MusicBrainz - en to ja translation catalogue (1458 entries)

en:  &#x2013; ????
ja: ～不明

en:  Enter your username and email below. We will send you an email with a link to reset your password. If you have forgotten your username, {link|retrieve it} first and then reset your password.
ja: ユーザー名とメールアドレスを入力してください。パスワードをリセットできるリンクを送信します。ユーザー名も忘れた場合、{link|それを調べて}からパスワードをリセットしてください。

en: "CC" is the appropriate for the registrant two-character country code.
ja: 「CC」は、登録者の適切な２文字国コード。

en: "NNNNN" is a unique 5-digit number identifying the particular sound recording.
ja: 「NNNNN」は特定のレコーディングを識別する唯一の５桁番号です。

en: "XXX" is a three character alphanumeric registrant code, uniquely identifying the organisation which registered the code.
ja: 「XXX」は登録した組織の固有な３文字の英数字コードです。

en: "YY" is the last two digits of the year of registration.
ja: 「YY」は登録された年の最後の２桁。

en: #
ja: ＃

en: &#x2013; {enddate}
ja: ～{enddate}

en: &lt; Back to all relationship types
ja: ←全関連タイプへ戻る

en: ''italics''; '''bold'''; '''''bold italics'''''; ---- horizontal rule
ja: ''斜体''、'''太字'''、'''''太字かつ斜体'''''、---- 水平線

en: '{tag}' has been used {num} times
ja: 「{tag}」は{num}回使用されてます

en: (<strong>unverified!</strong>)
ja: （<strong>未確認！</strong>）

en: (No details about this error are available)
ja: （このエラーについて詳細がありません）

en: (add a new recording)
ja: （新しいレコーディングを追加）

en: (hidden)
ja: （隠れた）

en: (new release group)
ja: （新たなリリースグループ）

en: (no changelog)
ja: （更新履歴無し）

en: (no other cover art)
ja: （他のカバーアートありません）

[ctx: comment]
en: (none)
ja: （無し）

[ctx: description]
en: (none)
ja: （無し）

[ctx: email]
en: (none)
ja: （無し）

[ctx: link phrase]
en: (none)
ja: （無し）

[ctx: tag]
en: (none)
ja: （無し）

[ctx: type]
en: (none)
ja: （無し）

en: (private)
ja: （内緒）

en: (reset language)
ja: (言語をリセット)

en: (standalone recording)
ja: （スタンドアロンレコーディング）

en: (unknown)
ja: (不明)

en: (verified at {date})
ja: （{date}に確認された）

en: (was medium {position} on release {release})
ja: （リリース「{release}」のメディア{position}でした）

en: (was medium {position}: {name} on release {release})
ja: （リリース「{release}」のメディア{position}：「{name}」でした）

en: * Match indicates the total difference in seconds between the CD you requested and the matches we found.
ja: ＊マッチは、リクエストしたCDとマッチされたアイテムの時差の秒数。

en: 1 vote | {n} unanimous votes
ja[0]: 満場一致投票数：{n}

en: 1st seconder:
ja: 第一賛成者：

en: 2nd seconder:
ja: 第二賛成者：

en: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr> submitter
ja: <abbr title="MusicBrainz ID">MBID</abbr> の提出者

en: <em>Cancelling</em>
ja: <em>キャンセル中</em>

en: <em>no changelog specified</em>
ja: <em>更新履歴未特定</em>

en: <strong>Closed:</strong> <em>Cancelling</em>
ja: <strong>終了：</strong> <em>キャンセル中</em>

en: <strong>Closed:</strong> {date}
ja: <strong>終了：</strong> {date}

en: <strong>Error</strong>:
ja: <strong>エラー</strong>:

en: <strong>Note that any contributions you make to MusicBrainz will be released into the Public Domain and/or licensed under a Creative Commons by-nc-sa license. Furthermore, you give the MetaBrainz Foundation the right to license this data for commercial use. Please read our {doc|license page} for more details.</strong>
ja: <strong>MusicBrainzに提出したものは全てパブリックドメイン若しくはCreative Commonsの表示・非営利・継承ライセンスで公開されます。その上、MetaBrainz Foundationに営利目的での二次使用権も付与することになります。詳細は{doc|ライセンスページ}をご参照ください。</strong>

en: <strong>Note:</strong> MediaWiki does not check to see if the version number matches the page name, it will take the version number and provide whatever page is associated with it. Make sure to double check your work when updating a page!
ja: <strong>備考：</strong> MediaWikiはバージョン番号とページ名が合ってるかどうかを確認せず、バージョン番号と関連してるページを表示します。ページを更新する際は十分注意してご確認ください。

en: <strong>The ultimate source of music information</strong> by allowing anyone to contribute and releasing the {doc|data} under {doc2|open licenses}.
ja: 誰でも投稿でき、{doc|データ}を{doc2|オープンライセンス}で公開する<strong>音楽情報の究極的な源</strong>であること。

en: <strong>The universal lingua franca for music</strong> by providing a reliable and unambiguous form of {doc|music identification}, enabling both people and machines to have meaningful conversations about music.
ja: 頼りで、曖昧でない{doc|音楽の識別}を提供し、人間もパソコンも音楽について有意義な会話ができるための<strong>音楽の国際語</strong>となること。

en: <strong>Warning</strong>:
ja: <strong>注意</strong>

en: =&#xa0;Title&#xa0;1&#xa0;=; ==&#xa0;Title&#xa0;2&#xa0;==; ===&#xa0;Title&#xa0;3&#xa0;===
ja: =見出し１=、==見出し２==、===見出し３===

en: A CD Stub was found that matches the disc ID you provided. If the below tracklist appears correct, you may use it as a starting point as a new MusicBrainz release
ja: 提出したディスクIDはCDスタブとマッチしました。以下のトラックリストは正しそうであれば、新しいMusicBrainzリリースの起点として使えます。

en: A private collection | {n} private collections
ja[0]: {n} 非公開のコレクション

en: About
ja: このサイトについて

en: Abstain
ja: 棄権

en: Accept
ja: 同意

en: Accept edit
ja: 編集を承認

en: Accept upon expiration
ja: 締め切りに承認

en: Access
ja: アクセス

en: Account Created
ja: アカウント作成しました

en: Account admin
ja: アカウント設定

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: アクション

en: Add Area
ja: 地域を追加

[ctx: button/menu]
en: Add Area
ja: 地域を追加

en: Add Artist
ja: アーティストを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Artist
ja: アーティストを追加

en: Add Artist Credit
ja: アーティストクレジットの追加

en: Add CD Stub
ja: CDスタブを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Cover Art
ja: カバーアートを追加

[ctx: header]
en: Add Cover Art
ja: カバーアートを追加

en: Add Disc
ja: ディスクを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Event
ja: イベントを追加

en: Add Example
ja: 例を追加

en: Add Instrument
ja: 楽器を追加

[ctx: button/menu]
en: Add Instrument
ja: 楽器を追加

en: Add Label
ja: レーベルを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Label
ja: レーベルを追加

en: Add Note
ja: メモを追加

en: Add Page
ja: ページを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Release
ja: リリースを追加

[ctx: header]
en: Add Release
ja: リリースの追加

en: Add Release Group
ja: リリースグループを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Release Group
ja: リリースグループを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Standalone Recording
ja: スタンドアロンレコーディングを追加

[ctx: header]
en: Add Standalone Recording
ja: スタンドアロンレコーディングの追加

en: Add Various Artists Release
ja: 複数アーティストのリリースを追加

[ctx: button/menu]
en: Add Work
ja: ワークを追加

[ctx: header]
en: Add Work
ja: ワークを追加

en: Add a New Collection
ja: 新しいコレクションを追加

en: Add a New Example
ja: 新しい例を追加

en: Add a language
ja: 言語を追加

en: Add a new alias
ja: 新しい別名を追加

en: Add a new entry
ja: 新しいエントリーを追加

en: Add a new recording
ja: 新しいレコーディングを追加

en: Add a new release
ja: 新しいリリースを追加

en: Add an edit note
ja: 編集メモを追加

en: Add annotation
ja: 注釈を追加

en: Add disc ID to an existing release
ja: 既存のリリースにディスクIDを追加

en: Add edit note
ja: 編集メモを追加

en: Add recording
ja: レコーディングを追加

en: Add related work
ja: 関連ワークを追加

en: Add relationship
ja: 関連を追加

en: Add release
ja: リリースを追加

en: Add release group
ja: リリースグループを追加

en: Add selected artists for merging
ja: 選択されたアーティストをマージ

en: Add selected recordings for merging
ja: 選択されたレコーディングをマージ

en: Add selected releases for merging
ja: 選択されたリリースをマージ

en: Add selected works for merging
ja: 選択されたワークをマージ

en: Add to a new collection
ja: 新しいコレクションに追加

en: Add to my collection
ja: 自分のコレクションに追加

en: Add to {collection}
ja: {collection} に追加

en: Add track(s)
ja: トラックを追加

en: Add work
ja: ワークを追加

en: Add {num} track(s)
ja: {num}件のトラックを追加

en: Added
ja: 追加しました

en: Added {add}, last modified {lastmod}
ja: {add} に追加、{lastmod} に更新

en: Added:
ja: 追加した：

en: Additional details
ja: その他の詳細

en: Additional information
ja: その他の情報

en: Additions:
ja: 追加：

en: Adjust User Account Flags
ja: ユーザーアカウントフラグを編集

en: Admin
ja: アドミン

en: Administration
ja: 経営

en: Administration flags
ja: 経営フラグ

en: Age:
ja: 年齢：

en: Alias
ja: 別名

en: Alias Details
ja: 別名の詳細

en: Alias name:
ja: 別名:

en: Alias:
ja: 別名:

en: Aliases
ja: 別名

en: All Edits
ja: すべての編集

en: All My Edits
ja: すべての自分の編集

en: Allow access
ja: アクセス承認

en: Allow other users to see my ratings
ja: 自分の評価を公開して

en: Allow other users to see my subscriptions
ja: 自分の購読を公開して

en: Allow other users to see my tags
ja: 自分のタグを公開して

en: Allow other users to see this collection
ja: このコレクションを公開して

en: Already expired
ja: 既に締め切りました

en: Alternatively, you may {uri|add a new area}.
ja: 若しくは、{uri|新しい地域を追加}できます。

en: Alternatively, you may {uri|add a new artist}.
ja: 又は、新たな{uri|アーティストを追加}できます。

en: Alternatively, you may {uri|add a new label}.
ja: 又は、新たな{uri|レーベルを追加}できます。

en: Alternatively, you may {uri|add a new recording}.
ja: 又は、新たな{uri|レコーディングを追加}できます。

en: Alternatively, you may {uri|add a new release group}.
ja: 他には、{uri|新しいリリースグループの追加} もできます。

en: Alternatively, you may {uri|add a new release}.
ja: 若しくは、{uri|新たなリーリス}を追加できます。

en: Alternatively, you may {uri|add a new work}.
ja: 又は、新たな{uri|ワークを追加}できます。

en: Amazon URLs Linked to Multiple Releases
ja: 複数のリリースに接続されたAmazonのURL

en: Amazon URLs linked to multiple releases
ja: 複数のリリースに接続されたAmazonのURL

en: An anonymous user | {n} anonymous users
ja[0]: 匿名ユーザー{n}名

en: An error occured while loading this edit
ja: この編集をロード中にエラーが発生しました

en: An error occured:
ja: エラーが発生しました：

en: Annotation
ja: 注釈

en: Annotation comparison
ja: 注釈の比較

en: Annotation history
ja: 注釈の履歴

en: Annotation last modified by {user} on {date}.
ja: 注釈は{date}に{user}で更新しました。

en: Annotation last modified on {date}.
ja: 注釈は{date}に更新しました。

en: Annotation:
ja: 注釈:

en: Appearances
ja: 出場

en: Appears on releases
ja: リリースの出場

en: Append mediums to target release
ja: ターゲットリリースにメディアを追加

en: Application
ja: アプリケーション

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Approve edit
ja: 編集を承認して

en: Are you sure you want to delete all information about {e}? This cannot be undone!
ja: 本当に{e}の情報を全て削除しますか？削除してから元に戻す事はできません！

en: Are you sure you want to delete your account? This cannot be undone!
ja: 本当にアカウントを削除して宜しいでしょうか？元に戻す事はできません！

en: Are you sure you want to nominate the editor {editor} for auto-editor status?
ja: {editor}を本当に自動エディターとして推薦しますか？

en: Are you sure you want to remove the collection {collection}?
ja: 本当に{collection}というコレクションを削除しますか？

en: Are you sure you want to remove the disc ID <code>{discid}</code> from the release {release} by {artist}?
ja: 本当に{artist}の{release}から<code>{discid}</code>のディスクIDを削除しますか？

en: Are you sure you want to remove this application?
ja: 本当にこのアプリケーションの許可を取り消しますか？

en: Are you sure you want to revoke this application's access?
ja: 本当にこのアプリケーションの許可を取り消しますか？

en: Are you sure you wish to cancel edit #{n}? This cannot be undone!
ja: 本当に編集{n}号をキャンセルしますか？元に戻す事はできません！

