MusicBrainz - en to el translation catalogue (267 entries)

en: Allmusic page for
el: Σελίδα του Allmusic για

en: BBC Music page for
el: Σελίδα του BBC Music για

en: Discogs page for
el: Σελίδα του Discogs για

en: For works that have lyrics, this indicates that those lyrics are not relevant to this recording. Examples include instrumental arrangements, or "beats" from hip-hop songs which may be reused with different lyrics.
el: Για έργα που περιέχουν στίχους, αυτό υποδεικνύει ότι αυτοί οι στίχοι δεν είναι σχετική με την ηχογράφηση. Παραδείγματα είναι οι ορχηστρικές συνθέσεις, ή τα "beats" από τραγούδια χιπ-χοπ τα οποία μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθούν με διαφορετικούς στίχους.

en: IMDb entry sampled in
el: χρησιμοποιήθηκε sample από την καταχώριση του IMDb στο

en: IMDb page for
el: Σελίδα του IMDb για

en: Indicates a bonus disc
el: Υποδεικνύει έναν μπόνους δίσκο

en: Indicates that one entity is a cover of another entity
el: Υποδεικνύει ότι ένα στοιχείο είναι διασκευή ενός άλλου

en: Lead or solo vocal
el: Πρώτη ή σόλο φωνή

en: Myspace page for
el: Σελίδα Myspace για

en: Other vocalizations
el: Άλλα φωνητικά

en: PureVolume page for
el: Σελίδα στο PureVolume για

en: SecondHandSongs page for
el: Σελίδα στο SecondHandSongs για

en: Songfacts page for
el: Σελίδα στο Songfacts για

en: SoundCloud page for
el: Σελίδα στο SoundCloud για

en: Spoken vocals (speech)
el: Φωνητικά με ομιλία (αφήγηση)

en: This attribute describes a type of vocal performance.
el: Το χαρακτηριστικό αυτό περιγράφει έναν τύπο φωνητικής εκτέλεσης.

en: This attribute indicates a 'guest' performance where the performer is not usually part of the band.
el: Αυτό το χαρακτηριστικό υποδεικνύει μία 'guest' εκτέλεση, όπου ο εκτελεστής δεν είναι συνήθως μέλος του συγκροτήματος.

en: This attribute indicates a version with satirical, ironic, or otherwise humorous intent. Parodies in most cases have altered lyrics.
el: Αυτό το χαρακτηριστικό υποδεικνύει μία έκδοση με σατυρικό, ειρωνικό ή γενικότερα χιουμοριστικό σκοπό. Οι παρωδίες στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν αλλαγμένους στίχους.

en: This attribute indicates a version with the lyrics in a different language than the original.
el: Αυτό το χαρακτηριστικό υποδεικνύει μία έκδοση όπου οι στίχοι είναι σε διαφορετική γλώσσα από τους αρχικούς.

en: This attribute indicates that an artist was a founding member of a group artist.
el: Αυτό το χαρακτηριστικό υποδεικνύει ότι ένας καλλιτέχνης ήταν ιδρυτικό μέλος ενός συγκροτήματος.

en: This attribute is to be used if the role was fulfilled in an executive capacity.
el: Αυτό το χαρακτηριστικό χρησιμοποιείται αν ο ρόλος καλύφθηκε με εκτελεστικό στόχο.

en: This indicates that the recording is of a live performance.
el: Αυτό υποδεικνύει ότι η ηχογράφηση είναι από ζωντανή εκτέλεση.

en: This links a recording to a license under which it is available.
el: Συνδέει μία ηχογράφηση με την άδεια υπό την οποία είναι διαθέσιμη.

en: This links a release to a license under which it is available.
el: Συνδέει μία κυκλοφορία με την άδεια υπό την οποία είναι διαθέσιμη

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>! If two recordings are identical, please merge them.
el: Αυτός ο τύπος σχέσης είναι <strong>ξεπερασμένος</strong>! Αν δύο ηχογραφήσεις είναι πανομοιότυπες παρακαλούμε συγχωνεύστε τις.

en: This should be used when an artist is credited in liner notes or a similar source as performing a solo part.
el: Θα πρέπει να χρησιμοποιείται όταν κάποιος καλλιτέχνης αναφέρεται στο ένθετο ή σε κάποια αντίστοιχη πηγή ότι παίζει σόλο.

