MusicBrainz - en to fr translation catalogue (2552 entries)

en:  Enter your username and email below. We will send you an email with a link to reset your password. If you have forgotten your username, {link|retrieve it} first and then reset your password.
fr: Saisissez votre nom d'utilisateur et votre adresse courriel ci-dessous. Nous vous enverrons un e-mail incluant un lien pour réinitialiser votre mot de passe. Si vous avez oublié votre mot de passe, {link|retrouvez-le} en premier et après réinitialisez votre mot de passe.

en: "C" is a single check digit.
fr: « C » est un chiffre de contrôle simple.

en: "CC" is the appropriate for the registrant two-character country code.
fr: « CC » est approprié pour le code d'inscription à 2 caractères du pays d'enregistrement.

en: "DDD" is a nine digit work identifier.
fr: « DDD » est l'identifiant à 9 chiffres d'une œuvre.

en: "NNNNN" is a unique 5-digit number identifying the particular sound recording.
fr: « NNNNN » est un numéro unique à 5 chiffres identifiant l'enregistrement sonore particulier.

en: "XXX" is a three character alphanumeric registrant code, uniquely identifying the organisation which registered the code.
fr: « XXX » est un code d'inscription alphanumérique à 3 caractères identifiant de manière unique l'organisation qui a enregistré le code.

en: "YY" is the last two digits of the year of registration.
fr: « YY » sont les 2 derniers chiffres de l'année d'inscription.

en: #
fr: no

en: &#10004;
fr: ✔

en: &#10005;
fr: ✕

en: &#x26a0; Error creating edit
fr: &#x26a0; Erreur lors de la création de la modification

en: &#x26a0; Error requesting signature
fr: &#x26a0; Erreur lors de la demande de signature

en: &#x26a0; Error uploading image
fr: &#x26a0; Erreur lors du téléversement de l'image

en: &#x26a0; Server busy, try again later
fr: &#x26a0; Serveur occupé, veuillez ressayer plus tard

en: &#x26a0; Unrecognized file
fr: &#x26a0; Fichier non reconnu

en: &#x2713; Success
fr: &#x2713; Succès

en: &lt; Back to all relationship types
fr: &lt; Retour vers tous les types de relation

en: ''italics''; '''bold'''; '''''bold italics'''''; ---- horizontal rule
fr: ''italique''; '''gras'''; '''''italique gras'''''; ---- règle horizontale

en: '{tag}' has been used {num} times
fr: « {tag} »  a été utilisé {num} fois

en: (<span class="comment">primary</span>)
fr: (<span class="comment">primaire</span>)

en: (<strong>unverified!</strong>)
fr: (<strong>non vérifié !</strong>)

en: (No details about this error are available)
fr: (Aucun détail sur cette erreur)

en: (add a new recording)
fr: (ajouter un nouvel enregistrement)

en: (ended)
fr: (terminé)

en: (hidden)
fr: (caché)

en: (new release group)
fr: (nouveau groupe de parution)

en: (no changelog)
fr: (pas de journal des changements)

en: (no other cover art)
fr: (aucune autre Illustration)

[ctx: comment]
en: (none)
fr: (aucun)

[ctx: description]
en: (none)
fr: (aucun)

[ctx: email]
en: (none)
fr: (aucun)

[ctx: link phrase]
en: (none)
fr: (aucun)

[ctx: tag]
en: (none)
fr: (aucune)

[ctx: type]
en: (none)
fr: (aucun)

en: (private)
fr: (privé)

en: (reset language)
fr: (réinitialiser la langue)

en: (standalone recording)
fr: (enregistrement isolé)

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: (verified at {date})
fr: (vérifié le {date})

en: (was medium {position} on release {release})
fr: (était le support {position} de la parution {release})

en: (was medium {position}: {name} on release {release})
fr: (était le support {position} : {name} de la parution {release})

en: * Match indicates the total difference in seconds between the CD you requested and the matches we found.
fr: * Cette valeur indique la différence totale en secondes entre le CD que vous cherchez et les correspondances que nous avons trouvé

en: 0: Hidden, always used for sign languages and languages with no ISO 639-3 code, used by default until requested for ancient languages and languages only in ISO 639-3
fr: 0 : caché, toujours utilisé pour les langues des signes et les langues sans code ISO 639-3, utilisé par défaut sauf si demandé pour les langues anciennes et les langues uniquement en ISO 639-3

en: 1 vote | {n} unanimous votes
fr[0]: 1 vote
fr[1]: {n} votes unanimes

en: 100%
fr: 100 %

en: 1: Hidden, used for scripts not in Unicode
fr: 1 : caché, utilisé pour les systèmes d'écriture absents d'Unicode

en: 1: Shown in the "other" section
fr: 1 : montrer dans la section « autre »

en: 1st seconder:
fr: 1er appuyeur :

en: 250px
fr: 250 px

en: 2: Shown in the "other" section, used for scripts in Unicode which are unlikely to be used
fr: 2 : montrer dans la section « autre », utilisé pour les systèmes d'écriture d'Unicode qui ne seront probablement pas utilisés

en: 2: Shown in the commonly used section
fr: 2 : montrer dans la section d'usage habituel

en: 2nd seconder:
fr: 2ème appuyeur :

en: 3: Shown in the "other" section, used for scripts which are likely to get some usage
fr: 3 : montrer dans la section « autre », utilisé pour les systèmes d'écriture qui seront probablement utilisés

en: 4: Shown in the commonly used section
fr: 4 : montrer dans la section d'usage habituel

en: 500px
fr: 500 px

en: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr> submitter
fr: <abbr title=« Identifiant MusicBrainz »>MBID</abbr> envoyeur

en: <em>Cancelling</em>
fr: <em>Annulation en cours</em>

en: <em>no changelog specified</em>
fr: <em>aucun journal des changements n'a été sélectionné</em>

en: <strong>Approved:</strong> {date}
fr: <strong>Approuvé :</strong> {date}

en: <strong>Closed:</strong> <em>Cancelling</em>
fr: <strong>Fermé  :</strong> <em>Annulation en cours</em>

en: <strong>Closed:</strong> {date}
fr: <strong>Fermé le :</strong> {date}

en: <strong>Error</strong>:
fr: <strong>Erreur</strong> :

en: <strong>Note that any contributions you make to MusicBrainz will be released into the Public Domain and/or licensed under a Creative Commons by-nc-sa license. Furthermore, you give the MetaBrainz Foundation the right to license this data for commercial use. Please read our {doc|license page} for more details.</strong>
fr: <strong>Sachez que toute contribution que vous apportez à MusicBrainz paraîtra dans le domaine public et/ou sous une licence « Creative Commons by-nc-sa ». De plus vous autorisez la Fondation MetaBrainz à utiliser ces données dans un but commercial. Veuillez lire notre {doc|page de licence} pour plus d'informations.</strong>

en: <strong>Note:</strong> MediaWiki does not check to see if the version number matches the page name, it will take the version number and provide whatever page is associated with it. Make sure to double check your work when updating a page!
fr: <strong>Note :</strong> MediaWiki ne vérifie pas si le numéro de version correspond au nom de la page, il lira le numéro de version et fournira la page associée, quelle qu'elle soit. Vérifiez donc soigneusement votre travail avant de mettre à jour une page !

en: <strong>The ultimate source of music information</strong> by allowing anyone to contribute and releasing the {doc|data} under {doc2|open licenses}.
fr: <strong>La source ultime d'informations sur la musique</strong> permettant à chacun de contribuer et en publiant les {doc|données} sous des {doc2|licences libres}.

en: <strong>The universal lingua franca for music</strong> by providing a reliable and unambiguous form of {doc|music identification}, enabling both people and machines to have meaningful conversations about music.
fr: <strong>La lingua franca universelle du monde de la musique</strong> qui fournit une forme {doc|d'identification musicale } fiable et non-ambigüe, permettant aux personnes comme aux machines de discuter à propos de la musique de manière pertinente.

en: <strong>Warning:</strong> Some of the recordings you're merging have different ISRCs. Please make sure they are indeed the same recordings and you wish to continue with the merge.
fr: <strong>Avertissement :</strong> Certains enregistrements que vous fusionnés ont des ISRC différents. Veuillez vous assurez que ce sont vraiment les mêmes enregistrements et que vous voulez continuer la fusion.

en: <strong>Warning</strong>:
fr: <strong>Attention</strong> :

en: A CD Stub was found that matches the disc ID you provided. If the below tracklist appears correct, you may use it as a starting point as a new MusicBrainz release
fr: Un coupon de CD a été trouvé, dont l'ID de disque correspond. Si la liste de pistes ci-dessous vous semble correcte, vous pourriez l'utiliser comme point de départ pour une nouvelle parution MusicBrainz.

en: A hidden user | {n} hidden users
fr[0]: Un utilisateur caché
fr[1]: {n} utilisateurs cachés

en: A map cannot be shown because this place has no coordinates.
fr: On ne peut pas montrer de carte car ce lieu n'a pas de coordonnées.

en: A private collection | {n} private collections
fr[0]: Une collection privée
fr[1]: {n} collections privées

en: A release must contain at least one medium.
fr: Une parution doit disposer d'au moins un support.

en: A release title is required.
fr: Un titre de parution est obligatoire.

en: A simple list of all entities is available from our {url|browse} pages.
fr: Une liste simple de toutes le entités est accessible sur nos pages de {url|navigation}

en: A tracklist is required.
fr: Une liste des pistes est obligatoire.

en: About
fr: À propos

en: Abstain
fr: S'abstenir

[ctx: vote]
en: Abstain
fr: S'abstenir

en: Accept
fr: Accepter

en: Accept edit
fr: Accepter la modification

en: Accept upon expiration
fr: Accepter à l'expiration

[ctx: edit descriptor]
en: Accepted
fr: Accepté

en: Accepted Edits
fr: Modifications acceptées

en: Accepted Edits by {name}
fr: Modifications acceptées par {name}

en: Access
fr: Accéder

en: Account Created
fr: Le compte a été créé

en: Account admin
fr: Administration du compte

en: Account administrators
fr: Administrateurs de compte

en: Account administrators can edit and delete user accounts.
fr: Les administrateurs de compte peuvent modifier et supprimer les comptes d'utilisateurs.

en: Add @ at line start to indicate artists, * for a work/song, # for additional info (such as "Encore"). [mbid|name] allows linking to artists and works.
fr: Ajouter @ en début de ligne pour indiquer des artistes, * pour une œuvre/une chanson, # pour des infos supplémentaires (tel que « Rappel »). [mbid|Le nom] permet un lien vers les artistes et les œuvres.

en: Add Alias
fr: Ajouter un alias

en: Add Area
fr: Ajouter une région

[ctx: button/menu]
en: Add Area
fr: Ajouter une région

en: Add Artist
fr: Ajouter un artiste

[ctx: button/menu]
en: Add Artist
fr: Ajouter un artiste

en: Add Artist Credit
fr: Ajouter un crédit d'artiste

en: Add CD Stub
fr: Ajouter un coupon de CD

[ctx: button/menu]
en: Add Cover Art
fr: Ajouter une Illustration

[ctx: header]
en: Add Cover Art
fr: Ajouter une Illustration

en: Add Disc
fr: Ajouter un disque

en: Add Event
fr: Ajouter un événement

[ctx: button/menu]
en: Add Event
fr: Ajouter un évènement

en: Add Example
fr: Ajouter un exemple

en: Add Instrument
fr: Ajouter un instrument

[ctx: button/menu]
en: Add Instrument
fr: Ajouter un instrument

en: Add Label
fr: Ajouter un label

[ctx: button/menu]
en: Add Label
fr: Ajouter un label

en: Add Note
fr: Ajouter une note

en: Add Page
fr: Ajouter une page

en: Add Place
fr: Ajouter un lieu

[ctx: button/menu]
en: Add Place
fr: Ajouter un lieu

[ctx: button/menu]
en: Add Release
fr: Ajouter une parution

[ctx: header]
en: Add Release
fr: Ajouter une parution

[ctx: button/menu]
en: Add Release Event
fr: Ajouter un événement de parution

en: Add Release Group
fr: Ajouter un groupe de parution

[ctx: button/menu]
en: Add Release Group
fr: Ajouter un groupe de parution

en: Add Series
fr: Ajouter une série

[ctx: button/menu]
en: Add Series
fr: Ajouter une série

[ctx: button/menu]
en: Add Standalone Recording
fr: Ajouter un enregistrement isolé

[ctx: header]
en: Add Standalone Recording
fr: Ajouter un enregistrement isolé

en: Add Various Artists Release
fr: Ajouter une parution à artistes divers

[ctx: button/menu]
en: Add Work
fr: Ajouter une œuvre

[ctx: header]
en: Add Work
fr: Ajouter une œuvre

[ctx: button/menu]
en: Add Work Attribute
fr: Ajouter un attribut d'œuvre

en: Add a New Collection
fr: Ajouter une nouvelle collection

en: Add a New Example
fr: Ajouter un nouvel exemple

en: Add a language
fr: Ajouter une langue

en: Add a new alias
fr: Ajouter un nouveau pseudonyme

en: Add a new entry
fr: Ajouter une entrée

en: Add a new recording
fr: Ajouter un nouvel enregistrement

en: Add a new release
fr: Ajouter une parution

en: Add alias
fr: Ajouter un alias

en: Add an edit note
fr: Ajouter une note de modification

en: Add annotation
fr: Ajouter une annotation

en: Add another instrument
fr: Ajouter un autre instrument

en: Add another link:
fr: Ajouter un autre lien :

en: Add child
fr: Ajouter un enfant

en: Add disc ID to an existing release
fr: Ajouter un ID de disque à une parution existante

en: Add edit note
fr: Ajouter une note d'édition

en: Add link:
fr: Ajouter un lien :

en: Add new attribute
fr: Ajouter un nouvel attribut

en: Add recording
fr: Ajouter un enregistrement

en: Add related work
fr: Ajouter les œuvres connexes

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add release
fr: Ajouter une parution

en: Add release group
fr: Ajouter un groupe de parution

en: Add selected artists for merging
fr: Ajouter les artistes choisis pour la fusion

en: Add selected events for merging
fr: Ajouter les événements choisis pour la fusion

en: Add selected recordings for merging
fr: Ajouter les enregistrements choisis pour la fusion

en: Add selected releases for merging
fr: Ajouter les parutions choisies pour la fusion

en: Add selected works for merging
fr: Ajouter les œuvres choisies pour la fusion

en: Add to a new collection
fr: Ajouter une nouvelle collection

en: Add to a new list
fr: Ajouter à une nouvelle liste

en: Add to my collection
fr: Ajouter à ma collection

en: Add to {collection}
fr: Ajouter à {collection}

en: Add track(s)
fr: Ajouter la-les piste(s)

en: Add work
fr: Ajouter une œuvre

en: Add {item}
fr: Ajouter {item}

en: Add {num} track(s)
fr: Ajouter {num} piste(s)

en: Added
fr: Ajouté

en: Added {add}, last modified {lastmod}
fr: Ajouté le {add}, modifié le {lastmod}

en: Added:
fr: Ajouté :

en: Additional details
fr: Détails additionnels

en: Additional information
fr: Informations supplémentaires

en: Additions:
fr: Ajouts :

en: Address
fr: Adresse

en: Address:
fr: Adresse :

en: Adjust User Account Flags
fr: Ajuster les drapeaux du compte utilisateur

en: Administration flags
fr: Drapeaux d'administration

en: Age:
fr: Âge :

en: Alias
fr: Pseudonyme

en: Alias Details
fr: Détails de l'alias

en: Alias name:
fr: Nom ou alias :

en: Alias:
fr: Pseudonymes :

en: Aliases
fr: Pseudonymes

en: All Edits
fr: Toutes les modifications

en: All My Edits
fr: Toutes mes modifications

en: All recordings for these releases are already merged.
fr: Tous les enregistrements ont déjà été fusionnés pour cette parution.

en: All sizes:
fr: Toutes les tailles :

en: All tracks require an associated recording. Click “Edit” to select a recording for each track. Choose “Add a new recording” if an appropriate one doesn’t exist yet.
fr: Toute piste doit avoir un enregistrement associé. Cliquer sur « Modifier » pour choisir un enregistrement pour chaque piste. Choisir « Ajouter un nouvel enregistrement » s'il n'en existe pas d'approprié.

en: Allow access
fr: Permettre l'accès

en: Allow other users to see my ratings
fr: Autoriser les autres utilisateurs à voir mes évaluations

en: Allow other users to see my subscriptions
fr: Autoriser les autres utilisateurs à voir mes abonnements

en: Allow other users to see my tags
fr: Autoriser les autres utilisateurs à voir mes balises

en: Allow other users to see this collection
fr: Autoriser les autres utilisateurs à voir cette collection

en: Allows dates:
fr: Permet les dates :

en: Already expired
fr: Déjà expiré

en: Also performs as
fr: Se produit aussi comme

en: Alternatively, you may {uri|add a new area}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter une nouvelle région}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new artist}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter un nouvel artiste}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new event}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter un nouvel événement}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new label}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter un nouveau label}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new place}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter un nouveau lieu}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new recording}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter un nouvel enregistrement}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release group}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|créer un groupe de parution}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter une nouvelle parution}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new series}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter une nouvelle série}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new work}.
fr: Autrement, vous pouvez {uri|ajouter une nouvelle œuvre}.

en: Amazon URLs Linked to Multiple Releases
fr: URLs d'Amazon reliées à plusieurs parutions

en: Amazon URLs linked to multiple releases
fr: URLs d'Amazon reliées à plusieurs parutions

en: An alias is an alternate name for an entity. They typically contain contain common mispellings or variations of the name and are also used to improve search results. View the {doc|alias documentation} for more details.
fr: Les alias sont d'autres noms pour une entité. Typiquement ils sont composés d'erreurs d'orthographe ou de variations du nom et sont aussi utilisés pour améliorer les résultats de recherche. Voir la {doc|documentation sur les alias} pour plus de détails.

en: An anonymous user | {n} anonymous users
fr[0]: Un utilisateur anonyme
fr[1]: {n} utilisateurs anonymes

en: An error occured while loading this edit
fr: Une erreur est apparu au chargement de cette modification

en: An error occured while loading this edit.
fr: Une erreur est survenue au chargement de cette modification.

en: An error occured:
fr: Une erreur est survenue :

en: An error occurred while creating the works.
fr: Une erreur est survenue durant la création des œuvres.

en: Annotation Formatting
fr: Formatage des annotations

en: Annotation comparison
fr: Comparaison d'annotations

en: Annotation history
fr: Historique des annotations

en: Annotation last modified by {user} on {date}.
fr: Annotation modifiée le {date} par {user}.

en: Annotation last modified on {date}.
fr: Annotation modifiée en dernier le {date}.

en: Annotation:
fr: Annotation :

en: Annotations support a limited set of wiki formatting options:
fr: Vous pouvez utilisez une syntaxe wiki limitée dans les annotations :

en: Appearances
fr: Apparitions

en: Appears on releases
fr: Apparaît sur les parutions

en: Append mediums to target release
fr: Ajouter ces supports à la parution cible

[ctx: vote]
en: Approve
fr: Approuver

en: Approve edit
fr: Approuver la modification

en: Are you sure that you wish to attach the disc ID <code>{discid}</code> to {format} {pos} of {release} by {artist}?
fr: Êtes-vous certain de vouloir rattacher l'ID de disque <code>{discid}</code> à {format} {pos} de {release} par {artist} ?

en: Are you sure you want to delete all information about {e}? This cannot be undone!
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer toutes les informations sur {e} ? Cela ne peut pas être annulé !

en: Are you sure you want to delete your account? This cannot be undone!
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer votre compte ? Ceci ne peut pas être annulé !

en: Are you sure you want to nominate the editor {editor} for auto-editor status?
fr: Êtes-vous certain de vouloir promouvoir l'éditeur {editor} au statut d'auto-éditeur ?

en: Are you sure you want to remove the collection {collection}?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever la collection {collection} ?

en: Are you sure you want to remove the disc ID <code>{discid}</code> from the release {release} by {artist}?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever l'ID de disque <code>{discid}</code> de la parution {release} par {artist} ?

en: Are you sure you want to remove this application?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever cette application ?

en: Are you sure you want to revoke this application's access?
fr: Êtes-vous certain de vouloir révoquer l'accès de cette application ?

en: Are you sure you wish to cancel edit #{n}? This cannot be undone!
fr: Êtes-vous certain de vouloir annuler la modification N°{n} ? Cela sera définitif !

en: Are you sure you wish to remove <strong>{page}</strong> from the transclusion table?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever <strong>{page}</strong> de la table de transclusions ?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_attr_type}</strong> relationship attribute?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever la relation ayant l'attribut <strong>{link_attr_type}</strong> ?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_type}</strong> relationship type?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever la relation de type <strong>{link_type}</strong> ?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{name}</strong> attribute?
fr: Êtes-vous certain de vouloir retirer l'attribut <strong>{name}</strong> ?

en: Are you sure you wish to remove the area {area} from MusicBrainz?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever la région {area} de MusicBrainz ?

en: Are you sure you wish to remove the below cover art from {release} by {artist}?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever l'Illustration ci-dessous de la parution {release} par {artist} ?

en: Are you sure you wish to remove the instrument {instrument} from MusicBrainz?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever l'instrument {instrument} de MusicBrainz ?

en: Are you sure you wish to remove the label {label} from MusicBrainz?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever le label {label} de MusicBrainz ?

en: Are you sure you wish to remove the series {series} from MusicBrainz?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever la série {series} de MusicBrainz ?

en: Area
fr: Région

en: Area Details
fr: Détails sur la région

en: Area Not Found
fr: Région introuvable

en: Area information
fr: Informations sur la région

en: Area:
fr: Région :

en: Areas
fr: Régions

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist Area
fr: Région de l'artiste

en: Artist Credit:
fr: Crédits :

en: Artist Credits
fr: Crédits

en: Artist Credits:
fr: Crédits d'artiste :

en: Artist Details
fr: Détails de l'artiste

en: Artist IPI:
fr: IPI de l'artiste :

en: Artist ISNI:
fr: ISNI de l'artiste :

en: Artist Not Found
fr: Artiste introuvable

en: Artist Subscriptions
fr: Abonnement à cet artiste

en: Artist annotations
fr: Annotations sur les artistes

en: Artist as credited on this track:
fr: Artiste comme il est crédité sur cette piste :

en: Artist as credited:
fr: Artiste comme il est crédité :

en: Artist credit:
fr: Crédits :

en: Artist credits
fr: Crédits d'artiste

en: Artist credits:
fr: Crédits :

en: Artist in MusicBrainz:
fr: Artiste dans MusicBrainz:

en: Artist information
fr: Informations sur l'artiste

en: Artist name:
fr: Nom de l'artiste :

en: Artist ratings
fr: Évaluations de l'artiste

en: Artist {n}:
fr: Artiste {n} :

en: Artist:
fr: Artiste :

en: Artists
fr: Artistes

en: Artists containing disambiguation comments in their name
fr: Artistes contenant des commentaires de désambiguïsation dans leur nom

en: Artists occuring multiple times in the same artist credit
fr: Artistes apparaissant plusieurs fois dans le même crédit d'artiste

en: Artists that may be collaborations
fr: Artistes qui sont peut-être des collaborations

en: Artists that may be groups
fr: Artistes pouvant être des groupes

en: Artists that may be persons
fr: Artistes pouvant être des personnes

en: Artists which have collaboration relationships
fr: Artistes ayant des relations de collaboration

en: Artists which look like collaborations
fr: Artistes qui ressemblent à des collaborations

en: Artists with Collaboration Relationships
fr: Artistes ayant des relations de collaboration

en: Artists with annotations
fr: Artistes avec des annotations

en: Artists with deprecated relationships
fr: Artistes avec des relations obsolètes

en: Artists with no subscribers
fr: Artistes sans abonné

en: Artists with possible duplicate relationships
fr: Artistes avec relations probablement en double

en: Associated AcoustIDs
fr: AcoustID associée

en: Associated with {num} recording | Associated with {num} recordings
fr[0]: Associé avec {num} enregistrement
fr[1]: Associé avec {num} enregistrements

en: Associated with {num} work | Associated with {num} works
fr[0]: Associé à {num} œuvre
fr[1]: Associé à {num} œuvres

[ctx: button/menu]
en: Attach CD TOC
fr: Attacher un index de CD

[ctx: header]
en: Attach CD TOC
fr: Attacher un index de CD

en: Attach Disc ID
fr: Rattacher un ID de disque

en: Attached to releases
fr: Rattaché aux parutions

en: Attendance
fr: Présence

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes:
fr: Attributs :

en: Authorized Applications
fr: Applications autorisées

en: Auto-Editor
fr: Auto-éditeur

en: Auto-Edits
fr: Modifications automatiques

en: Auto-Edits by {name}
fr: Modifications automatiques par {name}

en: Auto-editor
fr: Robot

en: Auto-editor Elections
fr: Élections des auto-éditeurs

en: Auto-editor election #{no}
fr: Élection de l'auto-éditeur N°{no}

en: Auto-editor elections
fr: Élections des auto-éditeurs

en: Auto-editors
fr: Auto-éditeurs

en: Auto-editors are trusted users who have been given {url|auto-editor} privileges. These privileges allow them to make select edits that are automatically approved without going through the normal voting process, as well as the ability to instantly approve other users' edits.
fr: Les auto-éditeurs sont des utilisateurs de confiance ayant le privilège {url|auto-éditeur}. Ce privilège leur permet de faire certaines modifications qui seront automatiquement approuvées sans avoir besoin de passer par le processus normal de vote, ainsi que le privilège d'approuver immédiatement les modifications des autres utilisateurs

en: Auto-edits
fr: Modifications par auto-éditeur

en: Automatically subscribe me to artists I create.
fr: Abonnez-moi automatiquement aux artistes que je crée.

en: Automatically subscribe me to labels I create.
fr: Abonnez-moi automatiquement aux labels que je crée.

en: Automatically subscribe me to series I create.
fr: Abonnez-moi automatiquement aux séries que je crée.

en: Average rating:
fr: Évaluation moyenne :

en: Back to all elections.
fr: Revenir à toutes les élections.

en: Back to elections
fr: Revenir aux élections

en: Bad Amazon URLs
fr: Mauvaises URLs d'Amazon

en: Bad Request
fr: Mauvaise requête

en: Banner message
fr: Message de bannière

en: Banner message editor
fr: Éditeur de messages de bannière

en: Banner message editors
fr: Éditeurs de messages de bannière

en: Banner message editors are users who can set a message that is shown in a banner on all pages, e.g. to warn users about upcoming site maintenance.
fr: Les éditeurs de messages de bannière sont des utilisateurs qui peuvent définir un message qui est montré en bannière dans toutes les pages, p. ex. pour avertir les utilisateurs d'une maintenance du site à venir.

