MusicBrainz - en to fi translation catalogue (309 entries)

en: Allmusic page for
fi: Allmusic-sivuna

en: BBC Music page for
fi: BBC Music -sivuna

en: Bandcamp page for
fi: Bandcamp-sivuna

en: DJ-mixed
fi: DJ-miksasi

en: DJ-mixed versions
fi: DJ-miksatut versiot

en: DJ-mixed {medium:% of}
fi: DJ-miksasi {medium:% of}

en: DJ-mixed {medium}
fi: DJ-miksasi {medium}

en: Discogs page for
fi: Discogs-sivuna

en: Geonames page for
fi: Geonames-sivuna

en: IMDb page for
fi: IMDB-sivuna

en: Indicates a parent-child relationship.
fi: Ilmaisee vanhempi-lapsi -yhteyttä

en: Lead or solo vocal
fi: pää- tai soololaulu

en: Myspace page for
fi: Myspace-sivuna

en: Points to the Wikipedia page for this album.
fi: Viittaa tämän julkaisun Wikipedia-sivuun.

en: Points to the Wikipedia page for this area.
fi: Viittaa tämän alueen Wikipedia-sivuun.

en: Points to the Wikipedia page for this artist.
fi: Viittaa tämän artistin Wikipedia-sivuun.

en: Points to the Wikipedia page for this place
fi: Viittaa tämän paikan Wikipedia-sivuun.

en: Points to the Wikipedia page for this work.
fi: Viittaa tämän teoksen Wikipedia-sivuun.

en: PureVolume page for
fi: PureVolume-sivuna

en: SecondHandSongs page for
fi: SecondHandSongs sivuna

en: Songfacts page for
fi: Songfacts sivuna

en: SoundCloud page for
fi: SoundCloud sivuna

en: Spoken vocals (speech)
fi: Puhelaulu (puhe)

en: This attribute indicates a version with the lyrics in a different language than the original.
fi: Tällä ominaisuudella määritetään versio, jonka sanoitus ei ole alkuperäiskielinen.

en: This attribute indicates that an artist was a founding member of a group artist.
fi: Tämä merkintä tarkoittaa, että artisti perusti ryhmäartistin.

en: This attribute indicates that the streamable content is not audio but video.
fi: Tämän ominaisuuden perusteella suoratoistettavan sisällön kohteena on äänen sijasta video.

en: This indicates a person is a member of a group.
fi: Tämä osoittaa henkilön kuuluvan ryhmään.

en: This is used to link an artist to its primary concert venue.
fi: Käytetään yhdistämään artisti pääasialliseen esiintymispaikkaansa.

en: VGMdb page for
fi: VGMdb-sivuna

en: VIAF ID
fi: VIAF-tunniste

en: VIAF ID for
fi: VIAF-tunnisteena

en: Wikidata page for
fi: Wikidata-sivuna

en: Wikipedia page for
fi: Wikipedia-sivuna

en: YouTube channel for
fi: Youtube-kanavana

en: YouTube channels
fi: YouTube-kanavat

en: additional
fi: lisä

en: alto vocals
fi: alttolaulu

en: anthem
fi: kansallislaulu

en: anthem of
fi: kansallislauluna

en: assistant
fi: apulais

en: associate
fi: yhteis

en: background vocals
fi: taustalaulu

en: baritone vocals
fi: baritonilaulu

en: bass vocals
fi: bassolaulu

en: biographies
fi: elämäkerrat

en: biography of
fi: elämäkerta

en: blogs
fi: blogit

en: booking
fi: paikanvaraus

en: business association
fi: liikesuhde

en: business association with
fi: liikesuhteessa

en: can be downloaded for free at
fi: ladattavissa ilmaiseksi osoitteessa

en: can be purchased for download at
fi: ostettavisssa ladattavaksi osoitteesta

en: can be purchased for mail-order at
fi: ostettavissa postimyynnitse osoitteesta