en: This title indicates that a conductor has at least partially retired, and no longer plays an active role with the group.
el: Αυτός ο τίτλος υποδεικνύει ότι ο διευθυντής ορχήστρας έχει τουλάχιστον εν μέρει αποσυρθεί, και δεν παίζει πλέον ενεργό ρόλο στο συγκρότημα.

en: This typically indicates someone who is either a first-timer, or less experienced, and who is working under the direction of someone who is more experienced.
el: Αυτό συνήθως υποδεικνύει κάποιον ο οποίος είναι πρωτάρης, ή λιγότερο έμπειρος, ο οποίος δουλεύει υπό τις οδηγίες κάποιου που είναι πιο έμπειρος.

en: This typically indicates someone who is less experienced and who is working under the direction of someone who is more experienced.
el: Αυτό συνήθως υποδεικνύει κάποιος που είναι λιγότερο έμπειρος και ο οποίος δουλεύει υπό τις οδηγίες κάποιου που είναι πιο έμπειρος.

en: Transliterated track listings don't change the language, just the script or spelling.
el: Οι μεταγλωττισμένες λίστες κομματιών δεν αλλάζουν τη γλώσα, μόνο τη γραφή η την ορθογραφία

en: VGMdb page for
el: Σελίδα VGMdb για

en: Wikipedia page for
el: Σελίδα Wikipedia για

en: YouTube channel for
el: Κανάλι YouTube για

en: YouTube channels
el: Κανάλια YouTube

en: additional
el: επιπλέον

en: artist & repertoire support
el: υποστήριξη καλλιτεχνών και ρεπερτορίου

en: assistant
el: βοηθός

en: biographies
el: βιογραφίες

en: biography of
el: βιογραφία από

en: blog of
el: blog από

en: can be downloaded for free at
el: μπορεί να ληφθεί δωρεάν από

en: can be purchased for download at
el: μπορεί να κατέβει με πληρωμή από

en: can be purchased for mail-order at
el: μπορεί να αγοραστεί μέσω αλληλογραφίας από

en: catalog of records
el: κατάλογος δίσκων

en: catalog reissued by
el: κατάλογος επανεκδόθηκε από

en: children
el: παιδιά

en: co
el: συν

en: co-[role]
el: συν-[ρόλος]

en: compilation of
el: συλλογή από

en: composition
el: σύνθεση

en: contains samples from the IMDb entry at
el: περιέχει δείγματα από την καταχώρηση IMDb

en: contains the lyrics for
el: περιέχει στίχους για

en: contains {additional} samples by
el: περιέχει {additional} δείγματα του

en: contains {additional} samples from
el: περιέχει {additional} δείγματα από

en: contract
el: συμβόλαιο

en: cover
el: διασκευή

en: cover art
el: εξώφυλλο

en: cover art for
el: εξώφυλλο για

en: covers and versions
el: διασκευές και εκδόσεις

en: covers or other versions
el: διασκευές και άλλες εκδόσεις

en: creative persons
el: δημιουργικά άτομα

en: creative position
el: δημιουργική θέση

en: discography
el: δισκογραφία

en: discography entry
el: καταχώριση δισκογραφίας

en: discography entry for
el: καταχώριση δισκογραφίας για

en: discography page for
el: σελίδα δισκογραφίας για

en: discography pages
el: σελίδες δισκογραφίας

en: distributor for
el: διανομέας για

en: distributors
el: διανομείς

en: does/did {instrument} support for
el: Παρέχει/παρείχε υποστήριξη με {instrument} για