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Barcode:
fr: Code-barres :

en: Based on the above CD stub, we also found the following releases in MusicBrainz that may be related:
fr: Sur la base du coupon de CD ci-dessus, nous avons trouvé les parutions suivantes dans MusicBrainz, qui pourraient être en relation :

en: Based on the information you have provided, we have found the following similar release to already exist in MusicBrainz. If you wish to base your release on an existing release, select it below.
fr: Sur la base des informations que vous nous avez fourni, nous avons trouvé une parution similaire qui existe déjà dans MusicBrainz. Si vous souhaitez baser votre parution sur une parution existante, choisissez-là ci-dessous.

en: Batch-add a relationship to recordings
fr: Ajout par lot de relation aux enregistrements

en: Batch-add a relationship to works
fr: Ajout par lot de relation aux oeuvres

en: Batch-create new works
fr: Création par lot de nouvelles oeuvres

en: Be the first! {sub|Subscribe}?
fr: Soyez le premier ! {sub|Abonnez-vous} ?

en: Because square brackets [] are used to create hyperlinks, you have to use the encoded html equivalents (<code>&amp;#91;</code> for [) and (<code>&amp;#93;</code> for ]) if you want them not be converted into hyperlinks. Example: If you want to use [unknown] in the annotation, you'll have to write <code>&amp;#91;unknown&amp;#93;</code> then it will appear the way you intended it to show.
fr: Comme les crochets [] sont utilisés pour créer des hyperliens, vous devez utiliser le code HTML équivalent (<code>&amp;#91;</code> pour [) et (<code>&amp;#93;</code> pour ]) si vous ne voulez pas qu'ils soient convertis en hyperliens. Exemple : si voulez utiliser [inconnu] dans l'annotation, vous devrez écrire <code>&amp;#91;inconnu&amp;#93;</code> puis cela apparaîtra comme vous le désirez.

en: Because you provided an email address, a verification email has been sent to <code>{addr}</code>. Please check your mailbox and click on the link in the email to verify the new email address.
fr: Comme vous avez fourni une adresse courriel, un courriel de vérification a été envoyé à <code>{addr}</code>. Veuillez vérifier votre boîte de réception et cliquer sur le lien dans le courriel pour vérifier la nouvelle adresse courriel.

en: Become a part of our <strong>global community</strong> and <strong>start contributing!</strong>
fr: Devenez membre de notre <strong>communauté mondiale</strong> et <strong>commencez à contribuer !</strong>

en: Become part of MusicBrainz by creating an account and {how|reading up on our process} for submitting information to MusicBrainz. Find out how we peer review entered data to create the most accurate music database on the internet. If this appeals to you, please {reg|create an account} or {login_url|login}.
fr: Devenez partie intégrante de MusicBrainz en créant un compte et en {how|lisant sur le processus} pour envoyer de l'information à MusicBrainz. Découvrez notre révision par des pairs afin de créer la base de données musicale la plus précise sur internet. Si ceci vous plaît {reg|créer un compte} ou {login_url|connectez-vous}.

en: Begin
fr: Commence par

en: Begin Area
fr: Région de début

en: Begin Area:
fr: Région de début :

en: Begin Date
fr: Date de début

en: Begin area:
fr: Région de début :

en: Begin date
fr: Date de début

en: Begin date:
fr: Date de début :

en: Beginners Guide
fr: Guide du débutant

en: Beginners guide
fr: Guide des débutants

en: Below is the error information. If you wish to file a bug report, you may do so at {bugs|our bug tracker}. The information below will help, so please be sure to include it!
fr: Voici ci-dessous les informations sur l'erreur. Si vous désirez remplir un rapport de bogue, vous pouvez le faire avec {bugs|notre gestionnaire de bogues}. Les informations ci-dessous nous aiderons, donc veuillez vous assurer de les inclure.

en: Bio:
fr: Bio :

en: Birth date:
fr: Date de naissance :

en: Blog
fr: Blogue

en: Born in:
fr: Lieu de naissance :

en: Born:
fr: Date de naissance :

en: Bot
fr: Robot

en: Bots
fr: Robots

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse Areas
fr: Parcourir les régions

en: Browse Artists
fr: Parcourir les artistes

en: Browse Events
fr: Parcourir les événements

en: Browse Labels
fr: Parcourir les labels

en: Browse Places
fr: Parcourir les lieux

en: Browse Release Groups
fr: Parcourir les groupes de parution

en: Browse Releases
fr: Parcourir les parutions

en: Browse Series
fr: Parcourir la série

en: Browse Works
fr: Parcourir les œuvres

en: Browse areas
fr: Parcourir les régions :

en: Browse artists
fr: Parcourir les artistes

en: Browse events
fr: Parcourir les événements

en: Browse labels
fr: Parcourir les labels

en: Browse places
fr: Parcourir les lieux

en: Browse release groups
fr: Parcourir les groupes de parution

en: Browse releases
fr: Parcourir les parutions

en: Browse series
fr: Parcourir les séries

en: Browse works
fr: Parcourir les œuvres

en: Bug Tracker
fr: Gestionnaire  de bogues

en: CD Lookup
fr: Recherche de CD

en: CD Lookup results
fr: Résultat de la recherche de CD

en: CD Not Found
fr: CD introuvable

en: CD Stub
fr: Coupon de CD

en: CD Stub Not Found
fr: Coupon de CD introuvable

en: CD Stub found
fr: Coupon de CD trouvé

en: CD TOC Not Found
fr: Index de CD introuvable

en: CD TOC details
fr: Détails de l'index du CD

en: CD TOC:
fr: Index du CD :

en: CD stub by {artist}
fr: Coupon de CD par {artist}

en: CD stub details
fr: Détails du coupon de CD

en: CD stub import
fr: Importation d'un coupon de CD

en: CD stub “{title}” by {artist}
fr: Coupon de CD « {title} » par {artist}

en: CD stubs are a feature to allow anonymous users to submit data to MusicBrainz. For more information, see {cdstub|the documentation on CD stubs}.
fr: Les coupons de CD sont une fonction permettant à des utilisateurs anonymes d'envoyer des données à MusicBrainz. Pour plus d'information, voir {cdstub|la documentation sur les coupons de CD}.

en: Callback URL:
fr: URL de rappel :

en: Can be approved
fr: Peut être approuvé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Edit
fr: Annuler la modification

en: Cancel edit
fr: Annuler la modification

en: Cancel the election
fr: Annuler l'élection

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelled Edits
fr: Modifications annulées

en: Cancelled Edits by {name}
fr: Modifications annulées par {name}

en: Cancelled:
fr: Annulé :

en: Candidate
fr: Candidat

en: Candidate:
fr: Candidat :

en: Cannot Add Cover Art
fr: Impossible d'ajouter une Illustration

en: Cannot Remove Attribute
fr: Impossible de retirer l'attribut

en: Cannot edit
fr: Impossible d'effectuer la modification

en: Captcha incorrect. Try again.
fr: Captcha incorrect. Essayer de nouveau.

en: Cat. No:
fr: Cat. no :

en: Catalog Number
fr: Numéro dans le catalogue

en: Catalog number
fr: Numéro dans le catalogue

en: Catalog number:
fr: No dans le catalogue :

en: Catalog#
fr: No dans le catalogue

en: Change Password
fr: Changer de mot de passe

en: Change all artists on this release that match “{name}”
fr: Changer tous les artistes pour cette parution qui correspondent à « {name} »

en: Change direction
fr: Changer de sens

en: Change release data quality
fr: Changer la qualité des données de parution

en: Change release quality
fr: Modifier la qualité de la parution

en: Changelog:
fr: Journal des changements :

en: Changes
fr: Changements

en: Child order
fr: Ordre des enfants

en: Child order:
fr: Ordre des enfants :

en: Choose file:
fr: Choisir un fichier :

en: Choose one or more cover art types for this image
fr: Choisir un ou plusieurs types d'Illustration pour cette image

en: Click Edit to edit the recording associations for this disc.
fr: Cliquez sur Modifier pour modifier l'association des enregistrements de ce disque.

en: Click here to choose a vocal
fr: Cliquer ici pour choisir une voix

en: Click here to choose an instrument
fr: Cliquer ici pour choisir un instrument

en: Click {link|here} to continue to your user page.
fr: {link|Cliquez ici} pour accéder à votre page personnelle

en: Client:
fr: Client :

en: Close
fr: Fermer

en: Closed
fr: Fermé

en: Closed:
fr: Fermé :

en: Code of Conduct
fr: Code de conduite

en: Collaborator
fr: Collaborateur

en: Collapse Disc
fr: Réduire le disque

en: Collapse all descriptions
fr: Réduire toutes les descriptions

en: Collection Not Found
fr: Collection introuvable

en: Collection Subscriptions
fr: Abonnements aux collections

en: Collection details
fr: Détails de la collection

en: Collection information
fr: Informations de collection

en: Collection “{collection}”
fr: Collection « {collection} »

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Community
fr: Communauté

en: Compare versions
fr: Comparer les versions

en: Comparing revision by {user_old} on {date_old} with revision by {user_new} on {date_new}.
fr: Comparaison de la version de {user_old} le {date_old} avec la version de  {user_new} le {date_new}.

en: Conditions:
fr: Conditions :

en: Confirm password:
fr: Confirmer votre mot de passe :

en: Congratulations, your new account has been created and you are now logged into MusicBrainz!
fr: Félicitations, votre nouveau compte a été créé et vous êtes maintenant connecté à MusicBrainz !

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Continue reading at Wikipedia...
fr: Lire la suite sur Wikipedia...

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Coordinates:
fr: Coordonnées :

en: Copy Credits
fr: Copier les crédits

en: Copy all track artist credits to associated recordings.
fr: Copier tous les crédits d'artistes des pistes vers les enregistrements associés.

en: Copy all track titles to associated recordings.
fr: Copier tous les titres de pistes vers les enregistrements associés.

en: Copy name
fr: Copier le nom

en: Copy the release artist credit to the release group
fr: Copier les crédits de l'artiste de parution vers le groupe de parution

en: Copy the release title to the release group
fr: Copier le titre de parution vers le groupe de parution

en: Country
fr: Pays

en: Country:
fr: Pays :

en: Cover Art
fr: Illustration

en: Cover Art provided by the {caa|Cover Art Archive}. Hosted by {host|Digital West}. Sponsored by: {url1|Google}, {url2|OSUOSL} and {more|others...}.
fr: Les Illustrations sont fournies par {caa|« Cover Art Archive »}. Hébergé par {host|Digital West}. Commandité par : {url1|Google}, {url2|OSUOSL} et {more|d'autres...}.

en: Cover art from {cover|Amazon}
fr: Illustrations provenant d'{cover|Amazon}

en: Cover art from {cover|host}
fr: Illustration de {cover|host}

en: Cover art:
fr: Illustration :

en: Create
fr: Créer

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Create a new collection
fr: Créer une nouvelle collection

en: Create a new relationship attribute
fr: Créer un nouvel attribut de relation

en: Create a new {type0}-{type1} relationship
fr: Créer une nouvelle relation {type0}-{type1}

en: Create an Account
fr: Créer un compte

en: Create collection
fr: Créer une collection

en: Created
fr: Créé

en: Creating edit...
fr: Modification en cours de création...

en: Credits
fr: Crédits

en: Current version:
fr: Version actuelle :

en: DD
fr: JJ

en: Data Licenses
fr: Licence de données

en: Data Quality:
fr: Qualité des données :

en: Data Removal Policy
fr: Règles de suppression des données

en: Data Tracks
fr: Pistes de données

en: Data:
fr: Données :

en: Date Period
fr: Période de dates

en: Date/time format:
fr: Format de date et d'heure :

en: Date:
fr: Date :

en: Dates are in the format YYYY-MM-DD. Partial dates such as YYYY-MM or just YYYY are OK, or you can omit the date entirely.
fr: Les dates sont au format AAAA-MM-JJ. Des dates partielles comme AAAA-MM ou juste AAAA sont possibles. Vous pouvez aussi ne pas préciser de date.

en: Defunct:
fr: Défunt :

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Delete User
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Delete my account
fr: Supprimer mon compte

en: Delete {e}
fr: Supprimer {e}

en: Deleted User
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Deprecated:
fr: Obsolète :

en: Description:
fr: Description :

en: Details
fr: Détails

en: Developer Applications
fr: Applications de développeurs

en: Developer Resources
fr: Ressources pour développeurs

en: Developers
fr: Développeurs

en: Development
fr: Développement

en: Died in:
fr: Lieu de décès :

en: Died:
fr: Date de décès :

en: Direct database search
fr: Recherche directe dans la base de données

en: Disambiguation:
fr: Désambiguïsation :

en: Disc ID
fr: ID de disque

en: Disc ID information
fr: Informations sur l'ID de disque

en: Disc ID “<code>{discid}</code>”
fr: ID de disque « <code>{discid}</code> »

en: Disc ID “{discid}”
fr: ID de disque « {discid} »

en: Disc ID:
fr: ID de disque :

en: Disc IDs
fr: ID de disque

en: Disc IDs allowed
fr: ID de disque permis

en: Disc IDs with superfluous data tracks
fr: ID de disque avec des pistes de données superflues

en: Disc title:
fr: Titre du disque :

en: Discography
fr: Discographie

en: Discogs URLs Linked to Multiple Artists
fr: URLs Discogs reliées vers plusieurs artistes

en: Discogs URLs Linked to Multiple Labels
fr: URLs Discogs reliées à plusieurs labels

en: Discogs URLs Linked to Multiple Release Groups
fr: URL Discogs reliée à plusieurs groupes de parution

en: Discogs URLs Linked to Multiple Releases
fr: URL Discogs reliée à plusieurs parutions

en: Discogs URLs linked to multiple artists
fr: URLs Discogs reliées vers plusieurs artistes

en: Discogs URLs linked to multiple labels
fr: URLs Discogs reliées à plusieurs labels

en: Discogs URLs linked to multiple release groups
fr: URL Discogs reliée à plusieurs groupes de parution

en: Discogs URLs linked to multiple releases
fr: URL Discogs reliée à plusieurs parutions

en: Discs as Separate Releases
fr: Disques sous forme de parutions séparées

en: Discs entered as separate releases
fr: Disques entrés sous forme de parutions séparées

en: Dissolved in:
fr: Séparé à :

en: Dissolved:
fr: Dissous :

en: Do not use any of the above releases as a starting point
fr: Ne vous servez pas des parutions ci-dessus comme d'un point de départ

en: Do you want to develop an application that uses the {ws|MusicBrainz web service}? {register|Register an application} to generate OAuth tokens. See our {oauth2|OAuth documentation} for more details.
fr: Voulez-vous développer une application qui utilise le {ws|service web MusicBrainz} ? {register|Enregistrer une application} pour créer des jetons d'OAuth. Voir notre {oauth2|documentation sur OAuth} pour plus de détails.

en: Documentation Search
fr: Recherche dans la documentation

en: Documentation:
fr: Documentation :

en: Don't have an account? {uri|Create one now}!
fr: Vous n'avez pas de compte ? {uri|Créez en un maintenant} !

en: Donate
fr: Faites un don

en: Donation Check
fr: Vérification de don

en: Done
fr: Terminé

en: Duration:
fr: Durée :

en: Each track in the MusicBrainz database has to be linked to a recording, choose the appropriate recording or look for it in the database.
fr: Chaque piste de la base de données de MusicBrainz doit être reliée à un enregistrement, choisissez l'enregistrement adéquat ou cherchez-le dans la base de données.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit #{id}
fr: Modification No {id}

en: Edit #{id} - {name}
fr: Modification no {id} - {name}

en: Edit Alias
fr: Modifier l'alias

en: Edit Annotation
fr: Modifier l'annotation

en: Edit Application
fr: Modifier l'application

en: Edit Artist Credit
fr: Modifier le crédit d'artiste

en: Edit Attribute
fr: Modifier l'attribut

en: Edit Attributes
fr: Modifier les attributs

en: Edit Banner Message
fr: Éditer le message de bannière

en: Edit Collection
fr: Modifier la collection

en: Edit Cover Art
fr: Modifier l'Illustration

en: Edit Not Found
fr: Modification introuvable

en: Edit Note
fr: Notes de modification

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Edit Relationship Attribute
fr: Modifier l'attribut de relation

en: Edit Relationship Type
fr: Modifier le type de relation

en: Edit Relationship Types
fr: Modifier les types de relation

en: Edit Relationships: {release}
fr: Modifier les relations : {release}

en: Edit Types
fr: Modifier les Types

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Edit User
fr: Modifier l'utilisateur

en: Edit alias
fr: Modifier l'alias

en: Edit annotation
fr: Modifier l'annotation

en: Edit by {editor}
fr: Modification par {editor}

en: Edit data for edit #{id}
fr: Données de modification pour la modification no {id}

en: Edit note:
fr: Notes d'édition :

en: Edit notes
fr: Modifier les notes :

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Edit relationships
fr: Modifier les relations

en: Edit user
fr: Modifier l'utilisateur

en: Edited
fr: Modifié

en: Editing
fr: Modification

en: Editing FAQ
fr: FAQ de l'éditeur

en: Editing history
fr: Historique des modifications

en: Editing introduction
fr: Introduction à l'édition

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editor Flag
fr: Drapeau d'éditeur

en: Editor Not Found
fr: Éditeur introuvable

en: Editor Subscriptions
fr: Abonnements de l'éditeur

en: Editor “{user}”
fr: Éditeur « {user} »

en: Edits
fr: Modifications

en: Edits ({view_url|view})
fr: Modifications ({view_url|voir})

en: Edits by Subscribed Editors
fr: Modifications par éditeur abonné

en: Edits by {name}
fr: Modifications par {name}

en: Edits for Subscribed Entities
fr: Modifications par entités abonnées

en: Edits for {name}
fr: Modifications de {name}

en: Edits loaded for the page:
fr: Modifications chargées pour la page :

en: Election Not Found
fr: Élection introuvable

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address Verification
fr: Vérification de l'adresse courriel

en: Email Address Verified
fr: Adresse courriel vérifiée

en: Email Sent
fr: courriel envoyé

en: Email Sent!
fr: courriel envoyé !

en: Email:
fr: Courriel :

en: Emphasis:
fr: Emphase :

en: Enable vinyl track numbers
fr: Activer les numéros de pistes du vinyle

en: End
fr: Fin

en: End Area
fr: Région de fin

en: End Area:
fr: Région de fin :

en: End Date
fr: Date de fin

en: End Date:
fr: Date de fin :

en: End area:
fr: Région de fin :

en: End date
fr: Date de fin

en: End date:
fr: Date de fin :

en: End:
fr: Fin :

en: Ended
fr: Fin

en: Ended:
fr: Terminé le :

en: Endpoint:
fr: Point final :

en: English
fr: Anglais

en: Enter a tracklist below:
fr: Saisir une liste de pistes ci-dessous :

en: Enter coordinates manually or drag the marker to get coordinates from the map.
fr: Saisir les coordonnées manuellement ou glisser le marqueur pour obtenir les coordonnées à partir de la carte.

en: Enter edit
fr: Saisir une modification

en: Enter your email address below and we will send you an email with your MusicBrainz account information.
fr: Saisir votre adresse courriel ci-dessous, et nous vous enverrons un courriel avec vos informations de comptes MusicBrainz.

en: Entering an {note|edit note} that describes where you got your information is highly recommended. Not only does it make it clear where you got your information, but it can also encourage other users to vote on your edit &#x2014; thus making your edit get applied faster.
fr: Il est fortement recommandé de saisir une {note|note de modification} décrivant où vous avez eu vos informations. Non seulement cela clarifie la provenance de vos informations, mais cela peut encourager les autres à voter pour votre modification &#x2014; ainsi votre modification sera appliquée plus rapidement.

en: Entity Not Found
fr: Entité introuvable

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Entity types:
fr: Types d'entités :

en: Error
fr: Erreur

en: Error Approving Edit
fr: Erreur à l'approbation de votre modification

en: Error Cancelling Edit
fr: Erreur à l'annulation de votre modification

en: Error loading release: {error}
fr: Erreur lors chargement de la parution : {error}

en: Error message:
fr: Message d'erreur :

en: Error!
fr: Erreur !

en: Error: | Errors:
fr[0]: Erreur :
fr[1]: Erreurs :

en: Error: Unknown Tab Type
fr: Erreur : type d'onglet inconnu

en: Error: Unknown Type
fr: Erreur : type inconnu

en: Error: {error}
fr: Erreur : {error}

en: Even just providing a URL or two is helpful!
fr: Une URL ou deux peut suffire et peut s'avèrer utile !

en: Event
fr: Événement

en: Event Collections
fr: Collections d'événements

en: Event Details
fr: Détails de l'événement

en: Event Not Found
fr: Événement introuvable

en: Event information
fr: Informations sur l'événement

en: Event ratings
fr: Évaluations de l'événement

en: Event:
fr: Événement :

en: Events
fr: Événements

en: Examples
fr: Exemples

en: Examples:
fr: Exemples :

en: Existing tracklist
fr: Liste de pistes existante

en: Expand
fr: Développer

en: Expand Disc
fr: Développer le disque

en: Expand all descriptions
fr: Étendre toutes les descriptions

en: Expire action
fr: Faire expirer l'action

en: Expired
fr: Expiré

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} day</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} days</span>
fr[0]: Expire dans <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} jour</span>
fr[1]: Expire dans <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} jours</span>

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} hour</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} hours</span>
fr[0]: Expire dans <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} heure</span>
fr[1]: Expire dans <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} heures</span>

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minute</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minutes</span>
fr[0]: Expire dans <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minute</span>
fr[1]: Expire dans <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minutes</span>

en: External Links
fr: Liens externes

en: External links
fr: Liens externes

en: FAQs
fr: FAQ

en: Failed
fr: Échec

en: Failed Edits
fr: Modifications échouées

en: Failed Edits by {name}
fr: Modifications échouées par {name}

en: Few relationships
fr: Peu de relations

en: File:
fr: Fichier :

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Filter
fr: Filtrer

en: Find Relationships
fr: Trouver les relations

en: Fingerprints
fr: Empreintes

en: First enter all track information, including titles and artist credits, in order to edit their recordings.
fr: Saisir d'abord toutes les informations des pistes, incluant les titres et crédits d'artistes, afin de modifier leurs enregistrements.

en: Follow our {bl|blog} or {tw|twitter account}! To talk to other users, try the {fo|forums} or {irc|IRC}.
fr: Suivre notre {bl|blogue} ou {tw|compte Twitter} ! Pour parler à d'autres utilisateurs, essayer les {fo|forums} ou {irc|IRC}.

en: For assistance in writing effective advanced search queries, read the {doc|syntax documentation}.
fr: Pour de l'aide sur l'écriture des requêtes de recherche approfondie, lisez la {doc|documentation sur la syntaxe}.

en: For information about the account deletion process, please read the {uri|account FAQ}.
fr: Pour toute information sur le processus de suppression de compte, veuillez lire la {uri|FAQ des comptes}.

en: For instructions on how to fix them, please see the documentation about {howto|how to merge releases}.
fr: Vous trouverez les instructions pour corriger cela dans la documentation {howto|comment fusionner des parutions}.

en: For more information, check the {doc_doc|documentation} and {doc_styleguide|style guidelines}.
fr: Pour plus d'informations, consultez la {doc_doc|documentation} et les {doc_styleguide|directives de style}.

en: For more information, check the {doc_doc|documentation}.
fr: Pour plus d'informations, consultez la {doc_doc|documentation}.

en: For more information:
fr: Pour plus d'information :

en: Forbidden Request
fr: Requête interdite

en: Forgot your {link1|username} or {link2|password}?
fr: J'ai oublié mon {link1|nom d'utilisateur} ou mon {link2|mot de passe}.

en: Format:
fr: Format :

en: Forward link phrase:
fr: Phrase du lien en avant :

en: Found a broken link on our site? Please let us know by {report|reporting a bug}.
fr: Vous avez trouvé un lien brisé sur notre site ? Dites-le nous en {report|signalant un bogue}.

en: Found a broken link on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
fr: Vous avez trouvé un lien brisé sur notre site ? Dites-le nous en {report|signalant un bogue} et en indiquant le message d'erreur ci-dessus.

en: Found a problem on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
fr: Vous avez trouvé un problème sur notre site ? Dites-le nous en {report|signalant un bogue} et en indiquant le message d'erreur ci-dessus.

en: Found at least {n} edit | Found at least {n} edits
fr[0]: Au moins {n} modification de trouvée
fr[1]: Au moins {n} modifications de trouvées

en: Found in {num} attendance list | Found in {num} attendance lists
fr[0]: Trouvé dans {num} liste de présence
fr[1]: Trouvé dans {num} listes de présence

en: Found in {num} user collection | Found in {num} user collections
fr[0]: Trouvé dans {num} collection d'utilisateurs
fr[1]: Trouvé dans {num} collections d'utilisateurs

en: Found more than one match for the CD with TOC {toc}:
fr: J'ai trouvé plus d'une correspondance pour le CD ayant l'index {toc} :

en: Found {n} edit | Found {n} edits
fr[0]: Trouvé {n} modification
fr[1]: Trouvé {n} modifications

en: Found {n} result | Found {n} results
fr[0]: Trouvé {n} résultat
fr[1]: Trouvé {n} résultats

en: Found {n} result for "{q}" | Found {n} results for "{q}"
fr[0]: Trouvé {n} résultat pour « {q} »
fr[1]: Trouvé {n} résultats pour « {q} »

en: Founded in:
fr: Fondé à :

en: Founded:
fr: Fondé le :

en: Free text
fr: Texte libre

en: FreeDB Entry Not Found
fr: Entrée FreeDB introuvable

en: FreeDB Gateway
fr: Passerelle FreeDB

en: FreeDB ID
fr: ID FreeDB

en: FreeDB ID:
fr: ID FreeDB :

en: FreeDB import
fr: Importation FreeDB

en: FreeDB:
fr: FreeDB :

en: French
fr: Français

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Frequency notes:
fr: Notes de fréquence :

en: From:
fr: Origine :

en: Front cover image failed to load correctly.<br/>{all|View all artwork}.
fr: L'image de couverture n'a pu se charger correctement.<br/>{all|Voir toutes les illustrations}.

en: Full TOC:
fr: Index complet :

en: Gender
fr: Genre

en: Gender:
fr: Genre :

en: General Information
fr: Information Générale

en: Generated on {date}
fr: Généré le {date}

en: Guess case
fr: Deviner la casse

[ctx: button/menu]
en: Guess case
fr: Deviner la casse

[ctx: header]
en: Guess case
fr: Deviner la casse

en: Guess case disc title
fr: Deviner la casse du titre du disque

en: Guess case options
fr: Options de détermination de la casse

en: Guess case track
fr: Deviner la casse de la piste

en: Guess sort name
fr: Deviner le nom de tri

en: Guidelines
fr: Directives

en: Headings:
fr: Rubriques :

en: Help:
fr: Aide :

en: High
fr: Haute

en: Historic
fr: Historique

en: Homepage:
fr: Page d'accueil :

en: Host:
fr: Hôte :

en: How Tos
fr: Les « Comment faire »

en: How editing works
fr: Comment fonctionnent les modifications

en: I confirm that this is the barcode as it appears on the release.
fr: Je confirme que c'est le code-barres comme l est sur la parution.

en: I just donated! Why am I seeing this?
fr: Je viens de faire un don, pourquoi vois-je toujours ceci ?

en: ID:
fr: ID :

en: IPI code
fr: Code IPI

en: IPI code:
fr: Code IPI :

en: IPI codes:
fr: Codes IPI :

en: ISNI code
fr: Code ISNI

en: ISNI code:
fr: Code ISNI :

en: ISNI codes:
fr: Codes ISNI :

en: ISO 3166-1:
fr: ISO 3166-1 :

en: ISO 3166-2:
fr: ISO 3166-2 :

en: ISO 3166-3:
fr: ISO 3166-3 :

en: ISO code
fr: Code ISO

en: ISO number
fr: Numéro ISO

en: ISRC Not Currently Used
fr: ISRC pas actuellement utilisé

en: ISRC {isrc} to {recording}
fr: ISRC {isrc} pour {recording}

en: ISRC “{isrc}”
fr: ISRC « {isrc} »

en: ISRC:
fr: ISRC :

en: ISRCs
fr: ISRC

en: ISRCs with multiple recordings
fr: ISRC avec plusieurs enregistrements

en: ISRCs:
fr: ISRC :

en: ISWC Not Currently Used
fr: L'ISWC n'est pas utilisé actuellement

en: ISWC {iswc} to {work}
fr: Code ISWC {iswc} pour {work}

en: ISWC “{iswc}”
fr: Code ISWC « {iswc} »

en: ISWC:
fr: ISWC :

en: ISWCs
fr: ISWC

en: ISWCs with multiple works
fr: ISWC à plusieurs œuvres

en: ISWCs:
fr: ISWC :

en: If the problem persists, please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
fr: Si le problème persiste, veuillez {report|signaler un bogue} en y recopiant tout message d'erreur qui apparaîtrait ci-dessus.

en: If this is an Amazon ASIN, please do not enter it in the catalog number field, but add it as a URL relationship later.
fr: Si ceci est un ASIN d'Amazon, ne pas le saisir dans le champ « numéro dans le catalogue », mais le créer sous forme de relation d'URL ensuite.

en: If we do not have a recording for this track in the database yet, please select "Add a new recording" below.
fr: Si l'enregistrement de cette piste n'est pas déjà dans la base de données, veuillez choisir « Ajouter un enregistrement » ci-dessous.

en: If you can't find what you're looking for, you can add a new release:
fr: Si vous ne trouvez pas ce que vous cherchez, vous pouvez créer une nouvelle parution :

en: If you change your email address, you will be required to verify it.
fr: Si vous changez votre adresse courriel, il vous sera demander de la valider.

en: If you do not know whether the release has a barcode or not, just leave this blank.
fr: Si vous ne savez pas si cette parution a un code-barres ou pas, laissez ce champ vide.

en: If you don't see the artist you are looking for, you can still add a new release. This will allow you to create this artist and a release at the same time
fr: Si vous ne voyez pas l'artiste que vous cherchez, vous pouvez créer une nouvelle parution. Cela vous permettra de créer l'artiste et la parution en même temps

en: If you don't see the release you are looking for, you can still add a new one, using this CD TOC:
fr: Si vous ne voyez pas la parution que vous cherchez, vous pouvez en créer une nouvelle, en utilisant cet index de CD :

en: If you donate <b>$4</b> you will not get this nag text for a <b>month</b>. We encourage people to donate $12 to make the nag screen disappear for 3 months. Or even better, sign up for a recurring donation every three months to not have to think about or see this nag again.
fr: Si vous donnez <b>$4</b>, vous ne verrez plus ce texte ennuyeux pendant un <b>mois</b>. Nous encourageons nos utilisateurs à donner 12$ pour faire disparaître cet écran pendant 3 mois. Ou mieux encore, effectuez un don régulier chaque trimestre pour ne plus jamais avoir à y penser.

en: If you followed a link on our site to get here, please {report|report a bug} and the URL of the page that sent you here.
fr: Si vous êtes arrivé ici via un lien de notre site, veuillez {report|signaler un bogue} et indiquer l'adresse URL de la page qui vous a amené ici.

en: If you have any questions, please review the {faq|FAQs} or {doc|documentation} before {con|contacting us}.
fr: Si vous avez des questions, veuillez consulter la {faq|FAQ} ou la {doc|documentation} avant de {con|nous contacter}.

en: If you think this is a mistake, please contact <code>support@musicbrainz.org</code> with the name of your account.
fr: Si vous pensez que ceci est une erreur, veuillez contacter <code>support@musicbrainz.org</code> avec le nom de votre compte.

en: If you wish to use this tag, please {url|search} for the entity first and apply the tag using the sidebar.
fr: Si vous souhaitez utiliser cette balise, veuillez commencer par {url|rechercher} l'entité, puis appliquer la balise en utilisant la barre latérale.

en: If you would like to make a donation, {donate|you can do that here}. If you have donated, but you are still being nagged, please {contact|contact us}.
fr: Si vous souhaitez effectuer un don, {donate|vous pouvez le faire ici}. Si vous avez effectué un don et que vous voyez toujours cet écran ennuyeux, n'hésitez pas à {contact|nous contacter}.

en: If you'd like to participate in the editing process, but do not know where to start, the following reports should be useful. These reports scour the database looking for data that might require fixing, either to comply with the {style|style guidelines}, or in other cases where administrative "clean up" tasks are required.
fr: Si vous souhaitez participer au processus d'édition mais que vous ne savez pas par où commencer, les rapports ci-dessous pourraient vous être utiles. Ces rapports fouille la base de données à la recherche de données qui devraient peut-être être corrigées soit pour correspondre au {style|directives de style}, ou pour toute autre tache de « nettoyage administratif ».

en: Image from Wikimedia Commons
fr: Images de Wikimedia Commons

en: Image not available yet, please try again in a few minutes.
fr: Image non disponible, veuillez ressayer dans quelques minutes.

