MusicBrainz - en to ja translation catalogue (10 entries)

en: Allmusic page for
ja: Allmusicのページ

en: BBC Music page for
ja: BBC Musicのページ

en: For works that have lyrics, this indicates that those lyrics are not relevant to this recording. Examples include instrumental arrangements, or "beats" from hip-hop songs which may be reused with different lyrics.
ja: 歌詞のある曲については、これは、歌詞と録音が関係しないことを意味します。たとえば、インストゥルメンタルのアレンジや、ヒップホップのトラックで、別の歌詞を載せて使われているものなどが該当します。

en: This indicates that a release was released in support of another release.​This allows a release to be linked to its supporting singles, EPs, and remix releases. A 'supporting release' is one which is released to increase sales of an album or to create publicity for an album.
ja: これは、この版が別の版と関係してリリースされたことを意味します。これにより、あるリリースと別のシングル、EP、リミックスなどを関連付けることが可能になります。関連するリリースとは、アルバムの売上を伸ばすためのリリースや、アルバムを普及させるためのリリースをいいます。

en: This indicates that the group had multiple conductors who were led by this conductor. This may be indicated by either the title of "principal conductor" or "first conductor".
ja: これは、グループにこの指揮者によって率いられる複数の指揮者がいたことを意味します。「首席指揮者」や「第一指揮者」とも呼ばれます。

en: This indicates that the recording is not of the entire work, e.g. excerpts from, conclusion of, etc.
ja: これは、録音が完全版ではなく、抜粋や追完などであることを意味します。

en: This indicates that the recording is of a live performance.
ja: これは、ライブ録音であることを示します。

en: works as a mastering engineer at
ja: マスタリングエンジニアとして仕事

en: works as a mixing engineer at
ja: ミキシングエンジニアとして仕事

en: works as a recording engineer at
ja: レコーディングエンジニアとして仕事