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_attr_type}</strong> relationship attribute?
ja: 本当に<strong>{link_attr_type}</strong>という関連属性を削除しますか？

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_type}</strong> relationship type?
ja: 本当に<strong>{link_type}</strong>という関連タイプを削除しますか？

en: Are you sure you wish to remove the area {area} from MusicBrainz?
ja: 本当にMusicBrainzから{area}の地域を削除しますか？

en: Are you sure you wish to remove the label {label} from MusicBrainz?
ja: 本当にMusicBrainzから{label}というレーベルを削除しますか？

en: Area
ja: 地域

en: Area Details
ja: 地域の詳細

en: Area information
ja: 地域の情報

en: Area:
ja: 地域：

en: Artist
ja: アーティスト

en: Artist Area
ja: アーティストの地域

en: Artist Credit:
ja: アーティストクレジット:

en: Artist Credits
ja: アーティストクレジット

en: Artist Credits:
ja: アーティストクレジット:

en: Artist Details
ja: アーティストの詳細

en: Artist IPI:
ja: アーティストIPI:

en: Artist ISNI:
ja: アーティストISNI：

en: Artist Not Found
ja: アーティストが見つかりません

en: Artist Subscriptions
ja: アーティストの購読

en: Artist credit:
ja: アーティストクレジット:

en: Artist credits
ja: アーティストクレジット

en: Artist credits:
ja: アーティストクレジット:

en: Artist in MusicBrainz:
ja: MusicBrainz内のアーティスト:

en: Artist information
ja: アーティスト情報

en: Artist name:
ja: アーティスト名:

en: Artist ratings
ja: アーティストの評価

en: Artist {n}:
ja: アーティスト {n}:

en: Artist:
ja: アーティスト:

en: Artists
ja: アーティスト

en: Artists containing disambiguation comments in their name
ja: 曖昧さ回避メモを含むアーティスト名

en: Artists that may be collaborations
ja: コラボであろうアーティスト

en: Artists that may be groups
ja: グループであろうアーティスト

en: Artists that may be persons
ja: 人であろうアーティスト

en: Artists which have collaboration relationships
ja: コラボ関連持ちのアーティスト

en: Artists which look like collaborations
ja: コラボにみえるアーティスト

en: Artists with Collaboration Relationships
ja: コラボ関連持ちのアーティスト

en: Artists with no subscribers
ja: 購読者のないアーティスト

en: Artists with possible duplicate relationships
ja: 複写の関連を持つ可能性のあるアーティスト

en: Associated AcoustIDs
ja: 関連のAcoustID

en: Associated with {num} recording | Associated with {num} recordings
ja[0]: {num}レコーディングとの関連

[ctx: button/menu]
en: Attach CD TOC
ja: CD TOC を添付

[ctx: header]
en: Attach CD TOC
ja: CD TOC の添付

en: Attach Disc ID
ja: DiscIDを接続

en: Attached to releases
ja: リリースの関連

en: Attributes
ja: 属性

en: Attributes:
ja: 属性：

en: Authorization
ja: 許可

en: Authorized Applications
ja: 許可されたアプリケーション

en: Auto-editor
ja: 自動エディター

en: Auto-editor Elections
ja: 自動エディター選挙

en: Auto-editor election #{no}
ja: 自動エディター選挙 {no}号

en: Auto-editor elections
ja: 自動エディター選挙

en: Auto-editors
ja: 自動エディター

en: Auto-editors are trusted users who have been given {url|auto-editor} privileges. These privileges allow them to make select edits that are automatically approved without going through the normal voting process, as well as the ability to instantly approve other users' edits.
ja: {url|自動編集者}は、編集したデータが査読を行わずに自動的に承認されます。他のユーザーの編集も自動的に承認できます。

en: Auto-edits
ja: 自動編集

en: Automatically subscribe me to artists I create.
ja: 自分で追加したアーティストを自動的に購読。

en: Automatically subscribe me to labels I create.
ja: 自分で追加したレーベルを自動的に購読。

en: Back to all elections.
ja: 全投票に戻る。

en: Back to elections
ja: 選挙に戻る

en: Bad Amazon URLs
ja: 無効のAmazon URL

en: Bad Request
ja: 無効のリクエスト

en: Barcode
ja: バーコード

en: Barcode:
ja: バーコード：

en: Based on the above CD stub, we also found the following releases in MusicBrainz that may be related:
ja: 以上のCDスタブにより、MusicBrainzに以下のリリースは関係ある可能性があります：

en: Based on the information you have provided, we have found the following similar release to already exist in MusicBrainz. If you wish to base your release on an existing release, select it below.
ja: 既にMusicBrainzに入ってるリリースが提出した情報と似ています。目的のリリースを既存のリリースに基づいて作成する場合は、以下で選択してください。

en: Be the first! {sub|Subscribe}?
ja: {sub|購読する}

en: Become a part of our <strong>global community</strong> and <strong>start contributing!</strong>
ja: <strong>国際コミュニティー</strong>に参加して<strong>投稿しましょう！</strong>

en: Become part of MusicBrainz by creating an account and {how|reading up on our process} for submitting information to MusicBrainz. Find out how we peer review entered data to create the most accurate music database on the internet. If this appeals to you, please {reg|create an account} or {login_url|login}.
ja: MusicBrainzは{how|査読を行い}、インターネットの最も正確な音楽情報データベースです。提出や手伝いの興味ある方は{reg|アカウントを作成}、または{login_url|ログインして}ください。

en: Begin
ja: 開始

en: Begin Area
ja: 開始地域

en: Begin Area:
ja: 開始地域：

en: Begin Date
ja: 開始日

en: Begin area:
ja: 開始地域：

en: Begin date:
ja: 開始日:

en: Beginners Guide
ja: 初心者ガイド

en: Beginners guide
ja: 初心者ガイド

en: Bio:
ja: プロフィール：

en: Birth date:
ja: 生年月日:

en: Blog
ja: ブログ

en: Born in:
ja: 出身：

en: Born:
ja: 出生：

en: Bot
ja: ボット

en: Bots
ja: ボット

en: Browse
ja: 参照

en: Browse Areas
ja: 地域を参照

en: Browse Artists
ja: アーティストを参照

en: Browse Labels
ja: レーベルを参照

en: Browse Release Groups
ja: リリースグループを参照

en: Browse Releases
ja: リリースを参照

en: Browse Works
ja: ワークを参照

en: Browse areas
ja: 地域を参照

en: Browse artists
ja: アーティストを参照

en: Browse labels
ja: レーベルを参照

en: Browse release groups
ja: リリースグループを参照

en: Browse releases
ja: リリースを参照

en: Browse works
ja: ワークを参照

en: Bug Tracker
ja: バグ管理

en: CD Lookup
ja: CD読み込み

en: CD Lookup results
ja: CD読み込みの結果

en: CD Not Found
ja: CD見つかりません

en: CD Stub
ja: CDスタブ

en: CD Stub Not Found
ja: CDスタブ見つかりません

en: CD Stub found
ja: CDスタブ発見しました

en: CD TOC Not Found
ja: CD TOC見つかりません

en: CD TOC details
ja: CD TOC の詳細

en: CD stub by {artist}
ja: {artist}のCDスタブ

en: CD stub details
ja: CDスタブの詳細

en: CD stub import
ja: CDスタブをインポート

en: CD stub “{title}” by {artist}
ja: {artist}のCDスタブ「{title}」

en: CD stubs are a feature to allow anonymous users to submit data to MusicBrainz. For more information, see {cdstub|the documentation on CD stubs}.
ja: CDスタブは、匿名でMusicBrainzにデータを提出できるフィーチャーです。詳細は{cdstub|CDスタブのドキュメント}をご覧ください。

en: Callback URL:
ja: コールバックURL：

en: Can be approved
ja: 承認できる

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Edit
ja: 編集キャンセル

en: Cancel edit
ja: 編集キャンセル

en: Cancel the election
ja: 選挙キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセルされた

en: Candidate
ja: 候補

en: Candidate:
ja: 候補：

en: Cannot Add Cover Art
ja: カバーアートを追加できません

en: Cannot edit
ja: 編集できません

en: Captcha incorrect. Try again.
ja: Captchaが間違っています。もう一度おねがいします。

en: Cat. No:
ja: カタログ番号：

en: Catalog Number
ja: カタログ番号

en: Catalog number
ja: カタログ番号

en: Catalog number:
ja: カタログ番号：

en: Catalog#
ja: カタログ番号

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change direction
ja: 方向を変える

en: Change release data quality
ja: リリース品質を変更

en: Change release quality
ja: リリース品質を変更

en: Changelog:
ja: 更新履歴：

en: Changes
ja: 変更

en: Child order:
ja:  子順序：

en: Choose file:
ja: ファイルを選択してください：

en: Choose one or more cover art types for this image
ja: この画像に一つまた複数のカバーアート種類を選択してください：

en: Click Edit to edit the recording associations for this disc.
ja: 編集をクリックして、このディスクのレコーディング関連を編集。

en: Click here to choose a vocal
ja: ここにクリックしてヴォーカルを追加

en: Click here to choose an instrument
ja: ここにクリックして楽器を追加

en: Click {link|here} to continue to your user page.
ja: ユーザーページは{link|こちらへ}。

en: Client:
ja: クライアント：

en: Closed
ja: 終了

en: Closed:
ja: 終了：

en: Code
ja: コード

en: Code of Conduct
ja: 行動規範

en: Collaboration
ja: コラボレーション

en: Collaborator
ja: コラボレーたー

en: Collapse Disc
ja: ディスクを折りたたむ

en: Collapse all descriptions
ja: すべて折りたたむ

en: Collection
ja: コレクション

en: Collection Not Found
ja: コレクション見つかりません

en: Collection Subscriptions
ja: コレクションの購読

en: Collection details
ja: コレクションの詳細

en: Collection information
ja: コレクションの情報

en: Collection “{collection}”
ja: 「{collection}」のコレクション

en: Collections
ja: コレクション

en: Comment
ja: コメント

en: Comment:
ja: コメント：

en: Community
ja: コミュニティー

en: Compare versions
ja: バージョンを比較

en: Comparing revision by {user_old} on {date_old} with revision by {user_new} on {date_new}.
ja: {user_old}の{date_old}時点における版と{user_new}の{date_new}時点における版間の差分。

en: Conditions:
ja: 条件：

en: Confirm password:
ja: パスワード確認：

en: Congratulations, your new account has been created and you are now logged into MusicBrainz!
ja: おめでとうございます！アカウントが作成され、今MusicBrainzにログインしてます！

