MusicBrainz - en to et translation catalogue (158 entries)

en: DJ-mixer
et: DJ-miksija

en: DJ-mixes
et: DJ-miksid

en: This attribute indicates a 'guest' performance where the performer is not usually part of the band.
et: See atribuut viitab külalisesitusele, kus esitaja ei ole tavaliselt ansambli liige.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! If two recordings are identical, please merge them.
et: See seosetüüp on <strong>iganenud</strong>! Kui kaks salvestist on identsed, siis palun mesti nad.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! Please add mastering engineers at the release level.
et: See seosetüüp on <strong>iganenud</strong>! Palun lisa masterdajad väljalaske tasemel.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! Please enter a release with multiple discs as a single release containing multiple discs.
et: See seosetüüp on <strong>iganenud</strong>! Mitmeplaadiline väljalase tuleb sisestada ühe väljalaskena, milles on mitu plaati.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>.
et: See seosetüüp on <strong>iganenud</strong>!

en: YouTube channels
et: YouTube’i kanalid

en: additional
et: täiendav

en: anthem
et: Hümn

en: assistant
et: abi-

en: associated {EP:EPs|singles}
et: Seotud {EP:EP-d|singlid}

en: biographies
et: Biograafiad

en: blogs
et: Blogid

en: bonus
et: boonus

en: children
et: Lapsed

en: co
et: kaas-

en: co-[role]
et: Tähistab kaas- (ingl „co-”) rolli.

en: composition
et: heliloome

en: cover
et: kaver

en: cover art
et: Kaanepilt

en: covers and versions
et: Kaverid ja versioonid

en: covers or other versions
et: Kaverid või teised versioonid

en: discography
et: Diskograafia

en: discography entry
et: Diskograafiakirje

en: discography pages
et: Diskograafialehed

en: distributors
et: Levitajad

en: earliest release
et: Varaseim väljalase

en: executive
et: tegev-

en: fan pages
et: Fännilehed

en: founded
et: Asutas

en: founder
et: asutaja

en: founders
et: Asutajad

en: from
et: Päritolu

en: guest
et: külalisena

en: has Amazon ASIN
et: evib Amazoni ASIN-i

en: has a BBC Music page at
et: evib BBC Musicu lehte

en: has a Discogs page at
et: evib Discogsi lehte

en: has a Myspace page at
et: evib Myspace’i lehte

en: has a PureVolume page at
et: evib PureVolume’i lehte

en: has a SecondHandSongs page at
et: evib SecondHandSongsi lehte

en: has a SoundCloud page at
et: evib SoundCloudi lehte

en: has a VGMdb page at
et: evib VGMdb lehte

en: has a Wikidata page at
et: evib Wikidata lehte

en: has a Wikipedia page at
et: evib Wikipedia lehte

en: has a biography page at
et: evib biograafialehte

en: has a blog at
et: evib blogi

en: has a discography entry at
et: evib diskograafiakirjet

en: has a discography page at
et: evib diskograafialehte

en: has a fan page at
et: evib fännilehte

en: has a karaoke version
et: evib karaokeversiooni

en: has a logo at
et: evib logo

en: has a page in a database at
et: evib lehte andmebaasis

en: has a picture at
et: evib pilti

en: has a review page at
et: evib ülevaatelehte

en: has a social networking page at
et: evib sotsiaalvõrgustiku lehte

en: has an Allmusic page at
et: evib Allmusicu lehte

en: has an IMDb page at
et: evib IMDb lehte

en: has an official YouTube channel at
et: evib ametlikku YouTube’i kanalit

en: has an official homepage at
et: evib ametlikku kodulehte

en: has an official video channel at
et: evib ametlikku videokanalit

en: has catalogue
et: evib kataloogi

en: has part
et: evib osa

en: has personal publisher
et: evib isiklikku kirjastajat

en: has sibling(s)
et: evib õve(sid)

en: has tribute album(s)
et: evib tribuutalbumit/-albumeid

en: history page
et: Ajaloolehekülg

en: information page
et: Infoleht

en: instrumental
et: instrumentaalne

en: instruments
et: Instrumendid

en: is a SecondHandSongs page for
et: on SecondHandSongsi leht teosele

en: is a Songfacts page for
et: on Songfactsi leht teosele

en: is a Wikidata page for
et: on Wikidata leht olemile

en: is a Wikipedia page for
et: on Wikipedia leht olemile

en: is a {translated} {parody} cover of
et: on {translated} {parody}kaver teosest

en: is the earliest version of {translated} {parody}
et: on varaseim versioon {translated:tõlgitud} {parody}teosest

en: is {EP:an|a} {EP:EP|single} which was taken from
et: on {EP:EP|singel}, mis võeti väljalaskelt

