MusicBrainz - en to de translation catalogue (559 entries)

en: Allmusic page for
de: Allmusic-Seite für

en: BBC Music
de: BBC-Music

en: BBC Music page for
de: BBC-Music-Seite für

en: Bandcamp page for
de: Bandcamp-Seite für

en: DJ-mix of
de: DJ-Mix von

en: DJ-mixed
de: DJ-mixte

en: DJ-mixed versions
de: DJ-gemixte Versionen

en: DJ-mixed {medium:% of}
de: DJ-mixte {medium:% von}

en: DJ-mixed {medium}
de: DJ-mixte {medium}

en: DJ-mixer
de: DJ-Mixer

en: DJ-mixer {medium}
de: DJ-Mixer {medium}

en: DJ-mixes
de: DJ-Mixe

en: Describes the fact a person was contracted by a place as a mastering engineer.
de: Beschreibt die Tatsache, dass eine Person von einer Örtlichkeit als Mastering-Ingenieur beauftragt wurde.

en: Describes the fact a person was contracted by a place as a mixing engineer.
de: Beschreibt die Tatsache, dass eine Person von einer Örtlichkeit als Toningenier beauftragt wurde.

en: Describes the fact a person was contracted by a place as a recording engineer.
de: Beschreibt die Tatsache, dass eine Person von einer Örtlichkeit als Aufnahmeleiter beauftragt wurde.

en: Describes the fact a person was contracted by a place as an engineer.
de: Beschreibt die Tatsache, dass eine Person von einer Örtlichkeit als Tontechniker beauftragt wurde.

en: Designates that a work is or was the anthem for an area
de: Gibt an, dass ein Werk die Nationalhymne für ein Gebiet ist oder war

en: Designates that one area is contained by another.
de: Gibt an, dass ein Gebiet in einem anderen enthalten ist.

en: Discogs page for
de: Discogs-Seite für

en: For works that have lyrics, this indicates that those lyrics are not relevant to this recording. Examples include instrumental arrangements, or "beats" from hip-hop songs which may be reused with different lyrics.
de: Bei Werken mit Liedtexten gibt dies an, dass diese Texte nicht für diese Aufnahme relevant sind. Dies können zum Beispiel instrumentale Arrangements sein oder „Beats“ von Hip-Hop-Liedern, die mit anderen Texten wiederverwendet werden können.

en: Geonames page for
de: Geonames-Seite für

en: IMDb entry sampled in
de: IMDb-Eintrag gesampled in

en: IMDb page for
de: IMDb-Seite für

en: IMSLP page for
de: IMSLP-Seite für

en: Indicates a bonus disc
de: Zeigt eine Bonus-CD an

en: Indicates a parent-child relationship.
de: Gibt eine Eltern-Kind-Beziehung an.

en: Indicates a pictorial image (JPEG, GIF, PNG) of a place
de: Gibt eine bildliche Darstellung (JPEG, GIF, PNG) einer Örtlichkeit an

en: Indicates a pictorial image (JPEG, GIF, PNG) of an artist.
de: Gibt eine bildliche Darstellung (JPEG, GIF, PNG) eines Künstlers an.

en: Indicates a webpage where you can download an artist's work for free.
de: Gibt eine Webseite an, von der du die Werke eines Künstlers kostenlos herunterladen kannst.

en: Indicates an artist that performed on this recording.
de: Gibt einen Künstler an, der auf dieser Aufnahme auftrat.

en: Indicates an artist that performed on this release.
de: Gibt einen Künstler an, der auf dieser Veröffentlichung auftrat.

en: Indicates an artist that performed one or more instruments on this recording.
de: Gibt einen Künstler an, der ein oder mehrere Instrumente auf dieser Aufnahme spielte.

en: Indicates an artist that performed one or more instruments on this release.
de: Gibt einen Künstler an, der ein oder mehrere Instrumente auf dieser Veröffentlichung spielte.

en: Indicates an orchestra that performed on this recording.
de: Gibt ein Orchester an, das auf dieser Aufnahme auftrat.

en: Indicates an orchestra that performed on this release.
de: Gibt ein Orchester an, das auf dieser Veröffentlichung auftrat.

en: Indicates that one entity is a cover of another entity
de: Zeigt an, dass ein Objekt ein Cover eines anderen Objekts ist

en: Indicates that the recording contains samples from this release.
de: Gibt an, dass die Aufnahme Samples von dieser Veröffentlichung enthält.

en: Indicates that the recording is part of a series.
de: Gibt an, dass die Aufnahme Teil einer Serie ist.

en: Indicates that the release group is part of a series.
de: Gibt an, dass die Veröffentlichungsgruppe Teil einer Serie ist.

en: Indicates that the release is part of a series.
de: Gibt an, dass die Veröffentlichung Teil einer Serie ist.

en: Indicates that the work is part of a series.
de: Gibt an, dass das Werk Teil einer Serie ist.

en: Indicates that two persons were romantically involved with each other without being married.
de: Gibt an, dass zwei Personen in einer romantischen Beziehung waren, ohne verheiratet zu sein.

en: Indicates the area where the work had its first performance
de: Gibt das Gebiet an, wo ein Werk zum ersten Mal aufgeführt wurde.

en: Indicates the composer for this release, i.e. the artist who wrote the music (not necessarily the lyrics).
de: Gibt den Komponisten für diese Veröffentlichung an, z.B. den Künstler der die Musik (nicht unbedingt die Texte) geschrieben hat.

en: Indicates the composer for this work, i.e. the artist who wrote the music (not necessarily the lyrics).
de: Gibt den Komponisten für dieses Werk an, z.B. den Künstler der die Musik (nicht unbedingt die Texte) geschrieben hat.