en: child of
fi: on lapsi vanhemmalle

en: children
fi: lapset

en: choir vocals
fi: kuorolaulu

en: co
fi: yhteis

en: compiled
fi: kokosi

en: composition
fi: sävellys

en: concertmaster
fi: konserttimestari

en: concertmaster for
fi: konserttimestari

en: contains the lyrics for
fi: sisältää sanoitukset kohteelle

en: contains the score for
fi: sisältää nuotit kohteelle

en: contract
fi: sopimus

en: cover art
fi: kansitaide

en: cover art for
fi: kansitaiteena

en: covers and versions
fi: coverit ja versiot

en: covers or other versions
fi: coverit ja muut versiot

en: discography
fi: diskografia

en: discography page for
fi: diskgrafiasivuna

en: discography pages
fi: diskografiasivut

en: distributor for
fi: jakelijana

en: distributors
fi: jakelijat

en: download for free
fi: lataa ilmaiseksi

en: download music for free
fi: lataa musiikkia ilmaiseksi

en: download purchase page for
fi: ostettavissa ladattavaksi sivustona

en: earliest release
fi: aiempi julkaisu

en: engineer position
fi: teknikko

en: engineer position at
fi: teknikko paikassa

en: engineers
fi: teknikot

en: fan page for
fi: fanisivuna

en: fan pages
fi: fanisivustot

en: founded
fi: perustanut

en: founder
fi: perustaja

en: founders
fi: perustajat

en: free download page for
fi: lataa ilmaiseksi sivuna

en: get the music
fi: musiikki hankittavissa

en: guest
fi: vieras

en: has Amazon ASIN
fi: omaa Amazon ASIN -tunnisteen

en: has Bandcamp page at
fi: omaa Bandcamp-sivun

en: has VIAF ID at
fi: omaa VIAF-tunnisteen

en: has a BBC Music page at
fi: omaa BBC Music -sivun

en: has a Discogs page at
fi: omaa Discogs-sivun

en: has a Geonames page at
fi: omaa Geonames-sivun

en: has a Myspace page at
fi: omaa Myspace-sivun

en: has a PureVolume page at
fi: omaa PureVolume-sivun

en: has a SecondHandSongs page at
fi: omaa SecondHandSongs-sivun

en: has a SoundCloud page at
fi: omaa SoundCloud-sivun

en: has a VGMdb page at
fi: omaa VGMdb-sivun

en: has a Wikidata page at
fi: omaa Wikidata-sivun

en: has a Wikipedia page at
fi: omaa Wikipedia-sivun

en: has a biography page at
fi: omaa elämäkerta-sivun

en: has a blog at
fi: omaa blogin

en: has a catalog of records at
fi: omaa kataloogin äänitteistä

en: has a discography entry at
fi: omaa diskografia merkinnän

en: has a discography page at
fi: omaa diskografia sivun

en: has a fan page at
fi: omaa fanisivuston

en: has a karaoke version
fi: omaa karaokeversion

en: has a logo at
fi: omaa logon

en: has a miscellaneous role on
fi: oma sekalaisen roolin

en: has a page in a database at
fi: omaa sivun tietokannassa

en: has a picture at
fi: omaa kuvan

en: has a review page at
fi: omaa arvostelusivun

en: has a social networking page at
fi: omaa sosiaalisen verkostosivun

en: has an Allmusic page at
fi: omaa Allmusic-sivun

en: has an IMDb page at
fi: omaa IMDb-sivun

en: has an interview at
fi: omaa haastattelun

en: has an official YouTube channel at
fi: omaa virallisen Youtube-kanavan

en: has an official homepage at
fi: omaa virallisen kotisivun

en: has an official video channel at
fi: omaa virallisen videokanavan

en: has an online community page at
fi: omaa verkkoyhteisösivun

en: has anthem
fi: omaa kansalllislaulun

en: has child
fi: on vanhempi lapselle

en: has cover art at
fi: omaa kansitaidetta

en: has interview at
fi: omaa haastattelun

en: has lyrics available at
fi: omaa sanoitukset saatavilla

en: has orchestration