en: Import
fr: Importer

en: Import CD Stub
fr: Importer un coupon de CD

en: Import CD stub
fr: Importer un coupon de CD

en: Import as Multiple Artist Release
fr: Importer sous forme de parution à plusieurs artistes

en: Import as MusicBrainz release
fr: Importer sous forme de parution MusicBrainz

en: Import as a Single Artist Release
fr: Importer sous forme de parution à artiste unique

en: In order to log in or make changes to the database you must visit the main server at {uri}.
fr: Pour vous connecter ou effectuer des modifications sur la base de données, vous devez vous rendre sur le serveur principal ici {uri}.

en: In order to view this page please visit the main server at {uri}.
fr: Pour visiter cette page, vous devez vous rendre sur le serveur principal ici {uri}.

en: Incorrect username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Indexed search
fr: Recherche indexée

en: Indexed search with {doc|advanced query syntax}
fr: Recherche indexée avec {doc|la syntaxe de requête approfondie}

en: Infer track durations from associated recordings
fr: Déduire la durée des pistes à partir des enregistrements associés

en: Installed Application
fr: Applications installées

en: Instrument Credits
fr: Crédits instrumentaux

en: Instrument Details
fr: Détails sur l'instrument

en: Instrument List
fr: Liste d'instruments

en: Instrument Not Found
fr: Instrument introuvable

en: Instrument information
fr: Informations sur l'instrument

en: Instrument list
fr: Liste d'instruments

en: Instrument:
fr: Instrument :

en: Interface language:
fr: Langue de l'interface :

en: Internal Server Error
fr: Erreur Interne sur le serveur

en: Internal/Bot
fr: Interne/Robot

en: Into:
fr: Dans :

en: Invalid Disc ID
fr: ID de disque invalide

en: Javascript is required for this page to work properly.
fr: Javascript est exigé pour que cette page fonctionne correctement.

en: Join phrase:
fr: Phrase de jointure :

en: Keep all-uppercase words uppercased
fr: Garder les mots en majuscule ainsi

en: Keep me logged in
fr: Je souhaite rester connecté

en: Label Area
fr: Région du label

en: Label Code
fr: Code de label

en: Label Code:
fr: Code de label :

en: Label Details
fr: Détails du label

en: Label IPI:
fr: IPI du Label :

en: Label ISNI:
fr: ISNI de label :

en: Label Not Found
fr: Label introuvable

en: Label Subscriptions
fr: Abonnements au label

en: Label annotations
fr: Annotations sur les labels

en: Label code:
fr: Code du label :

en: Label information
fr: Informations du Label

en: Label ratings
fr: Évaluations des labels

en: Label:
fr: Label :

en: Labels with annotations
fr: Labels avec des annotations

en: Labels with deprecated relationships
fr: Labels avec des relations obsolètes

en: Labels with possible duplicate relationships
fr: Labels avec relations probablement en double

en: Labels:
fr: Labels :

en: Language
fr: Langue

en: Language:
fr: Langue :

en: Language: {language}, script: {script}
fr: Langue : {language}, système d'écriture : {script}

en: Languages Known:
fr: Langues connus :

en: Languages:
fr: Langues :

en: Last 24 hours
fr: Les dernières 24 heures

en: Last 28 days
fr: Les 28 derniers jours

en: Last edited
fr: Dernière modification

en: Last modified:
fr: Modifier en dernier :

en: Last replication packet received at {datetime}
fr: Dernier paquet de réplication reçu à {datetime}

en: Last updated on {date}
fr: Modifié en dernier le {date}

en: Last updated:
fr: Dernière mise à jour :

en: Last updated: {date}
fr: Dernière mise à jour : {date}

en: Latest posts:
fr: Billets les plus récents :

en: Legal name
fr: Nom legal

en: Length
fr: Durée

en: Length:
fr: Durée :

en: License
fr: Licence

en: Like Wikipedia, MusicBrainz is maintained by a global community of users and we want everyone &#x2014; including you &#x2014; to {doc|participate and contribute}.
fr: Comme Wikipedia, MusicBrainz est maintenu par une communauté mondiale d'utilisateurs et nous souhaitons que tout le monde &#x2014; vous y compris &#x2014; {doc|participe et contribue}.

en: Limited User
fr: Utilisateur limité

en: Lines contain track artists
fr: Les lignes contiennent les artistes des pistes

en: Lines start with a track number
fr: Les lignes commencent par un numéro de piste

en: Link
fr: Lien

en: Link order:
fr: Ordre des liens :

en: Link phrase:
fr: Phrase de lien :

en: Link phrases
fr: Phrases de lien

en: Links:
fr: Liens  :

en: Lists:
fr: Listes :

en: Live Data Feed
fr: Flux de données en direct

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading edit previews...
fr: Chargements des prévisualisations des modifications...

en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: Locale:
fr: Locale :

en: Location
fr: Lieu

en: Location Editor
fr: Éditeur de lieu

en: Location editor
fr: Éditeur de lieu

en: Location editors
fr: Éditeurs de lieu

en: Location editors are users who can add or modify {uri|areas}.
fr: Les éditeurs de lieu sont des utilisateurs qui peuvent ajouter ou modifier des {uri|régions}.

en: Location:
fr: Lieu :

en: Log In
fr: Se connecter

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Log in
fr: Se connecter

en: Log in to edit
fr: Connectez-vous pour modifier

en: Log in to upload cover art
fr: Connectez-vous pour téléverser une Illustration

en: Long link phrase:
fr: Phrase de lien longue :

en: Looking for help? Check out our {doc|documentation} or {faq|FAQ}.
fr: Besoin d'aide ? Consultez la {doc|documentation} ou la {faq|FAQ}.

en: Looking for suggested recordings...
fr: Recherche d'enregistrement suggérés...

en: Lookup CD
fr: Recherche de CD

en: Lookup count
fr: Nombre de recherches

en: Lookup count:
fr: Nombre de recherche :

en: Lost Password
fr: Mot de passe perdu

en: Lost Username
fr: Nom d'utilisateur perdu

en: Low
fr: Bas

en: Lyrics Language:
fr: Langue des paroles :

en: MBID:
fr: MBID :

en: Magic MP3 Tagger
fr: Baliseur « Magic MP3 »

en: Mail me when one of my edits gets a "no" vote. (Note: the email is only sent for the first "no" vote, not each one)
fr: Envoyez-moi un courriel si ma modification n'a pas de vote. (notez que cet courriel n'est envoyé que pour la première modification sans vote, pas pour chaque modification)

en: Mailing Lists
fr: Listes de discussion

en: Make a donation now!
fr: Faites un don maintenant !

en: Make all edits votable.
fr: Pouvoir voter sur toutes les modifications.

en: Make sure all mediums in the releases being merged are in the correct position. For example, to merge a medium into medium 2 of a release, it will need to be set as medium 2 of the release being merged.
fr: Assurez-vous que tous les supports, pour les parutions fusionnées, soient à la bonne position. Par exemple, pour fusionner un support  vers le support 2 d'une parution, il devra être le support 2 de la parution à fusionner.

en: Manual entry
fr: Saisie manuelle

en: Many relationships
fr: Beaucoup de relations

en: Map
fr: Carte

en: Match
fr: Correspondance

en: Matching CDs
fr: CDs Correspondants

en: Medium
fr: Support

en: Medium <span class="new">{new}</span> (moved from position <span class="old">{old}</span>)
fr: Support <span class="new">{new}</span> (déplacé de la position <span class="old">{old}</span>)

en: Medium <span class="new">{new}</span> (new medium)
fr: Support <span class="new">{new}</span> (nouveau support)

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (moved from position <span class="old">{old}</span>)
fr: Support <span class="new">{new}</span> : {title} (déplacé vers la position <span class="old">{old}</span>)

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (new medium)
fr: Support <span class="new">{new}</span> : {title} (nouveau support)

en: Medium {position} is now medium {new_position}
fr: Le support {position} est maintenant le {new_position}

en: Medium {position} is now medium {new_position}: {new_name}
fr: Le support {position} est maintenant le {new_position} : {new_name}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}
fr: Le support {position} : {name} est maintenant le {new_position}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}: {new_name}
fr: Le support {position} : {name} est maintenant le {new_position} : {new_name}

en: Medium:
fr: Support :

en: Mediums:
fr: Supports :

en: Member since:
fr: Membre depuis :

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge Areas
fr: Fusionner des régions

en: Merge Artists
fr: Fusionner des artistes

en: Merge Events
fr: Fusionner les événements

en: Merge Instruments
fr: Fusionner les instruments

en: Merge Labels
fr: Fusionner des labels

en: Merge Places
fr: Fusionner des lieux

en: Merge Process
fr: Processus de fusion

en: Merge Recordings
fr: Fusionner des enregistrements

en: Merge Release Groups
fr: Fusionner des groupes de parution

en: Merge Releases
fr: Fusionner des parutions

en: Merge Series
fr: Fusionner des séries

en: Merge Works
fr: Fusionner des œuvres

en: Merge attributes:
fr: Fusionner des attributs :

en: Merge language &amp; script:
fr: Fusionner la langue &amp; le système d'écriture :

en: Merge mediums and recordings
fr: Fusionner les supports et les enregistrements

en: Merge release groups
fr: Fusionner des groupes de parution

en: Merge strategy:
fr: Fusionner des stratégies :

en: Merge:
fr: Fusion :

en: Message:
fr: Message :

en: Mismatched release groups
fr: Les groupes de parution ne correspondent pas

en: Modify count
fr: Nombre de modifications

en: Modify count:
fr: Nombre de modifications :

en: Move
fr: Déplacement

en: Move Disc ID
fr: Déplacer un ID de disque

en: Move disc down
fr: Déplacer le disque vers le bas

en: Move disc up
fr: Déplacer le disque vers le haut

en: Move entity down
fr: Déplacer l'entité vers le bas

en: Move entity up
fr: Déplacer l'entité vers le haut

en: Move file down
fr: Déplacer le fichier vers le bas

en: Move file up
fr: Déplacer le fichier vers le haut

en: Move track down
fr: Déplacer la piste vers le bas

en: Move track up
fr: Déplacer la piste vers le haut

en: Move tracks:
fr: Déplacer les pistes :

en: MusicBrainz - The Open Music Encyclopedia
fr: MusicBrainz - L'encyclopédie musicale libre

en: MusicBrainz Blog
fr: Blogue MusicBrainz

en: MusicBrainz Database
fr: Base de données MusicBrainz

en: MusicBrainz Server
fr: Serveur MusicBrainz

en: MusicBrainz aims to be:
fr: MusicBrainz à l'ambition d'être :

en: MusicBrainz believes strongly in the privacy of its users! Any personal information you choose to provide will not be sold or shared with anyone else. For full details, please read our {doc|Privacy Policy}.
fr: MusicBrainz croit fermement au respect de la vie privée de ses utilisateurs ! Aucune donnée personnelle que vous choisissez de fournir ne sera vendue ou partagée avec qui que ce soit. Pour plus d'informations, veuillez lire notre {doc|Politique de vie privée}.

en: MusicBrainz does not have any CDs with the TOC:
fr: MusicBrainz n'a aucun CD avec l'index :

en: MusicBrainz for Android
fr: MusicBrainz pour Android

en: MusicBrainz has one account type for all users. If you represent an artist or label, please use the above form to create an account.
fr: MusicBrainz n'a qu'un seul type de compte pour tous les utilisateurs. Si vous représentez un artiste ou un label, veuillez utiliser le formulaire ci-dessus pour créer un compte.

en: MusicBrainz is an open music encyclopedia that collects music metadata and makes it available to the public.
fr: MusicBrainz est une encyclopédie musicale libre qui collecte des métadonnées musicales et les propose au public.

en: MusicBrainz is operated by the {uri|MetaBrainz Foundation}, a California based 501(c)(3) tax-exempt non-profit corporation dedicated to keeping MusicBrainz {free|free and open source}.
fr: MusicBrainz est exploité par la {uri|Fondation MetaBrainz}, une corporation à but non lucratif de type 501(c)(3 exempte d'impôts basée en Californie, dévouée à garder MusicBrainz {free|gratuit et libre}.

en: MusicBrainz: Artist
fr: MusicBrainz : Artiste

en: MusicBrainz: Label
fr: MusicBrainz : Label

en: MusicBrainz: Release
fr: MusicBrainz : parution

en: MusicBrainz: Track
fr: MusicBrainz : Piste

en: My Collections
fr: Mes collections

en: My Data
fr: Mes données

en: My Open Edits
fr: Mes modifications en attente

en: My Ratings
fr: Mes évaluations

en: My Tags
fr: Mes balises

en: My Vote
fr: Mon vote

en: My vote:
fr: Mon vote :

en: My vote:
fr: Mon vote :

en: N/A
fr: S.O.

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: New
fr: Nouveau

en: New Artist
fr: Nouvel artiste

en: New Artist Credit
fr: Nouveau Crédit

en: New Attribute
fr: Nouvel attribut

en: New Image Goes Here
fr: La nouvelle image vient ici

en: New Order
fr: Nouvelle ordre

en: New Relationship Attribute
fr: Nouvelle attribut de relation

en: New Relationship Type
fr: Nouveau type de relation

en: New Release:
fr: Nouvelle parution :

en: New Status:
fr: Nouveau statut :

en: New Tracklist
fr: Nouvelle liste de pistes

en: New Type:
fr: Nouveau type :

en: New cover art:
fr: Nouvelle Illustration :

en: New disc title:
fr: Nouveau titre de disque :

en: New language:
fr: Nouvelle langue :

en: New page
fr: Nouvelle page

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: New position:
fr: Nouvelle position :

en: New positions:
fr: Nouvelle positions :

en: New recording
fr: Nouvel enregistrement

en: New relationships:
fr: Nouvelles relations :

en: New script:
fr: Nouveau système d'écriture :

en: New version:
fr: Nouvelle version :

en: Next
fr: Suivant

en: Next »
fr: Suivant »

en: No
fr: Non

[ctx: vote]
en: No
fr: Non

en: No MusicBrainz entities have yet been tagged with "{tag}".
fr: Aucune entité de MusicBrainz n'a pour l'instant l'attribut « {tag} ».

en: No areas with this tag were found.
fr: Aucune région trouvée avec cette balise.

en: No artists with this tag were found.
fr: Aucun artiste de trouvé avec cette balise

en: No cover art available.
fr: Aucune Illustration.

en: No edit notes have been added.
fr: Aucune note de modification n'a été ajoutée.

en: No edits were found matching your query. Please {search|try again}.
fr: Aucune modification n'a été trouvée selon vos critères. Veuillez {search|réessayer}.

en: No elections found.
fr: Aucune élection de trouvée.

en: No events found in this list.
fr: Aucun événement trouvé dans cette liste.

en: No events with this tag were found.
fr: Aucun événement trouvé avec cette balise.

en: No front cover image available.<br/>{all|View all artwork}.
fr: Aucune image de couverture.<br/>{all|Voir tous les éléments graphiques}.

en: No instruments with this tag were found.
fr: Aucun instrument trouvé avec cette balise.

en: No labels with this tag were found.
fr: Aucun label trouvé avec cette balise.

en: No matching CDs were found for TOC {toc}.
fr: Aucun CD n'a été trouvé ayant l'index {toc}.

en: No nag
fr: Pas d'écran ennuyeux

en: No places with this tag were found.
fr: Aucun lieu trouvé avec cette balise.

en: No ratings.
fr: Pas d'évaluation.

en: No recordings found.
fr: Aucun enregistrement de trouvé.

en: No recordings with this tag were found.
fr: Aucun enregistrement trouvé avec cette balise.

en: No recordings, releases or release groups are linked to this place
fr: Aucun enregistrement, parution ou groupe de parution de relié vers ce lieu

en: No relationship attributes found.
fr: Aucun attribut de relation de trouvé.

en: No release groups found.
fr: Aucun groupe de parution trouvé.

en: No release groups with this tag were found.
fr: Aucun groupe de parution trouvé avec cette balise.

en: No releases found
fr: Aucune parution trouvée

en: No releases found in collection.
fr: Aucune parution dans cette collection.

en: No releases found which feature this recording.
fr: Aucune parution de trouvée contenant cet enregistrement.

en: No releases found.
fr: Aucune parution de trouvée.

en: No releases have cover art marked as "Front", cannot set cover art.
fr: Aucune parution n'a d'illustration indiquée comme « Face avant », l'illustration ne peut être assignée.

en: No releases with this tag were found.
fr: Aucune parution trouvée avec cette balise.

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No results found
fr: Aucun résultat de trouvé

en: No results found.
fr: Aucun résultat.

en: No results found. Try refining your search query.
fr: Aucun résultat de trouvé. Essayez en affinant votre requête de recherche.

en: No series with this tag were found.
fr: Aucune série trouvée avec cette balise.

en: No subscriptions.
fr: Aucun abonnement.

en: No thanks
fr: Non merci

en: No users found
fr: Aucun utilisateur de trouvé.

en: No vote
fr: Aucun vote

en: No vote count
fr: Zéro vote

en: No works with this tag were found.
fr: Aucune œuvre trouvée avec cette balise.

en: No {type0}-{type1} relationship types found.
fr: Aucune relation de type {type0}-{type1} de trouvée.

en: Nobody has tagged this yet.
fr: Personne n'a encore balisé ceci.

en: Nobody is attending {event}.
fr: Personne n'est présent à {event}.

en: Nominate a candidate for auto-editor
fr: Nominer un candidat être l'auto-éditeur

en: Non-digital releases with download relationships
fr: Parutions non numériques avec des relations de téléchargement

en: None
fr: Aucun

en: None of the attached disc IDs can fit a pregap track of the given length.
fr: Aucun des ID de disque joints ne peut correspondre à un silence préliminaire de la durée donnée.

en: Normal User
fr: Utilisateur normal

en: Note! If you do not know the month or day of release, please leave them empty.  January 1st is not often the actual release date, please double check that you have entered the release date correctly.
fr: Attention ! Si vous ne savez pas le mois ou le jour de la parution, ne précisez pas ces informations. Le 1er janvier n'est probablement pas une bonne date de parution, vérifiez que vous avez saisi la date de parution correctement.

en: Note:
fr: Note :

en: Note: only searches edits that: add or edit relationships, created after 2011-05-16; or which remove relationships, created after 2013-07-08.
fr: Attention : recherche seulement des modifications créées après le 16-05-2011 qui ajoutent ou modifient des relations ou créées après le 08-07-2013 qui enlèvent des relations.

en: Notify me by email on new releases to my watched artists
fr: Signalez-moi par courriel toute nouvelle parution dans la liste des artistes que je surveille

en: Now loading recording associations...
fr: Chargement de la liste des associations d'enregistrement...

en: Now loading tracklist...
fr: Chargement de la liste de pistes ...

en: OAuth Authorization
fr: Autorisation OAuth

en: OAuth Authorization Error
fr: Erreur d'autorisation d'OAuth

en: OAuth Client ID
fr: ID client d'OAuth

en: OAuth Client Secret
fr: Secret du client d'OAuth

en: Official homepage
fr: Page d'accueil officielle

en: Offline Access
fr: Accès horsligne

en: Old
fr: Ancien

en: Old Artist
fr: Ancien artiste

en: Old Order
fr: Ancien ordre

en: Old Tracklist
fr: Ancienne liste de pistes

en: Old cover art:
fr: Ancienne Illustration :

en: Old password:
fr: Ancien mot de passe :

en: Old positions:
fr: Ancienne position :

en: Old recording
fr: Ancien enregistrement

en: Old relationships:
fr: Anciennes relations :

en: Old releases:
fr: Anciennes parutions :

en: Old version:
fr: Ancienne version :

en: Old:
fr: Ancien :

en: Only releases with the same amount of tracks ({n}) as the release the disc ID is currently attached to are shown.
fr: Seules les parutions ayant un nombre de pistes identique ({n}) à la parution dont l'ID de disque est attaché sont affichées.

en: Only the user who created an edit can cancel it, either you did not create {edit} or perhaps it has already been closed.
fr: Seul l'utilisateur ayant créé une modification peut l'annuler. Soit vous n'avez pas créé {edit} soit cette modification a déjà été fermée.

en: Only use this option after you’ve tried searching for the work(s) you want to create, and are certain they do not already exist on MusicBrainz.
fr: N'utiliser cette fonction qu'après avoir cherché l’œuvre(s) que vous voulez créer et que vous êtes certain quelle(s) n'existe(nt) pas déjà sur MusicBrainz

en: Only {doc|auto-editors} can approve an edit.
fr: Seuls les {doc|robots} peuvent approuver une modification.

en: Oops! It seems your search parameters are not correct, please double check your input!
fr: Oops ! Il semble que vos paramètres de recherche sont incorrects, veuillez revérifier votre saisie !

en: Oops, something went wrong!
fr: Oups, quelque chose a mal tourné !

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Edits
fr: Modifications en attente

en: Open Edits by Your Subscribed Editors
fr: Modifications ouvertes par les éditeurs auxquels vous êtes abonnés

en: Open Edits by {name}
fr: Modifications ouvertes par {name}

en: Open Edits for Your Subscribed Entities
fr: Modifications ouvertes pour les entités auxquelles vous êtes abonnés

en: Open Edits for {name}
fr: Modifications ouvertes pour {name}

en: Open edits
fr: Modifications en attente

en: Open in tagger
fr: Ouvrir dans le baliseur

en: Opened:
fr: Ouvert :

en: Or...
fr: Ou...

en: Ordering Type
fr: Type de tri

en: Ordering Type:
fr: Type de tri

en: Other Lookup Results
fr: Autres résultats de recherche

en: Other Lookups
fr: Autres recherches

en: Other lookups
fr: Autres recherches

en: Overall
fr: Global

en: Overview
fr: Aperçu

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: PDF file
fr: Fichier PDF

en: PUID:
fr: PUID :

en: PUIDs:
fr: PUID :

en: Packaging:
fr: Emballage :

en: Page Not Found
fr: Page introuvable

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Page removed
fr: Page enlevée

en: Page {cur} of at least {total}
fr: Page {cur} d'au moins {total}

en: Page {cur} of {total}
fr: Page {cur} de {total}

en: Page {page} of {total}
fr: Page {page} sur {total}

en: Page:
fr: Page :

en: Parent ID
fr: ID du parent

en: Parent:
fr: Parent :

en: Parse Tracks
fr: Analyser les pistes

en: Part of Set Relationships
fr: Partie d'un ensemble de relations

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Paste Credits
fr: Coller les crédits

en: Perform the above operations when I'm not using the application
fr: Effectuer les opérations ci-dessus quand je n'utilise pas l'application

en: Performances
fr: Représentations

en: Permanent link:
fr: Lien permanent  :

en: Phrase:
fr: Phrase :

en: Place
fr: Lieu

en: Place Details
fr: Détails de lieu

en: Place Not Found
fr: Lieu introuvable

en: Place annotations
fr: Annotation sur les lieux

en: Place information
fr: Informations de lieu

en: Place:
fr: Lieu :

en: Places
fr: Lieux

en: Places with annotations
fr: Lieux avec annotations

en: Places with deprecated relationships
fr: Lieux avec des relations obsolètes

en: Please be sure to include the stack trace and request data shown above!
fr: N'oubliez-pas d'inclure la trace de la pile et les données de requêtes affichées ci-dessus !

en: Please change your password. Unfortunately we've discovered that secure hashes user's passwords were temporarily available for download on our FTP site. While it is extremely unlikely that anyone will be able to derive the original passwords from this mishap, we are requiring all of our users to change their passwords. Sorry for the inconvenience. For more information see {blog|the recent blog post}.
fr: Veuillez changer votre mot de passe. Nous avons malheureusement découvert que les hachages sécurisés des mots de passe des utilisateurs étaient temporairement  téléchargeables sur notre site FTP. Bien qu'il soit extrêmement improbable que quelqu'un soit capable de déduire les mots de passe originaux de cet incident, nous demandons à tous les utilisateurs de changer leur mot de passe. Désolé pour cet inconvénient. Pour plus d'informations voir le {blog|dernier billet de blogue}.

en: Please choose a condition
fr: Veuillez choisir une condition

en: Please choose a valid image. Currently the Cover Art Archive only supports JPEG, PNG, GIF and PDF files.
fr: Veuillez choisir une image valide. Actuellement la « Cover Art Archive » ne prend en charge que les fichiers JPEG, PNG, GIF et PDF.

en: Please consider adding this release/CD to MusicBrainz. To add this CD, please choose one of the following two methods:
fr: Veuillez penser à ajouter ce CD, cette parution, à MusicBrainz. Pour ajouter ce CD, veuillez utiliser l'une des deux méthodes ci-dessous :

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this artist from the others.
fr: Veuillez saisir une {doc_disambiguation|désambiguïsation} pour aider à distinguer cet artiste des autres.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this label from the others.
fr: Veuillez saisir une {doc_disambiguation|désambiguïsation} pour aider à distinguer ce label des autres.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this place from the others.
fr: Veuillez saisir une {doc_disambiguation|désambiguïsation} pour aider à distinguer ce lieu des autres.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this series from the others.
fr: Veuillez saisir une {doc_disambiguation|désambiguïsation} pour aider à distinguer cette série des autres.

en: Please enter tags in the text area below. Tags are comma separated, and you may wish to see the {tagsyn|tag syntax documentation} for more information
fr: Saisir les balises dans la zone de texte ci-dessous. Les balises sont séparées par une virgule, et vous serez sûrement intéressé par la {tagsyn|documentation sur la syntaxe des balises} pour plus d'information.

en: Please enter the barcode of the release you are entering, see <a href="{url}" target="_blank">Barcode</a> for more information.
fr: Veuillez saisir le code-barres pour la parution. Voir <a href="{url}" target="_blank">Code-barres</a> pour plus d'informations.

en: Please enter your old password below, and then your new password.
fr: Veuillez saisir votre ancien mot de passe ci-dessous, puis votre nouveau mot de passe.

en: Please login to import this FreeDB disc.
fr: Veuillez vous connecter pour importer ce disque FreeDB

en: Please make sure you're not removing a legitimate {doc_standalone|standalone recording}. If this recording is a duplicate of another, please {doc_merge|merge them instead}.
fr: Veuillez vous assurez que vous n'enlevez pas un véritable {doc_standalone|enregistrement isolé}. Si cet enregistrement est le doublon d'un autre, veuillez {doc_merge|plutôt les fusionner}.

en: Please navigate to the pages of other entities you wish to merge and select the "merge" link.
fr: Veuillez vous rendre sur les pages des autres entités que vous souhaitez fusionner et cliquez sur le lien « fusionner ».

en: Please note that any content submitted to MusicBrainz will be made available to the public under {open|open licenses}, do not submit any copyrighted text here!
fr: Notez que tout contenu envoyés à MusicBrainz sera publié sous une licence {open|ouverte et libre}, ne publiez pas de texte protégé par copyright ici !

en: Please note:
fr: Veuillez prendre note :

en: Please review the {coc|MusicBrainz Code of Conduct} before creating an account.
fr: Veuillez passer en revue {coc|le code de conduite MusicBrainz} avant de créer un compte.

en: Please review the {doc_remove|remove release edit-type} documentation before entering this edit.
fr: Veuillez lire la documentation sur {doc_remove|enlever les types de modifications des parutions} avant de procéder à cette modification.

en: Please review the {doc|alias documentation} before entering this edit.
fr: Veuillez relire la {doc|documentation sur les alias} avant de saisir cette modification.

en: Please search for the artist you wish to create a new release for:
fr: Veuillez chercher l'artiste pour lequel vous souhaitez créer une nouvelle parution :

en: Please see the {doc|Cover Art Types} documentation for a description of these types.
fr: Veuillez consulter la documentation sur les {doc|types d'illustration de couverture} pour une description de ces types.

en: Please select the artist credits that you want to rename to follow the new artist name.
fr: Veuillez choisir le crédit que vous voulez renommer pour suivre le nouveau nom de l'artiste.

en: Please select the medium you wish to attach this CD TOC to.
fr: Veuillez choisir le support que vous souhaitez attacher à cet Index de CD.

en: Please slow down and then try again
fr: Réessayez en allant moins vite

en: Please wait a few minutes and repeat your request.
fr: Veuillez réessayer votre requête dans quelques minutes.

en: Please {acc_edit|update your profile} when you get time, to let other editors know a bit more about you.
fr: Veuillez {acc_edit|mettre à jour votre profil} quand vous aurez le temps afin de permettre aux autres éditeurs d'en apprendre un peu plus sur vous.

en: Please {search|try again}, providing at least one of these parameters
fr: Veuillez {search|essayer de nouveau} en fournissant au moins un de ces paramètres.

en: Position:
fr: Position :

en: Possible Duplicate Artists
fr: Artistes probablement en double

en: Possible Duplicate Labels
fr: Labels probablement en double

en: Possible Duplicate Places
fr: Lieux probablement en double

en: Possible Duplicate Series
fr: Séries probablement en double

en: Possible Mediums
fr: Supports possible

en: Possible duplicate events
fr: Événements probablement en double

en: Possible duplicate release groups
fr: Groupes de parution probablement en double

en: Possible values:
fr: Valeurs possibles :

en: Possibly duplicate artists
fr: Artiste  probablement en double

en: Possibly duplicate events
fr: Événements probablement en double

en: Preferences
fr: Préférences

en: Pregap
fr: Silence préliminaire

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Previous
fr: Précédent

en: Primary Type:
fr: Type primaire :

en: Primary for locale
fr: Paramètre linguistique primaire

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Private
fr: Privé

en: Private collection
fr: Collection privée

en: Privileged User Accounts
fr: Comptes utilisateur privilégié

en: Products
fr: Produits

en: Profile
fr: Profil

en: Proposer
fr: Proposeur

en: Proposer:
fr: Proposeur :

en: Public collection by {owner}
fr: Collection publique de {owner}

en: Query:
fr: Requête :

en: Quick Start
fr: Démarrage rapide

en: Quick links:
fr: Liens rapides :

en: Rate: {rating} star | Rate: {rating} stars
fr[0]: Évaluaton : {rating} étoile
fr[1]: Évaluation : {rating} étoiles

en: Rating
fr: Évaluation

en: Ratings
fr: Évaluations

en: Raw edit data for this edit
fr: Données de modification brutes pour cette modification

en: Raw edit data may be available.
fr: Des données de modification brutes pourraient être proposées.

