MusicBrainz - en to it translation catalogue (2523 entries)

en:  Enter your username and email below. We will send you an email with a link to reset your password. If you have forgotten your username, {link|retrieve it} first and then reset your password.
it:  Inserisci il tuo nome utente e la tua email qui sotto. Ti manderemo una email con un link per reimpostare la tua password. Se ti sei dimenticato il tuo nome utente, per prima cosa {link|recuperalo} e poi reimposta la tua password.

en: "C" is a single check digit.
it: "C" è una singola cifra di controllo.

en: "CC" is the appropriate for the registrant two-character country code.
it: "PP" è il codice di due caratteri del Paese che corrisponde al registrante.

en: "DDD" is a nine digit work identifier.
it: "DDD" è un identificatore dell'opera a nove cifre.

en: "NNNNN" is a unique 5-digit number identifying the particular sound recording.
it: "NNNNN" è un numero unico a 5 cifre che identifica una specifica registrazione sonora.

en: "XXX" is a three character alphanumeric registrant code, uniquely identifying the organisation which registered the code.
it: "XXX" è un codice alfanumerico di tre caratteri che identifica in modo unico l'organizzazione che ha registrato il codice.

en: "YY" is the last two digits of the year of registration.
it: "AA" sono le ultime due cifre dell'anno di registrazione.

en: &#x26a0; Error creating edit
it: &#x26a0; Errore nella creazione della modifica

en: &#x26a0; Error requesting signature
it: &#x26a0; Errore nella richiesta della firma

en: &#x26a0; Error uploading image
it: &#x26a0; Errore nel caricamento dell'immagine

en: &#x26a0; Server busy, try again later
it: &#x26a0; Server occupato, riprovare più tardi

en: &#x26a0; Unrecognized file
it: &#x26a0; File non riconosciuto

en: &#x2713; Success
it: &#x2713; Operazione completata

en: &lt; Back to all relationship types
it: &lt; Torna a tutti i tipi di relazione

en: ''italics''; '''bold'''; '''''bold italics'''''; ---- horizontal rule
it: ''corsivo''; '''grassetto'''; '''''corsivo grassetto'''''; ---- riga orizzontale

en: '{tag}' has been used {num} times
it: '{tag}' è stato usato {num} volta/e

en: (<span class="comment">primary</span>)
it: (<span class="comment">primario</span>)

en: (<strong>unverified!</strong>)
it: (<strong>non verificata!</strong>)

en: (No details about this error are available)
it: (Nessun dettaglio disponibile riguardo a questo errore)

en: (add a new recording)
it: (aggiungi una nuova registrazione)

en: (ended)
it: (inattivo)

en: (hidden)
it: (nascosta)

en: (new release group)
it: (nuovo gruppo di pubblicazioni)

en: (no changelog)
it: (nessun registro delle modifiche)

en: (no other cover art)
it: (nessun'altra copertina)

[ctx: comment]
en: (none)
it: (nessuno)

[ctx: description]
en: (none)
it: (nessuno)

[ctx: email]
en: (none)
it: (nessuno)

[ctx: link phrase]
en: (none)
it: (nessuno)

[ctx: tag]
en: (none)
it: (nessuno)

[ctx: type]
en: (none)
it: (nessuno)

en: (private)
it: (privato)

en: (reset language)
it: (reimposta lingua)

en: (standalone recording)
it: (registrazione indipendente)

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: (verified at {date})
it: (verificata il {date})

en: (was medium {position} on release {release})
it: (era il supporto {position} nella pubblicazione {release})

en: (was medium {position}: {name} on release {release})
it: (era il supporto {position}: {name} nella pubblicazione {release})

en: * Match indicates the total difference in seconds between the CD you requested and the matches we found.
it: * Corrispondenza indica la differenza totale in secondi tra il CD richiesto e le corrispondenze trovate.

en: 0: Hidden, always used for sign languages and languages with no ISO 639-3 code, used by default until requested for ancient languages and languages only in ISO 639-3
it: 0: Nascosto, utilizzato sempre per lingue dei segni e lingue senza un codice ISO 639-3, utilizzato di default fino a una richiesta per lingue antiche e lingue presenti solo in ISO 639-3

en: 1 vote | {n} unanimous votes
it[0]: 1 voto
it[1]: {n} voti unanimi

en: 1: Hidden, used for scripts not in Unicode
it: 1: Nascosto, utilizzato per script non in Unicode

en: 1: Shown in the "other" section
it: 1: Mostrato nella sezione "altro"

en: 1st seconder:
it: 1º sostenitore:

en: 2: Shown in the "other" section, used for scripts in Unicode which are unlikely to be used
it: 2: Mostrato nella sezione "altro", utilizzato per script in Unicode difficilmente utilizzati

en: 2: Shown in the commonly used section
it: 2: Mostrato nella sezione "utilizzati di frequente"

en: 2nd seconder:
it: 2º sostenitore:

en: 3: Shown in the "other" section, used for scripts which are likely to get some usage
it: 3: Mostrato nella sezione "altro", utilizzato per script che hanno qualche probabilità di essere selezionati

en: 4: Shown in the commonly used section
it: 4: Mostrato nella sezione "utilizzati di frequente"

en: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr> submitter
it: <abbr title="Identificatore di MusicBrainz">MBID</abbr> submitter

en: <em>Cancelling</em>
it: <em>Annullamento in corso</em>

en: <em>no changelog specified</em>
it: <em>nessun registro delle modifiche specificato</em>

en: <strong>Approved:</strong> {date}
it: <strong>Approvata:</strong> {date}

en: <strong>Closed:</strong> <em>Cancelling</em>
it: <strong>Chiusa:</strong> <em>Annullamento in corso</em>

en: <strong>Closed:</strong> {date}
it: <strong>Chiusa:</strong> {date}

en: <strong>Error</strong>:
it: <strong>Errore</strong>:

en: <strong>Note that any contributions you make to MusicBrainz will be released into the Public Domain and/or licensed under a Creative Commons by-nc-sa license. Furthermore, you give the MetaBrainz Foundation the right to license this data for commercial use. Please read our {doc|license page} for more details.</strong>
it: <strong>Tieni in considerazione che ogni contributo tu faccia a MusicBrainz sarà rilasciato nel Pubblico Dominio e/o sotto licenza Creative Commons by-nc-sa. Inoltre, autorizzi la MetaBrainz Foundation a licenziare questi dati per uso commerciale. Leggi la nostra {doc|pagina delle licenze} per maggiori dettagli.</strong>

en: <strong>Note:</strong> MediaWiki does not check to see if the version number matches the page name, it will take the version number and provide whatever page is associated with it. Make sure to double check your work when updating a page!
it: <strong>Nota:</strong> MediaWiki non controlla che il numero di versione corrisponda al nome della pagina, ma prende il numero di versione e fornisce qualsiasi pagina sia ad esso associata. Assicurati di verificare il tuo lavoro quando aggiorni una pagina!

en: <strong>The ultimate source of music information</strong> by allowing anyone to contribute and releasing the {doc|data} under {doc2|open licenses}.
it: <strong>La fonte di informazione definitiva sulla musica</strong>, permettendo a chiunque di contribuire e rilasciando i {doc|dati} sotto {doc2|licenze aperte}.

en: <strong>The universal lingua franca for music</strong> by providing a reliable and unambiguous form of {doc|music identification}, enabling both people and machines to have meaningful conversations about music.
it: <strong>La lingua franca universale per la musica</strong>, fornendo una forma di {doc|identificazione musicale} affidabile e non ambigua, che permette alle persone come alle macchine di conversare in modo significativo riguardo alla musica.

en: <strong>Warning:</strong> Some of the recordings you're merging have different ISRCs. Please make sure they are indeed the same recordings and you wish to continue with the merge.
it: <strong>Attenzione:</strong> alcune delle registrazioni che stai unendo hanno ISRC diversi. Assicurati che si tratti davvero delle stesse registrazioni prima di proseguire.

en: <strong>Warning</strong>:
it: <strong>Attenzione</strong>:

en: =&#xa0;Title&#xa0;1&#xa0;=; ==&#xa0;Title&#xa0;2&#xa0;==; ===&#xa0;Title&#xa0;3&#xa0;===
it: =&#xa0;Titolo&#xa0;1&#xa0;=; ==&#xa0;Titolo&#xa0;2&#xa0;==; ===&#xa0;Titolo&#xa0;3&#xa0;===

en: A CD Stub was found that matches the disc ID you provided. If the below tracklist appears correct, you may use it as a starting point as a new MusicBrainz release
it: È stata trovata una bozza CD che corrisponde all'ID disco che hai fornito. Se il seguente elenco di tracce ti sembra corretto, lo puoi utilizzare come punto di partenza per una nuova pubblicazione di MusicBrainz.

en: A hidden user | {n} hidden users
it[0]: Un utente nascosto
it[1]: {n} utenti nascosti

en: A map cannot be shown because this place has no coordinates.
it: Impossibile visualizzare una cartina poiché questo luogo non ha coordinate.

en: A private collection | {n} private collections
it[0]: Una collezione privata
it[1]: {n} collezioni private

en: A release must contain at least one medium.
it: Una pubblicazione deve contenere almeno un supporto.

en: A release title is required.
it: È necessario un titolo della pubblicazione.

en: A simple list of all entities is available from our {url|browse} pages.
it: Un elenco semplice di tutte le entità è disponibile dalle nostre pagine {url|Esplora}.

en: A tracklist is required.
it: È necessario un elenco di tracce.

en: About
it: Info

en: Abstain
it: Astenuto

[ctx: vote]
en: Abstain
it: Astenuto

en: Accept
it: Accetta

en: Accept edit
it: Accetta modifica

en: Accept upon expiration
it: Accetta alla scadenza

[ctx: edit descriptor]
en: Accepted
it: Accettate

en: Accepted Edits
it: Modifiche accettate

en: Accepted Edits by {name}
it: Modifiche accettate di {name}

en: Access
it: Accesso

en: Account Created
it: Account creato

en: Account admin
it: Amministrazione account

en: Account administrators
it: Amministratori account

en: Account administrators can edit and delete user accounts.
it: Gli amministratori degli account possono modificare ed eliminare gli account utente.

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Add @ at line start to indicate artists, * for a work/song, # for additional info (such as "Encore"). [mbid|name] allows linking to artists and works.
it: Aggiungi @ all'inizio della riga per indicare un artista, * per un'opera/canzone, # per informazioni aggiuntive (come "Bis"). [mbid|name] permette di collegare artisti e opere.

en: Add Alias
it: Aggiungi alias

en: Add Area
it: Aggiungi area

[ctx: button/menu]
en: Add Area
it: Aggiungi area

en: Add Artist
it: Aggiungi artista

[ctx: button/menu]
en: Add Artist
it: Aggiungi artista

en: Add Artist Credit
it: Aggiungi accreditamento dell'artista

en: Add CD Stub
it: Aggiungi bozza CD

[ctx: button/menu]
en: Add Cover Art
it: Aggiungi copertina

[ctx: header]
en: Add Cover Art
it: Aggiungi copertina

en: Add Disc
it: Aggiungi disco

en: Add Event
it: Aggiungi evento

[ctx: button/menu]
en: Add Event
it: Aggiungi evento

en: Add Example
it: Aggiungi esempio

en: Add Instrument
it: Aggiungi strumento

[ctx: button/menu]
en: Add Instrument
it: Aggiungi strumento

en: Add Label
it: Aggiungi etichetta

[ctx: button/menu]
en: Add Label
it: Aggiungi etichetta

en: Add Note
it: Aggiungi nota

en: Add Page
it: Aggiungi pagina

en: Add Place
it: Aggiungi luogo

[ctx: button/menu]
en: Add Place
it: Aggiungi luogo

[ctx: button/menu]
en: Add Release
it: Aggiungi pubblicazione

[ctx: header]
en: Add Release
it: Aggiungi pubblicazione

[ctx: button/menu]
en: Add Release Event
it: Aggiungi evento di pubblicazione

en: Add Release Group
it: Aggiungi gruppo di pubblicazioni

[ctx: button/menu]
en: Add Release Group
it: Aggiungi gruppo di pubblicazioni

en: Add Series
it: Aggiungi serie

[ctx: button/menu]
en: Add Series
it: Aggiungi serie

[ctx: button/menu]
en: Add Standalone Recording
it: Aggiungi registrazione indipendente

[ctx: header]
en: Add Standalone Recording
it: Aggiungi registrazione indipendente

en: Add Various Artists Release
it: Aggiungi pubblicazione di artisti vari

[ctx: button/menu]
en: Add Work
it: Aggiungi opera

[ctx: header]
en: Add Work
it: Aggiungi opera

[ctx: button/menu]
en: Add Work Attribute
it: Aggiungi attributo all'opera

en: Add a New Collection
it: Aggiungi una nuova collezione

en: Add a New Example
it: Aggiungi un nuovo esempio

en: Add a language
it: Aggiungi una lingua

en: Add a new alias
it: Aggiungi un nuovo alias

en: Add a new entry
it: Aggiungi una nuova voce

en: Add a new recording
it: Aggiungi una nuova registrazione

en: Add a new release
it: Aggiungi una nuova pubblicazione

en: Add alias
it: Aggiungi alias

en: Add an edit note
it: Aggiungi una nota di modifica

en: Add annotation
it: Aggiungi annotazione

en: Add another instrument
it: Aggiungi un altro strumento

en: Add another link:
it: Aggiungi un altro collegamento:

en: Add child
it: Aggiungi figlio

en: Add disc ID to an existing release
it: Aggiungi ID disco a una pubblicazione esistente

en: Add edit note
it: Aggiungi nota di modifica

en: Add link:
it: Aggiungi collegamento:

en: Add new attribute
it: Aggiungi nuovo attributo

en: Add recording
it: Aggiungi registrazione

en: Add related work
it: Aggiungi opera collegata

en: Add relationship
it: Aggiungi relazione

en: Add release
it: Aggiungi pubblicazione

en: Add release group
it: Aggiungi gruppo di pubblicazioni

en: Add selected artists for merging
it: Aggiungi gli artisti selezionati per unirli

en: Add selected events for merging
it: Aggiungi gli eventi selezionati per unirli

en: Add selected recordings for merging
it: Aggiungi le registrazioni selezionate per unirle

en: Add selected releases for merging
it: Aggiungi le pubblicazioni selezionate per unirle

en: Add selected works for merging
it: Aggiungi le opere selezionate per unirle

en: Add to a new collection
it: Aggiungi ad una nuova collezione

en: Add to a new list
it: Aggiungi a un nuovo elenco

en: Add to my collection
it: Aggiungi alla mia collezione

en: Add to {collection}
it: Aggiungi a {collection}

en: Add track(s)
it: Aggiungi traccia/e

en: Add work
it: Aggiungi opera

en: Add {item}
it: Aggiungi {item}

en: Add {num} track(s)
it: Aggiungi {num} traccia/e

en: Added
it: Aggiunto

en: Added {add}, last modified {lastmod}
it: Aggiunto il {add}, ultima modifica il {lastmod}

en: Added:
it: Aggiunto:

en: Additional details
it: Dettagli aggiuntivi

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Additions:
it: Aggiunte:

en: Address
it: Indirizzo

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adjust User Account Flags
it: Regola indicatori di account utente

en: Admin
it: Amministrazione

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administration flags
it: Indicatori di amministrazione

en: Age:
it: Età:

en: Alias Details
it: Dettagli alias

en: Alias name:
it: Nome alias:

en: Aliases
it: Alias

en: All Edits
it: Tutte le modifiche

en: All My Edits
it: Tutte le mie modifiche

en: All recordings for these releases are already merged.
it: Tutte le registrazioni per queste pubblicazioni sono già state unite.

en: All sizes:
it: Tutte le dimensioni:

en: All tracks require an associated recording. Click “Edit” to select a recording for each track. Choose “Add a new recording” if an appropriate one doesn’t exist yet.
it: Tutte le tracce necessitano di avere una registrazione associata. Clicca su "Modifica" per selezionare una registrazione per ogni traccia. Scegli "Aggiungi una nuova registrazione" se non ne esiste già una adatta.

en: Allow access
it: Permetti l'accesso

en: Allow other users to see my ratings
it: Permetti agli altri utenti di vedere le mie valutazioni

en: Allow other users to see my subscriptions
it: Permetti agli altri utenti di vedere le mie sottoscrizioni

en: Allow other users to see my tags
it: Permetti agli altri utenti di vedere i miei tag

en: Allow other users to see this collection
it: Permetti agli altri utenti di vedere questa collezione

en: Allows dates:
it: Consente date:

en: Already expired
it: Già scaduto

en: Also performs as
it: Si esibisce anche come

en: Alternatively, you may {uri|add a new area}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere una nuova area}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new artist}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere un nuovo artista}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new event}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere un nuovo evento}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new label}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere una nuova etichetta}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new place}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere un nuovo luogo}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new recording}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere una nuova registrazione}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release group}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere un nuovo gruppo di pubblicazioni}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere una nuova pubblicazione}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new series}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere una nuova serie}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new work}.
it: In alternativa, puoi {uri|aggiungere una nuova opera}.

en: Amazon URLs Linked to Multiple Releases
it: URL di Amazon collegati a più pubblicazioni

en: Amazon URLs linked to multiple releases
it: URL di Amazon collegati a più pubblicazioni

en: An alias is an alternate name for an entity. They typically contain contain common mispellings or variations of the name and are also used to improve search results. View the {doc|alias documentation} for more details.
it: Un alias è un nome alternativo di un'entità. Solitamente contiene errori di ortografia comuni o varianti del nome ed è utilizzato anche per migliorare i risultati di ricerca. Visualizza la {doc|documentazione sugli alias} per maggiori dettagli.

en: An anonymous user | {n} anonymous users
it[0]: Un utente anonimo
it[1]: {n} utenti anonimi

en: An error occured while loading this edit
it: Si è verificato un errore durante il caricamento di questa modifica.

en: An error occured while loading this edit.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento di questa modifica.

en: An error occured:
it: Si è verificato un errore:

en: An error occurred while creating the works.
it: Si è verificato un errore durante la creazione delle opere.

en: Annotation
it: Annotazione

en: Annotation Formatting
it: Formattazione dell'annotazione

en: Annotation comparison
it: Confronto annotazioni

en: Annotation history
it: Cronologia dell'annotazione

en: Annotation last modified by {user} on {date}.
it: Annotazione modificata l'ultima volta da {user} il {date}.

en: Annotation last modified on {date}.
it: Annotazione modificata l'ultima volta il {date}.

en: Annotation:
it: Annotazione:

en: Annotations support a limited set of wiki formatting options:
it: Le annotazioni supportano un set limitato di opzioni di formattazione wiki:

en: Appearances
it: Partecipazioni

en: Appears on releases
it: Compare in queste pubblicazioni

en: Append mediums to target release
it: Aggiungi supporti alla pubblicazione di destinazione

en: Application
it: Applicazione

en: Applications
it: Applicazioni

[ctx: vote]
en: Approve
it: Approva

en: Approve edit
it: Approva modifica

en: Are you sure that you wish to attach the disc ID <code>{discid}</code> to {format} {pos} of {release} by {artist}?
it: Sei sicuro di voler associare l'ID disco <code>{discid}</code> a {format} {pos} della pubblicazione {release} di {artist}?

en: Are you sure you want to delete all information about {e}? This cannot be undone!
it: Sei sicuro di voler eliminare tutte le informazioni su {e}? Quest'operazione non può essere annullata!

en: Are you sure you want to delete your account? This cannot be undone!
it: Sei sicuro di voler eliminare il tuo account? Quest'operazione non può essere annullata!

en: Are you sure you want to nominate the editor {editor} for auto-editor status?
it: Sei sicuro di voler nominare l'editor {editor} per l'elezione allo status di auto-editor?

en: Are you sure you want to remove the collection {collection}?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la collezione {collection}?

en: Are you sure you want to remove the disc ID <code>{discid}</code> from the release {release} by {artist}?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'ID disco <code>{discid}</code> dalla pubblicazione {release} di {artist}?

en: Are you sure you want to remove this application?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa applicazione?

en: Are you sure you want to revoke this application's access?
it: Sei sicuro di voler revocare l'accesso a questa applicazione?

en: Are you sure you wish to cancel edit #{n}? This cannot be undone!
it: Sei sicuro di voler annullare l'edit #{n}? Quest'operazione non può essere annullata!

en: Are you sure you wish to remove <strong>{page}</strong> from the transclusion table?
it: Sei sicuro di voler rimuovere <strong>{page}</strong> dalla tabella di transclusione?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_attr_type}</strong> relationship attribute?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'attributo di relazione <strong>{link_attr_type}</strong>?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_type}</strong> relationship type?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il tipo di relazione <strong>{link_type}</strong>?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{name}</strong> attribute?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'attributo <strong>{name}</strong>?

en: Are you sure you wish to remove the area {area} from MusicBrainz?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'area {area} da MusicBrainz?

en: Are you sure you wish to remove the below cover art from {release} by {artist}?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la seguente copertina da {release} di {artist}?

en: Are you sure you wish to remove the instrument {instrument} from MusicBrainz?
it: Sei sicuro di voler rimuovere lo strumento {instrument} da MusicBrainz?

en: Are you sure you wish to remove the label {label} from MusicBrainz?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'etichetta {label} da MusicBrainz?

en: Are you sure you wish to remove the series {series} from MusicBrainz?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la serie {series} da MusicBrainz?

en: Area Details
it: Dettagli area

en: Area Not Found
it: Area non trovata

en: Area information
it: Informazioni sull'area

en: Areas
it: Aree

en: Artist
it: Artista

en: Artist Area
it: Area dell'artista

en: Artist Credit:
it: Accreditamento dell'artista:

en: Artist Credits
it: Accreditamenti dell'artista

en: Artist Credits:
it: Accreditamenti artista:

en: Artist Details
it: Dettagli dell'artista

en: Artist IPI:
it: IPI artista:

en: Artist ISNI:
it: ISNI artista:

en: Artist Not Found
it: Artista non trovato

en: Artist Subscriptions
it: Sottoscrizioni di artisti

en: Artist annotations
it: Annotazioni di artisti

en: Artist as credited on this track:
it: Artista come accreditato su questa traccia:

en: Artist as credited:
it: Artista come accreditato:

en: Artist credit:
it: Accreditamento artista:

en: Artist credits
it: Accreditamenti dell'artista

en: Artist credits:
it: Accreditamenti artista:

en: Artist in MusicBrainz:
it: Artista su MusicBrainz:

en: Artist information
it: Informazioni sull'artista

en: Artist name:
it: Nome artista

en: Artist ratings
it: Valutazioni di artisti

en: Artist {n}:
it: Artista {n}:

en: Artist:
it: Artista:

en: Artists
it: Artisti

en: Artists containing disambiguation comments in their name
it: Artisti che hanno commenti di disambiguazione nel loro nome

en: Artists occuring multiple times in the same artist credit
it: Artisti inseriti più volte nello stesso accreditamento

en: Artists that may be collaborations
it: Artisti che potrebbero essere collaborazioni

en: Artists that may be groups
it: Artisti che potrebbero essere gruppi

en: Artists that may be persons
it: Artisti che potrebbero essere persone

en: Artists which have collaboration relationships
it: Artisti che hanno relazioni di collaborazione

en: Artists which look like collaborations
it: Artisti che sembrano collaborazioni

en: Artists with Collaboration Relationships
it: Artisti con relazioni di collaborazione

en: Artists with annotations
it: Artisti con annotazioni

en: Artists with deprecated relationships
it: Artisti con relazioni obsolete

en: Artists with no subscribers
it: Artisti senza sottoscrittori

en: Artists with possible duplicate relationships
it: Artisti che potrebbero avere relazioni doppie

en: Associated AcoustIDs
it: AcoustID associati

en: Associated with {num} recording | Associated with {num} recordings
it[0]: Associato a {num} registrazione
it[1]: Associato a {num} registrazioni

en: Associated with {num} work | Associated with {num} works
it[0]: Associato a {num} opera
it[1]: Associato a {num} opere

[ctx: button/menu]
en: Attach CD TOC
it: Associa CD TOC

[ctx: header]
en: Attach CD TOC
it: Associa CD TOC

en: Attach Disc ID
it: Associa ID disco

en: Attached to releases
it: Associato alle pubblicazioni

en: Attendance
it: Partecipazione

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes:
it: Attributi:

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Authorized Applications
it: Applicazioni autorizzate

en: Auto-Editor
it: Auto-editor

en: Auto-Edits
it: Auto-modifiche

en: Auto-Edits by {name}
it: Auto-modifiche di {name}

en: Auto-editor Elections
it: Elezioni auto-editor

en: Auto-editor election #{no}
it: Elezione auto-editor #{no}

en: Auto-editor elections
it: Elezioni auto-editor

en: Auto-editors
it: Auto-editor

en: Auto-editors are trusted users who have been given {url|auto-editor} privileges. These privileges allow them to make select edits that are automatically approved without going through the normal voting process, as well as the ability to instantly approve other users' edits.
it: Gli auto-editor sono utenti di fiducia a cui sono stati concessi {url|privilegi speciali}. Questi privilegi consentono loro di applicare alcune modifiche che sono approvate automaticamente, senza passare per il normale processo di voto, così come la capacità di approvare istantaneamente le modifiche di altri utenti.

en: Auto-edits
it: Auto-modifiche

en: Automatically subscribe me to artists I create.
it: Sottoscrivimi automaticamente agli artisti che creo.

en: Automatically subscribe me to labels I create.
it: Sottoscrivimi automaticamente alle etichette che creo.

en: Automatically subscribe me to series I create.
it: Sottoscrivimi automaticamente alle serie che creo.

en: Average rating:
it: Valutazione media:

en: Back to all elections.
it: Torna a tutte le elezioni.

en: Back to elections
it: Torna alle elezioni

en: Bad Amazon URLs
it: URL di Amazon non validi

en: Bad Request
it: Richiesta non valida

en: Banner message
it: Messaggio del banner

en: Banner message editor
it: Editor dei messaggi del banner

en: Banner message editors
it: Editor dei messaggi del banner

en: Banner message editors are users who can set a message that is shown in a banner on all pages, e.g. to warn users about upcoming site maintenance.
it: Gli editor dei messaggi del banner sono utenti che possono impostare un messaggio che verrà visualizzato in un banner esposto su tutte le pagine, per es. per avvertire gli utenti di una manutenzione programmata del sito.

en: Barcode
it: Codice a barre

en: Barcode:
it: Codice a barre:

en: Based on the above CD stub, we also found the following releases in MusicBrainz that may be related:
it: Sono state trovate le seguenti pubblicazioni su MusicBrainz che potrebbero essere collegate alla bozza CD qui sopra:

en: Based on the information you have provided, we have found the following similar release to already exist in MusicBrainz. If you wish to base your release on an existing release, select it below.
it: Sulla base delle informazioni che hai fornito, abbiamo trovato che la seguente pubblicazione simile esiste già su MusicBrainz. Se vuoi basare la tua pubblicazione su quella già esistente, selezionala qui sotto.

en: Batch-add a relationship to recordings
it: Aggiungi un batch di relazioni alle registrazioni

en: Batch-add a relationship to works
it: Aggiungi un batch di relazioni alle opere

en: Batch-create new works
it: Crea un batch di nuove opere

en: Be the first! {sub|Subscribe}?
it: Vuoi essere il primo? {sub|Sottoscriviti!}

en: Because square brackets [] are used to create hyperlinks, you have to use the encoded html equivalents (<code>&amp;#91;</code> for [) and (<code>&amp;#93;</code> for ]) if you want them not be converted into hyperlinks. Example: If you want to use [unknown] in the annotation, you'll have to write <code>&amp;#91;unknown&amp;#93;</code> then it will appear the way you intended it to show.
it: Poiché le parentesi quadre [] sono utilizzate per creare dei collegamenti ipertestuali, dovrai utilizzare i loro equivalenti codificati in html (<code>&amp;#91;</code> per [) e (<code>&amp;#93;</code> per ]) se non desideri vederle convertite in collegamenti ipertestuali. Esempio: se vuoi utilizzare [sconosciuto] nell'annotazione, dovrai scrivere <code>&amp;#91;sconosciuto&amp;#93;</code> per visualizzarlo nella forma desiderata.

en: Because you provided an email address, a verification email has been sent to <code>{addr}</code>. Please check your mailbox and click on the link in the email to verify the new email address.
it: Visto che hai fornito un indirizzo email, ti è stata inviata una email di verifica a <code>{addr}</code>. Controlla la tua casella di posta e clicca sul link presente nell'email per verificare il nuovo indirizzo email.

en: Become a part of our <strong>global community</strong> and <strong>start contributing!</strong>
it: Unisciti alla nostra <strong>comunità globale</strong> e <strong>inizia a contribuire!</strong>

en: Become part of MusicBrainz by creating an account and {how|reading up on our process} for submitting information to MusicBrainz. Find out how we peer review entered data to create the most accurate music database on the internet. If this appeals to you, please {reg|create an account} or {login_url|login}.
it: Unisciti a MusicBrainz creando un account e documentati su {how|come inviare informazioni a MusicBrainz}. Scopri come i nostri dati sono sottoposti ad una revisione paritaria per creare il più accurato database di musica online. Se ti interessa, {reg|crea un account} o {login_url|effettua l'accesso}.