en: Indicates the librettist for this release.
de: Gibt den Librettist für diese Veröffentlichung an.

en: Indicates the librettist for this work.
de: Gibt den Librettist für dieses Werk an.

en: Indicates the lyricist for this release.
de: Gibt den Texter für diese Veröffentlichung an.

en: Indicates the lyricist for this work.
de: Gibt den Texter für diese Werk an.

en: Indicates the mastering engineer for this work.
de: Gibt den Audio-Mastering-Techniker für dieses Werk an.

en: Indicates the official homepage for a label.
de: Gibt die offizielle Homepage eines Labels an.

en: Indicates the official homepage for a place.
de: Gibt die offizielle Homepage einer Örtlichkeit an.

en: Indicates the official homepage for a series.
de: Gibt die offizielle Homepage einer Serie an.

en: Indicates the official homepage for an artist.
de: Gibt die offizielle Homepage eines Künstlers an.

en: Indicates the place where the work had its first performance
de: Gibt die Örtlichkeit an, wo ein Werk zum ersten Mal aufgeführt wurde.

en: Lead or solo vocal
de: Lead- oder Sologesang, Hauptstimme

en: Links a recording to the area it was recorded in. Use only when the place is unknown!
de: Verbindet eine Aufnahme mit dem Gebiet, wo sie aufgenommen wurde. Nur verwenden, wenn die genaue Örtlichkeit nicht bekannt ist!

en: Links a recording to the place it was mixed at.
de: Verbindet eine Aufnahme mit der Örtlichkeit, wo sie abgemischt wurde.

en: Links a recording to the place it was recorded at.
de: Verbindet eine Aufnahme mit der Örtlichkeit, wo sie aufgenommen wurde.

en: Links a release to the area it was recorded in. Use only when the place is unknown!
de: Verbindet eine Veröffentlichung mit dem Gebiet, in dem sie aufgenommen wurde. Nur verwenden, wenn die genaue Örtlichkeit nicht bekannt ist!

en: Links a release to the place it was mastered at.
de: Verbindet eine Veröffentlichung mit der Örtlichkeit, wo sie gemastert wurde.

en: Links a release to the place it was mixed at.
de: Verbindet eine Veröffentlichung mit der Örtlichkeit, wo sie abgemischt wurde.

en: Links a release to the place it was recorded at.
de: Verbindet eine Veröffentlichung mit der Örtlichkeit, wo sie aufgenommen wurde.

en: Myspace page for
de: Myspace-Seite für

en: Other vocalizations
de: Andere Stimmformen

en: Points to the Geonames page for this area.
de: Zeigt auf die Geonames-Seite für dieses Gebiet.

en: Points to the Internet Movie Database page for this place.
de: Zeigt auf die Internet-Movie-Database-Seite für diese Örtlichkeit.

en: Points to the Wikidata page for this area.
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für dieses Gebiet.

en: Points to the Wikidata page for this artist.
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für diesen Künstler.

en: Points to the Wikidata page for this label.
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für dieses Label.

en: Points to the Wikidata page for this place
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für diese Örtlichkeit.

en: Points to the Wikidata page for this release group.
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für diese Veröffentlichungsgruppe.

en: Points to the Wikidata page for this series.
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für diese Serie.

en: Points to the Wikidata page for this work.
de: Zeigt auf die Wikidata-Seite für dieses Werk.

en: Points to the Wikipedia page for this album.
de: Zeigt auf die Wikipedia-Seite für dieses Album.

en: Points to the Wikipedia page for this area.
de: Zeigt auf die Wikipedia-Seite für dieses Gebiet.

en: Points to the Wikipedia page for this artist.
de: Zeigt auf die Wikipedia-Seite für diesen Künstler.

en: Points to the Wikipedia page for this place
de: Zeigt auf die Wikipedia-Seite für diese Örtlichkeit.

en: Points to the Wikipedia page for this series.
de: Zeigt auf die Wikipedia-Seite für diese Serie.

en: Points to the Wikipedia page for this work.
de: Zeigt auf die Wikipedia-Seite für dieses Werk.

en: PureVolume page for
de: PureVolume-Seite für

en: SecondHandSongs page for
de: SecondHandSongs-Seite für

en: Songfacts page for
de: Songfacts-Seite für

en: SoundCloud page for
de: SoundCloud-Seite für

en: Spoken vocals (speech)
de: Gesprochenes

en: This attribute describes a type of vocal performance.
de: Dieses Attribut beschreibt die Art von Stimme oder Gesang.

en: This attribute describes if a particular collaboration was considered equal or minor.
de: Dieses Attribut gibt an, ob ein bestimmtes Zusammenarbeit als gleichwertig oder nur geringfügig betrachtet wurde.

en: This attribute describes if a particular role was considered normal or additional.
de: Dieses Attribut beschreibt, ob eine bestimmte Rolle als regulär oder zusätzlich angesehen wurde.

en: This attribute indicates a 'guest' performance where the performer is not usually part of the band.
de: Dieses Attribut beschreibt einen Gastauftritt, d. h. der Interpret ist nicht üblicherweise Teil der Band.

en: This attribute indicates a version with satirical, ironic, or otherwise humorous intent. Parodies in most cases have altered lyrics.
de: Dieses Attribut beschreibt eine Version mit satirischer, ironischer oder sonstwie nicht ernst gemeinter Aussage. Parodien haben in den meisten Fällen andere oder angepasste Liedtexte.