en: Read more »
fr: Lire la suite »

en: Read the {doc|WikiDocs} documentation for an overview of how transclusion works.
fr: Lisez la documentation {doc|WikiDocs} pour un aperçu sur comment fonctionne la transclusion.

en: Recent Additions
fr: Ajouts récents

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Recording Details
fr: Détails de l'enregistrement

en: Recording Merges
fr: Fusions d'enregistrement

en: Recording Not Found
fr: Enregistrement introuvable

en: Recording annotations
fr: Annotations sur les enregistrements

en: Recording by {artist}
fr: Enregistrement par {artist}

en: Recording information
fr: Informations d'enregistrement

en: Recording ratings
fr: Évaluations d'enregistrement

en: Recording “{name}” by {artist}
fr: Enregistrement « {name} » par {artist}

en: Recording:
fr: Enregistrement :

en: Recordings
fr: Enregistrements

en: Recordings with Earliest Release Relationships
fr: Enregistrements avec des relations de parution la plus ancienne

en: Recordings with Varying Track Lengths
fr: Enregistrements à durée de piste variable

en: Recordings with annotations
fr: Enregistrements avec des annotations

en: Recordings with deprecated relationships
fr: Enregistrements avec des relations obsolètes

en: Recordings with earliest release relationships
fr: Enregistrements avec des relations de parution la plus ancienne

en: Recordings with possible duplicate relationships
fr: Enregistrements avec relations probablement en double

en: Recordings with titles containing featuring artists
fr: Enregistrements avec un titre contenant des artistes invités

en: Recordings with varying track times
fr: Enregistrements avec des durées de piste variables

en: Recordings:
fr: Enregistrements :

en: Refine this search
fr: Affiner cette recherche

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Register Application
fr: Enregistrer l'application

en: Reject
fr: Rejeté

en: Reject edit
fr: Rejeter la modification

en: Reject upon expiration
fr: Rejeter à l'expiration

en: Rejected Edits
fr: Modifications rejetées

en: Rejected Edits by {name}
fr: Modifications rejetées par {name}

en: Related Works
fr: Oeuvres connexes

en: Related entities:
fr: Entités associées :

en: Related series
fr: Séries associés

en: Related works
fr: Œuvres associées

en: Relationship
fr: Relation

en: Relationship Attributes
fr: Attributs de relation

en: Relationship Editor
fr: Éditeur de relation

en: Relationship Type
fr: Type de relation

en: Relationship Type In Use
fr: Type de relation utilisé

en: Relationship Types
fr: Types de relation

en: Relationship attribute in use
fr: Attributs de relation utilisés

en: Relationship attribute still in use
fr: Attributs de relation encore utilisés

en: Relationship editor
fr: Éditeur de relation

en: Relationship editors
fr: Éditeurs de relation

en: Relationship editors are users who can add or modify relationship types in the database. If you would like to propose a new relationship, please do so through the {url|Style Council}. Relationship editors will only make changes that have been approved by the Style Council.
fr: Les éditeurs de relation sont des utilisateurs ayant le droit de modifier les types de relations dans la base de données. Si vous souhaitez proposer une nouvelle relation, faites-le via le {url|Comité de style}. Les éditeurs de relations pourront effectuer uniquement les modifications approuvées par le comité de style.

en: Relationship:
fr: Relation :

en: Relationships
fr: Relations

en: Relationships highlighted <span class="rel-edit">yellow</span> will be edited, relationships highlighted <span class="rel-remove">red</span> will be removed, and relationships highlighted <span class="rel-add">green</span> will be added.
fr: Les relations en surbrillance <span class="rel-edit">yellow</span> seront modifiées, les relations en surbrillance <span class="rel-remove">red</span> seront enlevées et les relations en surbrillance <span class="rel-add">green</span> seront ajoutées.

en: Relationships:
fr: Relations :

en: Release
fr: Parution

en: Release Artist
fr: Artiste de parution

en: Release Collections
fr: Collections de parutions

en: Release Country
fr: Pays de parution

en: Release Duplicates
fr: Doublons de cette parution

en: Release Events:
fr: Événements de parution :

en: Release Group
fr: Groupe de parution

en: Release Group Details
fr: Détails du groupe de parution

en: Release Group Not Found
fr: Groupe de parution introuvable

en: Release Group Relationships
fr: Relations de groupe de parution

en: Release Group:
fr: Groupe de parution :

en: Release Group: {release_group_link}
fr: Groupe de parution : {release_group_link}

en: Release Groups
fr: Groupes de parution :

en: Release Groups with deprecated relationships
fr: Groupes de parution avec des relations obsolètes

en: Release Information
fr: Information de parution

en: Release Language
fr: Langue de parution

en: Release Not Found
fr: Parution introuvable

en: Release Quality
fr: Qualité de la parution

en: Release Relationships
fr: Relations de parution

en: Release Title
fr: Titre de parution

en: Release annotations
fr: Annotations sur les parutions

en: Release by {artist}
fr: Parution par {artist}

en: Release event
fr: Événement de parution

en: Release events
fr: Événements de parution

en: Release events:
fr: Événements de parution :

en: Release group
fr: Groupe de parution

en: Release group annotations
fr: Annotations sur les groupes de parution

en: Release group by {artist}
fr: Groupe de parution par {artist}

en: Release group external links
fr: Liens externes du groupe de parution

en: Release group information
fr: Informations du groupe de parution

en: Release group rating
fr: Évaluation du groupe de parution

en: Release group ratings
fr: Évaluations des groupes de parution

en: Release group “{name}” by {artist}
fr: Groupe de parution « {name} » par {artist}

en: Release group:
fr: Groupe de parution :

en: Release groups
fr: Groupes de parution

en: Release groups that might need to be merged
fr: Groupe de parution qu'il faudrait peut-être fusionner

en: Release groups with annotations
fr: Groupes de parution avec des annotations

en: Release groups with possible duplicate relationships
fr: Groupes de parution avec relations probablement en double

en: Release groups with titles containing featuring artists
fr: Groupe de parution avec des noms contenant des artistes invités

en: Release information
fr: Informations de parution

en: Release title:
fr: Titre de parution :

en: Release “{name}” by {artist}
fr: Parution « {name} » par {artist}

en: Release:
fr: Parution :

en: Releases
fr: Parutions

en: Releases Where Track Names Start With Their Track Number
fr: Parutions pour lesquelles les noms de pistes commencent par leur numéro de piste

en: Releases With Catalog Numbers That Look Like ASINs
fr: Parutions avec des numéros de catalogue qui ressemblent à des ASIN

en: Releases With Multiple ASINs
fr: Parutions avec plusieurs ASIN

en: Releases With Multiple Discogs Links
fr: Parutions avec des liens plusieurs Discogs

en: Releases With Some Formats Unset
fr: Parution avec un certains formats non précisés

en: Releases in the Cover Art Archive that still have cover art relationships
fr: Parutions dans la « Cover Art Archive » qui ont encore des relations d'Illustration

en: Releases of any sort that still have cover art relationships
fr: Parutions de toutes sortes qui ont encore des relations d'Illustration.

en: Releases released too early
fr: Parutions sorties trop tôt

en: Releases where some (but not all) mediums have no format set
fr: Parution dont certains (mais pas tous) supports n'ont pas de format de précisé

en: Releases which have multiple ASINs
fr: Parutions ayant plusieurs ASIN

en: Releases which have multiple Discogs links
fr: Parutions avec plusieurs liens Discogs

en: Releases which have part of set relationships
fr: Parutions ayant des relations de partie d'un ensemble

en: Releases which have unexpected Amazon URLs
fr: Parutions ayant des URLs d'Amazon inattendues

en: Releases which might need converting to "multiple artists"
fr: Parutions qui devraient peut-être être converties en « plusieurs artistes »

en: Releases with Cover Art relationships
fr: Parutions avec des relations d'illustration.

en: Releases with a single medium that has a name
fr: Parutions avec un support simple qui a un nom

en: Releases with annotations
fr: Parutions avec des annotations

en: Releases with catalog numbers that look like ASINs
fr: Parutions avec des numéros de catalogue qui ressemble à des ASIN

en: Releases with deprecated relationships
fr: Parutions avec des relations obsolètes

en: Releases with medium number issues
fr: Parutions avec un problème de numéro de support

en: Releases with non-sequential mediums
fr: Parution avec des supports non séquentiels

en: Releases with non-sequential track numbers
fr: Parutions avec des numéros de piste non séquentiels

en: Releases with possible duplicate relationships
fr: Parutions avec relations probablement en double

en: Releases with superfluous data tracks
fr: Parutions avec des pistes de données superflues

en: Releases with titles containing featuring artists
fr: Parutions ayant des titres contenant des artistes invités

en: Releases with track number issues
fr: Parution avec des problèmes de numéro de piste

en: Releases with unknown track times
fr: Parutions avec des durées de piste inconnues

en: Releases with unlikely language/script pairs
fr: Parution avec des paires langue/système d'écriture improbable

en: Releases without language
fr: Parutions sans langue

en: Releases without script
fr: Parutions sans système d'écriture

en: Releases:
fr: Parutions :

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove Alias
fr: Enlever l'alias

en: Remove Application
fr: Enlever l'application

en: Remove Area
fr: Enlever la région

en: Remove Artist Credit
fr: Enlever le crédit de l'artiste

en: Remove Attribute
fr: Enlever l'attribut

en: Remove Cover Art
fr: Enlever l'Illustration

en: Remove Disc ID
fr: Enlever l'ID de disque

en: Remove Example
fr: Enlever l'exemple

en: Remove Instrument
fr: Enlever l'instrument

en: Remove Label
fr: Enlever le label

en: Remove Link
fr: Enlever un lien

en: Remove Page
fr: Enlever la page

en: Remove Recording
fr: Enlever l'enregistrement

en: Remove Relationship Attribute
fr: Enlever l'attribut de la relation

en: Remove Relationship Type
fr: Enlever le type de relation

en: Remove Release
fr: Enlever la parution

en: Remove Release Event
fr: Enlever l'événement de parution

en: Remove Release Group
fr: Enlever le groupe de parution

en: Remove Release Group
fr: Enlever le groupe de parution

en: Remove Series
fr: Enlever la série

en: Remove alias
fr: Enlever l'alias

en: Remove attribute
fr: Enlever l'attribut

en: Remove collection
fr: Enlever la collection

en: Remove disc
fr: Enlever le disque

en: Remove from my collection
fr: Enlever de ma collection

en: Remove from {collection}
fr: Enlever de {collection}

en: Remove selected entities
fr: Enlever les entités sélectionnées

en: Remove selected events from collection
fr: Enlever les événements sélectionnés de la collection

en: Remove selected releases from collection
fr: Enlever les parutions sélectionnées de la collection

en: Remove track
fr: Enlever la piste

en: Remove your rating
fr: Enlever votre évaluation

en: Remove {item}
fr: Enlever {item}

en: Removed
fr: Enlevé

en: Rename artist credits
fr: Renommer le Crédit

[ctx: button/menu]
en: Reorder Cover Art
fr: Réordonner les Illustrations

[ctx: header]
en: Reorder Cover Art
fr: Réordonner les Illustrations

en: Report a Bug
fr: Signaler un bogue

en: Report a Copyright Violation
fr: Signaler une violation de Copyright

en: Reports
fr: Rapports

en: Request data:
fr: Requête de données :

en: Request signature...
fr: Demande une signature...

en: Requires:
fr: Requiert :

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset track numbers
fr: Réinitialiser les numéros de piste

en: Results per page:
fr: Résultats par page :

en: Results:
fr: Résultats :

en: Reuse previous recordings
fr: Réutiliser les enregistrements précédents

en: Reveal my email address
fr: Montrer mon adresse courriel

en: Reverse link phrase:
fr: Inverser la phrase de lien :

en: Review the {packaging|list of packaging types} for help.
fr: Consultez la {packaging|liste des types d''emballage}pour de l'aide.

en: Revoke Access
fr: Révoquer l'accès

en: Revoke Application Access
fr: Révoquer l'accès d'une application

en: Role
fr: Rôle

en: Save
fr: Enregistrer

en: Script
fr: Système d'écriture

en: Script:
fr: Système d'écriture :

en: Search
fr: Recherche

en: Search Edits
fr: Rechercher des modifications

en: Search Error
fr: Erreur de recherche

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Search by artist
fr: Rechercher par artiste

en: Search by release
fr: Rechercher par parution

en: Search for Edits
fr: Rechercher des modifications

en: Search for an artist
fr: Rechercher un artiste

en: Search for edits
fr: Rechercher des modifications

en: Search for the target URL.
fr: Rechercher l'URL cible.

en: Search indexes are updated every 3 hours, use the direct database search if you require up to the minute correct results.
fr: Les indexes de recherche sont mis à jour toutes les 3 heures, utilisez la recherche directe en base si vous avez besoin de résultats corrects à la minute près.

en: Search indexes are updated every 3 hours. If you just added the content you're looking for and you can't find it here, go to {url|the search page} and select the "direct database search" option.
fr: Les indexes de recherche sont mis à jour toutes les 3 heures. Si vous venez juste d'ajouter le contenu que vous cherchez et que vous ne le trouvez pas ici, allez à la {url|page de recherche}, et choisissez l'option « recherche directe de la base de données ».

en: Search method:
fr: Méthode de recherche :

en: Search the database for this CD
fr: Chercher ce CD dans la base de données

en: Search the documentation...
fr: Chercher dans la documentation...

en: Search:
fr: Recherche :

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: Second this candidate
fr: Appuyer ce candidat

en: Secondary Types:
fr: Types secondaires :

en: Seconder 1
fr: 1er appuyeur

en: Seconder 2
fr: 2ème appuyeur

en: Sectors
fr: Secteurs

en: See all of your collections
fr: Afficher toutes vos collections

en: See all of {editor}'s public collections
fr: Afficher toutes les collections publiques de {editor}

en: See all {num}
fr: Voir tous les {num}

en: See all {num} areas | See all {num} areas
fr[0]: Voir la région
fr[1]: Voir toutes les {num} régions

en: See all {num} artists | See all {num} artists
fr[0]: Voir l'artiste
fr[1]: Voir tous les {num} artistes

en: See all {num} events | See all {num} events
fr[0]: Voir l'événement
fr[1]: Voir tous les {num} événements

en: See all {num} instruments | See all {num} instruments
fr[0]: Voir l'instrument
fr[1]: Voir tous les {num} instruments

en: See all {num} labels | See all {num} labels
fr[0]: Voir le label
fr[1]: Voir tous les {num} labels

en: See all {num} places | See all {num} places
fr[0]: Voir le lieu
fr[1]: Voir les {num} lieux

en: See all {num} recordings | See all {num} recordings
fr[0]: Voir l'enregistrement
fr[1]: Voir tous les {num} enregistrements

en: See all {num} release groups | See all {num} release groups
fr[0]: Voir le groupe de parution
fr[1]: Voir tous les {num} groupes de parution

en: See all {num} releases | See all {num} releases
fr[0]: Voir la parution
fr[1]: Voir toutes les {num} parutions

en: See all {num} series | See all {num} series
fr[0]: Voir la série
fr[1]: Voir toutes les {num} séries

en: See all {num} works | See all {num} works
fr[0]: Voir l'œuvre
fr[1]: Voir toutes les {num} œuvres

en: See also your {uri|user preferences}, which include your privacy settings.
fr: Consultez aussi vos {uri|préférences d'utilisateur}, notamment vos paramètres de confidentialité.

en: See the general {url|guidelines for URLs}.
fr: Voir les {url|directives sur les URLs}.

en: Select
fr: Choisir

en: Select a disc from the search results below and then click "Add Disc".
fr: Choisissez un disque dans le résultat ci-dessous et cliquez sur « Ajouter un disque ».

en: Select a release to which the disc ID <code>{discid}</code>. should be moved to.
fr: Choisissez la parution vers laquelle l'ID de disque <code>{discid}</code> doit être déplacée.

en: Select images...
fr: Choisir les images...

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Email
fr: Envoyer un courriel

en: Send a copy to my own email address
fr: Envoyer une copie à mon adresse courriel personnelle

en: Send me mails with edits to my subscriptions:
fr: Envoyez-moi des courriels quand des modifications ont été apportés à mes abonnements

en: Sentence
fr: Phrase

en: Series
fr: Série

[ctx: plural]
en: Series
fr: Série

[ctx: singular]
en: Series
fr: Série

en: Series Details
fr: Détails de la série

en: Series Not Found
fr: Série introuvable

en: Series Subscriptions
fr: Abonnements à des séries

en: Series annotations
fr: Annotations sur les séries

en: Series information
fr: Informations sur la série

en: Series with annotations
fr: Séries avec annotations

en: Series:
fr: Série :

[ctx: singular]
en: Series:
fr: Série :

en: Set Release Group Cover Art
fr: Assigner une Illustration de groupe de parution

en: Set Tracklist Durations
fr: Modifier la durée des listes de pistes

en: Set a new password for your MusicBrainz account.
fr: Saisir un nouveau mot de passe pour votre compte MusicBrainz.

en: Set cover art
fr: Assigner une Illustration

en: Set track durations
fr: Saisir la durée des pistes

en: Setlist:
fr: Setlist :

en: Show all results.
fr: Afficher tous les résultats.

en: Show me {autoedit_select_block} sorted {sort_select_block} that {match_or_negation_block} {and_vs_or_block} of the following conditions:
fr: Me montrer {autoedit_select_block} trié par {sort_select_block} qui {match_or_negation_block} {and_vs_or_block} pour les conditions suivantes :

en: Show my Gravatar
fr: Afficher mon Gravatar

en: Show only results that are in my subscribed entities.
fr: Afficher seulement les résultats pour des entités auxquelles je suis abonné.

en: Showing Various Artist releases. {show_subset|Show releases by this artist instead}.
fr: Affichage des parutions d'« artistes divers » {show_subset|Afficher plutôt les parutions de cet artiste}.

en: Showing all recordings. {show_sa|Show only standalone recordings instead}, or {show_vid|show only videos}.
fr: Affichage de tous les enregistrements. {show_sa|Montrer plutôt les enregistrements isolés seulement}, ou {show_vid|montrer seulement les vidéos}.

en: Showing all release groups by this artist. {show_official|Show only official release groups instead}, or {show_va|show various artists release groups}.
fr: Affichage de tous les groupes de parution de cet artiste. {show_official|Ne montrer plutôt que les groupes de parution officiels}, ou {show_va|montrer les groupes de parution des artistes divers}.

en: Showing all release groups by this artist. {show_va|Show various artists release groups instead}.
fr: Affichage de tous les groupes de parution de cet artiste. {show_va|Afficher plutôt les groupes de parution des artistes divers}.

en: Showing all release groups for various artists.
fr: Affichage de tous les groupes de parution des artistes divers.

en: Showing all release groups for various artists. {show_non_va|Show release groups by this artist instead}.
fr: Affichage de tous les groupes de parution des artistes divers. {show_non_va|Afficher plutôt les groupes de parution de cet artiste}.

en: Showing all release groups for various artists. {show_official|Show only official various artists release groups instead}, or {show_non_va|show release groups by this artist}.
fr: Affichage de tous les groupes de parution des artistes divers. {show_official|Ne montrer plutôt que les groupes de parution des artistes divers}, ou {show_non_va|montrer les groupes de parution par cet artiste}.

en: Showing all release groups for various artists. {show_official|Show only official various artists release groups instead}.
fr: Affichage de tous les groupes de parution des artistes divers. {show_official|Ne montrer plutôt que les groupes de parution officiels des artistes divers}.

en: Showing official release groups by this artist. {show_all|Show all release groups instead}, or {show_va|show various artists release groups}.
fr: Affichage des groupes de parution officiel par cet artiste. {show_all|Monter plutôt tous les groupes de parution}, ou {show_va|montrer les groupes de parution des artistes divers}.

en: Showing official release groups for various artists. {show_all|Show all various artists release groups instead}, or {show_non_va|show release groups by this artist}.
fr: Affichage des groupes de parution officiels des artistes divers. {show_all|Montrer plutôt tous les groupes de parution des artistes divers}, ou {show_non_va|montrer les groupes de parution par cet artiste}.

en: Showing official release groups for various artists. {show_all|Show all various artists release groups instead}.
fr: Affichage des groupes de parution officiels des artistes divers. {show_all|Afficher plutôt tous les groupes de parution des artistes divers}.

en: Showing only standalone recordings. {show_all|Show all recordings instead}.
fr: Affichage des enregistrements isolés seulement. {show_all|Montrer plutôt tous les enregistrements}.

en: Showing only videos. {show_all|Show all recordings instead}.
fr: Affichage des vidéos seulement. {show_all|Montrer plutôt tous les enregistrements}.

en: Showing releases by this artist. {show_all|Show Various Artist releases instead}.
fr: Affichage des parutions de cet artiste {show_all|Afficher plutôt les parutions des « artistes divers »}.

en: Similar releases
fr: Parutions similaires

en: Slow Down!
fr: Ralentissez !

en: Social Contract
fr: Contrat social

en: Some FreeDB results may not be immediately available since they are only able to be updated after FreeDB's monthly database export.
fr: Certains résultats de FreeDB ne seront peut-être pas proposés immédiatement car ils ne peuvent être mis à jour qu'après l'export mensuel de la base FreeDB.

en: Some applications and websites support accessing private data from or submitting data to MusicBrainz but require your permission to access your account. These are the applications that you have authorized to access your MusicBrainz account. If you no longer use some of the applications, you can revoke their access.
fr: Certaines applications et sites Web prennent en charge l'accès aux données privées ou l'envoi de données de/à MusicBrainz mais nécessitent votre permission afin d'accéder à vote compte. Voici les applications que vous avez autorisées à accéder à votre compte MusicBrainz. Si vous n'utilisez plus certaines d'entre elles, vous pouvez révoquer leur accès.

en: Some errors were detected in the data you’ve entered. Click on the tabs shaded red and correct any visible errors.
fr: Des erreurs ont été détectées dans les données que vous avez saisies. Cliquez sur les onglets rouges et corrigez toute erreur visible.

en: Sorry, <code>{discid}</code> does not match a CD stub. You can try {search_url|searching for it} instead.
fr: Désolé, <code>{discid}</code> ne correspond à aucun coupon de CD. Vous pouvez essayer de {search_url|d'en chercher un}.

en: Sorry, <code>{discid}</code> is not a valid disc ID.
fr: Désolé, <code>{discid}</code> n'est pas un ID de disque valide.

en: Sorry, but your query "(<code>query</code>)" did not match any {type}. Please check you used the correct spelling.  Sometimes searching for fewer or different words may also help.
fr: Désolé, mais votre requête « (<code>query</code>) » ne correspondait à aucun {type}. Veuillez vérifiez l'orthographe, . Chercher moins de mots ou des mots différents aide parfois.

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, because it appears you've been rate-limited. Either the server is overloaded or you're making a lot of requests all at once!
fr: Désolé mais votre requête (<code>{query}</code>) n'a pas pu être effectuée à cause d'une limitation de débit. Soit le serveur est surchargé, soit vous faites beaucoup de requêtes simultanées !

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, due to an error which we are not quite able to identify.
fr: Désolé, mais votre requête (<code>{query}</code>) ne peut pas être effectuée du fait d'une erreur que nous ne pouvons pas vraiment identifier.

en: Sorry, but your requests are exceeding the allowable rate limit ({rlinfo}).
fr: Désolé, mais vos requêtes dépassent le taux maximal autorisé ({rlinfo}).

en: Sorry, the page you're looking for does not exist.
fr: Désolé, la page que vous cherchez n'existe pas.

en: Sorry, the page you're looking for is not available on a mirror server.
fr: Désolé, la page que vous chercher n'est pas disponible sur un serveur miroir.

en: Sorry, there was a problem with your request.
fr: Désolé, il y a eu un problème avec votre requête.

en: Sorry, we could find neither a recording nor a track with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'enregistrement ni de piste avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|les chercher}.

en: Sorry, we could not find a FreeDB entry with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'entrée FreeDB avec cet ID. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find a MusicBrainz entity with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'entité MusicBrainz avec cet ID. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find a URL with that MusicBrainz ID.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'URL avec cet ID MusicBrainz.

en: Sorry, we could not find a label with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de label avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find a place with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de lieu avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find a recording with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'enregistrement avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find a relationship attribute with that MusicBrainz ID.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'attribut de relation ayant cet ID MusicBrainz.

en: Sorry, we could not find a release group with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de groupe de parution avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find a release with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de parution avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find a series with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de série avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find a work with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d’œuvre avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find an area with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de région avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find an artist with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'artiste avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find an collection with that MusicBrainz ID.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de collection avec cet ID MusicBrainz.

en: Sorry, we could not find an edit with that edit ID. You may wish to try and perform an {search_url|edit search} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé de modification avec cet ID de modification. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|la chercher}.

en: Sorry, we could not find an editor with that name. You may wish to try and {search_url|search for them} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'éditeur avec ce nom. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find an event with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'événement avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find an instrument with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé d'instrument avec cet ID MusicBrainz. Vous souhaiteriez peut-être plutôt essayer de {search_url|le chercher}.

en: Sorry, we could not find the CD TOC you specified.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé l'index de CD spécifié.

en: Sorry, we could not find this election.
fr: Désolé, nous n'avons pas trouvé cette élection.

en: Sorry, you are not authorized to view this page.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à voir cette page.

en: Sorry, you are unable to perform that action on a mirror server.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas effectuer cette action sur un serveur miroir.

en: Sorry, your query (<code>{query}</code>) does not contain enough information to carry out a search. If you are attempting to find something that contains nothing but punctuation characters (e.g. !!!) then you need to use the {uri|browse page}, since this search ignores punctuation characters.
fr: Désolé, votre requête (<code>{query}</code>) ne contient pas assez d'information pour effectuer une recherche. Si vous essayez de chercher quelque chose qui ne contient que des ponctuations (par exemple !!!) vous devez alors utiliser {uri|la page de navigation} car cette recherche ignore les ponctuations.

en: Sorry, your query was too large.
fr: Désolé, votre requête est trop grosse.

en: Sorry, “{id}” is not a valid documentation page.
fr: Désolé, « {id} » n'est pas une page de documentation valide.

en: Sort Name
fr: Nom de tri

en: Sort name
fr: Nom de tri

en: Sort name:
fr: Nom de tri :

en: Split Artist
fr: Scinder l'artiste

en: Split Into Separate Artists
fr: Scinder en des artistes distincts

en: Split into separate artists
fr: Scinder en des artistes distincts

en: Sponsors
fr: Commanditaires

en: Stack trace:
fr: Trace de la pile :

en: Start
fr: Début

en: Start Date:
fr: Date de début :

en: Start date
fr: Date de début

en: Start:
fr: Début :

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: Statut

[ctx: edit status]
en: Status
fr: Statut

[ctx: election status]
en: Status
fr: Statut

[ctx: release status]
en: Status
fr: Statut

en: Status:
fr: État :

[ctx: edit status]
en: Status:
fr: Statut :

[ctx: election status]
en: Status:
fr: Statut :

[ctx: release status]
en: Status:
fr: Statut :

en: Stop using beta site
fr: Ne plus utiliser le site bêta

en: Stop watching selected artists
fr: Arrêter de surveiller les artistes sélectionnés

en: Style Guidelines
fr: Directives de style

en: Style guidelines
fr: Directives de style

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit note
fr: Envoyer la note

en: Submit tags
fr: Envoyer des balises

en: Submit this CD using the simple method.
fr: Envoyer ce CD avec la méthode simple.

en: Submit vote and note
fr: Envoyer le vote et la note

en: Submit votes &amp; edit notes
fr: Envoyer vos votes et notes de &amp; modification

en: Submitting edits...
fr: Envoi des modifications...

