan. Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde concept als de <a href="/doc/Label">platenmaatschappij.</a>.

en: Lead or solo vocal
nl: Lead- of solovocaal

en: Links a recording to the area it was mixed in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een opname aan het gebied waarin het gemixt werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a recording to the area it was produced in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een opname aan het gebied waarin het geproduceerd werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a recording to the area it was recorded in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een opname aan het gebied waarin het opgenomen werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a recording to the area it was remixed in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een opname aan het gebied waarin het geremixt werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a recording to the event it was recorded at.
nl: Koppelt een opname aan het evenement waar het opgenomen is.

en: Links a recording to the place it was mixed at.
nl: Koppelt een opname aan de plaats waar het gemixt is.

en: Links a recording to the place it was produced at.
nl: Koppelt een opname aan de plaats waar het geproduceerd werd.

en: Links a recording to the place it was recorded at.
nl: Koppelt een opname aan de plaats waar het opgenomen is.

en: Links a recording to the place it was remixed at.
nl: Koppelt een opname aan de plaats waar het geremixt werd.

en: Links a release group with a launch event for it.
nl: Koppelt een uitgavegroep aan het evenement waarop het gelanceerd is.

en: Links a release to the area it was manufactured ("made") in.
nl: Koppelt een uitgave aan het gebied waar het gefabriceerd werd.

en: Links a release to the area it was mastered in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een uitgave aan het gebied waarin het gemasterd werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a release to the area it was mixed in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een uitgave aan het gebied waarin het gemixt werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a release to the area it was produced in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een uitgave aan het gebied waarin het geproduceerd werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a release to the area it was recorded in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een uitgave aan een gebied waarin het opgenomen werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is!

en: Links a release to the area it was remixed in. Use only when the place is unknown!
nl: Koppelt een uitgave aan het gebied waarin het geremixt werd. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is.

en: Links a release to the event it was recorded at.
nl: Koppelt een uitgave aan het evenement waar het opgenomen werd.

en: Links a release to the place it was mastered at.
nl: Koppelt een uitgave aan de plaats waar het gemasterd werd.

en: Links a release to the place it was mixed at.
nl: Koppelt een uitgave aan de plaats waar het gemixt werd.

en: Links a release to the place it was produced at.
nl: Koppelt een uitgave aan de plaats waar het geproduceerd werd.

en: Links a release to the place it was recorded at.
nl: Koppelt een uitgave aan de plaats waar het opgenomen werd.

en: Links a release to the place it was remixed at.
nl: Koppelt een uitgave aan de plaats waar het geremixt werd.

en: Links a release with a launch event for it.
nl: Koppelt een uitgave aan zijn lanceerevenement.

en: Links a release with an event where it was available. This is intended for event-exclusive releases and/or releases available at events before the official launch date, not for every release in the merchandise stall.
nl: Koppelt een uitgave aan het evenement waar het beschikbaar was. Dit is bedoeld voor uitgaves die specifiek bedoeld waren voor een bepaald evenement of voor uitgaves die beschikbaar waren op evenementen voor de officiële uitgavedatum, niet voor elke uitgave die te koop is of was.

en: Links a series to another series that exists within it.
nl: Koppelt een serie aan een andere serie die onderdeel uitmaakt van deze serie.

en: Links an event to (one of) its main performer(s).
nl: Koppelt een evenement aan (een van de) belangrijkste optredende artiest(en).

en: Links an event to (one of) its support act(s).
nl: Koppelt een evenement aan (een van de) ondersteunende artiest(en).

en: Links an event to a guest performer. Guest performers usually make short appearances during other artist's set.
nl: Koppelt een evenement aan een gastartiest. Gastartiesten maken meestal korte optredens in de set van een andere artiest.

en: Links an event to an artist that was a conductor in it.
nl: Koppelt een evenement aan een artiest die daarbij een dirigent was.

en: Links an event to an orchestra that performed in it.
nl: Koppelt een evenement aan een orkest dat daarbij opgetreden heeft.

en: Links an event to its host/MC. Event hosts usually do introductions to the show or each song.
nl: Koppelt een evenement aan zijn host/MC. Zij introduceren vaak het evenement of elk nummer.

en: Links an event to the area where it was held. Use only if the exact place is unknown.
nl: Koppelt een evenement aan het gebied waar het is gehouden. Gebruik dit alleen als de plaats onbekend is.

en: Links an event to the place where it was held.
nl: Koppelt een evenement aan de plaats waar het plaatsvond.

en: Local time a band's performance is scheduled to start, formatted HH:MM.
nl: De lokale tijd waarop een band zou moeten beginnen met optreden, geformatteerd als UU:MM.

en: Myspace page for
nl: Myspacepagina van

en: Other vocalizations
nl: Overige vocalisaties

en: Points to the Geonames page for this area.
nl: Verwijst naar de Geonamespagina over dit gebied.

en: Points to the Internet Movie Database page for this place.
nl: Verwijst naar de Internet Movie Database-pagina over deze plaats.

en: Points to the Wikidata page for this area.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over dit gebied.

en: Points to the Wikidata page for this artist.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over deze artiest.

en: Points to the Wikidata page for this event.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over dit evenement.

en: Points to the Wikidata page for this label.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over deze platenmaatschappij.

en: Points to the Wikidata page for this place
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over deze plaats.

en: Points to the Wikidata page for this release group.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over deze uitgavegroep.

en: Points to the Wikidata page for this series.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over deze serie.

en: Points to the Wikidata page for this work.
nl: Verwijst naar de Wikidatapagina over deze compositie.

en: Points to the Wikipedia page for this album.
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over dit album.

en: Points to the Wikipedia page for this area.
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over dit gebied.

en: Points to the Wikipedia page for this artist.
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over deze artiest.

en: Points to the Wikipedia page for this event.
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over dit evenement.

en: Points to the Wikipedia page for this place
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over deze plaats.

en: Points to the Wikipedia page for this series.
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over deze serie.

en: Points to the Wikipedia page for this work.
nl: Verwijst naar de Wikipediapagina over deze compositie.

en: PureVolume page for
nl: PureVolumepagina van

en: SecondHandSongs page for
nl: SecondHandSongspagina van

en: Songfacts page for
nl: Songfactspagina van

en: Songkick page for
nl: Songkickpagina van

en: SoundCloud page for
nl: SoundCloudpagina van

en: Spoken vocals (speech)
nl: Gesproken vocalen (spraak)

en: This attribute describes a type of vocal performance.
nl: Deze eigenschap geeft het type vocaal aan.

en: This attribute describes if a particular collaboration was considered equal or minor.
nl: Deze eigenschap geeft aan of een bepaalde samenwerking gelijkwaardig of ongelijk is.

en: This attribute describes if a particular role was considered normal or additional.
nl: Deze eigenschap geeft aan of een bepaalde rol als normaal of aanvullend wordt beschouwd.

en: This attribute indicates a 'guest' performance where the performer is not usually part of the band.
nl: Deze eigenschap geeft aan dat een gast meespeelt die normaal geen deel uitmaakt van de groep.

en: This attribute indicates a version with satirical, ironic, or otherwise humorous intent. Parodies in most cases have altered lyrics.
nl: Deze eigenschap geeft een versie aan met satirische, ironische of anderszins humoristische bedoeling. Parodieën hebben meestal aangepaste teksten.

en: This attribute indicates a version with the lyrics in a different language than the original.
nl: Deze eigenschap geeft een versie aan met tekst in een andere taal dan het origineel.

en: This attribute indicates that an artist was a founding member of a group artist.
nl: Deze eigenschap geeft aan dat de artiest een oprichter van een groep is.

en: This attribute indicates that the streamable content is not audio but video.
nl: Deze eigenschap geeft aan dat de streambare inhoud geen audio maar video is.

en: This attribute indicates the number of a work in a series.
nl: Deze eigenschap geeft het nummer van een compositie binnen een serie aan.

en: This attribute is to be used if the role was fulfilled in an executive capacity.
nl: Deze eigenschap moet worden gebruikt als de rol leidinggevend was.

en: This credits a person or agency who provided some kind of general creative inspiration during the recording of this recording, without actually contributing to the writing or performance.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan die tijdens de opname van deze opname creatieve inspiratie leverde, zonder echt bij te dragen aan het schrijven of de uitvoering.

en: This credits a person or agency who provided some kind of general creative inspiration during the recording of this release group, without actually contributing to the writing or performance.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan die tijdens de opname van deze uitgavegroep creatieve inspiratie leverde, zonder echt bij te dragen aan het schrijven of de uitvoering.

en: This credits a person or agency whose photographs are included as part of a recording.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan wiens foto’s deel uitmaken van een opname.

en: This credits a person or agency whose photographs are included as part of a release.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan wiens foto’s deel uitmaken van een uitgave.

en: This credits a person who was responsible for booking the studio or performance venue where the recording was recorded.
nl: Dit geeft een persoon aan die verantwoordelijk was voor het boeken van de studio of uitvoeringslocatie waar de opname is opgenomen.

en: This credits a person who was responsible for booking the studio or performance venue where the release was recorded.
nl: Dit geeft een persoon aan die verantwoordelijk was voor het boeken van de studio of uitvoeringslocatie waar de uitgave is opgenomen.

en: This credits the author of liner notes provided with the release (usually on the sleeve). While most time liner notes are just personnel information and production data, in some cases they consist of a blurb of text (article). This relationship type should be used in this last case.
nl: Dit geeft de auteur van de tekst in het boekje van deze uitgave aan. Hoewel de meeste tekst bestaat uit personele informatie en gegevens over de productie, bevatten sommige boekjes een (uitgebreid) artikel. Deze relatie moet in dat laatste geval worden gebruikt.

en: This credits the people or agency who did the graphic design, arranging pieces of content into a coherent and aesthetically-pleasing sleeve design.
nl: Dit geeft de persoon of het agentschap aan die het grafisch ontwerp verzorgde, waarbij afbeeldingen in een coherent en mooi hoesontwerp verwerkt worden.

en: This describes a URL where a score / sheet music for the work can be found.
nl: Dit beschrijft een URL waar de bladmuziek voor de composite kan worden gevonden.

en: This describes a situation where a label has changed its name, either for purely aesthetic reasons or following a buyout/sellout/spin-off. Extra care should be taken with cases where complicated merge/split/restructure financial operations are done. For example, it's not a good idea to rename the label <a href="/label/99a24d71-54c1-4d3f-88cc-00fbcc4fce83">Verve</a> into <a href="/label/4fb00dfd-7674-44c0-bf67-79daf8c61767">The Verve Music Group</a>, as Verve continued its existence thereafter as an imprint.
nl: Dit beschrijft een situatie waarbij een platenmaatschappij van naam veranderde, ofwel om puur esthetische redenen, dan wel na (ver)koop of verzelfstandiging. Extra aandacht moet worden besteed bij gecompliceerde samenvoegingen, splitsingen, herstructureringen of financiële operaties. Het is bijvoorbeeld geen goed idee om de platenmaatschappij <a href="/label/99a24d71-54c1-4d3f-88cc-00fbcc4fce83">Verve</a> in <a href="/label/4fb00dfd-7674-44c0-bf67-79daf8c61767">The Verve Music Group</a> te veranderen, omdat Verve verder ging als imprint.

en: This describes a situation where one label is (or was) a subsidiary of another label, during a given period of time.​ This should be used either to describe the fact a label is a subdivision of another one, or, through corporate acquisition of the former label, has become a subdivision of another one.
nl: Dit beschrijft een situatie waarbij een platenmaatschappij gedurende een periode een dochteronderneming was van een andere platenmaatschappij. Dit moet gebruikt worden om te beschrijven dat een platenmaatschappij een subdivisie van een andere platenmaatschappij was, of door een overname een subdivisie is geworden.

en: This describes a situation where one label is distributing (part of) another label's catalog, in a country/region of the world, during a period of time.
nl: Dit beschrijft het feit dat een platenmaatschappij (een deel van) de catalogus van een andere platenmaatschappij distribueert, in een land of regio en over een bepaalde tijdperiode.