en: This attribute indicates a version with the lyrics in a different language than the original.
de: Dieses Attribut beschreibt eine Version, bei der der Liedtext in einer anderen Sprache verfasst ist, als in der Ursprungsversion.

en: This attribute indicates that an artist was a founding member of a group artist.
de: Dieses Attribut gibt an, dass ein Künstler ein Gründungsmitglied einer Künstlergruppe war.

en: This attribute indicates that the streamable content is not audio but video.
de: Dieses Attribut gibt an, dass der streambare Inhalt Video statt nur Audio ist.

en: This attribute indicates the number of a work in a series.
de: Dieses Attribut gibt die Anzahl von Werken in einer Serie an.

en: This attribute is to be used if the role was fulfilled in an executive capacity.
de: Dieses Attribut sollte verwendet werden, wenn es sich um eine leitende Rolle handelte.

en: This credits a person or agency whose photographs are included as part of a recording.
de: Dies nennt eine Person oder Agentur, deren Fotos Teil einer Aufnahme sind.

en: This credits a person or agency whose photographs are included as part of a release.
de: Dies nennt eine Person oder Agentur, deren Fotos Teil einer Veröffentlichung sind.

en: This describes a URL where a score / sheet music for the work can be found.
de: Dies beschreibt eine URL, wo eine Partitur/Noten für das Werk gefunden werden können.

en: This describes an engineer who performed a general engineering role.​
de: Dies beschreibt ein Ingenieur, der eine allgemeine technische Rolle gespielt hat.

en: This indicates a person is a member of a group.
de: Dies gibt an, dass eine Person Mitglied einer Gruppe ist.

en: This indicates that a person is, or was, a conductor for a group.​
de: Dies gibt an, dass eine Person Dirigent für eine Gruppe ist oder war.

en: This indicates that a person or firm provided legal representation for the recording.
de: Dies gibt an, dass eine Person oder Firma die rechtliche Vertretung für die Aufnahme übernommen hat.

en: This indicates that a person or firm provided legal representation for the release.
de: Dies gibt an, dass eine Person oder Firma die rechtliche Vertretung für die Veröfentlichung übernommen hat.

en: This indicates that a place is part of another place.
de: Dies gibt an, dass eine Örtlichkeit Teil einer anderen Örtlichkeit ist.

en: This indicates that an artist had a recording contract with a label.
de: Dies gibt an, dass ein Künstler einen Plattenvertrag mit einem Label hatte.

en: This indicates that the group had multiple conductors who were led by this conductor. This may be indicated by either the title of "principal conductor" or "first conductor".
de: Dies gibt an, dass die Gruppe mehrere Dirigenten hatte, die von diesem Dirigenten, dem Chefdirigenten, geleitet wurden.

en: This indicates that the recording is not of the entire work, e.g. excerpts from, conclusion of, etc.
de: Dies gibt an, dass die Aufnahme nicht das ganze Werk umfasst, z. B. Auszüge des Werks, die Coda etc.

en: This indicates that the recording is of a live performance.
de: Dies gibt an, dass die Aufnahme von einer Live-Aufführung stammt.

en: This is used to link a label to an image of its logo.
de: Dies wird verwendet, um ein Label mit einem Bild seines Logos zu verbinden.

en: This is used to link a label to its corresponding Wikipedia page.
de: Dies wird verwendet, um ein Label mit seiner entsprechenden Wikipedia-Seite zu verbinden.

en: This links a label to a fan-created website.
de: Dies verbindet ein Label mit einer von Fans erstellten Website.

en: This links a label to its page at Bandcamp.
de: Dies verbindet ein Label mit seiner Seite bei Bandcamp.

en: This links a label to its page in <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.
de: Dies verbindet ein Label mit seiner Seite in <a href="http://www.imdb.com/">IMDb</a>.

en: This links a label to its profile at SoundCloud.
de: Dies verbindet ein Label mit seinem Profil bei SoundCloud.

en: This links a label to the equivalent entry at YouTube.
de: Dies verbindet ein Label zum äquivalenten Eintrag bei YouTube.

en: This links a recording to a page where it can be legally downloaded for free.
de: Dies verlinkt eine Aufnahme zu einer Seite, von welcher sie legal kostenlos heruntergeladen werden kann.

en: This links a release to a page where it can be legally downloaded for free.
de: Dies verlinkt eine Veröffentlichung zu einer Seite, von welcher sie legal kostenlos heruntergeladen werden kann.

en: This links an artist to a fan-created website.
de: Dies verbindet einen Künstler mit einer von Fans erstellten Website.

en: This links an artist to its page at Bandcamp.
de: Dies verbindet einen Künstler mit seiner Seite bei Bandcamp.

en: This links an artist to its profile at SoundCloud.
de: Dies verbindet einen Künstler mit seinem Profil bei SoundCloud.

en: This links an artist to the equivalent entry at YouTube.
de: Dies verbindet einen Künstler zum äquivalenten Eintrag bei YouTube.

en: This links an artist's performance name (a stage name or alias) with their legal name.
de: Dies verlinkt den Künstlernahmen des Künstlers ( ein Alias) mit seinem bürgerlichen Namen.

en: This links artists who were married.
de: Dies verbindet Künstler, die verheiratet waren.

en: This links two siblings (brothers or sisters).
de: Dies verbindet zwei Geschwister.

en: This relationship type is <strong>deprecated</strong>.
de: Dieser Beziehungstyp ist <strong>veraltet</strong>.

en: This relationship type is used to link a release to a site where the tracks can be legally streamed for free, e.g. Spotify.
de: Dieser Beziehungstyp wird benutzt um ein eine Veröffentlichung zu einer Seite zu verlinken, von welcher sie legal kostenlos gestreamt werden kann, z.B. Spotify.