fi: orkestraatio

en: has part
fi: omaa osan

en: has primary concert venue at
fi: pääasiallinen esiintymispaikka

en: has sibling(s)
fi: omaa sisaruksen

en: has tribute album(s)
fi: omaa tribuutti-julkaisun

en: instrumental
fi: instrumentaali

en: instruments
fi: soittimet

en: is a SecondHandSongs page for
fi: on SecondHandSongs sivuna

en: is a Songfacts page for
fi: on Songfacts-sivuna

en: is a Wikipedia page for
fi: on Wikipedia-sivuna

en: is a compilation of
fi: on kokoelma

en: is a medley of
fi: on sävelmäketju

en: is a page in a database for
fi: on sivu tietokannassa

en: is a remaster of
fi: on uudelleenmasteroitu

en: is a remix of
fi: on uudelleenmiksaus

en: is a {live} {medley:medley including a} {partial} {instrumental} {cover} recording of
fi: on {partial:osittainen} {live:live-}{instrumental:instrumentaali-}{cover:cover-}{medley:sävelketju-}äänite teoksesta

en: is an Allmusic page for
fi: on Allmusic-sivuna

en: is the earliest release of
fi: on aiempi julkaisu

en: is the earliest version of {translated} {parody}
fi: on aiempi {translated} {parody}versio

en: is the parent of
fi: on vanhempi henkilölle

en: is/was involved with
fi: on/oli suhteessa

en: is/was married to
fi: on/oli naimisissa

en: is/was {additional:an additional|a} member of {founder:and founded|}
fi: on/oli {additional:lisä|}jäsen {founder:ja perustaja|}

en: karaoke version of
fi: karaoke-versio

en: karaoke versions
fi: karaoke-versiot

en: later releases
fi: myöhemmät julkaisut

en: later {translated} {parody} versions
fi: myöhemmät {translated:käännetyt} {parody:parodia}versiot

en: lead vocals
fi: päälaulu

en: legal name
fi: virallinen nimi

en: license
fi: lisenssi

en: live performance of
fi: live-esiintyminen

en: live performances
fi: live-esitykset

en: logos
fi: logot

en: lyrics page
fi: sanoitussivu

en: lyrics page for
fi: sanoitussivuna

en: mail-order purchase page for
fi: postimyyntisivustona

en: manufactured
fi: valmisti

en: married
fi: naimisissa

en: mastered at
fi: masterointipaikka

en: mastering location for
fi: masterointipaikkana kohteelle

en: medium
fi: tallenne

en: medium 1
fi: tallenne 1

en: medium 2
fi: tallenne 2

en: medium 3
fi: tallenne 3

en: medium 4
fi: tallenne 4

en: medium 5
fi: tallenne 5

en: medium 6
fi: tallenne 6

en: medium 7
fi: tallenne 7

en: medium 8
fi: tallenne 8

en: medium 9
fi: tallenne 9

en: medley
fi: sävelmäketju

en: medley of
fi: sävelmäketju

en: mezzo-soprano vocals
fi: mezzosopraanolaulu

en: miscellaneous roles
fi: sekalaiset roolit

en: miscellaneous support
fi: sekalainen tuki

en: mixing engineer position at
fi: miksaaja paikassa

en: mixing engineers
fi: miksaaja

en: mixing location for
fi: miksauspaikkana kohteelle

en: music can be downloaded for free at
fi: musiikkia ladattavissa ilmaiseksi osoitteesta

en: music can be purchased for download at
fi: musiikkia ostettavissa ladattavaksi osoitteesta

en: music can be purchased for mail-order at
fi: musiikkia ostettavissa postimyynnitse osoitteesta

en: music can be streamed for free at
fi: suoratoistettavissa ilmaiseksi osoitteessa

en: musical relationship
fi: musiikillinen yhteys

en: official homepage for
fi: virallisena kotisivuna

en: official homepages
fi: virallinen kotisivu

en: online communities
fi: online-yhteisöt

en: orchestra {additional:additionally} performed
fi: orkesteri {additional:lisäksi} esiintyi

