MusicBrainz - en to fi translation catalogue (2412 entries)

en:  Enter your username and email below. We will send you an email with a link to reset your password. If you have forgotten your username, {link|retrieve it} first and then reset your password.
fi: Syötä alle käyttäjänimesi ja sähköpostiosoitteesi. Saat sähköpostiviestin, joka sisältää linkin josta voit asettaa salasanasi. Jos olet unohtanut käyttäjänimesi {link|selvitä se} ensin ja sitten vaihda salasanasi.

en: "C" is a single check digit.
fi: "C" on yksi tarkistusnumero.

en: "CC" is the appropriate for the registrant two-character country code.
fi: "CC" on rekisteröijän kaksikirjaiminen maakoodi.

en: "DDD" is a nine digit work identifier.
fi: "DDD" on yhdeksännumeroinen teoksen tunniste.

en: "NNNNN" is a unique 5-digit number identifying the particular sound recording.
fi: "NNNNN" on ainutkertainen viisinumeroinen luku, joka määrittää tietyn äänityksen.

en: "XXX" is a three character alphanumeric registrant code, uniquely identifying the organisation which registered the code.
fi: "XXX" on kolmimerkkinen aakkosnumeerinen yksilöllinen tunniste rekisteröijäorganisaatiolle.

en: "YY" is the last two digits of the year of registration.
fi: "YY" on rekisteröintivuoden kaksi viimeisintä numeroa.

en: #
fi: Nro

en: &#x26a0; Error creating edit
fi: &#x26a0; Virhe muokkausta luotaessa

en: &#x26a0; Error requesting signature
fi: &#x26a0; Virhe pyydettäessä allekirjoitusta

en: &#x26a0; Error uploading image
fi: &#x26a0; Virhe lähetettäessä kuvaa

en: &#x26a0; Server busy, try again later
fi: &#x26a0; Palvelin on kiireellinen, yritä myöhemmin uudestaan

en: &#x26a0; Unrecognized file
fi: &#x26a0; Tuntematon tiedostomuoto

en: &#x2713; Success
fi: &#x2713; Onnistui

en: &lt; Back to all relationship types
fi: &lt; Takaisin kaikkiin yhteystyyppeihin

en: ''italics''; '''bold'''; '''''bold italics'''''; ---- horizontal rule
fi: ''kursiivi''; '''lihavoitu'''; '''''lihavoitu kursiivi'''''; ---- vaakaviiva

en: '{tag}' has been used {num} times
fi: Luokitusta "{tag}" on käytetty {num} kertaa

en: (<span class="comment">primary</span>)
fi: (<span class="comment">ensisijainen</span>)

en: (<strong>unverified!</strong>)
fi: (<strong>vahvistamatonEmail Address Verified!</strong>)

en: (No details about this error are available)
fi: (Lisätietoja tästä virheestä ei ole saatavilla)

en: (add a new recording)
fi: (lisää uusi äänite)

en: (ended)
fi: (päättynyt)

en: (hidden)
fi: (piilotettu)

en: (new release group)
fi: (uusi julkaisuryhmä)

en: (no changelog)
fi: (ei muutoslokia)

en: (no other cover art)
fi: (ei muuta kansitaidetta)

[ctx: comment]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: description]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: email]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: link phrase]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: tag]
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: type]
en: (none)
fi: (ei mitään)

en: (private)
fi: (yksityinen)

en: (reset language)
fi: (nollaa kieli)

en: (standalone recording)
fi: (yksittäinen äänite)

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: (verified at {date})
fi: (vahvistuspäivämäärä {date})

en: (was medium {position} on release {release})
fi: (oli tallenne {position} julkaisussa {release})

en: (was medium {position}: {name} on release {release})
fi: (oli tallenne {position}: {name} julkaisussa {release}

en: * Match indicates the total difference in seconds between the CD you requested and the matches we found.
fi: * osuma osoittaa kokonaisajan eron sekunteina pyytämäsi CD-levyn ja löytämiemme osumien välillä.

en: 1 vote | {n} unanimous votes
fi[0]: 1 ääni
fi[1]: {n} yksimielistä ääntä

en: 1st seconder:
fi: 1. kannattaja

en: 250px
fi: 250 pikseliä

en: 2nd seconder:
fi: 2. kannattaja

en: 500px
fi: 500 pikseliä

en: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr> submitter
fi: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr>-lähettäjä

en: <em>Cancelling</em>
fi: <em>Peruutetaan</em>

en: <em>no changelog specified</em>
fi: <em>muutoslokia ei määritelty</em>

en: <strong>Approved:</strong> {date}
fi: <strong>Hyväksytty:</strong> {date}

en: <strong>Closed:</strong> <em>Cancelling</em>
fi: <strong>Suljettu:</strong> <em>Peruutetaan</em>

en: <strong>Closed:</strong> {date}
fi: <strong>Suljettu:</strong> {date}

en: <strong>Error</strong>:
fi: <strong>Virhe</strong>:

en: <strong>Note that any contributions you make to MusicBrainz will be released into the Public Domain and/or licensed under a Creative Commons by-nc-sa license. Furthermore, you give the MetaBrainz Foundation the right to license this data for commercial use. Please read our {doc|license page} for more details.</strong>
fi: <strong>Huomaa että työpanoksesi tullaan julkaisemaan vapaasti yleiseen käyttöön (Public Domain) ja/tai Creative Commons by-nc-sa-lisenssin alaisena. Lisäksi annat MetaBrainz-säätiölle oikeuden lisensoida tätä dataa kaupalliseen käyttöön. Tutustu {doc|lisenssisivuumme} saadaksesi lisätietoja.

en: <strong>Note:</strong> MediaWiki does not check to see if the version number matches the page name, it will take the version number and provide whatever page is associated with it. Make sure to double check your work when updating a page!
fi: <strong>Huomio:</strong> MediaWiki ei tarkista vastaako versionumero sivun nimeä, vaan se ottaa versionumeron ja minkä tahansa sivun, joka on yhdistetty numeroon. Muista tarkistaa työsi kun päivität sivun!

en: <strong>The ultimate source of music information</strong> by allowing anyone to contribute and releasing the {doc|data} under {doc2|open licenses}.
fi: <strong>Ylivertainen musiikkiin liittyvä tietolähde</strong>, antamalla jokaiselle mahdollisuuden osallistua, ja julkaisemalla {doc|dataa} {doc2|avointen lisenssien} alaisena.

en: <strong>The universal lingua franca for music</strong> by providing a reliable and unambiguous form of {doc|music identification}, enabling both people and machines to have meaningful conversations about music.
fi: <strong>Universaali musiikin kieli</strong>, tarjoamalla luotettavan ja yksiselitteisen tavan {doc|musiikkitiedon yksilöimiseksi}, mahdollistaen siten sekä ihmisten että koneiden mielekkään keskustelun musiikista.

en: <strong>Warning:</strong> Some of the recordings you're merging have different ISRCs. Please make sure they are indeed the same recordings and you wish to continue with the merge.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Joillain sulautettavilla äänitteillä on eri ISRC-koodi. Varmista äänitteiden todellakin olevan samat ja haluavasi jatkaa sulauttamista.

en: <strong>Warning</strong>:
fi: <strong>Varoitus</strong>:

en: =&#xa0;Title&#xa0;1&#xa0;=; ==&#xa0;Title&#xa0;2&#xa0;==; ===&#xa0;Title&#xa0;3&#xa0;===
fi: =&#xa0;Otsikko&#xa0;1&#xa0;=; ==&#xa0;Otsikko&#xa0;2&#xa0;==; ===&#xa0;Otsikko&#xa0;3&#xa0;===

en: A CD Stub was found that matches the disc ID you provided. If the below tracklist appears correct, you may use it as a starting point as a new MusicBrainz release
fi: Antamaasi levyn tunnistetta vastaava CD-tynkä löytyi. Mikäli alla oleva kappalelista näyttää oikealta, voit käyttää sitä lähtökohtana uudelle MusicBrainz-julkaisulle.

en: A map cannot be shown because this place has no coordinates.
fi: Karttaa ei voida näyttää, koska tällä paikalla ei ole koordinaatteja.

en: A private collection | {n} private collections
fi[0]: Yksityinen kokoelma
fi[1]: {n} yksityistä kokoelmaa

en: A release must contain at least one medium.
fi: Julkaisussa on oltava vähintään yksi tallenne.

en: A release title is required.
fi: Julkaisun nimi on pakollinen.

en: A simple list of all entities is available from our {url|browse} pages.
fi: Yksinkertaiset luettelot kaikista kohteista on saatavilla {url|selattavilta} sivuiltamme.

en: A tracklist is required.
fi: Kappalelista vaaditaan.

en: About
fi: Yleistä

en: Abstain
fi: Tyhjä

[ctx: vote]
en: Abstain
fi: Tyhjä

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept edit
fi: Kelpuuta muokkaus

en: Accept upon expiration
fi: Hyväksytään vanhentuessaan

[ctx: edit descriptor]
en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Accepted Edits
fi: Hyväksytyt muokkaukset

en: Accepted Edits by {name}
fi: Editorin {name} hyväksytyt muokkaukset

en: Access
fi: Pääsyoikeudet

en: Account Created
fi: Käyttäjätunnus luotu

en: Account admin
fi: Käyttäjätunnuksien hallinnointi

en: Account administrators
fi: Käyttäjätunnusten ylläpitäjät

en: Account administrators can edit and delete user accounts.
fi: Käyttäjätunnusten ylläpitäjät voivat muokata ja poistaa käyttäjätunnuksia.

en: Action
fi: Toiminto

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add Area
fi: Lisää alue

[ctx: button/menu]
en: Add Area
fi: Lisää alue

en: Add Artist
fi: Lisää artisti

[ctx: button/menu]
en: Add Artist
fi: Lisää artisti

en: Add Artist Credit
fi: Lisää artistille tekijänimi

en: Add CD Stub
fi: Lisää CD-tynkä

[ctx: button/menu]
en: Add Cover Art
fi: Lisää kansitaidetta

[ctx: header]
en: Add Cover Art
fi: Lisää kansitaidetta

en: Add Disc
fi: Lisää levy

[ctx: button/menu]
en: Add Event
fi: Lisää tapahtuma

en: Add Example
fi: Lisää esimerkki

en: Add Instrument
fi: Lisää soitin

[ctx: button/menu]
en: Add Instrument
fi: Lisää soitin

en: Add Label
fi: Lisää levymerkki

[ctx: button/menu]
en: Add Label
fi: Lisää levymerkki

en: Add Note
fi: Lisää merkintä

en: Add Page
fi: Lisää sivu

en: Add Place
fi: Lisää paikka

[ctx: button/menu]
en: Add Place
fi: Lisää paikka

[ctx: button/menu]
en: Add Release
fi: Lisää julkaisu

[ctx: header]
en: Add Release
fi: Lisää julkaisu

en: Add Release Group
fi: Lisää julkaisuryhmä

[ctx: button/menu]
en: Add Release Group
fi: Lisää julkaisuryhmä

en: Add Series
fi: Lisää sarja

[ctx: button/menu]
en: Add Series
fi: Lisää sarja

[ctx: button/menu]
en: Add Standalone Recording
fi: Lisää yksittäinen äänite

[ctx: header]
en: Add Standalone Recording
fi: Lisää yksittäinen äänite

en: Add Various Artists Release
fi: Lisää eri esittäjien julkaisu

[ctx: button/menu]
en: Add Work
fi: Lisää teos

[ctx: header]
en: Add Work
fi: Lisää teos

[ctx: button/menu]
en: Add Work Attribute
fi: Lisää teokselle määrite

en: Add a New Collection
fi: Lisää uusi kokoelma

en: Add a New Example
fi: Lisää uusi esimerkki

en: Add a language
fi: Lisää kieli

en: Add a new alias
fi: Lisää uusi alias

en: Add a new entry
fi: Lisää uusi merkintä

en: Add a new recording
fi: Lisää uusi äänite

en: Add a new release
fi: Lisää uusi julkaisu

en: Add an edit note
fi: Lisää muokkausmerkintä

en: Add annotation
fi: Lisää lisätietoja

en: Add another instrument
fi: Lisää toinen soitin

en: Add another link:
fi: Lisää linkki:

en: Add child
fi: Lisää lapsi

en: Add disc ID to an existing release
fi: Lisää levyn tunniste olemassa olevaan julkaisuun

en: Add edit note
fi: Lisää muokkausmerkintä

en: Add link:
fi: Lisää linkki:

en: Add recording
fi: Lisää äänite

en: Add related work
fi: Lisää yhteys teokseen

en: Add relationship
fi: Lisää yhteys

en: Add release
fi: Lisää julkaisu

en: Add release group
fi: Lisää julkaisuryhmä

en: Add selected artists for merging
fi: Lisää valitut artistit sulautettaviksi

en: Add selected recordings for merging
fi: Lisää valitut äänitteet sulautettaviksi

en: Add selected releases for merging
fi: Lisää valitut julkaisut sulautettaviksi

en: Add selected works for merging
fi: Lisää valitut teokset sulautettaviksi

en: Add to a new collection
fi: Lisää uuteen kokoelmaan

en: Add to my collection
fi: Lisää kokoelmaani

en: Add to {collection}
fi: Lisää kokoelmaan {collection}

en: Add track(s)
fi: Lisää kappaleita

en: Add work
fi: Lisää teos

en: Add {item}
fi: Lisää {item}

en: Add {num} track(s)
fi: Lisää {num} kappaletta

en: Added
fi: Lisätty

en: Added {add}, last modified {lastmod}
fi: Lisätty {add}, viimeksi muokattu {lastmod}

en: Added:
fi: Lisätty:

en: Additional details
fi: Tarkempaa lisätietoa

en: Additional information
fi: Lisätietoja

en: Additions:
fi: Lisäykset:

en: Address
fi: Osoite

en: Address:
fi: Osoite:

en: Adjust User Account Flags
fi: Säädä käyttäjätunnuksen lippuja

en: Admin
fi: Järjestelmänvalvoja

en: Administration
fi: Hallinto

en: Administration flags
fi: Hallintoliput

en: Age:
fi: Ikä:

en: Alias Details
fi: Lisätietoja aliaksesta

en: Alias name:
fi: Aliaksen nimi:

en: Aliases
fi: Aliakset

en: All Edits
fi: Kaikki muokkaukset

en: All My Edits
fi: Kaikki muokkaukseni

en: All recordings for these releases are already merged.
fi: Kaikki äänitykset näistä julkaisuista on jo sulautettu.

en: All sizes:
fi: Kaikki koot:

en: All tracks require an associated recording. Click “Edit” to select a recording for each track. Choose “Add a new recording” if an appropriate one doesn’t exist yet.
fi: Kaikki kappaleet tulee olla liitettynä äänitteeseen. Klikkaa "Muokkaa" valitaksesi äänite kullekin kappaleelle. Valitse "Lisää uusi äänite" joillei sopivaa vielä ole olemassa.

en: Allow access
fi: Salli pääsy

en: Allow other users to see my ratings
fi: Salli muiden käyttäjien nähdä arvosteluni

en: Allow other users to see my subscriptions
fi: Salli muiden käyttäjien nähdä seuraamani kohteet

en: Allow other users to see my tags
fi: Salli muiden käyttäjien nähdä lisäämäni luokitukset.

en: Allow other users to see this collection
fi: Salli muiden käyttäjien nähdä tämä kokoelma

en: Allows dates:
fi: Hyväksyy päivät:

en: Already expired
fi: Jo vanhentunut

en: Also performs as
fi: Esiintyy myös nimellä

en: Alternatively, you may {uri|add a new area}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden alueen}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new artist}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden artistin}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new label}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden levymerkin}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new place}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri| lisätä uuden paikan}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new recording}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden äänitteen}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release group}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden julkaisuryhmän}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden julkaisun}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new series}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit {uri|lisätä uuden sarjan}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new work}.
fi: Vaihtoehtoisesti voit lisätä {uri|uuden teoksen}.

en: Amazon URLs Linked to Multiple Releases
fi: Amazon URL-osoitteet, jotka on linkitetty useisiin julkaisuihin

en: Amazon URLs linked to multiple releases
fi: Amazon URL-osoitteet, jotka on linkitetty useisiin julkaisuihin

en: An alias is an alternate name for an entity. They typically contain contain common mispellings or variations of the name and are also used to improve search results. View the {doc|alias documentation} for more details.
fi: Alias on toinen nimi kohteelle. Aliakset ovat yleensä tavanomaisia kirjoitusvirheitä, tai nimen kirjoitusmuotoja. Niitä käytetään myös parantamaan hakutuloksia. Lisää tietoa {doc|dokumentaatiossa aliaksista}.

en: An anonymous user | {n} anonymous users
fi[0]: Anonyymi käyttäjä.
fi[1]: {n} anonyymiä käyttäjää

en: An error occured while loading this edit
fi: Virhe ladattaessa muokkausta

en: An error occured while loading this edit.
fi: Virhe ladattaessa muokkausta.

en: An error occured:
fi: Virhe:

en: An error occurred while creating the works.
fi: Virhe kesken teoksen luonnin.

en: Annotation
fi: Lisätiedot

en: Annotation Formatting
fi: Lisätietokentän muotoilu

en: Annotation comparison
fi: Lisätietojen vertailu

en: Annotation history
fi: Lisätietojen historia

en: Annotation last modified by {user} on {date}.
fi: {user} muokkasi viimeksi {date}.

en: Annotation last modified on {date}.
fi: Muokattu viimeksi {date}.

en: Annotation:
fi: Lisätiedot:

en: Annotations support a limited set of wiki formatting options:
fi: Lisätietokentät tukevat rajattua wiki-muotoilua:

en: Appearances
fi: Esiintymiset

en: Appears on releases
fi: Esiintyy julkaisuilla

en: Append mediums to target release
fi: Liitä tallenteet kohteena olevaan julkaisuun

en: Application
fi: Sovellus

en: Applications
fi: Sovellukset

[ctx: vote]
en: Approve
fi: Hyväksy

en: Approve edit
fi: Hyväksy muokkaus

en: Are you sure that you wish to attach the disc ID <code>{discid}</code> to {format} {pos} of {release} by {artist}?
fi: Haluatko varmasti lisätä levyn tunnisteen <code>{discid}</code> artistin {artist} julkaisuun {release}, tallenteeseen {format} kohdassa {pos}?

en: Are you sure you want to delete all information about {e}? This cannot be undone!
fi: Haluatko varmasti poistaa kaiken tiedon käyttäjästä {e}? Tätä toimintoa ei voi kumota!

en: Are you sure you want to delete your account? This cannot be undone!
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjätilisi? Tätä toimintoa ei voi kumota!

en: Are you sure you want to nominate the editor {editor} for auto-editor status?
fi: Haluatko varmasti ehdottaa käyttäjää {editor} auto-editoriksi?

en: Are you sure you want to remove the collection {collection}?
fi: Haluatko varmasti poistaa kokoelman {collection}?

en: Are you sure you want to remove the disc ID <code>{discid}</code> from the release {release} by {artist}?
fi: Haluatko varmasti poistaa levyn tunnisteen <code>{discid}</code> artistin {artist} julkaisusta {release}?

en: Are you sure you want to remove this application?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sovelluksen?

en: Are you sure you want to revoke this application's access?
fi: Haluatko varmasti kumota tämän sovelluksen oikeudet?

en: Are you sure you wish to cancel edit #{n}? This cannot be undone!
fi: Haluatko varmasti peruuttaa muokkauksen edit #{n}? Tätä toimintoa ei voi kumota!

en: Are you sure you wish to remove <strong>{page}</strong> from the transclusion table?
fi: Haluatko varmasti poistaa sivun <strong>{page}</strong> sisällytystaulusta?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_attr_type}</strong> relationship attribute?
fi: Haluatko varmasti poistaa <strong>{link_attr_type}</strong> yhteyden määritteen?

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_type}</strong> relationship type?
fi: Haluatko varmasti poistaa <strong>{link_type}</strong> yhteystyypin?

en: Are you sure you wish to remove the area {area} from MusicBrainz?
fi: Haluatko varmasti poistaa alueen {area} MusicBrainzista?

en: Are you sure you wish to remove the below cover art from {release} by {artist}?
fi: Haluatko varmasti poistaa alapuolella olevan kansitaiteen artistin {artist} julkaisusta {release}?

en: Are you sure you wish to remove the instrument {instrument} from MusicBrainz?
fi: Haluatko varmasti poistaa soittimen {instrument} MusicBrainzista?

en: Are you sure you wish to remove the label {label} from MusicBrainz?
fi: Haluatko varmasti poistaa levymerkin {label} MusicBrainzista?

en: Are you sure you wish to remove the series {series} from MusicBrainz?
fi: Haluatko varmasti poistaa sarjan {series} MusicBrainzista?

en: Area
fi: Alue

en: Area Details
fi: Lisätietoja alueesta

en: Area Not Found
fi: Aluetta ei löytynyt

en: Area information
fi: Tietoja alueesta

en: Area:
fi: Alue:

en: Artist
fi: Artisti

en: Artist Area
fi: Artistin alue

en: Artist Credit:
fi: Artistin tekijänimi:

en: Artist Credits
fi: Artistin tekijänimet

en: Artist Credits:
fi: Artistin tekijänimet:

en: Artist Details
fi: Lisätietoja artistista

en: Artist IPI:
fi: Artistin IPI-koodi:

en: Artist ISNI:
fi: Artistin ISNI:

en: Artist Not Found
fi: Artistia ei löydy

en: Artist Subscriptions
fi: Seuratut artistit

en: Artist annotations
fi: Artistin lisätietokenttiä

en: Artist as credited on this track:
fi: Artistin tekijänimi tässä kappaleessa:

en: Artist as credited:
fi: Artistin tekijänimi:

en: Artist credit:
fi: Artistin tekijänimi:

en: Artist credits
fi: Artistin tekijänimet

en: Artist credits:
fi: Artistin tekijänimet:

en: Artist in MusicBrainz:
fi: Artisti MusicBrainzissa:

en: Artist information
fi: Tietoja artistista

en: Artist name:
fi: Artistin nimi:

en: Artist ratings
fi: Artistien arvostelut

en: Artist {n}:
fi: Aristi {n}:

en: Artist:
fi: Artisti:

en: Artists
fi: Artistit

en: Artists containing disambiguation comments in their name
fi: Artistit, joiden nimissä on täsmennyskommentit

en: Artists occuring multiple times in the same artist credit
fi: Artistit, jotka on merkitty useamman kerran samaan tekijänimeen

en: Artists that may be collaborations
fi: Artistit, jotka voivat olla yhteistöitä

en: Artists that may be groups
fi: Artistit, jotka saattavat olla ryhmiä

en: Artists that may be persons
fi: Artistit, jotka saattavat olla yksityishenkilöitä

en: Artists which have collaboration relationships
fi: Artistit, joilla on yhteistyö-yhteyksiä

en: Artists which look like collaborations
fi: Artistit, jotka voivat olla yhteistöitä

en: Artists with Collaboration Relationships
fi: Artistit, joilla on yhteistyö-yhteyksiä

en: Artists with annotations
fi: Artistit, joilla lisätietokenttä

en: Artists with deprecated relationships
fi: Artistit, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Artists with no subscribers
fi: Artistit, joita kukaan ei seuraa

en: Artists with possible duplicate relationships
fi: Artistit, joilla mahdollisesti yhteyksien kaksoiskappaleita

en: Associated AcoustIDs
fi: Liitetyt AcoustID-tunnisteet

en: Associated with {num} recording | Associated with {num} recordings
fi[0]: Yhdistetty {num} äänitteeseen
fi[1]: Yhdistetty {num} äänitteeseen

en: Associated with {num} work | Associated with {num} works
fi[0]: Yhdistetty {num} teokseen
fi[1]: Yhdistetty {num} teokseen

[ctx: button/menu]
en: Attach CD TOC
fi: Lisää CD-levyn sisällysluettelo

[ctx: header]
en: Attach CD TOC
fi: Lisää CD-levyn sisällysluettelo

en: Attach Disc ID
fi: Liitä levyn tunniste

en: Attached to releases
fi: Liitetty julkaisuihin

en: Attributes
fi: Määritteet

en: Attributes:
fi: Määritteet:

en: Authorization
fi: Valtuutus

en: Authorized Applications
fi: Valtuutetut sovellukset

en: Auto-Editor
fi: Auto-editori

en: Auto-Edits
fi: Automaattiset muokkaukset

en: Auto-Edits by {name}
fi: Käyttäjän {name} automaattiset muokkaukset

en: Auto-editor
fi: Auto-editori

en: Auto-editor Elections
fi: Auto-editori-vaalit

en: Auto-editor election #{no}
fi: Auto-editori-vaalit #{no}

en: Auto-editor elections
fi: Auto-editori-vaalit

en: Auto-editors
fi: Auto-editorit

en: Auto-editors are trusted users who have been given {url|auto-editor} privileges. These privileges allow them to make select edits that are automatically approved without going through the normal voting process, as well as the ability to instantly approve other users' edits.
fi: Auto-editorit ovat luotettuja käyttäjiä, joille on annettu {url|auto-editorin} käyttöoikeudet. Nämä käyttöoikeudet sallivat heidän tehdä muokkauksia, jotka hyväksytään automaattisesti, ilman normaalia äänestysmenettelyä. He voivat myös välittömästi hyväksyä muiden käyttäjien muokkauksia.