en: This relationship type is used to link a track to a site where the track can be legally streamed for free, such as Spotify for audio tracks or YouTube for videos.
de: Dieser Beziehungstyp wird benutzt um einen Titel zu einer Seite zu verlinken, von welcher Musik legal kostenlos gestreamt werden kann, wie beispielsweise Spotify für Audiotitel oder YouTube für Videos.

en: This relationship type is used to link an artist to a site where music can be legally streamed for free, e.g. Spotify.
de: Dieser Beziehungstyp wird benutzt um einen Künstler zu einer Seite zu verlinken, von welcher Musik legal kostenlos gestreamt werden kann, z.B. Spotify.

en: This relationship type links a label to its Myspace page.
de: Dieser Beziehungstyp verbindet ein Label mit seiner Myspace-Seite.

en: This should be used when an artist is credited in liner notes or a similar source as performing a solo part.
de: Dies sollte verwendet werden, wenn im Booklet oder ähnlichen Quellen steht, dass der Künstler einen Solo-Part übernommen hat.

en: This title indicates that a conductor has at least partially retired, and no longer plays an active role with the group.
de: Dieser Titel gibt an, dass der Dirigent sich zumindest teilweise in den Ruhestand zurückgezogen hat und keine aktive Rolle mehr in der Gruppe übernimmt.

en: Transliterated track listings don't change the language, just the script or spelling.
de: Umgeschriebene Titellisten ändern nicht die Sprache, sondern nur das Schriftsystem oder die Schreibweise.

en: VGMdb page for
de: VGMdb-Seite für

en: VIAF ID
de: VIAF-ID

en: VIAF ID for
de: VIAF-ID für

en: Wikidata page for
de: Wikidata-Seite für

en: Wikipedia page for
de: Wikipedia-Seite für

en: YouTube channel for
de: YouTube-Kanal für

en: YouTube channels
de: YouTube-Kanäle

en: additional
de: zusätzlich

en: alto vocals
de: Hochgesang

en: anthem
de: Nationalhymne

en: anthem of
de: Nationalhymne von

en: artist & repertoire support
de: A&R-Management

en: assistant
de: Assistent

en: associate
de: Partner

en: associated {EP:EPs|singles}
de: ausgekoppelte {EP:EPs|Singles}

en: background vocals
de: Hintergrundgesang

en: baritone vocals
de: Baritongesang

en: bass vocals
de: Bass-Gesang

en: biographies
de: Biografien

en: biography of
de: Biografie von

en: blog of
de: Blog von

en: blogs
de: Blogs

en: bonus
de: Bonus

en: booking
de: Reservierungen

en: business association
de: Geschäftsbeziehung

en: business association with
de: Geschäftsbeziehung mit

en: can be downloaded for free at
de: kann kostenlos heruntergeladen werden unter

en: can be purchased for download at
de: kann zum Herunterladen gekauft werden unter

en: can be purchased for mail-order at
de: kann bestellt werden unter

en: catalog of records
de: Albenkatalog

en: catalog reissued by
de: Katalog wiederveröffentlicht von

en: catalogued
de: katalogisiert

en: cataloguer
de: Titelaufnehmer

en: children
de: Kinder

en: choir vocals
de: Chorgesang

en: co
de: ko

en: co-[role]
de: ko-[Rolle]

en: compilation of
de: Kompilation von

en: compiled
de: zusammengetragen

en: compiled in
de: zusammengetragen in

en: compiler
de: Zusammensteller

en: composition
de: Komposition

en: consists of
de: besteht aus

en: contains the lyrics for
de: enthält Liedtexte für

en: contains the score for
de: enthält die Partitur für

en: contains {additional} samples by
de: enthält {additional:zusätzliche} Samples von

en: contains {additional} samples from
de: enthält {additional:zusätzliche} Samples von

en: contract
de: Vertrag

en: copyrighted by
de: urheberrechtlich geschützt von

en: countertenor vocals
de: Countertenorgesang

en: cover art
de: Cover-Art

en: cover art for
de: Cover-Art für

en: covers and versions
de: Covers und Versionen

en: covers or other versions
de: Covers und andere Versionen

en: creative persons
de: kreative Personen

en: creative position
de: kreative Position

en: derivations
de: Ableitungen

en: derived from
de: abgeleitet von

en: discography
de: Diskografie

en: discography entry
de: Diskografieeintrag

en: discography entry for
de: Diskografieeintrag für

en: discography page for
de: Diskografieseite für

en: discography pages
de: Diskografieseiten

en: distributed
de: vertrieben

en: distributed by
de: vertrieben von

en: distributor for
de: Vertreiber für

en: distributors
de: Vertreiber

en: does/did {instrument} support for
de: spielte {instrument} in Unterstützung für

en: download for free
de: kostenlos herunterladen

en: download music for free
de: Musik kostenlos herunterladen

en: download purchase page for
de: Download-Kaufseite für

en: earliest release
de: früheste Veröffentlichung

en: edit of
de: Bearbeitung von

en: edits
de: Bearbeitungen

en: emeritus
de: Emeritus

en: engineer position
de: Techniker (Engineer)

en: engineer position at
de: Techniker (Engineer) bei

en: engineers
de: Techniker (Engineers)

en: executive
de: leitend

en: fan page for
de: Fan-Seite für

en: fan pages
de: Fan-Seiten

en: founded
de: gegründet

en: founder
de: Gründer

en: founders
de: Gründer

en: free download page for
de: Seite zum kostenlosen Herunterladen für

en: free music streaming page for
de: Seite zum kostenlosen Musik-Streamen für

en: free music {video} streaming page for
de: Seite zum kostenlosen Musik-{video:Video-}Streamen für