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Subscribed editors
fr: Éditeurs abonnés

en: Subscribed entities
fr: Abonné à ces entités

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: Subscribers:
fr: Abonnés :

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Success!
fr: Succès !

en: Suggested recordings:
fr: Enregistrements suggérés :

en: Summary
fr: Résumé

en: Swap track titles with artist credits
fr: Échanger les titres de piste avec le crédits d'artiste

en: System Busy
fr: Système occupé

en: Tag
fr: Balise

[ctx: noun]
en: Tag
fr: Balise

en: Tag Lookup
fr: Recherche de balise

en: Tag Lookup Error
fr: Erreur de recherche de balise

en: Tag Lookup Results
fr: Résultat de recherche de balise

en: Tag Not Used
fr: Balise non utilisée

en: Tag Your Music
fr: Balisez votre musique

en: Tag lookup
fr: Recherche de balise

en: Tag “{tag}”
fr: Balise « {tag} »

en: Tagger
fr: Baliseur

en: Tags
fr: Balises

en: Team
fr: Équipe

en: Technical flags
fr: Drapeaux techniques

en: Testing features
fr: Fonctions de test

en: Text
fr: Texte

en: Thank you for contributing to MusicBrainz.
fr: Merci de votre contribution à MusicBrainz.

en: Thank you, your email address has now been verified! If you still can't edit, please try to log out and log in again.
fr: Merci, votre adresse courriel a maintenant été vérifiée ! Si vous ne pouvez toujours pas éditer, déconnectez-vous et connectez-vous à nouveau SVP.

en: That search can't be performed, because you must provide at least one of 'recording', 'track number', 'duration', 'release', or 'artist'.
fr: Cette recherche ne peut être effectuées car vous devez fournir au moins un enregistrement, une durée, une parution ou un artiste.

en: The Cover Art Archive has had a take down request in the past for this release, so we are unable to allow any more uploads.
fr: La « Cover Art Archive » a reçu des requêtes de suppression par le passé pour cette parution, nous ne pouvons donc plus autoriser de téléversements.

en: The Cover Art Archive is currently experiencing difficulties. Adding images for this release is unlikely to work at the moment.
fr: L'archive des illustrations « Cover Art Archive » éprouve des difficultés. L'ajout d'images pour cette parution ne fonctionnera probablement pas pour l'instant.

en: The Dawn of the Project
fr: L'aube du projet

en: The annotation field functions like a miniature wiki.
fr: Le champ d'annotation fonctionne comme un mini-wiki.

en: The artist you are trying to edit is a special purpose artist, and you may not make direct changes to this data.
fr: L'artiste que vous essayez de modifier est un artiste à usage spécial et vous ne pouvez pas effectuer de modification directe sur ces données.

en: The artwork in the sidebar is being provided by a {relationships|URL relationship}.
fr: L'illustration dans la barre latérale est fournie par une {relationships|relation d'URL}.

en: The blog is currently unavailable.
fr: Le blogue n'est pas disponible en ce moment.

en: The catalog number you have entered looks like an Amazon ASIN.
fr: Le numéro de catalogue que vous avez saisi ressemble à un ASIN d'Amazon.

en: The comment field is used to help users distinguish between identically named releases.
fr: Le champ commentaire est utilisé pour distinguer des parutions identiques ayant le même nom.

en: The data in this edit originally came from an older version of this edit, and may not display correctly
fr: Les données issues de cette modification proviennent d'une ancienne version du système, et pourraient ne pas d'afficher correctement.

en: The data you have submitted does not make any changes to the data already present.
fr: Les données que vous avez envoyées sont identiques aux données déjà présentes.

en: The data you’ve seeded contained the following errors:
fr: Les données que vous avez propagées contenaient les erreurs suivantes :

en: The database has no tags.
fr: La base de données n'a pas de balise.

en: The date you've entered is not valid.
fr: La date saisie est invalide.

en: The early days of the project
fr: Le début du projet

en: The edit has already been closed.
fr: Cette modification a déjà été close.

en: The edit has been cancelled.
fr: La modification a été annulée.

en: The following attributes can be used with this relationship type:
fr: Les attributs suivants peuvent être utilisés avec ce type de relation :

en: The following {count} user accounts are bots:
fr: Les {count} utilisateurs suivants sont des robots :

en: The following {count} users are account administrators:
fr: Les {count} utilisateurs suivants sont des administrateurs de compte :

en: The following {count} users are banner message editors:
fr: Les {count} utilisateurs suivants sont des éditeurs de messages de bannière :

en: The following {count} users are location editors:
fr: Les {count} utilisateurs suivants sont des éditeurs de lieu :

en: The following {count} users are relationship editors:
fr: Les {count} utilisateurs suivants sont éditeurs de relation :

en: The following {count} users are transclusion editors:
fr: Les {count} utilisateurs suivants sont des éditeurs de transclusions :

en: The following {count} users have auto-editor privileges:
fr: Les {count} utilisateurs suivants ont le droit super-éditeurs :

en: The majority of the data in the <strong>MusicBrainz Database</strong> is released into the <strong>Public Domain</strong> and can be downloaded and used <strong>for free</strong>.
fr: La majorité des données de <strong>la base de données MusicBrainz</strong> sont versées dans le <strong>domaine public</strong> et peuvent dont être téléchargées et utilisées <strong>gratuitement</strong>.

en: The medium you are altering is part of the following release: {release}
fr: Le support que vous modifiez fait partie de la parution suivante : {release}

en: The new URL already exists in the database. This edit will therefore merge the two URL entities.
fr: La nouvelle URL existe déjà dans la base de données. C'est pourquoi cette modification fusionnera les deux entités d'URL.

en: The page you requested is private.
fr: La page que vous avez demandé est privée.

en: The purpose of this field is to add information that usually doesn't fit into the strict structural data schema of MusicBrainz (be it due to technical limitations that may be addressed later, or because the information in itself has to be free-text).
fr: Le but de ce champ est d'ajouter des informations qui ne rentrent pas dans la structure stricte du schéma MusicBrainz (soit à cause de limitations techniques qui seront résolues plus tard, soit parce que cette information elle même est un texte libre).

en: The reason for this was unknown.
fr: La raison de ceci était inconnue.

en: The recording artists do not match! Perhaps you meant to use the "append mediums" merge strategy?
fr: Les artistes exécutants ne correspondent pas ! Vous vouliez peut-être utiliser la stratégie de fusion « Ajouter les supports »  ?

en: The recordings that will be merged if you continue with the current merge strategy include the following, whose artists differ:
fr: Les enregistrements qui seront fusionnés si vous continuez votre stratégie de fusion actuelle, incluent les suivants, dont les artistes sont différents :

en: The relationship type "{type}" can not be deleted because it is is still in use.
fr: Le type de relation « {type} » ne peut pas être effacé car il est encore utilisé.

en: The search server could not fulfill your request due to an internal error. This is usually only temporary, so please retry your search again later.
fr: Le serveur de recherche n'a pas pu compléter votre requête du fait d'une erreur interne. Ceci est habituellement seulement temporaire, alors veuillez réessayer votre recherche plus tard.

en: The server is temporary in read-only mode for database maintainance.
fr: Le serveur est temporairement en lecture seule pour la maintenance. de la base de données.

en: The system is overloaded or you are making requests too fast.
fr: Le système est surchargé, ou bien vous effectuez vos requêtes trop vite.

en: The tally of votes cast will only be shown when the election is complete.
fr: Le décompte des votes ne sera affiché qu'à la fin de l'élection.

en: The tracklist found looks like it may have different artists on some tracks. If the below display looks correct, you should import this release as a release with multiple artists.
fr: La liste de pistes trouvée semble avoir plusieurs artistes sur certaines pistes. Si cela semble correct, vous devriez importe cette parution en tant que parution à plusieurs artistes.

en: The users make MusicBrainz happen and we appreciate your help!
fr: Les utilisateurs rendent MusicBrainz possible et nous apprécions votre aide !

en: The watch artist feature is currently not active.
fr: La fonction de surveillance d'artiste n'est pas encore activée.

en: Their vote:
fr: Leur vote :

en: There are currently no discs in MusicBrainz associated with the information you provided. You can search for the disc you are looking for using the forms below, or you may add a new release to MusicBrainz
fr: Il n'y a actuellement aucun disque dans MusicBrainz associé aux informations que vous avez saisies. Vous pouvez chercher ce disque à l'aide des formulaires ci-dessous, ou vous pouvez ajouter une nouvelle parution dans MusicBrainz.

en: There are currently no users subscribed to edits that you make.
fr: Il n'y a actuellement aucun utilisateur abonné aux modifications que vous effectuez.

en: There are currently no users subscribed to edits that {user} makes.
fr: Il n'y a actuellement aucun utilisateur abonné aux modifications que l'utilisateur {user} effectue.

en: There are currently no users subscribed to {artist}.
fr: Il n'y a actuellement aucun utilisateur abonné à {artist}.

en: There are currently no users subscribed to {collection}.
fr: Aucun utilisateur n'est actuellement abonné à {collection}.

en: There are currently no users subscribed to {label}.
fr: Il n'y a actuellement aucun utilisateur abonné à {label}.

en: There are currently no users subscribed to {series}.
fr: Il n'y a actuellement aucun utilisateur abonné à {series}.

en: There are no disc IDs attached to this release; to find out more about how to add one, see {doc|How to Add Disc IDs}.
fr: Il n'y aucun ID de disque de rattachée à cette parution ; pour en savoir plus sur comment en ajouter une voir {doc|Comment ajouter des ID de disque}.

en: There are no recordings, release groups, releases or tracks credited to only {name}. If you are trying to remove {name}, please edit all artist credits at the bottom of the {alias_uri|aliases} tab and remove all existing {rel_uri|relationships} instead, which will allow ModBot to automatically remove this artist in the upcoming days.
fr: Il n'y a pas d'enregistrement, de groupe de parution, de parution ou des pistes attribué seulement à {name}. Si vous essayez d'enlever {name}, veuillez plutôt modifier les crédits d'artiste en bas de l'onglet {alias_uri|alias} et enlever toutes les {rel_uri|relations}, ce qui permettra à ModBot d'enlever automatiquement cet artiste dans les jours à venir.

en: There is currently {num} user subscribed to edits that {user} makes: | There are currently {num} users subscribed to edits that {user} makes:
fr[0]: Il y a actuellement {num} utilisateur abonné aux modifications effectuées par {user} :
fr[1]: Il y a actuellement {num} utilisateurs abonnés aux modifications effectuées par {user} :

en: There is currently {num} user subscribed to {artist}: | There are currently {num} users subscribed to {artist}:
fr[0]: Il y a actuellement {num} utilisateur abonné à {artist} :
fr[1]: Il y a actuellement {num} utilisateurs abonnés à {artist} :

en: There is currently {num} user subscribed to {collection}: | There are currently {num} users subscribed to {collection}:
fr[0]: {num} utilisateur est actuellement abonné à {collection}.
fr[1]: {num} utilisateurs sont actuellement abonnés à {collection}.

en: There is currently {num} user subscribed to {label}: | There are currently {num} users subscribed to {label}:
fr[0]: Il y a actuellement {num} utilisateur abonné à {label} :
fr[1]: Il y a actuellement {num} utilisateurs abonnés à {label} :

en: There is currently {num} user subscribed to {series}: | There are currently {num} users subscribed to {series}:
fr[0]: Il y a actuellement {num} utilisateur abonné à {series} :
fr[1]: Il y a actuellement {num} utilisateurs abonnés à {series} :

en: There is no data to display.
fr: Il n'y a pas de donnée à afficher ici.

en: There was a problem accessing the wiki API.
fr: Un problème est survenu lors de l'accès à l'API du wiki.

en: There was a problem approving {edit}.
fr: Un problème est survenu à l'approbation de la modification {edit}.

en: There was a problem cancelling {edit}.
fr: Un problème est survenu à la suppression de la modification {edit}.

en: These coordinates could not be parsed.
fr: Ces coordonnées n'ont pas pu être analysées.

en: These images provided by the {caa|Cover Art Archive}. You can also see them at the {ia|Internet Archive}.
fr: Ces images sont fournies par {caa|« Cover Art Archive »}. Vous pouvez aussi les voir sur {ia|Internet Archive}.

en: This CD has tracks from more than one artist (e.g. a compilation CD)
fr: Ce CD possède des pistes de plus d'un artiste (par exemple une compilation)

en: This ISRC is not associated with any recordings. If you wish to associate it with a recording, please {search_url|search for the recording} and add it.
fr: Cet ISRC n'est associé avec aucun enregistrement. Si vous souhaitez l'associer à un enregistrement, veuillez {search_url|chercher un enregistrement} et l'y associer.

en: This ISWC is not associated with any works. If you wish to associate it with a work, please {search_url|search for the work} and add it.
fr: Ce ISWC n'est associé à aucune œuvre. Si vous désirer l’associer à une œuvre, veuillez {search_url|rechercher l’œuvre} l'y ajouter.

en: This alias is no longer current.
fr: L'alias n'est plus à jour.

en: This annotation is empty.
fr: Cette annotation est vide.

en: This area cannot be removed because there are still artists, labels, and/or releases using it.
fr: Cette région ne peut pas être enlevée car des artistes, label et/ou parutions l'utilisent encore.

en: This area has ended.
fr: Cette région n'existe plus.

en: This area is not currently associated with any artists.
fr: Cette région n'est actuellement associée à aucun artiste.

en: This area is not currently associated with any labels.
fr: Cette région n'est actuellement associée à aucun label.

en: This area is not currently associated with any places.
fr: Cette région n'est actuellement associée à aucun lieu.

en: This area is not currently associated with any releases.
fr: Cette région n'est actuellement associée à aucune parution,

en: This artist does not have any release groups or standalone recordings.
fr: Cet artiste n'a aucun groupe de parution ni d'enregistrement isolé.

en: This artist does not have any releases
fr: Cet artiste n'a aucune parution

en: This artist does not have any various artists release groups. {show_non_va|Show release groups by this artist instead}.
fr: Cet artiste n'a pas de groupe de parution d'artistes divers. {show_non_va}|Afficher plutôt les groupes de parution de cet artiste}.

en: This artist has ended.
fr: Cet artiste n'en est plus un.

en: This artist has no relationships, recordings, releases or release groups, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this artist.
fr: Cet artiste n'a aucune relation, enregistrement, parution ou groupe de parution et sera donc enlevé automatiquement dans les prochains jours. Si ce n'est pas intentionnel, veuillez ajouter plus de données à cet artiste.

en: This artist has no release groups, only standalone recordings.
fr: Cet artiste n'a aucun groupe de parution ni d'enregistrement isolé.

en: This artist has relationships other than collaboration relationships, and cannot be split until these are removed. {relationships|View all relationships}.
fr: Cet artiste a des relations autres que de collaboration, et donc ne peut pas être scindé tant quelles n'ont pas été enlevées. {relationships|Voir toutes les relations}.

en: This artist is not currently associated with any events.
fr: Cet artiste n'est actuellement associé à aucun événement.

en: This artist is not currently associated with any works.
fr: Cet artiste n'est actuellement associé à aucune œuvre.

en: This artist only has release groups by various artists.
fr: Cet artiste n'a que des groupes de parution d'artistes divers.

en: This artist only has releases by various artists.
fr: Cet artiste n'est présent que sur des parution ayant des artistes divers.

en: This artist only has unofficial release groups by various artists.
fr: Cet artiste n'a que des groupes de parution non officiels d'artistes divers.

en: This artist only has unofficial release groups.
fr: Cet artiste n'a que des groupes de parution non officiels.

en: This attribute type is only used for grouping, please select a subtype
fr: Ce type d'attribut est seulement utilisé pour le regroupement, veuillez choisir un sous-type

en: This change affects {num} relationship. | This change affects {num} relationships.
fr[0]: Ce changement affecte {num} relation.
fr[1]: Ce changement affecte {num} relations.

en: This disc contains data tracks at the end ({info|more info})
fr: Ce disque contient des pistes de données à la fin ({info|plus d'infos})

en: This disc has a hidden pregap track before track 1 ({info|more info})
fr: Ce disque a un silence préliminaire caché avant la piste 1 ({info|plus d'infos})

en: This edit changes which tracks are data tracks.
fr: Cette modification change quelles pistes sont les pistes de données.

en: This edit does not store recording merge information and is closed, so no recording merge information can be shown.
fr: Cette modification ne stocke pas les informations de fusion d'enregistrement et est fermée, donc aucune information de fusion d'enregistrement ne peut être montrée.

en: This edit failed because it affected high quality data and did not receive any votes.
fr: La modification a échoué car elle porte sur des données de haute qualité et n'a reçu aucun vote.

en: This edit failed because the data it was changing was modified after this edit was created. This may happen when the same edit is entered in twice; one will pass but the other will fail.
fr: La modification a échoué car les données qu'elle modifiait ont été modifiées après que cette modification soit créée. Cela peut arriver si une modification est saisie deux fois ; une réussira mais la suivante échouera.

en: This edit failed because there were insufficient "yes" votes.
fr: La modifcation a été rejetée car elle n'a pas reçue suffisament de votes positifs.

en: This edit failed due to an internal error and may need to be entered again.
fr: La modification a échoué du fait d'une erreur interne, et devra probablement être ressaisie.

en: This edit failed either because an entity it was modifying no longer exists, or the entity can not be modified in this manner anymore.
fr: La modification a échoué soit car une entité que vous modifiez n'existe plus, ou parce que l'entité ne peut plus être modifiée de cette façon.

en: This edit has been successfully applied.
fr: La modification a été appliquée avec succès.

en: This edit is open and awaiting votes before it can be applied.
fr: La modification est ouverte et attend les votes avant d'être appliquée.

en: This edit makes subsecond changes to track lengths
fr: Cette modification apporte des changements sub-secondaires aux durées de piste

en: This edit was a "Merge Releases (Various Artists)" edit which additionally set the release artist to Various Artists.
fr: Cette modification « Fusion des parutions (artistes divers) » change l'artiste de parution vers « Artistes divers ».

en: This edit was a merge.
fr: Cette modification était une fusion.

en: This edit was cancelled.
fr: La modification a été annulée.

en: This edit was recently cancelled.
fr: La modification a été annulée récemment.

en: This entity has been removed, and cannot be displayed correctly.
fr: L'entité a été enlevée et ne peut donc plus être affichée correctement.

en: This entity will be created when edits are entered.
fr: Cette entité sera créée lors de la saisie des modifications.

en: This event has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this event.
fr: Cet événement n'a pas de relation et sera enlevé automatiquement dans les prochains jours. Si ce n'est pas intentionnel, veuillez ajouter plus de données à cet événement.

en: This event was cancelled.
fr: Cet événement a été annulé.

en: This field is not a place to store general background information about the release: that kind of information should go in the annotation field.
fr: Ce champ ne sert pas à stocker les informations générales sur la parution : ce type d'information doit être entré dans le champ d'annotation.

en: This form allows you to edit the artist credit "{ac}". When the edit is accepted, all tracks, recordings, releases and release groups using this artist credit will be update to use the new one.
fr: Ce formulaire vous permet de modifier le crédit « {ac} ». Quand la modification sera acceptée, toutes les pistes, enregistrements, parutions et groupes de parution utilisant ce crédit seront mis à jour en conséquence.

en: This form allows you to split {artist} into separate artists. When the edit is accepted, existing artist credits will be updated, and collaboration relationships will be removed
fr: Ce formulaire vous permet de scinder {artist} en des artistes séparés. Quand la modification est acceptée, les crédits existants seront mis à jour et les relations de collaboration seront enlevées.

en: This format can have disc IDs
fr: Ce format peut avoir des ID de disque

en: This instrument cannot be removed because there are still relationships attributed to it.
fr: Cet instrument ne peut pas être supprimé, car il y a des relations qui lui sont attribuées.

en: This is a MusicBrainz development server.
fr: Ceci est un serveur de développement de MusicBrainz.

en: This is a Musicbrainz mirror server. To edit or make changes to the data please {uri|return to musicbrainz.org}.
fr: Ceci est un serveur mirroir de Musicbrainz. Pour modifier les données veuillez {uri|retourner vers musicbrainz.org}.

en: This is a PDF file, the thumbnail may not show the entire contents of the file.
fr: Ceci est un fichier PDF. La vignette pourrait ne pas montrer le contenu entier du fichier.

en: This is a development server. Your email address is not private or secure. Proceed with caution!
fr: Ceci est un serveur de développement. Votre adresse courriel n'est ni privée ni en sécurité. Avancer avec précaution !

en: This is a development server; all passwords have been reset to "mb".
fr: Ceci est un serveur de développement, tous les mots de passe ont été réinitialisés à « mb ».

en: This is a free text work attribute
fr: Ceci est un attribut d’œuvre en texte libre

en: This is a list of all the different ways {artist} is credited in the database. View the {doc|artist credit documentation} for more details.
fr: Voici une liste de tous les crédits reçu par {artist} dans la base de données. Voir la {doc| documentation sur les crédits d'artiste} pour plus d'informations.

en: This is an {history|old revision} of this annotation, as edited by {user} on {date}. {current|View current revision}.
fr: Ceci est une {history|ancienne version} de cette annotation, comme l'a modifiée l'utilisateur {user} le {date}. {current|Voir la version actuelle}.

en: This is the primary alias for this locale
fr: Ceci est l'alias primaire pour cette locale

en: This is the raw data for edit #{id}. It is available for debugging purposes.
fr: Voici les données brutes pour la modification no {id}. Elles sont disponibles pour le débogage.

en: This label cannot be removed because there are still releases, recordings and/or relationships attributed to it.
fr: Ce label ne peut pas être enlevé car il y a encore des parutions, enregistrements et/ou relations qui lui sont attribués.

en: This label does not have any releases.
fr: Ce label n'a pas de parution.

en: This label has ended.
fr: Ce label n'existe plus.

en: This label has no relationships or releases and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this label.
fr: Ce label n'a pas de relation ou de parution et sera enlevé automatiquement durant les prochains jours. Si ce n'est pas intentionnel, veuillez ajouter plus de données à ce label.

en: This medium format cannot have a disc ID attached
fr: Ce format de support ne peut pas avoir d'ID de disque rattaché.

en: This medium has a disc ID, pregap track, or data track, so you can only change the format to one that can have disc IDs.
fr: Ce support a un ID de disque, un silence préliminaire de piste ou une piste de données, et ainsi vous ne pouvez changer son format que pour un autre pouvant avoir des ID de disque.

en: This merge strategy will merge all mediums together into a single set of mediums. Recordings between mediums will also be merged, into the recordings used on the target mediums.
fr: Cette stratégie de fusion fusionnera tous les supports en un seul ensemble de supports. Les enregistrements entre différents supports seront aussi fusionnés en enregistrements utilisés par les supports cible.

en: This page has not been reviewed by our documentation team ({more_info|more info}).
fr: Cette page n'a pas été vérifiée par l'équipe de documentation ({more_info|plus d'information}).

en: This page is {doc|transcluded} from revision {version} of {title}.
fr: Cette page est une {doc|transclusion} de la version {version} de {title}.

en: This page is {doc|transcluded} from {title}.
fr: Cette page est une {doc|transclusion} de {title}.

en: This place has ended.
fr: Ce lieu n'existe plus.

en: This place has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this place.
fr: Ce lieu n'a pas de relation et sera enlevé automatiquement durant les prochains jours. Si ce n'est pas intentionnel, veuillez ajouter plus de données à ce lieu.

en: This place is not currently associated with any events.
fr: Ce lieu n'est actuellement associé à aucun événement.

en: This recording cannot be removed because it is still used on releases.
fr: Cet enregistrement ne peut pas être enlevé car il est encore utilisé par des parutions.

en: This recording does not have any associated AcoustIDs
fr: Cet enregistrement n'a aucun AcoustID associé.

en: This recording is a video
fr: Cet enregistrement est une vidéo

en: This relationship allows setting dates
fr: Cette relation permet de définir des dates

en: This relationship edit also included changes to relationship attributes which no longer exist.
fr: Cette modification de relation incluait aussi des changements à des attributs de relation qui n'existent plus.

en: This relationship has ended.
fr: Cette relation n'existe plus.

en: This relationship is deprecated
fr: Cette relation est obsolète

en: This relationship type does not have any examples.
fr: Ce type de relation n'a pas d'exemple.

en: This relationship type doesn't allow any attributes.
fr: Ce type de relation ne permet pas d'attribut.

en: This relationship type is deprecated and should not be used.
fr: Ce type de relation est obsolète et ne devrait pas être utilisé.

en: This relationship type is only used for grouping other relationship types.
fr: Ce type de relation est seulement utilisé pour regrouper d'autres types de relation.

en: This release does not have a barcode
fr: Cette parution n'a aucun code-barres.

en: This release group has no relationships or releases associated, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this release group.
fr: Ce groupe de parution n'a pas de relation ou de parution qui lui soit associé et sera enlevé automatiquement durant les prochains jours. Si ce n'est pas intentionnel, veuillez ajouter plus de données à ce groupe de parution.

en: This release group will be removed automatically once it has no releases nor relationships.
fr: Ce groupe de parution sera enlevé automatiquement quand il n'aura plus de parution ni de relation.

en: This release status should be used for unofficial translations and transliterations of tracklists and release titles, and does not denote a separate real release. It should not be used to denote bootlegs, mixtape/street albums, demos, or digital albums. Be sure to link to the corresponding real release with the {url|transl(iter)ation relationship}.
fr: Ce statut de parution devrait être utilisé pour les traductions et translittérations non officielles de listes de piste et de titres de parution, et n'indique pas une vraie parution séparée. Il ne devrait pas être utilisé pour indiquer les enregistrements pirates, albums « mixtape/street », démos ou albums numériques. Assurez-vous de faire le lien vers la vraie parution correspondante avec la {url|relation de translittération}.

en: This report aims to identify artists with very similar names. If two artists are actually the same, please merge them (remember to {how_to_write_edit_notes|write an edit note} and give your proof). If they're different, add {disambiguation_comment|disambiguation comments} to them (and once a group of similarly named artists have disambiguation comments, they will stop appearing here).
fr: Ce rapport tend à identifier les artistes avec des noms très similaires. Si deux artistes sont en fait le même, fusionnez-les (souvenez-vous d'{how_to_write_edit_notes|écrire une note de modification} et donnez votre preuve). S'ils sont différents, y ajouter des {disambiguation_comment|commentaires de désambiguïsation} (et quand un groupe d'artistes ayant le même nom auront des commentaires de désambiguïsation, ils n'apparaîtront plus ici).

en: This report aims to identify releases where track names include their own track number, e.g. "1) Some Name" (instead of just "Some Name"). Notice that sometimes this is justified and correct, don't automatically assume it is a mistake! If you confirm it is a mistake, please correct it.
fr: Ce rapport tend a identifier les parutions dont les noms de piste inclus leur propre numéro de piste, par exemple « 1) Un nom » (au lieu de juste « Un nom »). Veuillez prendre note que cela est parfois justifié et correct. Ne pas assumer automatiquement que cela est faux ! Si vous confirmez que cela est faux, veuillez le corriger.

en: This report aims to identify releases which need converting to multiple artists (because the track artists are on the title field, for example). Currently it does this by looking for releases where every track contains "/" or "-".
fr: Ce rapport vise à identifier les parutions qui doivent être converties en plusieurs artistes (car, par exemple, les artistes par piste sont dans le champs de titre). Actuellement cela ce fait pour les parutions dont toutes les pistes contiennent  « / » ou « - ».

en: This report lists URLs which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des URLs qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists all releases where some or all tracks have unknown track lengths.
fr: Ce rapport liste toutes les parutions qui ont des durées de piste inconnues pour une ou toutes les pistes.

en: This report lists all releases where the track numbers are not continuous (e.g. there is no "track 2"), or with duplicated track numbers (e.g. there are two "track 4"s).
fr: Ce rapport liste toutes les parutions pour lesquelles les numéros de piste ne sont pas continus (par exemple il n'y a pas de « piste 2 »), ou avec des pistes en double (par exemple il y a deux « piste 4 »).

en: This report lists all releases with gaps in the medium numbers (e.g. there is a medium 1 and 3 but no medium 2).
fr: Ce rapport liste toutes les parutions avec des trous dans les nombres des supports (p. ex. il y a un support 1 et 3 mais pas de support 2).

en: This report lists artists that appear more than once in different positions within the same artist credit.
fr: Ce rapport liste les artistes qui apparaissent plus d'une fois en différentes positions pour un même crédit d'artiste.

en: This report lists artists that have no editors subscribed to them, and whose changes may therefore be under-reviewed. Artists with more release groups and more open edits are listed first.
fr: Ce rapport liste les artistes pour lesquels aucun éditeur ne s'est abonné, et pour lesquels les changements manqueront de révision. Les artistes avec plus de groupes de parution et plus de modifications ouvertes sont listés en premier.

en: This report lists artists that have type set to other than <em>group</em>, but may be <em>groups</em> because they have other artists listed as members. If you find that an artist here is indeed a group, change its type. If it is not, please make sure that the "member of" relationships are in the right direction and are correct.
fr: Ce rapport liste les artistes qui ont un type autre que <em>group</em> mais qui pourraient être <em>groups</em> car ils ont d'autres artistes de listés en tant que membres. Si vous trouvez qu'un artiste ici est vraiment un groupe, changez son type. Si non, veuillez vous assurer que les relations « membre de » sont dans le bon sens et correctes.

en: This report lists artists that have type set to other than <em>person</em>, but may be <em>persons</em>, based on their relationships. For example, an artist will appear here if it is listed as a member of another. If you find that an artist here is indeed a person, change its type. If it is not, please make sure that all the relationships are correct and make sense.
fr: Ce rapport liste les artistes qui ont un type autre que <em>person</em> mais qui pourraient être <em>persons</em> d'après leurs relations. Par exemple, un artiste apparaît ici s'il est listé en tant que membre d'un autre. Si vous trouvez qu'un artiste ici est vraiment une personne, changez son type. Si non, veuillez vous assurer que toutes les relations correctes et que cela a du sens.

en: This report lists artists that may have disambiguation comments in their name, rather than the actual disambiguation comment field.
fr: Ce rapport liste des artistes qui on peut-être des commentaires de désambiguïsation dans leur nom plutôt que dans le champ de commentaire de désambiguïsation.

en: This report lists artists which have "&" in their names but no member or collaboration relationships. If the artist is usually seen as an actual group, member relationships should be added. If it's a short term collaboration, it should be split if possible (see {how_to_split_artists|How to Split Artists}). If it is a collaboration with its own name and can't be split, collaboration relationships should be added to it.
fr: Ce rapport liste les artistes qui ont « & » dans leur nom mais pas de relation de membre ou de collaboration. Si l'artiste est habituellement vu en tant que groupe, une relation de membre devrait être ajoutée. Si c'est une collaboration de courte durée, il devrait être si possible scindé (voir {how_to_split_artists|Comment scinder les artistes}). Si c'est une collaboration avec son propre nom et ne peut être scindée, une relation de collaboration devrait y être ajoutée.

en: This report lists artists which have collaboration relationships but no URL relationships. If the collaboration has its own independent name, do nothing. If it is in a format like "X with Y" or "X & Y", you should probably split it. See {how_to_split_artists|How to Split Artists}.
fr: Ce rapport liste les artistes qui ont des relations de collaboration mais pas d'URL de relation. Si la collaboration à son propre nom, ne rien faire. Si c'est un format comme « X avec Y » ou « X & Y », vous devriez probablement le scinder. Voir {how_to_split_artists|Comment scinder des artistes}.

en: This report lists artists which have multiple relatonships to the same artist, label or URL using the same relationship type. For multiple relationships to release groups, recordings or works, see the reports for those entities.
fr: Ce rapport liste les artistes qui ont plusieurs relations vers le même artiste, label ou URL tout en ayant le même type de relation. Pour plusieurs relations vers des groupes de parution, enregistrements ou œuvres, voir les rapports pour ces entités.

