MusicBrainz - en to es translation catalogue (316 entries)

en: Allmusic page for
es: página de Allmusic para

en: BBC Music page for
es: página de BBC music para

en: Designates that a work is or was the anthem for an area
es: Designa que un trabajo es o era el himno de un área

en: Discogs page for
es: página de Discogs para

en: For works that have lyrics, this indicates that those lyrics are not relevant to this recording. Examples include instrumental arrangements, or "beats" from hip-hop songs which may be reused with different lyrics.
es: Para los trabajos que tienen letra, esto indica que la letra no es relevante a esta grabación; por ejemplo, los arreglos instrumentales, o los «beats» de las canciones de hip-hop que pueden reutilizarse con letras diferentes.

en: IMDb entry sampled in
es: Entrada de IMDb sampleada en

en: IMDb page for
es: página de IMDb para

en: Indicates a bonus disc
es: Indica un disco adicional

en: Indicates a parent-child relationship.
es: Indica una relación padre-hijo.

en: Indicates that the recording is part of a series.
es: Indica que la grabación es parte de una serie.

en: Indicates that the work is part of a series.
es: Indica que el trabajo es parte de una serie.

en: Indicates the mastering engineer for this work.
es: Indica el ingeniero de masterización de este trabajo.

en: Indicates the official homepage for a label.
es: Indica la página web oficial de un sello discográfico.

en: Indicates the official homepage for a place.
es: Indica la página web oficial de un lugar.

en: Indicates the official homepage for a series.
es: Indica la página web oficial de una serie.

en: Indicates the official homepage for an artist.
es: Indica la página web oficial de un artista.

en: Lead or solo vocal
es: Voz principal o solista

en: Myspace page for
es: página de Myspace de

en: Points to the Wikidata page for this area.
es: Apunta a la página de Wikidata de esta área.

en: Points to the Wikidata page for this artist.
es: Apunta a la página de Wikidata de este artista.

en: Points to the Wikidata page for this place
es: Apunta a la página de Wikidata de este lugar

en: Points to the Wikipedia page for this album.
es: Apunta a la página de Wikipedia de este álbum.

en: Points to the Wikipedia page for this area.
es: Apunta a la página de Wikipedia de esta área.

en: Points to the Wikipedia page for this artist.
es: Apunta a la página de Wikipedia de este artista.

en: Points to the Wikipedia page for this place
es: Apunta a la página de Wikipedia de este lugar

en: PureVolume page for
es: página de PureVolume de

en: SecondHandSongs page for
es: página de SecondHandSongs para

en: Songfacts page for
es: página de Songfacts para

en: SoundCloud page for
es: página de SoundCloud de

en: This attribute indicates that an artist was a founding member of a group artist.
es: Este atributo indica que un artista fue miembro fundador de un grupo.

en: This attribute indicates that the streamable content is not audio but video.
es: Este atributo indica que el contenido en streaming no es audio, sino vídeo.

en: This indicates a person is a member of a group.
es: Esto indica que la persona es miembro de un grupo.

en: This indicates that a place is part of another place.
es: Esto indica que un lugar es parte de otro lugar.

en: This indicates that an artist had a recording contract with a label.
es: Esto indica que un artista tuvo un contrato de grabación con un sello discográfico.

en: This indicates that the recording is not of the entire work, e.g. excerpts from, conclusion of, etc.
es: Indica que la grabación no es de toda la obra, sino de un fragmento.

en: This indicates that the recording is of a live performance.
es: Indica que la grabación es de una actuación en vivo.

en: This links a release to a license under which it is available.
es: Conecta una publicación a una licencia bajo la cual está disponible.

en: This links an artist to its page at Bandcamp.
es: Esto enlaza un artista con su página en Bandcamp.

en: This links an artist to its page in <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.
es: Esto enlaza un artista con su página en <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.

en: This links an artist to its profile at SoundCloud.
es: Esto enlaza un artista con su perfil en SoundCloud.

en: This links artists who were married.
es: Esto enlaza artistas que se han casado.