en: download for free
el: δωρεάν λήψη

en: download music for free
el: δωρεάν λήψη μουσικής

en: download purchase page for
el: σελίδα για κατέβασμα με πληρωμή για

en: engineer position
el: θέση μηχανικού

en: engineers
el: μηχανικοί

en: fan page for
el: σελίδα θαυμαστών για

en: fan pages
el: σελίδες θαυμαστών

en: founded
el: ιδρύθηκε

en: founder
el: ιδρυτής

en: founders
el: ιδρυτές

en: free download page for
el: σελίδα δωρεάν λήψης για

en: get the music
el: λήψη μουσικής

en: had a creative position at
el: είχε δημιουργική θέση στο

en: had a producer position at
el: είχε θέση παραγωγού στο

en: had a recording contract with
el: είχε συμβόλαιο ηχογράφησης με

en: had an engineer position at
el: είχε θέση μηχανικού στο

en: has Amazon ASIN
el: έχει Amazon ASIN

en: has a BBC Music page at
el: έχει σελίδα BBC Music στο

en: has a Discogs page at
el: έχει σελίδα Discogs στο

en: has a Myspace page at
el: έχει σελίδα Myspace στο

en: has a PureVolume page at
el: έχει σελίδα PureVolume στο

en: has a SoundCloud page at
el: έχει σελίδα SoundCloud στο

en: has a VGMdb page at
el: έχει σελίδα VGMdb στο

en: has a Wikipedia page at
el: έχει σελίδα Wikipedia στο

en: has a biography page at
el: έχει σελίδα βιογραφίας στο

en: has a blog at
el: έχει blog στο

en: has a catalog of records at
el: έχει κατάλογο δίσκων στο

en: has a discography entry at
el: έχει καταχώρηση δισκογραφίας στο

en: has a discography page at
el: έχει σελίδα δισκογραφίας στο

en: has a fan page at
el: έχει σελίδα θαυμαστών στο

en: has a karaoke version
el: έχει έκδοση καραόκε

en: has a logo at
el: έχει λογότυπο στο

en: has a miscellaneous role on
el: έχει γενικό ρόλο στο

en: has a page in a database at
el: έχει σελίδα σε μία βάση δεδομένων στο

en: has a picture at
el: έχει εικόνα στο

en: has a review page at
el: έχει σελίδα με κριτικές στο

en: has a social networking page at
el: έχει σελίδα κοινωνικής δικτύωσης στο

en: has an Allmusic page at
el: έχει σελίδα Allmusic στο

en: has an IMDb page at
el: έχει σελίδα IMDb στο

en: has an official YouTube channel at
el: έχει επίσημο κανάλι YouTube στο

en: has an official homepage at
el: έχει επίσημη ιστοσελίδα στο

en: has an official video channel at
el: έχει επίσημο κανάλι βίντεο στο

en: has an online community page at
el: έχει σελίδα διαδικτυακής κοινότητας στο

en: has cover art at
el: έχει εξώφυλλο στο

en: has its history presented at
el: παρουσιάζει την ιστορία του στο

en: has lyrics available at
el: έχει στίχους διαθέσιμους στο

en: has sibling(s)
el: έχει αδέρφια

en: has tribute album(s)
el: έχει άλμπουμ αφιερώματα

en: history page
el: σελίδα ιστορικού

en: history page for
el: σελίδα ιστορικού για

en: instrumental
el: ορχηστρικό

en: is a SecondHandSongs page for
el: είναι σελίδα στο SecondHandSongs για

en: is a Songfacts page for
el: είναι σελίδα στο Songfacts για

en: is a Wikipedia page for
el: είναι σελίδα στη Wikipedia για

en: is a compilation of
el: είναι συλλογή από

en: is a live performance of
el: είναι ζωντανή εκτέλεση του

en: is a medley of
el: είναι ποτ πουρί του

en: is a page in a database for
el: είναι σελίδα σε μια βάση δεδομένων για

en: is a remaster of
el: είναι remaster του

en: is a {translated} {parody} cover of
el: είναι μια {translated} διασκευή {parody} του

en: is an Allmusic page for
el: είναι σελίδα Allmusic για

en: is licensed under
el: έχει άδεια

en: is the earliest version of {translated} {parody}
el: είναι η πρώτη έκδοση από {translated} {parody}

en: is/was a supporting artist for
el: είναι/ήταν καλλιτέχνης υποστήριξης για

en: is/was distributing the catalog of
el: διανέμει/διένειμε τον κατάλογο της

en: is/was married to
el: είναι/ήταν παντρεμένοι με

en: is/was reissuing the catalog of
el: επανεκδίδει/επανέκδιδε τον κατάλογο της

en: is/was the parent label of
el: είναι/ήταν μητρική εταιρία της

en: is/was {additional:an additional|a} member of {founder:and founded|}
el: είναι/ήταν {additional:πρόσθετο|} {founder:ιδρυτικό|}μέλος των