en: Begin
it: Inizio

en: Begin Area
it: Area iniziale

en: Begin Area:
it: Area iniziale:

en: Begin Date
it: Data iniziale

en: Begin area:
it: Area iniziale:

en: Begin date
it: Data iniziale

en: Begin date:
it: Data iniziale:

en: Beginners Guide
it: Guida per principianti

en: Beginners guide
it: Guida per principianti

en: Below is the error information. If you wish to file a bug report, you may do so at {bugs|our bug tracker}. The information below will help, so please be sure to include it!
it: Qui sotto trovi le informazioni sull'errore. Se desideri segnalare un bug, lo puoi fare nel nostro {bugs|bug tracker}. Queste informazioni possono essere utili, perciò assicurati di includerle!

en: Bio:
it: Biografia:

en: Birth date:
it: Data di nascita:

en: Born in:
it: Nato in:

en: Born:
it: Nato:

en: Bots
it: Bot

en: Browse
it: Esplora

en: Browse Areas
it: Esplora aree

en: Browse Artists
it: Esplora artisti

en: Browse Events
it: Esplora eventi

en: Browse Labels
it: Esplora etichette

en: Browse Places
it: Esplora luoghi

en: Browse Release Groups
it: Esplora gruppi di pubblicazioni

en: Browse Releases
it: Esplora pubblicazioni

en: Browse Series
it: Esplora serie

en: Browse Works
it: Esplora opere

en: Browse areas
it: Esplora aree

en: Browse artists
it: Esplora artisti

en: Browse events
it: Esplora eventi

en: Browse labels
it: Esplora etichette

en: Browse places
it: Esplora luoghi

en: Browse release groups
it: Esplora gruppi di pubblicazioni

en: Browse releases
it: Esplora pubblicazioni

en: Browse series
it: Esplora serie

en: Browse works
it: Esplora opere

en: CD Lookup
it: Ricerca CD

en: CD Lookup results
it: Risultati della ricerca CD

en: CD Not Found
it: CD non trovato

en: CD Stub
it: Bozza CD

en: CD Stub Not Found
it: Bozza CD non trovata

en: CD Stub found
it: Bozza CD trovata

en: CD TOC Not Found
it: CD TOC non trovato

en: CD TOC details
it: Dettagli del CD TOC

en: CD stub by {artist}
it: Bozza CD di {artist}

en: CD stub details
it: Dettagli della bozza CD

en: CD stub import
it: Importa bozza CD

en: CD stub “{title}” by {artist}
it: Bozza CD "{title}" di {artist}

en: CD stubs are a feature to allow anonymous users to submit data to MusicBrainz. For more information, see {cdstub|the documentation on CD stubs}.
it: Le bozze CD sono una funzionalità che permette agli utenti anonimi di inviare dati a MusicBrainz. Per maggiori informazioni, leggi la {cdstub|documentazione sulle bozze CD}.

en: Callback URL:
it: URL di richiamo:

en: Can be approved
it: Può essere approvato

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Edit
it: Annulla modifica

en: Cancel edit
it: Annulla modifica

en: Cancel the election
it: Annulla l'elezione

en: Cancelled
it: Annullata

en: Cancelled Edits
it: Modifiche cancellate

en: Cancelled Edits by {name}
it: Modifiche cancellate di {name}

en: Cancelled:
it: Cancellato:

en: Candidate
it: Candidato

en: Candidate:
it: Candidato:

en: Cannot Add Cover Art
it: Impossibile aggiungere copertina

en: Cannot Remove Attribute
it: Impossibile rimuovere l'attributo

en: Cannot edit
it: Impossibile modificare

en: Captcha incorrect. Try again.
it: Captcha non corretto. Riprova.

en: Cat. No:
it: Nº di cat.:

en: Catalog Number
it: Numero di catalogo

en: Catalog number
it: Numero di catalogo

en: Catalog number:
it: Numero di catalogo:

en: Catalog#
it: Nº di catalogo

en: Change Password
it: Cambia password

en: Change all artists on this release that match “{name}”
it: Cambia tutti gli artisti che corrispondono a "{name}" su questa pubblicazione

en: Change direction
it: Cambia direzione

en: Change release data quality
it: Cambia qualità dei dati della pubblicazione

en: Change release quality
it: Cambia qualità della pubblicazione

en: Changelog:
it: Registro delle modifiche:

en: Changes
it: Cambiamenti

en: Child order
it: Ordine dei figli

en: Child order:
it: Ordine dei figli:

en: Choose file:
it: Scegli un file:

en: Choose one or more cover art types for this image
it: Scegli uno o più tipi di copertina per questa immagine

en: Click Edit to edit the recording associations for this disc.
it: Clicca su Modifica per modificare le associazioni con le registrazioni di questo disco.

en: Click here to choose a vocal
it: Clicca qui per scegliere il cantato

en: Click here to choose an instrument
it: Clicca qui per scegliere uno strumento

en: Click {link|here} to continue to your user page.
it: Clicca {link|qui} per andare alla tua pagina utente.

en: Close
it: Chiudi

en: Closed
it: Chiuse

en: Closed:
it: Chiusa:

en: Code
it: Codice

en: Code of Conduct
it: Codice di condotta

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Collaborator
it: Collaboratore

en: Collapse Disc
it: Comprimi disco

en: Collapse all descriptions
it: Comprimi tutte le descrizioni

en: Collection
it: Collezione

en: Collection Not Found
it: Collezione non trovata

en: Collection Subscriptions
it: Sottoscrizioni di collezioni

en: Collection details
it: Dettagli della collezione

en: Collection information
it: Informazioni sulla collezione

en: Collection “{collection}”
it: Collezione “{collection}”

en: Collections
it: Collezioni

en: Comment
it: Commento

en: Comment:
it: Commento:

en: Community
it: Comunità

en: Compare versions
it: Confronta versioni

en: Comparing revision by {user_old} on {date_old} with revision by {user_new} on {date_new}.
it: Confrontando la revisione di {user_old} del {date_old} con la revisione di {user_new} del {date_new}.

en: Conditions:
it: Condizioni:

en: Confirm password:
it: Conferma password:

en: Congratulations, your new account has been created and you are now logged into MusicBrainz!
it: Congratulazioni, il tuo nuovo account è stato creato e hai effettuato l'accesso a MusicBrainz!

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Continue reading at Wikipedia...
it: Continua a leggere su Wikipedia...

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Coordinates:
it: Coordinate:

en: Copy Credits
it: Copia accreditamenti

en: Copy all track artist credits to associated recordings.
it: Copia tutti gli accreditamenti artista delle tracce nelle registrazioni associate.

en: Copy all track titles to associated recordings.
it: Copia tutti i titoli di traccia nelle registrazioni associate.

en: Copy name
it: Copia nome

en: Copy the release artist credit to the release group
it: Copia l'accreditamento artista della pubblicazione al gruppo di pubblicazioni

en: Copy the release title to the release group
it: Copia il titolo della pubblicazione al gruppo di pubblicazioni

en: Country
it: Paese

en: Country:
it: Paese:

en: Cover Art
it: Copertine

en: Cover Art provided by the {caa|Cover Art Archive}. Hosted by {host|Digital West}. Sponsored by: {url1|Google}, {url2|OSUOSL} and {more|others...}.
it: Copertine fornite dal {caa|Cover Art Archive}. Hosting fornito da {host|Digital West}. Sponsorizzato da: {url1|Google}, {url2|OSUOSL} e {more|altri...}.

en: Cover art from {cover|Amazon}
it: Copertina da {cover|Amazon}

en: Cover art from {cover|host}
it: Copertina da {cover|host}

en: Cover art:
it: Copertina:

en: Create
it: Crea

en: Create Account
it: Crea account

en: Create a new collection
it: Crea una nuova collezione

en: Create a new relationship attribute
it: Crea un nuovo attributo di relazione

en: Create a new {type0}-{type1} relationship
it: Crea una nuova relazione {type0}-{type1}

en: Create an Account
it: Crea un account

en: Create collection
it: Crea collezione

en: Created
it: Create

en: Creating edit...
it: Creazione della modifica in corso...

en: Credits
it: Accreditamenti

en: Current version:
it: Versione attuale:

en: DD
it: GG

en: Data Licenses
it: Licenze dati

en: Data Quality:
it: Qualità dati:

en: Data Removal Policy
it: Politica di rimozione dei dati

en: Data Tracks
it: Tracce dati

en: Data:
it: Dati:

en: Date
it: Data

en: Date Period
it: Periodo di tempo

en: Date/time format:
it: Formato di data/ora:

en: Date:
it: Data:

en: Dates are in the format YYYY-MM-DD. Partial dates such as YYYY-MM or just YYYY are OK, or you can omit the date entirely.
it: Le date sono nel formato AAAA-MM-GG. Date parziali come AAAA-MM o anche solo AAAA sono accettate, oppure puoi omettere del tutto la data.

en: Defunct:
it: Sciolto:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Account
it: Elimina account

en: Delete User
it: Elimina utente

en: Delete my account
it: Elimina il mio account

en: Delete {e}
it: Elimina {e}

en: Deleted User
it: Utente eliminato

en: Deprecated:
it: Obsoleto:

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Details
it: Dettagli

en: Developer Applications
it: Applicazioni per sviluppatori

en: Developer Resources
it: Risorse per sviluppatori

en: Developers
it: Sviluppatori

en: Development
it: Sviluppo

en: Died in:
it: Morto in:

en: Died:
it: Morto:

en: Direct database search
it: Ricerca diretta nel database

en: Disambiguation:
it: Disambiguazione:

en: Disc ID
it: ID disco

en: Disc ID information
it: Informazioni sull'ID disco

en: Disc ID “<code>{discid}</code>”
it: ID disco “<code>{discid}</code>”

en: Disc ID “{discid}”
it: ID disco “{discid}”

en: Disc ID:
it: ID disco:

en: Disc IDs
it: ID disco

en: Disc IDs allowed
it: ID disco permessi

en: Disc IDs with superfluous data tracks
it: ID disco con tracce dati superflue

en: Disc title:
it: Titolo del disco:

en: Discography
it: Discografia

en: Discogs URLs Linked to Multiple Artists
it: URL di Discogs collegati a più artisti

en: Discogs URLs Linked to Multiple Labels
it: URL di Discogs collegati a più etichette

en: Discogs URLs Linked to Multiple Release Groups
it: URL di Discogs collegati a più gruppi di pubblicazioni

en: Discogs URLs Linked to Multiple Releases
it: URL di Discogs collegati a più pubblicazioni

en: Discogs URLs linked to multiple artists
it: URL di Discogs collegati a più artisti

en: Discogs URLs linked to multiple labels
it: URL di Discogs collegati a più etichette

en: Discogs URLs linked to multiple release groups
it: URL di Discogs collegati a più gruppi di pubblicazioni

en: Discogs URLs linked to multiple releases
it: URL di Discogs collegati a più pubblicazioni

en: Discs as Separate Releases
it: Dischi come pubblicazioni separate

en: Discs entered as separate releases
it: Dischi inseriti come pubblicazioni separate

en: Dissolved in:
it: Sciolto in:

en: Dissolved:
it: Sciolto:

en: Do not use any of the above releases as a starting point
it: Non utilizzare nessuna delle pubblicazioni qui sopra come punto di partenza

en: Do you want to develop an application that uses the {ws|MusicBrainz web service}? {register|Register an application} to generate OAuth tokens. See our {oauth2|OAuth documentation} for more details.
it: Vuoi sviluppare un'applicazione che utilizza il {ws|web service di MusicBrainz}? {register|Registra un'applicazione} per generare token OAuth. Leggi la nostra {oauth2|documentazione OAuth} per maggiori informazioni.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation Search
it: Cerca nella documentazione

en: Documentation:
it: Documentazione:

en: Don't have an account? {uri|Create one now}!
it: Non hai un account? {uri|Creane uno ora}!

en: Donate
it: Fai una donazione

en: Donation Check
it: Verifica donazione

en: Done
it: Completato

en: Duration:
it: Durata:

en: Each track in the MusicBrainz database has to be linked to a recording, choose the appropriate recording or look for it in the database.
it: Ogni traccia nel database di MusicBrainz deve essere collegata a una registrazione: scegli la registrazione appropriata o cercala nel database.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit #{id}
it: Modifica #{id}

en: Edit #{id} - {name}
it: Modifica #{id} - {name}

en: Edit Alias
it: Modifica alias

en: Edit Annotation
it: Modifica annotazione

en: Edit Application
it: Modifica applicazione

en: Edit Artist Credit
it: Modifica accreditamento dell'artista

en: Edit Attribute
it: Modifica attributo

en: Edit Attributes
it: Modifica attributi

en: Edit Banner Message
it: Modifica messaggio del banner

en: Edit Collection
it: Modifica collezione

en: Edit Cover Art
it: Modifica copertina:

en: Edit Not Found
it: Modifica non trovata

en: Edit Note
it: Nota di modifica

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Edit Relationship Attribute
it: Modifica attributo di relazione

en: Edit Relationship Type
it: Modifica tipo di relazione

en: Edit Relationship Types
it: Modifica tipi di relazione

en: Edit Relationships: {release}
it: Modifica relazioni: {release}

en: Edit Types
it: Tipi di modifiche

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Edit alias
it: Modifica alias

en: Edit annotation
it: Modifica annotazione

en: Edit by {editor}
it: Modifiche di {editor}

en: Edit data for edit #{id}
it: Dati di modifica per la modifica #{id}

en: Edit note:
it: Nota di modifica:

en: Edit notes
it: Note di modifica

en: Edit profile
it: Modifica profilo

en: Edit relationships
it: Modifica relazioni

en: Edit user
it: Modifica utente

en: Edited
it: Modificato

en: Editing
it: Modifiche

en: Editing FAQ
it: Domande frequenti sulle modifiche

en: Editing history
it: Cronologia modifiche

en: Editing introduction
it: Introduzione alle modifiche

en: Editor Flag
it: Indicatori degli editor

en: Editor Not Found
it: Editor non trovato

en: Editor Subscriptions
it: Sottoscrizioni di editor

en: Edits
it: Modifiche

en: Edits ({view_url|view})
it: Modifiche ({view_url|visualizza})

en: Edits by Subscribed Editors
it: Modifiche di editor sottoscritti

en: Edits by {name}
it: Modifiche di {name}

en: Edits for Subscribed Entities
it: Modifiche ad entità sottoscritte

en: Edits for {name}
it: Modifiche a {name}

en: Edits loaded for the page:
it: Modifiche caricate per la pagina:

en: Election Not Found
it: Elezione non trovata

en: Email Address Verification
it: Verifica indirizzo email

en: Email Address Verified
it: Indirizzo email verificato

en: Email Sent
it: Email inviata

en: Email Sent!
it: Email inviata!

en: Emphasis:
it: Enfasi:

en: Enable vinyl track numbers
it: Abilita numeri di traccia in formato vinile

en: End
it: Fine

en: End Area
it: Area finale

en: End Area:
it: Area finale:

en: End Date
it: Data finale

en: End Date:
it: Data finale:

en: End area:
it: Area finale:

en: End date
it: Data finale

en: End date:
it: Data finale:

en: End:
it: Fine:

en: Ended
it: Data finale

en: Ended:
it: Fine:

en: Endpoint:
it: Punto finale:

en: English
it: Inglese

en: Enter a tracklist below:
it: Inserisci un elenco di tracce qui sotto:

en: Enter coordinates manually or drag the marker to get coordinates from the map.
it: Inserisci manualmente le coordinate o trascina il segnaposto per ottenere le coordinate dalla mappa.

en: Enter edit
it: Inserisci modifica

en: Enter your email address below and we will send you an email with your MusicBrainz account information.
it: Inserisci qui sotto il tuo indirizzo email e ti invieremo una email con le informazioni sul tuo account di MusicBrainz.

en: Entering an {note|edit note} that describes where you got your information is highly recommended. Not only does it make it clear where you got your information, but it can also encourage other users to vote on your edit &#x2014; thus making your edit get applied faster.
it: È caldamente raccomandato inserire una {note|nota di modifica} che indichi da dove vengono le vostre informazioni. Così facendo, non solo renderete più chiara la provenienza delle vostre informazioni, ma incoraggerete anche gli altri utenti a votare sulla vostra modifica, permettendole di essere applicata più velocemente.

en: Entity Not Found
it: Entità non trovata

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Entity types:
it: Tipi di entità:

en: Error
it: Errore

en: Error Approving Edit
it: Errore durante l'approvazione della modifica

en: Error Cancelling Edit
it: Errore durante l'annullamento della modifica

en: Error loading release: {error}
it: Errore nel caricamento della pubblicazione: {error}

en: Error message:
it: Messaggio di errore:

en: Error!
it: Errore!

en: Error: | Errors:
it[0]: Errore:
it[1]: Errori:

en: Error: Unknown Tab Type
it: Errore: tipo di scheda sconosciuto

en: Error: Unknown Type
it: Errore: tipo sconosciuto

en: Error: {error}
it: Errore: {error}

en: Even just providing a URL or two is helpful!
it: Anche solo un link o due possono aiutare!

en: Event
it: Evento

en: Event Collections
it: Collezioni di eventi

en: Event Details
it: Dettagli evento

en: Event Not Found
it: Evento non trovato

en: Event information
it: Informazioni sull'evento

en: Event ratings
it: Valutazioni di eventi

en: Event:
it: Evento:

en: Events
it: Eventi

en: Examples
it: Esempi

en: Examples:
it: Esempi:

en: Existing tracklist
it: Elenco di tracce esistente

en: Expand
it: Espandi

en: Expand Disc
it: Espandi disco

en: Expand all descriptions
it: Espandi tutte le descrizioni

en: Expire action
it: Azione alla scadenza

en: Expired
it: Scadute

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} day</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} days</span>
it[0]: Scade tra <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} giorno</span>
it[1]: Scade tra <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} giorni</span>

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} hour</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} hours</span>
it[0]: Scade tra <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} ora</span>
it[1]: Scade tra <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} ore</span>

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minute</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minutes</span>
it[0]: Scade tra <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minuto</span>
it[1]: Scade tra <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minuti</span>

en: External Links
it: Collegamenti esterni

en: External links
it: Collegamenti esterni

en: FAQs
it: Domande frequenti

en: Failed
it: Fallite

en: Failed Edits
it: Modifiche fallite

en: Failed Edits by {name}
it: Modifiche fallite di {name}

en: Few relationships
it: Poche relazioni

en: Filename:
it: Nome file:

en: Filter
it: Filtra

en: Find Relationships
it: Trova relazioni

en: Fingerprints
it: Impronte digitali

en: First enter all track information, including titles and artist credits, in order to edit their recordings.
it: Per prima cosa inserisci le informazioni su ogni traccia, inclusi titoli e accreditamenti artista, per poter modificare le rispettive registrazioni.

en: Follow our {bl|blog} or {tw|twitter account}! To talk to other users, try the {fo|forums} or {irc|IRC}.
it: Segui il nostro {bl|blog} o l'{tw|account twitter}! Per parlare con gli altri utenti, prova il {fo|forum} o il {irc|canale IRC}.

en: For assistance in writing effective advanced search queries, read the {doc|syntax documentation}.
it: Per imparare a scrivere richieste di ricerca avanzata efficaci, leggi la {doc|documentazione sulla sintassi}.

en: For information about the account deletion process, please read the {uri|account FAQ}.
it: Per maggiori informazioni sul processo di eliminazione degli account, leggi le {uri|domande frequenti sugli account}.

en: For instructions on how to fix them, please see the documentation about {howto|how to merge releases}.
it: Per istruzioni su come correggerle, consulta la documentazione su {howto|come unire pubblicazioni}.

en: For more information, check the {doc_doc|documentation} and {doc_styleguide|style guidelines}.
it: Per maggiori informazioni, controlla la {doc_doc|documentazione} e le {doc_styleguide|linee guida di stile}.

en: For more information, check the {doc_doc|documentation}.
it: Per maggiori informazioni, controlla la {doc_doc|documentazione}.

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: Forbidden Request
it: Richiesta vietata

en: Forgot your {link1|username} or {link2|password}?
it: Hai dimenticato il {link1|nome utente} o la {link2|password}?

en: Format
it: Formato

en: Format:
it: Formato:

en: Forums
it: Forum

en: Forward link phrase:
it: Frase di collegamento diretta:

en: Found a broken link on our site? Please let us know by {report|reporting a bug}.
it: Hai trovato un collegamento non funzionante sul nostro sito? Faccelo sapere {report|segnalando un bug}.

en: Found a broken link on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
it: Hai trovato un collegamento non funzionante sul nostro sito? {report|Segnala un bug} includendo il messaggio di errore visualizzato qui sopra.

en: Found a problem on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
it: Hai trovato un problema sul nostro sito? {report|Segnala un bug} includendo il messaggio di errore visualizzato qui sopra.

en: Found at least {n} edit | Found at least {n} edits
it[0]: Trovata almeno {n} modifica
it[1]: Trovate almeno {n} modifiche

en: Found in {num} attendance list | Found in {num} attendance lists
it[0]: Trovato in {num} elenco di partecipazione
it[1]: Trovato in {num} elenchi di partecipazione

en: Found in {num} user collection | Found in {num} user collections
it[0]: Trovato in {num} collezione utente
it[1]: Trovato in {num} collezioni utente

en: Found more than one match for the CD with TOC {toc}:
it: Sono stati trovati più risultati per il CD con TOC {toc}:

en: Found {n} edit | Found {n} edits
it[0]: Trovata {n} modifica
it[1]: Trovate almeno {n} modifiche

en: Found {n} result | Found {n} results
it[0]: Trovato {n} risultato
it[1]: Trovati {n} risultati

en: Found {n} result for "{q}" | Found {n} results for "{q}"
it[0]: Trovato {n} risultato per "{q}"
it[1]: Trovati {n} risultati per "{q}"

en: Founded in:
it: Fondato in:

en: Founded:
it: Fondato:

en: Free text
it: Testo libero

en: FreeDB Entry Not Found
it: Voce di FreeDB non trovata

en: FreeDB Gateway
it: Gateway FreeDB

en: FreeDB ID
it: ID FreeDB

en: FreeDB ID:
it: ID FreeDB:

en: FreeDB import
it: Importa da FreeDB

en: French
it: Francese

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency notes:
it: Note di frequenza:

en: From:
it: Da:

en: Front cover image failed to load correctly.<br/>{all|View all artwork}.
it: Non è stato possibile caricare correttamente la copertina frontale.<br/>{all|Visualizza tutte le copertine}.

en: Full TOC:
it: TOC completo:

en: Gender
it: Genere

en: Gender:
it: Genere:

en: General Information
it: Informazioni generali

en: Generated on {date}
it: Generato il {date}

en: Guess case
it: Ritocca maiuscolo/minuscolo

[ctx: button/menu]
en: Guess case
it: Ritocca maiuscolo/minuscolo

[ctx: header]
en: Guess case
it: Ritocca maiuscolo/minuscolo

en: Guess case disc title
it: Ritocca maiuscolo/minuscolo titolo disco

en: Guess case options
it: Opzioni ritocco maiuscolo/minuscolo

en: Guess case track
it: Ritocca maiuscolo/minuscolo titoli tracce

en: Guess sort name
it: Ipotizza nome di ordinamento

en: Guidelines
it: Linee guida

en: Headings:
it: Intestazioni:

en: Help:
it: Aiuto:

en: High
it: Alta

en: Historic
it: Storico

en: How Tos
it: Istruzioni

en: How editing works
it: Come funziona il sistema di modifica

en: I confirm that this is the barcode as it appears on the release.
it: Confermo che questo è il codice a barre che compare sulla pubblicazione.

en: I just donated! Why am I seeing this?
it: Ho appena donato! Perché vedo questo promemoria?

en: IPI code
it: Codice IPI

en: IPI code:
it: Codice IPI:

en: IPI codes:
it: Codici IPI:

en: ISNI code
it: Codice ISNI

en: ISNI code:
it: Codice ISNI:

en: ISNI codes:
it: Codici ISNI:

en: ISO code
it: Codice ISO

en: ISO number
it: Numero ISO

en: ISRC Not Currently Used
it: ISRC attualmente non in uso

en: ISRC {isrc} to {recording}
it: ISRC {isrc} a {recording}

en: ISRCs
it: ISRC

en: ISRCs with multiple recordings
it: ISRC con più registrazioni

en: ISRCs:
it: ISRC:

en: ISWC Not Currently Used
it: ISWC attualmente non in uso

en: ISWC {iswc} to {work}
it: ISWC {iswc} a {work}

en: ISWCs
it: ISWC

en: ISWCs with multiple works
it: ISWC con più opere

en: ISWCs:
it: ISWC:

en: If the problem persists, please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
it: Se il problema persiste, {report|segnala un bug} includendo il messaggio di errore visualizzato qui sopra.

en: If this is an Amazon ASIN, please do not enter it in the catalog number field, but add it as a URL relationship later.
it: Se questo è un ASIN di Amazon, non inserirlo nel campo del numero di catalogo, ma aggiungilo successivamente come relazione con URL.

en: If we do not have a recording for this track in the database yet, please select "Add a new recording" below.
it: Se non abbiamo ancora nel database una registrazione per questa traccia, seleziona "Aggiungi una nuova registrazione".

en: If you can't find what you're looking for, you can add a new release:
it: Se non riesci a trovare quello che stavi cercando, puoi aggiungere una nuova pubblicazione:

en: If you change your email address, you will be required to verify it.
it: Se cambi il tuo indirizzo email ti sarà richiesto di verificarlo.

en: If you do not know whether the release has a barcode or not, just leave this blank.
it: Se non sei sicuro se la pubblicazione ha un codice a barre o meno, lascia vuoto questo campo.

en: If you don't see the artist you are looking for, you can still add a new release. This will allow you to create this artist and a release at the same time
it: Se non trovi l'artista che stavi cercando, puoi comunque aggiungere una nuova pubblicazione. Questo ti permetterà di creare l'artista e la pubblicazione contemporaneamente.

en: If you don't see the release you are looking for, you can still add a new one, using this CD TOC:
it: Se non vedi la pubblicazione che stavi cercando, puoi aggiungerne una nuova utilizzando questo CD TOC:

en: If you donate <b>$4</b> you will not get this nag text for a <b>month</b>. We encourage people to donate $12 to make the nag screen disappear for 3 months. Or even better, sign up for a recurring donation every three months to not have to think about or see this nag again.
it: Se doni <b>4$</b> non vedrai questo testo scocciante per un <b>mese</b>. Ti invitiamo a donare 12$ per far scomparire la schermata di scocciatura per 3 mesi. O ancora meglio, accetta di fare una donazione ricorrente ogni tre mesi, così non dovrai preoccuparti mai più di questa scocciatura.

en: If you followed a link on our site to get here, please {report|report a bug} and the URL of the page that sent you here.
it: Se sei arrivato qui seguendo un link sul nostro sito, {report|segnala un bug} e includi l'URL della pagina da cui sei arrivato.

en: If you have any questions, please review the {faq|FAQs} or {doc|documentation} before {con|contacting us}.
it: Se hai delle domande, dai un'occhiata alle {faq|domande frequenti} e alla {doc|documentazione} prima di {con|contattarci}.

en: If you think this is a mistake, please contact <code>support@musicbrainz.org</code> with the name of your account.
it: Se ritieni che si tratti di un errore, contatta <code>support@musicbrainz.org</code> indicando il nome del tuo account.

en: If you wish to use this tag, please {url|search} for the entity first and apply the tag using the sidebar.
it: Se vuoi utilizzare questo tag, per prima cosa {url|cerca} l'entità e poi inserisci il tag utilizzando la barra laterale.

en: If you would like to make a donation, {donate|you can do that here}. If you have donated, but you are still being nagged, please {contact|contact us}.
it: Se vuoi fare una donazione, {donate|la puoi fare qui}. Se hai già donato, ma continui ad essere scocciato, {contact|contattaci}.

en: If you'd like to participate in the editing process, but do not know where to start, the following reports should be useful. These reports scour the database looking for data that might require fixing, either to comply with the {style|style guidelines}, or in other cases where administrative "clean up" tasks are required.
it: Se vuoi partecipare al processo di modifica ma non sai dove cominciare, i seguenti report potrebbero tornarti utili. Sono stati creati perlustrando il database alla ricerca di dati che potrebbero aver bisogno di essere corretti, sia per conformarsi alle {style|linee guida di stile}, sia per altri casi che richiedono compiti amministrativi di "ripulitura".

en: Image from Wikimedia Commons
it: Immagine da Wikimedia Commons

en: Image not available yet, please try again in a few minutes.
it: Immagine non ancora disponibile, riprova tra qualche minuto.

en: Import
it: Importa

en: Import CD Stub
it: Importa bozza CD

en: Import CD stub
it: Importa bozza CD

en: Import as Multiple Artist Release
it: Importa come pubblicazione di artisti multipli

en: Import as MusicBrainz release
it: Importa come pubblicazione di MusicBrainz

en: Import as a Single Artist Release
it: Importa come pubblicazione di artista singolo

en: In order to log in or make changes to the database you must visit the main server at {uri}.
it: Per accedere o fare modifiche al database devi visitare il server principale su {uri}.

en: In order to view this page please visit the main server at {uri}.
it: Per visualizzare questa pagina devi visitare il server principale su {uri}.

en: Incorrect username or password
it: Nome utente o password non corretta

en: Indexed search
it: Ricerca indicizzata

en: Indexed search with {doc|advanced query syntax}
it: Ricerca indicizzata con {doc|sintassi di ricerca avanzata}

en: Infer track durations from associated recordings
it: Desumi la durata delle tracce dalle registrazioni associate.

en: Installed Application
it: Applicazione installata

en: Instrument
it: Strumento

en: Instrument Credits
it: Accreditamenti strumenti

en: Instrument Details
it: Dettagli sullo strumento

en: Instrument List
it: Elenco strumenti

en: Instrument Not Found
it: Strumento non trovato

en: Instrument information
it: Informazioni sullo strumento

en: Instrument list
it: Elenco strumenti

en: Instrument:
it: Strumento:

en: Instruments
it: Strumenti

en: Interface language:
it: Lingua dell'interfaccia:

en: Internal Server Error
it: Errore interno del server

en: Internal/Bot
it: Interno/Bot

en: Into:
it: Con:

en: Invalid Disc ID
it: ID disco non valido

en: Javascript is required for this page to work properly.
it: Javascript è necessario perché questa pagina funzioni correttamente.

en: Join phrase:
it: Connettore:

en: Keep all-uppercase words uppercased
it: Mantieni in maiuscolo le parole che sono già tutte in maiuscolo

en: Keep me logged in
it: Resta collegato

en: Label
it: Etichetta

en: Label Area
it: Area dell'etichetta

en: Label Code
it: Codice etichetta

en: Label Code:
it: Codice di etichetta:

en: Label Details
it: Dettagli dell'etichetta

en: Label IPI:
it: IPI etichetta:

en: Label ISNI:
it: ISNI etichetta:

en: Label Not Found
it: Etichetta non trovata

en: Label Subscriptions
it: Sottoscrizioni di etichette

en: Label annotations
it: Annotazioni di etichette

en: Label code:
it: Codice di etichetta:

en: Label information
it: Informazioni sull'etichetta

en: Label ratings
it: Valutazioni di etichette

en: Label:
it: Etichetta:

en: Labels
it: Etichette

en: Labels with annotations
it: Etichette con annotazioni

en: Labels with deprecated relationships
it: Etichette con relazioni obsolete

en: Labels with possible duplicate relationships
it: Etichette che potrebbero avere relazioni doppie

en: Labels:
it: Etichette:

en: Language
it: Lingua

en: Language:
it: Lingua:

en: Language: {language}, script: {script}
it: Lingua: {language}, script: {script}

en: Languages Known:
it: Lingue parlate:

en: Languages:
it: Lingue:

en: Last 24 hours
it: Ultime 24 ore

en: Last 28 days
it: Ultimi 28 giorni

en: Last edited
it: Ultima modifica

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Last replication packet received at {datetime}
it: Ultimo pacchetto di replica ricevuto il {datetime}

en: Last updated on {date}
it: Ultimo aggiornamento il {date}

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last updated: {date}
it: Ultima modifica: {date}

en: Latest posts:
it: Ultimi post:

en: Legal name
it: Nome legale

en: Length
it: Durata

en: Length:
it: Durata:

en: License
it: Licenza

en: Like Wikipedia, MusicBrainz is maintained by a global community of users and we want everyone &#x2014; including you &#x2014; to {doc|participate and contribute}.
it: Come Wikipedia, MusicBrainz è mantenuta da una comunità globale di utenti e vogliamo che tutti {doc|partecipino e contribuiscano} &#x2014; te compreso!

en: Limited User
it: Utente limitato

en: Lines contain track artists
it: Le righe contengono gli artisti delle tracce

en: Lines start with a track number
it: Le righe iniziano con il numero della traccia

en: Link
it: Collegamento

en: Link order:
it: Ordine del collegamento:

en: Link phrase:
it: Frase di collegamento:

en: Link phrases
it: Frasi di collegamento

en: Links:
it: Collegamenti:

en: Lists:
it: Elenchi:

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Loading edit previews...
it: Caricamento anteprima modifiche in corso...