en: This report lists artists which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des artistes qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists artists with annotations.
fr: Ce rapport liste les artistes avec des annotations.

en: This report lists events happening at the same place on the same date. If they're duplicates (for example, if there are separate events for headliner and supporting artist) please merge them.
fr: Ce rapport liste les événements ayant lieu au même endroit et à la même date. Si ce sont des doublons (par exemple si ce sont des événements séparés pour l'artiste principal et l'artiste de soutien), veuillez les fusionner.

en: This report lists labels which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fr: Ce rapport montre les labels qui ont plusieurs relations vers la même entité tout en utilisant le même type de relation.

en: This report lists labels which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des labels qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists labels with annotations.
fr: Ce rapport liste les labels avec des annotations.

en: This report lists places which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des lieux qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists places with annotations.
fr: Ce rapport liste les lieux avec des annotations.

en: This report lists recordings which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fr: Ce rapport montre les enregistrements qui ont plusieurs relations vers la même entité tout en utilisant le même type de relation.

en: This report lists recordings which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des enregistrements qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists recordings with annotations.
fr: Ce rapport liste les enregistrements avec des annotations.

en: This report lists release groups which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fr: Ce rapport montre les groupes de parution qui ont plusieurs relations vers la même entité tout en utilisant le même type de relation.

en: This report lists release groups which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des groupes de parution qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists release groups with annotations.
fr: Ce rapport liste les groupes de parutions avec des annotations.

en: This report lists release groups with very similar names and artists. If the releases in the release groups should be grouped together (see the {url|guidelines}), they can be merged. If they shouldn't be grouped together but they can be distinguished by the release group types, e.g. when an artist has an album and single with the same name, then there is usually no need to change anything. In other cases, a disambiguation comment may be helpful.
fr: Ce rapport liste des groupes de parution ayant des noms et des artistes très semblables. Si les parutions dans les groupes de parution devraient être regroupées ( voir les {url|directives}), elles peuvent être fusionnées. Si elles ne devraient pas être regroupées mais qu'elles peuvent être distinguées par leur type de groupe de parution, par ex. si un artiste à un album et un simple portant le même nom, il n'y a habituellement rien à changer. Dans les autres cas, un commentaire de désambiguïsation pourrait être utile.

en: This report lists releases which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont plusieurs relations vers la même entité tout en utilisant le même type de relation.

en: This report lists releases which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des parutions qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists releases with annotations.
fr: Ce rapport liste les parutions avec des annotations.

en: This report lists releases without any disc IDs that probably contain data tracks (like videos). A data track should be deleted if it is the last track of the CD and there is no disc ID.
fr: Ce rapporte liste les parutions sans ID de disque qui contiennent probablement des pistes de données (comme des vidéos). Une piste de données devrait être effacée si c'est la dernière piste du CD et qu'il n'y a pas d'ID de disque.

en: This report lists series with annotations.
fr: Ce rapport liste les séries avec des annotations.

en: This report lists works which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type. This excludes recording-work relationships. See the recording version of this report for those.
fr: Ce rapport montre les œuvres qui ont plusieurs relations vers la même entité tout en utilisant le même type de relation. Ceci exclut les relations enregistrements-œuvres. Pour ces dernières , voir le version de ce rapport pour les enregistrements

en: This report lists works which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fr: Ce rapport liste des œuvres qui ont des relations utilisant des types de relations obsolètes et de regroupement-seulement.

en: This report lists works with annotations.
fr: Ce rapport liste les oeuvres avec des annotations.

en: This report lists {isrc|ISRCs} that are attached to more than one recording. If the recordings are the same, this usually means they should be merged (ISRCs can be wrongly assigned so care should still be taken to make sure they really are the same). If the recordings are parts of a larger recording, the ISRCs are probably correct and should be left alone. If the same ISRC appears on two unrelated recordings on the same release, this is usually means there was an error when reading the disc.
fr: Ce rapport liste les {isrc|ISRCs} qui sont rattachés à plus d'un enregistrement. Si les enregistrements sont les mêmes. ils devraient habituellement être fusionnés (des ISRC peuvent être assignés par erreur donc il faudrait s'assurer avec soin qu'ils sont vraiment les mêmes). Si les enregistrements dont partie d'un enregistrement plus grand, les ISRC sont probablement corrects et devraient être laissé ainsi. Si le même ISRC apparaît sur deux enregistrements sans rapport de la même parution, ceci dénote habituellement une erreur de lecture du disque.

en: This report lists {iswc|ISWCs} that are attached to more than one work. If the works are the same, this usually means they should be merged.
fr: Ce rapport liste les {iswc|ISWC} qui sont rattachés à plus d'une œuvre. Si les œuvres sont les mêmes, elles devraient habituellement être fusionnées.

en: This report shows Amazon URLs which are linked to multiple releases. In most cases Amazon ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Amazon (look at the format, tracklist, etc). If the release has a barcode, you can also search Amazon for it and see which ASIN matches. You might also find some ASINs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
fr: Ce rapport montre les URLs d'Amazon qui sont reliées à plusieurs parutions. Dans la plupart des cas les ASIN d'Amazon devrait mapper 1:1 vers des parutions MusicBrainz afin que seul un des liens soit correct. Vérifier quelle parution MusicBrainz convient avec la parution d'Amazon (regarder le format, liste de pistes, etc.) Si la parution a une code-barres vous pouvez le rechercher dans Amazon et voir quel ASIN concorde. Certains ASIN peuvent être reliés à plusieurs disques d'une parution multi-disques : fusionnez-lez (voir {how_to_merge_releases|Comment fusionner des parutions}).

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple artists.
fr: Ce rapport montre les URLs Discogs qui sont reliées à plusieurs artistes.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple labels.
fr: Ce rapport montre les URLs Discogs qui sont reliées à plusieurs labels.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple release groups.
fr: Ce rapport montre les URLs Discogs qui sont reliées à plusieurs groupes de parution.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple releases. In most cases Discogs releases should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Discogs (look at the format, tracklist, release country, etc.). You might also find some Discogs URLs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
fr: Ce rapport montre les URLs Discogs qui sont reliées à plusieurs parutions. Dans la plupart des cas les parutions Discogs devrait mapper 1:1 vers MusicBrainz. Ainsi seul un des lien sera correct. Vérifier quelle parution MusicBrainz concorde avec la parution Discogs (regarder le format, la liste de pistes, pays de parution, etc.). Vous pourriez aussi trouver des URLs Discogs reliées à plusieurs disques d'une parution multi-disques : fusionnez-les (see {how_to_merge_releases|Comment fusionner des parutions}).

en: This report shows recordings that have the deprecated "earliest release" relationship. They should be merged if they are truly the same recording; if they're not, the relationship should be removed. Please, do not merge recordings blindly just because the lengths fit, and do not merge recordings with very different times!
fr: Ce rapport montre les enregistrements qui ont des relations « parution la plus ancienne » obsolètes. Ils devraient être fusionnés s'ils sont vraiment le même enregistrement ; s'ils ne le sont pas, la relation devrait être enlevée. Veuillez ne pas fusionner des enregistrements à l'aveuglette juste parce que les durées sont équivalentes, et ne fusionnez pas des enregistrements avec des durées différentes !

en: This report shows recordings where the linked tracks have times that vary by more than 30 seconds.
fr: Ce rapport montre les enregistrements dont les pistes reliées ont des durées qui varient de plus de 30 secondes.

en: This report shows recordings with (feat. Artist) in the title. For classical recordings, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical recordings, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed (both on the recordings and on the tracks!). Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
fr: Ce rapport montre les enregistrements avec (feat. Artist) dans le titre. Pour les enregistrements « classique », consulter {CSG|les directives du style classique}. Pour les enregistrements autre que « classique », ceci est hérité d'une d'une ancienne version de MusicBrainz et devrait être corrigé (à la fois sur les enregistrements et sur les pistes !). Consulter la {featured_artists|page sur les artistes invités} pour en savoir plus.

en: This report shows release groups with (feat. Artist) in the title. For classical release groups, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical release groups, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
fr: Ce rapport montre les groupes de parution avec (feat. Artist) dans le titre. Pour les groupes de parution « classique », consulter {CSG|les directives du style classique}. Pour les groupes de parution autre que « classique », ceci est hérité d'une ancienne version de MusicBrainz et devrait être corrigé. Consulter la {featured_artists|page sur les artistes invités} pour en savoir plus.

en: This report shows release groups with releases that are linked to releases in different release groups by part-of-set or transliteration relationships. If a pair of release groups are listed here, you should probably merge them. If the releases are discs linked with "part of set" relationships, you might want to merge them too into one multi-disc release (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
fr: Ce rapport montre les groupes de parution avec des parutions qui sont reliés à des parutions dans des groupes de parution différents par des relations partie-d'un-ensemble ou de translittération. Si une paire de groupes de parution apparaît ici, vous devriez probablement les fusionner en une parution multi-disques (voir {how_to_merge_releases|Comment fusionner les parutions}).

en: This report shows releases that have a single medium, where this medium also has a specific name. Usually, this is not necessary and is duplicate information which can be removed.
fr: Ce rapport montre les parutions sur support simple pour lesquelles le support a aussi un nom spécifique. Habituellement ceci n'est pas nécessaire et est de l'information en double qui sera enlevée.

en: This report shows releases that have an unlikely combination of language and script properties, such as German and Ethiopic.
fr: Ce rapport montre les parutions ayant une combinaison de langue et propriétés de système d'écriture improbables, tel qu'allemand et éthiopien.

en: This report shows releases that have download relationships, but have media who's format is not "Digital Media".
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont des relations de téléchargement mais dont le format de support n'est pas « support numérique » .

en: This report shows releases that have more than one Amazon ASIN. In most cases ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). If the release has a barcode, you can search Amazon for it and see which ASIN matches.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont plus d'un ASIN d'Amazon. Dans la plupart des cas les ASIN d'Amazon devrait mapper 1:1 vers des parutions MusicBrainz afin qu'un seul soit correct. Vérifier lequel ne correspond pas à la parution (à cause du format, nombre de pistes différent, etc.) Si la parution a une code-barres vous pouvez le rechercher dans Amazon et voir quel ASIN concorde.

en: This report shows releases that have more than one link to Discogs. In most cases a MusicBrainz release should have only one equivalent in Discogs, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). Any "master" Discogs page belongs at the {release_group|release group level}, not at the release level, and should be removed from releases too.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont plus d'un lien vers Discogs. Dans la plupart des cas une parution MusicBrainz ne devrait avoir qu'un équivalent Discogs. Ainsi un seul sera correct. Vérifiez juste lequel ne correspond pas à la parution ( à cause du format, nombre de pistes, etc.). Toute page « master » de Discogs appartient au {release_group|niveau groupe de parution}, pas au niveau parution et devrait aussi être enlevé des parutions.

en: This report shows releases that have no language set. If you recognize the language, please set it! Do it only if you are pretty sure, don't just guess: not everything written in Cyrillic is Russian, for example.
fr: Ce rapport montre les parutions dont la langue n'est pas spécifiée. Si vous reconnaissez la langue, veuillez l'indiquer. Faites-le seulement si vous êtes pas mal certain, ne la devinez pas : par exemple, tout ce qui est écrit en cyrillique n'est pas du russe.

en: This report shows releases that have no script set. If you recognize the script, just add it! Remember that the script used for English (and most other European languages) is Latin.
fr: Ce rapport montre les parutions dont le système d'écriture n'est pas spécifiée. Si vous le reconnaissez, ajoutez-le ! Souvenez-vous que le caractère d'écriture utilisé en anglais (et pour la plupart des langues européennes) est Latin.

en: This report shows releases that still have Cover Art relationships.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont encore des relations d'illustration.

en: This report shows releases that still have the deprecated "part of set" relationship and should probably be merged. For instructions on how to fix them, please see the documentation about {how_to_merge_releases|how to merge releases}. If the releases are not really part of a set (for example, if they are independently-released volumes in a series) just remove the relationship.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont encore la relation obsolète « partie d'un ensemble » et devrait probablement être fusionnées. Pour des instructions sur comment les corriger, veuillez consulter la documentation sur {how_to_merge_releases|comment fusionner des parutions}. Si les parutions ne font pas vraiment partie d'un ensemble (par exemple si elles sont des volumes d'une série parus indépendamment) enlevez juste la relation.

en: This report shows releases where some of the medium formats are set, but others are unset. In most cases, it should be easy to find out which the correct formats are (don't just assume that they're all CDs because one is though!).
fr: Ce rapport montre les parutions avec certains formats de support, mais les autres sont vides. Dans la plupart des cas il devrait être facile de trouver quels sont les bons formats (n'assumez juste pas que ce sont tous des CDs parce qu'un l'est !).

en: This report shows releases which have (disc n) or (bonus disc) in the title.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont (disc n) ou (bonus disc) dans le titre.

en: This report shows releases which have artwork in the Cover Art Archive, but still have a cover art relationship (pointing to a URL).
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont des Illustrations dans le « Cover Art Archive » mais qui ont encore une relation d'Illustration (qui pointe vers une URL).

en: This report shows releases which have catalog numbers that look like ASINs. This is almost always wrong: ASINs are just Amazon's entries for the releases and should be linked to the release with an Amazon URL relationship instead.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont des numéros de catalogue qui ressemblent à des ASIN. C'est presque toujours faux : les ASIN sont utilisés par Amazon pour les parutions et devraient plutôt être reliés aux parutions par des URLs d'Amazon.

en: This report shows releases which have disc IDs even though they were released too early to have disc IDs, where one of the medium formats didn't exist at the time the release was released or where a disc ID is attached to a medium whose format does not have disc IDs.
fr: Ce rapport montre les parutions qui ont des ID de disque même si elles sont parues trop tôt pour avoir des ID, si un des format de support n'existait pas lors de la parution ou si un ID de disque est attachée à un support dont le format n'a pas d'ID de disque.

en: This report shows releases with (feat. Artist) in the title. For classical releases, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical releases, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
fr: Ce rapport montre les parutions avec (feat. Artist) dans le titre. Pour les groupes de parution « classique », consulter {CSG|les directives du style classique}. Pour les parutions autre que « classique », ceci est hérité d'une d'une ancienne version de MusicBrainz et devrait être corrigé. Consulter la {featured_artists|page sur les artistes invités} pour en savoir plus.

en: This report shows releases with Amazon URLs which don't follow the expected format. They might still be correct if they're archive.org cover links, but in any other case they should probably be fixed or removed.
fr: Ce rapport montre les parutions avec des URLs d'Amazon qui ne répondent au format attendu. Elles sont peut-être quand même correctes si elles sont des liens de couverture « archive.org », mais dans tous les autres cas elles devraient probablement être corrigées ou enlevées.

en: This report shows releases with status Pseudo-Release that aren't linked via the translation/transliteration relationship to an original version. This could be because the original version is missing, or just that the release status is set wrong.
fr: Ce rapport montre les parutions avec un statut Pseudo-parution qui ne sont pas reliées à une version originale par la relation traduction/translittération. Soit la version originale est manquante, soit le statut de parution est mal configuré.

en: This requires that corresponding mediums have the same number of tracks.
fr: Ceci nécessite que les supports correspondants ont le même nombre de pistes.

en: This series cannot be removed because there are still relationships using it.
fr: Cette région ne peut pas être enlevée car des relations l'utilisent encore.

en: This series has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this series.
fr: Cette série n'a pas de relation et sera enlevée automatiquement durant les prochains jours. Si ce n'est pas intentionnel, veuillez ajouter plus de données à cette série.

en: This series is currently empty.
fr: Cette série est actuellement vide.

en: This table shows a summary of votes cast by this editor.
fr: Cette table affiche un résumé des votes effectués par cet éditeur.

en: This track is a data track.
fr: Cette piste est une piste de données

en: This track's MBID will change when this edit is applied.
fr: Le MBID de cette piste changera quand cette modification sera appliquée.

en: This user is automated.
fr: Cet utilisateur est automatique.

en: This user is new to MusicBrainz.
fr: Cet utilisateur est nouveau dans MusicBrainz

en: This will add a relationship to all checked recordings.
fr: Ceci ajoutera une relation à tous les enregistrements cochés.

en: This will add a relationship to all checked works.
fr: Ceci ajoutera une relation à toutes les œuvres cochées.

en: This will create a new work for each checked recording that has no work already. The work names will be the same as their respective recording.
fr: Ceci créera une nouvelle œuvre pour chaque enregistrement coché qui n'en a pas déjà. Les noms d’œuvre seront identique aux enregistrements.

en: This will set the banner message that is shown at the top of each page. An empty string removes the banner.
fr: Ceci définira le message de bannière qui est montré en haut de chaque page. Un chaîne vide enlève la bannière.

en: This work has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add relationships to this work.
fr: Cette œuvre n'a aucune relation, et sera donc enlevée automatiquement dans les prochains jours. Si ce n'est pas ce que vous souhaitez, veuillez ajouter des relations à cette œuvre.

en: Time
fr: Heure

en: Time:
fr: Heure :

en: Timeline Graph
fr: Graphique chronologique

en: Timezone:
fr: Fuseau Horaire :

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: To <span class="rel-edit">edit</span> a relationship, click on its name (e.g. "composer").
fr: Pour <span class="rel-edit">modifier</span> une relation, cliquer sur son nom (par exemple « compositeur »).

en: To aid in testing, the following features have been made available on testing servers:
fr: Pour aider aux tests, les fonctions suivantes ont été activées sur les serveurs de test :

en: To create a new tracklist, use an existing tracklist or import a disc from a CD stub or FreeDB, select the appropriate tab.
fr: Afin de créer une nouvelle liste des pistes, en utiliser une existante ou importer un disque à partir d'un coupon de CD ou de FreeDB, sélectionner l'onglet approprié.

en: To edit types, please {edit_page|edit the release group}.
fr: Pour modifier les types, veuillez {edit_page|modifier le groupe de parution}.

en: To find out if you can vote for this candidate, please {url|log in}.
fr: Afin de déterminer si vous pouvez voter pour ce candidat, vous devez {url|vous connecter}.

en: To use the batch tools, select some recordings or works using the checkboxes.
fr: Pour utiliser les outils de traitement par lot, choisir des enregistrements ou œuvres en cochant les cases.

en: To watch an artist and be notified of new releases, {search_url|search} for them and select 'Watch this artist for new releases' from the sidebar.
fr: Pour surveiller un artiste et être prévenu lors de nouvelles parutions, {search_url|chercher} les artistes concernés et choisissez « S'abonner aux nouvelles parutions de cet artiste » dans la barre latérale.

en: To:
fr: À :

en: Top CD Stubs
fr: Les meilleurs coupons de CD

en: Total ISRCs found: {count}
fr: Nombre total d'ISRC trouvés : {count}

en: Total ISWCs found: {count}
fr: Total des ISWC trouvés : {count}

en: Total URLs found: {count}
fr: Total des URLs trouvées : {count}

en: Total artists found: {count}
fr: Nombre total d'artistes trouvés : {count}

en: Total duplicate groups: {count}
fr: Total des groupes en double : {count}

en: Total events found: {count}
fr: Total d'événements trouvés : {count}

en: Total labels found: {count}
fr: Total des labels trouvés : {count}

en: Total length:
fr: Durée totale :

en: Total places found: {count}
fr: Total des lieux trouvés : {count}

en: Total recordings found: {count}
fr: Nombre total d'enregistrements trouvés : {count}

en: Total release groups found: {count}
fr: Nombre total de groupes de parution trouvés : {count}

en: Total release groups: {count}
fr: Total des groupes de parution : {count}

en: Total releases found: {count}
fr: Nombre total de parutions trouvées : {count}

en: Total releases: {count}
fr: Total des parutions : {count}

en: Total series found: {count}
fr: Total de séries trouvées : {count}

en: Total tracks:
fr: Nombre total de pistes :

en: Total works found: {count}
fr: Total des œuvres de trouvées : {count}

en: Track
fr: Piste

en: Track #
fr: No de piste

en: Track Not Found
fr: Piste introuvable

en: Track Parser
fr: Analyseur de piste

en: Track Relationships
fr: Relations de piste

en: Track count:
fr: Nombre de pistes :

en: Track details:
fr: Détails de la piste :

en: Track length:
fr: Durée de piste :

en: Track lengths:
fr: Durée des pistes :

en: Track number:
fr: Numéro de piste :

en: Track {n}:
fr: Piste {n} :

en: Track:
fr: Piste :

en: Tracklist
fr: Liste de pistes

en: Tracklist:
fr: Liste de pistes :

en: Tracks
fr: Pistes

en: Tracks whose names include their sequence numbers
fr: Pistes dont le nom inclut leur numéro de séquence

en: Tracks:
fr: Pistes :

en: Transclude WikiDocs
fr: Transclure WikiDocs

en: Transcluded version
fr: Version transcluse

en: Transclusion Table
fr: Table de transclusions

en: Transclusion editor
fr: Éditeur de transclusions

en: Transclusion editors
fr: Éditeurs de transclusions

en: Transclusion editors are users who add and maintain entries in the {uri|WikiDocs} transclusion table.
fr: Les éditeurs de transclusions sont des utilisateurs qui ajoutent et maintiennent les enregistrements dans la table de transclusions {uri|WikiDocs}.

en: Translated/Transliterated Pseudo-Releases not linked to an original version
fr: Pseudo-parutions traduites-translittérées sans lien vers une version originale.

en: Type:
fr: Type :

en: Type: {type}, status: {status}
fr: Type : {type}, statut : {status}

en: Types:
fr: Types :

en: URL Details
fr: Détails de l'URL

en: URL Information
fr: Information de l'URL

en: URL Not Found
fr: URL introuvable

en: URL:
fr: URL :

en: URL; [URL]; [URL|label]
fr: URL ; [URL] ; [URL|label]

en: URLs with deprecated relationships
fr: URLs avec des relations obsolètes

en: UUID:
fr: UUID :

en: Unable to parse the tracklist you entered.
fr: Impossible d'analyser la liste de pistes que vous avez saisie.

en: Unauthorized Request
fr: Requête non autorisée

en: Unclassified instrument
fr: Instrument non classé

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unlink
fr: Annuler le lien

en: Unlinked Pseudo-Releases
fr: Pseudo-parutions sans lien

en: Unspecified type
fr: Type non spécifié

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Untrusted
fr: Non-fiable

en: Up to {n}
fr: Jusqu'à {n}

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Page
fr: Mettre à jour la page

en: Update Tags
fr: Mettre à jour les balises

en: Update artist credits to use the new artist's name
fr: Mettre à jour les valeurs d'artiste avec le nouveau nom d'artiste

en: Update collection
fr: Mettre à jour la collection

en: Update the recording artist credit to match the track artist credit.
fr: Mettre à jour le crédit d'artiste exécutant pour correspondre au crédit d'artiste de la piste.

en: Update the recording title to match the track title.
fr: Mettre à jour le titre de l'enregistrement pour correspondre au titre de la piste.

en: Uploading image...
fr: Téléversement de l'image en cours...

en: Uppercase roman numerals
fr: Mettre les chiffres romains en majuscule

en: Usage Count
fr: Compteur d'utilisation

en: Use beta site
fr: Utiliser le site bêta

en: Use our <strong>XML web service</strong> or <strong>development libraries</strong> to create your own MusicBrainz-enabled applications.
fr: Utiliser notre <strong>service Web XML</strong> ou nos <strong>bibliothèques de développement</strong> pour créer vos applications utilisant MusicBrainz.

en: Use the following fields to enter collaborations, see the {ac|Artist Credit} documentation for more information.
fr: Utiliser les champs suivants pour saisir les collaborations, voir la documentation sur le {ac|crédit d'artiste} pour plus d'informations.

en: Use the following fields to search for a CD stub.
fr: Utiliser les champs suivants pour chercher un coupon de CD.

en: Use the following fields to search for a FreeDB entry.
fr: Utiliser les champs suivants pour chercher un entrée FreeDB

en: Use the following fields to search for an existing tracklist.
fr: Utilisez les champs suivants pour chercher une liste de pistes existante.

en: Use track artists
fr: Utiliser les artistes des pistes

en: Use track lengths
fr: Utiliser les durées des pistes

en: Use track numbers
fr: Utiliser les numéros des pistes

en: Use track titles
fr: Utiliser les titres des pistes

en: Use {doc|advanced query syntax}
fr: Utiliser la {doc|syntaxe de requête approfondie}

en: User accounts must be more than 2 weeks old, have a confirmed email address, and more than 10 accepted edits in order to vote on others' edits.
fr: Les comptes utilisateurs doivent avoir plus de 2 semaines, une adresse de courriel confirmée et plus de 10 modifications acceptées afin de pouvoir voter sur les modifications des autres.

en: User name:
fr: Nom d'utilisateur :

en: User permissions
fr: Permissions de l'utilisateur

en: User type:
fr: Type d'utilisateur :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Using this merge strategy, all mediums from all releases will be used. You may specify the new order of mediums. The order does not have to be continuous, but all medium positions must be positive, and multiple mediums cannot be in the same position
fr: En utilisant cette stratégie de fusion tous les supports de toutes les parutions seront utilisés. Vous pouvez spécifier le nouvel ordre des supports. L'ordre n'a pas à être continu mais toutes les positions de support doivent être positives et plusieurs supports ne peuvent pas être à la même position.

en: Validating file...
fr: Validation du fichier en cours...

en: Various Artists
fr: Artistes divers

en: Version History
fr: Historique de version

en: Version:
fr: Version :

en: Video
fr: Vidéo

en: Video by {artist}
fr: Vidéo par {artist}

en: Video “{name}” by {artist}
fr: Vidéo “{name}” par {artist}

en: Video:
fr: Vidéo :

en: View all ratings
fr: Voir toutes les évaluations

en: View all relationships
fr: Voir toutes les relations

en: View annotation history
fr: Voir l'historique des annotations

en: View annotation history.
fr: Voir l'historique des annotations.

en: View details
fr: Voir les détails

en: View on wiki
fr: Voir sur le wiki

en: View the human-readable rendering instead.
fr: Voir plutôt le rendu interprétable par l'utilisateur.

en: View this version
fr: Voir cette version

en: View transclusion history
fr: Voir l'historique des transclusions

en: Vote
fr: Voter

en: Vote NO
fr: Voter NON

en: Vote YES
fr: Voter OUI

en: Vote on Edits
fr: Voter sur les modifications

en: Vote tally:
fr: Pointage des votes :

en: Voted down
fr: Voté contre

en: Voter
fr: Votant

en: Votes ({view_url|view})
fr: Votes ({view_url|voir})

en: Votes against
fr: Votes contre

en: Votes against:
fr: Votes contre :

en: Votes by {name}
fr: Votes par {name}

en: Votes cast
fr: Émettre des votes

en: Votes for
fr: Votes pour

en: Votes for/against:
fr: Votes pour/contre :

en: Votes for:
fr: Votes pour :

en: Voting
fr: Vote

en: Voting FAQ
fr: FAQ du vote

en: Voting is closed.
fr: Le vote est fermé.

en: Voting is not yet open. If you would like to support this candidate, you can second their nomination. If you do not support this candidate, please note that you cannot cast a "No" vote (or abstain) until two seconders have been found.
fr: Le vote n'est pas encore ouvert. Si vous voulez soutenir ce candidat, vous pouvez appuyer sa nomination. Si vous ne soutenez pas ce candidat vous ne pouvez pas voter « Non » (ou vous abstenir) tant que deux personnes l'appuyant soient trouvées.

en: Voting period (days)
fr: Durée du vote (jours)

en: Warning! "1990-10-25" is the bogus date that Amazon gives to all releases for which they don't know the actual date. <b>Please use this date only if you're certain this date is correct!</b>
fr: Attention ! « 1990-10-25 » est la fausse date qu'Amazon donne à toute parution dont ils ne connaissent pas la véritable date. <b>N'utilisez cette date que si vous êtes certain qu'elle est la bonne !</b>

en: Warning:
fr: Attention :

en: Warning: This relationship has pending edits. {show|Click here} to view these edits and make sure they do not conflict with your own.
fr: Avertissement : cette relation a des modifications en attente. {show|Cliquez ici} pour voir ces modifications et vous assurez qu'elles n'entrent pas en conflit avec les vôtres.

en: Watched Artists
fr: Artistes surveillés

en: We are sorry, but data for this report is not available right now.
fr: Nous sommes désolé, mais les données de ce rapport ne sont pas disponibles pour l'instant.

en: We are unable to display history for this cover art.
fr: Nous ne pouvons afficher d'historique pour cette Illustration.

en: We are unable to display history for this cover art. For a current listing of cover art, please see the {coverart|release's cover art page}.
fr: Nous ne pouvons afficher l'historique pour cette Illustration. Pour une liste à jour des Illustrations, veuillez consulter {coverart|la page des Illustrations de cette parution}.

en: We do not currently have any cover art for {release}.
fr: Nous n'avons pas d'Illustration pour {release} pour l'instant.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, please see the instructions below.
fr: Nous avons trouvez ci-dessous des disques concordants aux informations que vous avez demandées. SI aucun ne correspond à la parution que vous chercher, veuillez voir les instructions ci-dessous.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, you may search using the form below in order to attach this disc to another MusicBrainz release.
fr: Nous avons trouvé des disques correspondant aux informations que vous avez cherché, listés ci-dessous. Si aucun de ceux-ci ne correspond à la parution que vous cherchez, vous pouvez chercher en utilisant le formulaire ci-dessous pour rattacher ce disque à une autre parution MusicBrainz.

en: We found the following artists with very similar names:
fr: Nous avons trouvé les artistes suivants avec des noms très similaires :

en: We found the following labels with very similar names:
fr: Nous avons trouvé les labels suivants avec des noms très similaires :

en: We found the following places with very similar names:
fr: Nous avons trouvé les lieux suivants avec des noms très similaires :

en: We found the following series with very similar names:
fr: Nous avons trouvé les séries suivantes avec des noms très similaires :

en: We have not received a donation from you recently. If you have just made a PayPal donation, then we have not received a notification from PayPal yet. Please wait a few minutes and reload this page to check again.
fr: Nous n'avons pas reçu de don de votre part récemment. Si vous venez de faire un don via PayPal, cela signifie que nous n'avons pas encore reçu la notification de Paypal. Attendez quelques minutes et rechargez cette page pour vérifier à nouveau.