en: from
de: von

en: get the music
de: Musik beziehen

en: guest
de: Gast

en: guest performer at
de: Gastinterpret bei

en: guest performers
de: Gastinterpreten

en: had a creative position at
de: hatte eine kreative Position bei

en: had a producer position at
de: war Produzent bei

en: had a recording contract with
de: hatte einen Plattenvertrag mit

en: had an engineer position at
de: war Techniker/Toningenieur bei

en: has Amazon ASIN
de: has Amazon-ASIN

en: has Bandcamp page at
de: hat Bandcamp-Seite unter

en: has VIAF ID at
de: hat VIAF-ID unter

en: has a BBC Music page at
de: hat eine BBC-Music-Seite unter

en: has a Discogs page at
de: hat eine Discogs-Seite unter

en: has a Geonames page at
de: hat Geonames-Seite unter

en: has a Myspace page at
de: hat eine Myspace-Seite unter

en: has a PureVolume page at
de: hat eine PureVolume-Seite unter

en: has a SecondHandSongs page at
de: hat eine SecondHandSongs-Seite unter

en: has a SoundCloud page at
de: hat eine SoundCloud-Seite unter

en: has a VGMdb page at
de: hat eine VGMdb-Seite unter

en: has a Wikidata page at
de: hat Wikidata-Seite unter

en: has a Wikipedia page at
de: hat eine Wikipedia-Seite unter

en: has a biography page at
de: hat eine Biografieseite unter

en: has a blog at
de: hat ein Blog unter

en: has a catalog of records at
de: hat einen Albenkatalog unter

en: has a discography entry at
de: hat einen Diskografieeintrag unter

en: has a discography page at
de: hat eine Diskografieseite unter

en: has a fan page at
de: hat eine Fan-Seite unter

en: has a karaoke version
de: hat eine Karaokeversion

en: has a logo at
de: hat ein Logo unter

en: has a miscellaneous role on
de: hat sonstige Rolle auf

en: has a page in a database at
de: hat eine Seite in einer Datenbank unter

en: has a picture at
de: hat ein Bild unter

en: has a review page at
de: hat eine Rezension unter

en: has a social networking page at
de: hat eine Seite in einem sozialen Netzwerk unter

en: has an Allmusic page at
de: hat eine Allmusic-Seite unter

en: has an IMDb page at
de: hat eine IMDb-Seite unter

en: has an IMSLP page at
de: hat eine IMSLP-Seite unter

en: has an interview at
de: hat ein Interview unter

en: has an official YouTube channel at
de: hat einen offiziellen YouTube-Kanal unter

en: has an official homepage at
de: hat eine offizielle Webseite unter

en: has an official video channel at
de: hat einen offiziellen Videokanal unter

en: has an online community page at
de: hat eine Online-Community-Seite unter

en: has anthem
de: hat Nationalhymne

en: has business association with
de: hat Geschäftsbeziehung mit

en: has catalogue
de: hat Verzeichnis

en: has cover art at
de: hat Cover-Art unter

en: has interview at
de: hat Interview unter

en: has lyrics available at
de: hat Liedtexte verfügbar unter

en: has orchestration
de: hat Orchestrierung

en: has part
de: hat Teil

en: has parts
de: hat Teile

en: has primary concert venue at
de: hat primäre Konzertstätte bei

en: has sibling(s)
de: hat Geschwister

en: has subtype
de: hat Untertyp

en: has tribute album(s)
de: hat Hommagealbum

en: has/had {additional} samples taken from
de: beinhaltet {additional:zusätzliche} Samples von

en: history page
de: Geschichtsseite

en: history page for
de: Geschichtsseite für

en: holds copyright for
de: hält Urheberrecht an

en: holds phonographic copyright for
de: hält phonographisches Urheberrecht an

en: hosted the premiere of
de: war Veranstaltungsort für die Premiere von

en: image
de: Bild

en: information page
de: Informationsseite

en: instruments
de: Instrumente

en: interview with
de: Interview mit

en: involved with
de: in einer Beziehung mit

en: is a DJ-mix of
de: ist ein DJ-Mix von

en: is a SecondHandSongs page for
de: ist eine SecondHandSongs-Seite für

en: is a Songfacts page for
de: ist eine Songfacts-Seite für

en: is a Wikidata page for
de: ist eine Wikidata-Seite für

en: is a Wikipedia page for
de: ist eine Wikipedia-Seite für

en: is a compilation of
de: ist eine Kompilation von

en: is a live performance of
de: ist eine Liveaufführung von

en: is a mash-up of
de: ist ein Mashup von

en: is a medley of
de: ist ein Medley von

en: is a page in a database for
de: ist eine Seite in einer Datenbank für

en: is a part of
de: ist ein Teil von

en: is a remaster of
de: ist ein Remaster von

en: is a remix of
de: ist ein Remix von

en: is a tribute to
de: ist eine Hommage an

en: is a {translated} {parody} cover of
de: ist ein {translated:übersetztes} {parody:Parodie-}Cover von

en: is an Allmusic page for
de: ist eine Allmusic-Seite für

en: is an edit of
de: ist eine Bearbeitung von

en: is based on
de: basiert auf

en: is licensed under
de: ist lizensiert unter

en: is related to
de: ist bezogen auf

en: is the VIAF ID for
de: ist die VIAF-ID für

en: is the basis for
de: ist die Grundlage für

en: is the earliest release of
de: ist die früheste Veröffentlichung von

en: is the earliest version of {translated} {parody}
de: ist die früheste Version von {translated:übersetzter} {parody:Parodie}