en: Auto-edits
fi: Automaattiset

en: Automatically subscribe me to artists I create.
fi: Seuraa automaattisesti artisteja, jotka luon.

en: Automatically subscribe me to labels I create.
fi: Seuraa automaattisesti levymerkkejä, jotka luon.

en: Automatically subscribe me to series I create.
fi: Seuraa automaattisesti sarjoja, jotka luon.

en: Average rating:
fi: Keskiarvo:

en: Back to all elections.
fi: Takaisin kaikkiin äänestyksiin.

en: Back to elections
fi: Takaisin vaaleihin

en: Bad Amazon URLs
fi: Virheellisiä Amazon URL-osoitteita

en: Bad Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Banner message
fi: Banneriviesti

en: Banner message editor
fi: Banneriviestieditori

en: Banner message editors
fi: Banneriviestieditorit

en: Banner message editors are users who can set a message that is shown in a banner on all pages, e.g. to warn users about upcoming site maintenance.
fi: Banneriviestieditorit ovat käyttäjiä, jotka voivat asettaa viestin joka näytetään bannerissa kaikilla sivuilla, esimerkiksi varoittamaan sivuston tulevasta huoltokatkosta.

en: Barcode
fi: Viivakoodi

en: Barcode:
fi: Viivakoodi:

en: Based on the above CD stub, we also found the following releases in MusicBrainz that may be related:
fi: Edellämainitun CD-tyngän perusteella löysimme myös seuraavat julkaisut MusicBrainzista, jotka saattavat liittyä:

en: Based on the information you have provided, we have found the following similar release to already exist in MusicBrainz. If you wish to base your release on an existing release, select it below.
fi: Antamiesi tietojen perusteella MusicBrainzistä löytyivät seuraavat samankaltaiset julkaisut. Mikäli haluat käyttää olemassa olevaa julkaisua lähtökohtana, valitse se alapuolelta.

en: Batch-add a relationship to recordings
fi: Lisää yhteys kaikkiin valittuihin äänitteisiin

en: Batch-add a relationship to works
fi: Lisää yhteys kaikkiin valittuihin teoksiin

en: Batch-create new works
fi: Luo uusi teos kaikille valituille äänitteille

en: Be the first! {sub|Subscribe}?
fi: Ole ensimmäinen! {sub|Seuraa muutoksia}?

en: Because square brackets [] are used to create hyperlinks, you have to use the encoded html equivalents (<code>&amp;#91;</code> for [) and (<code>&amp;#93;</code> for ]) if you want them not be converted into hyperlinks. Example: If you want to use [unknown] in the annotation, you'll have to write <code>&amp;#91;unknown&amp;#93;</code> then it will appear the way you intended it to show.
fi: Koska hakasulkuja [] käytetään linkkien luomiseen, niiden sijaan tulee käyttää html-koodattuja vastineita (<code>&amp;#91;</code> merkille [) ja (<code>&amp;#93;</code> merkille ]), ellei niiden haluta muuttuvan linkeiksi. Esimerkiksi: Jos halutaan käyttää artistia [tuntematon] lisätietokentässä, niin se tulee kirjoittaa <code>&amp;#91;tuntematon&amp;#93;</code>, jotta se näkyy halutusti.

en: Become a part of our <strong>global community</strong> and <strong>start contributing!</strong>
fi: <strong>Osallistu</strong> ja ole osa <strong>maailmanlaajuista yhteisöämme!</strong>

en: Become part of MusicBrainz by creating an account and {how|reading up on our process} for submitting information to MusicBrainz. Find out how we peer review entered data to create the most accurate music database on the internet. If this appeals to you, please {reg|create an account} or {login_url|login}.
fi: Ole osa MusicBrainzia luomalla käyttäjätili ja {how|lue miten voit lisätä} tietoa MusicBrainziin. Näe, kuinka vertaisarvioimme syötetyn tiedon, luodaksemme kaikista tarkimman musiikkitietokannan, mitä internetistä löytyy. Jos tämä vetoaa sinuun, niin {reg|luo käyttäjätili} tai {login_url|kirjaudu sisään}.

en: Begin
fi: Aloitus

en: Begin Area
fi: Aloitusalue

en: Begin Area:
fi: Aloitusalue:

en: Begin Date
fi: Alkanut

en: Begin area:
fi: Aloitusalue:

en: Begin date
fi: Alkanut

en: Begin date:
fi: Alkanut:

en: Beginners Guide
fi: Aloittelijan opas

en: Beginners guide
fi: Aloittelijan opas

en: Below is the error information. If you wish to file a bug report, you may do so at {bugs|our bug tracker}. The information below will help, so please be sure to include it!
fi: Alta löydät tietoja virheestä. Voit halutessasi lisätä virheraportin {bugs|virheidenseurantaamme}. Alta löytyvä tieto helpottaa vian paikallistamista, joten muistathan sisällyttää sen raporttiisi!

en: Bio:
fi: Biografia:

en: Birth date:
fi: Syntymäpäivä:

en: Blog
fi: Blogi

en: Born in:
fi: Syntymäpaikka:

en: Born:
fi: Syntymäaika:

en: Bot
fi: Botti

en: Bots
fi: Botit

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse Areas
fi: Selaa alueita

en: Browse Artists
fi: Selaa artisteja

en: Browse Labels
fi: Selaa levymerkkejä

en: Browse Places
fi: Selaa paikkoja

en: Browse Release Groups
fi: Selaa julkaisuryhmiä

en: Browse Releases
fi: Selaa julkaisuja

en: Browse Series
fi: Selaa sarjoja

en: Browse Works
fi: Selaa teoksia

en: Browse areas
fi: Selaa alueita

en: Browse artists
fi: Selaa artisteja

en: Browse labels
fi: Selaa levymerkkejä

en: Browse places
fi: Selaa paikkoja

en: Browse release groups
fi: Selaa julkaisuryhmiä

en: Browse releases
fi: Selaa julkaisuja

en: Browse series
fi: Selaa sarjoja

en: Browse works
fi: Selaa teoksia

en: Bug Tracker
fi: Virheiden seuranta

en: CD Lookup
fi: CD-haku

en: CD Lookup results
fi: CD-haun tulokset

en: CD Not Found
fi: CD-levyä ei löytynyt

en: CD Stub
fi: CD-tynkä

en: CD Stub Not Found
fi: CD-tynkää ei löytynyt

en: CD Stub found
fi: CD-tynkä löytyi

en: CD TOC Not Found
fi: CD-levyn sisällysluetteloa ei löytynyt

en: CD TOC details
fi: Lisätietoja CD-levyn sisällysluettelosta

en: CD TOC:
fi: CD-levyn sisällysluettelo:

en: CD stub by {artist}
fi: CD-tyngät artistilta {artist}

en: CD stub details
fi: Lisätietoja CD-tyngästä

en: CD stub import
fi: CD-tyngän tuonti

en: CD stub “{title}” by {artist}
fi: CD-tynkä {title} artistilta {artist}

en: CD stubs are a feature to allow anonymous users to submit data to MusicBrainz. For more information, see {cdstub|the documentation on CD stubs}.
fi: CD-tynkä on ominaisuus, joka sallii anonyymien käyttäjien lähettää tietoa MusicBrainziin. Saadaksesi lisätietoja, tutustu {cdstub|dokumentaatioon CD-tyngästä}.

en: Callback URL:
fi: Palautteen URL:

en: Can be approved
fi: Voidaan hyväksyä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel Edit
fi: Peruuta muokkaus

en: Cancel edit
fi: Peruuta muokkaus

en: Cancel the election
fi: Peruuta vaalit

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelled Edits
fi: Peruutetut muokkaukset

en: Cancelled Edits by {name}
fi: Käyttäjän {name} peruutetut muokkaukset

en: Candidate
fi: Ehdokas

en: Candidate:
fi: Ehdokas:

en: Cannot Add Cover Art
fi: Kansitaidetta ei voi lisätä

en: Cannot edit
fi: Ei voi muokata

en: Captcha
fi: Ihmisyystesti

en: Captcha incorrect. Try again.
fi: Ihmisyystesti väärin. Yritä uudelleen.

en: Cat. No:
fi: Luettelonumero:

en: Catalog Number
fi: Luettelonumero

en: Catalog number
fi: Luettelonumero

en: Catalog number:
fi: Luettelonumero:

en: Catalog#
fi: Luettelonumero

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Change all artists on this release that match “{name}”
fi: Muuta kaikki artistit tässä julkaisussa, jotka vastaavat "{name}"

en: Change direction
fi: Vaihda suuntaa

en: Change release data quality
fi: Muuta julkaisun datan laatua

en: Change release quality
fi: Vaihda julkaisun laatuluokitusta

en: Changelog:
fi: Muutosloki:

en: Changes
fi: Muutokset

en: Child order:
fi: Lapsijärjestys:

en: Choose file:
fi: Valitse tiedosto:

en: Choose one or more cover art types for this image
fi: Valitse kuvalle yksi tai useampi kansitaiteen tyyppi

en: Click Edit to edit the recording associations for this disc.
fi: Valitse "Muokkaa", muokataksesi tähän levyyn liittyvien äänitteiden yhteyksiä.

en: Click here to choose a vocal
fi: Klikkaa tätä valitaksesi äänityypin

en: Click here to choose an instrument
fi: Klikkaa tätä valitaksesi instrumentin

en: Click {link|here} to continue to your user page.
fi: Klikkaa {link|tätä} jatkaaksesi käyttäjäsivullesi.

en: Client:
fi: Asiakas:

en: Close
fi: Sulje

en: Closed
fi: Suljettu

en: Closed:
fi: Suljettu:

en: Code
fi: Koodi

en: Code of Conduct
fi: Järjestyssäännöt

en: Collaboration
fi: Yhteistyö

en: Collaborator
fi: Yhteistyökumppani

en: Collapse Disc
fi: Supista levy

en: Collapse all descriptions
fi: Supista kaikki kuvaukset

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Collection Not Found
fi: Kokoelmaa ei löytynyt

en: Collection Subscriptions
fi: Seuratut kokoelmat

en: Collection details
fi: Lisätietoja kokoelmasta

en: Collection information
fi: Tietoja kokoelmasta

en: Collection “{collection}”
fi: Kokoelma "{collection}"

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Community
fi: Yhteisö

en: Compare versions
fi: Vertaa versioita

en: Comparing revision by {user_old} on {date_old} with revision by {user_new} on {date_new}.
fi: Verrataan käyttäjän {user_old} versiota päivältä {date_old} käyttäjän {user_new} versioon päivältä {date_new}.

en: Conditions:
fi: Ehdot:

en: Confirm password:
fi: Vahvista salasana:

en: Congratulations, your new account has been created and you are now logged into MusicBrainz!
fi: Onnittelut! Uusi käyttäjätunnuksesi on luotu ja olet sisäänkirjautunut Musicbrainz:iin!

en: Contact Us
fi: Ota meihin yhteyttä

en: Continue reading at Wikipedia...
fi: Jatka lukemista Wikipediassa...