en: This describes a situation where one label is reissuing, under its own name, (part of) another label's catalog.​ This can happen in at least three cases:
    <ul>
    <li>A label acquires a lease on another label's catalog, for a period of time, in a specific region of the world.</li>
    <li>A label buys the rights to a defunct label's catalog, or buys a label (with its catalog) and dismantles it.</li>
    <li>A bootleg label reissues another label's catalog.</li>
    </ul>
nl: Dit beschrijft een situatie waarbij een platenmaatschappij onder eigen naam (een deel van) de catalogus van een andere platenmaatschappij opnieuw uitgeeft. Dit kan gebeuren in tenminste drie gevallen:
    <ul>
    <li>Een platenmaatschappij verwerft de rechten op de catalogus van een andere platenmaatschappij, voor een bepaalde periode in een specifieke regio.</li>
    <li>Een platenmaatschappij koopt de rechten van een verdwenen platenmaatschappij, of koopt een platenmaatschappij (met catalogus) en ontmantelt deze.</li>
    <li>Een uitgever van bootlegs geeft de catalogus van een andere platenmaatschappij opnieuw uit.</li>
    </ul>

en: This describes an engineer involved with the machines used to generate sound, such as effects processors and digital audio equipment used to modify or manipulate sound in either an analogue or digital form.
nl: Dit geeft een technicus aan die betrokken was bij de machines die gebruikt zijn om geluid te maken, zoals apparatuur voor effecten en digitale audioapparatuur die wordt gebruikt om geluid in zowel analoge als digitale vorm te manipuleren.

en: This describes an engineer responsible for committing the performance to tape. This can be as complex as setting up the microphones, amplifiers, and recording devices, or as simple as pressing the 'record' button on a 4-track.
nl: Dit geeft een technicus aan die verantwoordelijk was voor de geluidsopname van een uitvoering. Dit kan zo complex zijn als het opzetten van de microfoons, versterkers en opnameapparatuur, maar ook zo simpel als het indrukken van een opnameknop.

en: This describes an engineer responsible for either connecting disparate elements of the audio recording, or otherwise redistributing material recorded in the sessions.​ This is usually secondary, or additional to the work done by the mix engineer. It can also involve streamlining a longer track to around the 3 minute mark in order to make it suitable for radio play (a "radio edit").
nl: Dit geeft een technicus aan die verantwoordelijk was voor het samenvoegen van verschillende elementen van een geluidsopname, of het op een andere manier herindelen van materiaal dat in een sessie is opgenomen. Dit is meestal secundair aan het werk van de mixtechnicus. Dit kan ook het verkorten van een langer nummer tot ongeveer drie minuten zijn om het geschikt te maken voor de radio (een radio edit).

en: This describes an engineer responsible for ensuring that the sounds that the artists make reach the microphones sounding pleasant, without unwanted resonance or noise. Sometimes known as acoustical engineering.
nl: Dit geeft een technicus aan die verantwoordelijk was voor het zorgen dat de geluiden die de artiesten maken in de microfoon aangenaam klinken, zonder ongewenste resonantie of ruis. Dit wordt ook akoestische techniek genoemd.

en: This describes an engineer responsible for using a mixing console to mix a recorded track into a single piece of music suitable for release.​ For remixing, see <a href="/relationship/7950be4d-13a3-48e7-906b-5af562e39544">remixer</a>.
nl: Dit geeft een technicus aan die verantwoordelijk was voor het gebruik van het mengpaneel om een opgenomen nummer te mixen in een stuk muziek dat geschikt is om uit te geven. Zie voor remixen <a href="/relationship/7950be4d-13a3-48e7-906b-5af562e39544">remixer</a>.

en: This describes an engineer responsible for using a mixing console to mix a recorded track into a single piece of music suitable for release.​ For remixing, see <a href="/relationship/ac6a86db-f757-4815-a07e-744428d2382b">remixer</a>.
nl: Dit geeft een technicus aan die verantwoordelijk was voor het gebruik van het mengpaneel om een opgenomen nummer te mixen in een stuk muziek dat geschikt is om uit te geven. Zie voor remixen <a href="/relationship/ac6a86db-f757-4815-a07e-744428d2382b">remixer</a>.

en: This describes an engineer who performed a general engineering role.​
nl: Dit beschrijft een technicus die een algemene technische rol vervulde.

en: This indicates a person is a member of a group.
nl: Dit geeft aan dat een persoon lid is van een groep.

en: This indicates a person or agency which is responsible for talent scouting, overseeing the artistic development of an artist, and acting as liaison between artists and the labels.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan die verantwoordelijk is voor het ontdekken van talent, het overzien van de artistieke ontwikkeling van het talent en het fungeren als liaison tussen artiesten en platenmaatschappijen.

en: This indicates a person or agency who did design or illustration for the release.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan die ontwerp of illustraties voor de uitgave verzorgden.

en: This indicates a person or agency who did design or illustration for the track.
nl: Dit geeft een persoon of agentschap aan die ontwerp of illustraties voor het nummer verzorgden.

en: This indicates a personal production label for an artist. A personal label is a small label (usually a subdivision of a larger one) that exclusively handles releases by that artist.
nl: Dit geeft een persoonlijke productiemaatschappij van een artiest aan. Een persoonlijke productiemaatschappij is een kleine maatschappij (vaak onderdeel van een grotere) die alleen de uitgaves van de artiest verzorgt.

en: This indicates a personal publishing label for an artist. A personal publishing label is a small label (usually a subdivision of a larger one) that exclusively handles the rights to works by that artist.
nl: Dit geeft een persoonlijke publicatiemaatschappij van een artiest aan. Een persoonlijke publicatiemaatschappij is een kleine maatschappij (vaak onderdeel van een grotere) die alleen de de rechten van het werk van de artiest beheert.

en: This indicates an artist who conducted an orchestra, band or choir on this recording.
nl: Dit geeft een artiest aan die een orkest, band of koor op deze opname dirigeerde.

en: This indicates an artist who conducted an orchestra, band or choir on this release.
nl: Dit geeft een artiest aan die een orkest, band of koor op deze uitgave dirigeerde.

en: This indicates an artist who is responsible for the creative and practical day-to-day aspects involved with making a musical recording.
nl: Dit geeft een artiest aan die verantwoordelijk is voor de creatieve en praktische dagelijkse aspecten die bij het maken van een opname komen kijken.

en: This indicates an artist who was the concertmaster/leader for an orchestra or band on this recording.
nl: Dit geeft een artiest aan die in dit orkest of deze band concertmeester was op deze opname.

en: This indicates an artist who was the concertmaster/leader for an orchestra or band on this release.
nl: Dit geeft een artiest aan die in dit orkest of deze band concertmeester was op deze uitgave.

en: This indicates that a person is, or was, a conductor for a group.​
nl: Dit geeft aan dat een persoon dirigent was van een groep.

en: This indicates that a person or agency did the art direction for the recording.
nl: Dit geeft aan dat een persoon of agentschap artistieke leiding verzorgde voor deze opname.

en: This indicates that a person or agency did the art direction for the release.
nl: Dit geeft aan dat een persoon of agentschap artistieke leiding verzorgde voor deze uitgave.

en: This indicates that a person or firm provided legal representation for the recording.
nl: Dit geeft aan dat een persoon of firma juridische vertegenwoordiging voor de opname verzorgde.

en: This indicates that a person or firm provided legal representation for the release.
nl: Dit geeft aan dat een persoon of firma juridische vertegenwoordiging voor de uitgave verzorgde.

en: This indicates that a place is part of another place.
nl: Dit geeft aan dat een plaats deel uitmaakt van een andere plaats.

en: This indicates that a record label (company) owns or has the right to use an imprint.
nl: Dit geeft aan dat een platenmaatschappij een imprint bezit of het recht heeft deze te gebruiken.

en: This indicates that a recording is a compilation of several other recordings.​ This applies to one long recording that contains multiple songs, one after the other, in which the audio material of the original recordings has not been altered. If the tracks are pitched or blended into each other, the <a href="/relationship/451076df-61cf-46ab-9921-555cab2f050d">DJ-mix relationship type</a> may be more appropriate.
nl: Dit geeft aan dat een opname een compilatie is van verschillende andere opnames. Dit is van toepassing op één lange opname die meerdere nummers achter elkaar bevat, waarbij het audiomateriaal van de originele opnames niet veranderd is. Als de nummers in elkaar overlopen of de toonhoogte is aangepast, is de <a href="/relationship/451076df-61cf-46ab-9921-555cab2f050d">DJ-mix relatie</a> misschien toepasselijker.

en: This indicates that a release was released in support of another release.​This allows a release to be linked to its supporting singles, EPs, and remix releases. A 'supporting release' is one which is released to increase sales of an album or to create publicity for an album.
nl: Dit geeft aan dat een uitgave is uitgebracht ter ondersteuning van een andere uitgave. Dit laat een uitgave gekoppeld worden aan ondersteunende singles, EP’s en remix-uitgaves. Een ‘ondersteunende uitgave’ wordt uitgegeven om de verkoop van een album te ondersteunen of om publiciteit te genereren voor een album.

en: This indicates that a single or EP release group includes at least one track taken from an album release group.​ This allows a release group to be linked to its associated singles and EPs.
nl: Geeft aan dat een uitgavegroep van een single of EP ten minste één nummer bevat dat afkomstig is van een uitgavegroep voor een album of soundtrack. Hiermee kan een uitgavegroep gerelateerd worden aan bijbehorende uitgavegroepen voor singles en EP’s.

en: This indicates that a work is made up of multiple parts (e.g. an orchestral suite broken into movements)
nl: Dit geeft aan dat een compositie bestaat uit meerdere delen (bijv. een orkestsuite die in delen is opgedeeld).

en: This indicates that an artist had a recording contract with a label.
nl: Dit geeft aan dat een artiest een opnamecontract met een platenmaatschappij had.

en: This indicates that an artist was officially employed by a label as a producer.
nl: Dit geeft aan dat een artiest officieel bij een platenmaatschappij in dienst was als producent.

en: This indicates that an artist was officially employed by a label as an engineer.
nl: Dit geeft aan dat een artiest officieel bij een platenmaatschappij in dienst was als technicus.

en: This indicates that an artist was officially employed by a label in a creative position, such as photographer or graphic designer.
nl: Dit geeft aan dat een artiest officieel bij een platenmaatschappij in dienst was in een creatieve rol, zoals fotograaf of grafisch ontwerper.

en: This indicates that an event is made up of multiple parts (e.g. a festival happening on multiple venues over the course of a few days).
nl: Dit geeft aan dat een evenement bestaat uit meerdere delen (bijvoorbeeld een festival dat op verschillende dagen of op verschillende locaties plaatsvindt).

en: This indicates that the artist performed a role not covered by other relationship types.
nl: Dit geeft aan dat een artiest een rol vervulde die niet onder andere relatietypes valt.

en: This indicates that the group had multiple conductors who were led by this conductor. This may be indicated by either the title of "principal conductor" or "first conductor".
nl: Dit geeft aan dat de groep meerde dirigenten had die door deze dirigent werden geleid. Dit kan worden aangegeven door de titel van hoofddirigent of eerste dirigent.

en: This indicates that the recording is not of the entire work, e.g. excerpts from, conclusion of, etc.
nl: Dit geeft aan dat de opname niet van de hele compositie is, bijv. een passage of de conclusie.

en: This indicates that the recording is of a live performance.
nl: Dit geeft aan dat de opname van een live-uitvoering is.

en: This indicates that the recording is of a medley, of which the work is one part.
nl: Dit geeft aan dat de opname een medley is, waarvan de compositie een deel is.

en: This indicates that the release group which is from the other release group is an EP rather than a single.
nl: Dit geeft aan dat de uitgavegroep die bij een andere uitgavegroep hoort geen single maar een EP is.

en: This indicates the artist who arranged a tune into a form suitable for performance. 'Arrangement' is used as a catch-all term for all processes that turn a composition into a form that can be played by a specific type of ensemble.
nl: Dit geeft de artiest aan die een melodie heeft aangepast naar een vorm die uitgevoerd kan worden. ‘Arrangement’ wordt gebruikt als algemene term voor alle processen die een compositie geschikt maken om door een specifiek ensemble gespeeld te worden.

en: This indicates the chorus master of a choir which performed on this recording.
nl: Dit geeft de koormeester aan van het koor dat op deze opname zong.

en: This indicates the chorus master of a choir which performed on this release.
nl: Dit geeft de koormeester aan van het koor dat op deze uitgave zong.

en: This indicates the organization that distributes (or contracts out distribution). 
    
    This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Dit geeft de organisatie aan die distribueert (of die distributie in contract geeft).
    
    Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde concept als een <a href="/doc/Label">platenmaatschappij</a>.

en: This indicates the organization that manufactures (or contracts out manufacturing). 
    This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Dit geeft de organisatie aan die vervaardigt (of laat vervaardigen).
    
    Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde concept als een <a href="/doc/Label">platenmaatschappij</a>.

en: This indicates the organization that promotes (or contracts out promotion) for a release. This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Dit geeft de organisatie aan die een uitgave promoot (of laat promoten).
    
    Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde concept als een <a href="/doc/Label">platenmaatschappij</a>.

en: This indicates the organization which releases a release. This is <strong>not</strong> the same concept as the <a href="/doc/Label">record label</a>.
nl: Dit geeft een organisatie aan die een uitgave uitgaf. Dit is <strong>niet</strong> hetzelfde als een <a href="/doc/Label">platenmaatschappij</a>.

en: This indicates the person who orchestrated the recording. Orchestration is a special type of arrangement. It means the adaptation of a composition for an orchestra, done in a way that the musical substance remains essentially unchanged. The orchestrator is also responsible for writing scores for an orchestra, band, choral group, individual instrumentalist(s) or vocalist(s). In practical terms it consists of deciding which instruments should play which notes in a piece of music.
nl: Dit geeft de persoon aan die de opname orkestreerde. Orkestratie is een speciale vorm van arrangeren. Het betekent dat een compositie wordt aangepast voor een orkest, op een manier waarbij de muziek niet essentieel verandert. De orkestrator is ook verantwoordelijk voor het schrijven van de muziek voor een orkest, band, koor, individuele instrumentalist(en) of vocalist(en). In praktische zin bestaat het uit het bepalen welk instrument welke noten moet spelen in een muziekstuk.

en: This indicates the person who orchestrated the release. Orchestration is a special type of arrangement. It means the adaptation of a composition for an orchestra, done in a way that the musical substance remains essentially unchanged. The orchestrator is also responsible for writing scores for an orchestra, band, choral group, individual instrumentalist(s) or vocalist(s). In practical terms it consists of deciding which instruments should play which notes in a piece of music.
nl: Dit geeft de persoon aan die de uitgave orkestreerde. Orkestratie is een speciale vorm van arrangeren. Het betekent dat een compositie wordt aangepast voor een orkest, op een manier waarbij de muziek niet essentieel verandert. De orkestrator is ook verantwoordelijk voor het schrijven van de muziek voor een orkest, band, koor, individuele instrumentalist(en) of vocalist(en). In praktische zin bestaat het uit het bepalen welk instrument welke noten moet spelen in een muziekstuk.

en: This indicates the person who orchestrated the work. Orchestration is a special type of arrangement. It means the adaptation of a composition for an orchestra, done in a way that the musical substance remains essentially unchanged. The orchestrator is also responsible for writing scores for an orchestra, band, choral group, individual instrumentalist(s) or vocalist(s). In practical terms it consists of deciding which instruments should play which notes in a piece of music.
nl: Dit geeft de persoon aan die de compositie orkestreerde. Orkestratie is een speciale vorm van arrangeren. Het betekent dat een compositie wordt aangepast voor een orkest, op een manier waarbij de muziek niet essentieel verandert. De orkestrator is ook verantwoordelijk voor het schrijven van de muziek voor een orkest, band, koor, individuele instrumentalist(en) of vocalist(en). In praktische zin bestaat het uit het bepalen welk instrument welke noten moet spelen in een muziekstuk.

en: This indicates the person who selected the tracks and the sequence for a compilation. If the tracks are pitched or blended into each other, it is more appropriate to credit this person as a <a href="/relationship/9162dedd-790c-446c-838e-240f877dbfe2">DJ-mixer</a>.
nl: Geeft de persoon aan die de opnames selecteerde en de volgorde bepaalde voor een compilatie. Als de opnames in elkaar overlopen kan deze persoon beter als <a href="/relationship/9162dedd-790c-446c-838e-240f877dbfe2">Mix-DJ</a> worden beschreven.

en: This indicates the person who selected the tracks and the sequence for a compilation. This applies to one long recording which contains multiple songs, one after the other. If the tracks are pitched or blended into each other, it is more appropriate to credit this person as a <a href="/relationship/28338ee6-d578-485a-bb53-61dbfd7c6545">DJ-mixer</a>.
nl: Geeft de persoon aan die de opnames selecteerde en de volgorde bepaalde voor een verzamelalbum. Dit is van toepassing op een lang nummer dat meerdere nummers bevat. Als de opnames in elkaar overlopen kan deze persoon beter als <a href="/relationship/28338ee6-d578-485a-bb53-61dbfd7c6545">Mix-DJ</a> worden beschreven.

en: This indicates the rights society associated with a release.​ The rights society is an organization which collects royalties on behalf of the artists.
nl: Dit geeft de rechtenorganisatie aan die met een uitgave is geassocieerd. De rechtenorganisatie is een organisatie die voor een artiest royalty’s int.

en: This is used to indicate that a release group is a live performance of a studio release group.
nl: Dit geeft aan dat een uitgavegroep een live-opname van een studio-uitgavegroep is.

en: This is used to indicate that a work is a medley of several other songs. This means that the original songs were rearranged to create a new work in the form of a medley. See <a href="/relationship/d3fd781c-5894-47e2-8c12-86cc0e2c8d08">arranger</a> for crediting the person who arranges songs into a medley.
nl: Geeft aan dat een compositie een medley is van verschillende nummers. Dit betekent dat de originele composities opnieuw gearrangeerd zijn om een nieuwe compositie in de vorm van een medley te creëren. Zie <a href="/relationship/d3fd781c-5894-47e2-8c12-86cc0e2c8d08">arrangeur</a> voor de persoon die de nummers in de medley arrangeerde.

en: This is used to indicate that the recording is a <a href="/doc/Mix_Terminology#mash-up">mash-up</a> of two (or more) other recordings.
nl: Dit geeft aan dat de opname een <a href="/doc/Mix_Terminology#mash-up">mash-up</a> van twee (of meer) andere opnames is.

en: This is used to indicate that the release group is a mash-up <a href="/doc/Mix_Terminology#mash-up">mash-up</a> of two (or more) other release groups.
nl: Dit geeft aan dat de uitgavegroep een <a href="/doc/Mix_Terminology#mash-up">mash-up</a> van twee (of meer) andere uitgavegroepen is.

en: This is used to link a <a href="/doc/Mix_Terminology#DJ_mix">DJ-mixed</a> recording to each of the source recordings. See <a href="/relationship/28338ee6-d578-485a-bb53-61dbfd7c6545">DJ-mixer</a> for crediting the person who created the DJ-mix.
nl: Dit wordt gebruikt om een <a href="/doc/Mix_Terminology#DJ_mix">door een DJ gemixte</a> opname aan elk van de oorspronkelijke opnames te koppelen. Zie <a href="/relationship/28338ee6-d578-485a-bb53-61dbfd7c6545">DJ-mixer</a> voor de persoon die hiervoor verantwoordelijk is.

en: This is used to link a karaoke version of a song to the original song.​<br/><br/>
    A karaoke version is a version of the song with the main vocals removed, designed to be used for karaoke. These are generally produced from the original masters by muting the main vocal track or by using post-processing filters to remove the vocals. Karaoke versions can be found labelled in numerous different ways other than "karaoke": instrumental (even if backing vocals are still present), off vocal, backing track, etc.
nl: Dit wordt gebruikt om een karaokeversie van een lied aan het origineel te koppelen.<br/><br/>Een karaokeversie is een versie van een lied waarvan de belangrijkste vocalen zijn verwijderd om gebruikt te kunnen worden voor karaoke. Deze versies worden meestal geproduceerd met de originele masters door het vocale spoor te dempen, of door de vocalen met filters te verwijderen. Karaokeversies kunnen op verschillende manieren worden aangeduid, zoals instrumentaal (zelfs als de achtergrondvocalen nog aanwezig zijn), off vocal, backing track, etc.

en: This is used to link a label to an image of its logo.
nl: Dit wordt gebruikt om een platenmaatschappij aan een afbeelding van haar logo te koppelen.

en: This is used to link a label to its corresponding Wikipedia page.
nl: Dit wordt gebruikt om een platenmaatschappij aan haar overeenkomstige pagina op Wikipedia te koppelen.

en: This is used to link a label to their page on a social networking site such as Facebook or Last.fm.
nl: Dit wordt gebruikt om een platenmaatschappij aan haar pagina op een sociale netwerksite zoals Facebook of Last.fm te koppelen.

en: This is used to link a place to the equivalent entry in Discogs.
nl: Dit wordt gebruikt om een plaats aan de overeenkomstige pagina op Discogs te koppelen.

en: This is used to link a recording to its corresponding page on Allmusic.
nl: Dit wordt gebruikt om een opname aan zijn overeenkomstige pagina op Allmusic te koppelen.

en: This is used to link a release group containing a <a href="/doc/Mix_Terminology#DJ_mix">DJ-mixed</a> version of a release to the release group containing the source release. See <a href="/relationship/9162dedd-790c-446c-838e-240f877dbfe2">DJ-mixer</a> for crediting the person who created the DJ-mix.
nl: Dit wordt gebruikt om een uitgavegroep met een <a href="/doc/Mix_Terminology#DJ_mix">door een DJ gemixte</a> versie van een uitgave te koppelen aan de uitgavegroep met de oorspronkelijke uitgave. Zie <a href="/relationship/9162dedd-790c-446c-838e-240f877dbfe2">DJ-mixer</a> voor de persoon die hiervoor verantwoordelijk is.

en: This is used to link a release group to its corresponding page on Allmusic.
nl: Dit wordt gebruikt om een uitgavegroep aan zijn overeenkomstige pagina op Allmusic te koppelen.

en: This is used to link a release to its corresponding page in SecondHandSongs database.
nl: Dit wordt gebruikt om een uitgave aan zijn overeenkomstige pagina op SecondHandSongs te koppelen.

en: This is used to link a release to its corresponding page on Allmusic.
nl: Dit wordt gebruikt om een uitgave aan zijn overeenkomstige pagina op Allmusic te koppelen.

en: This is used to link a series to the equivalent entry in Discogs.
nl: Dit wordt gebruikt om een serie aan de overeenkomstige pagina op Discogs te koppelen.

en: This is used to link a work to its corresponding page in SecondHandSongs database.
nl: Dit wordt gebruikt om een compositie aan haar overeenkomstige pagina op SecondHandSongs te koppelen.

en: This is used to link a work to its corresponding page on Allmusic.
nl: Dit wordt gebruikt om een compositie aan haar overeenkomstige pagina op Allmusic te koppelen.

en: This is used to link an artist to its corresponding page in SecondHandSongs database.
nl: Dit wordt gebruikt om een artiest aan zijn overeenkomstige pagina op SecondHandSongs te koppelen.

en: This is used to link an artist to its corresponding page on Allmusic.
nl: Dit wordt gebruikt om een artiest aan zijn overeenkomstige pagina op Allmusic te koppelen.

en: This is used to link an artist to its primary concert venue.
nl: Dit wordt gebruikt om een artiest aan zijn primaire concertzaal te koppelen.

en: This is used to link an artist to their page on a social networking site such as Facebook or Last.fm.
nl: Dit wordt gebruikt om een artiest aan de overeenkomstige pagina op een sociale netwerksite zoals Facebook of Last.fm te koppelen.

en: This is used to link the Discogs page for this artist.
nl: Dit wordt gebruikt om de pagina op Discogs over deze artiest te koppelen.

en: This is used to link the Discogs page for this label.
nl: Dit wordt gebruikt om de pagina op Discogs over deze platenmaatschappij te koppelen.

en: This is used to link the Discogs page for this release group.
nl: Dit wordt gebruikt om de pagina op Discogs over deze uitgavegroep te koppelen.

en: This is used to link the Discogs page for this release.
nl: Dit wordt gebruikt om de pagina op Discogs over deze uitgave te koppelen.

en: This is used to link to a page where the artist's releases can be purchased for download.
nl: Dit wordt gebruikt om naar een pagina te verwijzen waar de uitgaves van de artiest kan worden gekocht om te downloaden.

en: This is used to link to a page where the recording can be purchased for download.
nl: Dit wordt gebruikt om naar een pagina te verwijzen waar de opname kan worden gekocht om te downloaden.

en: This is used to link to a page where the release can be purchased for download.
nl: Dit wordt gebruikt om naar een pagina te verwijzen waar de uitgave kan worden gekocht om te downloaden.

en: This is used to link works to their recordings.
nl: Dit wordt gebruikt om composities aan bijbehorende opnames te koppelen.

en: This is used to specify that an <a href="/doc/Artist" title="Artist">artist</a> collaborated on a short-term project, for cases where artist credits can't be used.
nl: Dit wordt gebruikt om aan te geven dat een <a href="/doc/Artist" title="Artist">artiest</a> samenwerkte op een kortdurend project, in gevallen waarbij vermeldingen niet kunnen worden gebruikt.

en: This link is used to associate a place with its page on a social networking site such as Facebook or Twitter
nl: Dit wordt gebruikt om een plaats te koppelen met zijn pagina op een sociale netwerksite zoals Facebook of Twitter.