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Locale
it: Ambiente linguistico

en: Locale:
it: Ambiente linguistico:

en: Location
it: Luogo

en: Location Editor
it: Editor di luoghi

en: Location editor
it: Editor di luoghi

en: Location editors
it: Editor di luoghi

en: Location editors are users who can add or modify {uri|areas}.
it: Gli editor di luoghi sono utenti che possono aggiungere o modificare {uri|aree}.

en: Location:
it: Posizione:

en: Log In
it: Accedi

en: Log Out
it: Disconnettiti

en: Log in
it: Accedi

en: Log in to edit
it: Effettua l'accesso per modificare

en: Log in to upload cover art
it: Effettua l'accesso per caricare copertine

en: Long link phrase:
it: Frase di collegamento lunga:

en: Looking for help? Check out our {doc|documentation} or {faq|FAQ}.
it: Cerchi aiuto? Consulta la nostra {doc|documentazione} o le {faq|domande frequenti}.

en: Looking for suggested recordings...
it: Ricerca registrazioni suggerite in corso...

en: Lookup CD
it: Ricerca CD

en: Lookup count
it: Numero di ricerche

en: Lookup count:
it: Numero di ricerche:

en: Lost Password
it: Password dimenticata

en: Lost Username
it: Nome utente dimenticato

en: Low
it: Bassa

en: Lyrics Language:
it: Lingua del testo:

en: Mail me when one of my edits gets a "no" vote. (Note: the email is only sent for the first "no" vote, not each one)
it: Inviami una email quando una delle mie modifiche riceve un voto negativo. (Nota: l'email è inviata solo per il primo voto negativo, non per ognuno di essi)

en: Mailing Lists
it: Mailing list

en: Make a donation now!
it: Fai una donazione adesso!

en: Make all edits votable.
it: Rendi tutte le modifiche votabili.

en: Make sure all mediums in the releases being merged are in the correct position. For example, to merge a medium into medium 2 of a release, it will need to be set as medium 2 of the release being merged.
it: Assicurati che tutti i supporti della pubblicazione che stai unendo si trovino nella posizione corretta. Per esempio, per unire un supporto nel supporto 2 di una pubblicazione, esso dovrà essere impostato come supporto 2 della pubblicazione che stai unendo.

en: Manual entry
it: Inserimento manuale

en: Many relationships
it: Molte relazioni

en: Map
it: Cartina

en: Match
it: Corrispondenza

en: Matching CDs
it: CD corrispondenti

en: Medium
it: Supporto

en: Medium <span class="new">{new}</span> (moved from position <span class="old">{old}</span>)
it: Supporto <span class="new">{new}</span> (spostato dalla posizione <span class="old">{old}</span>)

en: Medium <span class="new">{new}</span> (new medium)
it: Supporto <span class="new">{new}</span> (nuovo supporto)

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (moved from position <span class="old">{old}</span>)
it: Supporto <span class="new">{new}</span>: {title} (spostato dalla posizione <span class="old">{old}</span>)

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (new medium)
it: Supporto <span class="new">{new}</span>: {title} (nuovo supporto)

en: Medium {position} is now medium {new_position}
it: Il supporto {position} è ora il supporto {new_position}

en: Medium {position} is now medium {new_position}: {new_name}
it: Il supporto {position} è ora il supporto {new_position}: {new_name}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}
it: Il supporto {position}: {name} è ora il supporto {new_position}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}: {new_name}
it: Il supporto {position}: {name} è ora il supporto {new_position}: {new_name}

en: Medium:
it: Supporto:

en: Mediums:
it: Supporti:

en: Member since:
it: Membro da:

en: Merge
it: Unisci

en: Merge Areas
it: Unisci aree

en: Merge Artists
it: Unisci artisti

en: Merge Events
it: Unisci eventi

en: Merge Instruments
it: Unisci strumenti

en: Merge Labels
it: Unisci etichette

en: Merge Places
it: Unisci luoghi

en: Merge Process
it: Processo di unione

en: Merge Recordings
it: Unisci registrazioni

en: Merge Release Groups
it: Unisci gruppi di pubblicazioni

en: Merge Releases
it: Unisci pubblicazioni

en: Merge Series
it: Unisci serie

en: Merge Works
it: Unisci opere

en: Merge attributes:
it: Unisci attributi:

en: Merge language &amp; script:
it: Unisci lingua &amp; script:

en: Merge mediums and recordings
it: Unisci supporti e registrazioni

en: Merge release groups
it: Unisci gruppi di pubblicazioni

en: Merge strategy:
it: Strategia di unione:

en: Merge:
it: Unisci:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Mismatched release groups
it: Gruppi di pubblicazioni non corrispondenti

en: Modify count
it: Numero di modifiche

en: Modify count:
it: Numero di modifiche:

en: Move
it: Sposta

en: Move Disc ID
it: Sposta ID disco

en: Move disc down
it: Sposta disco verso il basso

en: Move disc up
it: Sposta disco verso l'alto

en: Move entity down
it: Sposta entità verso il basso

en: Move entity up
it: Sposta entità verso l'alto

en: Move file down
it: Sposta file verso il basso

en: Move file up
it: Sposta file verso l'alto

en: Move track down
it: Sposta traccia verso il basso

en: Move track up
it: Sposta traccia verso l'alto

en: Move tracks:
it: Sposta tracce:

en: MusicBrainz - The Open Music Encyclopedia
it: MusicBrainz - L'enciclopedia musicale aperta

en: MusicBrainz Blog
it: Blog di MusicBrainz

en: MusicBrainz Database
it: Database di MusicBrainz

en: MusicBrainz Server
it: Server di MusicBrainz

en: MusicBrainz aims to be:
it: MusicBrainz aspira ad essere:

en: MusicBrainz believes strongly in the privacy of its users! Any personal information you choose to provide will not be sold or shared with anyone else. For full details, please read our {doc|Privacy Policy}.
it: MusicBrainz crede fortemente nella privacy dei suoi utenti! Qualunque informazione personale tu scelga di fornirci non sarà venduta o condivisa con nessun altro. Per tutti i dettagli, leggi la nostra {doc|politica di privacy}.

en: MusicBrainz does not have any CDs with the TOC:
it: MusicBrainz non ha nessun CD con il TOC:

en: MusicBrainz for Android
it: MusicBrainz per Android

en: MusicBrainz has one account type for all users. If you represent an artist or label, please use the above form to create an account.
it: MusicBrainz ha un solo tipo di account per tutti i suoi utenti. Se rappresenti un artista o un'etichetta, utilizza il seguente modulo per creare un account.

en: MusicBrainz is an open music encyclopedia that collects music metadata and makes it available to the public.
it: MusicBrainz è un'enciclopedia musicale aperta che raccoglie metadati musicali e li mette a disposizione del pubblico.

en: MusicBrainz is operated by the {uri|MetaBrainz Foundation}, a California based 501(c)(3) tax-exempt non-profit corporation dedicated to keeping MusicBrainz {free|free and open source}.
it: MusicBrainz è gestita dalla {uri|MetaBrainz Foundation}, un'impresa non-profit esentasse 501(c)(3) con sede in California che si dedica a mantenere MusicBrainz {free|libero e open source}.

en: MusicBrainz: Artist
it: MusicBrainz: Artista

en: MusicBrainz: Label
it: MusicBrainz: Etichetta

en: MusicBrainz: Release
it: MusicBrainz: Pubblicazione

en: MusicBrainz: Track
it: MusicBrainz: Traccia

en: My Collections
it: Le mie collezioni

en: My Data
it: I miei dati

en: My Open Edits
it: Le mie modifiche in corso

en: My Ratings
it: Le mie valutazioni

en: My Tags
it: I miei tag

en: My Vote
it: Il mio voto

en: My vote:
it: Il mio voto:

en: My vote:
it: Il mio voto:

en: N/A
it: N/D

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: New
it: Nuovo

en: New Artist
it: Nuovo artista

en: New Artist Credit
it: Nuovo accreditamento dell'artista

en: New Attribute
it: Nuovo attributo

en: New Image Goes Here
it: La nuova immagine va qui

en: New Order
it: Nuovo ordine

en: New Relationship Attribute
it: Nuovo attributo di relazione

en: New Relationship Type
it: Nuovo tipo di relazione

en: New Release:
it: Nuova pubblicazione:

en: New Status:
it: Nuovo status:

en: New Tracklist
it: Nuovo elenco di tracce

en: New Type:
it: Nuovo tipo:

en: New cover art:
it: Nuova copertina:

en: New disc title:
it: Nuovo titolo del disco:

en: New language:
it: Nuova lingua:

en: New page
it: Nuova pagina

en: New password:
it: Nuova password:

en: New position:
it: Nuova posizione:

en: New positions:
it: Nuove posizioni:

en: New recording
it: Nuova registrazione

en: New relationships:
it: Nuove relazioni:

en: New script:
it: Nuovo script:

en: New version:
it: Nuova versione:

en: Next
it: Seguente

en: Next »
it: Seguente »

en: No MusicBrainz entities have yet been tagged with "{tag}".
it: Nessuna entità di MusicBrainz è stata ancora taggata come "{tag}".

en: No areas with this tag were found.
it: Nessuna area trovata con questo tag.

en: No artists with this tag were found.
it: Nessun artista trovato con questo tag.

en: No cover art available.
it: Nessuna copertina disponibile.

en: No edit notes have been added.
it: Non è stata aggiunta nessuna nota di modifica.

en: No edits were found matching your query. Please {search|try again}.
it: Non è stata trovata nessuna modifica corrispondente alla tua ricerca. {search|Prova di nuovo}.

en: No elections found.
it: Nessuna elezione trovata.

en: No events found in this list.
it: Nessun evento trovato in questo elenco.

en: No events with this tag were found.
it: Nessun evento trovato con questo tag.

en: No front cover image available.<br/>{all|View all artwork}.
it: Nessuna copertina frontale disponibile.<br/>{all|Visualizza tutte le copertine}.

en: No instruments with this tag were found.
it: Nessuno strumento trovato con questo tag.

en: No labels with this tag were found.
it: Nessuna etichetta trovata con questo tag.

en: No matching CDs were found for TOC {toc}.
it: Nessun CD corrispondente trovato per il TOC {toc}.

en: No nag
it: Nessuna scocciatura

en: No places with this tag were found.
it: Nessun luogo trovato con questo tag.

en: No ratings.
it: Nessuna valutazione.

en: No recordings found.
it: Nessuna registrazione trovata.

en: No recordings with this tag were found.
it: Nessuna registrazione trovata con questo tag.

en: No recordings, releases or release groups are linked to this place
it: Nessuna registrazione, pubblicazione o gruppo di pubblicazioni è collegata a questo luogo

en: No relationship attributes found.
it: Nessun attributo di relazione trovato.

en: No release groups found.
it: Nessun gruppo di pubblicazioni trovato.

en: No release groups with this tag were found.
it: Nessun gruppo di pubblicazioni trovato con questo tag.

en: No releases found
it: Nessuna pubblicazione trovata

en: No releases found in collection.
it: Nessuna pubblicazione trovata nella collezione.

en: No releases found which feature this recording.
it: Non è stata trovata nessuna pubblicazione che contenga questa registrazione.

en: No releases found.
it: Nessuna pubblicazione trovata.

en: No releases have cover art marked as "Front", cannot set cover art.
it: Nessuna pubblicazione ha una copertina contrassegnata come "Frontale", impossibile impostare una copertina.

en: No releases with this tag were found.
it: Nessuna pubblicazione trovata con questo tag.

en: No results
it: Nessun risultato

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No results found. Try refining your search query.
it: Nessun risultato trovato. Prova a perfezionare la tua ricerca.

en: No series with this tag were found.
it: Nessuna serie trovata con questo tag.

en: No subscriptions.
it: Nessuna sottoscrizione.

en: No thanks
it: No, grazie

en: No users found
it: Nessun utente trovato

en: No vote
it: Nessun voto

en: No vote count
it: Numero di voti negativi

en: No works with this tag were found.
it: Nessuna opera trovata con questo tag.

en: No {type0}-{type1} relationship types found.
it: Nessuna relazione {type0}-{type1} trovata.

en: Nobody has tagged this yet.
it: Nessuna ha ancora taggato questo.

en: Nobody is attending {event}.
it: Nessuno parteciperà a {event}.

en: Nominate a candidate for auto-editor
it: Nomina un candidato al ruolo di auto-editor

en: Non-digital releases with download relationships
it: Pubblicazioni non digitali con relazioni di download

en: None
it: Nessuno

en: None of the attached disc IDs can fit a pregap track of the given length.
it: Nessuno degli ID disco collegati può accettare una traccia pregap della durata fornita.

en: Normal
it: Normale

en: Normal User
it: Utente normale

en: Note
it: Nota

en: Note! If you do not know the month or day of release, please leave them empty.  January 1st is not often the actual release date, please double check that you have entered the release date correctly.
it: Attenzione! Se non conosci il mese o il giorno di pubblicazione, lascia vuoti quei campi.  Il 1º gennaio probabilmente non è la reale data di pubblicazione, assicurati di aver inserito la data corretta.

en: Note:
it: Nota:

en: Note: only searches edits that: add or edit relationships, created after 2011-05-16; or which remove relationships, created after 2013-07-08.
it: Nota: cerca solo modifiche che: aggiungono o modificano relazioni, create dopo il 16-05-2011; o che rimuovono relazioni, create dopo il 08-07-2013.

en: Notify me by email on new releases to my watched artists
it: Notificami via email quando ci sono nuove pubblicazioni degli artisti che seguo

en: Now loading recording associations...
it: Caricamento delle registrazioni associate in corso...

en: Now loading tracklist...
it: Caricamento dell'elenco di tracce in corso...

en: OAuth Authorization
it: Autorizzazione OAuth

en: OAuth Authorization Error
it: Errore nell'autorizzazione OAuth

en: OAuth Client ID
it: ID client OAuth

en: OAuth Client Secret
it: Client secret OAuth

en: Official homepage
it: Pagina ufficiale

en: Offline Access
it: Accesso offline

en: Old
it: Vecchio

en: Old Artist
it: Vecchio artista

en: Old Order
it: Vecchio ordine

en: Old Tracklist
it: Vecchio elenco di tracce

en: Old cover art:
it: Vecchia copertina:

en: Old password:
it: Vecchia password:

en: Old positions:
it: Vecchie posizioni:

en: Old recording
it: Vecchia registrazione

en: Old relationships:
it: Vecchie relazioni:

en: Old releases:
it: Vecchie pubblicazioni:

en: Old version:
it: Vecchia versione:

en: Old:
it: Vecchio:

en: Only releases with the same amount of tracks ({n}) as the release the disc ID is currently attached to are shown.
it: Sono visualizzate solo le pubblicazioni con lo stesso numero di tracce ({n}) della pubblicazione a cui l'ID disco è attualmente associato.

en: Only the user who created an edit can cancel it, either you did not create {edit} or perhaps it has already been closed.
it: Solo l'utente che ha creato una modifica la può annullare: non hai creato tu {edit} o forse la modifica è già stata chiusa.

en: Only use this option after you’ve tried searching for the work(s) you want to create, and are certain they do not already exist on MusicBrainz.
it: Utilizza questa opzione solo dopo aver cercato l'opera/e che intendi creare e se sei certo che essa non esiste già su MusicBrainz.

en: Only {doc|auto-editors} can approve an edit.
it: Solo gli {doc|auto-editor} possono approvare una modifica.

en: Oops! It seems your search parameters are not correct, please double check your input!
it: Ops! Sembra che i tuoi parametri di ricerca non siano corretti, ricontrolla i dati inseriti!

en: Oops, something went wrong!
it: Ops, qualcosa è andato storto!

en: Open
it: In corso

en: Open Edits
it: Modifiche in corso

en: Open Edits by Your Subscribed Editors
it: Modifiche aperte degli editor che hai sottoscritto

en: Open Edits by {name}
it: Modifiche aperte di {name}

en: Open Edits for Your Subscribed Entities
it: Modifiche aperte per le entità che hai sottoscritto

en: Open Edits for {name}
it: Modifiche aperte per {name}

en: Open edits
it: Modifiche in corso

en: Open in tagger
it: Apri nel tagger

en: Opened:
it: Aperta:

en: Options
it: Opzioni

en: Or...
it: O...

en: Ordering Type
it: Tipo di ordinamento

en: Ordering Type:
it: Tipo di ordinamento:

en: Other Lookup Results
it: Altri risultati della ricerca

en: Other Lookups
it: Altre ricerche

en: Other lookups
it: Altre ricerche

en: Overall
it: Totali

en: Overview
it: Riepilogo

en: Owner:
it: Proprietario:

en: PDF file
it: File PDF

en: PUIDs:
it: PUID:

en: Packaging:
it: Confezione:

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Page name
it: Nome pagina

en: Page removed
it: Pagina rimossa

en: Page {cur} of at least {total}
it: Pagina {cur} di almeno {total}

en: Page {cur} of {total}
it: Pagina {cur} di {total}

en: Page {n}
it: Pagina {n}

en: Page {page} of {total}
it: Pagina {page} di {total}

en: Page:
it: Pagina:

en: Parent
it: Padre

en: Parent ID
it: ID padre

en: Parent:
it: Padre:

en: Parse Tracks
it: Analizza tracce

en: Part of Set Relationships
it: Relazioni di parte di un set

en: Paste Credits
it: Incolla accreditamenti

en: Perform the above operations when I'm not using the application
it: Esegui le operazioni qui sopra quando non sto utilizzando l'applicazione

en: Performances
it: Esibizioni

en: Permanent link:
it: Collegamento permanente

en: Phrase:
it: Frase:

en: Place
it: Luogo

en: Place Details
it: Dettagli del luogo

en: Place Not Found
it: Luogo non trovato

en: Place annotations
it: Annotazioni di luoghi

en: Place information
it: Informazioni sul luogo

en: Place:
it: Luogo:

en: Places
it: Luoghi

en: Places with annotations
it: Luoghi con annotazioni

en: Places with deprecated relationships
it: Luoghi con relazioni obsolete

en: Please be sure to include the stack trace and request data shown above!
it: Assicurati di includere lo stack trace e la richiesta di dati visualizzate qui sopra!

en: Please change your password. Unfortunately we've discovered that secure hashes user's passwords were temporarily available for download on our FTP site. While it is extremely unlikely that anyone will be able to derive the original passwords from this mishap, we are requiring all of our users to change their passwords. Sorry for the inconvenience. For more information see {blog|the recent blog post}.
it: Cambia la tua password, per favore. Sfortunatamente abbiamo scoperto che gli hash sicuri delle password utente sono stati temporaneamente disponibili per il download sul nostro sito FTP. Anche se è estremamente improbabile che qualcuno riesca a ricavare le password originali da questo incidente, chiediamo a tutti i nostri utenti di cambiare le loro password. Ci scusiamo per il disagio. Per maggiori informazioni, leggi {blog|il recente post sul blog}.

en: Please choose a condition
it: Scegli una condizione

en: Please choose a valid image. Currently the Cover Art Archive only supports JPEG, PNG, GIF and PDF files.
it: Seleziona un'immagine valida. Il Cover Art Archive supporta attualmente solo file JPEG, PNG, GIF e PDF.

en: Please consider adding this release/CD to MusicBrainz. To add this CD, please choose one of the following two methods:
it: Potresti aggiungere questa pubblicazione a MusicBrainz. Per aggiungere questo CD, scegli uno dei due seguenti metodi:

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this artist from the others.
it: Inserisci una {doc_disambiguation|disambiguazione} per distinguere questo artista dagli altri.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this label from the others.
it: Inserisci una {doc_disambiguation|disambiguazione} per distinguere questa etichetta dalle altre.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this place from the others.
it: Inserisci una {doc_disambiguation|disambiguazione} per distinguere questo luogo dagli altri.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this series from the others.
it: Inserisci una {doc_disambiguation|disambiguazione} per distinguere questa serie dalle altre.

en: Please enter tags in the text area below. Tags are comma separated, and you may wish to see the {tagsyn|tag syntax documentation} for more information
it: Inserisci i tag nell'area di testo qui sotto. I tag sono separati da una virgola e per maggiori informazioni puoi consultare la {tagsyn|documentazione sulla sintassi dei tag}.

en: Please enter the barcode of the release you are entering, see <a href="{url}" target="_blank">Barcode</a> for more information.
it: Inserisci il codice a barre della pubblicazione che stai aggiungendo. Consulta <a href="{url}" target="_blank">Codice a barre</a> per avere più informazioni.

en: Please enter your old password below, and then your new password.
it: Inserisci qui sotto la tua vecchia password e poi quella nuova.

en: Please login to import this FreeDB disc.
it: Accedi per importare questo disco da FreeDB.

en: Please make sure you're not removing a legitimate {doc_standalone|standalone recording}. If this recording is a duplicate of another, please {doc_merge|merge them instead}.
it: Assicurati che tu non stia rimuovendo una {doc_standalone|registrazione indipendente} valida. Se questa registrazione è il doppione di un'altra, {doc_merge|uniscile anziché eliminarla}.

en: Please navigate to the pages of other entities you wish to merge and select the "merge" link.
it: Vai alle pagine delle altre entità che vuoi unire e clicca sul link "Unisci".

en: Please note that any content submitted to MusicBrainz will be made available to the public under {open|open licenses}, do not submit any copyrighted text here!
it: Tieni in considerazione che qualsiasi contenuto inviato a MusicBrainz sarà reso disponibile al pubblico sotto {open|licenze aperte}: non inviare nessun testo coperto da copyright!

en: Please note:
it: Nota:

en: Please review the {coc|MusicBrainz Code of Conduct} before creating an account.
it: Consulta il {coc|codice di condotta di MusicBrainz} prima di creare un account.

en: Please review the {doc_remove|remove release edit-type} documentation before entering this edit.
it: Consulta la documentazione sulla {doc_remove|rimozione di pubblicazioni} prima di inserire questa modifica.

en: Please review the {doc|alias documentation} before entering this edit.
it: Consulta la {doc|documentazione sugli alias} prima di inserire questa modifica.

en: Please search for the artist you wish to create a new release for:
it: Cerca l'artista di cui vuoi creare una nuova pubblicazione:

en: Please see the {doc|Cover Art Types} documentation for a description of these types.
it: Vai alla documentazione sui {doc|tipi di copertine} per una descrizione di questi tipi.

en: Please select the artist credits that you want to rename to follow the new artist name.
it: Seleziona gli accreditamenti dell'artista che vuoi rinominare secondo il nuovo nome dell'artista.

en: Please select the medium you wish to attach this CD TOC to.
it: Seleziona il supporto al quale vuoi associare questo CD TOC.

en: Please slow down and then try again
it: Riprova con più calma, per favore

en: Please wait a few minutes and repeat your request.
it: Attendi qualche minuto e ripeti la tua richiesta, per favore.

en: Please {acc_edit|update your profile} when you get time, to let other editors know a bit more about you.
it: {acc_edit|Aggiorna il tuo profilo} quando hai tempo, così da permettere agli altri editor di sapere qualcosa in più su di te.

en: Please {search|try again}, providing at least one of these parameters
it: {search|Prova di nuovo}, inserendo almeno uno di questi parametri

en: Position
it: Posizione

en: Position:
it: Posizione:

en: Possible Duplicate Artists
it: Artisti che potrebbero essere doppioni

en: Possible Duplicate Labels
it: Etichette che potrebbero essere doppioni

en: Possible Duplicate Places
it: Luoghi che potrebbero essere doppioni

en: Possible Duplicate Series
it: Serie che potrebbero essere doppioni

en: Possible Mediums
it: Possibili supporti

en: Possible duplicate events
it: Eventi che potrebbero essere doppioni

en: Possible duplicate release groups
it: Gruppi di pubblicazioni che potrebbero essere doppioni

en: Possible values:
it: Valori possibili:

en: Possibly duplicate artists
it: Artisti che potrebbero essere doppioni

en: Possibly duplicate events
it: Eventi che potrebbero essere doppioni

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous
it: Precedente

en: Primary Type:
it: Tipo primario:

en: Primary for locale
it: Primario per l'ambiente linguistico

en: Priority:
it: Priorità:

en: Privacy Policy
it: Politica di privacy

en: Private
it: Privata

en: Private collection
it: Collezione privata

en: Privileged User Accounts
it: Account utente privilegiati

en: Products
it: Prodotti

en: Profile
it: Profilo

en: Proposer
it: Proponente

en: Proposer:
it: Proponente:

en: Public
it: Pubblica

en: Public collection by {owner}
it: Collezione pubblica di {owner}

en: Query:
it: Ricerca:

en: Quick Start
it: Guida rapida

en: Quick links:
it: Collegamenti rapidi:

en: Rate: {rating} star | Rate: {rating} stars
it[0]: Valuta: {rating} stella
it[1]: Valuta: {rating} stelle

en: Rating
it: Valutazione

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Raw edit data for this edit
it: Dati di modifica grezzi per questa modifica

en: Raw edit data may be available.
it: Potrebbero essere disponibili dati di modifica grezzi.

en: Read more »
it: Continua »

en: Read the {doc|WikiDocs} documentation for an overview of how transclusion works.
it: Leggi la {doc|documentazione WikiDocs} per una panoramica su come funziona la transclusione.