en: karaoke version of
el: έκδοση καραόκε του

en: karaoke versions
el: εκδόσεις καραόκε

en: later releases
el: τελευταίες κυκλοφορίες

en: later {translated} {parody} versions
el: τελευταίες {translated} {parody} εκδόσεις

en: legal representation
el: νομική αντιπροσώπευση

en: license
el: άδεια

en: license for
el: άδεια για

en: live
el: ζωντανή

en: live performance of
el: ζωντανή εκτέλεση του

en: live performances
el: ζωντανές εκτελέσεις

en: logo of
el: λογότυπο από

en: logos
el: λογότυπα

en: lyrics page
el: σελίδα στίχων

en: lyrics page for
el: σελίδα στίχων για

en: mail-order purchase page for
el: σελίδα για αγορά μέσω αλληλογραφίας για

en: married
el: παντρεμένος

en: medium
el: μέσο

en: medium 1
el: μέσο 1

en: medium 2
el: μέσο 2

en: medium 3
el: μέσο 3

en: medium 4
el: μέσο 4

en: medium 5
el: μέσο 5

en: medium 6
el: μέσο 6

en: medium 7
el: μέσο 7

en: medium 8
el: μέσο 8

en: medium 9
el: μέσο 9

en: medley of
el: ποτ πουρί του

en: miscellaneous roles
el: γενικοί ρόλοι

en: miscellaneous support
el: γενική υποστήριξη

en: music can be downloaded for free at
el: η μουσική μπορεί να ληφθεί δωρεάν στο

en: music can be purchased for download at
el: η μουσική μπορεί να κατέβει με πληρωμή στο

en: music can be purchased for mail-order at
el: η μουσική μπορεί να αγοραστεί μέσω αλληλογραφίας στο

en: musical relationship
el: μουσική σχέση

en: official homepage for
el: επίσημη ιστοσελίδα για

en: official homepages
el: επίσημες ιστοσελίδες

en: online communities
el: διαδικτυακές κοινότητες

en: online community page for
el: σελίδα διαδικτυακής κοινότητας για

en: other databases
el: άλλες βάσεις δεδομένων

en: other versions
el: άλλες εκδόσεις

en: parent label
el: μητρική εταιρία

en: parody
el: παρωδία

en: part of
el: μέρος του

en: partial
el: μερική

en: parts
el: μέρη

en: performance
el: εκτέλεση

en: performed the voice of
el: εκτέλεσε τα φωνητικά του

en: personal relationship
el: προσωπική σχέση

en: picture of
el: εικόνα του

en: pictures
el: εικόνες

en: previous disc
el: προηγούμενος δίσκος

en: producer position
el: θέση παραγωγού

en: producers
el: παραγωγοί

en: production
el: παραγωγή

en: provided artist & repertoire support for
el: παρείχε υποστήριξη καλλιτεχνών & ρεπερτορίου για

en: provided legal representation for
el: παρείχε νομική υποστήριξη για

en: provided {additional} art direction on
el: παρείχε {additional} καλλιτεχνική διεύθυνση στο

en: provided {additional} creative direction on
el: παρείχε {additional} δημιουργική διεύθυνση στο

en: provided {additional} design/illustration on
el: παρείχε {additional} σχεδιασμό/παρουσίαση στο

en: provided {additional} graphic design on
el: παρείχε {additional} γραφιστικά στο

en: provided {additional} photography on
el: παρείχε {additional} φωτογράφηση στο