en: This link is used to associate a series with its page on a social networking site such as Facebook or Twitter.
nl: Dit wordt gebruikt om een serie te koppelen met haar pagina op een sociale netwerksite zoals Facebook of Twitter.

en: This link is used to associate an event with its page on a social networking site such as Facebook or Twitter.
nl: Dit wordt gebruikt om een evenement te koppelen aan zijn pagina op een sociale netwerksite zoals Facebook of Twitter.

en: This link points to a page for a particular release within a discography for an artist or label.
nl: Deze koppeling wijst naar een pagina voor een uitgave met een discografie van een artiest of platenmaatschappij.

en: This links a <a href="/doc/Mix_Terminology#DJ_mix">DJ-mix</a> to the artist who mixed it.
nl: Dit koppelt een <a href="/doc/Mix_Terminology#DJ_mix">DJ-mix</a> aan de artiest die het gemixt heeft.

en: This links a <a href="/doc/Mix_Terminology#remix">remix</a> release group to the source release group and is used to indicate that the release group includes remixed versions of all (or most of) the tracks in the other release group.
nl: Dit koppelt een <a href="/doc/Mix_Terminology#remix">remix</a> uitgavegroep aan de oorspronkelijke uitgavegroep en wordt gebruikt om aan te geven dat uitgavegroep geremixte versies van alle (of het merendeel van de) nummers in de andere opnamegroep bevat.

en: This links a <a href="/doc/Mix_Terminology#remix">remixed</a> recording to the source recording.
nl: Dit koppelt een <a href="/doc/Mix_Terminology#remix">geremixte</a> opname aan de oorspronkelijke opname.

en: This links a MusicBrainz release to the equivalent entry at Amazon and will often provide cover art if there is no cover art in the <a href="/doc/Cover_Art_Archive">Cover Art Archive</a>.
nl: Dit koppelt een uitgave op MusicBrainz aan het bijbehorende product op Amazon en wordt vaak gebruikt om afbeeldingen te leveren als er geen relevante afbeeldingen in de <a href="/doc/Cover_Art_Archive">Cover Art Archive</a> staan.

en: This links a label to a channel, playlist, or user page on a video sharing site containing videos curated by it.
nl: Dit koppelt een platenmaatschappij aan een kanaal, afspeellijst of gebruikerspagina op een videosite met video’s die door de platenmaatschappij wordt bijgehouden.

en: This links a label to a fan-created website.
nl: Dit koppelt een platenmaatschappij aan een internetpagina van een fan.

en: This links a label to its page at Bandcamp.
nl: Dit koppelt een platenmaatschappij aan haar pagina op Bandcamp.

en: This links a label to its page in <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.
nl: Dit koppelt een platenmaatschappij aan haar pagina op <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.

en: This links a label to its profile at SoundCloud.
nl: Dit koppelt een platenmaatschappij aan haar profiel op SoundCloud.

en: This links a label to the equivalent entry at YouTube.
nl: Dit koppelt een platenmaatschappij aan de overeenkomstige pagina op YouTube.

en: This links a place to a channel, playlist, or user page on a video sharing site containing videos curated by it.
nl: Dit koppelt een plaats aan een kanaal, afspeellijst of gebruikerspagina op een videosite met video’s die door de plaats wordt bijgehouden.

en: This links a postponed event to the later rescheduled event.
nl: Dit koppelt een uitgesteld evenement aan het later opnieuw geplande evenement.

en: This links a recording to a license under which it is available.
nl: Dit koppelt een opname aan een licentie waaronder het beschikbaar is.

en: This links a recording to a page where it can be legally downloaded for free.
nl: Dit koppelt een opname aan een pagina waar het legaal gratis gedownload kan worden.

en: This links a recording to the artist who did the programming for electronic instruments used on the recording.​ In the most cases, the 'electronic instrument' is either a synthesizer or a drum machine.
nl: Dit koppelt een opname aan de artiest die de elektronische instrumenten op de opname programmeerde. In de meeste gevallen is het elektronische instrument een synthesizer of een drumcomputer.

en: This links a recording to the balance engineer who engineered it.
nl: Dit koppelt een opname aan de verantwoordelijke balanstechnicus.

en: This links a recording to the person who remixed it by taking one or more other tracks, substantially altering them and mixing them together with other material. Note that this includes the artist who created a mash-up or used samples as well.
nl: Dit koppelt een opname aan de persoon die het heeft geremixt door een of meer nummers substantieel te veranderen en ze samen of met ander materiaal te mixen. Dit wordt ook gebruikt voor de artiest die een mashup heeft gemaakt of samples heeft gebruikt.

en: This links a release group to an artist, to indicate that it is a tribute album.​ Tribute albums often have a title in the form "A Tribute to Artistname". They normally consist of covers of songs by the target artist, played by other (sometimes very unknown) bands, to honor the target artist. Often they are various artist compilations, but a single artist can perform the entire tribute album.
nl: Dit koppelt een uitgavegroep aan een artiest, om aan te geven dat dit een eerbetoon is. Deze albums hebben vaak een titel in de vorm “A Tribute to …”. Ze bestaan vaak uit nieuwe uitvoeringen van nummers van de artiest, gespeeld door andere artiesten als eerbetoon aan de doelartiest. Dit zijn vaak compilaties door diverse artiesten, maar soms speelt een artiest op het hele album.

en: This links a release to a license under which it is available.
nl: Dit koppelt een uitgave aan een licentie waaronder het beschikbaar is.

en: This links a release to a page where it can be legally downloaded for free.
nl: Dit koppelt een uitgave aan een pagina waar het legaal gratis gedownload kan worden.

en: This links a release to the artist who did the programming for electronic instruments used on the release.​ In the most cases, the 'electronic instrument' is either a synthesizer or a drum machine.
nl: Dit koppelt een uitgave aan de artiest die de elektronische instrumenten op de uitgave programmeerde. In de meeste gevallen is het elektronische instrument een synthesizer of een drumcomputer.

en: This links a release to the balance engineer who engineered it.
nl: Dit koppelt een uitgave aan de verantwoordelijke balanstechnicus.

en: This links a release to the person who remixed it by taking one or more other tracks, substantially altering them and mixing them together with other material. Note that this includes the artist who created a mash-up or used samples as well.
nl: Dit koppelt een uitgave aan de persoon die het heeft geremixt door een of meer nummers substantieel te veranderen en ze samen met ander materiaal te mixen. Dit wordt ook gebruikt door de artiest die een mashup heeft gemaakt of samples heeft gebruikt.

en: This links a series to a channel, playlist, or user page on a video sharing site containing videos curated by it.
nl: Dit koppelt een serie aan een kanaal, afspeellijst of gebruikerspagina op een videosite met video’s die de producenten wordt bijgehouden.

en: This links a soundtrack release to the <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a> page for the movie, show or game of which it is a soundtrack.
nl: Dit koppelt een soundtrack aan de pagina op <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a> van de film, show of het spel waarvan het een soundtrack is.

en: This links a subgroup to the group from which it was created. This relationship type is the functional equivalent of the <a href="/relationship/5be4c609-9afa-4ea0-910b-12ffb71e3821">member of band type</a> for group-group relationships.
nl: Dit koppelt een subgroep aan de groep waaruit het is voortgekomen. Dit relatietype is vergelijkbaar met het <a href="/relationship/5be4c609-9afa-4ea0-910b-12ffb71e3821">lid van een groep type</a> voor relaties tussen groepen onderling.

en: This links an (fictional) artist to the person that voice acted it.
nl: Dit koppelt een (fictieve) artiest aan de persoon die deze heeft ingesproken.

en: This links an artist to a channel, playlist, or user page on a video sharing site containing videos curated by it.
nl: Dit koppelt een artiest aan een kanaal, afspeellijst of gebruikerspagina op een videosite met video’s die door de artiest wordt bijgehouden.

en: This links an artist to a fan-created website.
nl: Dit koppelt een artiest aan een internetpagina van een fan.

en: This links an artist to an URL containing an interview with that artist.
nl: Dit koppelt een artiest aan een URL met een vraaggesprek met de artiest.

en: This links an artist to an online biography for that artist.
nl: Dit koppelt een artiest aan een online biografie over de artiest.

en: This links an artist to an online discography of their works.​ The discography should provide a summary of most, if not all, releases by the artist, and be as comprehensive as possible.
nl: Dit koppelt een artiest aan een online discografie van zijn werken. De discografie moet ten minste een samenvatting, en het liefst alle uitgaves van de artiest vermelden en zo uitgebreid mogelijk zijn.

en: This links an artist to its page at Bandcamp.
nl: Dit koppelt een artiest aan zijn pagina op Bandcamp.

en: This links an artist to its page in <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.
nl: Dit koppelt een artiest aan zijn pagina op <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.

en: This links an artist to its page in <a href="http://www.imslp.org/">IMSLP</a>.
nl: Dit koppelt een artiest aan zijn pagina op <a href="http://www.imslp.org/">IMSLP</a>.

en: This links an artist to its profile at SoundCloud.
nl: Dit koppelt een artiest aan zijn profiel op SoundCloud.

en: This links an artist to that artist's page at <a href="http://www.bbc.co.uk/music">BBC Music</a>.
nl: Dit koppelt een artiest aan de overeenkomstige pagina op <a href="http://www.bbc.co.uk/music">BBC Music</a>.

en: This links an artist to the equivalent entry at PureVolume.
nl: Dit koppelt een artiest aan de overeenkomstige pagina op PureVolume.

en: This links an artist to the equivalent entry at YouTube.
nl: Dit koppelt een artiest aan de overeenkomstige pagina op YouTube.

en: This links an artist's performance name (a stage name or alias) with their legal name.
nl: Dit koppelt een artiestennaam (een pseudoniem of alias) aan een wettelijke naam.

en: This links an edit to its original recording. An "edit", for this relationship, can be a radio edit (which involves streamlining a longer track to around the 3 minute mark in order to make it suitable for radio play), or a shortened, censored, or otherwise edited version of the same material. The person who edited the recording can be linked using the <a href="/relationship/40dff87a-e475-4aa6-b615-9935b564d756">editor relationship type</a>.
nl: Dit koppelt een edit aan zijn originele opname. Een ‘edit’ kan een radio-edit zijn (waarbij een nummer wordt ingekort tot ongeveer 3 minuten om het geschikt te maken voor de radio), of een verkorte, gecensureerde of anders bewerkte versie van hetzelfde materiaal. De persoon die de opname bewerkt heeft kan met het <a href="/relationship/40dff87a-e475-4aa6-b615-9935b564d756">editor-relatietype</a> gekoppeld worden.

en: This links an entity to the appropriate listing in the Songfacts database, a user contributed database concerned with the stories behind the songs.
nl: Dit koppelt een object aan een toepasselijke lijst in de gegevensbank van Songfacts, een door gebruikers onderhouden gegevensbank over de verhalen achter nummers.

en: This links an entity to the equivalent entry in another database. Please respect the <a href="/doc/Other_Databases_Relationship_Type/Whitelist">whitelist</a>.
nl: Dit koppelt een object aan de overeenkomstige pagina in een andere gegevensbank. Respecteer hierbij de <a href="/doc/Other_Databases_Relationship_Type/Whitelist">witte lijst</a>.

en: This links an event to a channel, playlist, or user page on a video sharing site containing videos curated by it.
nl: Dit koppelt een evenement aan een kanaal, afspeellijst of gebruikerspagina op een videosite die door de organisatoren wordt bijgehouden.

en: This links artists who were married.
nl: Dit koppelt artiesten die getrouwd waren.

en: This links different revisions of the same <a href="/doc/Work" title="Work">work</a>.
nl: Dit koppelt verschillende revisies van dezelfde <a href="/doc/Work" title="Work">compositie</a>.

en: This links to a catalog or list of records published by the label.
nl: Dit verwijst naar een catalogus of lijst van uitgaves die door de platenmaatschappij zijn uitgegeven.

en: This links to a site describing relevant details about a label's history.
nl: Dit verwijst naar een internetpagina met relevante details over de geschiedenis van een platenmaatschappij.

en: This links two <a href="/doc/Work" title="Work">works</a> where one work is an arrangement of the other.
nl: Dit koppelt twee <a href="/doc/Work" title="Work">composities</a>, waarbij één compositie een arrangement is van de andere.

en: This links two <a href="/doc/Work" title="Work">works</a> where one work is an orchestration of the other.
nl: Dit koppelt twee <a href="/doc/Work" title="Work">composities</a>, waarbij één compositie een orkestratie is van de andere.

en: This links two <a href="/doc/Work" title="Work">works</a>, where the second work is based on music or text from the first, but isn't directly a revision or an arrangement of it.
nl: Dit koppelt twee <a href="/doc/Work" title="Work">composities</a>, waarbij de tweede compositie is gebaseerd op de muziek of de tekst van de eerste, maar daar geen directe revisie of arrangement van is.