en: We have sent you a verification email to <code>{email}</code>. Please check your mailbox and click on the link in the email to verify the new email address.
fr: Nous vous avons envoyé un courriel de validation à l'adresse <code>{email}</code>. Veuillez vérifier votre boite aux lettres et cliquer sur le lien pour valider votre adresse courriel.

en: We used DiscID <code>{discid}</code> to look up this information.
fr: Nous avons utilisé l'ID de disque <code>{discid}</code> pour rechercher cette information.

en: We will use your birth date to display your age in years on your profile page.
fr: Nous utiliserons votre date de naissance pour afficher votre âge en années sur votre page de profil.

en: We're terribly sorry for this problem. Please wait a few minutes and repeat your request &#x2014; the problem may go away.
fr: Nous sommes réellement désolés de ce problème. Veuillez attendre quelques minutes et renouveler votre demande &#x2014; le problème disparaîtra peut-être.

en: We've sent you information about your MusicBrainz account. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
fr: Nous vous avons envoyé des informations au sujet de votre compte MusicBrainz. Si vous ne recevez pas ce courriel ou que vous avez des problèmes pour vous connecter, {link|contactez nous}.

en: We've sent you instructions on how to reset your password. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
fr: Nous vous avons envoyé des instructions pour réinitialiser votre mot de passe. Si vous ne recevez pas ce courriel ou que vous avez des problèmes pour vous connecter, {link|contactez-nous}.

en: Web Application
fr: Application Web

en: Website:
fr: Site Web :

en: Welcome to MusicBrainz!
fr: Bienvenue à MusicBrainz !

en: When I add a note to an edit, mail me all future notes for that edit.
fr: Lorsque j'ajoute une note à une modification, signalez-moi par mail toute note future sur cette modification.

en: When I vote on an edit, mail me all future notes for that edit.
fr: Lorsque je vote sur une modification, signalez-moi par mail tout note future sur cette modification.

en: When you are ready to merge these, just click the Merge button. You may still add more to this merge queue by simply browsing to the entities page and following the merge link.
fr: Lorsque vous êtes prêt à fusionner ces données, cliquez le bouton » Fusionner ». Vous pourrez toujours ajouter d'autres données à cette fusion en cherchant les autres entités et en cliquant sur le lien « fusionner ».

en: Wiki version
fr: Version du Wiki

en: WikiDoc:
fr: WikiDoc :

en: Wikipedia content provided under the terms of the {license_link|Creative Commons BY-SA license}
fr: Le contenu Wikipédia est fourni selon les modalités de la {license_link|licence Creative Commons BY-SA}

en: Work
fr: Œuvre

en: Work Attributes
fr: Attributs de l’œuvre

en: Work Details
fr: Détails de l’œuvre

en: Work Not Found
fr: Œuvre introuvable

en: Work Type:
fr: Type d'oeuvre :

en: Work annotations
fr: Annotations sur les œuvres

en: Work information
fr: Informations sur l’œuvre

en: Work ratings
fr: Évaluations des œuvres

en: Work type:
fr: Type d’œuvre :

en: Work:
fr: Œuvre :

en: Works
fr: Œuvres

en: Works with annotations
fr: Oeuvres avec des annotations

en: Works with deprecated relationships
fr: Œuvres avec des relations obsolètes

en: Works with possible duplicate relationships
fr: Œuvres avec relations probablement en double

en: Writers
fr: Écrivains

en: Writers:
fr: Écrivains :

en: XML Web Service
fr: Service Web XML

en: XML:
fr: XML :

en: YYYY
fr: AAAA

en: Yate Music Tagger
fr: Baliseur Yate

en: Year
fr: Année

en: Year:
fr: Année :

en: Yes
fr: Oui

[ctx: vote]
en: Yes
fr: Oui

en: Yes vote count
fr: Nombre de votes OUI

en: Yes, I am sure
fr: Oui, je suis sûr

en: Yes, I still want to create a new artist.
fr: Oui, je veux encore créer un nouvel artiste.

en: Yes, I still want to create a new label.
fr: Oui, je veux encore créer un nouveau label.

en: Yes, I still want to create a new place.
fr: Oui, je veux encore créer un nouveau lieu.

en: Yes, I still want to create a new series.
fr: Oui, je veux encore créer une nouvelle série.

en: Yes, I'm sure
fr: Oui, je suis sûr

en: You are about to add an ISRC to this recording. The ISRC must be entered in standard <code>CCXXXYYNNNNN</code> format:
fr: Vous êtes sur le point d'ajouter un ISRC à cet enregistrement. L'ISRC doit être saisi au format standard  <code>CCXXXYYNNNNN</code> :

en: You are about to add an ISWC to this work. The ISWC must be entered in standard <code>T-DDD.DDD.DDD-C</code> format:
fr: Vous êtes sur le point d'ajouter un ISWC à cette œuvre. L'ISWC doit être saisi au format <code>T-DDD.DDD.DDD-C</code> standard :

en: You are about to enter an edit that will change the durations of tracks to match that of the below disc ID.
fr: Vous êtes sur le point de saisir une modification qui changera la durée des pistes pour correspondre à celle de l'ID de disque ci-dessous.

en: You are about to merge the following areas into a single area. Please select the area which you would like other areas to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les régions suivantes en une seule région. Veuillez choisir la région avec laquelle vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following artists into a single artist. Please select the artist which you would like other artists to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les artistes suivants en un seul artiste. Veuillez choisir l'artiste avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following events into a single event. Please select the event which you would like other events to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les événements suivants en un seul événement. Veuillez choisir l’événement avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following instruments into a single instrument. Please select the instrument which you would like other instruments to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les instruments suivants en un seul instrument. Veuillez choisir l’instrument avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following labels into a single label. Please select the label which you would like other labels to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les labels suivants dans un seul label. Veuillez choisir le label avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following places into a single place. Please select the place which you would like other places to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les lieux suivants en un seul lieu. Veuillez choisir le lieu avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following recordings into a single recording. Please select the recording which you would like other recordings to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les enregistrements suivants dans un seul enregistrement. Veuillez choisir l’enregistrement avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following release groups into a single release group. Please select the release group which you would like other release groups to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les groupes de parution suivants dans un seul groupe. Veuillez choisir le groupe avec lequel vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following releases into a single release. Please select the release which you would like the other releases to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les parutions suivantes en une seule parution. Veuillez choisir la parution avec laquelle vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following series into a single series. Please select the series which you would like other series to be merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les séries suivantes en une seule série. Veuillez choisir la série avec laquelle vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are about to merge the following works into a single work. Please select the work that you would like the other works merged into:
fr: Vous êtes sur le point de fusionner les œuvres suivantes en une seule œuvre. Veuillez choisir l’œuvre avec laquelle vous souhaitez fusionner les autres :

en: You are currently subscribed. {unsub|Unsubscribe}?
fr: Vous êtes actuellement abonné. {unsub|Vous désabonner} ?

en: You are currently watching the following artists for new releases.
fr: Vous surveillez actuellement les nouvelles parutions des artistes suivants.

en: You are not currently able to add notes to this edit. ({url|Details})
fr: Vous ne pouvez actuellement ajouter de note à cette modification. {{url|Détails}}

en: You are not currently able to vote on this edit. ({url|Details})
fr: Vous ne pouvez pas votez sur cette modification actuellement. ({url|Détails})

en: You are not currently subscribed. {sub|Subscribe}?
fr: Vous n'êtes actuellement pas abonné. {sub|Vous abonner} ?

en: You are not currently watching any artists for new releases.
fr: Vous ne surveillez actuellement aucune nouvelle parution d'aucun artiste.

en: You are subscribed to {n} private collection. | You are subscribed to {n} private collections.
fr[0]: Vous êtes abonné à {n} collection privée.
fr[1]: Vous êtes abonné à {n} collections privées.

en: You are viewing releases by {artist}.
fr: Vous regardez les parutions par {artist}.

en: You can enter the data from the CD as it appears on the CD itself and not worry about becoming a part of MusicBrainz. CDs entered in this method will still be available to client programs. However, it won't be included in the main MusicBrainz database until an editor decides to take your submitted information, ensures it meets our standards and inserts it into the main database.
fr: Vous pouvez saisir les données du CD comme elles y apparaissent sans avoir à faire partie de MusicBrainz. Les CDs saisis ainsi seront proposés aux programmes clients. Toutefois ces informations ne seront pas incluses dans la base de données principale de MusicBrainz tant qu'un éditeur ne les aura prises, se sera assuré quelles correspondent à nos normes et les insère dans la base de données principale.

en: You can pick the level you prefer here: your country, region or city. Be as specific as you want to!
fr: Vous pouvez choisir ici le niveau que vous préférez : votre pays, région ou ville. Soyez aussi précis que vous le désirez !

en: You cannot add a CD stub while logged in to MusicBrainz. Please {add_rel|add a new release instead}.
fr: Vous ne pouvez ajouter un coupon de CD tant que vous êtes connecté à MusicBrainz. Veuillez {add_rel|plutôt ajouter une nouvelle parution}.

en: You cannot remove the attribute "{name}" because it is still in use.
fr: Vous ne pouvez pas retirer l'attribut « {name} » car il est encore utilisé.

en: You cannot remove the relationship attribute "{type}" as it is still in use by other relationships.
fr: Vous ne pouvez pas enlever l'attribut de relation « {type} » car il est toujours utilisé par d'autres relations.

en: You cannot use the same country more than once.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser le même pays plus d'une fois.

en: You cannot vote for this candidate, because you are not an auto-editor.
fr: Vous ne pouvez pas voter pour ce candidat car vous n'êtes pas un auto-éditeur.

en: You cannot vote for this candidate, because you proposed / seconded them.
fr: Vous ne pouvez pas voter pour ce candidat car vous l'avez proposé / appuyé.

en: You currently have the following entities selected for merging:
fr: Vous avez sélectionné actuellement les entités suivantes en vue d'une fusion :

en: You do not have any registered applications.
fr: Vous n'avez aucune application d'enregistrée.

en: You have granted access to {app}. Next, return to {app} and copy this token to complete the authorization process:
fr: Vous avez donné l'accès à {app}. Ensuite, retourner vers {app} et copier ce jeton pour compléter le processus d'autorisation :

en: You have no attendance lists!
fr: Vous n'avez pas de liste de présence !

en: You have no collections!
fr: Vous n'avez aucune collection !

en: You have no collections.
fr: Vous n'avez pas de collection

en: You have not authorized any applications.
fr: Vous n'avez autorisé aucune application.

en: You have used the {valink|Various Artists} special purpose artist on this recording.
fr: Vous avez utilisé l'artiste à usage spécial {valink|Artistes divers} pour cet enregistrement.

en: You haven't added any media yet. Click on the "Add Disc" button below to add one.
fr: Vous n'avez encore ajouté aucun support. Cliquer sur le bouton « Ajouter un disque » ci-dessous pour en ajouter un.

en: You haven‘t entered a complete artist credit.
fr: Vous n'avez pas saisi un crédit d'artiste complet.

en: You haven’t made any changes!
fr: Vous n'avez apporté aucun changement !

en: You haven’t selected a label for “{name}”.
fr: Vous n'avez pas choisi d'étiquette pour « {name} ».

en: You may enter an edit note while cancelling this edit. This can be useful to point editors to another edit.
fr: Vous pouvez saisir une note de modification tout en annulant cette modification. Ce peut être utile pour diriger les éditeurs vers une autre modification.

en: You may not edit special purpose artists
fr: Vous ne pouvez pas modifier les artistes à usage spécial

en: You may proceed to {profile|your user profile}, or maybe you want to {edit|start editing}!
fr: Vous pouvez accédez à {profile|votre profil utilisateur} ou vous pourriez {edit|commencer l'édition}!

en: You must be logged in to vote on edits
fr: Vous devez être connecté pour voter sur les modifications

en: You must enter a title and select an artist for every track.
fr: Vous devez saisir un titre et choisir un artiste pour chaque piste.

en: You must first {url|add and verify your email address} before being able to edit or add anything to the database.
fr: Vous devez d'abord {url|ajouter et vérifier votre adresse courriel} avant de pouvoir modifier ou ajouter quoi que ce soit à la base de données.

en: You must provide a working email address if you wish to contribute to the database.
fr: Vous devez fournir une adresse courriel valide avant de pouvoir contribuer à la base de données.

en: You must provide an edit note when adding a release.
fr: Vous devez fournir une note d'édition lors de l'ajout d'une parution.

en: You must select an existing release group.
fr: Vous devez choisir un groupe de parution existant.

en: You need to be certain that this disc ID was added to this release erroneously, since a release can have multiple valid disc IDs, and each disc ID can belong to more than one release. For more in-depth information about this topic, please see our {doc|CD submission guide}.
fr: Vous devez être sûr que cet ID de disque a été ajoutée à cette parution par erreur vu qu'une parution peut avoir plusieurs ID de disque valides, et chaque ID de disque peut appartenir à plus d'une parution. Pour des informations plus approfondies à ce sujet voir {doc|Comment proposer un CD}.

en: You need to be logged in to view this page.
fr: Vous devez être connecté pour voir cette page.

en: You selected {area}.
fr: Vous avez choisi {area}.

en: You selected {label}.
fr: Vous avez sélectionné {label}.

en: You selected {releasegroup}.
fr: Vous avez sélectionné {releasegroup}.

en: You will never be nagged again!
fr: Vous ne serez plus jamais ennuyé !

en: You will not be nagged for another {days} days.
fr: Vous ne serez plus ennuyé pendant {days} jours.

en: You're removing the alias <em>{alias}</em>.
fr: Vous enlevez l'alias <em>{alias}</em>.

en: Your email has been successfully sent! Click {link|here} to continue to {user}'s profile.
fr: Votre courriel a été envoyé avec succès ! Cliquez {link|ici} pour retourner au profil de {user}.

en: Your homepage and biography will not show until you have confirmed your email.
fr: Votre page d'accueil et votre biographie n'apparaîtront pas jusqu'à ce que vous confirmiez votre adresse courriel.

en: Your password has been reset.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Your preferences have been saved. Click {link|here} to continue to your user page.
fr: Vos préférences ont été suvegardées. {link|Cliquez ici} pour continuer vers votre page utilisateur.

en: Your profile has been updated.
fr: Votre profil a été mis à jour.

en: Your search query was deemed invalid by our ruthless search server.
fr: Votre requête de recherche a été considérée comme invalide par notre impitoyable serveur de recherche.

en: Your search took too long and was cancelled. It may help to be more specific, or to try again.
fr: Votre recherche a pris trop de temps et a été annulée. Être plus spécifique pourrait aider, ou ressayez.

en: Your username will be publicly visible.
fr: Votre nom d'utilisateur sera visible publiquement.

en: You’ve seeded some Disc IDs that aren’t matched to any medium. If this is wrong, use the “Attach Disc ID” options below.
fr: Vous avez propagé des ID de disque qui ne correspondent à aucun support. Si ceci est faux, utilisez les options « Rattacher un ID de disque » ci-dessous.

en: You’ve used the {valink|Various Artists} special purpose artist on some tracks below. {valink|Various Artists} should very rarely be used on tracks; please make sure the artists have been entered correctly.
fr: Vous avez utilisé l'artiste à usage spécial {valink|Artistes divers} sur certaines pistes ci-dessous. {valink|Artistes divers} ne devrait que très rarement être utilisé pour des pistes. Veuillez vous assurer que les artistes ont été saisis correctement.

en: [removed]
fr: [enlevé]

en: [unknown]
fr: [inconnu]

en: after
fr: après

en: aged {num}
fr: vieilli {num}

en: alias:
fr: alias :

en: all
fr: tout

en: any
fr: n'importe quel

en: appears on:
fr: apparaît dans :

en: areas
fr: régions

en: artists
fr: artistes

en: auto-edits
fr: auto-modifications

en: automatically applied
fr: Appliqué automatiquement

en: before
fr: avant

en: between
fr: entre

en: bot
fr: robot

en: by
fr: par

en: by {artist}
fr: par {artist}

en: cancelled
fr: annulé

en: credited as
fr: crédité comme

en: do not match
fr: ne concordent pas

en: editors
fr: éditeurs

en: edits
fr: modifications

en: end date
fr: date de fin

en: ended
fr: terminé

en: entity0 cardinality:
fr: cardinalité de l'entité0 :

en: entity1 cardinality:
fr: cardinalité de l'entité1 :

en: events
fr: événements

en: from {begin_date} until {end_date}
fr: du {begin_date} au {end_date}

en: from {date} to ????
fr: du {date} à ????

en: from {date} to present
fr: du {date} à ce jour

en: fully loaded
fr: complètement chargées

en: help
fr: aide

en: hide tracklist
fr: cacher la liste des pistes

en: historical
fr: historique

en: historical, until {end}
fr: historique, jusqu'à {end}

en: historical, {begin}-{end}
fr: historique, {begin}-{end}

en: import
fr: importation

en: in {date}
fr: le {date}

en: in {parent_areas}
fr: Dans {parent_areas}

en: is
fr: est

en: is after
fr: est après

en: is before
fr: est avant

en: is between
fr: est entre

en: is in my subscriptions
fr: est dans mes abonnements

en: is less than
fr: est moins que

en: is more than
fr: est plus que

en: is not
fr: n'est pas

en: limited user
fr: Utilisateur limité

en: link
fr: lien

en: match
fr: concordance

en: more
fr: plus

en: more...
fr: plus...

en: newest first
fr: les plus récents en premier

en: nominate for auto-editor
fr: nominer à l'auto-édition

en: non-auto-edits
fr: modifications manuelles

en: none
fr: aucun

en: oldest first
fr: les plus anciens en premier

en: on
fr: sur

en: on {date}
fr: le {date}

en: or drop files here
fr: ou déposer des fichiers ici

en: places
fr: lieux

en: plus {n} other anonymous user | Plus {n} other anonymous users
fr[0]: plus {n} autre utilisateur anonyme
fr[1]: plus {n} autres utilisateurs anonymes

en: plus {n} other hidden user | plus {n} other hidden user
fr[0]: plus {n} autre utilisateur caché
fr[1]: plus {n} autres utilisateurs cachés

en: plus {n} other private collection | plus {n} other private collections
fr[0]: plus {n} autre collection privée
fr[1]: plus {n} autres collections privées

en: preview:
fr: aperçu :

en: primary for {locale}
fr: primaire pour {locale}

en: randomly
fr: aléatoirement

en: raw edit data
fr: données de modification brutes

en: recording
fr: enregistrement

en: recordings
fr: enregistrements

en: release groups
fr: groupes de parution

en: releases
fr: parutions

en: resend verification email
fr: Renvoyer le courriel de vérification

en: search
fr: recherche

en: see all ratings
fr: voir toutes les évaluations

en: see all versions of this release, {count} available | see all versions of this release, {count} available
fr[0]: Afficher toutes les versions de cette parution, {count} offerte
fr[1]: Afficher toutes les versions de cette parution, {count} offertes

en: send email
fr: envoyer un courriel

[ctx: plural]
en: series
fr: série

en: show tracklist
fr: montrer la liste de pistes

en: start date
fr: date de début

en: subscribe
fr: s'abonner

en: tab or 4 spaces and: * bullets; 1., a., A., i., I. numbered items; spaces alone indent
fr: tab ou 4 espaces et : * puces ; 1., a., A., i., I. articles numérotés ; retrait constitué d'espaces

en: track
fr: piste

en: track {tracks} | tracks {tracks}
fr[0]: piste {tracks}
fr[1]: pistes {tracks}

en: tracks
fr: pistes

en: unsubscribe
fr: se désabonner

en: until {date}
fr: jusqu'au {date}

en: view all aliases
fr: voir tous les alias

en: works
fr: œuvres

en: {about|More Information} &#x2014; {faq|FAQs} &#x2014; {contact|Contact Us}
fr: {about|Plus d'Informations} &#x2014; {faq|FAQ} &#x2014; {contact|Nous contacter}

en: {almost_last_list_item} and {last_list_item}
fr: {almost_last_list_item} et {last_list_item}

en: {app} is requesting permission to:
fr: {app} demande l'autorisation de :

en: {artist} as {name}
fr: {artist} comme {name}

en: {artist} has no releases which have only {n} track. | {artist} has no releases which have {n} tracks.
fr[0]: {artist} n'a aucune parution n'ayant que {n} piste.
fr[1]: {artist} n'a aucune parution ayant {n} pistes.

en: {collection} by {owner}
fr: {collection} par {owner}

en: {count} ({url|view list})
fr: {count} ({url|voir la liste})

en: {count} ({view_url|view})
fr: {count} ({view_url|voir})

en: {count} private rating not listed. | {count} private ratings not listed.
fr[0]: {count} évaluation privée non affichée.
fr[1]: {count} évaluatons privées non affichées.

en: {doc|Auto-Editor}
fr: {doc|Auto-Éditeur}

en: {doc|Disc ID}:
fr: {doc|ID de disque} :

en: {doc|Learn more}
fr: {doc|En apprendre plus}

en: {doc|Location Editor}
fr: {doc|Éditeur de lieu}

en: {doc|Relationship Editor}
fr: {doc|Éditeur de relation}

en: {doc|Transclusion Editor}
fr: {doc|Éditeur de transclusions}

en: {editor} is subscribed to {n} private collection. | {editor} is subscribed to {n} private collections.
fr[0]: {editor} est abonné à {n} collection privée.
fr[1]: {editor} est abonné à {n} collections privées.

en: {editor} is subscribed to:
fr: {editor} est abonné à :

en: {edit} has received one or more "no" votes, you must leave an edit note before you can approve it.
fr: {edit} a reçu un ou plusieurs votes « non », vous devez laissez un commentaire pour pouvoir l'approuver.

en: {entity_type} by {artist}
fr: {entity_type} par {artist}

en: {entity} by {artist}
fr: {entity} par {artist}

en: {entity} has no aliases.
fr: {entity} n'a pas d'alias.

en: {format} {position} {name} on {release} by {artist}
fr: {format} {position} {name} dans {release} par {artist}

en: {link} has no ratings.
fr: {link} n'a pas d'évaluation.

en: {link} has no relationships.
fr: {link} n'a pas de relation.

en: {mbid|<abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr>}:
fr: {mbid|<abbr title=« Identifiant MusicBrainz »>MBID</abbr>} :

en: {medium_format} {position} on {release}
fr: {medium_format} {position} de {release}

en: {medium_format} {position}: {medium_name} on {release}
fr: {medium_format} {position} : {medium_name} de {release}

en: {num} area found | {num} areas found
fr[0]: {num} région trouvée
fr[1]: {num} régions trouvées

en: {num} artist | {num} artists
fr[0]: {num} artiste
fr[1]: {num} artistes

en: {num} artist found | {num} artists found
fr[0]: {num} artiste trouvé
fr[1]: {num} artistes trouvés

en: {num} day | {num} days
fr[0]: {num} jour
fr[1]: {num} jours

en: {num} day ago | {num} days ago
fr[0]: il y a {num} jour
fr[1]: il y a {num} jours

en: {num} editor | {num} editors
fr[0]: {num} éditeur
fr[1]: {num} éditeurs

en: {num} event found | {num} events found
fr[0]: {num} événement trouvé
fr[1]: {num} événements trouvés

en: {num} instrument found | {num} instruments found
fr[0]: {num} instrument trouvé
fr[1]: {num} instruments trouvés

en: {num} label found | {num} labels found
fr[0]: {num} label trouvé
fr[1]: {num} labels trouvés

en: {num} month | {num} months
fr[0]: {num} mois
fr[1]: {num} mois

en: {num} month ago | {num} months ago
fr[0]: il y a {num} mois
fr[1]: il y a {num} mois

en: {num} place found | {num} places found
fr[0]: {num} trouvé
fr[1]: {num} trouvés

en: {num} recording found | {num} recordings found
fr[0]: {num} enregistrement de trouvé
fr[1]: {num} enregistrements de trouvés

en: {num} release found | {num} releases found
fr[0]: {num} parution de trouvée
fr[1]: {num} parutions de trouvées

en: {num} release found matching your query. | {num} release found matching your query.
fr[0]: {num} parution de trouvée correspond avec votre requête.
fr[1]: {num} parutions de trouvées correspondent avec votre requête.

en: {num} release group found | {num} release groups found
fr[0]: {num} groupe de parution de trouvé
fr[1]: {num} groupes de parution de trouvés

en: {num} series | {num} series
fr[0]: {num} série
fr[1]: {num} séries

en: {num} series found | {num} series found
fr[0]: {num} série trouvée
fr[1]: {num} séries trouvées

en: {num} user might attend: | {num} users might attend:
fr[0]: {num} utilisateur pourrait être présent :
fr[1]: {num} utilisateurs pourraient être présents :

en: {num} work found | {num} works found
fr[0]: {num} œuvre de trouvée
fr[1]: {num} œuvres de trouvées

en: {num} year | {num} years
fr[0]: {num} an
fr[1]: {num} ans

en: {num} year ago | {num} years ago
fr[0]: il y a {num} an
fr[1]: il y a {num} ans

en: {owner} (in list {collection})
fr: {owner} (dans la liste {collection})

en: {percentage}%
fr: {percentage} %

en: {place} in {area}
fr: {place} dans {area}

en: {release} by {artist}
fr: {release} par {artist}

en: {release} has been added to {num} collection: | {release} has been added to {num} collections:
fr[0]: {release} a été ajouté à {num} collection :
fr[1]: {release} a été ajouté à {num} collections :

en: {release} has not been added to any collections.
fr: {release} n'a pas été ajouté à aucune collection.

en: {type0}-{type1} Relationship Types
fr: Types de relation {type0}-{type1}

en: {type0}-{type1} relationship types
fr: {type0}-{type1} types de relation

en: {type} “{instrument}”
fr: {type} « {instrument} »

en: {uri|Delete my account}
fr: {uri|Supprimez mon compte}

en: {uri|Return to musicbrainz.org}.
fr: {uri|Retour vers musicbrainz.org}.

en: {user} has no public collections.
fr: {user} n'a pas de collection publique.

en: {user} has not rated anything.
fr: {user} n'a rien évalué.

en: {user} has not tagged anything with '{tag}'.
fr: {user} n'a pas balisé quoi que ce soit avec « {tag} ».

en: {user} has not tagged anything.
fr: {user} n'a rien balisé.

en: {valink|Various Artists} should very rarely be used on recordings, make sure that the artist has been entered correctly.
fr: {valink|Artistes divers} ne devrait être utilisé que très rarement pour les enregistrements. Assurez-vous que l'artiste a été saisi correctement.

en: {variable}:
fr: {variable} :

en: {yes} yes : {no} no
fr: {yes} oui : {no} non

en: « Previous
fr: « Précédent

en: This beta test server allows testing of new features with the live database.
fr: Ce serveur de test bêta permet de tester de fonctions nouvelles avec la base de données de production.

en: '{id}' is not a valid MusicBrainz ID
fr: '{id}' n'est pas un ID MusicBrainz valide

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been automatically accepted and applied. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been automatically accepted and applied.
fr[0]: Merci, votre {edit_url|modification} ({edit_ids}) a été automatiquement acceptée et appliquée.
fr[1]: Merci, vos {num_edits} {edit_url|modifications} ({edit_ids}) ont été automatiquement acceptées et appliquées.

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been entered into the edit queue for peer review. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been entered into the edit queue for peer review.
fr[0]: Merci, votre {edit_url|modification} ({edit_ids}) a été intégrée à la file des modifications afin d'être revue par un pair.
fr[1]: Merci, vos {num_edits} {edit_url|modifications} ({edit_ids}) ont été intégrées à la file des modifications afin d'être revue par un pair.