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Continue reading at Wikipedia...
ja: Wikipediaで読み続けて…

en: Country
ja: 国

en: Country:
ja: 国:

en: Cover Art
ja: カバーアート

en: Cover art from {cover|Amazon}
ja: {cover|Amazon}からのカバーアート

en: Cover art from {cover|host}
ja: {cover|host}からのカバーアート

en: Cover art:
ja: カバーアート：

en: Create
ja: 作成

en: Create Account
ja: アカウント作成

en: Create a new collection
ja: 新しいコレクションを作成

en: Create a new relationship attribute
ja: 新たな関連属性を作成

en: Create a new {type0}-{type1} relationship
ja: 新たな{type0}・{type1}との関連を作成

en: Create an Account
ja: アカウント作成

en: Create collection
ja: コレクションを作成

en: Created
ja: 作成時刻

en: Data Licenses
ja: データのライセンス

en: Data Quality:
ja: データ品質：

en: Data Removal Policy
ja: データの削除ポリシー

en: Date
ja: 日付

en: Date Period
ja: 期間

en: Date/time format:
ja: 日付フォーマット：

en: Date:
ja: 日付：

en: Dates are in the format YYYY-MM-DD. Partial dates such as YYYY-MM or just YYYY are OK, or you can omit the date entirely.
ja: 日付のフォーマットはYYYY-MM-DD（年月日）です。YYYY-MMやYYYYの部分でも、省略も可能です。

en: Defunct:
ja: 解散：

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Account
ja: アカウント削除

en: Delete User
ja: ユーザーを削除

en: Delete my account
ja: 自分のアカウントを削除して

en: Delete {e}
ja: {e} を削除

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明：

en: Details
ja: 詳細

en: Developer Applications
ja: 開発者のアプリケーション

en: Developer Resources
ja: 開発者資源

en: Developers
ja: 開発者

en: Development
ja: 開発

en: Died in:
ja: 死没：

en: Died:
ja: 死没：

en: Direct database search
ja: 直接のデータベース検索

en: Disambiguation:
ja: 曖昧さ回避：

en: Disc ID
ja: ディスク ID

en: Disc ID information
ja: ディスクIDの情報

en: Disc ID “<code>{discid}</code>”
ja: ディスク ID 「<code>{discid}</code>」

en: Disc ID “{discid}”
ja: ディスク ID 「{discid}」

en: Disc ID:
ja: ディスク ID：

en: Disc IDs
ja: ディスク ID

en: Disc IDs with superfluous data tracks
ja: 余分なデータトラックを含むディスク ID

en: Discography
ja: ディスコグラフィー

en: Discogs URLs Linked to Multiple Release Groups
ja: 複数のリリースグループに接続されたDiscogsのURL

en: Discogs URLs Linked to Multiple Releases
ja: 複数のリリースに接続されたDiscogsのURL

en: Discogs URLs linked to multiple release groups
ja: 複数のリリースグループに接続されたDiscogsのURL

en: Discogs URLs linked to multiple releases
ja: 複数のリリースに接続されたDiscogsのURL

en: Discs as Separate Releases
ja: 別リリースのディスク

en: Discs entered as separate releases
ja: 別のリリースで入力されたディスク

en: Dissolved in:
ja: 解散：

en: Dissolved:
ja: 解散：

en: Do not use any of the above releases as a starting point
ja: 以上のリリースをどれも基づかない

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Documentation Search
ja: ドキュメント検索

en: Documentation:
ja: ドキュメント：

en: Don't have an account? {uri|Create one now}!
ja: アカウント登録がまだの場合は{uri|こちらへ作成}。

en: Donate
ja: 寄付する

en: Done
ja: 完了

en: Duration:
ja: 収録時間：

en: Each track in the MusicBrainz database has to be linked to a recording, choose the appropriate recording or look for it in the database.
ja: MusicBrainzデータベースに、各トラックはレコーディングと繋がる事になりますので、適当なレコーディングを選んで、又は検索してください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit #{id}
ja: 編集{id}号

en: Edit #{id} - {name}
ja: エディット{id}号：{name}

en: Edit Annotation
ja: 注釈を編集

en: Edit Application
ja: アプリケーションを編集

en: Edit Artist Credit
ja: アーティストクレジットを編集

en: Edit Collection
ja: コレクションを編集

en: Edit Cover Art
ja: カバーアートを編集

en: Edit Not Found
ja: 編集見つかりません

en: Edit Note
ja: メモを編集

en: Edit Profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit Relationship Attribute
ja: 関連属性を編集

en: Edit Relationship Type
ja: 関連タイプを編集

en: Edit Relationship Types
ja: 関連タイプを編集

en: Edit Relationships: {release}
ja: {release}の関連を編集

en: Edit Types
ja: タイプを編集

en: Edit URL
ja: URLを編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit annotation
ja: 注釈を編集

en: Edit by {editor}
ja: 編集者：{editor}

en: Edit note:
ja: メモを編集：

en: Edit notes
ja: メモを編集

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit relationships
ja: 関連を編集

en: Edit user
ja: ユーザーを編集

en: Edited
ja: 編集

en: Editing
ja: 編集

en: Editing FAQ
ja: 編集のよくある質問

en: Editing history
ja: 編集履歴

en: Editing introduction
ja: 編集のはじめに

en: Editor
ja: 編集者

en: Editor Not Found
ja: 編集者が見つかりません

en: Editor Subscriptions
ja: 編集者の購読

en: Editor “{user}”
ja: 編集者{user}

en: Edits
ja: 編集

en: Edits ({view_url|view})
ja: 編集を{view_url|表示}

en: Edits by Subscribed Editors
ja: 購読してる編集者の編集

en: Edits by {name}
ja: {name}の編集

en: Edits for Subscribed Entities
ja: 購読してるエンティティの編集

en: Edits for {name}
ja: {name} の編集

en: Email
ja: メール

en: Email Address Verification
ja: メールアドレス確認

en: Email Address Verified
ja: メールアドレス確認しました

en: Email Sent
ja: メール送信しました

en: Email Sent!
ja: メール送信しました！

en: Email:
ja: メール：

en: Emphasis:
ja: 強調：

en: Enable vinyl track numbers
ja: バイナルレコードのトラック番号を使用

en: End
ja: 終了

en: End Area
ja: 終了地域

en: End Area:
ja: 終了地域：

en: End Date
ja: 終了日

en: End area:
ja: 終了地域：

en: End date
ja: 終了日

en: End date:
ja: 終了日：

en: Ended:
ja: 終了：

en: English
ja: 英語

en: Enter a tracklist below:
ja: 以下でトラックリストをご入力ください：

en: Enter edit
ja: 提出

en: Enter your email address below and we will send you an email with your MusicBrainz account information.
ja: 以下でメールアドレスを入力して、MusicBrainzのアカウント情報を送信いたします。

en: Entity Not Found
ja: エンティティが見つかりません

en: Entity types:
ja: エンティティのタイプ：

en: Error
ja: エラー

en: Error Approving Edit
ja: 編集の承認エラー

en: Error Cancelling Edit
ja: 編集のキャンセル・エラー

en: Error message:
ja: エラーメッセージ：

en: Error!
ja: エラー！

en: Error: | Errors:
ja[0]: エラー：

en: Error: Unknown Type
ja: エラー：タイプ不明

en: Error: {error}
ja: エラー： {error}

en: Even just providing a URL or two is helpful!
ja: URL等だけでも助かります。

en: Examples
ja: 例

en: Examples:
ja: 例：

en: Existing tracklist
ja: 既存のトラックリスト

en: Expand
ja: 展開

en: Expand Disc
ja: ディスクを展開

en: Expire action
ja: 行動を満了

en: Expired
ja: 満了

en: External links
ja: 外部リンク

en: FAQs
ja: よくある質問

en: Failed
ja: 失敗

en: File:
ja: ファイル:

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Filter
ja: フィルター

en: Find Relationships
ja: 関連を検索

en: Fingerprints
ja: フィンガープリント

en: For more information:
ja: 詳細：

en: Forbidden Request
ja: リクエスト禁止

en: Forgot your {link1|username} or {link2|password}?
ja: {link1|ユーザー名}又は{link2|パスワード}を忘れた場合…

en: Format
ja: フォーマット

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Forums
ja: フォーラム

en: Found a broken link on our site? Please let us know by {report|reporting a bug}.
ja: リンク切れが発見した場合は{report|バグ報告}でお知らせください。

en: Found a broken link on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
ja: リンク切れが発見した場合は以上で表示してるエラーメッセージを含み、{report|バグ報告}でお知らせください。

en: Found a problem on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
ja: サイトの問題が発見した場合は以上で表示してるエラーメッセージを含み、{report|バグ報告}でお知らせください。

en: Found in {num} user collection | Found in {num} user collections
ja[0]: {num}のユーザーコレクションに発見

en: Found more than one match for the CD with TOC {toc}:
ja: {toc}のTOCで複数のCD結果が出ました

en: Founded in:
ja: 結成：

en: Founded:
ja: 結成：

en: FreeDB Entry Not Found
ja: FreeDbエントリーが見つかりません

en: FreeDB Gateway
ja: FreeDBゲートウェイ

en: FreeDB ID:
ja: FreeDB ID：

en: FreeDB import
ja: FreeDBインポート

en: FreeDB:
ja: FreeDB：

en: French
ja: フランス語

en: From:
ja: 開始：

en: Gender
ja: 性別

en: Gender:
ja: 性別:

en: General Information
ja: 一般情報

en: Generated on {date}
ja: {date} に生成された

[ctx: button/menu]
en: Guess case
ja: 大文字小文字を推測

[ctx: header]
en: Guess case
ja: 大文字小文字を推測

en: Headings:
ja: 見出し：

en: Help:
ja: ヘルプ：

en: High
ja: 高

en: Historic
ja: 歴史的

en: Homepage:
ja: ホームページ：

en: How editing works
ja: 編集について

en: ID:
ja: ＩＤ：

en: IPI code
ja: IPI コード

en: IPI code:
ja: IPI コード：

en: IPI codes:
ja: IPI コード：

en: ISNI code
ja: ISNIコード

en: ISNI code:
ja: ISNIコード：

en: ISNI codes:
ja: ISNIコード：

en: ISO 3166-1:
ja: ISO 3166-1：

en: ISO 3166-2:
ja: ISO 3166-2：

en: ISO 3166-3:
ja: ISO 3166-3：

en: ISRC Not Currently Used
ja: ISRC 未使用

en: ISRC “{isrc}”
ja: ISRC「{isrc}」

en: ISRCs
ja: ISRC

en: ISRCs:
ja: ISRC：

en: ISWC Not Currently Used
ja: ISWC 未使用

en: ISWC {iswc} to {work}
ja: ワーク {work} に ISWC {iswc}

en: ISWC “{iswc}”
ja: ISWC 「{iswc}」

en: ISWCs
ja: ISWC

en: ISWCs with multiple works
ja: 複数のワークがあるISWC

en: ISWCs:
ja: ISWC:

en: If this is an Amazon ASIN, please do not enter it in the catalog number field, but add it as a URL relationship later.
ja: これはAmazonのASINである場合は、カタログ番号に入力せず、後でURLの関連で追加してください。