en: Recent Additions
it: Aggiunte recenti

en: Recording
it: Registrazione

en: Recording Details
it: Dettagli della registrazione

en: Recording Merges
it: Unioni di registrazioni

en: Recording Not Found
it: Registrazione non trovata

en: Recording annotations
it: Annotazioni di registrazioni

en: Recording by {artist}
it: Registrazione di {artist}

en: Recording information
it: Informazioni sulla registrazione

en: Recording ratings
it: Valutazioni di registrazioni

en: Recording “{name}” by {artist}
it: Registrazione “{name}” di {artist}

en: Recording:
it: Registrazione:

en: Recordings
it: Registrazioni

en: Recordings with Earliest Release Relationships
it: Registrazioni con relazioni di prima pubblicazione

en: Recordings with Varying Track Lengths
it: Registrazioni con durata delle tracce variabile

en: Recordings with annotations
it: Registrazioni con annotazioni

en: Recordings with deprecated relationships
it: Registrazioni con relazioni obsolete

en: Recordings with earliest release relationships
it: Registrazioni con relazioni di prima pubblicazione

en: Recordings with possible duplicate relationships
it: Registrazioni che potrebbero avere relazioni doppie

en: Recordings with titles containing featuring artists
it: Registrazioni che contengono "feat." nel titolo

en: Recordings with varying track times
it: Registrazioni con durata delle tracce variabile

en: Recordings:
it: Registrazioni:

en: Refine this search
it: Affina la ricerca

en: Regional settings
it: Impostazioni regionali

en: Register
it: Registra

en: Register Application
it: Registra applicazione

en: Reject
it: Rifiuta

en: Reject edit
it: Rifiuta modifica

en: Reject upon expiration
it: Rifiuta alla scadenza

en: Rejected Edits
it: Modifiche rifiutate

en: Rejected Edits by {name}
it: Modifiche rifiutate di {name}

en: Related Works
it: Opere collegate

en: Related entities:
it: Entità collegate:

en: Related series
it: Serie collegate

en: Related works
it: Opere collegate

en: Relationship
it: Relazione

en: Relationship Attributes
it: Attributi delle relazioni

en: Relationship Editor
it: Editor di relazioni

en: Relationship Type
it: Tipo di relazione

en: Relationship Type In Use
it: Tipo di relazione in uso

en: Relationship Types
it: Tipi di relazione

en: Relationship attribute in use
it: Attributo di relazione in uso

en: Relationship attribute still in use
it: Attributo di relazione ancora in uso

en: Relationship editor
it: Editor di relazioni

en: Relationship editors
it: Editor di relazioni

en: Relationship editors are users who can add or modify relationship types in the database. If you would like to propose a new relationship, please do so through the {url|Style Council}. Relationship editors will only make changes that have been approved by the Style Council.
it: Gli editor di relazioni sono utenti che possono aggiungere o modificare i tipi di relazione nel database. Se vuoi proporre una nuova relazione, puoi farlo attraverso il {url|Consiglio di stile}. Gli editor di relazioni apporteranno solo i cambiamenti che sono stati approvati dal Consiglio di stile.

en: Relationship:
it: Relazione:

en: Relationships
it: Relazioni

en: Relationships highlighted <span class="rel-edit">yellow</span> will be edited, relationships highlighted <span class="rel-remove">red</span> will be removed, and relationships highlighted <span class="rel-add">green</span> will be added.
it: Le relazioni evidenziate in <span class="rel-edit">giallo</span> saranno modificate, le relazioni evidenziate in <span class="rel-remove">rosso</span> saranno rimosse e le relazioni evidenziate in <span class="rel-add">verde</span> saranno aggiunte.

en: Relationships:
it: Relazioni:

en: Release
it: Pubblicazione

en: Release Artist
it: Artista della pubblicazione

en: Release Collections
it: Collezioni di pubblicazioni

en: Release Country
it: Paese di pubblicazione

en: Release Duplicates
it: Duplicati della pubblicazione

en: Release Events:
it: Eventi di pubblicazione:

en: Release Group
it: Gruppo di pubblicazioni

en: Release Group Details
it: Dettagli del gruppo di pubblicazioni

en: Release Group Not Found
it: Gruppo di pubblicazioni non trovato

en: Release Group Relationships
it: Relazioni del gruppo di pubblicazioni

en: Release Group:
it: Gruppo di pubblicazioni:

en: Release Group: {release_group_link}
it: Gruppo di pubblicazioni: {release_group_link}

en: Release Groups
it: Gruppi di pubblicazioni

en: Release Groups with deprecated relationships
it: Gruppi di pubblicazioni con relazioni obsolete

en: Release Information
it: Informazioni sulla pubblicazione

en: Release Language
it: Lingua della pubblicazione

en: Release Not Found
it: Pubblicazione non trovata

en: Release Quality
it: Qualità della pubblicazione

en: Release Relationships
it: Relazioni della pubblicazione

en: Release Title
it: Titolo della pubblicazione

en: Release annotations
it: Annotazioni di pubblicazioni

en: Release by {artist}
it: Pubblicazione di {artist}

en: Release event
it: Evento di pubblicazione

en: Release events
it: Eventi di pubblicazione

en: Release events:
it: Eventi di pubblicazione:

en: Release group
it: Gruppo di pubblicazioni

en: Release group annotations
it: Annotazioni di gruppi di pubblicazioni

en: Release group by {artist}
it: Gruppo di pubblicazioni di {artist}

en: Release group external links
it: Collegamenti esterni del gruppo di pubblicazioni

en: Release group information
it: Informazioni sul gruppo di pubblicazioni

en: Release group rating
it: Valutazione del gruppo di pubblicazioni

en: Release group ratings
it: Valutazioni di gruppi di pubblicazioni

en: Release group “{name}” by {artist}
it: Gruppo di pubblicazioni "{name}" di {artist}

en: Release group:
it: Gruppo di pubblicazioni:

en: Release groups
it: Gruppi di pubblicazioni

en: Release groups that might need to be merged
it: Gruppi di pubblicazioni che forse dovrebbero essere uniti

en: Release groups with annotations
it: Gruppi di pubblicazioni con annotazioni

en: Release groups with possible duplicate relationships
it: Gruppi di pubblicazioni che potrebbero avere relazioni doppie

en: Release groups with titles containing featuring artists
it: Gruppi di pubblicazioni che contengono "feat." nel titolo

en: Release information
it: Informazioni sulla pubblicazione

en: Release title:
it: Titolo della pubblicazione:

en: Release “{name}” by {artist}
it: Pubblicazione "{name}" di {artist}

en: Release:
it: Pubblicazione:

en: Releases
it: Pubblicazioni

en: Releases Where Track Names Start With Their Track Number
it: Pubblicazioni in cui i titoli delle tracce iniziano con il loro numero di traccia

en: Releases With Catalog Numbers That Look Like ASINs
it: Pubblicazioni con numeri di catalogo che sembrano ASIN

en: Releases With Multiple ASINs
it: Pubblicazioni con più ASIN

en: Releases With Multiple Discogs Links
it: Pubblicazioni con più collegamenti a Discogs

en: Releases With Some Formats Unset
it: Pubblicazioni con alcuni formati non impostati

en: Releases in the Cover Art Archive that still have cover art relationships
it: Pubblicazioni nel Cover Art Archive che hanno ancora relazioni di copertina

en: Releases of any sort that still have cover art relationships
it: Pubblicazioni di qualsiasi tipo che hanno ancora relazioni di copertina

en: Releases released too early
it: Pubblicazioni pubblicate troppo presto

en: Releases where some (but not all) mediums have no format set
it: Pubblicazioni in cui alcuni (ma non tutti) i supporti non hanno un formato impostato

en: Releases which have multiple ASINs
it: Pubblicazioni che possiedono più ASIN

en: Releases which have multiple Discogs links
it: Pubblicazioni che possiedono più collegamenti a Discogs

en: Releases which have part of set relationships
it: Pubblicazioni che hanno relazioni di parte di un set

en: Releases which have unexpected Amazon URLs
it: Pubblicazioni che hanno URL di Amazon non previsti

en: Releases which might need converting to "multiple artists"
it: Pubblicazioni che potrebbero dover essere attribuite ad artisti multipli

en: Releases with Cover Art relationships
it: Pubblicazioni con relazioni di copertina

en: Releases with a single medium that has a name
it: Pubblicazioni con un solo supporto che ha un titolo

en: Releases with annotations
it: Pubblicazioni con annotazioni

en: Releases with catalog numbers that look like ASINs
it: Pubblicazioni con numeri di catalogo che sembrano ASIN

en: Releases with deprecated relationships
it: Pubblicazioni con relazioni obsolete

en: Releases with medium number issues
it: Pubblicazioni con problemi nella numerazione dei supporti

en: Releases with non-sequential mediums
it: Pubblicazioni con supporti non sequenziali

en: Releases with non-sequential track numbers
it: Pubblicazioni con numeri di traccia non sequenziali

en: Releases with possible duplicate relationships
it: Pubblicazioni che potrebbero avere relazioni doppie

en: Releases with superfluous data tracks
it: Pubblicazioni con tracce dati superflue

en: Releases with titles containing featuring artists
it: Pubblicazioni che contengono "feat." nel titolo

en: Releases with track number issues
it: Pubblicazioni con problemi nella numerazione delle tracce

en: Releases with unknown track times
it: Pubblicazioni con tracce di durata sconosciuta

en: Releases with unlikely language/script pairs
it: Pubblicazioni con combinazioni lingua/script improbabili

en: Releases without language
it: Pubblicazioni senza lingua

en: Releases without script
it: Pubblicazioni senza script

en: Releases:
it: Pubblicazioni:

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Alias
it: Rimuovi alias

en: Remove Application
it: Rimuovi applicazione

en: Remove Area
it: Rimuovi area

en: Remove Artist Credit
it: Rimuovi accreditamento dell'artista

en: Remove Attribute
it: Rimuovi attributo

en: Remove Cover Art
it: Rimuovi copertina

en: Remove Disc ID
it: Rimuovi ID disco

en: Remove Example
it: Rimuovi esempio

en: Remove Instrument
it: Rimuovi strumento

en: Remove Label
it: Rimuovi etichetta

en: Remove Link
it: Rimuovi collegamento

en: Remove Page
it: Rimuovi pagina

en: Remove Recording
it: Rimuovi registrazione

en: Remove Relationship Attribute
it: Rimuovi attributo di relazione

en: Remove Relationship Type
it: Rimuovi tipo di relazione

en: Remove Release
it: Rimuovi pubblicazione

en: Remove Release Event
it: Rimuovi evento di pubblicazione

en: Remove Release Group
it: Rimuovi gruppo di pubblicazioni

en: Remove Release Group
it: Rimuovi gruppo di pubblicazioni

en: Remove Series
it: Rimuovi serie

en: Remove alias
it: Rimuovi alias

en: Remove attribute
it: Rimuovi attributo

en: Remove collection
it: Rimuovi collezione

en: Remove disc
it: Rimuovi disco

en: Remove from my collection
it: Rimuovi dalla mia collezione

en: Remove from {collection}
it: Rimuovi da {collection}

en: Remove selected entities
it: Rimuovi entità selezionate

en: Remove selected events from collection
it: Rimuovi gli eventi selezionati dalla collezione

en: Remove selected releases from collection
it: Rimuovi le pubblicazioni selezionate dalla collezione

en: Remove track
it: Rimuovi traccia

en: Remove your rating
it: Rimuovi la tua valutazione

en: Remove {item}
it: Rimuovi {item}

en: Removed
it: Rimosso

en: Rename artist credits
it: Rinomina accreditamenti dell'artista

[ctx: button/menu]
en: Reorder Cover Art
it: Riordina copertine

[ctx: header]
en: Reorder Cover Art
it: Riordina copertine

en: Report a Bug
it: Segnala un bug

en: Report a Copyright Violation
it: Segnala una violazione di copyright

en: Reports
it: Report

en: Request data:
it: Richiesta di dati:

en: Request signature...
it: Richiesta firma in corso...

en: Requires:
it: Richiede:

en: Reset Password
it: Reimposta password

en: Reset track numbers
it: Reimposta numeri di traccia

en: Results per page:
it: Risultati per pagina:

en: Results:
it: Risultati:

en: Reuse previous recordings
it: Riutilizza le registrazioni precedenti

en: Reveal my email address
it: Rivela il mio indirizzo email

en: Reverse link phrase:
it: Frase di collegamento inversa:

en: Review the {packaging|list of packaging types} for help.
it: Consulta la {packaging|lista di tipi di confezione} per saperne di più.

en: Review the {url|documentation} on release editor seeding and make sure your data is formatted correctly.
it: Consulta la {url|documentazione} sui valori di inizializzazione dell'editor di pubblicazioni e assicurati che i tuoi dati siano formattati correttamente.

en: Revoke Access
it: Revoca l'accesso

en: Revoke Application Access
it: Revoca l'accesso all'applicazione

en: Role
it: Ruolo

en: Running: <span class="tooltip" title="{msg}">{branch} ({sha})</span>
it: In esecuzione: <span class="tooltip" title="{msg}">{branch} ({sha})</span>

en: Save
it: Salva

en: Score
it: Punteggio

en: Search
it: Cerca

en: Search Edits
it: Cerca modifiche

en: Search Error
it: Errore durante la ricerca

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Search by artist
it: Cerca per artista

en: Search by release
it: Cerca per pubblicazione

en: Search for Edits
it: Cerca modifiche

en: Search for an artist
it: Cerca un artista

en: Search for edits
it: Cerca modifiche

en: Search for the target URL.
it: Cerca l'URL di destinazione.

en: Search indexes are updated every 3 hours, use the direct database search if you require up to the minute correct results.
it: Gli indici di ricerca sono aggiornati ogni 3 ore, utilizza la ricerca diretta nel database se hai bisogno di risultati immediati.

en: Search indexes are updated every 3 hours. If you just added the content you're looking for and you can't find it here, go to {url|the search page} and select the "direct database search" option.
it: Gli indici di ricerca sono aggiornati ogni 3 ore. Se hai appena aggiunto il contenuto che stai cercando e non lo ritrovi qui, vai alla {url|pagina di ricerca} e seleziona l'opzione "ricerca diretta nel database".

en: Search method:
it: Metodo di ricerca:

en: Search the database for this CD
it: Cerca questo CD nel database

en: Search the documentation...
it: Cerca nella documentazione...

en: Search:
it: Cerca:

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Second this candidate
it: Sostieni questo candidato

en: Secondary Types:
it: Tipi secondari:

en: Seconder 1
it: Sostenitore 1

en: Seconder 2
it: Sostenitore 2

en: Sectors
it: Settori

en: See all of your collections
it: Visualizza tutte le tue collezioni

en: See all of {editor}'s public collections
it: Visualizza tutte le collezioni pubbliche di {editor}

en: See all {num}
it: Visualizza tutte e {num}

en: See all {num} areas | See all {num} areas
it[0]: Visualizza tutte le aree ({num})
it[1]: Visualizza tutte le aree ({num})

en: See all {num} artists | See all {num} artists
it[0]: Visualizza tutti gli artisti ({num})
it[1]: Visualizza tutti gli artisti ({num})

en: See all {num} events | See all {num} events
it[0]: Visualizza tutti gli eventi ({num})
it[1]: Visualizza tutti gli eventi ({num})

en: See all {num} instruments | See all {num} instruments
it[0]: Visualizza tutti gli strumenti ({num})
it[1]: Visualizza tutti gli strumenti ({num})

en: See all {num} labels | See all {num} labels
it[0]: Visualizza tutte le etichette ({num})
it[1]: Visualizza tutte le etichette ({num})

en: See all {num} places | See all {num} places
it[0]: Visualizza tutti i luoghi ({num})
it[1]: Visualizza tutti i luoghi ({num})

en: See all {num} recordings | See all {num} recordings
it[0]: Visualizza tutte le registrazioni ({num})
it[1]: Visualizza tutte le registrazioni ({num})

en: See all {num} release groups | See all {num} release groups
it[0]: Visualizza tutti i gruppi di pubblicazioni ({num})
it[1]: Visualizza tutti i gruppi di pubblicazioni ({num})

en: See all {num} releases | See all {num} releases
it[0]: Visualizza tutte le pubblicazioni ({num})
it[1]: Visualizza tutte le pubblicazioni ({num})

en: See all {num} series | See all {num} series
it[0]: Visualizza tutte le serie ({num})
it[1]: Visualizza tutte le serie ({num})

en: See all {num} works | See all {num} works
it[0]: Visualizza tutte le opere ({num})
it[1]: Visualizza tutte le opere ({num})

en: See also your {uri|user preferences}, which include your privacy settings.
it: Visualizza anche le tue {uri|preferenze utente}, che includono le tue impostazioni di privacy.

en: See the general {url|guidelines for URLs}.
it: Visualizza le {url|linee guida generali per gli URL}.

en: Select
it: Seleziona

en: Select a disc from the search results below and then click "Add Disc".
it: Seleziona un disco dai risultati della ricerca sottostanti e poi clicca "Aggiungi disco".

en: Select a release to which the disc ID <code>{discid}</code>. should be moved to.
it: Seleziona la pubblicazione in cui vuoi spostare l'ID disco <code>{discid}</code>.

en: Select images...
it: Seleziona immagini...

en: Send
it: Invia

en: Send Email
it: Invia email

en: Send a copy to my own email address
it: Invia una copia al mio indirizzo email

en: Send me mails with edits to my subscriptions:
it: Inviami email con le modifiche alle mie sottoscrizioni:

en: Sentence
it: Frase

en: Series
it: Serie

[ctx: plural]
en: Series
it: Serie

[ctx: singular]
en: Series
it: Serie

en: Series Details
it: Dettagli sulla serie

en: Series Not Found
it: Serie non trovata

en: Series Subscriptions
it: Sottoscrizioni di serie

en: Series annotations
it: Annotazioni di serie

en: Series information
it: Informazioni sulla serie

en: Series with annotations
it: Serie con annotazioni

en: Series:
it: Serie:

[ctx: singular]
en: Series:
it: Serie:

en: Set Release Group Cover Art
it: Imposta copertina del gruppo di pubblicazioni

en: Set Tracklist Durations
it: Imposta durata elenco di tracce

en: Set a new password for your MusicBrainz account.
it: Imposta una nuova password per il tuo account di MusicBrainz.

en: Set cover art
it: Imposta copertina

en: Set track durations
it: Imposta durata tracce

en: Setlist
it: Scaletta

en: Setlist:
it: Scaletta:

en: Show all results.
it: Visualizza tutti i risultati.

en: Show me {autoedit_select_block} sorted {sort_select_block} that {match_or_negation_block} {and_vs_or_block} of the following conditions:
it: Mostrami le {autoedit_select_block} ordinate {sort_select_block} che {match_or_negation_block} {and_vs_or_block} le seguenti condizioni:

en: Show my Gravatar
it: Mostra il mio Gravatar

en: Show only results that are in my subscribed entities.
it: Visualizza solo i risultati delle entità che ho sottoscritto.

en: Showing Various Artist releases. {show_subset|Show releases by this artist instead}.
it: Stai visualizzando le pubblicazioni di artisti vari. {show_subset|Visualizza le pubblicazioni di questo artista}.

en: Showing all recordings. {show_sa|Show only standalone recordings instead}, or {show_vid|show only videos}.
it: Stai visualizzando tutte le registrazioni. {show_sa|Visualizza solo le registrazioni indipendenti} o {show_vid|visualizza solo i video}.

en: Showing all release groups by this artist. {show_official|Show only official release groups instead}, or {show_va|show various artists release groups}.
it: Stai visualizzando tutti i gruppi di pubblicazioni di questo artista. {show_official|Visualizza solo i gruppi di pubblicazioni ufficiali} o {show_va|visualizza i gruppi di pubblicazioni di artisti vari}.

en: Showing all release groups by this artist. {show_va|Show various artists release groups instead}.
it: Stai visualizzando tutti i gruppi di pubblicazioni di questo artista. {show_va|Visualizza i gruppi di pubblicazioni di artisti vari}.

en: Showing all release groups for various artists.
it: Stai visualizzando tutti i gruppi di pubblicazioni di artisti vari.

en: Showing all release groups for various artists. {show_non_va|Show release groups by this artist instead}.
it: Stai visualizzando tutti i gruppi di pubblicazioni di artisti vari. {show_non_va|Visualizza i gruppi di pubblicazioni di questo artista}.

en: Showing all release groups for various artists. {show_official|Show only official various artists release groups instead}, or {show_non_va|show release groups by this artist}.
it: Stai visualizzando tutti i gruppi di pubblicazioni di artisti vari. {show_official|Visualizza solo i gruppi di pubblicazioni ufficiali di artisti vari} o {show_non_va|visualizza i gruppi di pubblicazioni di questo artista}.

en: Showing all release groups for various artists. {show_official|Show only official various artists release groups instead}.
it: Stai visualizzando tutti i gruppi di pubblicazioni di artisti vari. {show_official|Visualizza solo i gruppi di pubblicazioni ufficiali di artisti vari}.

en: Showing official release groups by this artist. {show_all|Show all release groups instead}, or {show_va|show various artists release groups}.
it: Stai visualizzando i gruppi di pubblicazioni ufficiali di questo artista. {show_all|Visualizza tutti i gruppi di pubblicazioni} o {show_va|visualizza i gruppi di pubblicazioni di artisti vari}.

en: Showing official release groups for various artists. {show_all|Show all various artists release groups instead}, or {show_non_va|show release groups by this artist}.
it: Stai visualizzando i gruppi di pubblicazioni ufficiali di artisti vari. {show_all|Visualizza tutti i gruppi di pubblicazioni di artisti vari} o {show_non_va|visualizza i gruppi di pubblicazioni di questo artista}.

en: Showing official release groups for various artists. {show_all|Show all various artists release groups instead}.
it: Stai visualizzando i gruppi di pubblicazioni ufficiali di artisti vari. {show_all|Visualizza tutti i gruppi di pubblicazioni di artisti vari}.

en: Showing only standalone recordings. {show_all|Show all recordings instead}.
it: Stai visualizzando solo le registrazioni indipendenti. {show_all|Visualizza tutte le registrazioni}.

en: Showing only videos. {show_all|Show all recordings instead}.
it: Stai visualizzando solo i video. {show_all|Visualizza tutte le registrazioni}.

en: Showing releases by this artist. {show_all|Show Various Artist releases instead}.
it: Stai visualizzando le pubblicazioni di questo artista. {show_all|Visualizza le pubblicazioni di artisti vari}.

en: Similar releases
it: Pubblicazioni simili

en: Slow Down!
it: Rallenta!

en: Social Contract
it: Contratto sociale

en: Some FreeDB results may not be immediately available since they are only able to be updated after FreeDB's monthly database export.
it: Alcuni risultati di FreeDB potrebbero non essere immediatamente disponibili, poiché questi risultati possono essere aggiornati solo dopo l'esportazione mensile del database di FreeDB.

en: Some applications and websites support accessing private data from or submitting data to MusicBrainz but require your permission to access your account. These are the applications that you have authorized to access your MusicBrainz account. If you no longer use some of the applications, you can revoke their access.
it: Alcune applicazioni e siti web supportano l'accesso a dati privati da MusicBrainz o l'invio di dati a MusicBrainz, ma richiedono il tuo permesso per avere accesso al tuo account. Queste sono le applicazioni che hai autorizzato ad accedere al tuo account di MusicBrainz. Se non usi più alcune di queste applicazioni, puoi revocare loro l'accesso.

en: Some errors were detected in the data you’ve entered. Click on the tabs shaded red and correct any visible errors.
it: Sono stati rilevati alcuni errori nei dati che hai inserito. Clicca sulle schede colorate di rosso e correggi gli errori evidenziati.

en: Sorry, <code>{discid}</code> does not match a CD stub. You can try {search_url|searching for it} instead.
it: Spiacenti, <code>{discid}</code> non corrisponde a una bozza CD. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, <code>{discid}</code> is not a valid disc ID.
it: Spiacenti, <code>{discid}</code> non è un ID disco valido.

en: Sorry, but your query "(<code>query</code>)" did not match any {type}. Please check you used the correct spelling.  Sometimes searching for fewer or different words may also help.
it: Spiacenti, la tua ricerca "(<code>query</code>)" non corrisponde a nessun {type}. Assicurati di averla scritta correttamente, oppure prova a cercare meno parole o parole diverse.

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, because it appears you've been rate-limited. Either the server is overloaded or you're making a lot of requests all at once!
it: Spiacenti, ma non è stato possibile eseguire la tua ricerca (<code>{query}</code>) poiché la tua frequenza di connessione è stata limitata. O il server è sovraccarico oppure stai effettuando troppe richieste tutte insieme!

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, due to an error which we are not quite able to identify.
it: Spiacenti, non è stato possibile eseguire la tua ricerca (<code>{query}</code>) a causa di un errore non identificato.

en: Sorry, but your requests are exceeding the allowable rate limit ({rlinfo}).
it: Spiacenti, ma le tue richieste stanno eccedendo i limiti di frequenza permessi ({rlinfo}).

en: Sorry, the page you're looking for does not exist.
it: Spiacenti, la pagina che stai cercando non esiste.

en: Sorry, the page you're looking for is not available on a mirror server.
it: Spiacenti, la pagina che stai cercando non è disponibile sui server mirror.

en: Sorry, there was a problem with your request.
it: Spiacenti, si è verificato un problema con la tua richiesta.

en: Sorry, we could find neither a recording nor a track with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare né una registrazione né una traccia con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a FreeDB entry with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare una voce di FreeDB con quell'ID. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a MusicBrainz entity with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un'entità di MusicBrainz con quell'ID. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a URL with that MusicBrainz ID.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un URL con quell'ID di MusicBrainz.

en: Sorry, we could not find a label with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un'etichetta con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a place with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un luogo con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a recording with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare una registrazione con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a relationship attribute with that MusicBrainz ID.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un attributo di relazione con quell'ID di MusicBrainz.

en: Sorry, we could not find a release group with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un gruppo di pubblicazioni con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a release with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare una pubblicazione con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a series with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare una serie con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find a work with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un'opera con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find an area with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un'area con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find an artist with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un artista con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find an collection with that MusicBrainz ID.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare una collezione con quell'ID di MusicBrainz.

en: Sorry, we could not find an edit with that edit ID. You may wish to try and perform an {search_url|edit search} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare una modifica con quell'ID. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find an editor with that name. You may wish to try and {search_url|search for them} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un editor con quel nome. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find an event with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare un evento con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find an instrument with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare uno strumento con quell'ID di MusicBrainz. Potresti provare a {search_url|usare la ricerca}.

en: Sorry, we could not find the CD TOC you specified.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare il CD TOC che hai specificato.

en: Sorry, we could not find this election.
it: Spiacenti, non è stato possibile trovare questa elezione.

en: Sorry, you are not authorized to view this page.
it: Spiacenti, ma non sei autorizzato a visualizzare questa pagina.

en: Sorry, you are unable to perform that action on a mirror server.
it: Spiacenti, non è possibile eseguire quell'azione su un server mirror.

en: Sorry, your query (<code>{query}</code>) does not contain enough information to carry out a search. If you are attempting to find something that contains nothing but punctuation characters (e.g. !!!) then you need to use the {uri|browse page}, since this search ignores punctuation characters.
it: Spiacenti, la tua ricerca (<code>{query}</code>) non contiene abbastanza informazioni per essere portata a termine. Se stai cercando qualcosa che contiene solo caratteri di punteggiatura (es. !!!) dovrai {uri|sfogliare} manualmente il database, poiché questa ricerca ignora i caratteri di punteggiatura.

en: Sorry, your query was too large.
it: Spiacenti, ma la tua ricerca è troppo vasta.

en: Sorry, “{id}” is not a valid documentation page.
it: Spiacenti, “{id}” non è una pagina di documentazione valida.

en: Sort Name
it: Nome di ordinamento

en: Sort name
it: Nome di ordinamento

en: Sort name:
it: Nome di ordinamento:

en: Split Artist
it: Dividi artista

en: Split Into Separate Artists
it: Dividi in artisti separati

en: Split into separate artists
it: Dividi in artisti separati

en: Sponsors
it: Sponsor

en: Start
it: Inizio

en: Start Date:
it: Data di inizio:

en: Start date
it: Data di inizio

en: Start:
it: Inizio:

en: Statistics
it: Statistiche

en: Stop using beta site
it: Smetti di utilizzare la versione beta del sito

en: Stop watching selected artists
it: Smetti di seguire gli artisti selezionati

en: Style Guidelines
it: Linee guida di stile

en: Style guidelines
it: Linee guida di stile

en: Subject:
it: Titolo:

en: Submit
it: Invia

en: Submit note
it: Invia nota

en: Submit tags
it: Invia tag

en: Submit this CD using the simple method.
it: Inviare questo CD utilizzando il metodo semplice.

en: Submit vote and note
it: Invia voto e nota

en: Submit votes &amp; edit notes
it: Invia voti e note di modifica

en: Submitting edits...
it: Invio modifiche in corso...