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Coordinates:
fi: Koordinaatit:

en: Copy Credits
fi: Kopioi tekijätiedot

en: Country
fi: Maa

en: Country:
fi: Maa:

en: Cover Art
fi: Kansitaide

en: Cover Art provided by the {caa|Cover Art Archive}. Hosted by {host|Digital West}. Sponsored by: {url1|Google}, {url2|OSUOSL} and {more|others...}.
fi: Kansikuvat tarjoaa {caa|Cover Art Archive}. Verkkopalvelua ylläpitää {host|Digital West}. Sponsoreina {url1|Google}, {url2|OSUOSL} ja {more|muut tahot...}.

en: Cover art from {cover|Amazon}
fi: Kansitaide {cover|Amazonista}

en: Cover art from {cover|host}
fi: Kansitaide {cover|palvelimelta}

en: Cover art:
fi: Kansitaide:

en: Create
fi: Luo

en: Create Account
fi: Luo käyttäjätunnus

en: Create a new collection
fi: Luo uusi kokoelma

en: Create a new relationship attribute
fi: Lisää uusi yhteyden määrite

en: Create a new {type0}-{type1} relationship
fi: Lisää uusi {type0}-{type1}-yhteys

en: Create an Account
fi: Luo käyttäjätunnus

en: Create collection
fi: Luo kokoelma

en: Created
fi: Luotu

en: Creating edit...
fi: Luodaan muokkausta...

en: Current version:
fi: Nykyinen versio:

en: DD
fi: PP

en: Data Licenses
fi: Datan lisenssit

en: Data Quality:
fi: Tiedon laatu:

en: Data Removal Policy
fi: Tietojenpoistamiskäytäntö

en: Data:
fi: Tiedot:

en: Date
fi: Päiväys

en: Date Period
fi: Ajanjakso

en: Date/time format:
fi: Päiväyksen/ajan muoto:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Dates are in the format YYYY-MM-DD. Partial dates such as YYYY-MM or just YYYY are OK, or you can omit the date entirely.
fi: Päiväykset ovat muotoa VVVV-KK-PP. Osittaiset päiväykset kuten VVVV-KK tai pelkkä VVVV ovat myös riittäviä, tai voit jättää päiväyksen kokonaan pois.

en: Defunct:
fi: Lopetettu:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Account
fi: Poista käyttäjätunnus

en: Delete User
fi: Poista käyttäjä

en: Delete my account
fi: Poista käyttäjätunnukseni

en: Delete {e}
fi: Poista {e}

en: Deleted User
fi: Poistettu käyttäjä

en: Deprecated:
fi: Vanhentunut:

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Details
fi: Lisätietoja

en: Developer Applications
fi: Kehityssovellukset

en: Developer Resources
fi: Resurssit sovelluskehittäjille

en: Developers
fi: Sovelluskehittäjät

en: Development
fi: Sovelluskehitys

en: Died in:
fi: Kuolinpaikka:

en: Died:
fi: Kuolinaika:

en: Direct database search
fi: Suora tietokantahaku

en: Disambiguation:
fi: Täsmennys:

en: Disc ID
fi: Levyn tunniste

en: Disc ID information
fi: Tietoja levyn tunnisteesta

en: Disc ID “<code>{discid}</code>”
fi: Levyn tunniste "<code>{discid}</code>"

en: Disc ID “{discid}”
fi: Levyn tunniste "{discid}"

en: Disc ID:
fi: Levyn tunniste:

en: Disc IDs
fi: Levyjen tunnisteet

en: Disc IDs with superfluous data tracks
fi: Levyjen tunnisteet, joissa turhia data-raitoja

en: Disc title:
fi: Levyn nimi:

en: Discography
fi: Diskografia

en: Discogs URLs Linked to Multiple Artists
fi: Discogs-osoitteet, jotka on liitetty useisiin artisteihin

en: Discogs URLs Linked to Multiple Labels
fi: Discogs-osoitteet, jotka on liitetty useisiin levymerkkeihin

en: Discogs URLs Linked to Multiple Release Groups
fi: Discogs-linkit yhdistettyinä useisiin julkaisuryhmiin

en: Discogs URLs Linked to Multiple Releases
fi: Discogs-osoitteet, jotka on liitetty useisiin julkaisuihin

en: Discogs URLs linked to multiple artists
fi: Discogs-osoitteet, jotka on liitetty useisiin artisteihin

en: Discogs URLs linked to multiple labels
fi: Discogs-osoitteet, jotka on liitetty useisiin levymerkkeihin

en: Discogs URLs linked to multiple release groups
fi: Discogs-linkit yhdistettyinä useisiin julkaisuryhmiin

en: Discogs URLs linked to multiple releases
fi: Discogs-osoitteet, jotka on liitetty useisiin julkaisuihin

en: Discs as Separate Releases
fi: Levyt ovat erillisiä julkaisuja

en: Discs entered as separate releases
fi: Erillisinä julkaisuina syötetyt levyt

en: Dissolved in:
fi: Lopetuspaikka:

en: Dissolved:
fi: Lopetettu:

en: Do not use any of the above releases as a starting point
fi: Älä käytä edellä mainittuja julkaisuja aloituspisteenä

en: Do you want to develop an application that uses the {ws|MusicBrainz web service}? {register|Register an application} to generate OAuth tokens. See our {oauth2|OAuth documentation} for more details.
fi: Aiotko kehittää sovelluksen joka hyödyntää {ws|MusicBrainzin palvelua}? {register|Rekisteröi sovellus} luodaksesi OAuth-vuoromerkkejä. Lisätietoa {oauth2|OAuth-valtuutuksen dokumentaatiossa}.

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Documentation Search
fi: Etsi dokumentaatiosta

en: Documentation:
fi: Dokumentaatio:

en: Don't have an account? {uri|Create one now}!
fi: Puuttuuko sinulta käyttäjätunnus? {uri|Luo käyttäjätunnus heti}!

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Donation Check
fi: Tarkista lahjoitukset

en: Done
fi: Valmis

en: Duration:
fi: Kesto:

en: Each track in the MusicBrainz database has to be linked to a recording, choose the appropriate recording or look for it in the database.
fi: MusicBrainz tietokannassa kunkin kappaleen tulee olla linkitettynä äänitteeseen. Valitse sopiva äänite tai etsi sitä tietokannasta.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit #{id}
fi: Muokkaus #{id}

en: Edit #{id} - {name}
fi: Muokkaus #{id} - {name}

en: Edit Annotation
fi: Muokkaa lisätietoja

en: Edit Application
fi: Muokkaa sovellusta

en: Edit Artist Credit
fi: Muokkaa tekijänimeä

en: Edit Banner Message
fi: Muokkaa banneriviestiä

en: Edit Collection
fi: Muokkaa kokoelmaa

en: Edit Cover Art
fi: Muokkaa kansitaidetta

en: Edit Not Found
fi: Muokkausta ei löytynyt

en: Edit Note
fi: Muokkausmerkintä

en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edit Relationship Attribute
fi: Muokkaa yhteyden määritettä

en: Edit Relationship Type
fi: Muokkaa yhteyden tyyppiä

en: Edit Relationship Types
fi: Muokkaa yhteyksien tyyppejä

en: Edit Relationships: {release}
fi: Muokkaa yhteyksiä: {release}

en: Edit Types
fi: Muokkaustyypit

en: Edit URL
fi: Muokkaa URL-osoitetta

en: Edit User
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Edit annotation
fi: Muokkaa lisätietoja

en: Edit by {editor}
fi: Muokkaaja {editor}

en: Edit data for edit #{id}
fi: Muokkauksen #{id} tiedot

en: Edit note:
fi: Muokkausmerkintä:

en: Edit notes
fi: Muokkausmerkinnät

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edit relationships
fi: Muokkaa yhteyksiä

en: Edit user
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Edited
fi: Muokattu

en: Editing
fi: Muokkaaminen

en: Editing FAQ
fi: UKK muokkaamisesta

en: Editing history
fi: Muokkaushistoria

en: Editing introduction
fi: Johdanto muokkauksiin

en: Editor
fi: Käyttäjä

en: Editor Flag
fi: Käyttäjän lippu

en: Editor Not Found
fi: Käyttäjää ei löydy

en: Editor Subscriptions
fi: Seuratut käyttäjät

en: Editor “{user}”
fi: Käyttäjä "{user}"

en: Edits
fi: Muokkaukset

en: Edits ({view_url|view})
fi: Muokkaukset ({view_url|näytä})

en: Edits by Subscribed Editors
fi: Seurattujen käyttäjien muokkaukset

en: Edits by {name}
fi: Käyttäjän {name} muokkaukset

en: Edits for Subscribed Entities
fi: Seuratuille kohteille tehdyt muokkaukset

en: Edits for {name}
fi: Muokkaukset kohteelle {name}

en: Edits loaded for the page:
fi: Sivulle ladatut muokkaukset:

en: Election Not Found
fi: Vaalitulosta ei löytynyt

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email Address Verification
fi: Sähköpostiosoitteen vahvistaminen

en: Email Address Verified
fi: Sähköpostiosoite vahvistettu

en: Email Sent
fi: Sähköposti lähetetty

en: Email Sent!
fi: Sähköposti lähetetty!

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Emphasis:
fi: Painotus:

en: Enable vinyl track numbers
fi: Käytä vinyylilevyjen kappalenumerointia

en: End
fi: Lopetus

en: End Area
fi: Lopetusalue

en: End Area:
fi: Lopetusalue:

en: End Date
fi: Lopetusajankohta

en: End area:
fi: Lopetusalue:

en: End date
fi: Loppunut

en: End date:
fi: Loppunut:

en: Ended
fi: Päättynyt

en: Ended:
fi: Päättynyt:

en: Endpoint:
fi: Päätepiste:

en: English
fi: englanti

en: Enter a tracklist below:
fi: Syötä kappalelista alle:

en: Enter edit
fi: Lisää muokkaus

en: Enter your email address below and we will send you an email with your MusicBrainz account information.
fi: Syötä sähköpostiosoitteesi, niin saat sähköpostiisi tiedon MusicBrainz-käyttäjätunnuksestasi.

en: Entering an {note|edit note} that describes where you got your information is highly recommended. Not only does it make it clear where you got your information, but it can also encourage other users to vote on your edit &#x2014; thus making your edit get applied faster.
fi: {note|Muokkausmerkintä}, joka kertoo mistä tiedot on saatu, on erittäin suositeltava. Sen lisäksi, että siitä tulee selville tietojen lähde, se helpottaa muita käyttäjiä äänestämään muokkaustasi &#x2014; mikä taas nopeuttaa sen hyväksymistä.

en: Entity Not Found
fi: Kohdetta ei löytynyt

en: Entity types:
fi: Entiteettityypit:

en: Error
fi: Virhe

en: Error Approving Edit
fi: Virhe muokkausta hyväksyttäessä

en: Error Cancelling Edit
fi: Virhe muokkausta peruttaessa

en: Error loading release: {error}
fi: Virhe ladattaessa julkaisua: {error}

en: Error message:
fi: Virheilmoitus:

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error: | Errors:
fi[0]: Virhe:
fi[1]: Virheitä:

en: Error: Unknown Type
fi: Virhe: Tuntematon tyyppi

en: Error: {error}
fi: Virhe: {error}

en: Even just providing a URL or two is helpful!
fi: Pelkän URL-osoitteen antaminenkin helpottaa!

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Examples:
fi: Esimerkit:

en: Existing tracklist
fi: Nykyinen kappalelista

en: Expand
fi: Laajenna

en: Expand Disc
fi: Laajenna levyä

en: Expand all descriptions
fi: Laajenna kaikki kuvaukset

en: Expire action
fi: Päättymiskäytäntö

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} day</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} days</span>
fi[0]: Vanhenee <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} päivässä</span>
fi[1]: Vanhenee <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} päivässä</span>

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} hour</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} hours</span>
fi[0]: Vanhenee <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} tunnissa</span>
fi[1]: Vanhenee <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} tunnissa</span>

en: Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minute</span> | Expires in <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minutes</span>
fi[0]: Vanhenee <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minuutissa</span>
fi[1]: Vanhenee <span class="tooltip" title="{exactdate}">{num} minuutissa</span>

en: External Links
fi: Ulkopuoliset linkit

en: External links
fi: Ulkopuoliset linkit

en: FAQs
fi: UKK

en: Failed
fi: Epäonnistuneet

en: Failed Edits
fi: Epäonnistuneet muokkaukset

en: Failed Edits by {name}
fi: Käyttäjän {name} epäonnistuneet muokkaukset

en: Few relationships
fi: Jokunen yhteys

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Filter
fi: Suodata

en: Find Relationships
fi: Etsi yhteydet

en: Fingerprints
fi: Äänitunnisteet

en: First enter all track information, including titles and artist credits, in order to edit their recordings.
fi: Syötä ensin kaikki kappaletiedot, kuten nimet ja artistit, voidaksesi muokata niiden äänitteitä.

en: Follow our {bl|blog} or {tw|twitter account}! To talk to other users, try the {fo|forums} or {irc|IRC}.
fi: Seuraa {bl|blogiamme} tai {tw|twitter-tiliämme}! Puhuaksesi muiden käyttäjien kanssa, kokeile {fo|keskustelufoorumia} tai {irc|IRC:tä}.