en: published
el: εκδόθηκε

en: publisher
el: εκδότης

en: purchase for download
el: κατέβασμα με πληρωμή

en: purchase for mail-order
el: αγορά μέσω αλληλογραφίας

en: purchase music for download
el: κατέβασμα μουσικής με πληρωμή

en: purchase music for mail-order
el: αγορά μουσικής μέσω αλληλογραφίας

en: referred to in medleys
el: αναφέρεται σε ποτ πουρί

en: reissuing the catalog of
el: επανεκδίδει τον κατάλογο της

en: remaster of
el: remaster του

en: remastered versions
el: εκδόσεις remaster

en: renamed from
el: μετονομάστηκε από

en: renamed into
el: μετονομάστηκε σε

en: review page for
el: σελίδα κριτικής για

en: reviews
el: κριτικές

en: samples IMDb entry
el: δείγματα από καταχώρηση IMDb

en: siblings
el: αδέρφια

en: social networking
el: κοινωνική δικτύωση

en: social networking page for
el: σελίδα κοινωνικής δικτύωσης για

en: solo
el: σόλο

en: subsidiaries
el: θυγατρικές

en: supporting artist for
el: καλλιτέχνης υποστήριξης για

en: supporting artists
el: καλλιτέχνες υποστήριξης

en: supporting {instrument} by
el: υποστήριξη με {instrument} από

en: supporting {instrument} for
el: υποστήριξη με {instrument} για

en: translated
el: μεταφράστηκε

en: transliterated
el: μεταγλωττίστηκε

en: tribute albums
el: άλμπουμ αφιερώματα

en: tribute to
el: αφιέρωμα σε

en: video
el: βίντεο

en: video channel
el: κανάλι βίντεο

en: video channel for
el: κανάλι βίντεο για

en: vocal
el: φωνητικά

en: voice of
el: φωνή του

en: voiced by
el: φωνητικά από

en: was renamed into
el: μετονομάστηκε σε

en: {additional:additionally} conducted
el: {additional:επιπλέον} διεύθυνε την ορχήστρα

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded
el: {additional:επιπλέον} {assistant} {associate} {co:συν-}ηχογραφήθηκε

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded by
el: {additional:επιπλέον} {assistant} {associate} {co:συν-}ηχογραφήθηκε από

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the libretto for
el: {additional:επιπλέον} {translated:μετέφρασε|έγραψε} το λιμπρέτο για

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the lyrics for
el: {additional:επιπλέον} {translated:μετέφρασε|έγραψε} τους στίχους για

en: {additional} arranger
el: {additional} ενορχηστρωτής

en: {additional} art direction
el: {additional} καλλιτεχνική διεύθυνση

en: {additional} chorus master
el: {additional} μαέστρος χορωδίας

en: {additional} composer
el: {additional} συνθέτης

en: {additional} conductor
el: {additional} διευθυντής ορχήστρας

en: {additional} creative direction
el: {additional} δημιουργική διεύθυνση

en: {additional} design/illustration
el: {additional} σχεδιασμός/παρουσίαση

en: {additional} graphic design
el: {additional} γραφιστικά

en: {additional} photography
el: {additional} φωτογράφηση

en: {additional} samples
el: {additional} δείγματα

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineer
el: {additional} {assistant} {associate} {co:συν-}μηχανικός ήχου

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineer
el: {additional} {assistant} {associate} {co:συν-}μηχανικός{executive: εκτέλεσης}

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }producer
el: {additional} {assistant} {associate} {co:συν-}{executive:διευθυντής }παραγωγός

en: {additional} {assistant} {associate} {instrument} programming
el: {additional} {assistant} {associate} {instrument} προγραμματισμός

en: {additional} {founder:founding} member of
el: {additional} {founder:ιδρυτικό} μέλος των

en: {additional} {founder:founding} members
el: {additional} {founder:ιδρυτικά} μέλη

en: {additional} {minor} collaborator on
el: {additional} {minor} συνεργάτης στο

en: {additional} {minor} collaborators
el: {additional} {minor} συνεργάτες

en: {additional} {translated:libretto translation|librettist}
el: {additional} {translated:μετάφραση λιμπρέτου|λιμπρετίστας}

en: {additional} {translated:translator|lyricist}
el: {additional} {translated:μεταφραστής|στιχουργός}

en: {additional} {translated} libretto
el: {additional} {translated} το λιμπρέτο

en: {additional} {translated} lyrics
el: {additional} {translated} τους στίχους

en: {bonus:bonus|next} disc
el: {bonus:μπόνους|επόμενος} δίσκος

en: {bonus:may be|is} part of a set, the next disc in the set is
el: {bonus:μπορεί να είναι|είναι} μέρος μιας σειράς, ο επόμενος δίσκος της σειράς είναι

en: {translated} {parody:parodies|covers}
el: {translated} {parody:παρωδίες|διασκευές}

en: {translated} {parody:parody|cover} of
el: {translated} {parody:παρωδία|διασκευή} του

en: {translated} {parody} version of
el: {translated} έκδοση {parody} του