en: VGMdb page for
es: página de VGMdb para

en: VIAF ID
es: Id. VIAF

en: VIAF ID for
es: Id. VIAF para

en: Wikidata page for
es: Página de Wikidata para

en: Wikipedia page for
es: página de Wikipedia para

en: YouTube channel for
es: canal de YouTube de

en: YouTube channels
es: canales de YouTube

en: additional
es: adicional

en: anthem
es: himno

en: anthem of
es: himno de

en: arrangement of
es: arreglos de

en: arrangements
es: arreglos

en: assistant
es: asistente

en: associate
es: asociado/a

en: associated {EP:EPs|singles}
es: asociado {EP:EPs|singles}

en: background vocals
es: voces de fondo

en: baritone vocals
es: voz barítona

en: biographies
es: biografías

en: biography of
es: biografía de

en: blog of
es: blog de

en: bonus
es: adicional

en: can be downloaded for free at
es: puede descargarse gratis en

en: can be purchased for download at
es: puede comprarse para descarga en

en: can be purchased for mail-order at
es: puede comprarse por correo en

en: catalog reissued by
es: catálogo reeditado por

en: catalogued
es: catalogado

en: child of
es: hijo de

en: children
es: hijos

en: choir vocals
es: voces de coro

en: co-[role]
es: co[role]

en: collaborated {minor:minorly} {additional:additionally} on
es: colaborador {minor:secundario} {additional:adicional} on

en: compilation of
es: recopilación de

en: composition
es: composición

en: consists of
es: consiste en

en: contains the lyrics for
es: incluye la letra de

en: contains the score for
es: contiene la partitura para

en: contains {additional} samples by
es: incluye samples {additional:adicionales} de material de

en: contains {additional} samples from
es: incluye samples {additional:adicionales} de

en: contract
es: contrato

en: cover
es: versión

en: cover art
es: imagen

en: cover art for
es: imagen para

en: creative persons
es: personas creativas

en: derived from
es: derivado de

en: discography
es: discografía

en: distributed
es: distribuído

en: distributed by
es: distribuido por

en: distributor for
es: distribuidor de

en: distributors
es: distribuidores

en: download for free
es: descarga gratuita

en: download music for free
es: descargar gratis

en: download purchase page for
es: página donde comprar para descarga

en: emeritus
es: emérito

en: engineers
es: ingenieros

en: executive
es: ejecutivo

en: founded
es: fundó

en: founder
es: fundador

en: founders
es: fundadores

en: free download page for
es: página donde descargar gratuitamente

en: free music {video} streaming page for
es: página de streaming gratuito {video:del vídeo|de}