en: For assistance in writing effective advanced search queries, read the {doc|syntax documentation}.
fi: Lue {doc|syntaksin dokumentaatiosta}, miten edistynyttä hakutoimintoa käytetään tehokkaasti.

en: For information about the account deletion process, please read the {uri|account FAQ}.
fi: Lisätietoja käyttäjätunnuksen poistamisesta löydät sivulta {uri|UKK käyttäjätunnuksesta}.

en: For instructions on how to fix them, please see the documentation about {howto|how to merge releases}.
fi: Korjataksesi tilanteen, tutustu dokumentaatioon {howto|kuinka sulautat julkaisuja}.

en: For more information, check the {doc_doc|documentation} and {doc_styleguide|style guidelines}.
fi: Lisätietoja saat {doc_doc|dokumentaatiosta} ja {doc_styleguide|tyylioppaista}.

en: For more information, check the {doc_doc|documentation}.
fi: Lisätietoja saat {doc_doc|dokumentaatiosta}.

en: For more information:
fi: Lisätietojen saamiseksi:

en: Forbidden Request
fi: Kielletty pyyntö

en: Forgot your {link1|username} or {link2|password}?
fi: Unohditko {link1|käyttäjänimesi} tai {link2|salasanasi}?

en: Format
fi: Tallenteen muoto

en: Format:
fi: Tallenteen muoto:

en: Forums
fi: Keskustelufoorumi

en: Forward link phrase:
fi: Suora linkkifraasi:

en: Found a broken link on our site? Please let us know by {report|reporting a bug}.
fi: Löysitkö sivuiltamme toimimattoman linkin? Kerro siitä meille {report|ilmoittamalla virheestä}.

en: Found a broken link on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
fi: Löysitkö sivuiltamme toimimattoman linkin? {report|Ilmoita virheestä} ja liitä mukaan oheinen virheilmoitus.

en: Found a problem on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
fi: Löysitkö virheen sivuiltamme? {report|raportoi virheestä} and liitä mukaan oheinen virheilmoitus.

en: Found at least {n} edit | Found at least {n} edits
fi[0]: {n} muokkaus löytyi
fi[1]: {n} muokkausta löytyi

en: Found in {num} user collection | Found in {num} user collections
fi[0]: Löytyy {num} kokoelmasta
fi[1]: Löytyy {num} kokoelmasta

en: Found more than one match for the CD with TOC {toc}:
fi: Sisällysluettelo {toc} sopii useampaan CD-levyyn:

en: Found {n} edit | Found {n} edits
fi[0]: {n} muokkaus löytyi
fi[1]: {n} muokkausta löytyi

en: Found {n} result | Found {n} results
fi[0]: Löytyi {n} tulos
fi[1]: Löytyi {n} tulosta

en: Found {n} result for "{q}" | Found {n} results for "{q}"
fi[0]: Löytyi {n} tulos kyselylle  "{q}"
fi[1]: Löytyi {n} tulosta kyselylle  "{q}"

en: Founded in:
fi: Perustamispaikka:

en: Founded:
fi: Perustettu:

en: FreeDB Entry Not Found
fi: FreeDB-merkintää ei löydy

en: FreeDB Gateway
fi: FreeDB-yhdyskäytävä

en: FreeDB ID
fi: FreeDB-tunniste

en: FreeDB ID:
fi: FreeDB-tunniste:

en: FreeDB import
fi: FreeDB-tuonti

en: French
fi: ranska

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Front cover image failed to load correctly.<br/>{all|View all artwork}.
fi: Kansitaiteen lataaminen ei onnistunut. <br/>{all|Näytä kaikki kuvamateriaali}.

en: Full TOC:
fi: Täysi sisällysluettelo:

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Gender:
fi: Sukupuoli:

en: General Information
fi: Yleistä tietoa

en: Generated on {date}
fi: Luotu {date}

[ctx: button/menu]
en: Guess case
fi: Arvaa kirjoitusasu

[ctx: header]
en: Guess case
fi: Arvaa kirjoitusasu

en: Guess case disc title
fi: Arvaa levyn nimen kirjoitusasu

en: Guess case track
fi: Arvaa kappaleen kirjoitusasu

en: Guidelines
fi: Ohjeet

en: Headings:
fi: Otsikot:

en: Help:
fi: Apua:

en: High
fi: Korkea

en: Historic
fi: Historiallinen

en: Homepage:
fi: Kotisivu:

en: Host:
fi: Isäntä:

en: How Tos
fi: Kuinka teen...

en: How editing works
fi: Miten muokkaaminen toimii

en: I confirm that this is the barcode as it appears on the release.
fi: Voin vahvistaa että viivakoodi löytyy tällaisenaan julkaisusta.

en: I just donated! Why am I seeing this?
fi: Lahjoitin juuri äskettäin! Miksi näen tämän silti?

en: ID
fi: Tunniste

en: ID:
fi: Tunniste:

en: IPI code
fi: IPI-koodi

en: IPI code:
fi: IPI-koodi:

en: IPI codes:
fi: IPI-koodit:

en: ISNI code
fi: ISNI-koodi

en: ISNI code:
fi: ISNI-koodi:

en: ISNI codes:
fi: ISNI-koodit:

en: ISRC Not Currently Used
fi: ISRC-koodi ei ole parhaillaan käytössä

en: ISRC {isrc} to {recording}
fi: ISRC-koodi {isrc} äänitteelle {recording}

en: ISRC “{isrc}”
fi: ISRC-koodi "{isrc}"

en: ISRC:
fi: ISRC-koodi:

en: ISRCs
fi: ISRC-koodit

en: ISRCs with multiple recordings
fi: ISRC-koodeja, joista kukin liittyy useampaan äänitteeseen

en: ISRCs:
fi: ISRC-koodit:

en: ISWC Not Currently Used
fi: ISWC-koodi ei parhaillaan käytössä

en: ISWC {iswc} to {work}
fi: ISWC-koodi{iswc} teokselle {work}

en: ISWC “{iswc}”
fi: ISWC "{iswc}"

en: ISWC:
fi: ISWC-koodi:

en: ISWCs
fi: ISWC-koodit

en: ISWCs with multiple works
fi: ISWC-koodit, jotka viittaavat useaan teokseen

en: ISWCs:
fi: ISWC-koodit:

en: If the problem persists, please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
fi: Jos virhetilanne jatkuu, {report|ilmoitta virheestä} ja liitä ilmoitukseesi edellä esitetty virheilmoitus.

en: If this is an Amazon ASIN, please do not enter it in the catalog number field, but add it as a URL relationship later.
fi: Jos tämä on Amazon ASIN-koodi, älä syötä sitä luettelonumerolle tarkoitettuun kenttään, vaan lisää yhteys URL-osoitteelle myöhemmin.

en: If we do not have a recording for this track in the database yet, please select "Add a new recording" below.
fi: Jos tietokannastamme ei vielä löydy äänitettä tälle kappaleella, valitse alta "Lisää uusi äänite".

en: If you can't find what you're looking for, you can add a new release:
fi: Jos et löydä etsimääsi, voit lisätä uuden julkaisun:

en: If you change your email address, you will be required to verify it.
fi: Jos vaihdat sähköpostiosoitteesi, sinun täytyy vahvistaa se.

en: If you do not know whether the release has a barcode or not, just leave this blank.
fi: Jos et tiedä onko julkaisulla viivakoodia vai ei, jätä tämä tyhjäksi.

en: If you don't see the artist you are looking for, you can still add a new release. This will allow you to create this artist and a release at the same time
fi: Jos et näe etsimääsi artistia, voit silti lisätä uuden julkaisun. Näin saat luotua sekä uuden artistin että julkaisun samanaikaisesti.

en: If you don't see the release you are looking for, you can still add a new one, using this CD TOC:
fi: Jos et näe etsimääsi julkaisua, voit vielä lisätä uuden julkaisun, käyttäen tätä CD-levyn sisällysluetteloa:

en: If you donate <b>$4</b> you will not get this nag text for a <b>month</b>. We encourage people to donate $12 to make the nag screen disappear for 3 months. Or even better, sign up for a recurring donation every three months to not have to think about or see this nag again.
fi: Mikäli lahjoitat <b>neljä Yhdysvaltain dollaria</b>, et tule näkemään tätä muistutusta <b>kuukauteen</b>. Kannustamme lahjoittamaan kaksitoista dollaria, jolloin muistutus pysyy poissa kolmen kuukauden ajan. Tai vielä parempi, jos teet lahjoituksesta toistuvan joka kolmas kuukausi, voit unohtaa kokonaan tämän muistutuksen.

en: If you followed a link on our site to get here, please {report|report a bug} and the URL of the page that sent you here.
fi: Mikäli päädyit sivustolla olevan linkin kautta tähän, {report|ilmoita virheestä} ja kerro URL-osoite, josta päädyit tälle sivulle.

en: If you have any questions, please review the {faq|FAQs} or {doc|documentation} before {con|contacting us}.
fi: Jos sinulla on jotakin kysyttävää, kertaa {faq|UKK} tai {doc|dokumentaatio} ennen {con|yhteydenottoasi}.

en: If you think this is a mistake, please contact <code>support@musicbrainz.org</code> with the name of your account.
fi: Jos tämä on mielestäsi erehdys, ota yhteyttä osoitteeseen <code>support@musicbrainz.org</code> ja mainitse käyttäjänimesi.

en: If you wish to use this tag, please {url|search} for the entity first and apply the tag using the sidebar.
fi: Mikäli aiot käyttää tätä luokitusta, {url|etsi} kohde ensin ja lisää luokitus sivupalkista.

en: If you would like to make a donation, {donate|you can do that here}. If you have donated, but you are still being nagged, please {contact|contact us}.
fi: Jos haluaisit tehdä lahjoituksen, {donate|voit lahjoittaa täällä}. Jos olet jo lahjoittanut, mutta saat silti lahjoitusmuistutuksen, {contact|ilmoita siitä}.

en: If you'd like to participate in the editing process, but do not know where to start, the following reports should be useful. These reports scour the database looking for data that might require fixing, either to comply with the {style|style guidelines}, or in other cases where administrative "clean up" tasks are required.
fi: Jos haluaisit osallistua muokkaamiseen, mutta et tiedä mistä aloittaisit, näistä raporteista saattaa olla apua. Nämä raportit listaavat tietokannasta poimittuja kohteita, jotka voivat vaatia korjaamista. Osa vaatiinee muokkausta noudattaakseen {style|tyylioppaita}, ja joissakin tapauksissa saatetaan tarvita hallinnollista "siivoamista".

en: Image from Wikimedia Commons
fi: kuva Wikimedia Commonsista

en: Image not available yet, please try again in a few minutes.
fi: Kuva ei ole vielä käytettävissä. Yritä muutaman minuutin kuluttua uudelleen.

en: Import
fi: Tuo

en: Import CD Stub
fi: Tuo CD-tynkä

en: Import CD stub
fi: Tuo CD-tynkä

en: Import as Multiple Artist Release
fi: Tuo usean artistin julkaisuna

en: Import as MusicBrainz release
fi: Tuo MusicBrainz-julkaisuna

en: Import as a Single Artist Release
fi: Tuo yhden artistin julkaisuna

en: In order to log in or make changes to the database you must visit the main server at {uri}.
fi: Voidaksesi sisäänkirjautua ja tehdä muutoksia tietokantaan, sinun tulee vierailla pääpalvelimellamme osoitteessa {uri}.

en: In order to view this page please visit the main server at {uri}.
fi: Jotta tämä sivu näkyisi, tulee sinun vierailla pääpalvelimellamme osoitteessa {uri}.

en: Incorrect username or password
fi: Virheellinen käyttäjänimi tai salasana.

en: Indexed search
fi: Indeksoitu haku

en: Indexed search with {doc|advanced query syntax}
fi: Indeksoitu haku {doc|kehittyneemmällä hakusyntaksilla}

en: Infer track durations from associated recordings
fi: Peri kappaleiden kestot niihin liitetyistä äänitteistä

en: Installed Application
fi: Asennetut sovellukset

en: Instrument
fi: Soitin

en: Instrument Credits
fi: Soitinten maininnat

en: Instrument Details
fi: Lisätietoja soittimesta

en: Instrument List
fi: Soitinlista

en: Instrument Not Found
fi: Soitinta ei löydy

en: Instrument information
fi: Tietoja soittimesta

en: Instrument list
fi: Soitinlista

en: Instrument:
fi: Soitin:

en: Interface language:
fi: Käyttöliittymän kieli:

en: Internal Server Error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: Internal/Bot
fi: Sisäinen/botti

en: Into:
fi: Kohteeseen:

en: Invalid Disc ID
fi: Virheellinen levyn tunniste.