en: If you do not know whether the release has a barcode or not, just leave this blank.
ja: このリリースはバーコードが有無の知らない場合は、空白のままにしておいてください。

en: Import
ja: インポート

en: Import CD Stub
ja: CD スタブをインポート

en: Import CD stub
ja: CD スタブをインポート

en: Import as Multiple Artist Release
ja: 複数のアーティストリリースをインポート

en: Import as MusicBrainz release
ja: MusicBrainzのリリースをインポート

en: Import as a Single Artist Release
ja: 単独のアーティストリリースをインポート

en: Incorrect username or password
ja: ユーザー名もしくはパスワードが無効でした。

en: Infer track durations from associated recordings
ja: トラックの収録時間を関連されたレコーディングから推断して

en: Installed Application
ja: インストールされたアプリケーション

en: Instrument
ja: 楽器

en: Instrument:
ja: 楽器:

en: Interface language:
ja: インターフェース言語:

en: Internal Server Error
ja: 内部サーバーエラー

en: Internal/Bot
ja: 内部・ボット

en: Invalid Disc ID
ja: Disc ID が不正

en: Keep all-uppercase words uppercased
ja: 全て大文字の言葉を大文字のままで

en: Keep me logged in
ja:  ログイン状態を保持

en: Label
ja: レーベル

en: Label Area
ja: レーベルの地域

en: Label Code
ja: レーベルコード

en: Label Code:
ja: レーベルコード：

en: Label Details
ja: エーベルの詳細

en: Label IPI:
ja: レーベルのIPI:

en: Label ISNI:
ja: レーベルISNI：

en: Label Not Found
ja: レーベルがありません

en: Label Subscriptions
ja: レーベルの購読

en: Label code:
ja: レーベルコード:

en: Label information
ja: レーベル情報

en: Label ratings
ja: レーベルの評価

en: Label:
ja: レーベル:

en: Labels
ja: レーベル

en: Labels with possible duplicate relationships
ja: 複写の関連を持つ可能性のあるレーベル

en: Labels:
ja: レーベル：

en: Language
ja: 言語

en: Language:
ja: 言語:

en: Language: {language}, script: {script}
ja: 言語: {language}, 表記: {script}

en: Languages Known:
ja: 知っている言語:

en: Languages:
ja: 言語:

en: Last 28 days
ja: 最近28日間

en: Last modified:
ja: 最終変更:

en: Last updated on {date}
ja: {date} に最終更新

en: Last updated:
ja: 最終更新:

en: Last updated: {date}
ja: 最終更新日：{date}

en: Length
ja: 収録時間

en: Length:
ja: 収録時間：

en: License
ja: ライセンス

en: Limited User
ja: 制限ユーザー

en: Link
ja: リンク

en: Links:
ja: リンク：

en: Lists:
ja: リスト：

en: Loading...
ja: ロード中...

en: Locale
ja: ロケール

en: Locale:
ja: ロケール：

en: Location editor
ja: 場所エディター

en: Location editors
ja: 場所編集者

en: Location editors are users who can add or modify {uri|areas}.
ja: 場所編集者は{uri|地域}を追加・編集できるユーザーです。

en: Location:
ja: 場所：

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in to edit
ja: ログインしてから編集

en: Log in to upload cover art
ja: ログインしてからカバーアートをアップロード

en: Lost Password
ja: パスワード忘れた

en: Lost Username
ja: ユーザー名忘れた

en: Low
ja: 低

en: Lyrics Language:
ja: 歌詞の言語:

en: Mailing Lists
ja: メーリングリスト

en: Make a donation now!
ja: 今すぐ寄付!

en: Manual entry
ja: 手動的入力

en: Medium
ja: メディア

en: Medium <span class="new">{new}</span> (moved from position <span class="old">{old}</span>)
ja: メディア<span class="new">{new}</span> （<span class="old">{old}</span>から移動）

en: Medium <span class="new">{new}</span> (new medium)
ja: メディア<span class="new">{new}</span> （新しいメディア）

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (moved from position <span class="old">{old}</span>)
ja: メディア<span class="new">{new}</span>：{title} （<span class="old">{old}</span>から移動）

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (new medium)
ja: メディア<span class="new">{new}</span>：{title} （新しいメディア）

en: Medium:
ja: メディア:

en: Mediums:
ja: メディア:

en: Member since:
ja: 登録日:

en: Merge
ja: マージ

en: Merge Areas
ja: 地域をマージ

en: Merge Artists
ja: アーティストをマージ

en: Merge Instruments
ja: 楽器をマージ

en: Merge Labels
ja: レーベルをマージ

en: Merge Process
ja: プロセスをマージ

en: Merge Recordings
ja: レコーディングをマージ

en: Merge Release Groups
ja: リリースグループをマージ

en: Merge Releases
ja: リリースをマージ

en: Merge Works
ja: ワークをマージ

en: Merge attributes:
ja: 属性をマージ:

en: Merge language &amp; script:
ja: 言語と表記をマージ:

en: Merge mediums and recordings
ja: メディアやレコーディングをマージ

en: Merge release groups
ja: リリースグループをマージ

en: Merge strategy:
ja: マージ戦略:

en: Merge:
ja: マージ:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Move
ja: 移動

en: Move Disc ID
ja: ディスク ID を移動

en: Move disc down
ja: ディスクを下へ移動

en: Move disc up
ja: ディスクを上へ移動

en: Move track down
ja: トラックを下へ移動

en: Move track up
ja: トラックを上へ移動

en: Move tracks:
ja: トラックを移動：

en: MusicBrainz - The Open Music Encyclopedia
ja: MusicBrainz - オープン音楽百科事典

en: MusicBrainz Blog
ja: MusicBrainzブログ

en: MusicBrainz: Artist
ja: MusicBrainz: アーティスト

en: MusicBrainz: Label
ja: MusicBrainz: レーベル

en: MusicBrainz: Release
ja: MusicBrainz: リリース

en: MusicBrainz: Track
ja: MusicBrainz: トラック

en: My Collections
ja: 自分のコレクション

en: My Data
ja: 自分のデータ

en: My Open Edits
ja: 自分のオープン中編集

en: My Ratings
ja: 自分の評価

en: My Tags
ja: 自分のタグ

en: My Vote
ja: 自分の投票

en: My vote:
ja: 自分の投票:

en: My vote:
ja: 自分の投票:

en: N/A
ja: 非適用

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前：

en: New
ja: 新

en: New Artist
ja: 新しいアーティスト

en: New Artist Credit
ja: 新しいアーティストクレジット

en: New Relationship Attribute
ja: 新しい関連属性

en: New Relationship Type
ja: 新しい関連タイプ

en: New Release:
ja: 新しいリリース：

en: New Status:
ja: 新しいステータス：

en: New Tracklist
ja: 新しいトラックリスト

en: New Type:
ja: 新しいタイプ：

en: New cover art:
ja: 新しいカバーアート：

en: New disc title:
ja: 新しいディスク・タイトル：

en: New language:
ja: 新しい言語:

en: New page
ja: 新しいページ

en: New password:
ja: 新しいパスワード：

en: New position:
ja: 新しいポジション：

en: New positions:
ja: 新しいポジション：

en: New recording
ja: 新しいレコーディング

en: New relationships:
ja: 新しい関連：

en: New script:
ja: 新しい表記：

en: New version:
ja: 新しいバージョン：

en: Next
ja: 次へ

en: Next »
ja: 次 »

en: No
ja: いいえ

en: No MusicBrainz entities have yet been tagged with "{tag}".
ja: 「{tag}」でタグされたMusicBrainzエンティティはまだ存在していません。

en: No cover art available.
ja: カバーアートありません。

en: No front cover image available.<br/>{all|View all artwork}.
ja: 表紙画像ありません。<br/>{all|全てのカバーアートを表示}。

en: No ratings.
ja: 評価ありません

en: No recordings found.
ja: レコーディングは見つかりませんでした。

en: No relationship attributes found.
ja: 関連属性見つかりません。

en: No releases found.
ja: リリースが見つかりませんでした。

en: No {type0}-{type1} relationship types found.
ja: {type0}・{type1}の関連タイプ見つかりません。

en: None
ja: 無し

en: Normal
ja: 中

en: Normal User
ja: 一般ユーザー

en: Note! If you do not know the month or day of release, please leave them empty.  January 1st is not often the actual release date, please double check that you have entered the release date correctly.
ja: 注意！リリースの発売日が知らない場合、空白のままにしておいてください。１月１日は大体本当の発売日ではないから、ご確認ください。

en: Note:
ja: 備考：

en: Now loading recording associations...
ja: レコーディング情報を読み込み中…

en: Now loading tracklist...
ja: トラックリストを読み込み中…

en: Official homepage
ja: 公式サイト

en: Old
ja: 前

en: Old Artist
ja: 前のアーティスト

en: Old Tracklist
ja: 前のトラックリスト

en: Old cover art:
ja: 前のカバーアート：

en: Old password:
ja: 前のパスワード：

en: Old recording
ja: 前のレコーディング

en: Old relationships:
ja: 前の関連：

en: Old releases:
ja: 前のリリース：

en: Old version:
ja: 前のバージョン：

en: Old:
ja: 前：

en: Only releases with the same amount of tracks ({n}) as the release the disc ID is currently attached to are shown.
ja: ディスクIDが接続してるリリースと同じトラック数（{n}）のリリースしか表示していません。

en: Only the user who created an edit can cancel it, either you did not create {edit} or perhaps it has already been closed.
ja: 編集を作成したユーザーしかキャンセルできません。{edit}を作成してない、又は既に終了しました。

en: Only {doc|auto-editors} can approve an edit.
ja: {doc|自動エディター}しか編集承認できません。

en: Open Edits
ja: オープン中編集

en: Open edits
ja: オープン中編集

en: Opened:
ja: 開始：

en: Options
ja: オプション

en: Other Lookup Results
ja: 他の探索の結果

en: Other Lookups
ja: 他の探索

en: Other lookups
ja: 他の探索

en: Overall
ja: 合計

en: Overview
ja: 概要

en: PUID:
ja: PUID：

en: PUIDs:
ja: PUID：

en: Packaging:
ja: パッケージ：

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Page name
ja: ページ名

en: Page removed
ja: ページ削除しました

en: Parent
ja: 親

en: Parent:
ja: 親：

en: Parse Tracks
ja: トラックを解析

en: Password:
ja: パスワード：

en: Permanent link:
ja: 永続リンク

en: Phrase:
ja: 句：

en: Please enter the barcode of the release you are entering, see <a href="{url}" target="_blank">Barcode</a> for more information.
ja: 入力しているリリースのバーコードを入力してください。詳細は<a href="{url}" target="_blank">バーコード</a>を参照してください

en: Position
ja: ポジション

en: Position:
ja: ポジション：

en: Preferences
ja: 設定

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview:
ja: プレビュー：

en: Previous
ja: 前へ

en: Primary Type:
ja: 一次タイプ：

en: Priority:
ja: 優先権：

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Private
ja: プライベート

en: Private collection
ja: プライベートなコレクション

en: Privileged User Accounts
ja: 特権的なユーザーアカウント

en: Products
ja: 製品

en: Profile
ja: プロフィール

en: Proposer
ja: 推薦者

en: Proposer:
ja: 推薦者：

en: Public
ja: 公開

en: Query:
ja: クエリ：

en: Quick links:
ja: クイックリンク：

en: Rate: {rating} star | Rate: {rating} stars
ja[0]: 評価：{rating}つ星

en: Rating
ja: 評価

en: Ratings
ja: 評価

en: Read the {doc|WikiDocs} documentation for an overview of how transclusion works.
ja: トランスクルージョンの説明は{doc|WikiDocs}をご参照ください。