en: orchestration of
fi: orkestraatio

en: orchestrations
fi: orkestraatiot

en: other databases
fi: muut tietokannat

en: other versions
fi: muut versiot

en: other vocals
fi: muu laulu

en: parents
fi: vanhemmat

en: parody
fi: parodia

en: part of
fi: kuuluu osana

en: partial
fi: osittainen

en: parts
fi: osat

en: performance
fi: esitys

en: performed {additional} chorus master on
fi: toimi {additional} kuorojohtajana

en: performs as
fi: esiintyy nimellä

en: personal relationship
fi: henkilösuhde

en: pictures
fi: kuvat

en: premiered at
fi: ensiesitys

en: premieres hosted
fi: ensiesitettyjä teoksia

en: previous disc
fi: aiempi levy

en: primary concert venue
fi: pääasiallinen esiintymispaikka

en: primary concert venue of
fi: artistien pääasiallinen esiintymispaikka

en: principal
fi: yli

en: producers
fi: tuottajat

en: production
fi: tuotanto

en: published
fi: kustansi

en: publisher
fi: kustantaja

en: purchase for download
fi: ostettavissa ladattavaksi

en: purchase for mail-order
fi: ostettavissa postimyynnistä

en: purchase music for download
fi: osta ladattavaa musiikkia

en: purchase music for mail-order
fi: osta musiikkia postimyynnistä

en: recorded at
fi: äänityspaikka

en: recorded in
fi: äänitysalue

en: recording location for
fi: äänityspaikkana kohteelle

en: referred to in medleys
fi: viitataan sävelmäketjuissa

en: remaster of
fi: on uudelleenmasterointi

en: remastered versions
fi: uudelleen masteroidut versiot

en: remasters
fi: uudelleenmasteroinnit

en: remixes
fi: uudelleenmiksaukset

en: reviews
fi: arvostelut

en: score
fi: nuotit

en: score for
fi: nuotit

en: siblings
fi: sisaruksia

en: social networking
fi: sosiaaliset verkot

en: solo
fi: soolo

en: soprano vocals
fi: sopraanolaulu

en: spoken vocals
fi: puhe

en: stream for free
fi: suoratoistettavissa ilmaiseksi

en: stream {video} for free
fi: suoratoistettavissa {video} ilmaiseksi

en: tenor vocals
fi: tenorilaulu

en: translated
fi: käännetty

en: transliterated
fi: translitteroitu

en: tribute albums
fi: tribuuttialbumit

en: tribute to
fi: tribuuttina

en: video channel
fi: videokanava

en: video channel for
fi: videokanavana

en: vocal
fi: laulu

en: was the concertmaster for
fi: oli konserttimestari

en: was the mastering location for
fi: oli masterointipaikkana kohteelle

en: was the mixing location for
fi: oli miksauspaikkana kohteelle

en: was the recording location for
fi: oli äänityspaikkana kohteelle

en: works as a mastering engineer at
fi: työskentelee masteroijana kohteessa

en: works as a mixing engineer at
fi: työskentelee miksaajana kohteessa

en: works as a recording engineer at
fi: työskentelee äänittäjänä kohteessa

en: works as an engineer at
fi: työskentelee studioteknikkona kohteessa

en: wrote {additional} liner notes for
fi: kirjoittanut {additional:lisäksi} kansiteksit kohteelle

en: {additional:additionally} arranged
fi: {additional:additionally} sovittanut

en: {additional:additionally} composed
fi: {additional} säveltänyt

en: {additional:additionally} conducted
fi: johti {additional:lisä}kapellimestarina

en: {additional:additionally} orchestrated
fi: {additional:additionally} orkestroinut

en: {additional:additionally} orchestrator
fi: {additional}orkestroija

en: {additional:additionally} remixed
fi: {additional:additionally} uudelleenmiksasi

en: {additional:additionally} wrote
fi: {additional:lisäksi} kirjoittanut

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mastered
fi: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}masteroi

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mixed
fi: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}miksasi

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded
fi: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}äänitti