en: Join phrase:
fi: Liitefraasi:

en: Keep all-uppercase words uppercased
fi: Säilytä kokonaan isokirjaimiset sanat

en: Keep me logged in
fi: Pidä minut sisäänkirjautuneena.

en: Label
fi: Levymerkki

en: Label Area
fi: Levymerkin alue

en: Label Code
fi: Levymerkki-tunnus

en: Label Code:
fi: Levymerkki-tunnus:

en: Label Details
fi: Lisätietoja levymerkistä

en: Label IPI:
fi: Levymerkin IPI-koodi:

en: Label ISNI:
fi: Levymerkin ISNI:

en: Label Not Found
fi: Levymerkkiä ei löydy

en: Label Subscriptions
fi: Seuratut levymerkit

en: Label annotations
fi: Levymerkin lisätietokenttiä

en: Label code:
fi: Levymerkki-tunnus:

en: Label information
fi: Tietoja levymerkistä

en: Label ratings
fi: Levymerkien arvostelut

en: Label:
fi: Levymerkki:

en: Labels
fi: Levymerkit

en: Labels with annotations
fi: Levymerkit, joilla lisätietokenttä

en: Labels with deprecated relationships
fi: Levymerkit, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Labels with possible duplicate relationships
fi: Levymerkit, joilla mahdollisesti yhteyksien kaksoiskappaleita

en: Labels:
fi: Levymerkit:

en: Language
fi: Kieli

en: Language:
fi: Kieli:

en: Language: {language}, script: {script}
fi: Kieli: {language}, merkistö: {script}

en: Languages Known:
fi: Kieliosaaminen:

en: Languages:
fi: Kielet:

en: Last 24 hours
fi: Viimeiset 24 tuntia

en: Last 28 days
fi: Viimeiset 28 päivää

en: Last edited
fi: Viimeksi muokattu

en: Last modified:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Last replication packet received at {datetime}
fi: Viimeisin kopiointipaketti vastaanotettu {datetime}

en: Last updated on {date}
fi: Viimeksi päivitetty {date}

en: Last updated:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Last updated: {date}
fi: Viimeksi päivitetty: {date}

en: Latest posts:
fi: Viimeisimmät viestit:

en: Legal name
fi: Virallinen nimi

en: Length
fi: Kesto

en: Length:
fi: Kesto:

en: License
fi: Lisenssi

en: Like Wikipedia, MusicBrainz is maintained by a global community of users and we want everyone &#x2014; including you &#x2014; to {doc|participate and contribute}.
fi: Kuten Wikipedia, MusicBrainz on maailmanlaajuisen käyttäjäyhteisön ylläpitämä ja toivomme jokaisen, myös sinunkin, {doc|osallistuvan ja auttavan}.

en: Limited User
fi: Rajoitetut käyttöoikeudet

en: Lines contain track artists
fi: Rivit sisältävät kappaleen artistin

en: Lines start with a track number
fi: Rivit alkavat kappaleen numerolla

en: Link
fi: Linkki

en: Link order:
fi: Linkin suunta:

en: Link phrase:
fi: Linkkifraasi:

en: Link phrases
fi: Linkkifraasit

en: Links:
fi: Linkit:

en: Lists:
fi: Listat:

en: Live Data Feed
fi: Tietovirta

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading edit previews...
fi: Ladataan muokkauksien esikatselua...

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Locale
fi: Lokaali

en: Locale:
fi: Lokaali:

en: Location Editor
fi: Sijanti-editori

en: Location editor
fi: Sijainti-editori

en: Location editors
fi: Sijainti-editorit

en: Location editors are users who can add or modify {uri|areas}.
fi: Sijainti-editorit ovat käyttäjiä, jotka voivat lisätä ja muokata {uri|areas}.

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Log In
fi: Sisäänkirjaudu

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log in
fi: Sisäänkirjautuminen

en: Log in to edit
fi: Sisäänkirjaudu muokataksesi

en: Log in to upload cover art
fi: Sisäänkirjaudu lisätäksesi kansitaidetta

en: Long link phrase:
fi: Pitkä linkkifraasi:

en: Looking for help? Check out our {doc|documentation} or {faq|FAQ}.
fi: Tarvitsetko apua? Tutustu {doc|dokumentaatioomme} tai {faq|Usein Kysyttyihin Kysymyksiin}.

en: Looking for suggested recordings...
fi: Etsitään ehdotettuja äänitteitä...

en: Lookup CD
fi: CD-haku

en: Lookup count
fi: Hakukerrat

en: Lookup count:
fi: Hakujen määrä:

en: Lost Password
fi: Kadonnut salasana

en: Lost Username
fi: Kadonnut käyttäjänimi

en: Low
fi: Matala

en: Lyrics Language:
fi: Sanoituksen kieli:

en: MM
fi: KK

en: Mail me when one of my edits gets a "no" vote. (Note: the email is only sent for the first "no" vote, not each one)
fi: Lähetä minulle sähköposti, kun jokin muokkauksistani saa ei-äänen. (Huomioi, että sähköposti lähetetään vain ensimmäisestä ei-äänestä, ei jokaisesta)

en: Mailing Lists
fi: Postituslistat

en: Make a donation now!
fi: Lahjoita!

en: Make sure all mediums in the releases being merged are in the correct position. For example, to merge a medium into medium 2 of a release, it will need to be set as medium 2 of the release being merged.
fi: Varmista, että kaikki tallenteet, jotka ovat sulautettavissa julkaisuissa, ovat oikeilla paikoillaan. Esimerkiksi, sulauttaaksesi tallenteen toisena olevaan tallenteeseen julkaisussa, tulee sen olla asetettuna toiseksi myös julkaisussa joka sulautetaan.

en: Manual entry
fi: Lisää käsin

en: Many relationships
fi: Useita yhteyksiä

en: Map
fi: Kartta

en: Match
fi: Osuma

en: Matching CDs
fi: Hakua vastaavat CD-levyt

en: Medium
fi: Tallenne

en: Medium <span class="new">{new}</span> (moved from position <span class="old">{old}</span>)
fi: Tallenne <span class="new">{new}</span> (siirretty paikasta <span class="old">{old}</span>)

en: Medium <span class="new">{new}</span> (new medium)
fi: Tallenne <span class="new">{new}</span> (uusi tallenne)

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (moved from position <span class="old">{old}</span>)
fi: Tallenne <span class="new">{new}</span>: {title} (siirretty paikasta <span class="old">{old}</span>)

en: Medium <span class="new">{new}</span>: {title} (new medium)
fi: Tallenne <span class="new">{new}</span>: {title} (uusi tallenne)

en: Medium {position} is now medium {new_position}
fi: Tallenne {position} on nyt tallenne {new_position}

en: Medium {position} is now medium {new_position}: {new_name}
fi: Tallenne {position} on nyt tallenne {new_position}: {new_name}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}
fi: Tallenne {position}: {name} on nyt tallenne {new_position}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}: {new_name}
fi: Tallenne {position}: {name} on nyt tallenne {new_position}: {new_name}

en: Medium:
fi: Tallenne:

en: Mediums:
fi: Tallenteet:

en: Member since:
fi: Liittynyt jäseneksi:

en: Merge
fi: Sulauta

en: Merge Areas
fi: Sulauta alueet

en: Merge Artists
fi: Sulauta artistit

en: Merge Instruments
fi: Sulauta soittimet

en: Merge Labels
fi: Sulauta levymerkit

en: Merge Places
fi: Sulauta paikat

en: Merge Process
fi: Sulautumisprosessi

en: Merge Recordings
fi: Sulauta äänitteet

en: Merge Release Groups
fi: Sulauta julkaisuryhmät

en: Merge Releases
fi: Sulauta julkaisut

en: Merge Series
fi: Sulauta sarjat

en: Merge Works
fi: Sulauta teokset

en: Merge attributes:
fi: Sulauta määritteet:

en: Merge language &amp; script:
fi: Sulauta kieli &amp; merkistö

en: Merge mediums and recordings
fi: Sulauta tallenteet ja äänitteet

en: Merge release groups
fi: Sulauta julkaisuryhmät

en: Merge strategy:
fi: Sulauttamismenetelmä:

en: Merge:
fi: Sulauta:

en: Message:
fi: Viesti:

en: Mismatched release groups
fi: Huonosti yhteensopivat julkaisuryhmät

en: Modify count
fi: Muokkauskerrat

en: Modify count:
fi: Muokkauskerrat:

en: Move
fi: Siirrä

en: Move Disc ID
fi: Siirrä levyn tunniste

en: Move disc down
fi: Siirrä levyä alas

en: Move disc up
fi: Siirrä levyä ylös

en: Move entity down
fi: Siirrä alas

en: Move entity up
fi: Siirrä ylös

en: Move file down
fi: Siirrä tiedostoa alas

en: Move file up
fi: Siirrä tiedostoa ylös

en: Move track down
fi: Siirrä kappaletta alas

en: Move track up
fi: Siirrä kappaletta ylös

en: Move tracks:
fi: Siirrä kappaleet:

en: MusicBrainz - The Open Music Encyclopedia
fi: MusicBrainz - avoin musiikkitietosanakirja

en: MusicBrainz Blog
fi: MusicBrainz blogi

en: MusicBrainz Database
fi: MusicBrainz-tietokanta

en: MusicBrainz Server
fi: MusicBrainz-palvelin

en: MusicBrainz aims to be:
fi: MusicBrainz pyrkii olemaan:

en: MusicBrainz believes strongly in the privacy of its users! Any personal information you choose to provide will not be sold or shared with anyone else. For full details, please read our {doc|Privacy Policy}.
fi: MusicBrainz uskoo voimakkaasti käyttäjiensä yksityisyyteen! Mitään henkilökohtaisia tietojasi ei tulla myymään tai jakamaan yhdenkään muun osapuolen kanssa. Lisätietoja {doc|yksityisyyskäytännöstämme}.

en: MusicBrainz does not have any CDs with the TOC:
fi: MusicBrainzissa ei ole yhtään CD-levyä tällä sisällysluettelolla:

en: MusicBrainz for Android
fi: MusicBrainz Androidille

en: MusicBrainz has one account type for all users. If you represent an artist or label, please use the above form to create an account.
fi: MusizBrainz:ssa on vain yksi käyttäjätyyppi kaikille käyttäjille. Jos edustat artistia tai levy-yhtiötä, käytä edellistä lomaketta luodaksesi käyttäjätunnuksen.

en: MusicBrainz is an open music encyclopedia that collects music metadata and makes it available to the public.
fi: MusicBrainz on avoin musiikkitietosanakirja, joka kerää musiikkiin liittyvää metatietoa ja saattaa sen julkisesti saataville.

en: MusicBrainz is operated by the {uri|MetaBrainz Foundation}, a California based 501(c)(3) tax-exempt non-profit corporation dedicated to keeping MusicBrainz {free|free and open source}.
fi: MusicBrainz-palvelua operoi {uri|MetaBrainz-säätiö}, Yhdysvaltain Kaliforniassa 501(c)(3) verovapaan statuksen omaava, voittoa tavoittelematon yritys. Säätiö on omistautunut pitämään MusicBrainzin {free|ilmaisena ja kaikille avoimena}.

en: MusicBrainz: Artist
fi: MusicBrainz: Artisti

en: MusicBrainz: Label
fi: MusicBrainz: Levymerkki

en: MusicBrainz: Release
fi: MusicBrainz: Julkaisu

en: MusicBrainz: Track
fi: MusicBrainz: Kappale

en: My Collections
fi: Kokoelmani

en: My Data
fi: Minun tietoni

en: My Open Edits
fi: Avoimet muokkaukseni

en: My Ratings
fi: Arvosteluni

en: My Tags
fi: Luokitukseni

en: My Vote
fi: Oma ääneni

en: My vote:
fi: Ääneni:

en: My vote:
fi: Ääneni:

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: New
fi: Uusi

en: New Artist
fi: Uusi artisti

en: New Artist Credit
fi: Uusi tekijänimi

en: New Image Goes Here
fi: Uusi kuva tulee tähän

en: New Order
fi: Uusi järjestys

en: New Relationship Attribute
fi: Uusi yhteyden määrite

en: New Relationship Type
fi: Uusi yhteystyyppi

en: New Release:
fi: Uusi julkaisu:

en: New Status:
fi: Uusi tila:

en: New Tracklist
fi: Uusi kappalelista

en: New Type:
fi: Uusi tyyppi:

en: New cover art:
fi: Uusi kansitaide:

en: New disc title:
fi: Uusi levyn nimi:

en: New language:
fi: Uusi kieli:

en: New page
fi: Uusi sivu

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: New position:
fi: Uusi sijainti:

en: New positions:
fi: Uudet sijainnit:

en: New recording
fi: Uusi äänite

en: New relationships:
fi: Uudet yhteydet:

en: New script:
fi: Uusi merkistö:

en: New version:
fi: Uusi versio

en: Next
fi: Seuraava

en: Next »
fi: Seuraava »

en: No
fi: Ei

[ctx: vote]
en: No
fi: Ei

en: No MusicBrainz entities have yet been tagged with "{tag}".
fi: MusicBrainzissä ei ole vielä yhtään kohdetta luokituksella "{tag}".

en: No artists with this tag were found.
fi: Artisteja ei löytynyt tällä luokituksella.

en: No cover art available.
fi: Kansitaidetta ei saatavilla.

en: No edit notes have been added.
fi: Muokkausmerkintöjä ei ole lisätty.

en: No edits were found matching your query. Please {search|try again}.
fi: Kyselyysi täsmääviä muokkauksia ei löytynyt. Halutessasi {search|hae uudelleen}.

en: No elections found.
fi: Tietoja vaaleista ei löytynyt.

en: No front cover image available.<br/>{all|View all artwork}.
fi: Kansitaidetta ei ole saatavilla. <br/>{all|Näytä kaikki kuvamateriaali}.

en: No labels with this tag were found.
fi: Tällä luokituksella ei löytynyt levymerkkejä.

en: No matching CDs were found for TOC {toc}.
fi: Sisällysluettelolle {toc} ei löytynyt yhtään vastaava CD-levyä.

en: No nag
fi: Ei muistuttamisia

en: No places with this tag were found.
fi: Paikkoja ei löytynyt tällä luokituksella.

en: No ratings.
fi: Ei arvosteluja.

en: No recordings found.
fi: Äänitteitä ei löytynyt.

en: No recordings with this tag were found.
fi: Äänitteitä ei löytynyt tällä luokituksella.

en: No recordings, releases or release groups are linked to this place
fi: Ei äänitteitä, julkaisuja tai julkaisuryhmiä yhdistetty tähän paikkaan.

en: No relationship attributes found.
fi: Yhteyden määritteitä ei löytynyt.

en: No release groups found.
fi: Julkaisuryhmiä ei löytynyt.

en: No release groups with this tag were found.
fi: Tämän luokituksen omaavia julkaisuryhmiä ei löytynyt.

en: No releases found
fi: Julkaisuja ei löytynyt.

en: No releases found in collection.
fi: Kokoelmassa ei ole julkaisuja.

en: No releases found which feature this recording.
fi: Äänitteen sisältäviä julkaisuja ei löydy.

en: No releases found.
fi: Julkaisuja ei löytynyt.

en: No releases have cover art marked as "Front", cannot set cover art.
fi: Yhdelläkään julkaisulla ei ole kansikuvaksi merkattua kansitaidetta, joten kansikuvaa ei voida asettaa.

en: No releases with this tag were found.
fi: Julkaisuja ei löytynyt tällä luokituksella.

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: No results found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: No results found.
fi: Tuloksia ei löytynyt.

en: No results found. Try refining your search query.
fi: Ei hakutuloksia. Yritä uudelleenmäärittää hakukyselysi.

en: No subscriptions.
fi: Et seuraa mitään.

en: No thanks
fi: Ei kiitos

en: No users found
fi: Käyttäjiä ei löytynyt.

en: No vote
fi: Ei ääntä

en: No vote count
fi: Ei-äänien määrä

en: No works with this tag were found.
fi: Tällä luokituksella ei löytynyt teoksia.

en: No {type0}-{type1} relationship types found.
fi: {type0}-{type1}-yhteystyyppejä ei löytynyt.

en: Nominate a candidate for auto-editor
fi: Nimeä ehdokas auto-editoriksi

en: Non-digital releases with download relationships
fi: Ei digitaaliset julkaisut, joissa lataus-yhteys

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal User
fi: Normaalikäyttäjä

en: Note
fi: Huomio

en: Note! If you do not know the month or day of release, please leave them empty.  January 1st is not often the actual release date, please double check that you have entered the release date correctly.
fi: Huomio! Jos et tiedä julkaisun kuukautta tai päivää, jätä ne täyttämättä.  Tammikuun ensimmäinen ei yleensä ole oikea julkaisupäivä. Varmista, että syötit päivämäärän oikein.

en: Note:
fi: Huomio:

en: Note: only searches edits that: add or edit relationships, created after 2011-05-16; or which remove relationships, created after 2013-07-08.
fi: Huomio: hakee vain muokkauksia, jotka lisäävät tai muokkaavat yhteyksiä ja ovat tehty 2011-05-16 jälkeen, sekä muokkauksia, jotka poistavat yhteyksiä ja ovat tehty 2013-07-08 jälkeen.

en: Notify me by email on new releases to my watched artists
fi: Ilmoita minulle sähköpostitse uusista julkaisuista seuraamilleni artisteille

en: Now loading recording associations...
fi: Ladataan äänitteiden yhteyksiä...

en: Now loading tracklist...
fi: Ladataan kappalelistaa...

en: OAuth Authorization
fi: OAuth-valtuutus

en: OAuth Authorization Error
fi: Virhe OAuth-valtuutuksessa

en: OAuth Client ID
fi: OAuth-asiakasohjelman tunnus

en: OAuth Client Secret
fi: OAuth-asiakasohjelman salaisuus

en: Official homepage
fi: Virallinen kotisivu

en: Offline Access
fi: Erillinen pääsyoikeus

en: Old
fi: Vanha

en: Old Artist
fi: Vanha artisti

en: Old Order
fi: Vanha järjestys

en: Old Tracklist
fi: Vanha kappalelista

en: Old cover art:
fi: Vanha kansitaide:

en: Old password:
fi: Vanha salasana:

en: Old positions:
fi: Vanhat sijainnit:

en: Old recording
fi: Vanha äänite

en: Old relationships:
fi: Vanhat yhteydet:

en: Old releases:
fi: Vanhat julkaisut:

en: Old version:
fi: Vanha versio:

en: Old:
fi: Vanha:

en: Only releases with the same amount of tracks ({n}) as the release the disc ID is currently attached to are shown.
fi: Näytetään vain julkaisut joissa on sama määrä ({n}) kappaleita kuin levyn tunnisteen sisältävä julkaisu.

en: Only the user who created an edit can cancel it, either you did not create {edit} or perhaps it has already been closed.
fi: Muokkauksen voi peruuttaa ainoastaan sen luonut käyttäjä. Joko et luonut muokkausta {edit} tai muokkaus voi olla suljettu.

en: Only use this option after you’ve tried searching for the work(s) you want to create, and are certain they do not already exist on MusicBrainz.
fi: Käytä tätä vaihtoehtoa vain jos olet jo etsinyt vastaavaa teosta ja olet varma ettei sitä vielä löydy MusicBrainzista.

en: Only {doc|auto-editors} can approve an edit.
fi: Vain {doc|auto-editorit} voivat hyväksyä muokkauksen.

en: Oops! It seems your search parameters are not correct, please double check your input!
fi: Hakuparametrisi vaikuttavat virheellisiltä. Tarkista syötteesi uudelleen.

en: Oops, something went wrong!
fi: Jotakin taisi mennä pieleen!

en: Open
fi: Avoimet

en: Open Edits
fi: Avoimet muokkaukset

en: Open Edits by Your Subscribed Editors
fi: Seuraamiesi käyttäjien avoimet muokkaukset

en: Open Edits by {name}
fi: Käyttäjän {name} avoimet muokkaukset

en: Open Edits for Your Subscribed Entities
fi: Seuraamillesi kohteille avoimena olevat muokkaukset

en: Open Edits for {name}
fi: Avoimet muokkaukset kohteelle {name}

en: Open edits
fi: Avoimet muokkaukset

en: Open in tagger
fi: Avaa luokiteltavaksi

en: Opened:
fi: Avattu:

en: Options
fi: Asetukset

en: Or...
fi: Tai...

en: Ordering Type
fi: Järjestystapa

en: Ordering Type:
fi: Järjestystapa:

en: Other Lookup Results
fi: Muut hakutulokset

en: Other Lookups
fi: Muut haut

en: Other lookups
fi: Muut haut

en: Overall
fi: Yhteensä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: PDF file
fi: PDF-tiedosto

en: PUID:
fi: PUID-äänitunniste:

en: PUIDs:
fi: PUID-äänitunnisteet:

en: Packaging:
fi: Pakkaus:

en: Page Not Found
fi: Sivua ei löydy

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Page removed
fi: Sivu on poistettu

en: Page {cur} of at least {total}
fi: Sivu {cur} / {total} (arvio)

en: Page {cur} of {total}
fi: Sivu {cur} / {total}

en: Page {page} of {total}
fi: Sivu {page} / {total}

en: Page:
fi: Sivu:

en: Parent
fi: Vanhempi

en: Parent:
fi: Vanhempi:

en: Parse Tracks
fi: Jäsennä kappaleet

en: Part of Set Relationships
fi: osana joukkoa -yhteys

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paste Credits
fi: Liitä tekijätiedot

en: Perform the above operations when I'm not using the application
fi: Suorita yllämainitut tehtävät kun ohjelmaa ei käytetä

en: Performances
fi: Esitykset

en: Permanent link:
fi: Pysyvä linkki:

en: Phrase:
fi: Fraasi:

en: Place
fi: Paikka

en: Place Details
fi: Lisätietoja paikasta

en: Place Not Found
fi: Paikkaa ei löydy

en: Place annotations
fi: Paikan lisätietokenttiä

en: Place information
fi: Tietoja paikasta

en: Place:
fi: Paikka:

en: Places
fi: Paikat

en: Places with annotations
fi: Paikat, joilla lisätietokenttä

en: Places with deprecated relationships
fi: Paikat, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Please be sure to include the stack trace and request data shown above!
fi: Muista liittää pinon vedos ja yläpuolella näkyvät pyynnön tiedot!

en: Please change your password. Unfortunately we've discovered that secure hashes user's passwords were temporarily available for download on our FTP site. While it is extremely unlikely that anyone will be able to derive the original passwords from this mishap, we are requiring all of our users to change their passwords. Sorry for the inconvenience. For more information see {blog|the recent blog post}.
fi: Vaihda salasanasi. Käyttäjien salasanojen suojatut tarkisteet päätyivät hetkellisesti ladattaviksi FTP-palvelimeltamme. Vaikka on erittäin epätodennäköistä, että kukaan saisi selville alkuperäisiä salasanoja tämän takia, kaikkia käyttäjiä vaaditaan vaihtamaan salasanansa. Pahoittelemme aiheutunutta haittaa. Lisätietoja {blog|blogikirjoituksessa}.

en: Please choose a condition
fi: Valitse ehto

en: Please choose a valid image. Currently the Cover Art Archive only supports JPEG, PNG, GIF and PDF files.
fi: Valitse oikeantyyppinen kuva. Cover Art Archive tukee vain JPEG, PNG, GIF ja PDF-tiedostoja.

en: Please consider adding this release/CD to MusicBrainz. To add this CD, please choose one of the following two methods:
fi: Harkiste tämä julkaisun/CD-levyn lisäämistä MusicBrainziin. Lisätäksesi CD-levyn, valitse yksi seuraavista tavoista:

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this artist from the others.
fi: Määritä artistille{doc_disambiguation|täsmennyskommentti}, jotta se on helpompi erottaa muista.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this label from the others.
fi: Määritä levymerkille{doc_disambiguation|täsmennyskommentti}, jotta se on helpompi erottaa muista.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this place from the others.
fi: Määritä paikalle{doc_disambiguation|täsmennyskommentti}, jotta se on helpompi erottaa muista.

en: Please enter a {doc_disambiguation|disambiguation} to help distinguish this series from the others.
fi: Määritä sarjalle{doc_disambiguation|täsmennyskommentti}, jotta se on helpompi erottaa muista.

en: Please enter tags in the text area below. Tags are comma separated, and you may wish to see the {tagsyn|tag syntax documentation} for more information
fi: Lisää luokitukset alle, erottaen ne pilkulla toisistaan. Saatat haluta tutustua dokumentaatioon {tagsyn|luokitteiden syntaksista}

en: Please enter the barcode of the release you are entering, see <a href="{url}" target="_blank">Barcode</a> for more information.
fi: Syötä tämän julkaisun viivakoodi. Halutessasi katso lisätietoja <a href="{url}">viivakoodista</a>.