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been entered, with {num_open_edits} in the edit queue for peer review, and the rest automatically accepted and applied. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been entered, with {num_open_edits} in the edit queue for peer review, and the rest automatically accepted and applied.
fr[0]: Merci, votre {edit_url|modification} ({edit_ids}) a été intégrée, avec {num_open_edits} autres dans la file des modifications pour être revue par un pair, et le reste a été automatiquement accepté et appliqué.
fr[1]: Merci, vos {num_edits} {edit_url|modifications} ({edit_ids}) ont été intégrées, avec {num_open_edits} autres dans la file des modifications pour être revue par un pair, et le reste a été automatiquement accepté et appliqué.

en: The user ID is missing or is in an invalid format.
fr: L'ID d'utilisateur est manquant ou son format est invalide.

en: The email address is missing.
fr: L'adresse courriel est manquante.

en: The time is missing or is in an invalid format.
fr: La durée manque ou son format est invalide.

en: The verification key is missing.
fr: La clef de vérification est manquante.

en: The checksum is invalid, please double check your email.
fr: La somme de contrôle est invalide, revérifiez votre courriel.

en: Sorry, this email verification link has expired.
fr: Désolé, ce lien de vérification de courriel a expiré.

en: The user with ID '{user_id}' could not be found.
fr: L'utilisateur avec l'ID #{user_id} n'a pu être trouvé.

en: We were unable to send login information to your email address.  Please try again,
                 however if you continue to experience difficulty contact us at support@musicbrainz.org.
fr: Nous n'avons pas pu envoyer vos informations de compte sur votre adresse courriel. Veuillez réessayer,
    cependant si cette erreur persiste, veuillez nous contacter à l'adresse support@musicbrainz.org.

en: There is no user with this username
fr: Il n'y a pas d'utilisateur ayant ce nom

en: There is no user with this username and email
fr: Il n'y a pas d'utilisateur ayant ce nom et ce courriel

en: We can't send a password reset email, because we have no email on record for this user.
fr: Nous ne pouvons pas envoyer un courriel de réinitialisation de mot de passe car nous n'avons pas d'adresse courriel d'enregistrée pour cet utilisateur.

en: Missing one or more required parameters.
fr: Il manque un ou plusieurs paramètres obligatoires.

en: Sorry, this password reset link has expired.
fr: Désolé, ce lien de réinitialisation de mot de passe est expiré.

en: There is no user with this email
fr: Il n'y a pas d'utilisateur ayant ce courriel

en: Your password has been changed.
fr: Votre mot de passe a été changé

en: <strong>We were unable to send a confirmation email to you.</strong><br/>Please confirm that you have entered a valid
                 address by editing your {settings|account settings}. If the problem still persists, please contact us at
                 {mail|support@musicbrainz.org}.
fr: <strong>Nous n'avons pas pu vous envoyer un courriel de confirmation.</strong><br/>Veuillez confirmer que vous avez saisi une adresse valide en éditant vos {settings|paramètres de compte}. Si le problème persiste encore, veuillez nous contacter à {mail|support@musicbrainz.org}.

en: User successfully edited.
fr: Utilisateur modifié avec succès.

en: Banner updated. Remember that each server has its own, independent banner.
fr: La bannière est mise à jour. Souvenez-vous que chaque serveur à sa propre bannière indépendante.

en: You cannot merge a special purpose artist into another artist
fr: Il n'est pas possible de fusionner un artiste à usage spécial vers un autre artiste.

en: You cannot merge into Deleted Artist
fr: Vous ne pouvez fusionner vers un artiste supprimé

en: '{id}' is not a valid election ID
fr: '{id}' n'est pas un ID d'élection valide

en: The required TOC parameter was invalid or not present
fr: Le paramètre d'index obligatoire était invalide ou absent

en: Please provide a medium ID
fr: Veuillez fournir un ID de support

en: Could not find medium
fr: Le support n'a pu être trouvé

en: The provided CD TOC is not valid
fr: L'index de CD fournie est invalide

en: The provided medium id is not valid
fr: L'identifiant de support n'est pas valide

en: This CDTOC is already attached to this medium
fr: Cet index CDTOC est déjà lié à ce support

en: The selected medium cannot have disc IDs
fr: Le support sélectionné ne peut pas avoir d'ID de disque

en: The provided artist id is not valid
fr: L'ID d'artiste fourni n'est pas valide

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: '{id}' is not a valid FreeDB ID
fr: '{id}' n'est pas un ID FreeDB valide

en: '{types}' is not a valid pair of types for relationships.
fr: « {types} » n'est pas une paire de type de relation valide.

en: This merge strategy is not applicable to the releases you have selected.
fr: Cette stratégie de fusion n'est pas applicable aux parutions que vous avez sélectionnées.

en: The annotation revision ID must be a positive integer
fr: L'ID de révision d'annotation doit être un entier positif

en: The old and new annotation ids must be unique, positive integers.
fr: Les anciens et nouveaux ID d'annotation doivent être des entiers positifs.

en: Our Redis server appears to be down; some features may not work as intended or expected.
fr: Notre serveur Redis semble être hors service. Certaines fonctions pourraient ne pas fonctionner comme prévu ou comme qu'attendu.

en: Series that have different entity types cannot be merged.
fr: Les séries ayant des types d'entité différents ne peuvent pas être fusionnées.

en: The editor {name} has no email address attached to their account.
fr: L'éditeur nommé {name} n'a pas d'adresse courriel attaché à son compte.

en: Your message could not be sent
fr: Votre message n'a pas pu être envoyé

en: '{type}' is not an entity type that can have ratings.
fr: '{type}' n'est pas un type d'entité qui peut avoir des évaluations.

en: Invalid TOC
fr: Index invalide

en: You must be logged in to submit edits. {url|Log in} first, and then try submitting your edits again.
fr: Vous devez être connecté pour envoyer des modifications. {url|Connectez-vous} d'abord et essayez ensuite d'envoyer vos modifications à nouveau.

en: Since your edit adding this object was still open, that edit has been cancelled instead of opening a new edit.
fr: Comme votre modification qui ajoutait cet objet était encore ouverte, cette modification a été annulée au lieu d'ouvrir une nouvelle modification.

en: No title provided
fr: Aucun titre de fourni

en: No artist names provided
fr: Aucun nom d'artiste de fourni

en: Not all tracks specify an artist
fr: Toutes les pistes n'ont pas d'artiste

en: Not all tracks have a title
fr: Toutes les pistes n'ont pas de titre

en: Cannot add a CD stub with no tracks
fr: Impossible d'ajouter un coupon de CD sans piste

en: Incomplete TOC data
fr: Données d'index de CD incomplètes

en: Missing disc ID
fr: ID de disque manquant

en: Disc ID does match parsed TOC
fr: L'ID de disque ne correspond pas à l'index lu

en: Number of submitted tracks does not match track count in TOC
fr: Le nombre de piste envoyées ne correspond pas au nombre de pistes dans l'index

en: Invalid barcode
fr: Code-barres invalide

en: There are already MusicBrainz releases with this disc ID
fr: Une parution existe déjà pour cet ID de disque

en: There is already a CD stub with this disc ID
fr: Il y a déjà un coupon de CD avec cet ID de disque

en: [No lyrics]
fr: [pas de parole]

en: {t0}-{t1} relationships
fr: {t0}-{t1} relations

en: Add area alias
fr: Ajouter un alias de région

en: Add area annotation
fr: Ajouter une annotation de région

en: Add area
fr: Ajouter une région

en: Remove area
fr: Enlever la région

en: Remove area alias
fr: Enlever l'alias de région

en: Edit area
fr: Modifier la région

en: Edit area alias
fr: Modifier l'alias de région

en: Merge areas
fr: Fusionner des régions

en: Add artist alias
fr: Ajouter un alias d'artiste

en: Add artist annotation
fr: Ajouter une annotation d'artiste

en: Add artist
fr: Ajouter un artiste

en: Remove artist
fr: Enlever l'artiste

en: Remove artist alias
fr: Enlever l'alias d'artiste

en: Edit artist
fr: Modifier l'artiste

en: Edit artist alias
fr: Modifier l'alias de l'artiste

en: Edit artist credit
fr: Modifier le crédit

en: Merge artists
fr: Fusionner des artistes

en: Add event alias
fr: Ajouter un alias d'événement

en: Add event annotation
fr: Ajouter une annotation d'événement

en: Add event
fr: Ajouter un événement

en: Remove event
fr: Enlever l'événement

en: Remove event alias
fr: Enlever l'alias d'événement

en: Edit event
fr: Modifier l'événement

en: Edit event alias
fr: Modifier l'alias d'événement

en: Merge events
fr: Fusionner les événements

en: Add disc ID
fr: Ajouter un ID de disque

en: Add release annotation
fr: Ajouter une annotation à la parution

en: Add release events (historic)
fr: Ajouter des événements de parution (historique)

en: Add track (historic)
fr: Ajouter une piste (historique)

en: Add track
fr: Ajouter une piste

en: Change artist quality (historic)
fr: Changer la qualité de l'artiste (historique)

en: Change release group
fr: Modifier le groupe de parution

en: Change track artist (historic)
fr: Changer l'artiste de la piste (historique)

en: Edit relationship (historic)
fr: Modifier la relation (historique)

en: Edit release attributes (historic)
fr: Modifier les attributs de parution (historique)

en: Edit release events (historic)
fr: Modifier les événement de parution (historique)

en: Edit release language (historic)
fr: Modifier les langues de parution (historique)

en: Edit release name (historic)
fr: Modifier le nom de parution (historique)

en: Edit track length (historic)
fr: Modifier la durée de piste (historique)

en: Edit track name (historic)
fr: Changer le nom de la piste (historique)

en: Edit track number (historic)
fr: Changer le numéro de la piste (historique)

en: Convert release to single artist (historic)
fr: Convertir la parution vers un artiste simple (historique)

en: Merge releases
fr: Fusionner des parutions

en: Move disc ID
fr: Déplacer l'ID de disque

en: Move release (historic)
fr: Déplacer la parution (historique)

en: Change release group (historic)
fr: Changer le groupe de parution (historique)

en: Remove disc ID
fr: Enlever l'ID de disque

en: Remove label alias
fr: Enlever l'alias du label

en: Remove relationship (historic)
fr: Enlever la relation (historique)

en: Remove release
fr: Enlever la parution

en: Remove release events (historic)
fr: Enlever l’événement de parution (historique)

en: Remove releases (historic)
fr: Enlever les parutions (historique)

en: Convert release to multiple artists (historic)
fr: Convertir la parution en plusieurs artistes (historique)

en: Set track lengths
fr: Indiquer les durées de piste

en: Add instrument alias
fr: Ajouter un alias d'instrument

en: Add instrument annotation
fr: Ajouter une annotation d'instrument

en: Add instrument
fr: Ajouter un instrument

en: Remove instrument
fr: Enlever l'instrument

en: Remove instrument alias
fr: Enlever l'alias d'instrument

en: Edit instrument
fr: Modifier l'instrument

en: Edit instrument alias
fr: Modifier l'alias d'instrument

en: Merge instruments
fr: Fusionner les instruments

en: Add label alias
fr: Ajouter un alias de label

en: Add label annotation
fr: Ajouter une annotation de label

en: Add label
fr: Ajouter un label

en: Remove label
fr: Enlever le label

en: Edit label
fr: Modifier le label

en: Edit label alias
fr: Modifier l'alias du label

en: Merge labels
fr: Fusionner des labels

en: Add medium
fr: Ajouter un support

en: Remove medium
fr: Enlever le support

en: Edit medium
fr: Modifier le support

en: Remove PUID
fr: Enlever le PUID

en: Add place alias
fr: Ajouter un alias de lieu

en: Add place annotation
fr: Ajouter un annotation de lieu

en: Add place
fr: Ajouter un lieu

en: Remove place
fr: Enlever un lieu

en: Remove place alias
fr: Enlever l'alias de lieu

en: Edit place
fr: Modifier un lieu

en: Edit place alias
fr: Modifier l'alias de lieu

en: Merge places
fr: Fusionner des lieux

en: Add recording annotation
fr: Ajouter une annotation d'enregistrement

en: Add ISRCs
fr: Ajouter des ISRC

en: Add PUIDs
fr: Ajouter des PUID

en: Add standalone recording
fr: Ajouter un enregistrement isolé

en: Remove recording
fr: Enlever un enregistrement

en: Edit recording
fr: Modifier l'enregistrement

en: Merge recordings
fr: Fusionner des enregistrements

en: Remove ISRC
fr: Enlever l'ISRC

en: Add relationship attribute
fr: Ajouter un attribut de relation

en: Add relationship type
fr: Ajouter un type de relation

en: Remove relationship
fr: Enlever la relation

en: Edit relationship
fr: Modifier la relation

en: Edit relationship attribute
fr: Modifier l'attribut de la relation

en: Edit relationship type
fr: Modifier le type de relation

en: Remove relationship attribute
fr: Enlever l'attribut de relation

en: Remove relationship type
fr: Enlever le type de relation

en: Reorder relationships
fr: Réorganiser les relations

en: Add cover art
fr: Ajouter une Illustration

en: Add release label
fr: Ajouter un label à la parution

en: Remove release label
fr: Enlever un label à la parution

en: Edit release
fr: Modifier la parution

en: Edit release artist
fr: Modifier l'artiste de parution

en: Edit barcodes
fr: Modifier les codes-barres

en: Edit cover art
fr: Modifier une Illustration

en: Edit release label
fr: Modifier le label de parution

en: Remove cover art
fr: Enlever l'Illustration

en: Reorder cover art
fr: Réordonner les Illustrations

en: Reorder mediums
fr: Réordonner les supports

en: Add release group annotation
fr: Ajouter des annotations de groupe de parution

en: Remove release group
fr: Enlever le groupe de parution

en: Edit release group
fr: Modifier le groupe de parution

en: Add series alias
fr: Ajouter un alias de série

en: Add series annotation
fr: Ajouter une annotation de série

en: Add series
fr: Ajouter une série

en: Remove series
fr: Enlever une série

en: Remove series alias
fr: Enlever l'alias de série

en: Edit series
fr: Modifier une série

en: Edit series alias
fr: Modifier l'alias de la série

en: Merge series
fr: Fusionner les séries

en: Applied
fr: Appliqué

en: Failed vote
fr: Vote échoué

en: Failed dependency
fr: Dépendance échouée

en: Failed prerequisite
fr: Prérequis échoué

en: No votes
fr: Pas de vote

en: Wiki documentation
fr: Documentation du Wiki

en: Change WikiDoc
fr: Changer le WikiDoc

en: Add work alias
fr: Ajouter un alias d'œuvre

en: Add work annotation
fr: Ajouter une annotation d'œuvre

en: Add ISWCs
fr: Ajouter des ISWC

en: Remove work
fr: Enlever une œuvre

en: Remove work alias
fr: Enlever l'alias d'œuvre

en: Edit work
fr: Modifier une œuvre

en: Edit work alias
fr: Modifier l'alias de l'œuvre

en: Merge works
fr: Fusionner des œuvres

en: Remove ISWC
fr: Enlever l'ISWC

en: This operator is not supported
fr: L'opérateur n'est pas pris en charge

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 1st seconder
fr: En attente d'un 1er appuyeur

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 2nd seconder
fr: En attente d'un 2ème appuyeur

[ctx: autoeditor election status]
en: Voting open since {date}
fr: Vote depuis le {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Accepted at {date}
fr: Accepté le {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Declined at {date}
fr: Refusé le {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Cancelled at {date}
fr: Annulé le {date}

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 1st seconder
fr: En attente d'un 1er appuyeur

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 2nd seconder
fr: En attente d'un 2ème appuyeur

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Voting open
fr: Vote ouvert

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Accepted
fr: Accepté

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Declined
fr: Refusé

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Cancelled
fr: Annulé

en: [none]
fr: [aucun]

en: View your public account information
fr: Afficher vos informations publiques de compte

en: View your email address
fr: Afficher votre adresse courriel

en: View and modify your private tags
fr: Afficher et modifier vos balises privées

en: View and modify your private ratings
fr: Voir et modifier vos évaluations privées

en: View and modify your private collections
fr: Afficher et modifier vos collections privées

en: Submit new ISRCs to the database
fr: Envoyer de nouveaux ISRC vers la base de données

en: Submit new barcodes to the database
fr: Envoyer de nouveaux codes-barres vers la base de données

en: {attribute}: {value}
fr: {attribute} : {value}

en: {format} {position}: {name}
fr: {format} {position} : {name}

en: Medium {position}: {name}
fr: Support {position} : {name}

en: Medium {position}
fr: Support {position}

en: {b} and {a}
fr: {b} et {a}

en: Score at IMSLP
fr: Partition sur IMSLP

en: Filter release groups
fr: Filtrer les groupes de parution

en: Filter releases
fr: Filtrer les parutions

en: Filter recordings
fr: Filtrer les enregistrements

en: This alias can only be a primary alias if a locale is selected
fr: Cet alias peut seulement être un alias primaire si une locale est sélectionnée

en: An area already exists with this ISO code
fr: Une région avec ce code ISO existe déjà.

en: You must provide at least one track
fr: Vous devez fournir au moins une piste

en: You must provide a title for track {0}
fr: Vous devez fournir un titre pour la piste {0}

en: Must be a valid barcode
fr: Ce doit être un code-barres valide

en: The collection type does not apply to the given entity.
fr: Le type de collection ne s'applique pas à l'entité donnée.

en: Please add an artist name for {credit}
fr: Veillez saisir un nom d'artiste pour {credit}

en: Artist "{artist}" is unlinked, please select an existing artist.
                       You may need to add a new artist to MusicBrainz first.
fr: L'artiste "{artist}" n'est pas relié, veuillez choisir un artiste existant.
    Vous pourriez devoir ajouter d'abord un nouvel artiste dans MusicBrainz.

en: Please add an artist name for each credit.
fr: Veuillez ajouter un nom d'artiste pour chaque crédit.

en: Artist credit field is required
fr: Le champ de crédit d'artiste est requis

en: These coordinates could not be parsed
fr: Ces coordonnées n'ont pas pu être analysées

en: The end date must occur on or after the begin date
fr: La date de fin doit être antérieure ou égale à la date de début

en: This is not a valid disc ID
fr: Ceci n'est pas un ID de disque valide.

en: This is not a valid FreeDB ID
fr: Ceci n'est pas un ID FreeDB valide

en: This is not a valid MBID
fr: Ceci n'est pas un MBID valide

en: This is not a valid ISO 3166-1 code
fr: Ce code ISO 3166-1 n'est pas valide

en: This is not a valid ISO 3166-2 code
fr: Ce code ISO 3166-2 n'est pas valide

en: This is not a valid ISO 3166-3 code
fr: Ce code ISO 3166-3 n'est pas valide

en: This is not a valid ISRC
fr: Cet ISRC est invalide

en: This is not a valid ISRC.
fr: Cet ISRC est invalide.

en: This is not a valid ISWC
fr: Ce ISWC n'est pas valide

en: Label codes must be greater than 0 and 5 digits at most
fr: Un code de label comprend entre 1 et 5 chiffres

en: Not a valid time. Must be in the format MM:SS
fr: Heure invalide. Elle doit être au format MM:SS

en: URL protocol must be HTTP or HTTPS
fr: Le protocole d'URL doit être HTTP ou HTTPS

en: invalid date
fr: Date invalide

en: Please ensure all lines start with @, * or #.
fr: Veuillez vous assurer que toutes les lignes commencent par @, * ou #.

en: This is not a valid time.
fr: Cette heure n'est pas valide.

en: Enter a valid url e.g. "http://google.com/"
fr: Saisir une URL valide, par exemple « http://google.com/ »

en: URL protocol must be HTTP, HTTPS or FTP
fr: Le protocole de l'URL doit être HTTP, HTTPS ou FTP

en: Please pick the entity you want the others merged into.
fr: Veuillez choisir l'entité vers laquelle fusionner les autres.

en: Another medium is already in this position
fr: Un autre support est déjà à cette position

en: Positions must be greater than 0
fr: Les positions doivent être supérieures à 0

en: You must provide an edit note when adding a standalone recording
fr: Vous devez entrer une note de modification lors de l'ajout d'un enregistrement isolé

en: You must provide an edit note
fr: Vous devez fournir une note de modification

en: Indexed search with advanced query syntax
fr: Recherche indexée avec une syntaxe de requête approfondie

en: The old password is incorrect
fr: L'ancien mot de passe est incorrect

en: An account with this name could not be found
fr: Un compte avec ce nom n'a pu être trouvé

en: Invalid URL format
fr: Format d'URL invalide

en: Basic
fr: De base

en: Intermediate
fr: Intermédiaire

en: Advanced
fr: Avancé

en: Native
fr: Natif

en: You must supply a complete birth date for us to display your age.
fr: Vous devez fournir une date de naissance complète afin que nous puissions afficher votre âge.

en: Birth year must be after 1900
fr: L'année de naissance doit être après 1900

en: Biography and website fields may not be edited until your email address is confirmed.
fr: Les champs de biographie et de site Web ne peuvent pas être modifiés jusqu'à ce vous ayez confirmé votre adresse courriel.

en: Username field is required
fr: Le champ du nom d'utilisateur est requis

en: Password field is required
fr: Le champ de mot de passe est requis

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Never
fr: Jamais

en: Please enter a password in this field
fr: Veuillez saisir un mot de passe dans ce champs.

en: The password confirmation does not match the password
fr: La confirmation du mot de passe ne concorde pas avec le mot de passe

en: This username is reserved for internal use
fr: Ce nom d'utilisateur est réservé pour un usage interne

en: Please choose another username, this one is already taken
fr: Veuillez choisir un autre nom d'utilisateur, celui-ci étant déjà pris

en: A day
fr: Un jour

en: A week
fr: Une semaine

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: A month
fr: Un mois

[ctx: language optgroup]
en: Frequently used
fr: Utilisé fréquemment

[ctx: language optgroup]
en: Other
fr: Autre

[ctx: script optgroup]
en: Frequently used
fr: Utilisé fréquemment

[ctx: script optgroup]
en: Other
fr: Autre

en: Please select a work attribute type.
fr: Veuillez choisir un type d'attribut d’œuvre.

en: Please enter a work attribute value.
fr: Veuillez saisir une valeur d'attribut d’œuvre.

en: Unknown work attribute type.
fr: Type d'attribut d’œuvre inconnu

en: This value is not allowed for this work attribute type.
fr: Cette valeur n'est pas permise pour ce type d'attribut d’œuvre.

en: (Special case)
fr: (Cas particulier)

en: An album release primarily consists of previously unreleased material. This includes album re-issues, with or without bonus tracks.
fr: Une parution d'album contient essentiellement des enregistrement inédits précédemment. Cela inclut les rééditions, avec ou sans pistes bonus.

en: A single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track. A single is usually named after its main song.
fr: Un simple est typiquement constitué d'une chanson principale parfois accompagnée de pistes additionnelles ou de remix de la principale. Un simple porte habituellement le nom de la chanson principale.

en: An EP is an Extended Play release and often contains the letters EP in the title.
fr: Un EP est maxi 45 tours, et contient souvent les lettres EP dans son titre.

en: A compilation is a collection of previously released tracks by one or more artists.
fr: Une compilation est une collection de pistes déjà parues, par un ou plusieurs artistes.

en: A soundtrack is the musical score to a movie, TV series, stage show, computer game etc.
fr: Une bande originale est la musique d'un film, d'une série TV, d'un spectacle sur scène, d'un jeu vidéo etc.

en: Non-music spoken word releases.
fr: Parutions non-musicales parlées.

en: An interview release contains an interview with the Artist.
fr: Une parution d'entrevue contient une entrevue avec l'artiste.

en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
fr: Un livre-audio est un livre lu par un narrateur, sans musique.

en: A release that was recorded live.
fr: Une parution enregistrée en public.

en: A release that was (re)mixed from previously released material.
fr: Une parution (re)mixée de contenu paru précédemment.

en: Any release that does not fit any of the categories above.
fr: Toute parution ne rentrant pas dans les catégories ci-dessus.

en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. (Most releases will fit into this category.)
fr: Toute parution reconnue par l'artiste et/ou son label comme officielle. (La plupart des parutions rentrent dans cette catégorie.)

en: A giveaway release or a release intended to promote an upcoming official release. (e.g. prerelease albums or releases included with a magazine)
fr: Un parution cadeau ou dédiée à la promotion de la parution officielle à venir (par exemple, des albums en avant-première ou des parutions proposées dans un magazine).

en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company.
fr: Une parution non-officielle ou underground non reconnue par l'artiste et/ou son label.

en: A pseudo-release is a duplicate release for translation/transliteration purposes.
fr: Une pseudo-parution est une parution en double pour traduction ou translittération.

en: An error occurred while searching. Click here to try again.
fr: Une erreur est survenue durant la recherche. Cliquez ici pour ressayer.

en: Try with direct search instead.
fr: Essayez plutôt une recherche directe.

en: Try with indexed search instead.
fr: Essayez plutôt une recherche indexée.

en: Type to search, or paste an MBID
fr: Essayer de rechercher ou de coller un MBID

en: Clear recent items
fr: Effacer les éléments récents

en: Show more...
fr: En afficher plus...

en: Not found? Try again with direct search.
fr: Introuvable ? Essayez à nouveau avec la recherche directe.

en: Slow? Switch back to indexed search.
fr: Lent ? Revenez à la recherche indexée.

en: video
fr: vidéo

en: Vote on all edits:
fr: Voter pour toutes les modifications :

en: Delete Note
fr: Supprimer la note

en: Add a new artist
fr: Ajouter un nouvel artiste

en: Add a new event
fr: Ajouter un nouvel événement

en: Add a new label
fr: Ajouter un nouveau label

en: Add a new place
fr: Ajouter un nouveau lieu

en: Add a new release group
fr: Ajouter un nouveau groupe de parution

en: Add a new series
fr: Ajouter une nouvelle série

en: Add a new work
fr: Ajouter une nouvelle œuvre

en: Add another area
fr: Ajouter une autre région

en: Add another artist
fr: Ajouter un autre artiste

en: Add another event
fr: Ajouter un autre événement

en: Add another label
fr: Ajouter un autre label

en: Add another place
fr: Ajouter un autre lieu

en: Add another recording
fr: Ajouter un autre enregistrement

en: Add another release
fr: Ajouter une autre parution

en: Add another release group
fr: Ajouter un autre groupe de parution

en: Add another series
fr: Ajouter une autre série

en: Add another work
fr: Ajouter une autre œuvre

en: Display Credits at Bottom
fr: Afficher les crédits en bas

en: Display Credits Inline
fr: Afficher les crédits en ligne

en: Failed to load the medium.
fr: Impossible de charger le support.

en: Show less...
fr: En afficher moins...

en: Image {current} of {total}
fr: Image {current} sur {total}

en: Began:
fr: A commencé par :

en: This person is deceased.
fr: Cette personne est décédée.

en: This group has dissolved.
fr: Ce groupe s'est dissout.

en: All of your changes will be lost if you leave this page.
fr: Tous vos changements seront perdus si vous quittez cette page.

en: Please select a link type for the URL you’ve entered.
fr: Veuillez choisir un type de lien pour l'URL que vous avez saisie.

en: {description} ({url|more documentation})
fr: {description} ({url|plus de documentation})

en: Required field.
fr: Champ requis.

en: This URL is not allowed for the selected link type, or is incorrectly formatted.
fr: Cette URL n'est pas permise pour le type de lien choisi, ou elle est mal formatée.

en: This relationship already exists.
fr: Cette relation existe déjà.

en: Guess Case Options
fr: Options de détermination de la casse

en: This mode capitalises almost all words, with some words (mainly articles and short prepositions) lowercased. Some words may need to be manually capitalised to follow the {url|English capitalisation guidelines}.
fr: Ce mode met en majuscule presque tous les mots, avec certains en minuscule (principalement les articles et les prépositions). Certains mots devront peut-être être mis en majuscule manuellement pour suivre les {url|directives de mise en majuscule en anglais}.

en: This mode capitalises titles as sentence mode, but also inserts spaces before semicolons, colons, exclamation marks and question marks, and inside guillemets. Some words may need to be manually capitalised to follow the {url|French capitalisation guidelines}.
fr: Ce mode met en majuscule les titres en mode phrase, mais insère des espaces devant les points-virgules, deux-points, points d'exclamation, points d'interrogation et à l'intérieure des guillemets. Certains mots devront peut-être être mis en majuscule manuellement pour suivre les {url|directives de mise en majuscule en français}.

en: This mode capitalises the first word of a sentence, most other words are lowercased. Some words, often proper nouns, may need to be manually fixed according to the {url|relevant language guidelines}.
fr: Ce mode met en majuscule le premier mot de la phrase, la plupart des autres mots sont en minuscule. Certains mots, souvent des noms propres, peuvent devoir être changés manuellement suivant les {url|directives propres à la langue}.

en: The series you’ve selected is for recordings.
fr: La série que vous avez choisie est pour les enregistrements.

en: The series you’ve selected is for releases.
fr: La série que vous avez choisie est pour les parutions.

en: The series you’ve selected is for release groups.
fr: La série que vous avez choisie est pour les groupes de parution.

en: The series you’ve selected is for works.
fr: La série que vous avez choisie est pour les œuvres.

en: Please select a relationship type.
fr: Veuillez choisir un type de relation.

en: Please select a subtype of the currently selected relationship type. The selected relationship type is only used for grouping subtypes.
fr: Veuillez choisir un sous-type pour le type de relation sélectionné actuellement. Le type de relation sélectionné est uniquement utilisé pour regrouper des sous-types.

en: Entities in a relationship cannot be the same.
fr: Les entités d'une relation ne peuvent pas être les mêmes.

en: The end date cannot preceed the begin date.
fr: La date de fin ne peut précéder la date de début.

en: This attribute is required.
fr: Cet attribut est requis.

en: {n} recording selected | {n} recordings selected
fr[0]: {n} enregistrement de sélectionné
fr[1]: {n} enregistrements de sélectionnés

en: {n} work selected | {n} works selected
fr[0]: {n} œuvre sélectionnée
fr[1]: {n} œuvres sélectionnées

en: This tracklist has artist credits with information that will be lost if you swap artist credits with track titles. This cannot be undone. Do you wish to continue?
fr: Cette liste de pistes a des crédits d'artiste avec des informations qui seront perdues si vous échangez les crédits d'artiste avec les titres de piste. Ceci ne peut pas être défait. Voulez-vous continuer ?

en: Medium {position}: {title}
fr: Support {position} : {title}

en: This medium has one or more discids which prevent this information from being changed.
fr: Ce support a un ou plusieurs ID de disque ce qui empêche de changer les informations.

en: {name} - Add Release
fr: {name} - Ajouter une parution

en: Add Release
fr: Ajouter une parution

en: {name} - Edit Release
fr: {name} - Modifier la parution

en: Edit Release
fr: Modifier la parution

en: The check digit is {checkdigit}.
fr: Le chiffre de vérification est {checkdigit}.

en: Please double-check the barcode on the release.
fr: Veuillez vérifier soigneusement le code-barres de la parution.

en: The barcode you entered looks like a UPC code with the check digit missing.
fr: Le code-barres que vous avez saisi ressemble à un code UPC, mais sans son chiffre de contrôle.

en: The barcode you entered is a valid UPC code.
fr: Le code-barres que vous avez saisi est un code UPC valide.

en: The barcode you entered is either an invalid UPC code, or an EAN code with the check digit missing.
fr: Le code-barres que vous avez saisi n'est pas un code UPC valide, ou est un code EAN sans le chiffre de contrôle.

en: The barcode you entered is a valid EAN code.
fr: Le code-barres que vous avez saisi est un code EAN valide.

en: The barcode you entered is not a valid EAN code.
fr: Le code-barres que vous avez saisi n'est pas un code EAN valide.

en: The barcode you entered is not a valid UPC or EAN code.
fr: Le code-barres que vous avez saisi n'est pas un code EAN ou UPC valide.