en: is the original for the transl{transliterated:iter}ated track listing
de: ist die Vorlage für die {transliterated:umgeschriebene|übersetzte} Titelliste

en: is the parent of
de: ist Elternteil von

en: is the rights society associated with
de: ist die Verwertungsgesellschaft für

en: is {EP:an|a} {EP:EP|single} which was taken from
de: ist eine {EP:EP|Single}-Auskopplung von

en: is/was a subgroup of
de: ist/war eine Teilgruppe von

en: is/was a supporting artist for
de: ist/war ein(e) unterstützende(r) Künstler(in) für

en: is/was involved with
de: hat/hatte eine Beziehung mit

en: is/was married to
de: ist/war verheiratet mit

en: is/was the parent label of
de: ist/war das Mutterlabel von

en: is/was {additional:an additional|a} member of {founder:and founded|}
de: ist/war ein {additional:zusätzliches} {founder:Gründungsmitglied|Mitglied} von

en: is/was {assistant:an|a} {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
de: ist/war ein {assistant:assistierender} {emeritus:emeritierter} {guest:Gast-}{principal:Chef-}Dirigent für

en: karaoke version of
de: Karaokeversion von

en: karaoke versions
de: Karaokeversionen

en: later releases
de: spätere Veröffentlichungen

en: later {translated} {parody} versions
de: spätere {translated:übersetzte} {parody:Parodieversion|Version}

en: launch event for
de: Auftaktveranstaltung für

en: launch events
de: Auftaktveranstaltungen

en: lead vocals
de: Sologesang

en: legal name
de: bürgerlicher Name

en: legal representation
de: rechtliche Vertretung

en: license
de: Lizenz

en: license for
de: Lizenz für

en: licensed
de: lizensierte

en: licensed from
de: lizensiert von

en: live performance of
de: Liveaufführung von

en: live performances
de: Liveaufführungen

en: logo of
de: Logo von

en: logos
de: Logos

en: lyrics page
de: Liedtextseite

en: lyrics page for
de: Liedtextseite für

en: mail-order purchase page for
de: Bestellseite für

en: manufactured
de: stellte her

en: manufactured by
de: hergestellt von

en: married
de: verheiratet

en: mash-up of
de: Mashup von

en: mash-ups
de: Mashups

en: mastered at
de: gemastert bei

en: mastering engineer position at
de: Audio-Mastering-Techniker bei

en: mastering engineers
de: Audio-Mastering-Techniker

en: mastering location for
de: Mastering-Örtlichkeit für

en: medium
de: Medium

en: medium 1
de: Medium 1

en: medium 2
de: Medium 2

en: medium 3
de: Medium 3

en: medium 4
de: Medium 4

en: medium 5
de: Medium 5

en: medium 6
de: Medium 6

en: medium 7
de: Medium 7

en: medium 8
de: Medium 8

en: medium 9
de: Medium 9

en: medley
de: Medley

en: medley of
de: Medley von

en: mezzo-soprano vocals
de: Mezzosoprangesang

en: miscellaneous roles
de: sonstige Rollen

en: miscellaneous support
de: sonstige Unterstützung

en: mixed at
de: gemixt bei

en: mixing engineer position at
de: Mix-Techniker bei

en: mixing engineers
de: Mix-Techniker

en: mixing location for
de: Mix-Örtlichkeit für

en: music can be downloaded for free at
de: Musik kann kostenlos heruntergeladen werden unter

en: music can be purchased for download at
de: Musik kann zum Herunterladen gekauft werden unter

en: music can be purchased for mail-order at
de: Musik kann bestellt werden unter

en: music can be streamed for free at
de: Musik kann kostenlos gestreamt werden unter

en: musical relationship
de: musikalische Beziehung

en: number
de: Nummer

en: official homepage for
de: offizielle Webseite für

en: official homepages
de: offizielle Webseiten

en: online communities
de: Online-Communities

en: online community page for
de: Online-Community-Seite für

en: online data
de: Onlinedaten

en: orchestra {additional:additionally} performed
de: Orchester spielte {additional:zusätzlich}

en: orchestration of
de: Orchestrierung von

en: orchestrations
de: Orchestrierungen

en: other databases
de: andere Datenbanken

en: other versions
de: andere Versionen

en: other vocals
de: sonstiger Gesang

en: parent label
de: Mutterlabel

en: parents
de: Eltern

en: parody
de: Parodie

en: part of
de: Teil von

en: partial
de: teilweise

en: parts
de: Teile

en: performance
de: Aufführung

en: performed the voice of
de: sprach die Stimme von

en: performed {additional} chorus master on
de: leitete {additional:zusätzlich} den Chor auf

en: performs as
de: tritt auf als

en: personal relationship
de: persönliche Beziehung

en: phonographic copyright by
de: phonographisches Urheberrecht von

en: picture of
de: Bild von

en: pictures
de: Bilder

en: premiered at
de: Premiere bei

en: premieres hosted
de: Premieren

en: previous disc
de: vorheriges Medium

en: primary concert venue
de: primäre Konzertstätte

en: primary concert venue of
de: primäre Konzertstätte von

en: principal
de: Chef

en: produced material that was {additional:additionally} sampled in
de: produzierte Material das {additional:zusätzlich} gesampelt wurde in

en: producer position
de: Produzent(in) für

en: producers
de: Produzenten

en: production
de: Produktion

en: promoted
de: gefördert

en: promoted by
de: gefördert durch

en: provided artist & repertoire support for
de: hat A&R-Management übernommen für