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Subscribed
it: Sottoscritte

en: Subscribed editors
it: Editor sottoscritti

en: Subscribed entities
it: Entità sottoscritte

en: Subscribers
it: Sottoscrittori

en: Subscribers:
it: Sottoscrittori:

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Success!
it: Operazione completata!

en: Suggested recordings:
it: Registrazioni suggerite:

en: Summary
it: Riepilogo

en: Swap track titles with artist credits
it: Inverti titoli di traccia e accreditamenti artista

en: System Busy
it: Sistema occupato

en: Tag Lookup
it: Ricerca tag

en: Tag Lookup Error
it: Errore nella ricerca tag

en: Tag Lookup Results
it: Risultati della ricerca tag

en: Tag Not Used
it: Tag non utilizzato

en: Tag Your Music
it: Tagga la tua musica

en: Tag lookup
it: Ricerca tag

en: Tags
it: Tag

en: Team
it: Squadra

en: Technical flags
it: Indicatori tecnici

en: Testing features
it: Funzionalità di prova

en: Text
it: Testo

en: Thank you for contributing to MusicBrainz.
it: Grazie per aver contribuito a MusicBrainz.

en: Thank you, your email address has now been verified! If you still can't edit, please try to log out and log in again.
it: Grazie, il tuo indirizzo email è ora verificato! Se non riesci ancora a effettuare delle modifiche, prova a disconnetterti e ad accedere di nuovo.

en: That search can't be performed, because you must provide at least one of 'recording', 'track number', 'duration', 'release', or 'artist'.
it: Questa ricerca non può essere eseguita perché devi inserire almeno uno tra 'registrazione', 'numero di traccia', 'durata', 'pubblicazione' e 'artista'.

en: The Cover Art Archive has had a take down request in the past for this release, so we are unable to allow any more uploads.
it: Il Cover Art Archive ha ricevuto in passato una richiesta di rimozione per questa pubblicazione, perciò non possiamo permettere altri caricamenti.

en: The Cover Art Archive is currently experiencing difficulties. Adding images for this release is unlikely to work at the moment.
it: Il Cover Art Archive ha qualche problema in questo momento. L'aggiunta di immagini a questa pubblicazione potrebbe non funzionare.

en: The Dawn of the Project
it: L'alba del progetto

en: The annotation field functions like a miniature wiki.
it: Il campo annotazione funziona come una piccola wiki.

en: The artist you are trying to edit is a special purpose artist, and you may not make direct changes to this data.
it: L'artista che stai cercando di modificare è un artista speciale: non puoi apportare cambiamenti diretti a questi dati.

en: The artwork in the sidebar is being provided by a {relationships|URL relationship}.
it: La copertina nella barra laterale è fornita da una {relationships|relazione con URL}.

en: The blog is currently unavailable.
it: Il blog non è al momento disponibile.

en: The catalog number you have entered looks like an Amazon ASIN.
it: Il numero di catalogo inserito sembra essere un ASIN di Amazon.

en: The comment field is used to help users distinguish between identically named releases.
it: Il campo disambiguazione serve ad aiutare gli utenti a distinguere tra pubblicazioni con lo stesso nome.

en: The data in this edit originally came from an older version of this edit, and may not display correctly
it: I dati presenti in questa modifica provengono originariamente da una versione più vecchia di questa modifica e potrebbero non essere visualizzati correttamente

en: The data you have submitted does not make any changes to the data already present.
it: I dati che hai inviato non apportano alcun cambiamento ai dati già presenti.

en: The data you’ve seeded contained the following errors:
it: I dati che hai fornito contengono i seguenti errori:

en: The database has no tags.
it: Il database non ha tag.

en: The date you've entered is not valid.
it: La data che hai inserito non è valida.

en: The early days of the project
it: Gli inizi del progetto

en: The edit has already been closed.
it: La modifica è già stata chiusa.

en: The edit has been cancelled.
it: Questa modifica è stata annullata.

en: The following attributes can be used with this relationship type:
it: È possibile utilizzare i seguenti attributi con questo tipo di relazione:

en: The following {count} user accounts are bots:
it: I {count} account utente seguenti sono bot:

en: The following {count} users are account administrators:
it: I {count} utenti seguenti sono amministratori account:

en: The following {count} users are banner message editors:
it: I {count} utenti seguenti sono editor dei messaggi del banner:

en: The following {count} users are location editors:
it: I {count} utenti seguenti sono editor di luoghi:

en: The following {count} users are relationship editors:
it: I {count} utenti seguenti sono editor di relazioni:

en: The following {count} users are transclusion editors:
it: I {count} utenti seguenti sono editor di transclusione:

en: The following {count} users have auto-editor privileges:
it: I {count} utenti seguenti hanno privilegi da auto-editor:

en: The majority of the data in the <strong>MusicBrainz Database</strong> is released into the <strong>Public Domain</strong> and can be downloaded and used <strong>for free</strong>.
it: La maggioranza dei dati presenti nel <strong>database di MusicBrainz</strong> è rilasciata nel <strong>pubblico dominio</strong> e può essere scaricata e utilizzata <strong>gratis</strong>.

en: The medium you are altering is part of the following release: {release}
it: Il supporto che stai modificando è parte della seguente pubblicazione: {release}

en: The new URL already exists in the database. This edit will therefore merge the two URL entities.
it: Il nuovo URL è già presente nel database. Questa modifica unirà quindi i due URL.

en: The page you requested is private.
it: La pagina richiesta è privata.

en: The purpose of this field is to add information that usually doesn't fit into the strict structural data schema of MusicBrainz (be it due to technical limitations that may be addressed later, or because the information in itself has to be free-text).
it: Lo scopo di questo campo è aggiungere informazioni che solitamente non rientrano nel rigido schema di dati strutturato di MusicBrainz (vuoi per limitazioni tecniche che saranno risolte in futuro, vuoi perché le informazioni in sé richiedono un campo di testo libero).

en: The reason for this was unknown.
it: Errore con causa sconosciuta.

en: The recording artists do not match! Perhaps you meant to use the "append mediums" merge strategy?
it: Gli artisti delle registrazioni non corrispondono! Forse intendevi usare la strategia di unione "aggiungi supporti"?

en: The recordings that will be merged if you continue with the current merge strategy include the following, whose artists differ:
it: Le registrazioni che saranno unite se prosegui con l'attuale strategia di unione includono le seguenti, i cui artisti sono diversi:

en: The relationship type "{type}" can not be deleted because it is is still in use.
it: Il tipo di relazione "{type}" non può essere eliminato perché è ancora in uso.

en: The search server could not fulfill your request due to an internal error. This is usually only temporary, so please retry your search again later.
it: Il server di ricerca non ha potuto soddisfare la tua richiesta per colpa di un errore interno. Di solito si tratta di un problema temporaneo, perciò riprova la tua ricerca più tardi.

en: The server is temporary in read-only mode for database maintainance.
it: Il server è temporaneamente in modalità di sola lettura per manutenzione del database.

en: The system is overloaded or you are making requests too fast.
it: Il sistema è sovraccarico o stai effettuando richieste troppo velocemente.

en: The tally of votes cast will only be shown when the election is complete.
it: Il conteggio dei voti espressi sarà mostrato solo al termine dell'elezione.

en: The tracklist found looks like it may have different artists on some tracks. If the below display looks correct, you should import this release as a release with multiple artists.
it: L'elenco di tracce trovato sembra avere artisti diversi su alcune tracce. Se quello che vedi qui sotto ti sembra corretto, dovresti importare questa pubblicazione come una pubblicazione di artisti multipli.

en: The users make MusicBrainz happen and we appreciate your help!
it: Gli utenti rendono possibile l'esistenza di MusicBrainz: apprezziamo il vostro aiuto!

en: The watch artist feature is currently not active.
it: La funzione "Segui artista" non è attualmente attiva.

en: Their vote:
it: Il loro voto:

en: There are currently no discs in MusicBrainz associated with the information you provided. You can search for the disc you are looking for using the forms below, or you may add a new release to MusicBrainz
it: Al momento non c'è nessun disco su MusicBrainz associato alle informazioni che hai fornito. Puoi cercare il disco utilizzando il modulo qui sotto, oppure puoi aggiungere una nuova pubblicazione su MusicBrainz.

en: There are currently no users subscribed to edits that you make.
it: Al momento non ci sono utenti sottoscritti alle tue modifiche.

en: There are currently no users subscribed to edits that {user} makes.
it: Al momento non ci sono utenti sottoscritti alle modifiche di {user}.

en: There are currently no users subscribed to {artist}.
it: Al momento non ci sono utenti sottoscritti a {artist}.

en: There are currently no users subscribed to {collection}.
it: Al momento non ci sono utenti sottoscritti a {collection}.

en: There are currently no users subscribed to {label}.
it: Al momento non ci sono utenti sottoscritti a {label}.

en: There are currently no users subscribed to {series}.
it: Al momento non ci sono utenti sottoscritti a {series}.

en: There are no disc IDs attached to this release; to find out more about how to add one, see {doc|How to Add Disc IDs}.
it: Non ci sono ID disco associati a questa pubblicazione; per maggiori informazioni su come aggiungerne uno, consulta {doc|Come aggiungere ID disco}.

en: There are no recordings, release groups, releases or tracks credited to only {name}. If you are trying to remove {name}, please edit all artist credits at the bottom of the {alias_uri|aliases} tab and remove all existing {rel_uri|relationships} instead, which will allow ModBot to automatically remove this artist in the upcoming days.
it: Non ci sono registrazioni, gruppi di pubblicazioni, pubblicazioni o tracce associate solo a {name}. Se stai cercando di rimuovere {name}, modifica tutti gli accreditamenti artista in fondo alla scheda {alias_uri|alias} e rimuovi tutte le {rel_uri|relazioni} esistenti, così da permettere a ModBot di rimuovere automaticamente questo artista nei prossimi giorni.

en: There is currently {num} user subscribed to edits that {user} makes: | There are currently {num} users subscribed to edits that {user} makes:
it[0]: Al momento c'è {num} utente sottoscritto alle modifiche di {user}:
it[1]: Al momento ci sono {num} utenti sottoscritti alle modifiche di {user}:

en: There is currently {num} user subscribed to {artist}: | There are currently {num} users subscribed to {artist}:
it[0]: Al momento c'è {num} utente sottoscritto a {artist}:
it[1]: Al momento ci sono {num} utenti sottoscritti a {artist}:

en: There is currently {num} user subscribed to {collection}: | There are currently {num} users subscribed to {collection}:
it[0]: Al momento c'è {num} utente sottoscritto a {collection}:
it[1]: Al momento ci sono {num} utenti sottoscritti a {collection}:

en: There is currently {num} user subscribed to {label}: | There are currently {num} users subscribed to {label}:
it[0]: Al momento c'è {num} utente sottoscritto a {label}:
it[1]: Al momento ci sono {num} utenti sottoscritti a {label}:

en: There is currently {num} user subscribed to {series}: | There are currently {num} users subscribed to {series}:
it[0]: Al momento c'è {num} utente sottoscritto a {series}:
it[1]: Al momento ci sono {num} utenti sottoscritti a {series}:

en: There is no data to display.
it: Nessun dato da visualizzare.

en: There was a problem accessing the wiki API.
it: C'è stato un problema nell'accesso all'API della wiki.

en: There was a problem approving {edit}.
it: C'è stato un problema nell'approvazione della modifica {edit}.

en: There was a problem cancelling {edit}.
it: C'è stato un problema nell'annullamento della modifica {edit}.

en: These coordinates could not be parsed.
it: Non è stato possibile analizzare queste coordinate.

en: These images provided by the {caa|Cover Art Archive}. You can also see them at the {ia|Internet Archive}.
it: Queste immagini sono fornite dal {caa|Cover Art Archive}. Puoi vederle anche sull'{ia|Internet Archive}.

en: This CD has tracks from more than one artist (e.g. a compilation CD)
it: Questo CD ha tracce di più di un artista (es. una compilation)

en: This ISRC is not associated with any recordings. If you wish to associate it with a recording, please {search_url|search for the recording} and add it.
it: Questo ISRC non è associato a nessuna registrazione. Se vuoi associarlo a una registrazione, {search_url|cerca la registrazione} e aggiungilo.

en: This ISWC is not associated with any works. If you wish to associate it with a work, please {search_url|search for the work} and add it.
it: Questo ISWC non è associato ad alcuna opera. Se desideri associarlo ad un'opera, {search_url|cercala} e aggiungilo.

en: This alias is no longer current.
it: Questo alias non è più attuale.

en: This annotation is empty.
it: Questa annotazione è vuota.

en: This area cannot be removed because there are still artists, labels, and/or releases using it.
it: L'area non può essere rimossa perché ci sono ancora artisti, etichette e/o pubblicazioni che la utilizzano.

en: This area has ended.
it: Quest'area non è più attuale.

en: This area is not currently associated with any artists.
it: Quest'area non è al momento associata a nessun artista.

en: This area is not currently associated with any labels.
it: Quest'area non è al momento associata a nessuna etichetta.

en: This area is not currently associated with any places.
it: Quest'area non è al momento associata a nessun luogo.

en: This area is not currently associated with any releases.
it: Quest'area non è al momento associata a nessuna pubblicazione.

en: This artist does not have any release groups or standalone recordings.
it: Questo artista non ha nessun gruppo di pubblicazioni né registrazioni indipendenti.

en: This artist does not have any releases
it: Questo artista non ha nessuna pubblicazione

en: This artist does not have any various artists release groups. {show_non_va|Show release groups by this artist instead}.
it: Questo artista non ha gruppi di pubblicazioni di artisti vari. {show_non_va|Visualizza i gruppi di pubblicazioni di questo artista}.

en: This artist has ended.
it: Questo artista non è più in attività.

en: This artist has no relationships, recordings, releases or release groups, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this artist.
it: Questo artista non ha relazioni, registrazioni, pubblicazioni né gruppi di pubblicazioni e sarà rimosso automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi più dati.

en: This artist has no release groups, only standalone recordings.
it: Questo artista non ha nessun gruppo di pubblicazioni, ma solo registrazioni indipendenti.

en: This artist has relationships other than collaboration relationships, and cannot be split until these are removed. {relationships|View all relationships}.
it: Questo artista possiede delle relazioni (oltre a quelle di collaborazione) e non può essere diviso finché queste non sono rimosse. {relationships|Visualizza tutte le relazioni}.

en: This artist is not currently associated with any events.
it: Questo artista non è al momento associato a nessun evento.

en: This artist is not currently associated with any works.
it: Questo artista non è al momento associato a nessuna opera.

en: This artist only has release groups by various artists.
it: Questo artista ha solo gruppi di pubblicazioni di artisti vari.

en: This artist only has releases by various artists.
it: Questo artista ha solo pubblicazioni di artisti vari.

en: This artist only has unofficial release groups by various artists.
it: Questo artista ha solo gruppi di pubblicazioni non ufficiali di artisti vari.

en: This artist only has unofficial release groups.
it: Questo artista ha solo gruppi di pubblicazioni non ufficiali.

en: This attribute type is only used for grouping, please select a subtype
it: Questo tipo di attributo è utilizzato solamente per raggruppare altri tipi, seleziona un sottotipo.

en: This change affects {num} relationship. | This change affects {num} relationships.
it[0]: Questo cambiamento riguarda {num} relazione.
it[1]: Questo cambiamento riguarda {num} relazioni.

en: This disc contains data tracks at the end ({info|more info})
it: Questo disco contiene tracce dati in coda ({info|more info})

en: This disc has a hidden pregap track before track 1 ({info|more info})
it: Questo disco ha una traccia pregap nascosta prima della traccia 1 ({info|more info})

en: This edit changes which tracks are data tracks.
it: Questa modifica cambia le tracce impostate come tracce dati.

en: This edit does not store recording merge information and is closed, so no recording merge information can be shown.
it: Questa modifica non memorizza informazioni sulle unioni di registrazioni ed è chiusa, perciò non è possibile visualizzare tali informazioni.

en: This edit failed because it affected high quality data and did not receive any votes.
it: Questa modifica è fallita perché riguardava dati di altà qualità e non ha ricevuto voti.

en: This edit failed because the data it was changing was modified after this edit was created. This may happen when the same edit is entered in twice; one will pass but the other will fail.
it: Questa modifica è fallita perché i dati che modificava sono cambiati dopo la sua creazione. Questo può succedere quando si inserisce la stessa modifica due volte: una sarà accettata, mentre l'altra fallirà.

en: This edit failed because there were insufficient "yes" votes.
it: Questa modifica è fallita perché non ha ricevuto abbastanza voti positivi.

en: This edit failed due to an internal error and may need to be entered again.
it: Questa modifica è fallita per un errore interno e potrebbe essere necessario inserirla di nuovo.

en: This edit failed either because an entity it was modifying no longer exists, or the entity can not be modified in this manner anymore.
it: Questa modifica è fallita o perché una delle entità modificate non esiste più, o perché l'entità non può più essere modificata in questo modo.

en: This edit has been successfully applied.
it: Questa modifica è stata applicata con successo.

en: This edit is open and awaiting votes before it can be applied.
it: Questa modifica è in corso e in attesa di voti prima di poter essere applicata.

en: This edit makes subsecond changes to track lengths
it: Questa modifica apporta cambiamenti inferiori al secondo alla durata delle tracce

en: This edit was a "Merge Releases (Various Artists)" edit which additionally set the release artist to Various Artists.
it: Questa modifica era una "unione di pubblicazioni (Artisti vari)" che inoltre impostava l'artista della pubblicazione come Artisti vari.

en: This edit was a merge.
it: Questa modifica era un'unione.

en: This edit was cancelled.
it: Questa modifica è stata annullata.

en: This edit was recently cancelled.
it: Questa modifica è stata annullata da poco.

en: This entity has been removed, and cannot be displayed correctly.
it: Questa entità è stata rimossa e non può essere visualizzata correttamente.

en: This entity will be created when edits are entered.
it: Questa entità sarà creata all'inserimento delle modifiche.

en: This event has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this event.
it: Questo evento non ha relazioni e sarà rimosso automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi più dati.

en: This event was cancelled.
it: Questo evento è stato cancellato.

en: This field is not a place to store general background information about the release: that kind of information should go in the annotation field.
it: Questo campo non serve a memorizzare informazioni generali sulla pubblicazione: quel tipo di informazioni va inserito nel campo annotazione.

en: This form allows you to edit the artist credit "{ac}". When the edit is accepted, all tracks, recordings, releases and release groups using this artist credit will be update to use the new one.
it: Questo modulo ti permette di modificare l'accreditamento artista "{ac}". Quando la modifica sarà accettata, tutte le tracce, registrazioni, pubblicazioni e gruppi di pubblicazioni che utilizzano questo accreditamento artista saranno aggiornate a quello nuovo.

en: This form allows you to split {artist} into separate artists. When the edit is accepted, existing artist credits will be updated, and collaboration relationships will be removed
it: Questo modulo ti permette di dividere {artist} in artisti separati. Quando la modifica sarà accettata, gli accreditamenti artista esistenti saranno aggiornati e le relazioni di collaborazione saranno rimosse.

en: This format can have disc IDs
it: Questo formato può avere ID disco

en: This instrument cannot be removed because there are still relationships attributed to it.
it: Lo strumento non può essere rimosso perché ci sono ancora relazioni attribuite ad esso.

en: This is a MusicBrainz development server.
it: Questo è un server di sviluppo di MusicBrainz.

en: This is a Musicbrainz mirror server. To edit or make changes to the data please {uri|return to musicbrainz.org}.
it: Questo è un server mirror di MusicBrainz. Per modificare o effettuare cambiamenti sui dati {uri|ritorna su musicbrainz.org}.

en: This is a PDF file, the thumbnail may not show the entire contents of the file.
it: Questo è un file PDF, l'anteprima potrebbe non mostrare l'intero contenuto del file.

en: This is a development server. Your email address is not private or secure. Proceed with caution!
it: Questo è un server di sviluppo. Il tuo indirizzo email non è privato né protetto. Procedi con cautela!

en: This is a development server; all passwords have been reset to "mb".
it: Questo è un server di sviluppo; tutte le password sono state reimpostate come "mb".

en: This is a free text work attribute
it: Questo è un attributo dell'opera di testo libero

en: This is a list of all the different ways {artist} is credited in the database. View the {doc|artist credit documentation} for more details.
it: Questo è un elenco di tutti i diversi modi in cui {artist} è accreditato nel database. Visualizza la {doc|documentazione sugli accreditamenti artista} per maggiori dettagli.

en: This is an {history|old revision} of this annotation, as edited by {user} on {date}. {current|View current revision}.
it: Questa è una {history|revisione vecchia} di questa annotazione, come modificata da {user} il {date}. {current|Visualizza la revisione attuale}.

en: This is the primary alias for this locale
it: Questo è l'alias primario per questo ambiente linguistico

en: This is the raw data for edit #{id}. It is available for debugging purposes.
it: Questi sono i dati grezzi per la modifica #{id}, disponibili a fini di debug.

en: This label cannot be removed because there are still releases, recordings and/or relationships attributed to it.
it: L'etichetta non può essere rimossa perché ci sono ancora pubblicazioni, registrazioni e/o relazioni attribuite ad essa.

en: This label does not have any releases.
it: Questa etichetta non ha nessuna pubblicazione.

en: This label has ended.
it: Questa etichetta non è più in attività.

en: This label has no relationships or releases and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this label.
it: Questa etichetta non ha relazioni né pubblicazioni e sarà rimossa automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi più dati.

en: This medium format cannot have a disc ID attached
it: Questo formato di supporto non può avere un ID disco associato.

en: This medium has a disc ID, pregap track, or data track, so you can only change the format to one that can have disc IDs.
it: Questo supporto possiede un ID disco, una traccia pregap o una traccia dati, quindi puoi cambiarne il formato solo in uno che può possedere ID disco.

en: This merge strategy will merge all mediums together into a single set of mediums. Recordings between mediums will also be merged, into the recordings used on the target mediums.
it: Questa strategia di unione unirà tutti i supporti, formando un singolo set di supporti. Anche le registrazioni saranno unite con quelle utilizzate nei supporti di destinazione.

en: This page has not been reviewed by our documentation team ({more_info|more info}).
it: Questa pagina non è stata rivista dalla nostra squadra di documentazione ({more_info|maggiori informazioni}).

en: This page is {doc|transcluded} from revision {version} of {title}.
it: Questa pagina è {doc|transclusa} dalla revisione {version} di {title}.

en: This page is {doc|transcluded} from {title}.
it: Questa pagina è {doc|transclusa} da {title}.

en: This place has ended.
it: Questo luogo non è più attuale.

en: This place has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this place.
it: Questo luogo non ha relazioni e sarà rimosso automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi più dati.

en: This place is not currently associated with any events.
it: Questo luogo non è al momento associato a nessun evento.

en: This recording cannot be removed because it is still used on releases.
it: La registrazione non può essere rimossa perché è ancora in uso in alcune pubblicazioni.

en: This recording does not have any associated AcoustIDs
it: Questa registrazione non ha nessun AcoustID associato.

en: This recording is a video
it: Questa registrazione è un video

en: This relationship allows setting dates
it: Questa relazione consente di impostare delle date

en: This relationship edit also included changes to relationship attributes which no longer exist.
it: Questa modifica di relazione includeva anche cambiamenti ad attributi di relazione che non esistono più.

en: This relationship has ended.
it: Questa relazione si è conclusa.

en: This relationship is deprecated
it: Questa relazione è obsoleta

en: This relationship type does not have any examples.
it: Questo tipo di relazione non ha nessun esempio.

en: This relationship type doesn't allow any attributes.
it: Questo tipo di relazione non consente nessun attributo.

en: This relationship type is deprecated and should not be used.
it: Questo tipo di relazione è obsoleto e non dovrebbe essere utilizzato.

en: This relationship type is only used for grouping other relationship types.
it: Questo tipo di relazione è utilizzato solamente per raggruppare altri tipi di relazione.

en: This release does not have a barcode
it: Questa pubblicazione non possiede un codice a barre

en: This release group has no relationships or releases associated, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this release group.
it: Questo gruppo di pubblicazioni non ha relazioni né pubblicazioni e sarà rimosso automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi più dati.

en: This release group will be removed automatically once it has no releases nor relationships.
it: Questo gruppo di pubblicazioni sarà rimosso automaticamente non appena non avrà nessuna pubblicazione né relazione.

en: This release status should be used for unofficial translations and transliterations of tracklists and release titles, and does not denote a separate real release. It should not be used to denote bootlegs, mixtape/street albums, demos, or digital albums. Be sure to link to the corresponding real release with the {url|transl(iter)ation relationship}.
it: Questo status della pubblicazione va usato per traduzioni e traslitterazioni non ufficiali di elenchi di tracce e titoli di pubblicazioni, e non indica una reale pubblicazione distinta. Non deve essere usato per indicare bootleg, album mixtape/street, demo o album digitali. Assicurati che la pubblicazione sia collegata alla corrispondente pubblicazione reale con una {url|relazione di traduzione/traslitterazione}.

en: This report aims to identify artists with very similar names. If two artists are actually the same, please merge them (remember to {how_to_write_edit_notes|write an edit note} and give your proof). If they're different, add {disambiguation_comment|disambiguation comments} to them (and once a group of similarly named artists have disambiguation comments, they will stop appearing here).
it: Questo report mira a identificare gli artisti con nomi molto simili. Se due artisti sono in realtà lo stesso, uniscili (non ti dimenticare di {how_to_write_edit_notes|scrivere una nota di modifica} con le prove che hai a disposizione). Se sono diversi, aggiungi loro dei {disambiguation_comment|commenti di disambiguazione} (quando tutti gli artisti con un nome simile avranno un commento di disambiguazione, essi non appariranno più in questo report).

en: This report aims to identify releases where track names include their own track number, e.g. "1) Some Name" (instead of just "Some Name"). Notice that sometimes this is justified and correct, don't automatically assume it is a mistake! If you confirm it is a mistake, please correct it.
it: Questo report mira a identificare le pubblicazioni in cui i titoli delle tracce includono il loro numero di traccia, ad es. "1) Nome" anziché solo "Nome". Tieni in considerazione che a volte ciò è corretto, non ritenere automaticamente che sia un errore! Se hai la certezza che si tratti di un errore, correggilo.

en: This report aims to identify releases which need converting to multiple artists (because the track artists are on the title field, for example). Currently it does this by looking for releases where every track contains "/" or "-".
it: Questo report mira a identificare le pubblicazioni che necessitano di essere convertite in pubblicazioni di artisti multipli (ad es. perché gli artisti si trovano nei titoli delle tracce). Al momento elenca le pubblicazioni in cui il titolo di ogni traccia contiene "/" o "-".

en: This report lists URLs which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca gli URL che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists all releases where some or all tracks have unknown track lengths.
it: Questo report elenca tutte le pubblicazioni in cui alcune o tutte le tracce hanno durata sconosciuta.

en: This report lists all releases where the track numbers are not continuous (e.g. there is no "track 2"), or with duplicated track numbers (e.g. there are two "track 4"s).
it: Questo report elenca tutte le pubblicazioni in cui i numeri di traccia non sono continui (es. non c'è una "traccia 2") o con numeri di traccia duplicati (es. ci sono due "tracce 4").

en: This report lists all releases with gaps in the medium numbers (e.g. there is a medium 1 and 3 but no medium 2).
it: Questo report elenca tutte le pubblicazioni con delle lacune nella numerazione dei supporti (es. c'è un "supporto 1" e un "supporto 3" ma nessun "supporto 2").

en: This report lists artists that appear more than once in different positions within the same artist credit.
it: Questo report elenca gli artisti che appaiono più di una volta in posizioni diverse all'interno dello stesso accreditamento.

en: This report lists artists that have no editors subscribed to them, and whose changes may therefore be under-reviewed. Artists with more release groups and more open edits are listed first.
it: Questo report elenca gli artisti a cui nessun editor è sottoscritto e le cui modifiche potrebbero quindi essere poco controllate. Gli artisti con più gruppi di pubblicazioni e più modifiche aperte sono elencati per primi.

en: This report lists artists that have type set to other than <em>group</em>, but may be <em>groups</em> because they have other artists listed as members. If you find that an artist here is indeed a group, change its type. If it is not, please make sure that the "member of" relationships are in the right direction and are correct.
it: Questo report elenca gli artisti il cui tipo non è impostato su <em>gruppo</em>, ma che potrebbero essere <em>gruppi</em> poiché hanno altri artisti elencati come membri. Se scopri che un artista tra questi è davvero un gruppo, modificane il tipo. Se non lo è, assicurati che le relazioni "membro di" siano state inserite nella giusta direzione e siano corrette.

en: This report lists artists that have type set to other than <em>person</em>, but may be <em>persons</em>, based on their relationships. For example, an artist will appear here if it is listed as a member of another. If you find that an artist here is indeed a person, change its type. If it is not, please make sure that all the relationships are correct and make sense.
it: Questo report elenca gli artisti il cui tipo non è impostato su <em>persona</em>, ma che potrebbero essere <em>persone</em> in base alle loro relazioni. Per esempio, un artista apparirà qui se figura come membro di un altro. Se scopri che un artista tra questi è davvero una persona, modificane il tipo. Se non lo è, assicurati che tutte le relazioni siano corrette e abbiano senso.

en: This report lists artists that may have disambiguation comments in their name, rather than the actual disambiguation comment field.
it: Questo report elenca gli artisti che potrebbero avere commenti di disambiguazione nel loro nome anziché nell'apposito campo per il commento di disambiguazione.

en: This report lists artists which have "&" in their names but no member or collaboration relationships. If the artist is usually seen as an actual group, member relationships should be added. If it's a short term collaboration, it should be split if possible (see {how_to_split_artists|How to Split Artists}). If it is a collaboration with its own name and can't be split, collaboration relationships should be added to it.
it: Questo report elenca gli artisti che hanno una "&" nei loro nomi, ma nessuna relazione di collaborazione né membri. Se l'artista è solitamente ritenuto essere effettivamente un gruppo, bisognerebbe aggiungere relazioni con i membri. Se si tratta di una collaborazione a breve termine, dovrebbe essere divisa ove possibile (controlla {how_to_split_artists|come dividere gli artisti}). Se si tratta di una collaborazione con un proprio nome che non può essere divisa, bisognerebbe aggiungerle le opportune relazioni di collaborazione.

en: This report lists artists which have collaboration relationships but no URL relationships. If the collaboration has its own independent name, do nothing. If it is in a format like "X with Y" or "X & Y", you should probably split it. See {how_to_split_artists|How to Split Artists}.
it: Questo report elenca gli artisti che hanno relazioni di collaborazione ma nessuna relazione con URL. Se la collaborazione possiede un proprio nome indipendente, non fare nulla. Se invece è nel formato "X con Y" o "X & Y", dovresti probabilmente dividerla. Controlla {how_to_split_artists|come dividere gli artisti}.

en: This report lists artists which have multiple relatonships to the same artist, label or URL using the same relationship type. For multiple relationships to release groups, recordings or works, see the reports for those entities.
it: Questo report elenca gli artisti che possiedono più relazioni verso lo stesso artista, etichetta o URL che utilizzano lo stesso tipo di relazione. Per più relazioni verso gruppi di pubblicazioni, registrazioni o opere, visualizza i report per quelle entità.