en: guest
es: invitado/a

en: has Amazon ASIN
es: tiene la ASIN de Amazon

en: has a BBC Music page at
es: tiene una página en BBC Music en

en: has a Discogs page at
es: tiene una página en Discogs en

en: has a Myspace page at
es: tiene una página en Myspace en

en: has a PureVolume page at
es: tiene una página en PureVolume en

en: has a SecondHandSongs page at
es: página en SecondHandSongs en

en: has a SoundCloud page at
es: tiene una página en SoundCloud en

en: has a VGMdb page at
es: tiene una página en VGMdb en

en: has a Wikipedia page at
es: tiene una página en Wikipedia en

en: has a biography page at
es: tiene una biografía en

en: has a blog at
es: tiene un blog en

en: has a karaoke version
es: tiene la versión para karaoke

en: has a logo at
es: tiene un logo en

en: has a page in a database at
es: tiene una página en una base de datos en

en: has a picture at
es: tiene una imagen en

en: has a review page at
es: tiene una reseña en

en: has a social networking page at
es: tiene una página en una red social en

en: has an Allmusic page at
es: tiene una página en Allmusic en

en: has an IMDb page at
es: tiene una página en IMDb en

en: has an interview at
es: tiene una entrevista en

en: has an official YouTube channel at
es: tiene una canal oficial de YouTube en

en: has an official homepage at
es: tiene una página oficial en

en: has an official video channel at
es: tiene un canal de vídeo oficial en

en: has catalogue
es: tiene catálogo

en: has child
es: tiene un hijo

en: has cover art at
es: tiene una portada en

en: has interview at
es: tiene entrevista en

en: has lyrics available at
es: tiene letras disponibles en

en: has part
es: tiene la parte

en: has personal label
es: tiene sello discográfico propio

en: has sibling(s)
es: es hermano/a de

en: has subtype
es: tiene subtipo

en: image
es: imagen

en: information page
es: página de información

en: interview with
es: entrevista con

en: involved with
es: saliendo con

en: is a SecondHandSongs page for
es: página de SecondHandSongs para

en: is a Songfacts page for
es: página de Songfacts para

en: is a Wikipedia page for
es: página de Wikipedia para

en: is a live performance of
es: es una interpretación en vivo de

en: is a mash-up of
es: es un mash-up de

en: is a medley of
es: es un medley de

en: is a page in a database for
es: página en una base de datos para

en: is a part of
es: es una parte de

en: is a remix of
es: es una remezcla de

en: is a tribute to
es: es un tributo a

en: is an Allmusic page for
es: página de Allmusic para

en: is based on
es: se basa en

en: is licensed under
es: tiene licencia bajo

en: is related to
es: está relacionado con

en: is the basis for
es: es la base de

en: is the parent of
es: padre o madre de

en: is/was a subgroup of
es: es/fue un subgrupo de

en: is/was involved with
es: está o estuvo saliendo con

en: is/was married to
es: está o estuvo casado/a con

en: is/was {assistant:an|a} {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
es: director {assistant} {principal} {guest} {emeritus} de

en: karaoke version of
es: versión para karaoke de

en: karaoke versions
es: versiones para karaoke

en: lead vocals
es: voces principales

en: legal name
es: nombre civil

en: legal representation
es: representación legal

en: license
es: licencia

en: license for
es: licencia de

en: live
es: en vivo

en: live performance of
es: interpretación en vivo de

en: live performances
es: interpretaciones en vivo

en: logo of
es: logo de

en: lyrics page
es: página de letras

en: lyrics page for
es: página de letras para

en: mail-order purchase page for
es: página de compra por correo para

en: married
es: casado/a con

en: mash-up of
es: mash-up de

en: mastered at
es: masterizado en

en: mastering engineers
es: ingenieros de masterización

en: medium
es: medio

en: medium 1
es: medio 1

en: medium 2
es: medio 2

en: medium 3
es: medio 3

en: medium 4
es: medio 4

en: medium 5
es: medio 5

en: medium 6
es: medio 6

en: medium 7
es: medio 7

en: medium 8
es: medio 8

en: medium 9
es: medio 9

en: medley
es: recopilación

en: medley of
es: medley de

en: mezzo-soprano vocals
es: voces mezzo-soprano

en: minor
es: menor

en: mixed at
es: mezclado en

en: mixing engineers
es: ingenieros de mezclas

en: music can be downloaded for free at
es: música disponible para descarga gratuita en

en: music can be purchased for download at
es: se puede comprar su música para descarga en

en: music can be purchased for mail-order at
es: se puede comprar su música por correo en

en: number
es: número

en: official homepage for
es: página oficial de

en: online communities
es: comunidades online

en: online community page for
es: página de comunidad online de

en: other databases
es: otras bases de datos

en: other versions
es: otras versiones

en: other vocals
es: otras voces

en: parents
es: padres

en: part of
es: parte de

en: partial
es: parcial

en: parts
es: partes

en: performance
es: interpretación

en: performed the voice of
es: interpretó la voz de

en: performs as
es: actúa como

en: personal relationship
es: relación personal

en: picture of
es: imagen de

en: pictures
es: imágenes

en: previous disc
es: disco anterior

en: principal
es: titular/principal

en: producers
es: productores

en: production
es: producción

en: provided {additional} design/illustration on
es: diseño / ilustración {additional}

en: provided {additional} graphic design on
es: diseño gráfico {additional}

en: provided {additional} photography on
es: fotografía {additional}

en: published
es: publicado

en: purchase for download
es: comprar para descarga

en: purchase for mail-order
es: comprar por correo

en: purchase music for download
es: comprar música para descarga

en: purchase music for mail-order
es: comprar música por correo

en: recorded at
es: grabado en

en: recorded in
es: grabado en

en: recording engineers
es: ingenieros de grabación

en: reissuing the catalog of
es: reedita el catálogo de

en: related instruments
es: instrumentos relacionados

en: related to
es: relacionado con

en: remaster of
es: remasterización de

en: remastered versions
es: versiones remasterizadas

en: remasters
es: remasterizaciones

en: remix of
es: remezcla de

en: remixes
es: remezclas

en: renamed from
es: nuevo nombre de

en: renamed into
es: nuevo nombre

en: review page for
es: reseña para

en: reviews
es: reseñas

en: score
es: partitura

en: score for
es: partitura para

en: siblings
es: hermanos

en: signed
es: firmado

en: signed by
es: firmado por

en: social networking
es: redes sociales

en: social networking page for
es: página en una red social de

en: soprano vocals
es: voces soprano

en: stream {video} for free
es: streaming gratuito {video:del vídeo}

en: subgroup of
es: subgrupo de

en: subgroups
es: subgrupos

en: subsidiaries
es: subsidiarias

en: translated
es: traducida

en: tribute albums
es: álbumes tributo

en: tribute artists
es: artistas tributo

en: tribute to
es: tributo a

en: type of
es: tipo de

en: video
es: vídeo

en: video channel
es: canal de vídeo

en: video channel for
es: canal de vídeo de

en: voice of
es: voz de

en: voiced by
es: voz por

en: was renamed into
es: cambió el nombre a

en: works as a mastering engineer at
es: trabaja como ingeniero de masterización en