en: provided booking for
de: hat Reservierungen vorgenommen für

en: provided legal representation for
de: hat rechtliche Vertretung übernommen für

en: provided {additional} art direction on
de: war {additional:zusätzlicher} Artdirector auf

en: provided {additional} creative direction on
de: war {additional:zusätzlicher} künstlerische(r) Leiter(in) auf

en: provided {additional} design/illustration on
de: gestaltete {additional:zusätzliche} Design/Illustrationen für

en: provided {additional} graphic design on
de: führte {additional:zusätzliches} Grafikdesign durch für

en: provided {additional} photography on
de: stellte {additional:zusätzliche} Fotografie bereit für

en: published
de: veröffentlichte

en: publisher
de: Herausgeber

en: purchase for download
de: zum Herunterladen kaufen

en: purchase for mail-order
de: bestellen

en: purchase music for download
de: Musik zum Herunterladen kaufen

en: purchase music for mail-order
de: Musik bestellen

en: recorded at
de: aufgenommen bei

en: recorded in
de: aufgenommen in

en: recording engineer position at
de: Aufnahmetechniker bei

en: recording engineers
de: Aufnahmetechniker

en: recording location for
de: Aufnahmeort für

en: referred to in medleys
de: verwendet in Medleys

en: related to
de: bezogen auf

en: remaster of
de: Remaster von

en: remastered versions
de: remasterte Versionen

en: remasters
de: Remaster

en: remix of
de: Remix von

en: remixes
de: Remixe

en: renamed from
de: umbenannt von

en: renamed into
de: umbenannt zu

en: review page for
de: Rezensionsseite für

en: reviews
de: Rezensionen

en: revision of
de: Revision von

en: rights society
de: Verwertungsgesellschaft

en: rights society associated with
de: Verwertungsgesellschaft verbunden mit

en: score
de: Partitur

en: score for
de: Partitur für

en: show notes
de: Sendungsnotizen

en: show notes for
de: Sendungsnotizen für

en: siblings
de: Geschwister

en: signed
de: unter Vertrag

en: signed by
de: unter Vertrag bei

en: social networking
de: soziale Netzwerke

en: social networking page for
de: Seite in einem sozialen Netzwerk für

en: solo
de: Solo

en: soprano vocals
de: Soprangesang

en: spoken vocals
de: Sprechgesang

en: stream for free
de: kostenlos streamen

en: stream {video} for free
de: {video:Video} kostenlos streamen

en: subgroup of
de: Teilgruppe von

en: subgroups
de: Teilgruppen

en: subsidiaries
de: Tochterunternehmen

en: subtypes
de: Untertypen

en: support act at
de: Vorprogramm bei

en: support acts
de: Vorprogramme

en: supporting artist for
de: unterstützender Künstler für

en: supporting artists
de: unterstützende Künstler

en: tenor vocals
de: Tenor-Gesang

en: time
de: Zeit

en: translated
de: übersetzt

en: transliterated
de: umgeschrieben

en: transl{transliterated:iter}ated track listing of
de: {transliterated:umgeschriebene|übersetzte} Titelliste von

en: transl{transliterated:iter}ated track listings
de: {transliterated:umgeschriebene|übersetzte} Titellisten

en: tribute albums
de: Hommagealben

en: tribute artists
de: Hommage-Künstler

en: tribute to
de: Hommage an

en: type of
de: Typ von

en: video
de: Video

en: video channel
de: Videokanal

en: video channel for
de: Videokanal für

en: vocal
de: Stimme/Gesang

en: voice of
de: Stimme von

en: voiced by
de: gesprochen von

en: was a launch event for
de: war eine Auftaktveranstaltung für

en: was a support act at
de: war ein Vorprogramm bei

en: was renamed into
de: wurde umbenannt zu

en: was the mastering location for
de: war die Mastering-Örtlichkeit für

en: was the mixing location for
de: war die Mix-Örtlichkeit für

en: was the recording location for
de: war der Aufnahmeort für

en: wikidata
de: Wikidata

en: wikipedia
de: Wikipedia

en: works as a mastering engineer at
de: arbeitet als Audio-Mastering-Techniker bei

en: works as a mixing engineer at
de: arbeitet als Mix-Techniker bei

en: works as a recording engineer at
de: arbeitet als Aufnahmetechniker bei

en: works as an engineer at
de: arbeitet als Techniker (Engineer) bei

en: wrote {additional} liner notes for
de: schrieb {additional:zusätzlichen} Covertext für

en: {EP:EP|single} which was taken from
de: {EP:EP|Single}-Auskopplung von

en: {additional:additionally} arranged
de: arrangierte {additional:zusätzlich}

en: {additional:additionally} composed
de: komponierte {additional:zusätzlich}

en: {additional:additionally} conducted
de: dirigierte {additional:zusätzlich}

en: {additional:additionally} orchestrated
de: orchestrierte {additional:zusätzlich}

en: {additional:additionally} orchestrator
de: {additional:zusätzliche(r)} Orchestrator(in)

en: {additional:additionally} remixed
de: remixte {additional:zusätzliche}

en: {additional:additionally} sampled by
de: {additional:zusätzlich} gesampelt von

en: {additional:additionally} wrote
de: schrieb {additional:zusätzlich}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} programmed {instrument:% on}
de: programmierte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner} {instrument} {instrument:auf}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineered
de: {co:ko-}audio-engineerte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}edited
de: {co:ko-}editierte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mastered
de: {co:ko-}masterte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}mixed
de: {co:ko-}mixte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded
de: nahm {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner} {co:ko-}auf