en: This report lists artists which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca gli artisti che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists artists with annotations.
it: Questo report elenca gli artisti con annotazioni.

en: This report lists events happening at the same place on the same date. If they're duplicates (for example, if there are separate events for headliner and supporting artist) please merge them.
it: Questo report elenca gli eventi tenutisi nello stesso luogo e nella stessa data. Se si tratta di doppioni (per esempio, se ci sono eventi separati per l'esibizione principale e per il gruppo spalla) ti chiediamo di unirli.

en: This report lists labels which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
it: Questo report elenca le etichette che possiedono più relazioni verso la stessa entità che utilizzano lo stesso tipo di relazione.

en: This report lists labels which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca le etichette che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists labels with annotations.
it: Questo report elenca le etichette con annotazioni.

en: This report lists places which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca i luoghi che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists places with annotations.
it: Questo report elenca i luoghi con annotazioni.

en: This report lists recordings which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
it: Questo report elenca le registrazioni che possiedono più relazioni verso la stessa entità che utilizzano lo stesso tipo di relazione.

en: This report lists recordings which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca le registrazioni che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists recordings with annotations.
it: Questo report elenca le registrazioni con annotazioni.

en: This report lists release groups which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
it: Questo report elenca i gruppi di pubblicazioni che possiedono più relazioni verso la stessa entità che utilizzano lo stesso tipo di relazione.

en: This report lists release groups which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca i gruppi di pubblicazioni che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists release groups with annotations.
it: Questo report elenca i gruppi di pubblicazioni con annotazioni.

en: This report lists release groups with very similar names and artists. If the releases in the release groups should be grouped together (see the {url|guidelines}), they can be merged. If they shouldn't be grouped together but they can be distinguished by the release group types, e.g. when an artist has an album and single with the same name, then there is usually no need to change anything. In other cases, a disambiguation comment may be helpful.
it: Questo report elenca i gruppi di pubblicazioni con titoli e artisti molto simili. Se le pubblicazioni nei gruppi di pubblicazioni dovrebbero essere raggruppate insieme (consulta le {url|linee guida}), ti chiediamo di unirli. Se non dovrebbero essere raggruppate insieme ma possono essere distinte per il tipo di gruppo di pubblicazioni, per es. quando un artista ha un album e un singolo con lo stesso nome, non dovrebbe esserci bisogno di modificare niente. Negli altri casi, un commento di disambiguazione potrebbe essere di aiuto.

en: This report lists releases which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
it: Questo report elenca le pubblicazioni che possiedono più relazioni verso la stessa entità che utilizzano lo stesso tipo di relazione.

en: This report lists releases which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca le pubblicazioni che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists releases with annotations.
it: Questo report elenca le pubblicazioni con annotazioni.

en: This report lists releases without any disc IDs that probably contain data tracks (like videos). A data track should be deleted if it is the last track of the CD and there is no disc ID.
it: Questo report elenca le pubblicazioni senza alcun ID disco che probabilmente contengono tracce dati (ad es. video). Una traccia dati dovrebbe essere eliminata se è l'ultima traccia del CD e non c'è un ID disco.

en: This report lists series with annotations.
it: Questo report elenca le serie con annotazioni.

en: This report lists works which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type. This excludes recording-work relationships. See the recording version of this report for those.
it: Questo report elenca le opere che possiedono più relazioni verso la stessa entità che utilizzano lo stesso tipo di relazione, con l'esclusione delle relazioni registrazione-opera. Visualizza la versione per registrazioni di questo report per quelle.

en: This report lists works which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
it: Questo report elenca le opere che utilizzano tipi di relazione obsoleti o di raggruppamento

en: This report lists works with annotations.
it: Questo report elenca le opere con annotazioni.

en: This report lists {isrc|ISRCs} that are attached to more than one recording. If the recordings are the same, this usually means they should be merged (ISRCs can be wrongly assigned so care should still be taken to make sure they really are the same). If the recordings are parts of a larger recording, the ISRCs are probably correct and should be left alone. If the same ISRC appears on two unrelated recordings on the same release, this is usually means there was an error when reading the disc.
it: Questo report elenca gli {isrc|ISRC} che sono associati a più di una registrazione. Se le registrazioni sono uguali, ciò vuole solitamente dire che dovrebbero essere unite (gli ISRC possono essere associati in modo errato, quindi presta particolare attenzione ed assicurati che si tratti davvero della stessa registrazione). Se le registrazioni sono parti di una registrazione più ampia, gli ISRC sono probabilmente corretti e vanno lasciati stare. Se lo stesso ISRC compare su due registrazioni non collegate presenti sulla stessa pubblicazione, ciò vuole solitamente dire che c'è stato un errore durante la lettura del disco.

en: This report lists {iswc|ISWCs} that are attached to more than one work. If the works are the same, this usually means they should be merged.
it: Questo report elenca gli {iswc|ISWC} che sono associati a più di un'opera. Se le opere sono uguali, ciò vuole solitamente dire che dovrebbero essere unite.

en: This report shows Amazon URLs which are linked to multiple releases. In most cases Amazon ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Amazon (look at the format, tracklist, etc). If the release has a barcode, you can also search Amazon for it and see which ASIN matches. You might also find some ASINs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
it: Questo report mostra gli URL di Amazon che sono collegati a più pubblicazioni. Nella maggior parte dei casi un ASIN di Amazon dovrebbe corrispondere ad una sola pubblicazione di MusicBrainz, quindi solo uno dei link sarà corretto. Controlla quale pubblicazione di MusicBrainz corrisponde a quella di Amazon (per formato, tracce, ecc.). Se la pubblicazione ha un codice a barre, puoi anche cercarlo su Amazon e vedere a quale ASIN corrisponde. Potresti anche trovare qualche ASIN collegato a diversi dischi di una pubblicazione con più dischi: in quel caso, potrebbe essere necessario unirle (controlla {how_to_merge_releases|come unire le pubblicazioni}).

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple artists.
it: Questo report mostra gli URL di Discogs che sono collegati a più artisti.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple labels.
it: Questo report mostra gli URL di Discogs che sono collegati a più etichette.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple release groups.
it: Questo report mostra gli URL di Discogs che sono collegati a più gruppi di pubblicazioni.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple releases. In most cases Discogs releases should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Discogs (look at the format, tracklist, release country, etc.). You might also find some Discogs URLs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
it: Questo report mostra gli URL di Discogs che sono collegati a più pubblicazioni. Nella maggior parte dei casi una pubblicazione di Discogs dovrebbe corrispondere ad una sola pubblicazione di MusicBrainz, quindi solo uno dei link sarà corretto. Controlla quale pubblicazione di MusicBrainz corrisponde a quella di Discogs (per formato, tracce, Paese, ecc.). Potresti anche trovare qualche URL di Discogs collegato a diversi dischi di una pubblicazione con più dischi: in quel caso, potrebbe essere necessario unirle (controlla {how_to_merge_releases|come unire le pubblicazioni}).

en: This report shows recordings that have the deprecated "earliest release" relationship. They should be merged if they are truly the same recording; if they're not, the relationship should be removed. Please, do not merge recordings blindly just because the lengths fit, and do not merge recordings with very different times!
it: Questo report mostra le registrazioni che hanno la relazione obsoleta di "prima pubblicazione". Dovrebbero essere unite solo se si tratta davvero della stessa registrazione; se non lo sono, la relazione dovrebbe essere rimossa. Non unire le registrazioni alla cieca solo perché le durate corrispondono e non unire registrazioni con durate molto diverse!

en: This report shows recordings where the linked tracks have times that vary by more than 30 seconds.
it: Questo report mostra le registrazioni in cui le tracce collegate hanno durate che variano di più di 30 secondi.

en: This report shows recordings with (feat. Artist) in the title. For classical recordings, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical recordings, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed (both on the recordings and on the tracks!). Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
it: Questo report mostra le registrazioni con (feat. Artista) nel titolo. Per le registrazioni di musica classica, consulta le {CSG|linee guida di stile sulla musica classica}. Per le altre registrazioni, ciò deriva da una versione precedente di MusicBrainz e deve essere sistemato (sia nelle registrazioni che nelle tracce!). Consulta la {featured_artists|pagina sugli artisti con "feat."} per saperne di più.

en: This report shows release groups with (feat. Artist) in the title. For classical release groups, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical release groups, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
it: Questo report mostra i gruppi di pubblicazioni con (feat. Artista) nel titolo. Per i gruppi di pubblicazioni di musica classica, consulta le {CSG|linee guida di stile sulla musica classica}. Per gli altri gruppi di pubblicazioni, ciò deriva da una versione precedente di MusicBrainz e deve essere sistemato. Consulta la {featured_artists|pagina sugli artisti con "feat."} per saperne di più.

en: This report shows release groups with releases that are linked to releases in different release groups by part-of-set or transliteration relationships. If a pair of release groups are listed here, you should probably merge them. If the releases are discs linked with "part of set" relationships, you might want to merge them too into one multi-disc release (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
it: Questo report mostra i gruppi di pubblicazioni con pubblicazioni che sono collegate ad altre pubblicazioni in gruppi diversi da relazioni di "parte di un set" o di traslitterazione. Se trovi elencata una coppia di gruppi di pubblicazioni, è probabile che essi debbano essere uniti. Se le pubblicazioni sono dischi collegati con relazioni di "parte di un set", potresti doverle unire in una pubblicazione con più dischi (controlla {how_to_merge_releases|come unire le pubblicazioni}).

en: This report shows releases that have a single medium, where this medium also has a specific name. Usually, this is not necessary and is duplicate information which can be removed.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno un solo supporto, dotato di un suo specifico nome. Solitamente ciò non è necessario e costituisce un'informazione ridondante che può essere rimossa.

en: This report shows releases that have an unlikely combination of language and script properties, such as German and Ethiopic.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno una combinazione di lingua e script poco probabile, come per es. tedesco ed etiopico.

en: This report shows releases that have download relationships, but have media who's format is not "Digital Media".
it: Questo report mostra le pubblicazioni con relazioni di download, ma che hanno supporti il cui formato non è "Supporto digitale".

en: This report shows releases that have more than one Amazon ASIN. In most cases ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). If the release has a barcode, you can search Amazon for it and see which ASIN matches.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno più di un ASIN di Amazon. Nella maggior parte dei casi un ASIN dovrebbe corrispondere ad una sola pubblicazione di MusicBrainz, quindi solo uno di loro sarà corretto. Controlla quali non corrispondono alla pubblicazione (per formato, numero di tracce, ecc.) e rimuovili. Se la pubblicazione ha un codice a barre, puoi cercarlo su Amazon e vedere a quale ASIN corrisponde.

en: This report shows releases that have more than one link to Discogs. In most cases a MusicBrainz release should have only one equivalent in Discogs, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). Any "master" Discogs page belongs at the {release_group|release group level}, not at the release level, and should be removed from releases too.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno più di un link di Discogs. Nella maggior parte dei casi una pubblicazione di MusicBrainz dovrebbe corrispondere ad una sola pubblicazione di Discogs, quindi solo uno dei link sarà corretto. Controlla quali non corrispondono alla pubblicazione (per formato, numero di tracce, ecc.) e rimuovile. Le pagine "master" di Discogs devono essere associate al {release_group|gruppo di pubblicazioni}, non ad una specifica pubblicazione, quindi rimuovi anche quelle dalle pubblicazioni.

en: This report shows releases that have no language set. If you recognize the language, please set it! Do it only if you are pretty sure, don't just guess: not everything written in Cyrillic is Russian, for example.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che non hanno alcuna lingua impostata. Se riconosci la lingua, impostala, ma solo se ne sei sicuro! Non tirare a indovinare: non tutto ciò che è scritto in cirillico è russo, per esempio.

en: This report shows releases that have no script set. If you recognize the script, just add it! Remember that the script used for English (and most other European languages) is Latin.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che non hanno alcuno script impostato. Se riconosci lo script, impostalo! Ricorda che lo script (alfabeto) utilizzato per l'inglese (e per la maggior parte delle lingue europee) è quello latino.

en: This report shows releases that still have Cover Art relationships.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno ancora relazioni di copertina.

en: This report shows releases that still have the deprecated "part of set" relationship and should probably be merged. For instructions on how to fix them, please see the documentation about {how_to_merge_releases|how to merge releases}. If the releases are not really part of a set (for example, if they are independently-released volumes in a series) just remove the relationship.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno ancora la relazione obsoleta di "parte di un set" e dovrebbero probabilmente essere unite. Per istruzioni su come correggerle, consulta la documentazione su {how_to_merge_releases|come unire le pubblicazioni}. Se le pubblicazioni non sono davvero parte di un set (per esempio, se sono volumi di una serie pubblicati separatamente), rimuovi semplicemente la relazione.

en: This report shows releases where some of the medium formats are set, but others are unset. In most cases, it should be easy to find out which the correct formats are (don't just assume that they're all CDs because one is though!).
it: Questo report mostra le pubblicazioni in cui solo alcuni dei formati dei supporti sono impostati. Nella maggior parte dei casi dovrebbe essere semplice determinare i formati mancanti, ma non supporre che siano tutti CD solo perché uno dei supporti lo è!

en: This report shows releases which have (disc n) or (bonus disc) in the title.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno (disc n) o (bonus disc) nel titolo.

en: This report shows releases which have artwork in the Cover Art Archive, but still have a cover art relationship (pointing to a URL).
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno una copertina nel Cover Art Archive, ma che hanno ancora una relazione di copertina con una URL.

en: This report shows releases which have catalog numbers that look like ASINs. This is almost always wrong: ASINs are just Amazon's entries for the releases and should be linked to the release with an Amazon URL relationship instead.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno numeri di catalogo che assomigliano agli ASIN. Ciò è quasi sempre sbagliato: gli ASIN sono solo le voci di Amazon per le pubblicazioni e dovrebbero essere collegati alla pubblicazione con una relazione con URL di Amazon.

en: This report shows releases which have disc IDs even though they were released too early to have disc IDs, where one of the medium formats didn't exist at the time the release was released or where a disc ID is attached to a medium whose format does not have disc IDs.
it: Questo report mostra le pubblicazioni che hanno ID disco nonostante siano state pubblicate troppo presto per averli, in cui uno dei formati dei supporti non esisteva all'epoca della pubblicazione o in cui un ID disco è associato a un supporto il cui formato non lo permette.

en: This report shows releases with (feat. Artist) in the title. For classical releases, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical releases, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
it: Questo report mostra le pubblicazioni con (feat. Artista) nel titolo. Per le pubblicazioni di musica classica, consulta le {CSG|linee guida di stile sulla musica classica}. Per le altre pubblicazioni, ciò deriva da una versione precedente di MusicBrainz e deve essere sistemato. Consulta la {featured_artists|pagina sugli artisti con "feat."} per saperne di più.

en: This report shows releases with Amazon URLs which don't follow the expected format. They might still be correct if they're archive.org cover links, but in any other case they should probably be fixed or removed.
it: Questo report mostra le pubblicazioni con URL di Amazon che non seguono il formato previsto. Potrebbero comunque essere corretti se sono link a copertine presenti su archive.org, ma in qualunque altro caso dovrebbero essere corretti o rimossi.

en: This report shows releases with status Pseudo-Release that aren't linked via the translation/transliteration relationship to an original version. This could be because the original version is missing, or just that the release status is set wrong.
it: Questo report mostra le pubblicazioni con status di pseudo-pubblicazione che non sono collegate a una versione originale attraverso la relazione di traduzione/traslitterazione. Questo potrebbe essere dovuto al fatto che la versione originale è assente, oppure semplicemente al fatto che lo status impostato per la pubblicazione è sbagliato.

en: This requires that corresponding mediums have the same number of tracks.
it: È necessario che i supporti corrispondenti abbiano lo stesso numero di tracce.

en: This series cannot be removed because there are still relationships using it.
it: La serie non può essere rimossa perché è ancora in uso in alcune relazioni.

en: This series has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this series.
it: Questa serie non ha relazioni e sarà rimossa automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi più dati.

en: This series is currently empty.
it: Al momento questa serie è vuota.

en: This table shows a summary of votes cast by this editor.
it: Questa tabella mostra un riassunto dei voti espressi da questo editor.

en: This track is a data track.
it: Questa traccia è una traccia dati.

en: This track's MBID will change when this edit is applied.
it: L'MBID di questa traccia cambierà quando questa modifica sarà applicata.

en: This user is automated.
it: Questo utente è automatizzato.

en: This user is new to MusicBrainz.
it: Questo utente è nuovo di MusicBrainz.

en: This will add a relationship to all checked recordings.
it: Quest'operazione aggiungerà una relazione ad ogni registrazione selezionata.

en: This will add a relationship to all checked works.
it: Quest'operazione aggiungerà una relazione ad ogni opera selezionata.

en: This will create a new work for each checked recording that has no work already. The work names will be the same as their respective recording.
it: Quest'operazione creerà una nuova opera per ogni registrazione selezionata che non possiede già un'opera. I nomi delle opere saranno gli stessi delle rispettive registrazioni.

en: This will set the banner message that is shown at the top of each page. An empty string removes the banner.
it: Questo imposta il messaggio del banner mostrato nella parte superiore di ogni pagina. Una stringa vuota rimuove il banner.

en: This work has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add relationships to this work.
it: Quest'opera non ha relazioni e sarà rimossa automaticamente nei prossimi giorni. Se vuoi evitare che ciò succeda, aggiungi qualche relazione.

en: Time
it: Tempo

en: Time:
it: Ora:

en: Timeline Graph
it: Grafico della cronologia

en: Timezone:
it: Fuso orario:

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To <span class="rel-edit">edit</span> a relationship, click on its name (e.g. "composer").
it: Per <span class="rel-edit">modificare</span> una relazione, clicca sul suo nome (per es. "compositore").

en: To aid in testing, the following features have been made available on testing servers:
it: Per aiutare nella fase di test, le seguenti funzionalità sono state rese disponibili sui server di test:

en: To create a new tracklist, use an existing tracklist or import a disc from a CD stub or FreeDB, select the appropriate tab.
it: Per creare un nuovo elenco di tracce, riutilizzarne uno già esistente o importare un disco da una bozza CD o da FreeDB, seleziona la scheda appropriata.

en: To edit types, please {edit_page|edit the release group}.
it: Per modificare i tipi, {edit_page|modifica il gruppo di pubblicazioni}.

en: To find out if you can vote for this candidate, please {url|log in}.
it: {url|Accedi} per sapere se puoi votare per questo candidato.

en: To use the batch tools, select some recordings or works using the checkboxes.
it: Per utilizzare gli strumenti per effettuare batch di modifiche, seleziona alcune registrazioni o opere utilizzando le caselle di controllo.

en: To watch an artist and be notified of new releases, {search_url|search} for them and select 'Watch this artist for new releases' from the sidebar.
it: Per seguire un artista e ricevere notifica delle sue nuove pubblicazioni, {search_url|cercalo} e seleziona 'Segui le nuove pubblicazioni di questo artista' nella barra laterale.

en: To:
it: A:

en: Top CD Stubs
it: Bozze CD principali

en: Total ISRCs found: {count}
it: Totale ISRC trovati: {count}

en: Total ISWCs found: {count}
it: Totale ISWC trovati: {count}

en: Total URLs found: {count}
it: Totale URL trovati: {count}

en: Total artists found: {count}
it: Totale artisti trovati: {count}

en: Total duplicate groups: {count}
it: Totale gruppi di doppioni: {count}

en: Total events found: {count}
it: Totale eventi trovati: {count}

en: Total labels found: {count}
it: Totale etichette trovate: {count}

en: Total length:
it: Durata totale:

en: Total places found: {count}
it: Totale luoghi trovati: {count}

en: Total recordings found: {count}
it: Totale registrazioni trovate: {count}

en: Total release groups found: {count}
it: Totale gruppi di pubblicazioni trovati: {count}

en: Total release groups: {count}
it: Totale gruppi di pubblicazioni: {count}

en: Total releases found: {count}
it: Totale pubblicazioni trovate: {count}

en: Total releases: {count}
it: Totale pubblicazioni: {count}

en: Total series found: {count}
it: Totale serie trovate: {count}

en: Total tracks:
it: Tracce totali:

en: Total works found: {count}
it: Totale opere trovate: {count}

en: Track
it: Traccia

en: Track #
it: Traccia #

en: Track Not Found
it: Traccia non trovata

en: Track Parser
it: Analizzatore di tracce

en: Track Relationships
it: Relazioni della traccia

en: Track count:
it: Numero di tracce:

en: Track details:
it: Dettagli della traccia:

en: Track length:
it: Durata traccia:

en: Track lengths:
it: Durata tracce:

en: Track number:
it: Numero di traccia:

en: Track {n}:
it: Traccia {n}:

en: Track:
it: Traccia:

en: Tracklist
it: Elenco di tracce

en: Tracklist:
it: Elenco di tracce:

en: Tracks
it: Tracce

en: Tracks whose names include their sequence numbers
it: Tracce i cui titoli includono il loro numero di traccia

en: Tracks:
it: Tracce:

en: Transclude WikiDocs
it: Transcludi WikiDocs

en: Transcluded version
it: Versione transclusa

en: Transclusion Table
it: Tabella di transclusione

en: Transclusion editor
it: Editor di transclusione

en: Transclusion editors
it: Editor di transclusione

en: Transclusion editors are users who add and maintain entries in the {uri|WikiDocs} transclusion table.
it: Gli editor di transclusione sono utenti che aggiungono e aggiornano le voci nella tabella di transclusione {uri|WikiDocs}.

en: Translated/Transliterated Pseudo-Releases not linked to an original version
it: Pseudo-pubblicazioni tradotte/traslitterate non collegate a una versione originale

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Type: {type}, status: {status}
it: Tipo: {type}, status: {status}

en: Types:
it: Tipi:

en: URL Details
it: Dettagli dell'URL

en: URL Information
it: Informazioni sull'URL

en: URL Not Found
it: URL non trovato

en: URL; [URL]; [URL|label]
it: URL; [URL]; [URL|etichetta]

en: URLs
it: URL

en: URLs with deprecated relationships
it: URL con relazioni obsolete

en: Unable to parse the tracklist you entered.
it: Non è possibile analizzare l'elenco di tracce che hai inserito.

en: Unauthorized Request
it: Richiesta non autorizzata

en: Unclassified instrument
it: Strumento non classificato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlink
it: Scollega

en: Unlinked Pseudo-Releases
it: Pseudo-pubblicazioni non collegate

en: Unspecified type
it: Tipo non specificato

en: Unsubscribe
it: Annulla sottoscrizione

en: Untrusted
it: Non attendibile

en: Up to {n}
it: Fino a {n}

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Page
it: Aggiorna pagina

en: Update Tags
it: Aggiorna tag

en: Update artist credits to use the new artist's name
it: Aggiorna gli accreditamenti dell'artista secondo il nome del nuovo artista

en: Update collection
it: Aggiorna collezione

en: Update the recording artist credit to match the track artist credit.
it: Aggiorna l'accreditamento artista della registrazione facendolo corrispondere a quello della traccia.

en: Update the recording title to match the track title.
it: Aggiorna il titolo della registrazione facendolo corrispondere al titolo della traccia.

en: Uploading image...
it: Caricamento dell'immagine in corso...

en: Uppercase roman numerals
it: Rendi maiuscoli i numeri romani

en: Usage Count
it: Numero di utilizzi

en: Use beta site
it: Utilizza la versione beta del sito

en: Use our <strong>XML web service</strong> or <strong>development libraries</strong> to create your own MusicBrainz-enabled applications.
it: Utilizza il nostro <strong>web service XML</strong> o le nostre <strong>librerie di sviluppo</strong> per creare le tue applicazioni basate su MusicBrainz.

en: Use the following fields to enter collaborations, see the {ac|Artist Credit} documentation for more information.
it: Utilizza i seguenti campi per inserire collaborazioni; vai alla documentazione sugli {ac|accreditamenti artista} per maggiori informazioni.

en: Use the following fields to search for a CD stub.
it: Utilizza i seguenti campi per cercare una bozza CD.

en: Use the following fields to search for a FreeDB entry.
it: Utilizza i seguenti campi per cercare una voce di FreeDB.

en: Use the following fields to search for an existing tracklist.
it: Utilizza i seguenti campi per cercare un elenco di tracce esistente.

en: Use track artists
it: Utilizza artisti tracce

en: Use track lengths
it: Utilizza durata tracce

en: Use track numbers
it: Utilizza numeri di traccia

en: Use track titles
it: Utilizza titoli tracce

en: Use {doc|advanced query syntax}
it: Utilizza la {doc|sintassi di ricerca avanzata}

en: User accounts must be more than 2 weeks old, have a confirmed email address, and more than 10 accepted edits in order to vote on others' edits.
it: Gli account utente devono avere almeno 2 settimane, possedere un indirizzo email confermato e avere più di 10 modifiche accettate per poter votare sulle modifiche altrui.

en: User name:
it: Nome utente:

en: User permissions
it: Permessi utente

en: User type:
it: Tipo utente:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Using this merge strategy, all mediums from all releases will be used. You may specify the new order of mediums. The order does not have to be continuous, but all medium positions must be positive, and multiple mediums cannot be in the same position
it: Con questa strategia di unione, tutti i supporti di tutte le pubblicazioni saranno conservati e potrai specificare il loro nuovo ordine. L'ordine può non essere continuo, ma tutte le posizioni devono essere numeri positivi e non è possibile che più supporti abbiano la stessa posizione

en: Validating file...
it: Validazione file in corso...

en: Various Artists
it: Artisti Vari

en: Version History
it: Cronologia versioni

en: Version:
it: Versione:

en: Video by {artist}
it: Video di {artist}

en: Video “{name}” by {artist}
it: Video “{name}” di {artist}

en: View all ratings
it: Visualizza tutte le valutazioni

en: View all relationships
it: Visualizza tutte le relazioni

en: View annotation history
it: Visualizza cronologia dell'annotazione

en: View annotation history.
it: Visualizza cronologia dell'annotazione.

en: View details
it: Visualizza dettagli

en: View on wiki
it: Visualizza nella wiki

en: View the human-readable rendering instead.
it: Visualizza la versione leggibile.

en: View this version
it: Visualizza questa versione

en: View transclusion history
it: Visualizza cronologia di transclusione

en: Vote
it: Vota

en: Vote NO
it: Vota NO

en: Vote YES
it: Vota SÍ

en: Vote on Edits
it: Vota le modifiche

en: Vote tally:
it: Conteggio dei voti:

en: Voted down
it: Rifiutate

en: Voter
it: Votante

en: Votes
it: Voti

en: Votes ({view_url|view})
it: Voti ({view_url|visualizza})

en: Votes against
it: Voti contro

en: Votes against:
it: Voti contro:

en: Votes by {name}
it: Voti di {name}

en: Votes cast
it: Voti espressi

en: Votes for
it: Voti a favore

en: Votes for/against:
it: Voti a favore/contro:

en: Votes for:
it: Voti a favore:

en: Voting
it: Votazione

en: Voting FAQ
it: Domande frequenti sui voti

en: Voting is closed.
it: La votazione si è conclusa.

en: Voting is not yet open. If you would like to support this candidate, you can second their nomination. If you do not support this candidate, please note that you cannot cast a "No" vote (or abstain) until two seconders have been found.
it: La votazione non è ancora aperta. Se vuoi appoggiare questo candidato, puoi sostenere la sua nomina. Se non vuoi appoggiarlo, ricorda che non potrai votare "No" (o astenerti) fino a quando non ci saranno due sostenitori.

en: Voting period (days)
it: Periodo di votazione (giorni)

en: Warning! "1990-10-25" is the bogus date that Amazon gives to all releases for which they don't know the actual date. <b>Please use this date only if you're certain this date is correct!</b>
it: Attenzione! "1990-10-25" è la data fasulla che Amazon assegna a tutte le pubblicazioni di cui non conoscono la data reale. <b>Utilizza questa data solo se sei sicuro che sia corretta!</b>

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: This relationship has pending edits. {show|Click here} to view these edits and make sure they do not conflict with your own.
it: Attenzione: questa relazione ha delle modifiche in corso. {show|Clicca qui} per visualizzare queste modifiche e assicurarti che non siano in conflitto con la tua.

en: Watched Artists
it: Artisti che seguo

en: We are sorry, but data for this report is not available right now.
it: Spiacenti, ma i dati di questo report non sono al momento disponibili.

en: We are unable to display history for this cover art.
it: Non è possibile visualizzare la cronologia di questa copertina.

en: We are unable to display history for this cover art. For a current listing of cover art, please see the {coverart|release's cover art page}.
it: Non è possibile visualizzare la cronologia di questa copertina. Per l'elenco attuale delle copertine, vai alla {coverart|pagina delle copertine della pubblicazione}.

en: We do not currently have any cover art for {release}.
it: Al momento non abbiamo nessuna copertina per {release}.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, please see the instructions below.
it: Sono stati trovati i seguenti dischi corrispondenti alla tua ricerca. Se nessuna di queste è la pubblicazione che stavi cercando, segui le istruzioni riportate qui sotto.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, you may search using the form below in order to attach this disc to another MusicBrainz release.
it: Sono stati trovati i seguenti dischi corrispondenti alla tua ricerca. Se nessuna di queste è la pubblicazione che stavi cercando, puoi effettuare una nuova ricerca utilizzando il modulo qui sotto per associare questo disco ad un'altra pubblicazione di MusicBrainz.