en: Recent Additions
ja: 最近の追加

en: Recording
ja: レコーディング

en: Recording Details
ja: レコーディング詳細

en: Recording Not Found
ja: レコーディングは見つかりませんでした

en: Recording by {artist}
ja: {artist}のレコーディング

en: Recording information
ja: レコーディング情報

en: Recording ratings
ja: レコーディングの評価

en: Recording “{name}” by {artist}
ja: {artist}のレコーディング「{name}」

en: Recording:
ja: レコーディング：

en: Recordings
ja: レコーディング

en: Recordings with possible duplicate relationships
ja: 複写の関連を持つ可能性のあるレコーディング

en: Recordings with titles containing featuring artists
ja: フィーチャリングアーティストを含むレコーディング名

en: Recordings:
ja: レコーディング：

en: Refine this search
ja: 検索を絞り込む

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Register
ja: 登録

en: Register Application
ja: アプリケーションを登録

en: Reject
ja: 拒否

en: Reject edit
ja: 編集を拒否

en: Reject upon expiration
ja: 締め切りに拒否

en: Related Works
ja: 関連されたワーク

en: Related works
ja: 関連されたワーク

en: Relationship
ja: 関連

en: Relationship Attributes
ja: 関連属性

en: Relationship Type
ja: 関連タイプ

en: Relationship Type In Use
ja: 関連タイプ使用中

en: Relationship Types
ja: 関連タイプ

en: Relationship attribute in use
ja: 関連属性は使用中

en: Relationship attribute still in use
ja: 関連属性まだ使用中

en: Relationship editor
ja: 関連エディター

en: Relationship editors
ja: 関連編集者

en: Relationship editors are users who can add or modify relationship types in the database. If you would like to propose a new relationship, please do so through the {url|Style Council}. Relationship editors will only make changes that have been approved by the Style Council.
ja: 関連編集者は、データベースの関連タイプを編集できる方です。新たな関連タイプを提案したい場合は、{url|スタイル会議}でやってください。関連編集者は、スタイル会議が承認した変更のみを行います。

en: Relationship:
ja: 関連：

en: Relationships
ja: 関連

en: Relationships:
ja: 関連：

en: Release
ja: リリース

en: Release Artist
ja: リリースアーティスト

en: Release Country
ja: リリース国

en: Release Duplicates
ja: リリースが重複

en: Release Events:
ja: リリースイベント：

en: Release Group
ja: リリースグループ

en: Release Group Details
ja: リリースグループ詳細

en: Release Group Not Found
ja: リリースグループ見つかりません

en: Release Group Relationships
ja: リリースグループの関連

en: Release Group:
ja: リリースグループ：

en: Release Group: {release_group_link}
ja: リリースグループ： {release_group_link}

en: Release Groups
ja: リリースグループ

en: Release Information
ja: リリース情報

en: Release Language
ja: リリース言語

en: Release Not Found
ja: リリースが見つかりません

en: Release Quality
ja: リリース品質

en: Release Relationships
ja: リリースの関連

en: Release Title
ja: リリース名

en: Release by {artist}
ja: {artist}のリリース

en: Release event
ja: リリースイベント

en: Release events
ja: リリースイベント

en: Release events:
ja: リリースイベント：

en: Release group
ja: リリースグループ

en: Release group by {artist}
ja: {artist}のリリースグループ

en: Release group external links
ja: リリースグループの外部リンク

en: Release group information
ja: リリースグループ情報

en: Release group ratings
ja: リリースグループ評価

en: Release group “{name}” by {artist}
ja: {artist}のリリースグループ「{name}」

en: Release group:
ja: リリースグループ：

en: Release groups
ja: リリースグループ

en: Release groups with possible duplicate relationships
ja: 複写の関連を持つ可能性のあるリリースグループ

en: Release groups with titles containing featuring artists
ja: フィーチャリングアーティストを含む曲名のあるリリースグループ

en: Release information
ja: リリース情報

en: Release title:
ja: リリース名：

en: Release “{name}” by {artist}
ja: {artist}のリリース「{name}」

en: Release:
ja: リリース：

en: Releases
ja: リリース

en: Releases Where Track Names Start With Their Track Number
ja: トラック番号から始まるトラック名のあるリリース

en: Releases With Catalog Numbers That Look Like ASINs
ja: ASINに見えるカタログ番号のあるリリース

en: Releases With Multiple ASINs
ja: ASINが複数あるリリース

en: Releases With Multiple Discogs Links
ja: Discogsリンクが複数あるリリース

en: Releases With Some Formats Unset
ja: フォーマット未定のリリース

en: Releases released too early
ja: 発売日が早すぎるリリース

en: Releases which have multiple ASINs
ja: ASINが複数あるリリース

en: Releases which have multiple Discogs links
ja: Discogsリンクが複数あるリリース

en: Releases which have unexpected Amazon URLs
ja: 意外なAmazonリンクのあるリリース

en: Releases with catalog numbers that look like ASINs
ja: ASINに見えるカタログ番号のあるリリース

en: Releases with non-sequential track numbers
ja: 非順次的なトラック番号のあるリリース

en: Releases with possible duplicate relationships
ja: 複写の関連を持つ可能性のあるリリース

en: Releases with superfluous data tracks
ja: 余分なデータトラックのあるリリース

en: Releases with titles containing featuring artists
ja: フィーチャリングアーティストを含む曲名のあるリリース

en: Releases with unknown track times
ja: トラック時間が不明のリリース

en: Releases with unlikely language/script pairs
ja: 言語と表記が合わないリリース

en: Releases without language
ja: 言語未定のリリース

en: Releases without script
ja: 表記未定のリリース

en: Releases:
ja: リリース：

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Application
ja: アプリケーションの許可を取り消す

en: Remove Area
ja: 地域を削除

en: Remove Artist Credit
ja: アーティストクレジットを削除

en: Remove Cover Art
ja: カバーアートを削除

en: Remove Disc ID
ja: ディスク ID を削除

en: Remove Example
ja: 例を削除

en: Remove Instrument
ja: 楽器を削除

en: Remove Label
ja: レーベルを削除

en: Remove Page
ja: ページを削除

en: Remove Recording
ja: レコーディングを削除

en: Remove Relationship Attribute
ja: 関連属性を削除

en: Remove Relationship Type
ja: 関連タイプを削除

en: Remove Release
ja: リリースを削除

en: Remove Release Group
ja: リリースグループを削除

en: Remove Release Group
ja: リリースグループを削除

en: Remove collection
ja: コレクションを削除

en: Remove disc
ja: ディスクを削除

en: Remove from my collection
ja: 自分のコレクションから外す

en: Remove from {collection}
ja: {collection}から外しました

en: Remove selected entities
ja: 選択されたエンティティを削除

en: Remove selected releases from collection
ja: コレクションから選択されたリリースを外す

en: Remove track
ja: トラックを削除

en: Remove your rating
ja: 自分の評価を削除

en: Remove {item}
ja: {item}を削除

en: Removed
ja: 削除しました

[ctx: button/menu]
en: Reorder Cover Art
ja: カバーアートの並べ替え

[ctx: header]
en: Reorder Cover Art
ja: カバーアートの並べ替え

en: Report a Bug
ja: バグを報告

en: Reports
ja: レポート

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Reset track numbers
ja: トラック番号をリセット

en: Results:
ja: 結果：

en: Reveal my email address
ja: メルアドを表示して

en: Revoke Application Access
ja: アプリケーションの許可を取り消す

en: Save
ja: 保管

en: Score
ja: スコア

en: Script:
ja: 表記：

en: Search
ja: 検索

en: Search Edits
ja: 編集を検索

en: Search Error
ja: 検索エラー

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search by artist
ja: アーティストで検索

en: Search by release
ja: リリースで検索

en: Search for Edits
ja: 編集を検索

en: Search for an artist
ja: アーティストを検索

en: Search for edits
ja: 編集を検索

en: Search method:
ja: 検索方法：

en: Search the documentation...
ja: ドキュメントを検索…

en: Search:
ja: 検索：

en: Searching...
ja: 検索中…

en: Secondary Types:
ja: 二次タイプ：

en: Seconder 1
ja: 第一賛成者

en: Seconder 2
ja: 第二賛成者

en: Sectors
ja: セクター

en: See all {num}
ja: {num}の全てを表示

en: See all {num} artists | See all {num} artists
ja[0]: {num}アーティストの全てを表示

en: See all {num} labels | See all {num} labels
ja[0]: {num}レーベルの全てを表示

en: See all {num} recordings | See all {num} recordings
ja[0]: {num}レコーディングの全てを表示

en: See all {num} release groups | See all {num} release groups
ja[0]: {num}リリースグループの全てを表示

en: See all {num} releases | See all {num} releases
ja[0]: {num}リリースの全てを表示

en: See all {num} works | See all {num} works
ja[0]: {num}ワークの全てを表示

en: Select
ja: 選択

en: Send
ja: 送信

en: Send Email
ja: emilを送信

en: Send a copy to my own email address
ja: 自分のメルアドへも送信

en: Set Release Group Cover Art
ja: リリースグループのカバーアートを設定

en: Set cover art
ja: カバーアートを設定

en: Show my Gravatar
ja: Gravatarを表示

en: Sorry, we could not find a relationship attribute with that MusicBrainz ID.
ja: そのMusicBrainz IDとの関連属性は見つかりませんでした。

en: Sort Name
ja: ソート名

en: Sort name
ja: ソート名

en: Sort name:
ja: ソート名：

en: Split Artist
ja: アーティストを分割

en: Split Into Separate Artists
ja: 別のアーティストに分割

en: Split into separate artists
ja: 別のアーティストに分割

en: Sponsors
ja: 主催者

en: Start
ja: スタート

en: Start date
ja: 開始日

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

[ctx: edit status]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: election status]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: release status]
en: Status
ja: ステータス

en: Status:
ja: ステータス：

[ctx: edit status]
en: Status:
ja: ステータス：

[ctx: election status]
en: Status:
ja: ステータス：

[ctx: release status]
en: Status:
ja: ステータス：

en: Stop using beta site
ja: ベータサイトを使わない

en: Style Guidelines
ja: スタイル指針

en: Style guidelines
ja: スタイル指針

en: Subject:
ja: 件名：

en: Submit
ja: 提出

en: Submit note
ja: メモを提出

en: Submit vote and note
ja: メモと票を提出

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribed editors
ja: 購読してる編集者

en: Subscribed entities
ja: 購読してるエンティティ

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Subscribers:
ja: 購読者：

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Success!
ja: 完了しました！

en: Swap track titles with artist credits
ja: トラック名とアーティスト名を交換

en: Tag
ja: タグ

[ctx: noun]
en: Tag
ja: タグ

en: Tag Lookup
ja: タグ検索

en: Tag Lookup Results
ja: タグ検索の結果

en: Tag Not Used
ja: タグ未使用

en: Tag lookup
ja: タグ検索

en: Tag “{tag}”
ja: 「{tag}」タグ

en: Tagger
ja: タグ者

en: Tags
ja: タグ

en: Team
ja: チーム

en: The annotation field functions like a miniature wiki.
ja: 注釈は小さなwikiみたい。

en: The artist you are trying to edit is a special purpose artist, and you may not make direct changes to this data.
ja: このアーティストは特殊目的のアーティストだから、直接編集できません。

en: The catalog number you have entered looks like an Amazon ASIN.
ja: 入力したカタログ番号はAmazonのASINに見えます。