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}recorded by
de: {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:Partner-}{co:Ko-}Aufnahme

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineered
de: {co:ko-}sound-engineerte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineered
de: {co:ko-}engineerte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {executive:leitend} {associate:als Partner}

en: {additional:additionally} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }produced
de: {co:ko}produzierte {additional:zusätzlich} {assistant:assistierend} {associate:als Partner} {executive:leitend}

en: {additional:additionally} {guest} {solo} performed
de: {solo:solo-}interpretierte {additional:zusätzlich} {guest:als Gast}

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the libretto for
de: {translated:übersetzte|schrieb} {additional:zusätzlich} das Libretto für

en: {additional:additionally} {translated:translated|wrote} the lyrics for
de: {translated:übersetzte|schrieb} {additional:zusätzlich} die Liedtexte für

en: {additional} arranger
de: {additional:zusätzliche(r)} Arrangeur(in)

en: {additional} art direction
de: {additional:zusätzliche} Artdirection

en: {additional} chorus master
de: {additional:zusätzliche(r)} Chorleiter(in)

en: {additional} composer
de: {additional:zusätzliche(r)} Komponist(in)

en: {additional} conductor
de: {additional:zusätzliche(r)} Dirigent(in)

en: {additional} creative direction
de: {additional:zusätzliche} künstlerische Leitung

en: {additional} design/illustration
de: {additional:zusätzliche} Design/Illustrationen

en: {additional} graphic design
de: {additional:zusätzliches} Grafikdesign

en: {additional} liner notes
de: {additional:zusätzliche} Covertexte

en: {additional} orchestra
de: {additional:zusätzliches} Orchester

en: {additional} orchestrator
de: {additional:zusätzliche(r)} Orchestrator(in)

en: {additional} photography
de: {additional:zusätzliche} Fotografie

en: {additional} remixer
de: {additional:zusätzlicher} Remix

en: {additional} samples
de: {additional:zusätzliche} Samples

en: {additional} samples from
de: {additional:zusätzliche} Samples von

en: {additional} writer
de: {additional:zusätzliche(r)} Verfasser(in)

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}audio engineer
de: {additional:zusätzliches} {assistant:assistierendes} {associate:Partner-}{co:Ko-}Audio-Engineering

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}editor
de: {additional:zusätzliches} {assistant:assistierendes} {associate:Partner-}{co:Ko-}Editing

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mastering
de: {additional:zusätzliches} {assistant:assistierendes} {associate:Partner-}{co:Ko-}Mastering

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}mixer
de: {additional:zusätzliche(r)} {assistant:assistierende(r)} {associate:Partner-}{co:Ko-}Mix

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}sound engineer
de: {additional:zusätzliches} {assistant:assistierendes} {associate:Partner-}{co:Ko-}Sound-Engineering

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }engineer
de: {additional:zusätzliche(r)} {assistant:assistierende(r)} {executive:leitende(r)} {associate:Partner-}{co:Ko-}Techniker(in)

en: {additional} {assistant} {associate} {co:co-}{executive:executive }producer
de: {additional:zusätzliche(r)} {assistant:assistierende(r)} {executive:leitende(r)} {associate:Partner-}{co:Koproduzent(in)|Produzent(in)}

en: {additional} {assistant} {associate} {instrument} programming
de: {additional:zusätzliche} {assistant:assistierende} {associate:Partner-}{instrument}{instrument:-}Programmierung

en: {additional} {founder:founding} member of
de: {additional:zusätzliches} {founder:Gründungsmitglied|Mitglied} von

en: {additional} {founder:founding} members
de: {additional:zusätzliche} {founder:Gründungsmitglieder|Mitglieder}

en: {additional} {guest} {solo} performer
de: {additional:zusätzliche(r)} {guest:Gast-}{solo:Solo-}Interpret(in)

en: {additional} {minor} collaborator on
de: {additional} {minor} Mitarbeiter auf

en: {additional} {minor} collaborators
de: {additional} {minor} Mitarbeiter

en: {additional} {translated:libretto translation|librettist}
de: {additional:zusätzliche(r)} {translated:Librettoübersetzer(in)|Librettist(in)}

en: {additional} {translated:translator|lyricist}
de: {additional:zusätzliche(r)} {translated:Übersetzer|Texter(in)}

en: {additional} {translated} libretto
de: {additional:zusätzliches} {translated:übersetztes} Libretto

en: {additional} {translated} lyrics
de: {additional:zusätzliche} {translated:übersetzte} Liedtexte

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus}
de: {assistant:assistierender} {emeritus:emeritierter} {guest:Gast-}{principal:Chef-}Dirigent

en: {assistant} {principal} {guest} conductor {emeritus} for
de: {assistant:assistierender} {emeritus:emeritierter} {guest:Gast-}{principal:Chef-}Dirigent für

en: {bonus:bonus|next} disc
de: {bonus:Bonus-|nächstes }Medium

en: {bonus:may be|is} part of a set, the next disc in the set is
de: {bonus:kann|ist} Teil eines Sets {bonus:sein}, das nächste Medium im Set ist

en: {translated} {parody:parodies|covers}
de: {translated:übersetzte} {parody:Parodien|Covers}

en: {translated} {parody:parody|cover} of
de: {translated:übersetzte} {parody:Parodie|Coverversion} von

en: {translated} {parody} version of
de: {translated:übersetze} {parody:Parodieversion|Version} von

en: {video} can be streamed for free at
de: {video:Video} kann kostenlos gestreamt werden unter