en: This links two releases, where one is a <a href="/doc/Mix_Terminology#remaster">remaster</a> of the other. This is usually done to improve the audio quality or to adjust for more modern playback equipment. The process generally doesn't involve changing the music in any artistically important way. It may, however, result in recordings that differ in length by a few seconds.
nl: Dit koppelt twee uitgaves, waarbij de ene een <a href="/doc/Mix_Terminology#remaster">remaster</a> is van de andere. Dit wordt meestal gedaan om de geluidskwaliteit te verbeteren of om het geluid aan te passen aan moderne afspeelapparatuur. Bij dit proces wordt de muziek meestal niet op een artistiek belangrijke manier veranderd. Het kan er wel voor zorgen dat de opnames een paar seconden in lengte verschillen.

en: This links two siblings (brothers or sisters).
nl: Dit koppelt twee broers of zussen.

en: This links two versions of a <a href="/doc/Work" title="Work">work</a>.
nl: Dit koppelt twee versies van een <a href="/doc/Work" title="Work">compositie</a>.

en: This points to the <a href="//viaf.org/">VIAF</a> page for this artist. VIAF is an international project to make a common authority file available to libraries across the world. An authority file is similar to an MBID for libraries. (<a href="//en.wikipedia.org/wiki/Virtual_International_Authority_File">more information on Wikipedia</a>)
nl: Dit verwijst naar de <a href="//viaf.org/">VIAF</a>-pagina over deze artiest. VIAF is een internationaal project om een gemeenschappelijk autoriteitsbestand beschikbaar te maken voor bibliotheken over de hele wereld. Een autoriteitsbestand is vergelijkbaar met een MBID voor bibliotheken. (<a href="//en.wikipedia.org/wiki/Virtual_International_Authority_File">Meer informatie op Wikipedia.</a>)

en: This points to the <a href="//viaf.org/">VIAF</a> page for this label. VIAF is an international project to make a common authority file available to libraries across the world. An authority file is similar to an MBID for libraries. (<a href="//en.wikipedia.org/wiki/Virtual_International_Authority_File">more information on Wikipedia</a>)
nl: Dit verwijst naar de <a href="//viaf.org/">VIAF</a>-pagina over deze platenmaatschappij. VIAF is een internationaal project om een gemeenschappelijk autoriteitsbestand beschikbaar te maken voor bibliotheken over de hele wereld. Een autoriteitsbestand is vergelijkbaar met een MBID voor bibliotheken. (<a href="//en.wikipedia.org/wiki/Virtual_International_Authority_File">Meer informatie op Wikipedia.</a>)

en: This points to the <a href="//viaf.org/">VIAF</a> page for this work. VIAF is an international project to make a common authority file available to libraries across the world. An authority file is similar to an MBID for libraries. (<a href="//en.wikipedia.org/wiki/Virtual_International_Authority_File">more information on Wikipedia</a>)
    <br/><br/>
    <strong>Note:</strong> Works in VIAF aren't very detailed. Only add links to MusicBrainz works if you're absolutely sure it's the same work.
nl: Dit verwijst naar de <a href="//viaf.org/">VIAF</a>-pagina over deze compositie. VIAF is een internationaal project om een gemeenschappelijk autoriteitsbestand beschikbaar te maken voor bibliotheken over de hele wereld. Een autoriteitsbestand is vergelijkbaar met een MBID voor bibliotheken. (<a href="//en.wikipedia.org/wiki/Virtual_International_Authority_File">Meer informatie op Wikipedia.</a>)

en: This relationship describes a URL where lyrics for the artist can be found. Only sites on the <a href="/doc/Style/Relationships/URLs/Lyrics_whitelist">whitelist</a> are permitted.
nl: Deze relatie beschrijft een URL waar de teksten van de artiest gevonden kunnen worden. Alleen internetpagina’s op de <a href="/doc/Style/Relationships/URLs/Lyrics_whitelist">witte lijst</a> zijn toegestaan.

en: This relationship describes a URL where lyrics for the release group can be found. Only sites on the <a href="/doc/Style/Relationships/URLs/Lyrics_whitelist">whitelist</a> are permitted.
nl: Deze relatie beschrijft een URL waar de teksten van de uitgavegroep gevonden kunnen worden. Alleen internetpagina’s op de <a href="/doc/Style/Relationships/URLs/Lyrics_whitelist">witte lijst</a> zijn toegestaan.

en: This relationship describes a URL where lyrics for the work can be found. Only sites on the <a href="/doc/Style/Relationships/URLs/Lyrics_whitelist">whitelist</a> are permitted.
nl: Deze relatie beschrijft een URL waar teksten van de compositie gevonden kunnen worden. Alleen internetpagina’s op de <a href="/doc/Style/Relationships/URLs/Lyrics_whitelist">witte lijst</a> zijn toegestaan.

en: This relationship indicates the artist is the <a href="//en.wikipedia.org/wiki/Sound_recording_copyright_symbol">phonographic copyright</a> holder for this release. ​
nl: Deze relatie geeft aan dat de artiest de houder van het <a href="//en.wikipedia.org/wiki/Sound_recording_copyright_symbol">fonografisch auteursrecht</a> is voor deze uitgave.

en: This relationship indicates the artist is the copyright holder for this release.
nl: Deze relatie geeft aan dat de artiest de houder van het auteursrecht is voor deze uitgave.

en: This relationship indicates the company that was the licensee of this release (that is, received a license for it from other company).
nl: Deze relatie geeft aan dat het bedrijf een licentie had op deze uitgave (dat wil zeggen dat het er van een ander bedrijf een licentie voor had).

en: This relationship indicates the company that was the licensor of this release.
nl: Deze relatie geeft aan dat het bedrijf een licentiegever is van deze uitgave.

en: This relationship indicates the label is the <a href="//en.wikipedia.org/wiki/Sound_recording_copyright_symbol">phonographic copyright</a> holder for this release. ​
nl: Deze relatie geeft aan dat de platenmaatschappij de houder van het <a href="//en.wikipedia.org/wiki/Sound_recording_copyright_symbol">fonografisch auteursrecht</a> is voor deze uitgave.

en: This relationship indicates the label is the copyright holder for this release.
nl: Deze relatie geeft aan dat de platenmaatschappij de houder van het auteursrecht is van deze uitgave.

en: This relationship is used to link a catalogue work series to a person who was involved in compiling it.
nl: Deze relatie wordt gebruikt om een compositiecatalogus te koppelen aan een persoon die betrokken was bij de samenstelling.

en: This relationship is used to link a catalogue work series to a person whose work it catalogues.
nl: Deze relatie wordt gebruikt om een compositiecatalogus te koppelen aan de persoon wiens werk gecatalogiseerd is.

en: This relationship is used to link a release to the artist responsible for writing the music and/or the words (lyrics, libretto, etc.), when no more specific information is available. If possible, the more specific composer, lyricist and/or librettist types should be used, rather than this relationship type.
nl: Deze relatie wordt gebruikt om een uitgave te koppelen aan de artiest die verantwoordelijk is voor het schrijven van de muziek en/of de teksten op de uitgave, als er geen specifiekere informatie beschikbaar is. Gebruik als het bekend is de specifiekere relaties voor componist, tekstschrijver of librettist in plaats van deze relatie.

en: This relationship is used to link a work to the artist responsible for writing the music and/or the words (lyrics, libretto, etc.), when no more specific information is available. If possible, the more specific composer, lyricist and/or librettist types should be used, rather than this relationship type.
nl: Deze relatie wordt gebruikt om een compositie te koppelen aan de artiest die verantwoordelijk is voor het schrijven van de muziek en/of de teksten op de uitgave, als er geen specifiekere informatie beschikbaar is. Gebruik als het bekend is de specifiekere relaties voor componist, tekstschrijver of librettist in plaats van deze relatie.

en: This relationship links the release of a show's episode (for example a podcast) to the show notes for this episode.
nl: Deze relatie koppelt een uitgave van een aflevering van een show (bijvoorbeeld een podcast) aan shownotities van deze aflevering.

en: This relationship specifies that an artist is a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Tribute_act">tribute</a> to another specific artist/band; that is, it primarily performs covers of that artist. They may also be referred to as cover bands. Some tribute artists may name themselves, dress, and/or act similarly to the artists they pay tribute to.
nl: Deze relatie geeft aan dat een artiest een <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Tribute_act">hommage</a> aan een andere specifieke artiest/band is. De artiest speelt voornamelijk covers van die artiest. Ze worden ook wel coverbands genoemd. Sommige tribute-artiesten noemen, kleden of gedragen zich op een vergelijkbare manier als de artiesten aan wie ze een hommage brengen.

en: This relationship type can be used to link a MusicBrainz place to the equivalent entry in Myspace.
nl: Dit relatietype kan gebruikt worden om een plaats op MusicBrainz te koppelen aan de overeenkomstige pagina op Myspace.

en: This relationship type can be used to link a label to the person(s) who founded it.
nl: Deze relatie kan worden gebruikt om een platenmaatschappij te koppelen aan de persoon of personen die deze hebben opgericht.

en: This relationship type can be used to link a place (generally a studio or venue) to the person(s) who founded it.
nl: Dit relatietype kan gebruikt woorden om een plaats (meestal een studio of een zaal) te koppelen aan de persoon of personen die het heeft opgericht.

en: This relationship type can be used to link a place to its blog
nl: Deze relatie kan worden gebruikt om een plaats te koppelen aan zijn weblog.

en: This relationship type can be used to link a place to the equivalent entry in YouTube. URLs should follow the format http://www.youtube.com/user/<username>
nl: Dit relatietype kan worden gebruikt om een plaats te koppelen aan de overeenkomstige pagina op YouTube. URL’s moeten de opmaak http://www.youtube.com/user/<gebruikersnaam> hebben.

en: This relationship type can be used to link a series to the equivalent entry in YouTube. URLs should follow the format http://www.youtube.com/user/&lt;username&gt;
nl: Dit relatietype kan worden gebruikt om een serie aan de overeenkomstige pagina op YouTube te koppelen. URL’s moeten de opmaak http://www.youtube.com/user/&lt;gebruikersnaam&gt hebben.

en: This relationship type can be used to link an event to the equivalent entry in YouTube. URLs should follow the format http://www.youtube.com/user/&lt;username&gt;
nl: Dit relatietype kan worden gebruikt om een evenement aan de overeenkomstige pagina op YouTube te koppelen. URL’s moeten de opmaak http://www.youtube.com/user/&lt;gebruikersnaam&gt; hebben.

en: This relationship type describes that the recording contains samples taken from a movie, show or game, which has an IMDB page at the given URL.
    <br/><br/>
    To say that the recording is part of a soundtrack, please use the <a href="/relationship/85b0a010-3237-47c7-8476-6fcefd4761af">IMDB relationship type for release groups</a>.
nl: Deze relatie geeft aan dat de opname samples bevat die afkomstig zijn van een film, show of spel, dat een pagina heeft op IMDB op de opgegeven URL.<br/><br/>
    Gebruik om aan te geven dat een opname deel uitmaakt van een soundtrack het <a href="/relationship/85b0a010-3237-47c7-8476-6fcefd4761af">IMDB-relatietype voor uitgavegroepen</a>.

en: This relationship type describes that the release contains samples taken from a movie, show or game, which has an IMDB page at the given URL.
    <br/><br/>
    To say that the release is a soundtrack, please use the <a href="/relationship/85b0a010-3237-47c7-8476-6fcefd4761af">IMDB relationship type for release groups</a>.
nl: Deze relatie geeft aan dat de uitgave samples bevat die afkomstig zijn van een film, show of spel, dat een pagina heeft op IMDB op de opgegeven URL.<br/><br/>
    Gebruik om aan te geven dat een opname deel uitmaakt van een soundtrack het <a href="/relationship/85b0a010-3237-47c7-8476-6fcefd4761af">IMDB-relatietype voor uitgavegroepen</a>.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! <a href="/doc/Style/Recording#Recordings_with_Different_Mastering">Different remasters should be merged.</a>
nl: Dit relatietype is <strong>verouderd</strong>! <a href="/doc/Style/Recording#Recordings_with_Different_Mastering">Verschillende masters moeten worden samengevoegd.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! If two recordings are identical, please merge them.
nl: Dit relatietype is <strong>verouderd</strong>!  Als twee opnames identiek zijn moeten ze samengevoegd worden.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! Please add mastering engineers at the release level.
nl: Dit relatietype is <strong>verouderd</strong>! Voeg relaties voor mastering toe op uitgaveniveau.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! Please enter a release with multiple discs as a single release containing multiple discs.
nl: Dit relatietype is <strong>verouderd</strong>! Voer een uitgave met meerdere media in als één uitgave met meerdere media.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! Please upload covers on the cover art tab for the release and/or add an ASIN relationship.
    