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded by
fi: {additional:lisä} {assistant:apulais} {associate:kumppani} {co:co-}äänittäjä

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineered
fi: toimi {additional:lisä}{assistant}{associate}{co:co-}ääniteknikkona

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }produced
fi: toimi {additional:lisäksi} {assistant}{associate}{co:co-}{executive:pää}tuottajana

en: {additional:additionally} {guest} {solo} performed
fi: {additional:lisäksi} {guest} {solo} esitti

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the libretto for
fi: {additional:lisäksi} {translated:käänsi|kirjoitti} libreton

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the lyrics for
fi: {additional:lisäksi} {translated:käänsi|kirjoitti} sanoittanut

en: {additional} arranger
fi: {additional}sovittaja

en: {additional} art direction
fi: {additional} taiteellinen johtaminen

en: {additional} chorus master
fi: {additional:lisä-}kuoronjohtaja

en: {additional} composer
fi: {additional}säveltäjä

en: {additional} conductor
fi: {additional}kapellimestari

en: {additional} creative direction
fi: {additional:lisäksi} taiteellinen johtaminen

en: {additional} design/illustration
fi: {additional} suunnittelu/kuvitus

en: {additional} graphic design
fi: {additional} graafinen suunnittelu

en: {additional} liner notes
fi: {additional} kansitekstit

en: {additional} orchestra
fi: {additional:lisä}orkesteri

en: {additional} orchestrator
fi: {additional:lisä}orkestroija

en: {additional} photography
fi: {additional} valokuvaus

en: {additional} remixer
fi: {additional} uudelleenmiksaaja

en: {additional} writer
fi: {additional} tekijä

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mastering
fi: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}masterointi

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mixer
fi: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}miksaus

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineer
fi: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}ääniteknikko

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineer
fi: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }teknikko

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }producer
fi: {additional:lisä}{assistant:apulais}{associate}{co} {executive:pää}tuottaja

en: {additional} {assistant} {associate} {instrument} programming
fi: {additional}{assistant}{associate}{instrument}ohjelmointi

en: {additional} {founder:founding} member of
fi: {additional}{founder:perustaja}jäsenenä

en: {additional} {founder:founding} members
fi: {additional}{founder:perustaja}jäsenet

en: {additional} {guest} {solo} performer
fi: {additional} {guest:vieras-}{solo:soolo}esittäjä

en: {additional} {guest} {solo} {instrument:%|instruments}
fi: {additional:lisä}{guest:vieras}{instrument:%|soittimet}{solo}

en: {additional} {instrument:%|instruments} arranger
fi: {additional} {instrument:%|instruments} sovittaja

en: {additional} {minor} collaborator on
fi: {additional} {minor} yhteistyökumppanina

en: {additional} {translated:libretto translation|librettist}
fi: {additional} {translated:libreton kääntäjä|libretisti}

en: {additional} {translated:translator|lyricist}
fi: {additional} {translated:kääntäjä|sanoittaja}

en: {additional} {translated} libretto
fi: {additional} {translated:käännetty} libretto

en: {additional} {translated} lyrics
fi: {additional} {translated} sanoittanut

en: {additional} {vocal:%|vocals} arranger
fi: {additional}{vocal:%|vocals}sovittaja

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus}
fi: {assistant:apulais}{emeritus}{principal:yli}{guest:vieras}kapellimestari

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
fi: {assistant}{principal:yli}{guest}{emeritus}kapellimestari

en: {live} {medley:medley including a} {partial} {instrumental} {cover} recording of
fi: {partial:osittainen} {live:live-}{instrumental:instrumentaali-}{cover:cover-}{medley:sävelketju-}äänite teoksesta

en: {live} {medley:medleys including} {partial} {instrumental} {cover} recordings
fi: {partial:osittaiset} {live:live-}{instrumental:instrumentaali-}{cover:cover-}{medley:sävelketju-}äänitteet

en: {video} can be streamed for free at
fi: {video} suoratoistettavissa ilmaiseksi osoitteessa