en: The comment field is used to help users distinguish between identically named releases.
ja: コメントフィールドは同名のリリースを見分けるためです。

en: The data you have submitted does not make any changes to the data already present.
ja: 提出したデータは現在のデータとの変更はありません。

en: The database has no tags.
ja: データベースにタグがありません。

en: The date you've entered is not valid.
ja: 入力した日付は無効です。

en: The early days of the project
ja: プロジェクトの初期

en: The edit has already been closed.
ja: この編集は既に終了しました。

en: The edit has been cancelled.
ja: この編集はキャンセルしました。

en: The following {count} user accounts are bots:
ja: 以下の{count}ユーザーアカウントはボットです：

en: The following {count} users are location editors:
ja: 以下の{count}ユーザーは場所編集者です：

en: The following {count} users are relationship editors:
ja: 以下の{count}ユーザーは関連編集者です：

en: The following {count} users have auto-editor privileges:
ja: 以下の{count}ユーザーは自動編集者です：

en: The reason for this was unknown.
ja: 理由は不明です。

en: The relationship type "{type}" can not be deleted because it is is still in use.
ja: 「{type}」の関連タイプはまだ使用中のため、削除できません。

en: There are currently no users subscribed to {collection}.
ja: {collection}の購読者はございません。

en: There is currently {num} user subscribed to {collection}: | There are currently {num} users subscribed to {collection}:
ja[0]: 現在{collection}の購読者が{num}名います：

en: This area cannot be removed because there are still artists, labels, and/or releases using it.
ja: この地域はアーティスト、レーベル、又はリリースが付いてるため、削除できません。

en: This area has ended.
ja: この地域は消滅しました。

en: This area is not currently associated with any artists.
ja: この地域はアーティストとの関係がありません。

en: This area is not currently associated with any labels.
ja: この地域はレーベルとの関係がありません。

en: This artist does not have any releases
ja: このアーティストはリリースがありません。

en: This artist has ended.
ja: このアーティストは解散（死亡）しました。

en: This artist has no relationships, recordings, releases or release groups, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this artist.
ja: このアーティストは関連、レコーディング、リリース、又はリリースグループがないから、数日後に自動的に削除されます。削除されないためデータを追加してくでさい。

en: This artist only has releases by various artists.
ja: このアーティストはVarious Artistsのリリースしかありません。

en: This edit was cancelled.
ja: この編集はキャンセルされました。

en: This edit was recently cancelled.
ja: この編集は最近キャンセルされました。

en: This entity has been removed, and cannot be displayed correctly.
ja: エンティティが削除されたため、正しく表示できません。

en: This is a MusicBrainz development server.
ja: これはMusicBrainzの開発サーバーです。

en: This is a development server; all passwords have been reset to "mb".
ja: 開発サーバーのため、パスワードは全て「mb」です。

en: This is the primary alias for this locale
ja: このロケールの一次エイリアスです

en: This label cannot be removed because there are still releases, recordings and/or relationships attributed to it.
ja: このレーベルはリリース、レコーディング、又は関連が付いてるため、削除できません。

en: This label does not have any releases.
ja: このレーベルはリリースがありません。

en: This label has ended.
ja: このレーベルは解散しました。

en: This label has no relationships or releases and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this label.
ja: このレーベルは関連やリリースが付いてないため、数日後に自動的に削除されます。削除されないため、レーベルにデータをもっと付加してください。

en: This medium format cannot have a disc ID attached
ja: このメディアフォーマットにディスクID付けられません。

en: This recording does not have any associated AcoustIDs
ja: このレコーディングは関連のAcoustIDがありません。

en: This relationship has ended.
ja: この関連は終了しました。

en: This relationship type does not have any examples.
ja: この関連タイプは例がありません。

en: This release does not have a barcode
ja: このリリースはバーコードがありません。

en: This report lists artists that have no editors subscribed to them, and whose changes may therefore be under-reviewed. Artists with more release groups and more open edits are listed first.
ja: このレポートは、購読者がいないためレビューが不足の可能性があるアーティストを表示します。リリースグループや未解決な編集が多いアーティストは最初に表示されます。

en: This report lists {iswc|ISWCs} that are attached to more than one work. If the works are the same, this usually means they should be merged.
ja: このレポートは複数のワークと繋がってる{iswc|ISWC}を表示します。ワークが同じであれば、マージすべきかもしれません。

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple release groups.
ja: このレポートは複数のリリースグループに付いてるDiscogsリンクを表示します。

en: This report shows release groups with (feat. Artist) in the title. For classical release groups, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical release groups, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
ja: このレポートは曲名に（feat.アーティスト）は入ってるリリースグループを表示します。クラシックのリリースグループは、{CSG|クラシックのスタイル指針}をご参照ください。他のジャンルは、MusicBrainzの旧バージョンから残ってるから、直すべきです。詳細は{featured_artists|フィーチャリングアーティストのページ}をご参照ください。

en: This report shows releases which have (disc n) or (bonus disc) in the title.
ja: このレポートは名に「ディスク n」又は「ボーナスディスク」が入ってるリリースを表示します。

en: This report shows releases with (feat. Artist) in the title. For classical releases, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical releases, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
ja: このレポートは曲名に（feat.アーティスト）は入ってる曲名を表示します。クラシックの場合は、{CSG|クラシックのスタイル指針}をご参照ください。他のジャンルは、MusicBrainzの旧バージョンから残ってるから、直すべきです。詳細は{featured_artists|フィーチャリングアーティストのページ}をご参照ください。

en: This user is automated.
ja: このユーザーはボットです。

en: This user is new to MusicBrainz.
ja: MusicBrainzの初心者です。

en: This will add a relationship to all checked recordings.
ja: 選択されたレコーディングの全てに関連を追加します。

en: This will add a relationship to all checked works.
ja: 選択されたワークの全てに関連を追加します。

en: Time
ja: 時間

en: Timeline Graph
ja: タイムライングラフ

en: Timezone:
ja: タイムゾーン：

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル：

en: Total ISRCs found: {count}
ja: ISRC合計： {count}

en: Total ISWCs found: {count}
ja: ISWC合計： {count}

en: Total artists found: {count}
ja: アーティスト合計： {count}

en: Total duplicate groups: {count}
ja: 複製グループ合計： {count}

en: Total length:
ja: 合計時間：

en: Total recordings found: {count}
ja: レコーディング合計： {count}

en: Total release groups found: {count}
ja: リリースグループ合計： {count}

en: Total release groups: {count}
ja: リリースグループ合計： {count}

en: Total releases found: {count}
ja: リリース合計： {count}

en: Total releases: {count}
ja: リリース合計： {count}

en: Total tracks:
ja: トラック合計：

en: Track
ja: トラック

en: Track Parser
ja: トラックパーサ

en: Track Relationships
ja: トラックの関連

en: Track count:
ja: トラック数：

en: Track details:
ja: トラック詳細：

en: Track length:
ja: トラック時間：

en: Track lengths:
ja: トラック時間：

en: Track number:
ja: トラック番号：

en: Track {n}:
ja: トラック {n}：

en: Track:
ja: トラック：

en: Tracklist
ja: トラックリスト

en: Tracklist:
ja: トラックリスト：

en: Tracks
ja: トラック

en: Tracks whose names include their sequence numbers
ja: 順序番号を含むトラック名

en: Tracks:
ja: トラック：

en: Twitter
ja: ツイッター

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ：

en: Type: {type}, status: {status}
ja: タイプ：{type}、ステータス：{status}

en: Types:
ja: タイプ：

en: URL Details
ja: URL詳細

en: URL Information
ja: URL情報

en: URL Not Found
ja: URL見つかりません

en: URL:
ja: URL：

en: UUID:
ja: UUID：

en: Unauthorized Request
ja: 無許可のリクエスト

en: Unknown
ja: 不明

en: Unlink
ja: 外す

en: Unspecified type
ja: タイプ未定

en: Unsubscribe
ja: 購読解除

en: Untrusted
ja: 信頼されない

en: Up to {n}
ja: {n} まで

en: Update
ja: 更新

en: Update Page
ja: ページを更新

en: Update Tags
ja: タグを更新

en: Update collection
ja: コレクションを更新

en: Uppercase roman numerals
ja: 大文字のローマ数字

en: Use beta site
ja: ベータサイトを使う

en: User name:
ja: ユーザー名：

en: User permissions
ja: ユーザー権限

en: User type:
ja: ユーザータイプ：

en: Username:
ja: ユーザー名：

en: Version History
ja: バージョン履歴

en: Version:
ja: バージョン：

en: Video
ja: ビデオ

en: Video by {artist}
ja: {artist} のビデオ

en: Video:
ja: ビデオ:

en: View all ratings
ja: 全評価を表示

en: View all relationships
ja: 全関連を表示

en: View annotation history
ja: 注釈の履歴を表示

en: View annotation history.
ja: 注釈の履歴を表示。

en: View details
ja: 詳細を表示

en: View on wiki
ja: wikiで表示

en: View this version
ja: このバージョンを表示

en: Vote
ja: 投票

en: Vote NO
ja: 反対投票

en: Vote YES
ja: 賛成投票

en: Vote on Edits
ja: 編集の投票

en: Vote tally:
ja: 投票数：

en: Voted down
ja: 否決

en: Voter
ja: 投票者

en: Votes
ja: 投票数

en: Votes ({view_url|view})
ja: 投票（{view_url|表示}）

en: Votes against
ja: 反対投票数

en: Votes against:
ja: 反対投票数：

en: Votes by {name}
ja: {name}の投票

en: Votes cast
ja: 投票数

en: Votes for
ja: 賛成投票数

en: Votes for/against:
ja: 可否の投票：

en: Votes for:
ja: 賛成投票数：

en: Voting
ja: 投票

en: Voting FAQ
ja: 投票のよくある質問

en: Voting is closed.
ja: 投票は終了しました。

en: Voting period (days)
ja: 投票時間（日）

en: Warning:
ja: 注意：

en: We are sorry, but data for this report is not available right now.
ja: 申し訳ございませんが、只今このレポートのデータが入手不可能です。

en: We do not currently have any cover art for {release}.
ja: 現在「{release}」のカバーアートはありません。

en: We will use your birth date to display your age in years on your profile page.
ja: プロフィールページに年齢を表示するのに生年月日を使用します。

en: We're terribly sorry for this problem. Please wait a few minutes and repeat your request &#x2014; the problem may go away.
ja: 申し訳ございません。暫くお待ちして、再びやり直してください。

en: Web Application
ja: Webアプリケーション

en: Website:
ja: ウェブサイト：

en: Welcome to MusicBrainz!
ja: MusicBrainzへようこそ！

en: When I add a note to an edit, mail me all future notes for that edit.
ja: 編集にメモを書いた際、以来の編集メモを送信する。

en: When I vote on an edit, mail me all future notes for that edit.
ja: 編集に投票した際、以来の編集メモを送信する。

en: Wiki version
ja: Wiki バージョン

en: Work
ja: ワーク

en: Work Details
ja: ワークの詳細

en: Work Not Found
ja: ワーク見つかりません

en: Work Type:
ja: ワークタイプ：

en: Work information
ja: ワーク情報

en: Work ratings
ja: ワークの評価

en: Work type:
ja: ワークのタイプ：

en: Work:
ja: ワーク：

en: Works
ja: ワーク

en: Works with possible duplicate relationships
ja: 複写の関連を持つ可能性のあるワーク

en: Writers
ja: 作者

en: Writers:
ja: 作者:

en: XML Web Service
ja: XML Webサービス

en: XML:
ja: XML：

en: Year
ja: 年

en: Year:
ja: 年:

en: Yes
ja: はい

en: Yes vote count
ja: 賛成投票数

en: Yes, I am sure
ja: 確認する

en: Yes, I'm sure
ja: 確認

en: You are about to merge the following areas into a single area. Please select the area which you would like other areas to be merged into:
ja: 以下の地域を一つにマージするところです。目的の地域をお選びください。

en: You are currently subscribed. {unsub|Unsubscribe}?
ja: 現在購読中。{unsub|購読を解除}？

en: You are not currently subscribed. {sub|Subscribe}?
ja: 現在非購読です。{sub|購読する}？

en: You can pick the level you prefer here: your country, region or city. Be as specific as you want to!
ja: 細かさは自由なので、市・県・国のいずれかを入力できます。

en: You have no collections!
ja: コレクションがありません。

en: You have no collections.
ja: コレクションがありません

en: You have used the {valink|Various Artists} special purpose artist on this recording.
ja: このレコーディングに「{valink|Various Artists}」という特殊目的のアーティストを使いました。

en: You may not edit special purpose artists
ja: 特殊目的のアーティストは編集できません。

en: You must be logged in to vote on edits
ja: 編集に投票するため、ログインしてください。

en: You need to be logged in to view this page.
ja: このページを見るため、ログインしてください。

en: You selected {label}.
ja: {label}を選択しました。

en: You selected {releasegroup}.
ja: {releasegroup}を選択しました。

en: Your password has been reset.
ja: パスワードはリセットされました。

en: Your profile has been updated.
ja: プロフィール更新しました。

en: [unknown]
ja: ［不明］

en: aged {num}
ja: {num}歳

en: all
ja: 全て

en: any
ja: いずれか

en: areas
ja: 地域

en: artists
ja: アーティスト

en: auto-edits
ja: 自動編集

en: automatically applied
ja: 自動適用

en: bot
ja: ボット

en: diff
ja: 差分

en: editors
ja: 編集者

en: ended
ja: 終了

en: from {begin_date} until {end_date}
ja: {begin_date} から {end_date} まで

en: from {date} to ????
ja: {date}から

en: from {date} to present
ja: {date}から現在まで

en: help
ja: ヘルプ

en: hide tracklist
ja: トラックリストを隠す

en: import
ja: インポート

en: info
ja: 情報

en: labels
ja: レーベル

en: limited user
ja: 制限ユーザー

en: link
ja: リンク

en: nominate for auto-editor
ja: 自動エディターとして推薦します

en: non-auto-edits
ja: 非自動編集

en: plus {n} other anonymous user | Plus {n} other anonymous users
ja[0]: 兼匿名ユーザー{n}名

en: preview:
ja: プレビュー：

en: recording
ja: レコーディング

en: recordings
ja: レコーディング

en: release groups
ja: リリースグループ

en: releases
ja: リリース

en: resend verification email
ja: 確認メールを再送信

en: search
ja: 検索

en: send email
ja: メール送信

en: subscribe
ja: 購読

en: track
ja: トラック

en: track {tracks} | tracks {tracks}
ja[0]: トラック {tracks}

en: tracks
ja: トラック

en: unsubscribe
ja: 購読を解除

en: until {date}
ja: {date} まで

en: view all aliases
ja: 別名の全てを表示

en: works
ja: ワーク

en: {artist} as {name}
ja: {artist} （{name}として）

en: {artist} has no releases which have only {n} track. | {artist} has no releases which have {n} tracks.
ja[0]: {artist}は{n}トラックのあるリリースはありません。

en: {begindate} &#x2013;
ja: {begindate}～

en: {begindate} &#x2013; ????
ja: {begindate}～不明

en: {begindate} &#x2013; {enddate}
ja: {begindate}～{enddate}

en: {count} ({url|view list})
ja: {count} ({url|リスト表示})

en: {count} ({view_url|view})
ja: {count} ({view_url|表示})

en: {doc|Auto-Editor}
ja: {doc|自動エディター}

en: {doc|Disc ID}:
ja: {doc|ディスクID}:

en: {doc|Learn more}
ja: {doc|詳細}

en: {doc|Location Editor}
ja: {doc|場所編集者}

en: {doc|Relationship Editor}
ja: {doc|関連編集者}

en: {entity} by {artist}
ja: {artist}の{entity}

en: {entity} has no aliases.
ja: {entity}は別名がありません。

en: {format} {position} {name} on {release} by {artist}
ja: {artist}の{release}　{format} {position}：{name}

en: {link} has no ratings.
ja: {link}は評価がありません。

en: {link} has no relationships.
ja: {link}は関連がありません。

en: {mbid|<abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr>}:
ja: {mbid|<abbr title="MusicBrainz ID">MBID</abbr>}:

en: {num} artist | {num} artists
ja[0]: {num} アーティスト

en: {num} collection | {num} collections
ja[0]: {num}のコレクション

en: {num} day | {num} days
ja[0]: {num}日

en: {num} day ago | {num} days ago
ja[0]: {num}日前

en: {num} editor | {num} editors
ja[0]: {num} 編集者

en: {num} label | {num} labels
ja[0]: {num} レーベル

en: {num} month | {num} months
ja[0]: {num}ヶ月

en: {num} month ago | {num} months ago
ja[0]: {num}ヶ月前

en: {num} year | {num} years
ja[0]: {num}年

en: {num} year ago | {num} years ago
ja[0]: {num}年前

en: {release} by {artist}
ja: {artist}の{release}

en: {type0}-{type1}
ja: {type0}・{type1}

en: {type0}-{type1} Relationship Types
ja: {type0}・{type1}の関連タイプ

en: {type} “{work}”
ja: {type}「{work}」

en: {variable}:
ja: {variable}：

en: « Previous
ja: « 前

en: '{id}' is not a valid MusicBrainz ID
ja: '{id}' は有効な MusicBrainz ID ではありません

en: The user ID is missing or is in an invalid format.
ja: ユーザーIDが入力されていないか、形式が不正です。

en: The email address is missing.
ja: email アドレスの入力がありません。

en: The time is missing or is in an invalid format.
ja: 時間の入力がないか、形式が誤っています。

en: The verification key is missing.
ja: 検証キーの入力がありません。

en: The checksum is invalid, please double check your email.
ja: チェックサムが不正です。あなたのemailを再確認してください。

en: Sorry, this email verification link has expired.
ja: 申し訳ありません。この email 確認リンクは有効期限切れです。

en: The user with ID '{user_id}' could not be found.
ja: ID が '{user_id}' のユーザーが見つかりません。

en: We were unable to send login information to your email address.  Please try again,
                 however if you continue to experience difficulty contact us at support@musicbrainz.org.
ja: あなたの email アドレスにログイン情報を送信できません。もう一度登録してください。
                 しかし問題が続く場合には、support@musicbrainz.org まで連絡してください。

en: There is no user with this username
ja: このユーザー名のユーザーはいません

en: There is no user with this username and email
ja: このユーザー名とemail のユーザーはいません

en: We can't send a password reset email, because we have no email on record for this user.
ja: このユーザーにメールアドレスが登録してないため、パスワードリセットのメールは送信できません。

en: Missing one or more required parameters.
ja: 必須パラメータが入力がありません。

en: Sorry, this password reset link has expired.
ja: 申し訳ありません。このパスワードリセットリンクは有効期限切れです。

en: There is no user with this email
ja: このemailのユーザーはいません

en: Your password has been changed.
ja: パスワード変更されました。

en: User successfully edited.
ja: ユーザー編集しました。

en: You cannot merge a special purpose artist into another artist
ja: 特殊目的のアーティストを他のアーティストとマージ出来ません。

en: You cannot merge into Deleted Artist
ja: 削除されたアーティストにマージできません。

en: '{id}' is not a valid election ID
ja: 選挙ID {id} は無効です。

en: The required TOC parameter was invalid or not present
ja: 必須のTOCパラメータは無効、又は不在でした。

en: The provided CD TOC is not valid
ja: 与えた CD TOC は有効ではありません。

en: The provided medium id is not valid
ja: 与えたメディアIDは無効です。

en: This CDTOC is already attached to this medium
ja: このCD TOCは既にこのメディアに接続されてます。

en: The selected medium cannot have disc IDs
ja: 選択されたメディアはDisc IDに与えられません。

en: The provided artist id is not valid
ja: 与えたアーティストIDは無効です。

en: Default
ja: 標準

en: '{id}' is not a valid FreeDB ID
ja: '{id}' は有効な FreeDB の IDではありません

en: This merge strategy is not applicable to the releases you have selected.
ja: このマージ方法は選択されたリリースに適用できません。

en: The old and new annotation ids must be unique, positive integers.
ja: 新旧の注釈 ID は、ユニークな正の整数でなければなりません。

en: The editor {name} has no email address attached to their account.
ja: この編集者 {name} は、アカウントに email アドレスを関連付けていません。

en: Your message could not be sent
ja: あなたのメッセージを送信できません

en: Invalid TOC
ja: 不正なTOCです

en: No title provided
ja: タイトルを入力していません

en: No artist names provided
ja: アーティスト名を入力していません

en: Not all tracks specify an artist
ja: 全トラックにアーティストを指定していません

en: Not all tracks have a title
ja: 全トラックにタイトルを指定していません。

en: Cannot add a CD stub with no tracks
ja: トラックのない CD スタブは登録できません

en: Incomplete TOC data
ja: 不完全なTOCデータ

en: Missing disc ID
ja: ディスク ID がありません。

en: Disc ID does match parsed TOC
ja: 解析した TOC とディスク ID が一致しません

en: Number of submitted tracks does not match track count in TOC
ja: 送信したトラック数が TOC のトラック数と一致しません

en: Invalid barcode
ja: 不正なバーコードです

en: There are already MusicBrainz releases with this disc ID
ja: このディスク ID に対する MusicBrainz リリースが、既にあります

en: There is already a CD stub with this disc ID
ja: このディスク ID に対する CD スタブが、既にあります

en: {t0}-{t1} relationships
ja: {t0}・{t1} の関連

en: Total
ja: 合計

en: Add area alias
ja: 地域の別名を追加

en: Add area annotation
ja: 地域の注釈を追加

en: Add area
ja: 地域を追加

en: Remove area
ja: 地域を削除

en: Remove area alias
ja: 地域の別名を削除

en: Edit area
ja: 地域を編集

en: Edit area alias
ja: 地域の別名を編集

en: Merge areas
ja: 地域をマージ

en: Add artist alias
ja: アーティストの別名を追加

en: Add artist annotation
ja: アーティストの注釈を追加

en: Add artist
ja: アーティストを追加

en: Remove artist
ja: アーティストを削除

en: Remove artist alias
ja: アーティストの別名を削除

en: Edit artist
ja: アーティストを編集

en: Edit artist alias
ja: アーティストの別名を編集

en: Edit artist credit
ja: アーティストクレジットを編集

en: Merge artists
ja: アーティストをマージ

en: Add disc ID
ja: ディスクIDを追加

en: Add release annotation
ja: リリースの注釈を追加

en: Add release events (historic)
ja: リリースイベントを追加 (歴史的)

en: Add track
ja: トラックを追加

en: Change release group
ja: リリースグループを変更

en: Edit relationship (historic)
ja: 関連を編集(歴史的)

en: Edit release events (historic)
ja: リリースイベントを編集(歴史的)

en: Merge releases
ja: リリースをマージ

en: Move disc ID
ja: ディスク ID を移動

en: Change release group (historic)
ja: リリースグループを変更（履歴的）

en: Remove disc ID
ja: ディスク ID を削除

en: Remove label alias
ja: レーベルの別名を削除

en: Remove relationship (historic)
ja: 関連を削除 (歴史的)