    Note about CD Baby: Many CD Baby releases are also available (usually with bigger covers) on Amazon.com.
nl: Deze type relatie is <strong>verouderd</strong>! Upload afbeeldingen op de afbeeldingen tab voor de uitgave of voeg een ASIN-relatie toe.
    
    Opmerking over CD Baby: Veel uitgaves op CD Baby zijn ook beschikbaar (vaak met grotere afbeeldingen) op Amazon.com.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>.
nl: Dit relatietype is <strong>verouderd</strong>.

en: This relationship type is used to indicate that a release group is a cover version of another release group, i.e. when an artist performs a new rendition of another artist's album.<br/>
    For individual songs, see the <a href="/relationship/a3005666-a872-32c3-ad06-98af558e99b0">recording-work performance relationship type</a>.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om aan te geven dat een uitgavegroep een coverversie van een andere uitgavegroep is, bijvoorbeeld als een artiest een nieuwe versie van het album van een andere artiest maakt.<br/>
    Zie voor individuele nummers het <a href="/relationship/a3005666-a872-32c3-ad06-98af558e99b0">opname-compositie uitvoering relatietype</a>.

en: This relationship type is used to link a label to its blog.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een platenmaatschappij aan zijn weblog te koppelen.

en: This relationship type is used to link a release group to an official website created specifically for the release group.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een uitgavegroep aan de officiële internetpagina te koppelen die specifiek voor deze uitgavegroep is gemaakt.

en: This relationship type is used to link a release to a site where the tracks can be legally streamed for free, e.g. Spotify.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een uitgave te koppelen aan een internetpagina waar de nummers gratis legaal kunnen worden beluisterd, zoals Spotify.

en: This relationship type is used to link a track to a site where the track can be legally streamed for free, such as Spotify for audio tracks or YouTube for videos.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een nummer te koppelen aan een internetpagina waar het nummer gratis legaal kan worden beluisterd, zoals Spotify voor audio of Youtube voor video’s.

en: This relationship type is used to link an artist to a site where music can be legally streamed for free, e.g. Spotify.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een artiest te koppelen aan een internetpagina waar muziek gratis legaal kan worden geluisterd, zoals Spotify.

en: This relationship type is used to link an artist to their blog.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een artiest aan zijn weblog te koppelen.

en: This relationship type is used to link to a page where the artist's releases can be purchased for mail order.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om naar een pagina te verwijzen waar de uitgaves van de artiest kunnen per post kunnen worden besteld.

en: This relationship type is used to link to a page where the release can be purchased for mail order.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om te verwijzen naar een pagina waar de uitgave per post kan worden besteld.

en: This relationship type links a label to its Myspace page.
nl: Dit relatietype koppelt een platenmaatschappij aan haar pagina op Myspace.

en: This relationship type links a label to its corresponding page at <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is a community project dedicated to cataloguing the music of video games and anime.
nl: Dit relatietype koppelt een platenmaatschappij aan haar overeenkomstige pagina op <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is een gemeenschappelijk project dat is toegewijd aan het catalogiseren van muziek uit computerspellen en anime.

en: This relationship type links a place to its corresponding page at Songkick.
nl: Dit relatietype koppelt een plaats aan zijn overeenkomstige pagina op Songkick.

en: This relationship type links a place to its corresponding page at setlist.fm
nl: Dit relatietype koppelt een plaats aan zijn overeenkomstige pagina op setlist.fm.

en: This relationship type links a release to its corresponding page <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is a community project dedicated to cataloguing the music of video games and anime.
nl: Dit relatietype koppelt een uitgave aan zijn overeenkomstige pagina op <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is een gemeenschappelijk project dat is toegewijd aan het catalogiseren van muziek uit computerspellen en anime.

en: This relationship type links an artist to its corresponding page at <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is a community project dedicated to cataloguing the music of video games and anime.
nl: Dit relatietype koppelt een artiest aan zijn overeenkomstige pagina op <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is een gemeenschappelijk project dat is toegewijd aan het catalogiseren van muziek uit computerspellen en anime.

en: This relationship type links an artist to its corresponding page at Songkick.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een artiest aan zijn overeenkomstige pagina op Songkick te koppelen.

en: This relationship type links an artist to its corresponding page at setlist.fm
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een artiest aan zijn overeenkomstige pagina op setlist.fm te koppelen.

en: This relationship type links an artist to their Myspace page.
nl: Dit relatietype koppelt een artiest aan zijn pagina op Myspace.

en: This relationship type links an artist to their online community pages. An online community is a web site providing information, music, and/or news, and may act as an unofficial homepage for an entity.
nl: Dit relatietype koppelt een artiest aan zijn online gemeenschapspagina’s. Een online gemeenschap is een internetpagina met informatie, muziek en/of nieuws, en kan een onofficiële thuispagina van een object zijn.

en: This relationship type links an event to a promotional poster for the event.
nl: Dit relatietype koppelt een evenement aan een affiche voor het evenement.

en: This relationship type links an event to its corresponding page at <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is a community project dedicated to cataloguing the music of video games and anime.
nl: Dit relatietype koppelt een evenement aan zijn overeenkomstige pagina op <a href="http://vgmdb.net/">VGMdb</a>. VGMdb is een gemeenschappelijk project dat is toegewijd aan het catalogiseren van muziek uit computerspellen en anime.

en: This relationship type links an event to its corresponding page at Songkick.
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een evenement aan zijn overeenkomstige pagina op Songkick te koppelen.

en: This relationship type links an event to its corresponding page at setlist.fm
nl: Dit relatietype wordt gebruikt om een evenement aan zijn overeenkomstige pagina op setlist.fm te koppelen.

en: This relationship type links instruments to the areas they originate from.
nl: Dit relatietype koppelt instrumenten aan de gebieden waar ze vandaan komen.

en: This should be used when an artist is credited in liner notes or a similar source as performing a solo part.
nl: Dit moet gebruikt worden als een artiest in het boekje of een soortgelijke bron wordt vermeld voor een solo.

en: This title indicates that a conductor has at least partially retired, and no longer plays an active role with the group.
nl: Deze titel geeft aan dat een dirigent zich ten minste gedeeltelijk heeft teruggetrokken en geen actieve rol meer in de groep speelt.

en: This typically indicates someone who is either a first-timer, or less experienced, and who is working under the direction of someone who is more experienced.
nl: Dit geeft meestal iemand aan die het voor het eerst doet of minder ervaren is en die werkt onder leiding van iemand die meer ervaring heeft.

en: This typically indicates someone who is less experienced and who is working under the direction of someone who is more experienced.
nl: Dit geeft meestal iemand aan die minder ervaren is en die werkt onder leiding van iemand die meer ervaring heeft.

en: Transliterated track listings don't change the language, just the script or spelling.
nl: Getranscribeerde nummerlijsten veranderen de taal niet, maar allen het schrift of de spelling.

en: VGMdb page for
nl: VGMdbpagina van

en: VIAF ID
nl: VIAF-ID

en: VIAF ID for
nl: VIAF-ID van

en: Wikidata page for
nl: Wikidatapagina over

en: Wikipedia page for
nl: Wikipediapagina over

en: YouTube channel for
nl: YouTubekanaal van

en: YouTube channels
nl: YouTube-kanalen

en: additional
nl: aanvullend

en: alto vocals
nl: altvocalen

en: anthem
nl: volkslied

en: anthem of
nl: volkslied van

en: arrangement of
nl: arrangement van

en: arrangements
nl: arrangementen

en: artist & repertoire support
nl: A&R-ondersteuning

en: assistant
nl: assistent

en: associate
nl: geassocieerd

en: associated {EP:EPs|singles}
nl: heeft {EP:EPs|singles}

en: available at
nl: verkrijgbaar bij

en: available releases
nl: verkrijgbare uitgaves

en: background vocals
nl: achtergrondvocalen

en: baritone vocals
nl: baritonvocalen

en: bass vocals
nl: basvocalen

en: bass-baritone vocals
nl: bas-baritonvocalen

en: biographies
nl: biografieën

en: biography of
nl: biografie van

en: blog of
nl: weblog van

en: blogs
nl: weblogs

en: booking
nl: boeking

en: business association
nl: zakenrelatie

en: business association with
nl: zakenrelatie met

en: can be downloaded for free at
nl: kan gratis gedownload worden op

en: can be purchased for download at
nl: kan gekocht worden om te downloaden op

en: can be purchased for mail-order at
nl: kan per post besteld worden op

en: catalog of records
nl: catalogus van uitgaves

en: catalog reissued by
nl: catalogus heruitgegeven door

en: catalogued
nl: catalogiseerde

en: cataloguer
nl: catalogussamensteller

en: catalogues work of
nl: catalogiseert het werk van

en: child of
nl: kind van

en: children
nl: kinderen

en: choir vocals
nl: koor

en: co-[role]
nl: co-[rol]

en: collaborated {minor:minorly} {additional:additionally} on
nl: werkte {minor:secundair} {additional:aanvullend} samen op

en: compilation of
nl: compilatie van

en: compiled
nl: samengesteld

en: compiled in
nl: samengesteld in

en: compiler
nl: samensteller

en: composition
nl: compositie

en: concertmaster
nl: concertmeester

en: concertmaster for
nl: concertmeester van

en: conductor at
nl: dirigent bij

en: conductors
nl: dirigenten

en: consists of
nl: bestaat uit

en: contains samples from the IMDb entry at
nl: bevat samples van het dit lemma op IMDB:

en: contains the lyrics for
nl: bevat de teksten van

en: contains the score for
nl: bevat de partituur van

en: contains {additional} samples by
nl: bevat {additional:aanvullende} samples door

en: contains {additional} samples from
nl: bevat {additional:aanvullende} samples van

en: contralto vocals
nl: contraltovocalen

en: copyrighted by
nl: auteursrecht gedeponeerd door

en: countertenor vocals
nl: contratenorvocalen

en: cover art
nl: afbeelding

en: cover art for
nl: afbeelding van

en: covers and versions
nl: covers en versies

en: covers or other versions
nl: covers en andere versies

en: creative persons
nl: creatieve personen

en: creative position
nl: creatieve positie

en: derivations
nl: afleidingen

en: derived from
nl: afgeleid van

en: discography
nl: discografie

en: discography entry
nl: discografisch lemma

en: discography entry for
nl: discografisch lemma over

en: discography page for
nl: discografiepagina van

en: discography pages
nl: discografiepagina’s

en: distributed
nl: distribueerde

en: distributed by
nl: gedistribueerd door

en: distributor for
nl: distributeur van

en: distributors
nl: distributeurs

en: does/did {instrument} support for
nl: speelt/speelde ondersteunend {instrument} voor

en: does/did {vocal:%|vocals} support for
nl: doet of deed {vocal:%|vocale} ondersteuning voor

en: download for free
nl: gratis downloaden

en: download music for free
nl: download gratis muziek

en: download purchase page for
nl: betaalde downloadpagina van

en: earliest release
nl: vroegste uitgave

en: edit of
nl: edit van

en: engineer position
nl: technische positie

en: engineer position at
nl: technische positie bij

en: engineers
nl: technici

en: executive
nl: leidinggevend

en: fan page for
nl: fanpagina van

en: fan pages
nl: fanpagina’s

en: founded
nl: richtte op

en: founder
nl: oprichter

en: founders
nl: oprichters

en: free download page for
nl: gratis download pagina voor

en: free music streaming page for
nl: gratis muziekstreampagina van

en: free music {video} streaming page for
nl: gratis muziek{video} streamingpagina van