en: We found the following artists with very similar names:
it: Sono stati trovati i seguenti artisti con nomi molto simili:

en: We found the following labels with very similar names:
it: Sono state trovate le seguenti etichette con nomi molto simili:

en: We found the following places with very similar names:
it: Sono stati trovati i seguenti luoghi con nomi molto simili:

en: We found the following series with very similar names:
it: Sono state trovate le seguenti serie con nomi molto simili:

en: We have not received a donation from you recently. If you have just made a PayPal donation, then we have not received a notification from PayPal yet. Please wait a few minutes and reload this page to check again.
it: Non abbiamo ricevuto donazioni da te ultimamente. Se hai appena fatto una donazione su PayPal, non abbiamo ancora ricevuto la notifica da PayPal. Aspetta qualche minuto e ricarica questa pagina per controllare di nuovo.

en: We have sent you a verification email to <code>{email}</code>. Please check your mailbox and click on the link in the email to verify the new email address.
it: Una email di verifica è stata inviata a <code>{email}</code>. Controlla la tua casella di posta e clicca sul link contenuto nell'email per verificare il nuovo indirizzo email.

en: We used DiscID <code>{discid}</code> to look up this information.
it: Per cercare queste informazioni abbiamo usato l'ID disco <code>{discid}</code>.

en: We will use your birth date to display your age in years on your profile page.
it: La tua data di nascita sarà utilizzata per visualizzare la tua età (in anni) sulla pagina del tuo profilo.

en: We're terribly sorry for this problem. Please wait a few minutes and repeat your request &#x2014; the problem may go away.
it: Siamo desolati per questo inconveniente. Aspetta qualche minuto e poi riprova: il problema potrebbe essere stato risolto.

en: We've sent you information about your MusicBrainz account. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
it: Ti abbiamo inviato le informazioni sul tuo account di MusicBrainz. Se non ricevi l'email o continui ad avere problemi ad effettuare l'accesso, {link|contattaci}.

en: We've sent you instructions on how to reset your password. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
it: Ti abbiamo inviato le istruzioni per reimpostare la tua password. Se non ricevi l'email o continui ad avere problemi ad effettuare l'accesso, {link|contattaci}.

en: Web Application
it: Applicazione web

en: Website:
it: Sito web:

en: Welcome to MusicBrainz!
it: Benvenuto su MusicBrainz!

en: When I add a note to an edit, mail me all future notes for that edit.
it: Quando aggiungo una nota a una modifica, inviami via email tutte le note future su quella modifica.

en: When I vote on an edit, mail me all future notes for that edit.
it: Quando voto una modifica, inviami via email tutte le note future su quella modifica.

en: When you are ready to merge these, just click the Merge button. You may still add more to this merge queue by simply browsing to the entities page and following the merge link.
it: Quando sei pronto ad unire queste entità, clicca il bottone "Unisci". Puoi ancora aggiungere altre entità a questa coda di unione semplicemente andando sulla loro pagina e cliccando su "Unisci".

en: Wiki Transcluder
it: Transclusore wiki

en: Wiki version
it: Versione wiki

en: Wikipedia content provided under the terms of the {license_link|Creative Commons BY-SA license}
it: Contenuto di Wikipedia fornito ai termini della {license_link|licenza Creative Commons BY-SA}.

en: Work
it: Opera

en: Work Attributes
it: Attributi dell'opera

en: Work Details
it: Dettagli dell'opera

en: Work Not Found
it: Opera non trovata

en: Work Type:
it: Tipo di opera:

en: Work annotations
it: Annotazioni di opere

en: Work information
it: Informazioni sull'opera

en: Work ratings
it: Valutazioni di opere

en: Work type:
it: Tipo di opera:

en: Work:
it: Opera:

en: Works
it: Opere

en: Works with annotations
it: Opere con annotazioni

en: Works with deprecated relationships
it: Opere con relazioni obsolete

en: Works with possible duplicate relationships
it: Opere che potrebbero avere relazioni doppie

en: Writers
it: Autori

en: Writers:
it: Autori:

en: XML Web Service
it: Web Service XML

en: YYYY
it: AAAA

en: Year
it: Anno

en: Year:
it: Anno:

en: Yes
it: Sì

[ctx: vote]
en: Yes
it: Sì

en: Yes vote count
it: Numero di voti positivi

en: Yes, I am sure
it: Sì, sono sicuro

en: Yes, I still want to create a new artist.
it: Sì, voglio comunque creare un nuovo artista.

en: Yes, I still want to create a new label.
it: Sì, voglio comunque creare una nuova etichetta.

en: Yes, I still want to create a new place.
it: Sì, voglio comunque creare un nuovo luogo.

en: Yes, I still want to create a new series.
it: Sì, voglio comunque creare una nuova serie.

en: Yes, I'm sure
it: Sì, sono sicuro

en: You are about to add an ISRC to this recording. The ISRC must be entered in standard <code>CCXXXYYNNNNN</code> format:
it: Stai per aggiungere un ISRC a questa registrazione. L'ISRC deve essere inserito nel formato standard <code>CCXXXYYNNNNN</code>:

en: You are about to add an ISWC to this work. The ISWC must be entered in standard <code>T-DDD.DDD.DDD-C</code> format:
it: Stai per aggiungere un ISWC a quest'opera. L'ISWC deve essere inserito nel formato standard <code>T-DDD.DDD.DDD-C</code>:

en: You are about to enter an edit that will change the durations of tracks to match that of the below disc ID.
it: Stai per inserire una modifica che cambierà la durata delle tracce per corrispondere a quelle dell'ID disco qui sotto.

en: You are about to merge the following areas into a single area. Please select the area which you would like other areas to be merged into:
it: Stai per unire le seguenti aree in un'area unica. Seleziona l'area in cui vuoi che vengano unite le altre:

en: You are about to merge the following artists into a single artist. Please select the artist which you would like other artists to be merged into:
it: Stai per unire i seguenti artisti in un artista unico. Seleziona l'artista in cui vuoi che vengano uniti gli altri:

en: You are about to merge the following events into a single event. Please select the event which you would like other events to be merged into:
it: Stai per unire i seguenti eventi in un evento unico. Seleziona l'evento in cui vuoi che vengano uniti gli altri:

en: You are about to merge the following instruments into a single instrument. Please select the instrument which you would like other instruments to be merged into:
it: Stai per unire i seguenti strumenti in uno strumento unico. Seleziona lo strumento in cui vuoi che vengano uniti gli altri:

en: You are about to merge the following labels into a single label. Please select the label which you would like other labels to be merged into:
it: Stai per unire le seguenti etichette in un'etichetta unica. Seleziona l'etichetta in cui vuoi che vengano unite le altre:

en: You are about to merge the following places into a single place. Please select the place which you would like other places to be merged into:
it: Stai per unire i seguenti luoghi in un unico luogo. Seleziona il luogo in cui vuoi che vengano uniti gli altri:

en: You are about to merge the following recordings into a single recording. Please select the recording which you would like other recordings to be merged into:
it: Stai per unire le seguenti registrazioni in una registrazione unica. Seleziona la registrazione in cui vuoi che vengano unite le altre:

en: You are about to merge the following release groups into a single release group. Please select the release group which you would like other release groups to be merged into:
it: Stai per unire i seguenti gruppi di pubblicazioni in un gruppo unico. Seleziona il gruppo di pubblicazioni in cui vuoi che vengano uniti gli altri:

en: You are about to merge the following releases into a single release. Please select the release which you would like the other releases to be merged into:
it: Stai per unire le seguenti pubblicazioni in una pubblicazione unica. Seleziona la pubblicazione in cui vuoi che vengano unite le altre:

en: You are about to merge the following series into a single series. Please select the series which you would like other series to be merged into:
it: Stai per unire le seguenti serie in una serie unica. Seleziona la serie in cui vuoi che vengano uniti le altre:

en: You are about to merge the following works into a single work. Please select the work that you would like the other works merged into:
it: Stai per unire le seguenti opere in un'opera unica. Seleziona l'opera in cui vuoi che vengano unite le altre:

en: You are currently subscribed. {unsub|Unsubscribe}?
it: Al momento sei sottoscritto. Vuoi {unsub|annullare la sottoscrizione}?

en: You are currently watching the following artists for new releases.
it: Al momento stai seguendo le nuove pubblicazioni di questi artisti.

en: You are not currently able to add notes to this edit. ({url|Details})
it: Al momento non puoi aggiungere note a questa modifica. ({url|Maggiori informazioni})

en: You are not currently able to vote on this edit. ({url|Details})
it: Al momento non puoi votare su questa modifica. ({url|Maggiori informazioni})

en: You are not currently subscribed. {sub|Subscribe}?
it: Al momento non sei sottoscritto. Vuoi {sub|sottoscriverti}?

en: You are not currently watching any artists for new releases.
it: Al momento non stai seguendo le nuove pubblicazioni di nessun artista.

en: You are subscribed to {n} private collection. | You are subscribed to {n} private collections.
it[0]: Sei sottoscritto a {n} collezione privata.
it[1]: Sei sottoscritto a {n} collezioni private.

en: You are viewing releases by {artist}.
it: Stai visualizzando le pubblicazioni di {artist}.

en: You can enter the data from the CD as it appears on the CD itself and not worry about becoming a part of MusicBrainz. CDs entered in this method will still be available to client programs. However, it won't be included in the main MusicBrainz database until an editor decides to take your submitted information, ensures it meets our standards and inserts it into the main database.
it: Puoi inserire i dati del CD come compaiono sul CD stesso e non preoccuparti di prendere parte a MusicBrainz. I CD inseriti con questo metodo saranno comunque disponibili ai programmi client. Tuttavia, non saranno inclusi nel database principale di MusicBrainz finché un editor non deciderà di prendere le informazioni che hai inviato, assicurarsi che rispettino i nostri standard e inserirle nel database principale.

en: You can pick the level you prefer here: your country, region or city. Be as specific as you want to!
it: Puoi scegliere il livello che preferisci: il tuo Paese, la tua regione o la tua città. Decidi tu quanto essere specifico!

en: You cannot add a CD stub while logged in to MusicBrainz. Please {add_rel|add a new release instead}.
it: Non puoi aggiungere una bozza CD se hai effettuato l'accesso a MusicBrainz. {add_rel|Aggiungi una nuova pubblicazione}!

en: You cannot remove the attribute "{name}" because it is still in use.
it: Non puoi rimuovere l'attributo "{name}" perché è ancora in uso.

en: You cannot remove the relationship attribute "{type}" as it is still in use by other relationships.
it: Non puoi rimuovere l'attributo di relazione "{type}" poiché è ancora in uso in altre relazioni.

en: You cannot use the same country more than once.
it: Non puoi utilizzare lo stesso Paese più di una volta.

en: You cannot vote for this candidate, because you are not an auto-editor.
it: Non puoi votare per questo candidato perché non sei un auto-editor.

en: You cannot vote for this candidate, because you proposed / seconded them.
it: Non puoi votare per questo candidato poiché lo hai proposto o sostenuto.

en: You currently have the following entities selected for merging:
it: Hai selezionato le seguenti entità per unirle:

en: You do not have any registered applications.
it: Non hai registrato nessuna applicazione.

en: You have granted access to {app}. Next, return to {app} and copy this token to complete the authorization process:
it: Hai permesso l'accesso a {app}. Ora ritorna a {app} e copia questo token per completare il processo di autorizzazione:

en: You have no attendance lists!
it: Non hai nessun elenco di partecipazione!

en: You have no collections!
it: Non hai nessuna collezione!

en: You have no collections.
it: Non hai nessuna collezione.

en: You have not authorized any applications.
it: Non hai autorizzato nessuna applicazione.

en: You have used the {valink|Various Artists} special purpose artist on this recording.
it: Hai utilizzato l'artista speciale {valink|Artisti vari} su questa registrazione.

en: You haven't added any media yet. Click on the "Add Disc" button below to add one.
it: Non hai ancora aggiunto nessun supporto. Clicca sul pulsante "Aggiungi disco" qui sotto per aggiungerne uno.

en: You haven‘t entered a complete artist credit.
it: Non hai inserito un accreditamento artista completo.

en: You haven’t made any changes!
it: Non hai effettuato nessuna modifica!

en: You haven’t selected a label for “{name}”.
it: Non hai selezionato un'etichetta per "{name}".

en: You may enter an edit note while cancelling this edit. This can be useful to point editors to another edit.
it: Puoi inserire una nota di modifica durante l'annullamento di questa modifica: può essere utile per indirizzare gli editor verso un'altra modifica.

en: You may not edit special purpose artists
it: Non puoi modificare gli artisti speciali

en: You may proceed to {profile|your user profile}, or maybe you want to {edit|start editing}!
it: Puoi visitare il tuo {profile|profilo utente}, o forse preferisci {edit|iniziare a contribuire}!

en: You must be logged in to vote on edits
it: Devi effettuare l'accesso per votare sulle modifiche.

en: You must enter a title and select an artist for every track.
it: Devi inserire un titolo e selezionare un artista per ogni traccia.

en: You must first {url|add and verify your email address} before being able to edit or add anything to the database.
it: Devi {url|aggiungere e verificare il tuo indirizzo email} prima di poter modificare o aggiungere dati al database.

en: You must provide a working email address if you wish to contribute to the database.
it: Devi fornire un indirizzo email funzionante se vuoi contribuire al database.

en: You must provide an edit note when adding a release.
it: Devi inserire una nota di modifica quando aggiungi una pubblicazione.

en: You must select an existing release group.
it: Devi selezionare un gruppo di pubblicazioni esistente.

en: You need to be certain that this disc ID was added to this release erroneously, since a release can have multiple valid disc IDs, and each disc ID can belong to more than one release. For more in-depth information about this topic, please see our {doc|CD submission guide}.
it: Devi essere sicuro che questo ID disco è stato associato per sbaglio a questa pubblicazione! Ricorda che una pubblicazione può avere più ID disco validi e ogni ID disco può appartenere a più di una pubblicazione. Per informazioni più dettagliate sul tema, consulta la nostra {doc|guida all'invio di ID disco}.

en: You need to be logged in to view this page.
it: Devi effettuare l'accesso per visualizzare questa pagina.

en: You selected {area}.
it: Hai selezionato {area}.

en: You selected {label}.
it: Hai selezionato {label}.

en: You selected {releasegroup}.
it: Hai selezionato {releasegroup}.

en: You will never be nagged again!
it: Non sarai mai più scocciato!

en: You will not be nagged for another {days} days.
it: Non sarai scocciato per altri {days} giorni.

en: You're removing the alias <em>{alias}</em>.
it: Stai rimuovendo l'alias <em>{alias}</em>.

en: Your email has been successfully sent! Click {link|here} to continue to {user}'s profile.
it: La tua email è stata inviata con successo! Clicca {link|qui} per andare al profilo di {user}.

en: Your homepage and biography will not show until you have confirmed your email.
it: La tua homepage e la tua biografia non appariranno finché non avrai confermato il tuo indirizzo email.

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata reimpostata.

en: Your preferences have been saved. Click {link|here} to continue to your user page.
it: Le tue preferenze sono state salvate. Clicca {link|qui} per andare alla tua pagina utente.

en: Your profile has been updated.
it: Il tuo profilo è stato aggiornato.

en: Your search query was deemed invalid by our ruthless search server.
it: Il nostro spietato server di ricerca ha considerato la tua ricerca non valida.

en: Your search took too long and was cancelled. It may help to be more specific, or to try again.
it: La tua ricerca è durata troppo tempo ed è stata annullata. Puoi specificare meglio oppure riprovare.

en: Your username will be publicly visible.
it: Il tuo nome utente sarà visibile pubblicamente.

en: You’ve seeded some Disc IDs that aren’t matched to any medium. If this is wrong, use the “Attach Disc ID” options below.
it: Hai fornito alcuni ID disco che non corrispondono a nessun supporto. Se questo è sbagliato, utilizza le opzioni qui sotto per associare un ID disco.

en: You’ve used the {valink|Various Artists} special purpose artist on some tracks below. {valink|Various Artists} should very rarely be used on tracks; please make sure the artists have been entered correctly.
it: Hai utilizzato l'artista di uso speciale {valink|Artisti Vari} in alcune delle tracce qui sotto. {valink|Artisti Vari} non va normalmente utilizzato nelle tracce; assicurati di aver inserito correttamente gli artisti.

en: [removed]
it: [rimosso]

en: [unknown]
it: [sconosciuto]

en: after
it: dopo

en: aged {num}
it: a {num} anni

en: all
it: tutte

en: any
it: una qualsiasi

en: appears on:
it: compare in:

en: areas
it: aree

en: artists
it: artisti

en: auto-edits
it: auto-modifiche

en: automatically applied
it: inserito automaticamente

en: before
it: prima

en: between
it: tra

en: by
it: di

en: by {artist}
it: di {artist}

en: cancelled
it: cancellato

en: credited as
it: accreditato come

en: diff
it: confronto

en: do not match
it: non corrispondono a

en: editors
it: editor

en: edits
it: modifiche

en: end date
it: data finale

en: ended
it: inattivo

en: entity0 cardinality:
it: Cardinalità entity0:

en: entity1 cardinality:
it: Cardinalità entity1:

en: events
it: eventi

en: from {begin_date} until {end_date}
it: dal {begin_date} al {end_date}

en: from {date} to ????
it: dal {date} al ????

en: from {date} to present
it: dal {date} a oggi

en: fully loaded
it: caricato completamente

en: help
it: guida

en: hide tracklist
it: nascondi elenco di tracce

en: historical
it: storica

en: historical, until {end}
it: storica, fino al {end}

en: historical, {begin}-{end}
it: storica, {begin}-{end}

en: import
it: importa

en: in {date}
it: nel {date}

en: instruments
it: strumenti

en: is
it: è

en: is after
it: è dopo

en: is before
it: è prima

en: is between
it: è tra

en: is in my subscriptions
it: è nelle mie sottoscrizioni

en: is less than
it: è meno di

en: is more than
it: è più di

en: is not
it: non è

en: labels
it: etichette

en: limited user
it: utente limitato

en: link
it: collegamento

en: match
it: corrispondono a

en: more
it: più

en: more...
it: altri...

en: newest first
it: prima i più recenti

en: nominate for auto-editor
it: nomina al ruolo di auto-editor

en: non-auto-edits
it: non auto-modifiche

en: none
it: nessuno

en: oldest first
it: prima i più vecchi

en: on
it: il

en: on {date}
it: il {date}

en: or drop files here
it: o rilascia qui i file

en: original
it: originale

en: places
it: luoghi

en: plus {n} other anonymous user | Plus {n} other anonymous users
it[0]: più {n} altro utente anonimo
it[1]: più altri {n} utenti anonimi

en: plus {n} other hidden user | plus {n} other hidden user
it[0]: più {n} altro utente nascosto
it[1]: più {n} altri utenti nascosti

en: plus {n} other private collection | plus {n} other private collections
it[0]: più {n} altra collezione privata
it[1]: più altre {n} collezioni private

en: preview:
it: anteprima:

en: primary for {locale}
it: primario per {locale}

en: randomly
it: in maniera casuale

en: raw edit data
it: dati di modifica grezzi

en: recording
it: registrazione

en: recordings
it: registrazioni

en: release groups
it: gruppi di pubblicazioni

en: releases
it: pubblicazioni

en: resend verification email
it: invia nuovamente email di verifica

en: search
it: cerca

en: see all ratings
it: Visualizza tutte le valutazioni

en: see all versions of this release, {count} available | see all versions of this release, {count} available
it[0]: visualizza tutte le versioni di questa pubblicazione, disponibile {count}
it[1]: visualizza tutte le versioni di questa pubblicazione, disponibili {count}

en: send email
it: invia email

[ctx: plural]
en: series
it: serie

en: show tracklist
it: visualizza elenco di tracce

en: start date
it: data iniziale

en: subscribe
it: sottoscriviti

en: tab or 4 spaces and: * bullets; 1., a., A., i., I. numbered items; spaces alone indent
it: tab o 4 spazi e: * punti; 1., a., A., i., I. elementi numerati; spazi semplici rientro

en: track
it: traccia

en: track {tracks} | tracks {tracks}
it[0]: traccia {tracks}
it[1]: tracce {tracks}

en: tracks
it: tracce

en: unsubscribe
it: annulla sottoscrizione

en: until {date}
it: fino al {date}

en: view all aliases
it: visualizza tutti gli alias

en: works
it: opere

en: {about|More Information} &#x2014; {faq|FAQs} &#x2014; {contact|Contact Us}
it: {about|Informazioni aggiuntive} &#x2014; {faq|Domande frequenti} &#x2014; {contact|Contattaci}

en: {almost_last_list_item} and {last_list_item}
it: {almost_last_list_item} e {last_list_item}

en: {app} is requesting permission to:
it: {app} richiede il permesso per:

en: {artist} as {name}
it: {artist} come {name}

en: {artist} has no releases which have only {n} track. | {artist} has no releases which have {n} tracks.
it[0]: {artist} non ha nessuna pubblicazione con solo {n} traccia.
it[1]: {artist} non ha nessuna pubblicazione con {n} tracce.

en: {collection} by {owner}
it: {collection} di {owner}

en: {count} ({url|view list})
it: {count} ({url|visualizza elenco})

en: {count} ({view_url|view})
it: {count} ({view_url|visualizza})

en: {count} private rating not listed. | {count} private ratings not listed.
it[0]: {count} valutazione privata non elencata.
it[1]: {count} valutazioni private non elencate.

en: {doc|Auto-Editor}
it: {doc|Auto-editor}

en: {doc|Disc ID}:
it: {doc|ID disco}:

en: {doc|Learn more}
it: {doc|Maggiori informazioni}

en: {doc|Location Editor}
it: {doc|Editor di luoghi}

en: {doc|Relationship Editor}
it: {doc|Editor di relazioni}

en: {doc|Transclusion Editor}
it: {doc|Editor di transclusione}

en: {editor} is subscribed to {n} private collection. | {editor} is subscribed to {n} private collections.
it[0]: {editor} è sottoscritto a {n} collezione privata.
it[1]: {editor} è sottoscritto a {n} collezioni private.

en: {editor} is subscribed to:
it: {editor} è sottoscritto a:

en: {edit} has received one or more "no" votes, you must leave an edit note before you can approve it.
it: {edit} ha ricevuto almeno un voto negativo, devi lasciare una nota di modifica prima di poterlo approvare.

en: {entity_type} by {artist}
it: {entity_type} di {artist}

en: {entity} by {artist}
it: {entity} di {artist}

en: {entity} has no aliases.
it: {entity} non ha nessun alias.

en: {format} {position} {name} on {release} by {artist}
it: {format} {position} {name} di {release} di {artist}

en: {link} has no ratings.
it: {link} non ha nessuna valutazione.

en: {link} has no relationships.
it: {link} non ha relazioni.

en: {mbid|<abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr>}:
it: {mbid|<abbr title="Identificatore di MusicBrainz">MBID</abbr>}:

en: {medium_format} {position} on {release}
it: {medium_format} {position} di {release}

en: {medium_format} {position}: {medium_name} on {release}
it: {medium_format} {position}: {medium_name} di {release}

en: {num} area found | {num} areas found
it[0]: {num} area trovata
it[1]: {num} aree trovate

en: {num} artist | {num} artists
it[0]: {num} artista
it[1]: {num} artisti

en: {num} artist found | {num} artists found
it[0]: {num} artista trovato
it[1]: {num} artisti trovati

en: {num} collection | {num} collections
it[0]: {num} collezione
it[1]: {num} collezioni

en: {num} day | {num} days
it[0]: {num} giorno
it[1]: {num}&#xa0;giorni

en: {num} day ago | {num} days ago
it[0]: {num} giorno fa
it[1]: {num}&#xa0;giorni fa

en: {num} event found | {num} events found
it[0]: {num} evento trovato
it[1]: {num} eventi trovati

en: {num} instrument found | {num} instruments found
it[0]: {num} strumento trovato
it[1]: {num} strumenti trovati

en: {num} label | {num} labels
it[0]: {num} etichetta
it[1]: {num} etichette

en: {num} label found | {num} labels found
it[0]: {num} etichetta trovata
it[1]: {num} etichette trovate

en: {num} month | {num} months
it[0]: {num} mese
it[1]: {num}&#xa0;mesi

en: {num} month ago | {num} months ago
it[0]: {num} mese fa
it[1]: {num}&#xa0;mesi fa

en: {num} place found | {num} places found
it[0]: {num} luogo trovato
it[1]: {num} luoghi trovati

en: {num} recording found | {num} recordings found
it[0]: {num} registrazione trovata
it[1]: {num} registrazioni trovate

en: {num} release found | {num} releases found
it[0]: {num} pubblicazione trovata
it[1]: {num} pubblicazioni trovate

en: {num} release found matching your query. | {num} release found matching your query.
it[0]: Trovata {num} pubblicazione corrispondente alla tua ricerca.
it[1]: Trovate {num} pubblicazioni corrispondenti alla tua ricerca.

en: {num} release group found | {num} release groups found
it[0]: {num} gruppo di pubblicazioni trovato
it[1]: {num} gruppi di pubblicazioni trovati

en: {num} series | {num} series
it[0]: {num} serie
it[1]: {num} serie

en: {num} series found | {num} series found
it[0]: {num} serie trovata
it[1]: {num} serie trovate

en: {num} user might attend: | {num} users might attend:
it[0]: {num} utente potrebbe partecipare:
it[1]: {num} utenti potrebbero partecipare:

en: {num} work found | {num} works found
it[0]: {num} opera trovata
it[1]: {num} opere trovate

en: {num} year | {num} years
it[0]: {num} anno
it[1]: {num}&#xa0;anni

en: {num} year ago | {num} years ago
it[0]: {num} anno fa
it[1]: {num}&#xa0;anni fa

en: {owner} (in list {collection})
it: {owner} (nell'elenco {collection})

en: {relationship_documentation_url|Documentation}
it: {relationship_documentation_url|Documentazione}

en: {release} by {artist}
it: {release} di {artist}

en: {release} has been added to {num} collection: | {release} has been added to {num} collections:
it[0]: {release} è stata aggiunta a {num} collezione:
it[1]: {release} è stata aggiunta a {num} collezioni:

en: {release} has not been added to any collections.
it: {release} non è stata aggiunta a nessuna collezione.

en: {type0}-{type1} Relationship Types
it: Tipi di relazione {type0}-{type1}

en: {type0}-{type1} relationship types
it: Tipi di relazione {type0}-{type1}

en: {uri|Delete my account}
it: {uri|Elimina il mio account}

en: {uri|Return to musicbrainz.org}.
it: {uri|Ritorna a musicbrainz.org}.

en: {user} has no public collections.
it: {user} non ha nessuna collezione pubblica.

en: {user} has not rated anything.
it: {user} non ha valutato nulla.

en: {user} has not tagged anything with '{tag}'.
it: {user} non ha taggato niente come '{tag}'.

en: {user} has not tagged anything.
it: {user} non ha taggato niente.

en: {valink|Various Artists} should very rarely be used on recordings, make sure that the artist has been entered correctly.
it: {valink|Artisti vari} non va normalmente usato nelle registrazioni: assicurati che gli artisti siano stati inseriti correttamente.

en: {yes} yes : {no} no
it: {yes} sì : {no} no

en: « Previous
it: « Precedente

en: This beta test server allows testing of new features with the live database.
it: Questo server di beta testing permette di verificare le nuove funzioni sul database ufficiale di MusicBrainz.

en: '{id}' is not a valid MusicBrainz ID
it: '{id}' non è un ID di MusicBrainz valido

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been automatically accepted and applied. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been automatically accepted and applied.
it[0]: Grazie, la tua {edit_url|modifica} ({edit_ids}) è stata accettata e applicata automaticamente.
it[1]: Grazie, le tue {num_edits} {edit_url|modifiche} ({edit_ids}) sono state accettate e applicate automaticamente.

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been entered into the edit queue for peer review. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been entered into the edit queue for peer review.
it[0]: Grazie, la tua {edit_url|modifica} ({edit_ids}) è stata inserita nella coda di modifiche sottoposte a revisione paritaria.
it[1]: Grazie, le tue {num_edits} {edit_url|modifiche} ({edit_ids}) sono state inserite nella coda di modifiche sottoposte a revisione paritaria.