en: is/was married to
et: on/oli abielus isikuga

en: is/was {additional:an additional|a} member of {founder:and founded|}
et: on/oli {additional:täiendav|} liige {founder:ja asutas grupi|grupis}

en: karaoke versions
et: Karaokeversioonid

en: later releases
et: Hilisemad väljalasked

en: later {translated} {parody} versions
et: Hilisemad {translated:tõlgitud} {parody}versioonid

en: legal name
et: Kodanikunimi

en: license
et: Litsents

en: live
et: kontsertsalvestus

en: live performance of
et: Kontsertsalvestis teosest

en: live performances
et: Kontsertesitused

en: logos
et: Logod

en: lyrics page
et: Sõnade leht

en: married
et: Abielus

en: medium
et: helikandja

en: medium 1
et: 1. helikandja

en: medium 2
et: 2. helikandja

en: medium 3
et: 3. helikandja

en: medium 4
et: 4. helikandja

en: medium 5
et: 5. helikandja

en: medium 6
et: 6. helikandja

en: medium 7
et: 7. helikandja

en: medium 8
et: 8. helikandja

en: medium 9
et: 9. helikandja

en: medley of
et: Popurrii teostest

en: miscellaneous roles
et: Mitmesugused rollid

en: miscellaneous support
et: Mitmesugune toetus

en: musical relationship
et: Muusikaline seos

en: official homepages
et: Ametlikud kodulehed

en: online communities
et: Võrgukogukonnad

en: other databases
et: Muud andmebaasid

en: other versions
et: Teised versioonid

en: parent label
et: Emafirma

en: parents
et: Vanemad

en: parody
et: paroodia

en: part of
et: osa teosest

en: partial
et: osaline

en: parts
et: Osad

en: performance
et: esitus

en: performs as
et: esineb kui

en: personal relationship
et: isiklik suhe

en: pictures
et: Pildid

en: previous disc
et: Eelmine plaat

en: producers
et: Produtsendid

en: related instruments
et: Lähedased instrumendid

en: remastered versions
et: Remasterdatud versioonid

en: remasters
et: Remasterid

en: remixes
et: Remiksid

en: reviews
et: Ülevaated

en: siblings
et: Õved

en: social networking
et: Sotsiaalvõrgustikud

en: solo
et: soolo

en: supporting releases
et: Toetusväljalasked

en: translated
et: tõlge

en: transliterated
et: translitereeritud

en: transl{transliterated:iter}ated track listings
et: {transliterated:translitereeritud|tõlgitud} rajaloendid

en: tribute albums
et: Tribuutalbumid

en: tribute artists
et: Tribuutartistid

en: video channel
et: Videokanal

en: vocal
et: vokaal

en: wikidata
et: Wikidata

en: wikipedia
et: Wikipedia

en: {additional:additionally} composed
et: {additional:täiendavalt} kirjutas muusika teosele

en: {additional:additionally} wrote
et: {additional:täiendavalt} kirjutas teose

en: {additional:additionally} {guest} {solo} performed
et: oli {additional:täiendav} {guest:külalis}{solo:soolo}esitaja salvestisel

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the libretto for
et: {additional:täiendavalt} {translated:tõlkis|kirjutas} libreto teosele

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the lyrics for
et: {additional:täiendavalt} {translated:tõlkis|kirjutas} sõnad teosele

en: {additional} arranger
et: {additional} arranžeerija

en: {additional} composer
et: {additional} helilooja

en: {additional} conductor
et: {additional} dirigent

en: {additional} remixer
et: {additional} remiksija

en: {additional} writer
et: {additional} autor

en: {additional} {founder:founding} member of
et: {additional} {founder:asutaja| }liige grupis

en: {additional} {founder:founding} members
et: {additional:täiendavad|} {founder:asutaja| }liikmed

en: {additional} {guest} {solo} performer
et: {additional} {guest}{solo}esitaja

en: {additional} {translated:translator|lyricist}
et: Sõnade {additional} {translated:tõlkija|autor}

en: {additional} {translated} lyrics
et: {additional} {translated} sõnad

en: {bonus:bonus|next} disc
et: {bonus:boonus|järgmine }plaat

en: {bonus:may be|is} part of a set, the next disc in the set is
et: {bonus:võib olla|on} osa komplektist, mille järgmine plaat on

en: {translated} {parody:parodies|covers}
et: {translated:tõlgitud} {parody:paroodiad|kaverid}

en: {translated} {parody:parody|cover} of
et: {translated:tõlgitud} {parody:paroodia|kaver} teosest

en: {translated} {parody} version of
et: {translated:tõlgitud} {parody}versioon teosest