en: from
nl: uit

en: get the music
nl: verkrijg de muziek

en: guest
nl: gast

en: guest performer at
nl: gastartiest op

en: guest performers
nl: gastartiesten

en: had a creative position at
nl: heeft een creatieve functie bij

en: had a producer position at
nl: heeft een producerende functie bij

en: had a recording contract with
nl: had een platencontract met

en: had an engineer position at
nl: heeft een technische functie bij

en: has Amazon ASIN
nl: heeft Amazon ASIN

en: has Bandcamp page at
nl: heeft een Bandcamppagina op

en: has VIAF ID at
nl: heeft een VIAF-ID op

en: has a BBC Music page at
nl: heeft een BBC Music pagina op

en: has a Discogs page at
nl: heeft een Discogspagina op

en: has a Geonames page at
nl: heeft een Geonamespagina op

en: has a Myspace page at
nl: heeft een Myspacepagina op

en: has a PureVolume page at
nl: heeft een PureVolumepagina op

en: has a SecondHandSongs page at
nl: heeft een SecondHandSongspagina op

en: has a Songkick page at
nl: heeft een Songkickpagina op

en: has a SoundCloud page at
nl: heeft een SoundCloudpagina op

en: has a VGMdb page at
nl: heeft een VGMdb pagina op

en: has a Wikidata page at
nl: heeft een Wikidatapagina op

en: has a Wikipedia page at
nl: heeft een Wikipediapagina op

en: has a biography page at
nl: heeft een biografie op

en: has a blog at
nl: heeft een weblog op

en: has a catalog of records at
nl: heeft een catalogus van uitgaves op

en: has a discography entry at
nl: heeft een discografisch lemma op

en: has a discography page at
nl: heeft een discografiepagina op

en: has a fan page at
nl: heeft een fanpagina op

en: has a karaoke version
nl: heeft een karaokeversie

en: has a logo at
nl: heeft een logo op

en: has a miscellaneous role on
nl: heeft een diverse rol op

en: has a page in a database at
nl: heeft een pagina in een gegevensbank op

en: has a picture at
nl: heeft een afbeelding op

en: has a review page at
nl: heeft een recensie op

en: has a setlist.fm page at
nl: heeft een setlist.fm-pagina op

en: has a social networking page at
nl: heeft een sociaal netwerkpagina op

en: has a standalone website at
nl: heeft een losstaande website op

en: has an Allmusic page at
nl: heeft een Allmusicpagina op

en: has an IMDb page at
nl: heeft een IMDBpagina op

en: has an IMSLP page at
nl: heeft een IMSLP-pagina op

en: has an interview at
nl: heeft een vraaggesprek op

en: has an official YouTube channel at
nl: heeft een officieel Youtube-kanaal op

en: has an official homepage at
nl: heeft een officiële thuispagina op

en: has an official video channel at
nl: heeft een officieel videokanaal op

en: has an online community page at
nl: heeft een online gemeenschapspagina op

en: has anthem
nl: heeft anthem

en: has arrangement
nl: heeft arrangement

en: has business association with
nl: heeft een zakenrelatie met

en: has catalogue
nl: heeft catalogus

en: has child
nl: heeft kind

en: has cover art at
nl: heeft afbeeldingen op

en: has derived instrument
nl: heeft afgeleid instrument

en: has imprint
nl: heeft het imprint

en: has interview at
nl: heeft vraaggesprek op

en: has its history presented at
nl: heeft zijn of haar geschiedenis gepresenteerd op

en: has lyrics available at
nl: heeft liedteksten beschikbaar op

en: has orchestration
nl: heeft orkestratie

en: has part
nl: heeft deel

en: has parts
nl: heeft delen

en: has personal label
nl: heeft de persoonlijke platenmaatschappij

en: has personal publisher
nl: heeft de persoonlijke uitgever

en: has poster at
nl: heeft een affiche op

en: has primary concert venue at
nl: heeft een primaire concertzaal bij

en: has revision
nl: heeft revisie

en: has show notes at
nl: heeft shownotities op

en: has sibling(s)
nl: heeft broer(s) of zus(sen)

en: has subseries
nl: heeft subseries

en: has subtype
nl: heeft subtype

en: has traditional instrument
nl: heeft traditioneel instrument

en: has tribute album(s)
nl: heeft hommage-album(s)

en: has/had {additional} samples taken from
nl: heeft of had {additional:aanvullende} samples genomen van

en: held at
nl: gehouden bij

en: held in
nl: gehouden in

en: history page
nl: geschiedenispagina

en: history page for
nl: geschiedenispagina van

en: holds copyright for
nl: heeft auteursrecht in bezit van

en: holds phonographic copyright for
nl: heeft fonografisch auteursrecht in bezit van

en: hosted the premiere of
nl: was gastheer van de première van

en: image
nl: afbeelding

en: imprint of
nl: imprint van

en: information page
nl: informatiepagina

en: instrumental
nl: instrumentaal

en: instruments
nl: instrumenten

en: interview with
nl: vraaggesprek met

en: involved with
nl: heeft een relatie met

en: is a DJ-mix of
nl: is een DJ-mix van

en: is a SecondHandSongs page for
nl: is een SecondHanSongspagina over

en: is a Songfacts page for
nl: is een Songfactspagina over

en: is a Wikidata page for
nl: is een Wikidatapagina over

en: is a Wikipedia page for
nl: is een Wikipediapagina over

en: is a compilation of
nl: is een compilatie van

en: is a live performance of
nl: is een live-uitvoering van

en: is a mash-up of
nl: is een mash-up van

en: is a medley of
nl: is een medley van

en: is a page in a database for
nl: is een pagina in een gegevensbank van

en: is a part of
nl: is een deel van

en: is a remaster of
nl: is een remaster van

en: is a remix of
nl: is een remix van

en: is a tribute to
nl: is een hommage aan

en: is a {live} {medley:medley including a} {partial} {instrumental} {cover} recording of
nl: is een {live:live-}{medley:medley met een }{partial:gedeeltelijke }{instrumental:instrumentale }{cover:cover-}opname van

en: is a {translated} {parody} cover of
nl: is een {translated:vertaalde} {parody:parodie}cover van

en: is an Allmusic page for
nl: is een Allmusicpagina over

en: is an edit of
nl: is een edit van

en: is based on
nl: is gebaseerd op

en: is licensed under
nl: is gelicenseerd onder

en: is related to
nl: is gerelateerd aan

en: is the VIAF ID for
nl: is de VIAF-ID van

en: is the basis for
nl: is de basis voor

en: is the earliest release of
nl: is de vroegste uitgave van

en: is the earliest version of {translated} {parody}
nl: is de vroegste versie van {translated:de vertaling} {parody:de parodie}

en: is the original for the transl{transliterated:iter}ated track listing
nl: is het origineel van de {transliterated:getranscribeerde|vertaalde} nummerlijst

en: is the parent of
nl: is de ouder van

en: is the rights society associated with
nl: is de auteursrechtenorganisatie verbonden met

en: is {EP:an|a} {EP:EP|single} which was taken from
nl: is een {EP:EP|single} gehaald van

en: is/was a subgroup of
nl: is/was een subgroep van

en: is/was a supporting artist for
nl: is/was een ondersteunende artiest voor

en: is/was distributing the catalog of
nl: distribueert/distribueerde de catalogus van

en: is/was involved with
nl: is/was betrokken bij

en: is/was married to
nl: is/was getrouwd met

en: is/was reissuing the catalog of
nl: geeft/gaf opnieuw de catalogus uit van

en: is/was the parent label of
nl: is/was de moedermaatschappij van

en: is/was {additional:an additional|a} member of {founder:and founded|}
nl: is/was {additional:aanvullend|een} lid van {founder:en oprichter van|}

en: is/was {assistant:an|a} {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
nl: is/was {assistant:een|een} {assistant:assisterend} {emeritus:emeritus} {principal:hoofd}{guest:gast}dirigent van

en: karaoke version of
nl: karaokeversie van

en: karaoke versions
nl: karaokeversies

en: later releases
nl: latere uitgaves

en: later {translated} {parody} versions
nl: latere {translated:vertaalde} {parody:parodie-}versies

en: launch event for
nl: lanceerevenement van

en: launch events
nl: lanceerevenementen

en: lead vocals
nl: lead-vocalen

en: legal name
nl: wettelijke naam

en: legal representation
nl: juridische vertegenwoordiging

en: license
nl: licentie

en: license for
nl: licentie voor

en: licensed
nl: gelicenseerd

en: licensed from
nl: gelicenseerd van

en: licensed to
nl: in licentie gegeven aan

en: licensee for
nl: licentienemer van

en: live performance of
nl: live-uitvoering van

en: live performances
nl: live-uitvoering

en: logo of
nl: logo van

en: logos
nl: logo’s

en: lyrics page
nl: pagina met liedteksten

en: lyrics page for
nl: pagina met liedteksten van

en: mail-order purchase page for
nl: pagina waar een postorder geplaatst kan worden

en: main performer at
nl: hoofdartiest op

en: main performers
nl: hoofdartiesten

en: manufactured
nl: vervaardigd

en: manufactured by
nl: vervaardigd door

en: manufactured in
nl: gefabriceerd in

en: manufacturing location for
nl: fabricatielocatie van

en: married
nl: getrouwd

en: mash-up of
nl: mash-up van

en: mastered at
nl: gemasterd bij

en: mastered in
nl: Gemasterd in

en: mastering engineer position at
nl: masteringtechnische functie bij

en: mastering engineers
nl: masteringtechnici

en: mastering location for
nl: masteringlocatie van

en: medley of
nl: medley van

en: mezzo-soprano vocals
nl: mezzo-sopraanvocalen

en: minor
nl: secundair

en: miscellaneous roles
nl: diverse rollen

en: miscellaneous support
nl: diverse ondersteuning

en: mixed at
nl: gemixt bij

en: mixed in
nl: Gemixt in

en: mixing engineer position at
nl: mixtechnische functie bij

en: mixing engineers
nl: mixtechnici

en: mixing location for
nl: mixlocatie van

en: music can be downloaded for free at
nl: muziek kan gratis gedownload worden op

en: music can be purchased for download at
nl: muziek kan gekocht worden om te downloaden op

en: music can be purchased for mail-order at
nl: muziek kan gekocht worden voor postorder op

en: music can be streamed for free at
nl: muziek kan gratis gestreamd worden op

en: musical relationship
nl: muzikale relatie

en: number
nl: nummer

en: official homepage for
nl: officiële thuispagina

en: official homepages
nl: officiële thuispagina’s

en: online communities
nl: online gemeenschappen

en: online community page for
nl: online gemeenschapspagina van

en: online data
nl: online gegevens

en: orchestra at
nl: orkest op

en: orchestra {additional:additionally} performed
nl: speelde {additional:aanvullend} als orkest op

en: orchestras
nl: orkesten

en: orchestration of
nl: orkestratie van

en: orchestrations
nl: orkestraties

en: other databases
nl: andere gegevensbanken

en: other versions
nl: andere versies

en: other vocals
nl: overige vocalen

en: parent label
nl: moedermaatschappij

en: parents
nl: ouders

en: parody
nl: parodie

en: part of
nl: deel van

en: partial
nl: gedeeltelijk

en: parts
nl: delen

en: performance
nl: uitvoering

en: performed the voice of
nl: sprak de stem in van

en: performed {additional} chorus master on
nl: treedt op als {additional:aanvullend} koorleider op

en: performed {additional} {guest} {solo} {instrument:%|instruments} on
nl: speelde {additional:aanvullend} {guest:gast} {solo:solo} {instrument:%|instrumenten} op

en: performed {additional} {guest} {solo} {vocal} {vocal:|vocals} on
nl: verzorgde {additional:aanvullende} {guest:gast} {solo:solo} {vocal:vocalen} {vocal:|vocalen} op

en: performed {additional} {solo} {guest} {vocal} {vocal:|vocals} on
nl: verzorgde {guest:als gast} {additional:aanvullende} {solo:solo} {vocal:vocalen} {vocal:|vocalen} op

en: performs as
nl: treedt op als

en: personal label for
nl: persoonlijke platenmaatschappij voor

en: personal publisher for
nl: persoonlijke uitgever voor

en: personal relationship
nl: persoonlijke relatie

en: phonographic copyright by
nl: fonografisch auteursrecht door

en: picture of
nl: afbeelding van

en: pictures
nl: afbeeldingen

en: poster
nl: affiche

en: poster for
nl: affiche van

en: premiered at
nl: had de première bij

en: premieres hosted
nl: was gastheer van premières

en: previous disc
nl: vorig medium

en: primary concert venue
nl: primaire concertzaal

en: primary concert venue of
nl: primaire concertzaal van

en: principal
nl: voornaamst

en: produced at
nl: geproduceerd bij

en: produced in
nl: geproduceerd in

en: produced material that was {additional:additionally} sampled in
nl: produceerde materiaal dat {additional:aanvullend} is gesampled in

en: producer position
nl: positie van producent

en: producers
nl: producenten

en: producing location for
nl: productielocatie van

en: production
nl: productie

en: promoted
nl: gepromoot

en: promoted by
nl: gepromoot door

en: provided artist & repertoire support for
nl: verzorgde A&R-ondersteuning voor

en: provided booking for
nl: verzorgde boekingen voor

en: provided legal representation for
nl: verzorgde juridische vertegenwoordiging voor

en: provided {additional} art direction on
nl: verzorgde {additional:aanvullende} artistieke leiding op