en: Remove release
ja: リリースを削除

en: Remove release events (historic)
ja: リリースイベントを削除 (歴史的)

en: Set track lengths
ja: トラック長をセット

en: Add instrument alias
ja: 楽器の別名を追加

en: Add instrument annotation
ja: 楽器の注釈を追加

en: Add instrument
ja: 楽器を追加

en: Remove instrument
ja: 楽器を削除

en: Remove instrument alias
ja: 楽器の別名を削除

en: Edit instrument
ja: 楽器を編集

en: Edit instrument alias
ja: 楽器の別名を編集

en: Merge instruments
ja: 楽器をマージ

en: Add label alias
ja: レーベルの別名を追加

en: Add label annotation
ja: レーベルの注釈を追加

en: Add label
ja: レーベルを追加

en: Remove label
ja: レーベルを削除

en: Edit label
ja: レーベルを編集

en: Edit label alias
ja: レーベルの別名を編集

en: Merge labels
ja: レーベルをマージ

en: Add medium
ja: メディアを追加

en: Remove medium
ja: メディアを削除

en: Edit medium
ja: メディアを編集

en: Remove PUID
ja: PUIDを削除

en: Add recording annotation
ja: レコーディングの注釈を追加

en: Add ISRCs
ja: ISRCを追加

en: Add PUIDs
ja: PUIDを追加

en: Add standalone recording
ja: スタンドアロンレコーディングを追加

en: Remove recording
ja: レコーディングを削除

en: Edit recording
ja: レコーディングを編集

en: Merge recordings
ja: レコーディングをマージ

en: Remove ISRC
ja: ISRC を削除

en: Add relationship attribute
ja: 関連属性を追加

en: Add relationship type
ja: 関連タイプを追加

en: Remove relationship
ja: 関連を削除

en: Edit relationship
ja: 関連を編集

en: Edit relationship attribute
ja: 関連属性を編集

en: Edit relationship type
ja: 関連タイプを編集

en: Remove relationship attribute
ja: 関連属性を削除

en: Remove relationship type
ja: 関連タイプを削除

en: Add cover art
ja: カバーアートを追加

en: Add release label
ja: リリースレーベルを追加

en: Remove release label
ja: リリースレーベルを削除

en: Edit release
ja: リリースを編集

en: Edit release artist
ja: リリースアーティストを編集

en: Edit barcodes
ja: バーコードを編集

en: Edit cover art
ja: カバーアートを編集

en: Edit release label
ja: リリースレーベルを編集

en: Remove cover art
ja: カバーアートを削除

en: Reorder cover art
ja: カバーアートを並べ替え

en: Reorder mediums
ja: メディアを並べ替え

en: Add release group annotation
ja: リリースグループの注釈を追加

en: Remove release group
ja: リリースグループを削除

en: Edit release group
ja: リリースグループを編集

en: Wiki documentation
ja: Wiki ドキュメント

en: Change WikiDoc
ja: WikiDocを変更

en: Add work alias
ja: ワークの別名を追加

en: Add work annotation
ja: ワークの注釈を追加

en: Add ISWCs
ja: ISWCを追加

en: Remove work
ja: ワークを削除

en: Remove work alias
ja: ワークの別名を削除

en: Edit work
ja: ワークを編集

en: Edit work alias
ja: ワークの別名を編集

en: Merge works
ja: ワークをマージ

en: Remove ISWC
ja: ISWC を削除

en: This operator is not supported
ja: この演算子は非対応です

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 1st seconder
ja: 第一賛成者待ち

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 2nd seconder
ja: 第二賛成者待ち

[ctx: autoeditor election status]
en: Accepted at {date}
ja: {date}に承認された

[ctx: autoeditor election status]
en: Declined at {date}
ja: {date}に拒否された

[ctx: autoeditor election status]
en: Cancelled at {date}
ja: {date}にキャンセルされた

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 1st seconder
ja: 第一賛成者待ち

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 2nd seconder
ja: 第二賛成者待ち

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Accepted
ja: 承認された

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Declined
ja: 拒否された

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Cancelled
ja: キャンセルされた

en: [none]
ja: 【無】

en: View your public account information
ja: アカウントの公開情報を表示

en: View your email address
ja: メールアドレスを表示

en: View and modify your private tags
ja: 非公開のタグを表示・編集

en: View and modify your private ratings
ja: 非公開の評価を表示・編集

en: View and modify your private collections
ja: 非公開のコレクションを表示・編集

en: Submit new ISRCs to the database
ja: 新しいISRCを追加

en: Submit new barcodes to the database
ja: 新しいバーコードを追加

en: {attribute}: {value}
ja: {attribute}：{value}

en: ,
ja: 、

en: {b} and {a}
ja: {b} と {a}

en: You must provide at least one track
ja: トラックはせめて一つを入力してください

en: You must provide a title for track {0}
ja: トラック{0}に曲名を入れてください

en: Must be a valid barcode
ja: 有効なバーコードでなければなりません

en: Please add an artist name for {credit}
ja: {credit} のアーティスト名を追加してください。

en: Artist credit field is required
ja: アーティストクレジットの値は必要です。

en: The end date must occur on or after the begin date
ja: 終了日は開始日の後でなければなりません

en: This is not a valid disc ID
ja: 有効なディスクIDではありません

en: This is not a valid FreeDB ID
ja: 有効な FreeDB の IDではありません

en: This is not a valid MBID
ja: 有効な MBIDではありません

en: This is not a valid ISO 3166-1 code
ja: 有効なISO 3166-1コードではありません

en: This is not a valid ISO 3166-2 code
ja: 有効なISO 3166-2コードではありません

en: This is not a valid ISO 3166-3 code
ja: 有効なISO 3166-3コードではありません

en: This is not a valid ISRC.
ja: 有効なISRCではありません。

en: This is not a valid ISWC
ja: 有効な ISWC ではありません

en: Label codes must be greater than 0 and 5 digits at most
ja: レーベルコードは１～５桁です

en: Not a valid time. Must be in the format MM:SS
ja: 有効な時間ではありません。形式は MM:SS としてください

en: URL protocol must be HTTP or HTTPS
ja: URLのプロトコルは HTTP か HTTPS でなければなりません

en: invalid date
ja: 無効な日付

en: Enter a valid url e.g. "http://google.com/"
ja: 有効な URL を入力してください。 例: "http://google.com/"

en: URL protocol must be HTTP, HTTPS or FTP
ja: URLのプロトコルは HTTP, HTTPS, FTP でなければなりません

en: Another medium is already in this position
ja: このポジションに既に他のメディアがあります。

en: Positions must be greater than 0
ja: 位置は 0 より大きくなければなりません

en: You must provide an edit note when adding a standalone recording
ja: スタンドアロンレコーディングを追加する際には、編集メモが必要です

en: The old password is incorrect
ja: 旧いパスワードが正しくありません

en: An account with this name could not be found
ja: この名のユーザーが見つかりません。

en: Invalid URL format
ja: 不正なURL形式です

en: Basic
ja: 基礎的

en: Intermediate
ja: 中級

en: Advanced
ja: 上級

en: Native
ja: 母語

en: You must supply a complete birth date for us to display your age.
ja: あなたの年齢を表示するため、生年月日を入力してください。

en: Username field is required
ja: ユーザー名は必要です

en: Password field is required
ja: パスワードは必要です

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Never
ja: 返送しない

en: Please enter a password in this field
ja: ここにパスワードを入力してください

en: The password confirmation does not match the password
ja: パスワードとパスワード確認が違っています。

en: Please choose another username, this one is already taken
ja: このユーザー名は既に使用されてます。他のユーザー名をお選びください。

en: A day
ja: 1日

en: A week
ja: 1週間

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: A month
ja: 1ヶ月

[ctx: language optgroup]
en: Other
ja: その他

[ctx: script optgroup]
en: Other
ja: その他

en: (Special case)
ja: (特殊ケース)

en: An album release primarily consists of previously unreleased material. This includes album re-issues, with or without bonus tracks.
ja: アルバムのリリースはしばしば既に未発表の曲です。ボーナス曲が有無の再発行含む。

en: A single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track. A single is usually named after its main song.
ja: シングルは大体代表曲１曲で、他のＢ面曲やリミックス加える事もあります。シングルは表題曲の曲名を使う事が多い。

en: An EP is an Extended Play release and often contains the letters EP in the title.
ja: EPはExtended Playの略称で、収録時間は大体シングルとアルバムの間です。ミニ・アルバムとも呼ばれて、タイトルに「EP」が含む事も多い。

en: A compilation is a collection of previously released tracks by one or more artists.
ja: コンピレーションは、一人または複数のアーティストが以前リリースした、トラックをまとめたものです。

en: A soundtrack is the musical score to a movie, TV series, stage show, computer game etc.
ja: サウンドトラックは、映画、TVシリーズ、ステージショー、コンピューターゲームなどの楽譜です。

en: Non-music spoken word releases.
ja: 音楽ではない朗読のリリースです。

en: An interview release contains an interview with the Artist.
ja: インタビューリリースには、アーティストへのインタビューが収録されています。

en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
ja: オーディオブックは、音楽ではなく、ナレーターによる本の朗読です。

en: A release that was recorded live.
ja: ライブを録音したリリースです。

en: A release that was (re)mixed from previously released material.
ja: 以前リリースした素材をリミックスしたリリースです。

en: Any release that does not fit any of the categories above.
ja: 以上のカテゴリーどれにも当てはまらないリリース。

en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. (Most releases will fit into this category.)
ja: アーティストやレコード会社の許諾で発売されるリリース（大半のリリースはこのカテゴリー）。

en: A giveaway release or a release intended to promote an upcoming official release. (e.g. prerelease albums or releases included with a magazine)
ja: 無料で出されたリリースや、未来のリリースを宣伝するためのリリース（例：プレリリースアルバムや、雑誌添付のリリース）。

en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company.
ja: 非公式や非合法のリリース、すなわちアーティストやレコード会社の無断で販売される。

en: A pseudo-release is a duplicate release for translation/transliteration purposes.
ja: 擬似リリースは、翻訳・翻字のための副リリース。

en: Display Credits at Bottom
ja: クレジットを以下で表示

en: Display Credits Inline
ja: クレジットをインラインで表示

en: Began:
ja: 開始:

en: This person is deceased.
ja: この方は死亡しました。

en: This group has dissolved.
ja: このグループは解散しました。

en: Required field.
ja: 必須な項目

en: Please select a relationship type.
ja: 関連タイプをお選びください。

en: Entities in a relationship cannot be the same.
ja: 同じエンティティと関連できません。

en: This attribute is required.
ja: 属性が必要です。

en: {name} - Edit Release
ja: {name} ・ リリースを編集

en: Edit Release
ja: リリースを編集

en: Please double-check the barcode on the release.
ja: リリースのバーコードをご確認ください。

en: The barcode you entered looks like a UPC code with the check digit missing.
ja: 入力したバーコードは検査数字除きのＵＰＣコードに見えます。

en: The barcode you entered is a valid UPC code.
ja: 入力したバーコードは有効なＵＰＣコードです。

en: The barcode you entered is either an invalid UPC code, or an EAN code with the check digit missing.
ja: 入力したバーコードは無効なＵＰＣコード、又は検査数字除きのＥＡＮコードです。

en: The barcode you entered is a valid EAN code.
ja: 入力したバーコードは有効のＥＡＮコードです。

en: The barcode you entered is not a valid EAN code.
ja: 入力したバーコードは無効のＥＡＮコードです。

en: The barcode you entered is not a valid UPC or EAN code.
ja: 入力したバーコードは有効なＵＰＣ又はＥＡＮコードではありません。