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been entered, with {num_open_edits} in the edit queue for peer review, and the rest automatically accepted and applied. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been entered, with {num_open_edits} in the edit queue for peer review, and the rest automatically accepted and applied.
it[0]: Grazie, la tua {edit_url|modifica} ({edit_ids}) è stata inserita, con {num_open_edits} nella coda di modifiche sottoposte a revisione paritaria e il resto accettato e applicato automaticamente.
it[1]: Grazie, le tue {num_edits} {edit_url|modifiche} ({edit_ids}) sono state inserite, con {num_open_edits} nella coda di modifiche sottoposte a revisione paritaria e il resto accettato e applicato automaticamente.

en: The user ID is missing or is in an invalid format.
it: L'ID utente è mancante o è in un formato non valido.

en: The email address is missing.
it: L'indirizzo email è mancante.

en: The time is missing or is in an invalid format.
it: La durata è mancante o è in un formato non valido.

en: The verification key is missing.
it: La chiave di verifica è mancante.

en: The checksum is invalid, please double check your email.
it: La checksum non è valida, per favore ricontrolla l'email.

en: Sorry, this email verification link has expired.
it: Spiacenti, questo link di verifica email è scaduto.

en: The user with ID '{user_id}' could not be found.
it: Impossibile trovare l'utente con ID '{user_id}'.

en: We were unable to send login information to your email address.  Please try again,
                 however if you continue to experience difficulty contact us at support@musicbrainz.org.
it: Non è stato possibile inviare le informazioni di accesso al tuo indirizzo email.  Per favore prova di nuovo,
                 ma se continui ad incontrare difficoltà contattaci all'indirizzo support@musicbrainz.org.

en: There is no user with this username
it: Non c'è nessun utente con questo nome

en: There is no user with this username and email
it: Non c'è nessun utente con questo nome e indirizzo email

en: We can't send a password reset email, because we have no email on record for this user.
it: Impossibile inviare una email per reimpostare la password perché non è stato trovato nessun indirizzo email registrato per questo utente.

en: Missing one or more required parameters.
it: Almeno un parametro necessario mancante.

en: Sorry, this password reset link has expired.
it: Spiacenti, questo link per reimpostare la password è scaduto.

en: There is no user with this email
it: Non c'è nessun utente con questo indirizzo email

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata cambiata.

en: <strong>We were unable to send a confirmation email to you.</strong><br/>Please confirm that you have entered a valid
                 address by editing your {settings|account settings}. If the problem still persists, please contact us at
                 {mail|support@musicbrainz.org}.
it: <strong>Non è stato possibile inviarti un'email di conferma.</strong><br/>Assicurati di aver inserito un indirizzo
                 valido modificando le {settings|impostazioni del tuo account}. Se il problema persiste, contattaci all'indirizzo
                 {mail|support@musicbrainz.org}.

en: User successfully edited.
it: Utente modificato con successo.

en: Banner updated. Remember that each server has its own, independent banner.
it: Banner aggiornato. Ricordati che ogni server ha il suo banner indipendente dagli altri.

en: You cannot merge a special purpose artist into another artist
it: Non è possibile unire un artista speciale con un altro artista.

en: You cannot merge into Deleted Artist
it: Non puoi unire con Artista eliminato

en: '{id}' is not a valid election ID
it: '{id}' non è un ID elezione valido

en: The required TOC parameter was invalid or not present
it: Il parametro obbligatorio TOC non è valido o è assente

en: Please provide a medium ID
it: Inserisci un ID supporto

en: Could not find medium
it: Impossibile trovare il supporto

en: The provided CD TOC is not valid
it: Il CD TOC fornito non è valido

en: The provided medium id is not valid
it: L'ID supporto fornito non è valido

en: This CDTOC is already attached to this medium
it: Questo CD TOC è già associato a questo supporto

en: The selected medium cannot have disc IDs
it: Il supporto selezionato non può possedere un ID disco

en: The provided artist id is not valid
it: L'ID artista fornito non è valido

en: '{id}' is not a valid FreeDB ID
it: '{id}' non è un ID di FreeDB valido

en: '{types}' is not a valid pair of types for relationships.
it: '{types}' non è una coppia di tipi valida per le relazioni.

en: This merge strategy is not applicable to the releases you have selected.
it: Questa strategia di unione non è applicabile alle pubblicazioni che hai selezionato.

en: The annotation revision ID must be a positive integer
it: L'ID della revisione dell'annotazione deve essere un numero intero positivo

en: The old and new annotation ids must be unique, positive integers.
it: Gli ID della vecchia e nuova annotazione devono essere numeri interi unici e positivi.

en: Our Redis server appears to be down; some features may not work as intended or expected.
it: Il nostro server Redis sembra essere inattivo; alcune funzionalità potrebbero non funzionare come previsto.

en: Series that have different entity types cannot be merged.
it: Le serie con tipi di entità diversi non possono essere unite.

en: The editor {name} has no email address attached to their account.
it: L'editor {name} non ha nessun indirizzo email collegato al suo account.

en: Your message could not be sent
it: Non è stato possibile inviare il tuo messaggio

en: '{type}' is not an entity type that can have ratings.
it: '{type}' non è un tipo di entità che può ricevere valutazioni.

en: Invalid TOC
it: TOC non valido

en: You must be logged in to submit edits. {url|Log in} first, and then try submitting your edits again.
it: Devi effettuare l'accesso per inviare delle modifiche. {url|Accedi} e poi riprova a inviare le tue modifiche.

en: Since your edit adding this object was still open, that edit has been cancelled instead of opening a new edit.
it: Visto che la tua modifica che aggiungeva questo oggetto era ancora aperta, anziché aprire una nuova modifica abbiamo annullato quella esistente.

en: No title provided
it: Nessun titolo fornito

en: No artist names provided
it: Nessun nome artista fornito

en: Not all tracks specify an artist
it: Non tutte le tracce hanno un artista specificato

en: Not all tracks have a title
it: Non tutte le tracce hanno un titolo

en: Cannot add a CD stub with no tracks
it: Impossibile aggiungere una bozza CD senza tracce

en: Incomplete TOC data
it: Dati TOC incompleti

en: Missing disc ID
it: ID disco mancante

en: Disc ID does match parsed TOC
it: L'ID disco corrisponde al TOC analizzato

en: Number of submitted tracks does not match track count in TOC
it: Il numero delle tracce inviate non corrisponde alle informazioni presenti nel TOC

en: Invalid barcode
it: Codice a barre non valido

en: There are already MusicBrainz releases with this disc ID
it: Ci sono già pubblicazioni con questo ID disco su MusicBrainz

en: There is already a CD stub with this disc ID
it: C'è già una bozza CD con questo ID disco

en: [No lyrics]
it: [Nessun testo]

en: {t0}-{t1} relationships
it: {t0}-{t1} relazioni

en: Total
it: Totale

en: Add area alias
it: Aggiungi alias all'area

en: Add area annotation
it: Aggiungi annotazione all'area

en: Add area
it: Aggiungi area

en: Remove area
it: Rimuovi area

en: Remove area alias
it: Rimuovi alias dall'area

en: Edit area
it: Modifica area

en: Edit area alias
it: Modifica alias dell'area

en: Merge areas
it: Unisci aree

en: Add artist alias
it: Aggiungi alias all'artista

en: Add artist annotation
it: Aggiungi annotazione all'artista

en: Add artist
it: Aggiungi artista

en: Remove artist
it: Rimuovi artista

en: Remove artist alias
it: Rimuovi alias dall'artista

en: Edit artist
it: Modifica artista

en: Edit artist alias
it: Modifica alias dell'artista

en: Edit artist credit
it: Modifica accreditamento dell'artista

en: Merge artists
it: Unisci artisti

en: Add event alias
it: Aggiungi alias all'evento

en: Add event annotation
it: Aggiungi annotazione all'evento

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Remove event
it: Rimuovi evento

en: Remove event alias
it: Rimuovi alias dall'evento

en: Edit event
it: Modifica evento

en: Edit event alias
it: Modifica alias dell'evento

en: Merge events
it: Unisci eventi

en: Add disc ID
it: Aggiungi ID disco

en: Add release annotation
it: Aggiungi annotazione alla pubblicazione

en: Add release events (historic)
it: Aggiungi eventi di pubblicazione (storico)

en: Add track (historic)
it: Aggiungi traccia (storico)

en: Add track
it: Aggiungi traccia

en: Change artist quality (historic)
it: Cambia qualità dell'artista (storico)

en: Change release group
it: Cambia gruppo di pubblicazioni

en: Change track artist (historic)
it: Cambia artista della traccia (storico)

en: Edit relationship (historic)
it: Modifica relazione (storico)

en: Edit release attributes (historic)
it: Modifica attributi della pubblicazione (storico)

en: Edit release events (historic)
it: Modifica eventi di pubblicazione (storico)

en: Edit release language (historic)
it: Modifica lingua della pubblicazione (storico)

en: Edit release name (historic)
it: Modifica nome della pubblicazione (storico)

en: Edit track length (historic)
it: Modifica durata della traccia (storico)

en: Edit track name (historic)
it: Modifica nome della traccia (storico)

en: Edit track number (historic)
it: Modifica numero della traccia (storico)

en: Convert release to single artist (historic)
it: Converti in pubblicazione di artista singolo (storico)

en: Merge releases
it: Unisci pubblicazioni

en: Move disc ID
it: Sposta ID disco

en: Move release (historic)
it: Sposta pubblicazione (storico)

en: Change release group (historic)
it: Cambia gruppo di pubblicazioni (storico)

en: Remove disc ID
it: Rimuovi ID disco

en: Remove label alias
it: Rimuovi alias dall'etichetta

en: Remove relationship (historic)
it: Rimuovi relazione (storico)

en: Remove release
it: Rimuovi pubblicazione

en: Remove release events (historic)
it: Rimuovi eventi di pubblicazione (storico)

en: Remove releases (historic)
it: Rimuovi pubblicazioni (storico)

en: Convert release to multiple artists (historic)
it: Converti in pubblicazione di artisti multipli (storico)

en: Set track lengths
it: Imposta durata tracce

en: Add instrument alias
it: Aggiungi un alias allo strumento

en: Add instrument annotation
it: Aggiungi annotazione allo strumento

en: Add instrument
it: Aggiungi strumento

en: Remove instrument
it: Rimuovi strumento

en: Remove instrument alias
it: Rimuovi alias dallo strumento

en: Edit instrument
it: Modifica strumento

en: Edit instrument alias
it: Modifica alias dello strumento

en: Merge instruments
it: Unisci strumenti

en: Add label alias
it: Aggiungi alias all'etichetta

en: Add label annotation
it: Aggiungi annotazione all'etichetta

en: Add label
it: Aggiungi etichetta

en: Remove label
it: Rimuovi etichetta

en: Edit label
it: Modifica etichetta

en: Edit label alias
it: Modifica alias dell'etichetta

en: Merge labels
it: Unisci etichette

en: Add medium
it: Aggiungi supporto

en: Remove medium
it: Rimuovi supporto

en: Edit medium
it: Modifica supporto

en: Remove PUID
it: Rimuovi PUID

en: Add place alias
it: Aggiungi alias al luogo

en: Add place annotation
it: Aggiungi annotazione al luogo

en: Add place
it: Aggiungi luogo

en: Remove place
it: Rimuovi luogo

en: Remove place alias
it: Rimuovi alias dal luogo

en: Edit place
it: Modifica luogo

en: Edit place alias
it: Modifica alias del luogo

en: Merge places
it: Unisci luoghi

en: Add recording annotation
it: Aggiungi annotazione alla registrazione

en: Add ISRCs
it: Aggiungi ISRC

en: Add PUIDs
it: Aggiungi PUID

en: Add standalone recording
it: Aggiungi registrazione indipendente

en: Remove recording
it: Rimuovi registrazione

en: Edit recording
it: Modifica registrazione

en: Merge recordings
it: Unisci registrazioni

en: Remove ISRC
it: Rimuovi ISRC

en: Add relationship attribute
it: Aggiungi attributo della relazione

en: Add relationship type
it: Aggiungi tipo di relazione

en: Remove relationship
it: Rimuovi relazione

en: Edit relationship
it: Modifica relazione

en: Edit relationship attribute
it: Modifica attributo della relazione

en: Edit relationship type
it: Modifica tipo di relazione

en: Remove relationship attribute
it: Rimuovi attributo della relazione

en: Remove relationship type
it: Rimuovi tipo della relazione

en: Reorder relationships
it: Riordina relazioni

en: Add cover art
it: Aggiungi copertina

en: Add release label
it: Aggiungi etichetta alla pubblicazione

en: Remove release label
it: Rimuovi etichetta dalla pubblicazione

en: Edit release
it: Modifica pubblicazione

en: Edit release artist
it: Modifica artista della pubblicazione

en: Edit barcodes
it: Modifica codici a barre

en: Edit cover art
it: Modifica copertina

en: Edit release label
it: Modifica etichetta della pubblicazione

en: Remove cover art
it: Rimuovi copertina

en: Reorder cover art
it: Riordina copertine

en: Reorder mediums
it: Riordina supporti

en: Add release group annotation
it: Aggiungi annotazione al gruppo di pubblicazioni

en: Remove release group
it: Rimuovi gruppo di pubblicazioni

en: Edit release group
it: Modifica gruppo di pubblicazioni

en: Add series alias
it: Aggiungi un alias alla serie

en: Add series annotation
it: Aggiungi annotazione alla serie

en: Add series
it: Aggiungi serie

en: Remove series
it: Rimuovi serie

en: Remove series alias
it: Rimuovi alias dalla serie

en: Edit series
it: Modifica serie

en: Edit series alias
it: Modifica alias della serie

en: Merge series
it: Unisci serie

en: Applied
it: Applicata

en: Failed vote
it: Voto fallito

en: Failed dependency
it: Dipendenza fallita

en: Failed prerequisite
it: Prerequisito fallito

en: No votes
it: Nessun voto

en: Wiki documentation
it: Documentazione wiki

en: Change WikiDoc
it: Cambia WikiDoc

en: Add work alias
it: Aggiungi alias all'opera

en: Add work annotation
it: Aggiungi annotazione all'opera

en: Add ISWCs
it: Aggiungi ISWC

en: Remove work
it: Rimuovi opera

en: Remove work alias
it: Rimuovi alias dall'opera

en: Edit work
it: Modifica opera

en: Edit work alias
it: Modifica alias dell'opera

en: Merge works
it: Unisci opera

en: Remove ISWC
it: Rimuovi ISWC

en: This operator is not supported
it: Quest'operatore non è supportato

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 1st seconder
it: In attesa del 1º sostenitore

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 2nd seconder
it: In attesa del 2º sostenitore

[ctx: autoeditor election status]
en: Voting open since {date}
it: Votazione aperta dal {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Accepted at {date}
it: Accettato il {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Declined at {date}
it: Rifiutato il {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Cancelled at {date}
it: Annullato il {date}

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 1st seconder
it: In attesa del 1º sostenitore

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 2nd seconder
it: In attesa del 2º sostenitore

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Voting open
it: Votazione aperta

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Accepted
it: Accettato

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Declined
it: Rifiutato

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Cancelled
it: Annullato

en: [none]
it: [nessuno]

en: View your public account information
it: Visualizza le informazioni pubbliche del tuo account

en: View your email address
it: Visualizza il tuo indirizzo email

en: View and modify your private tags
it: Visualizza e modifica i tuoi tag privati

en: View and modify your private ratings
it: Visualizza e modifica le tue valutazioni private

en: View and modify your private collections
it: Visualizza e modifica le tue collezioni private

en: Submit new ISRCs to the database
it: Invia nuovi ISRC al database

en: Submit new barcodes to the database
it: Invia nuovi codici a barre al database

en: Medium {position}: {name}
it: Supporto {position}: {name}

en: Medium {position}
it: Supporto {position}

en: {b} and {a}
it: {b} e {a}

en: Score at IMSLP
it: Partitura su IMSLP

en: Filter release groups
it: Filtra gruppi di pubblicazioni

en: Filter releases
it: Filtra pubblicazioni

en: Filter recordings
it: Filtra registrazioni

en: This alias can only be a primary alias if a locale is selected
it: Questo alias può essere un alias primario solo in uno specifico ambiente linguistico

en: An area already exists with this ISO code
it: Esiste già un'area con questo codice ISO

en: You must provide at least one track
it: Devi inserire almeno una traccia

en: You must provide a title for track {0}
it: Devi inserire un titolo per la traccia {0}

en: Must be a valid barcode
it: Deve essere un codice a barre valido

en: The collection type does not apply to the given entity.
it: Questo tipo di collezione non si applica all'entità selezionata.

en: Please add an artist name for {credit}
it: Aggiungi un nome di artista per {credit}

en: Artist "{artist}" is unlinked, please select an existing artist.
                       You may need to add a new artist to MusicBrainz first.
it: L'artista "{artist}" non è collegato, seleziona un artista esistente.
                       Potresti dover prima aggiungere un nuovo artista a MusicBrainz.

en: Please add an artist name for each credit.
it: Aggiungi un nome di artista per ogni accreditamento.

en: Artist credit field is required
it: Il campo accreditamento artista è necessario

en: These coordinates could not be parsed
it: Non è stato possibile analizzare queste coordinate

en: The end date must occur on or after the begin date
it: La data finale non può essere anteriore a quella iniziale.

en: This is not a valid disc ID
it: Questo non è un ID disco valido

en: This is not a valid FreeDB ID
it: Questo non è un ID di FreeDB valido

en: This is not a valid MBID
it: Questo non è un MBID valido

en: This is not a valid ISO 3166-1 code
it: Questo non è un codice ISO 3166-1 valido

en: This is not a valid ISO 3166-2 code
it: Questo non è un codice ISO 3166-2 valido

en: This is not a valid ISO 3166-3 code
it: Questo non è un codice ISO 3166-3 valido

en: This is not a valid ISRC
it: Questo non è un ISRC valido

en: This is not a valid ISRC.
it: Questo non è un ISRC valido.

en: This is not a valid ISWC
it: Questo non è un ISWC valido

en: Label codes must be greater than 0 and 5 digits at most
it: I codici di etichetta devono essere superiori a 0 e avere al massimo 5 cifre

en: Not a valid time. Must be in the format MM:SS
it: La durata non è valida. Deve essere nel formato MM:SS

en: URL protocol must be HTTP or HTTPS
it: Il protocollo dell'URL deve essere HTTP o HTTPS

en: invalid date
it: data non valida

en: Please ensure all lines start with @, * or #.
it: Assicurati che tutte le righe inizino con @, * o #.

en: This is not a valid time.
it: Questo non è un orario valido.

en: Enter a valid url e.g. "http://google.com/"
it: Inserisci un URL valido, ad es. "http://google.com/"

en: URL protocol must be HTTP, HTTPS or FTP
it: Il protocollo dell'URL deve essere HTTP, HTTPS o FTP

en: Please pick the entity you want the others merged into.
it: Scegli l'entità in cui vuoi che vengano unite le altre.

en: Another medium is already in this position
it: Un altro supporto è già in questa posizione

en: Positions must be greater than 0
it: Le posizioni devono essere superiori a 0

en: You must provide an edit note when adding a standalone recording
it: Devi inserire una nota di modifica quando aggiungi una registrazione indipendente

en: You must provide an edit note
it: Devi inserire una nota di modifica

en: Indexed search with advanced query syntax
it: Ricerca indicizzata con sintassi di ricerca avanzata

en: The old password is incorrect
it: La vecchia password non è corretta

en: An account with this name could not be found
it: Impossibile trovare un account con questo nome

en: Invalid URL format
it: Formato URL non valido

en: Basic
it: Elementare

en: Intermediate
it: Intermedio

en: Advanced
it: Avanzato

en: Native
it: Lingua madre

en: You must supply a complete birth date for us to display your age.
it: Devi fornire una data di nascita completa affinché sia possibile visualizzare la tua età.

en: Birth year must be after 1900
it: L'anno di nascita deve essere successivo al 1900

en: Biography and website fields may not be edited until your email address is confirmed.
it: I campi biografia e sito web non potranno essere modificati finché non avrai confermato il tuo indirizzo email.

en: Username field is required
it: Il campo nome utente è necessario

en: Password field is required
it: Il campo password è necessario

en: Daily
it: Ogni giorno

en: Weekly
it: Ogni settimana

en: Never
it: Mai

en: Please enter a password in this field
it: Inserisci una password in questo campo

en: The password confirmation does not match the password
it: La conferma della password non corrisponde alla password

en: This username is reserved for internal use
it: Questo nome utente è riservato per uso interno

en: Please choose another username, this one is already taken
it: Per favore scegli un altro username, questo è già stato preso

en: A day
it: Un giorno

en: A week
it: Una settimana

en: 2 weeks
it: 2 settimane

en: A month
it: Un mese

[ctx: language optgroup]
en: Frequently used
it: Utilizzate frequentemente

[ctx: language optgroup]
en: Other
it: Altre

[ctx: script optgroup]
en: Frequently used
it: Utilizzati frequentemente

[ctx: script optgroup]
en: Other
it: Altri

en: Please select a work attribute type.
it: Seleziona un tipo di attributo dell'opera.

en: Please enter a work attribute value.
it: Seleziona un valore per l'attributo dell'opera.

en: Unknown work attribute type.
it: Tipo di attributo dell'opera sconosciuto.

en: This value is not allowed for this work attribute type.
it: Questo valore non è consentito per questo tipo di attributo dell'opera.

en: (Special case)
it: (caso speciale)

en: An album release primarily consists of previously unreleased material. This includes album re-issues, with or without bonus tracks.
it: Un album consiste principalmente di materiale non precedentemente pubblicato. Questo tipo include le riedizioni, con o senza tracce bonus.

en: A single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track. A single is usually named after its main song.
it: Un singolo contiene solitamente una canzone principale e talvolta alcune tracce aggiuntive o remix della canzone principale. Di solito possiede lo stesso titolo della canzone principale.

en: An EP is an Extended Play release and often contains the letters EP in the title.
it: Un EP (Extended Play) è una pubblicazione di durata media, il cui titolo spesso contiene le lettere EP.

en: A compilation is a collection of previously released tracks by one or more artists.
it: Una compilation è una collezione di tracce di uno o più artisti già pubblicate precedentemente.

en: A soundtrack is the musical score to a movie, TV series, stage show, computer game etc.
it: Una colonna sonora è la musica di un film, di una serie TV, di un'opera teatrale, di un videogioco, ecc.

en: Non-music spoken word releases.
it: Pubblicazioni non musicali parlate (spoken word).

en: An interview release contains an interview with the Artist.
it: Una pubblicazione del tipo intervista contiene un'intervista con l'artista.

en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
it: Un audiolibro è un libro letto da un narratore, senza musica.

en: A release that was recorded live.
it: Una pubblicazione che è stata registrata dal vivo.

en: A release that was (re)mixed from previously released material.
it: Una pubblicazione che è stata (re)mixata a partire da materiale già pubblicato precedentemente.

en: Any release that does not fit any of the categories above.
it: Qualsiasi pubblicazione che non rientri in nessuna delle categorie qui sopra.

en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. (Most releases will fit into this category.)
it: Qualsiasi pubblicazione autorizzata ufficialmente dall'artista e/o dalla sua etichetta (la maggior parte delle pubblicazioni ricadono in questa categoria).

en: A giveaway release or a release intended to promote an upcoming official release. (e.g. prerelease albums or releases included with a magazine)
it: Una pubblicazione omaggio o destinata a promuovere una futura pubblicazione ufficiale (per es. promo per la radio, pubblicazioni incluse con una rivista).

en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company.
it: Una pubblicazione non ufficiale che non è stata autorizzata dall'artista né dalla sua etichetta.

en: A pseudo-release is a duplicate release for translation/transliteration purposes.
it: Una pseudo-pubblicazione è una pubblicazione duplicata a fini di traduzione/traslitterazione.

en: An error occurred while searching. Click here to try again.
it: Si è verificato un errore durante la ricerca. Clicca qui per riprovare.

en: Try with direct search instead.
it: Prova a usare la ricerca diretta.

en: Try with indexed search instead.
it: Prova a usare la ricerca indicizzata.

en: Type to search, or paste an MBID
it: Digita per cercare o incolla un MBID

en: Clear recent items
it: Cancella elementi recenti

en: Show more...
it: Mostra di più...

en: Not found? Try again with direct search.
it: Non l'hai trovato? Riprova con la ricerca diretta.

en: Slow? Switch back to indexed search.
it: Lento? Torna alla ricerca indicizzata.

en: Vote on all edits:
it: Vota tutte le modifiche:

en: Delete Note
it: Elimina nota

en: Add a new artist
it: Aggiungi un nuovo artista

en: Add a new event
it: Aggiungi un nuovo evento

en: Add a new label
it: Aggiungi una nuova etichetta

en: Add a new place
it: Aggiungi un nuovo luogo

en: Add a new release group
it: Aggiungi un nuovo gruppo di pubblicazioni

en: Add a new series
it: Aggiungi una nuova serie

en: Add a new work
it: Aggiungi una nuova opera

en: Add another area
it: Aggiungi un'altra area

en: Add another artist
it: Aggiungi un altro artista

en: Add another event
it: Aggiungi un altro evento

en: Add another label
it: Aggiungi un'altra etichetta

en: Add another place
it: Aggiungi un altro luogo

en: Add another recording
it: Aggiungi un'altra registrazione

en: Add another release
it: Aggiungi un'altra pubblicazione

en: Add another release group
it: Aggiungi un altro gruppo di pubblicazioni

en: Add another series
it: Aggiungi un'altra serie

en: Add another work
it: Aggiungi un'altra opera

en: Display Credits at Bottom
it: Visualizza gli accreditamenti in fondo

en: Display Credits Inline
it: Visualizza gli accreditamenti in linea

en: Failed to load the medium.
it: Non è stato possibile caricare il supporto.

en: Show less...
it: Mostra meno...

en: Image {current} of {total}
it: Immagine {current} di {total}

en: Began:
it: Inizio:

en: This person is deceased.
it: Questa persona è deceduta.

en: This group has dissolved.
it: Questo gruppo si è sciolto.

en: All of your changes will be lost if you leave this page.
it: Se lasci questa pagina perderai tutte le tue modifiche.

en: Please select a link type for the URL you’ve entered.
it: Seleziona un tipo di collegamento per l'URL che hai inserito.

en: {description} ({url|more documentation})
it: {description} ({url|altra documentazione})

en: Required field.
it: Campo necessario.

en: This URL is not allowed for the selected link type, or is incorrectly formatted.
it: Questo URL non è consentito per il tipo di collegamento selezionato o è formattato in modo non corretto.

en: This relationship already exists.
it: Questa relazione è già esistente.

en: Guess Case Options
it: Opzioni ritocco maiuscolo/minuscolo

en: This mode capitalises almost all words, with some words (mainly articles and short prepositions) lowercased. Some words may need to be manually capitalised to follow the {url|English capitalisation guidelines}.
it: Questa modalità rende maiuscole quasi tutte le parole, con solo alcune parole (principalmente articoli e preposizioni brevi) in minuscolo. Alcune parole potrebbero dover essere corrette manualmente per seguire le {url|linee guida su maiuscolo/minuscolo per l'inglese}.

en: This mode capitalises titles as sentence mode, but also inserts spaces before semicolons, colons, exclamation marks and question marks, and inside guillemets. Some words may need to be manually capitalised to follow the {url|French capitalisation guidelines}.
it: Questa modalità gestisce maiuscole e minuscole come la modalità frase, ma in più inserisce gli spazi prima di punto e virgola, due punti, punti esclamativi, punti interrogativi e all'interno delle virgolette. Alcune parole potrebbero dover essere corrette manualmente per seguire le {url|linee guida su maiuscolo/minuscolo per il francese}.

en: This mode capitalises the first word of a sentence, most other words are lowercased. Some words, often proper nouns, may need to be manually fixed according to the {url|relevant language guidelines}.
it: Questa modalità rende maiuscola la prima parola di una frase, con la maggior parte delle altre parole in minuscolo. Alcune parole, spesso nomi propri, potrebbero dover essere corrette manualmente per seguire le {url|linee guida su maiuscolo/minuscolo per quella lingua}.

en: The series you’ve selected is for recordings.
it: La serie che hai selezionato è una serie di registrazioni.

en: The series you’ve selected is for releases.
it: La serie che hai selezionato è una serie di pubblicazioni.

en: The series you’ve selected is for release groups.
it: La serie che hai selezionato è una serie di gruppi di pubblicazioni.

en: The series you’ve selected is for works.
it: La serie che hai selezionato è una serie di opere.

en: Please select a relationship type.
it: Seleziona un tipo di relazione.

en: Please select a subtype of the currently selected relationship type. The selected relationship type is only used for grouping subtypes.
it: Seleziona un sottotipo del tipo di relazione attualmente selezionato. Questo tipo di relazione è utilizzato solo per raggruppare altre relazioni.

en: Entities in a relationship cannot be the same.
it: Le entità in una relazione non possono essere le stesse.

en: The end date cannot preceed the begin date.
it: La data finale non può precedere quella iniziale.

en: This attribute is required.
it: Questo attributo è necessario.

en: {n} recording selected | {n} recordings selected
it[0]: {n} registrazione selezionata
it[1]: {n} registrazioni selezionate

en: {n} work selected | {n} works selected
it[0]: {n} opera selezionata
it[1]: {n} opere selezionate

en: This tracklist has artist credits with information that will be lost if you swap artist credits with track titles. This cannot be undone. Do you wish to continue?
it: Questo elenco di tracce contiene accreditamenti artista con informazioni che saranno perse se inverti gli accreditamenti con i titoli di traccia. Quest'operazione non può essere annullata. Sei sicuro di voler continuare?

en: Medium {position}: {title}
it: Supporto {position}: {title}

en: This medium has one or more discids which prevent this information from being changed.
it: Questo supporto ha almeno un ID disco che impedisce la modifica di queste informazioni.

en: {name} - Add Release
it: {name} - Aggiungi pubblicazione

en: Add Release
it: Aggiungi pubblicazione

en: {name} - Edit Release
it: {name} - Modifica pubblicazione

en: Edit Release
it: Modifica pubblicazione

en: The check digit is {checkdigit}.
it: La cifra di controllo è {checkdigit}.

en: Please double-check the barcode on the release.
it: Per favore, verifica il codice a barre sulla pubblicazione.

en: The barcode you entered looks like a UPC code with the check digit missing.
it: Il codice a barre inserito sembra essere un codice UPC senza la cifra di controllo.

en: The barcode you entered is a valid UPC code.
it: Il codice a barre inserito è un codice UPC valido.

en: The barcode you entered is either an invalid UPC code, or an EAN code with the check digit missing.
it: Il codice a barre inserito è un codice UPC non valido, oppure un codice EAN senza la cifra di controllo.

en: The barcode you entered is a valid EAN code.
it: Il codice a barre inserito è un codice EAN valido.

en: The barcode you entered is not a valid EAN code.
it: Il codice a barre inserito non è un codice EAN valido.

en: The barcode you entered is not a valid UPC or EAN code.
it: Il codice a barre inserito non è un codice UPC o EAN valido.