en: works as a mixing engineer at
es: trabaja como ingeniero de mezclas en

en: works as a recording engineer at
es: trabaja como ingeniero de grabación en

en: works as an engineer at
es: trabaja como ingeniero en

en: {additional:additionally} arranged
es: arreglista {additional}

en: {additional:additionally} composed
es: compositor {additional}

en: {additional:additionally} conducted
es: director {additional}

en: {additional:additionally} orchestrated
es: orquestador {additional}

en: {additional:additionally} orchestrator
es: orquestador {additional}

en: {additional:additionally} remixed
es: remezclador {additional:adicional}

en: {additional:additionally} wrote
es: escritor {additional}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineered
es: {co:co-}ingeniero de audio {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado} para

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}edited
es: {co:co-}editor {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado} para

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mastered
es: {co:co-}ingeniero de mastering {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado} para

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mixed
es: {co:co-}ingeniero de mezcla {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado} para

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded
es: {co:co-}ingeniero de grabación {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado} para

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded by
es: {co:co-}ingeniero de grabación {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineered
es: {co:co-}ingeniero de sonido {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado} para

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineered
es: {co:co-}ingeniero {executive} {additional} {assistant} {associate}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }produced
es: {co:co-}productor {executive} {additional} {assistant} {associate}

en: {additional:additionally} {guest} {solo} performed
es: intérprete {additional} {guest} ({solo}) en

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the libretto for
es: {translated:traductor del libreto|libretista} {additional:adicional} para

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the lyrics for
es: {translated:traductor|letrista} {additional:adicional} para

en: {additional} arranger
es: arreglista {additional:adicional}

en: {additional} art direction
es: dirección artística {additional:adicional}

en: {additional} composer
es: compositor {additional:adicional}

en: {additional} conductor
es: director {additional:adicional}

en: {additional} creative direction
es: dirección creativa {additional:adicional}

en: {additional} design/illustration
es: diseño/ilustración {additional:adicional}

en: {additional} graphic design
es: diseño gráfico {additional:adicional}

en: {additional} orchestrator
es: orquestador {additional:adicional}

en: {additional} photography
es: fotografía {additional:adicional}

en: {additional} remixer
es: remezclador {additional}

en: {additional} samples
es: samples {additional:adicionales}

en: {additional} writer
es: escritor {additional:adicional}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineer
es: {co:co-}ingeniero de audio {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}editor
es: {co:co-}editor {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mastering
es: {co:co-}ingeniero de mastering {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mixer
es: {co:co-}ingeniero de mezcla {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineer
es: {co:co-}ingeniero de sonido {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineer
es: {co:co-}ingeniero {executive:ejecutivo} {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }producer
es: {co:co-}productor {executive:ejecutivo} {additional:adicional} {assistant:asistente} {associate:asociado}

en: {additional} {founder:founding} member of
es: miembro {founder:fundador} {additional:adicional} de

en: {additional} {founder:founding} members
es: miembros {founder:fundadores} {additional:adicionales}

en: {additional} {minor} collaborator on
es: colaborador {minor} {additional} en

en: {additional} {minor} collaborators
es: colaboradores {minor:secundarios} {additional:adicionales}

en: {additional} {translated:libretto translation|librettist}
es: {translated:traductor del libreto|libretista} {additional:adicional}

en: {additional} {translated:translator|lyricist}
es: {translated:traductor|letrista} {additional:adicional}

en: {additional} {translated} lyrics
es: {additional} {translated} letras

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus}
es: director {assistant:asistente} {principal:titular} {guest:invitado} {emeritus:emérito}

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
es: director {assistant:asistente} {principal:titular} {guest:invitado} {emeritus:emérito} de

en: {bonus:bonus|next} disc
es: {bonus:bonus|next} disco

en: {translated} {parody:parody|cover} of
es: {translated} {parody:parody|cover} de

en: {translated} {parody} version of
es: {translated} {parody} versión de