en: provided {additional} creative direction on
nl: verzorgde {additional:aanvullende} creatieve leiding op

en: provided {additional} design/illustration on
nl: verzorgde {additional:aanvullend} ontwerp/illustratie voor

en: provided {additional} graphic design on
nl: verzorgde {additional:aanvullend} grafisch ontwerp voor

en: provided {additional} photography on
nl: verzorgde {additional:aanvullende} fotografie voor

en: published
nl: publiceerde

en: publisher
nl: uitgever

en: purchase for download
nl: kopen om te downloaden

en: purchase for mail-order
nl: per post bestellen

en: purchase music for download
nl: koop muziek om te downloaden

en: purchase music for mail-order
nl: koop muziek als post-order

en: recorded at
nl: opgenomen bij

en: recorded in
nl: opgenomen in

en: recording engineer position at
nl: opnametechnische functie bij

en: recording engineers
nl: opnametechnici

en: recording location for
nl: opnamelocatie van

en: referred to in medleys
nl: naar verwezen in medley’s

en: reissuing the catalog of
nl: heruitgever van de catalogus van

en: related instruments
nl: gerelateerde instrumenten

en: related to
nl: gerelateerd aan

en: released in support of
nl: uitgebracht als ondersteuning van

en: remaster of
nl: remaster van

en: remastered versions
nl: geremasterde versies

en: remix of
nl: remix van

en: remixed at
nl: geremixt bij

en: remixed in
nl: geremixt in

en: remixes and compilations
nl: remixes en compilaties

en: remixing location for
nl: remixlocatie van

en: renamed from
nl: hernoemd van

en: renamed into
nl: hernoemd naar

en: review page for
nl: recensie voor

en: reviews
nl: recensies

en: revision of
nl: revisie van

en: rights society
nl: auteursrechtenorganisatie

en: rights society associated with
nl: auteursrechtenorganisatie verbonden met

en: samples IMDb entry
nl: samplet IMDb-lemma

en: score
nl: bladmuziek

en: score for
nl: partituur van

en: setlist.fm page for
nl: setlist.fm-pagina van

en: show notes
nl: shownotities

en: show notes for
nl: shownotities van

en: siblings
nl: broer(s) of zus(sen)

en: signed
nl: onder contract

en: signed by
nl: getekend door

en: social networking
nl: sociale netwerken

en: social networking page for
nl: sociaal netwerkpagina van

en: soprano vocals
nl: sopraanvocalen

en: spoken vocals
nl: gesproken vocalen

en: standalone website
nl: losstaande website

en: standalone website for
nl: losstaande website voor

en: stream for free
nl: gratis streamen

en: stream {video} for free
nl: {video:video} gratis te streamen

en: subgroup of
nl: subgroep van

en: subgroups
nl: subgroepen

en: subseries
nl: subserie

en: subseries of
nl: subserie van

en: subsidiaries
nl: dochterondernemingen

en: support act at
nl: ondersteunende artiest op

en: support acts
nl: ondersteunende artiesten

en: supporting artist for
nl: ondersteunende artiest voor

en: supporting artists
nl: ondersteunende artiesten

en: supporting releases
nl: ondersteunende uitgaves

en: supporting {instrument} by
nl: ondersteunend {instrument:instrument} door

en: supporting {instrument} for
nl: ondersteunend {instrument:instrument} voor

en: tenor vocals
nl: tenorvocalen

en: translated
nl: vertaald

en: transliterated
nl: getranscribeerd

en: transl{transliterated:iter}ated track listing of
nl: {transliterated:getranscribeerde|vertaalde} nummerlijst van

en: transl{transliterated:iter}ated track listings
nl: {transliterated:getranscribeerde|vertaalde} nummerlijsten

en: tribute albums
nl: hommagealbums

en: tribute artists
nl: hommageartiesten

en: tribute to
nl: hommage aan

en: type of
nl: type van

en: video channel
nl: videokanaal

en: video channel for
nl: videokanaal van

en: vocal
nl: vocaal

en: voice of
nl: stem van

en: voiced by
nl: ingesproken door

en: was a conductor at
nl: was dirigent bij

en: was a launch event for
nl: was een lanceerevenement van

en: was a main performer at
nl: was een hoofdartiest op

en: was a support act at
nl: was een ondersteunende artiest op

en: was an orchestra at
nl: speelde als orkest op

en: was granted license for
nl: had een licentie voor

en: was held at
nl: werd gehouden bij

en: was released in support of
nl: werd uitgebracht als ondersteuning van

en: was renamed into
nl: werd hernoemd naar

en: was the concertmaster for
nl: was de concertmeester van

en: was the manufacturing location for
nl: was de fabricatielocatie van

en: was the mastering location for
nl: was de masteringlocatie van

en: was the mixing location for
nl: was de mixlocatie van

en: was the producing location for
nl: was de productielocatie van

en: was the recording location for
nl: was de opnamelocatie van

en: was the remixing location for
nl: was de remixlocatie van

en: works as a mastering engineer at
nl: werkt als masteringtechnicus bij

en: works as a mixing engineer at
nl: werkt als mixtechnicus bij

en: works as a recording engineer at
nl: werkt als opnametechnicus bij

en: works as an engineer at
nl: werkt als technicus bij

en: wrote {additional} liner notes for
nl: schreef {additional:aanvullend} het boekje van

en: {EP:EP|single} which was taken from
nl: {EP:EP|single} die gehaald is van

en: {additional:additionally} arranged
nl: arrangeerde {additional:aanvullend}

en: {additional:additionally} arranged {instrument:%|instruments} on
nl: arrangeerde {additional:aanvullende} {instrument:%|instrumenten} op

en: {additional:additionally} arranged {vocal:%|vocals} on
nl: arrangeerde {additional:aanvullende} {vocal:%|vocalen} op

en: {additional:additionally} composed
nl: componeerde {additional:aanvullend}

en: {additional:additionally} conducted
nl: dirigeerde {additional:aanvullend}

en: {additional:additionally} orchestrated
nl: orkestreerde {additional:aanvullend}

en: {additional:additionally} orchestrator
nl: {additional:aanvullend} orkestrator

en: {additional:additionally} remixed
nl: remixte {additional:aanvullend}

en: {additional:additionally} sampled by
nl: {additional:aanvullend} gesampled in

en: {additional:additionally} wrote
nl: schreef {additional:aanvullend}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} programmed {instrument:% on}
nl: programmeerde {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner} {instrument:% on}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineered
nl: werkte {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner} als {co:co-}audiotechnicus op

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}balance engineered
nl: was {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:geassocieerd} {co:co} balanstechnicus voor

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}edited
nl: {co:co}redigeerde {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mastered
nl: {co:co}masterde {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mixed
nl: {co:co}mixte {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded
nl: {co:co-}nam {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner} op

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded by
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner} {co:co-}opgenomen door

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineered
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner} {co:co-}geluidstechnicus op

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineered
nl: werkte als {associate:partner} {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {co:co-}{executive:leidinggevend} technicus op

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }produced
nl: is {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:partner-} {executive:leidinggevend} {co:co-}producent van

en: {additional:additionally} {guest} {solo} performed
nl: voerde {guest:als gast} {additional:aanvullend} {solo:solo} uit:

en: {additional:additionally} {instrument:%|instruments} arranged
nl: {instrument:%|instrument} {additional:aanvullend} gearrangeerd

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the libretto for
nl: {translated:vertaalde|schreef} {additional:aanvullend} het libretto van

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the lyrics for
nl: {translated:vertaalde|schreef} {additional:aanvullend} de tekst van

en: {additional:additionally} {vocal:%|vocals} arranged
nl: {additional:aanvullende} {vocal:%|vocalen} gearrangeerd door

en: {additional} arranger
nl: {additional:aanvullend} arrangeur

en: {additional} art direction
nl: {additional:aanvullende} artistieke leiding

en: {additional} chorus master
nl: {additional:aanvullend} koorleider

en: {additional} composer
nl: {additional:aanvullend} componist

en: {additional} conductor
nl: {additional:aanvullend} dirigent

en: {additional} creative direction
nl: {additional:aanvullende} creatieve leiding op

en: {additional} design/illustration
nl: {additional:aanvullend} ontwerp/illustratie

en: {additional} graphic design
nl: {additional:aanvullend} grafisch ontwerp

en: {additional} liner notes
nl: {additional:aanvullende} boektekst

en: {additional} orchestra
nl: {additional:aanvullend} orkest

en: {additional} orchestrator
nl: {additional:aanvullend} orkestrator

en: {additional} photography
nl: {additional:aanvullende} fotografie

en: {additional} remixer
nl: {additional:aanvullende} remixer

en: {additional} samples
nl: {additional:aanvullende} samples

en: {additional} samples from
nl: {additional:aanvullende} samples van

en: {additional} writer
nl: {additional:aanvullend} schrijver

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineer
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:partner-} {co:co-}audiotechnicus

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}balance engineer
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:geassocieerd} {co:co} balanstechnicus

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}editor
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:partner-} {co:co-}editor

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mastering
nl: {additional:aanvullende} {assistant:assisterende} {associate:partner-} {co:co-}mastering

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mixer
nl: {additional:aanvullende} {assistant:assisterende} {associate:partner-} {co:co-}mixer

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineer
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:partner-} {co:co-}geluidstechnicus

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineer
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:partner} {co:co-}{executive:leidinggevend}technicus

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }producer
nl: {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:partner-} {co:co-}{executive:leidinggevend} producent

en: {additional} {assistant} {associate} {instrument} programming
nl: programmeerde {additional:aanvullend} {assistant:assisterend} {associate:als partner} {instrument:instrument}

en: {additional} {founder:founding} member of
nl: {additional:aanvullend} {founder:oprichtend} lid van

en: {additional} {founder:founding} members
nl: {additional:aanvullende} {founder:oprichtende} leden

en: {additional} {guest} {solo} performer
nl: {additional:aanvullende} {guest:gast} {solo:solo} uitvoerend artiest

en: {additional} {guest} {solo} {instrument:%|instruments}
nl: {additional:aanvullend} {guest:gast} {solo:solo} {instrument:%|instrumenten}

en: {additional} {guest} {solo} {vocal} {vocal:|vocals}
nl: {additional:aanvullend} {guest:gast} {solo:solo} {vocal} {vocal:|vocalen}

en: {additional} {instrument:%|instruments} arranger
nl: {additional:aanvullend} arrangeur voor {instrument:%|instrumenten}

en: {additional} {minor} collaborator on
nl: {additional:aanvullend} {minor:secundair} samenwerker op

en: {additional} {minor} collaborators
nl: {additional:aanvullende} {minor:secundaire} samenwerkers

en: {additional} {translated:libretto translation|librettist}
nl: {additional:aanvullende} {translated:librettovertaling|librettist}

en: {additional} {translated:translator|lyricist}
nl: {additional:aanvullende} {translated:vertaler|tekstschrijver}

en: {additional} {translated} libretto
nl: {additional:aanvullend} {translated:vertaalde} libretto

en: {additional} {translated} lyrics
nl: {additional:aanvullend} {translated:vertaalde} liedtekst

en: {additional} {vocal:%|vocals} arranger
nl: {additional:aanvullend} {vocal:%|vocaal} arrangeur

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus}
nl: {assistant:assisterend} {emeritus:emeritus} {principal:hoofd}{guest:gast}dirigent

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
nl: {assistant:assisterend} {emeritus:emeritus} {principal:hoofd} {guest:gast}dirigent van

en: {bonus:bonus|next} disc
nl: {bonus:bonus|volgende} medium

en: {bonus:may be|is} part of a set, the next disc in the set is
nl: {bonus:is|is misschien} deel van een stel, het volgende medium van het stel is

en: {live} {medley:medley including a} {partial} {instrumental} {cover} recording of
nl: is een {live:live} {partial:gedeeltelijke} {instrumental:instrumentale} {medley:medley} {cover:cover} opname van

en: {live} {medley:medleys including} {partial} {instrumental} {cover} recordings
nl: {live:live} {medley:medley met} {partial:gedeeltelijke} {instrumental:instrumentale} {cover:cover} opnames

en: {translated} {parody:parodies|covers}
nl: {translated:vertaalde} {parody:parodie|cover}

en: {translated} {parody:parody|cover} of
nl: {translated:vertaalde} {parody:parodie|cover} van

en: {translated} {parody} version of
nl: {translated:vertaalde} {parody:parodie}versie van

en: {video} can be streamed for free at
nl: {video} kan gratis gestreamd worden op

en: {vocal:%|vocals} support by
nl: {vocal:%|vocale} ondersteuning door

en: {vocal:%|vocals} support for
nl: {vocal:%|vocale} ondersteuning voor