en: Please enter your old password below, and then your new password.
fi: Syötä alle vanha sekä uusi salasanasi.

en: Please login to import this FreeDB disc.
fi: Kirjaudu sisään tuodaksesi tämän FreeDB levyn.

en: Please make sure you're not removing a legitimate {doc_standalone|standalone recording}. If this recording is a duplicate of another, please {doc_merge|merge them instead}.
fi: Varmista, ettet ole poistamassa oikeellista {doc_standalone|yksittäisäänitettä}.Jos tämä äänite on jonkin toisen kaksoiskappale, niin {doc_merge|sulauta ne sen sijaan}.

en: Please navigate to the pages of other entities you wish to merge and select the "merge" link.
fi: Siirry muiden kohteiden sivuille jotka aiot sulauttaa, ja paina linkkiä "sulauta".

en: Please note that any content submitted to MusicBrainz will be made available to the public under {open|open licenses}, do not submit any copyrighted text here!
fi: Huomioithan, että kaikki MusicBrainziin lähetetty materiaali julkaistaan {open|avointen lisenssien} alaisena. Ethän lähetä tekijänoikeuksia loukkaavaa materiaalia!

en: Please note:
fi: Huomioi:

en: Please review the {coc|MusicBrainz Code of Conduct} before creating an account.
fi: Kertaa {coc|MusicBrainzin järjestyssäännöt} ennen käyttäjätunnuksen luomista.

en: Please review the {doc_remove|remove release edit-type} documentation before entering this edit.
fi: Kertaa {doc_remove|poista julkaisu -muokkaustyypin} dokumentaatio ennen tätä muokkausta.

en: Please review the {doc|alias documentation} before entering this edit.
fi: Kertaa {doc|dokumentaatio aliaksista} ennen tätä muokkausta.

en: Please search for the artist you wish to create a new release for:
fi: Etsi artisti, jolle olet luomassa uutta julkaisua:

en: Please select the artist credits that you want to rename to follow the new artist name.
fi: Valitse tekijänimet, jotka haluat muuttaa vastaamaan uutta artistin nimeä.

en: Please select the medium you wish to attach this CD TOC to.
fi: Valitse tallenne johon haluat liittää tämän CD-levyn sisällysluettelon.

en: Please slow down and then try again
fi: Hidasta ja yritä uudelleen.

en: Please wait a few minutes and repeat your request.
fi: Yritä muutaman minuutin kuluttua uudelleen.

en: Please {search|try again}, providing at least one of these parameters
fi: {search|Yritä uudelleen}, käyttäen ainakin yhtä näistä parametreista.

en: Position
fi: Sijainti

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Possible Duplicate Artists
fi: Mahdollisesti kaksoiskappaleelliset artistit

en: Possible Duplicate Labels
fi: Mahdollisesti kaksoiskappaleelliset levymerkit

en: Possible Duplicate Places
fi: Mahdollisesti kaksoiskappaleelliset paikat

en: Possible Duplicate Series
fi: Mahdollisesti kaksoiskappaleelliset sarjat

en: Possible Mediums
fi: Mahdollisia tallenteita

en: Possible values:
fi: Mahdolliset arvot:

en: Possibly duplicate artists
fi: Mahdollisesti kaksoiskappaleelliset artistit

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Previous
fi: Aiempi

en: Primary Type:
fi: Ensisijainen tyyppi:

en: Primary for locale
fi: Ensisijainen lokaalille

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Privacy Policy
fi: Yksityisyyskäytäntö

en: Private
fi: Yksityinen

en: Private collection
fi: Yksityinen kokoelma

en: Privileged User Accounts
fi: Erikoiskäyttäjät

en: Products
fi: Tuotteet

en: Profile
fi: Profiili

en: Proposer
fi: Ehdottaja

en: Proposer:
fi: Ehdottaja:

en: Public
fi: Julkinen

en: Public collection by {owner}
fi: Käyttäjän {owner} julkinen kokoelma

en: Query:
fi: Kysely:

en: Quick Start
fi: Pika-aloitus

en: Quick links:
fi: Pikalinkit:

en: Rate: {rating} star | Rate: {rating} stars
fi[0]: Arvostelu: {rating} tähti
fi[1]: Arvostelu: {rating} tähteä

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Ratings
fi: Arvostelut

en: Raw edit data for this edit
fi: Muokkauksen tietokonekielinen muoto

en: Raw edit data may be available.
fi: Muokkauksen tietokonekielinen muoto voi olla saatavilla.

en: Read more »
fi: Lue lisää »

en: Read the {doc|WikiDocs} documentation for an overview of how transclusion works.
fi: Lue {doc|WikiDocin} dokumentaatiosta miten sisällyttäminen tapahtuu.

en: Recent Additions
fi: Viimeisimmät lisäykset

en: Recording
fi: Äänite

en: Recording Details
fi: Lisätietoja äänitteestä

en: Recording Merges
fi: Äänitteiden sulautumiset

en: Recording Not Found
fi: Äänitettä ei löydy

en: Recording annotations
fi: Äänitteiden lisätietokenttiä

en: Recording by {artist}
fi: Äänite artistilta {artist}

en: Recording information
fi: Tietoja äänitteestä

en: Recording ratings
fi: Äänitteiden arvostelut

en: Recording “{name}” by {artist}
fi: Äänite “{name}” artistilta {artist}

en: Recording:
fi: Äänite:

en: Recordings
fi: Äänitteet

en: Recordings with Earliest Release Relationships
fi: Äänitteet, joissa aiempi julkaisu -yhteys

en: Recordings with Varying Track Lengths
fi: Äänitteitä, joissa eripituisia kappaleita

en: Recordings with annotations
fi: Äänitteet, joilla lisätietokenttä

en: Recordings with deprecated relationships
fi: Äänitteet, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Recordings with earliest release relationships
fi: Äänitteet, joissa aiempi julkaisu -yhteys

en: Recordings with possible duplicate relationships
fi: Äänitteet, joilla mahdollisesti yhteyksien kaksoiskappaleita

en: Recordings with titles containing featuring artists
fi: Äänitteet, joiden nimi sisältää vierailevan artistin

en: Recordings with varying track times
fi: Äänitteitä, joissa eripituisia kappaleita

en: Recordings:
fi: Äänitteet:

en: Refine this search
fi: Uudelleenmääritä hakutermit

en: Regional settings
fi: Maakohtaiset asetukset

en: Register
fi: Rekisteröi

en: Register Application
fi: Rekisteröi sovellus

en: Reject
fi: Hylkää

en: Reject edit
fi: Hylkää muokkaus

en: Reject upon expiration
fi: Hylätään vanhentuessa

en: Rejected Edits
fi: Hylätyt muokkaukset

en: Rejected Edits by {name}
fi: Käyttäjän {name} hylätyt muokkaukset

en: Related Works
fi: Yhdistetyt teokset

en: Related entities:
fi: Yhdistetyt kokonaisuudet:

en: Related works
fi: Yhdistetyt teokset

en: Relationship
fi: Yhteys

en: Relationship Attributes
fi: Yhteyden määritteet

en: Relationship Editor
fi: Yhteys-editori

en: Relationship Type
fi: Yhteyden tyyppi

en: Relationship Type In Use
fi: Yhteyden tyyppi käytössä

en: Relationship Types
fi: Yhteyksien tyypit

en: Relationship attribute in use
fi: Yhteyden määrite käytössä

en: Relationship attribute still in use
fi: Yhteyden määrite on vielä käytössä

en: Relationship editor
fi: Yhteys-editori

en: Relationship editors
fi: Yhteys-editorit

en: Relationship editors are users who can add or modify relationship types in the database. If you would like to propose a new relationship, please do so through the {url|Style Council}. Relationship editors will only make changes that have been approved by the Style Council.
fi: Yhteys-editorit ovat käyttäjiä, jotka lisäävät tai muokkaavat yhteyksien tyyppejä tietokannassa. Jos haluat ehdottaa uutta yhteyttä, niin ota yhteyttä {url|tyylineuvostoon}. Yhteys-editorit tekevät vain muutoksia, jotka ovat neuvoston ennalta hyväksymiä.

en: Relationship:
fi: Yhteys:

en: Relationships
fi: Yhteydet

en: Relationships highlighted <span class="rel-edit">yellow</span> will be edited, relationships highlighted <span class="rel-remove">red</span> will be removed, and relationships highlighted <span class="rel-add">green</span> will be added.
fi: <span class="rel-edit">Keltaisella</span> korostettuja yhteyksiä muokataan, <span class="rel-remove">punaisella</span> korostettuja poistetaan ja <span class="rel-add">vihreällä</span> korostettuja muokkauksia lisätään.

en: Relationships:
fi: Yhteydet:

en: Release
fi: Julkaisu

en: Release Artist
fi: Julkaisun artisti

en: Release Country
fi: Julkaisumaa

en: Release Duplicates
fi: Julkaisun kaksoiskappaleet

en: Release Events:
fi: Julkaisutapahtumia:

en: Release Group
fi: Julkaisuryhmä

en: Release Group Details
fi: Lisätietoja julkaisuryhmästä

en: Release Group Not Found
fi: Julkaisuryhmää ei löytynyt

en: Release Group Relationships
fi: Julkaisuryhmän yhteydet

en: Release Group:
fi: Julkaisuryhmä:

en: Release Group: {release_group_link}
fi: Julkaisuryhmä: {release_group_link}

en: Release Groups
fi: Julkaisuryhmät

en: Release Groups with deprecated relationships
fi: Julkaisuryhmät, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Release Information
fi: Tietoja julkaisusta

en: Release Language
fi: Julkaisun kieli

en: Release Not Found
fi: Julkaisu ei löydy

en: Release Quality
fi: Julkaisun laatu

en: Release Relationships
fi: Julkaisun yhteydet

en: Release Title
fi: Julkaisun nimi

en: Release annotations
fi: Julkaisujen lisätietokenttiä

en: Release by {artist}
fi: Julkaisu artistilta {artist}

en: Release event
fi: Julkaisutapahtuma

en: Release events
fi: Julkaisutapahtumat

en: Release events:
fi: Julkaisutapahtumat:

en: Release group
fi: Julkaisuryhmä

en: Release group annotations
fi: Julkaisuryhmien lisätietokenttiä

en: Release group by {artist}
fi: Julkaisuryhmä artistilta {artist}

en: Release group external links
fi: Julkaisuryhmän linkit ulkopuolisiin palveluihin

en: Release group information
fi: Tietoja julkaisuryhmästä

en: Release group rating
fi: Julkaisuryhmän arvostelu

en: Release group ratings
fi: Julkaisuryhmien arvostelut

en: Release group “{name}” by {artist}
fi: Julkaisuryhmä “{name}” artistilta {artist}

en: Release group:
fi: Julkaisuryhmä:

en: Release groups
fi: Julkaisuryhmät

en: Release groups that might need to be merged
fi: Julkaisuryhmät, jotka saattavat vaatia sulauttamisen

en: Release groups with annotations
fi: Julkaisuryhmät, joilla lisätietokenttä

en: Release groups with possible duplicate relationships
fi: Julkaisuryhmät, joilla mahdollisesti yhteyksien kaksoiskappaleita

en: Release groups with titles containing featuring artists
fi: Julkaisuryhmät, joiden nimissä on vieraileva artisti

en: Release information
fi: Tietoja julkaisusta

en: Release title:
fi: Julkaisun nimi:

en: Release “{name}” by {artist}
fi: Julkaisu “{name}” artistilta {artist}

en: Release:
fi: Julkaisu:

en: Releases
fi: Julkaisut

en: Releases Where Track Names Start With Their Track Number
fi: Julkaisut, joiden kappalenimet alkavat kappalenumeroilla.

en: Releases With Catalog Numbers That Look Like ASINs
fi: Julkaisut, joiden luettelonumero näyttää Amazon ASIN-koodilta

en: Releases With Multiple ASINs
fi: Julkaisut, joihin liittyy monia ASIN-koodeja

en: Releases With Multiple Discogs Links
fi: Julkaisut, joihin liittyy monia Discogs-linkkejä

en: Releases With Some Formats Unset
fi: Julkaisut, joissa jonkin tallenteen muoto asettamatta

en: Releases in the Cover Art Archive that still have cover art relationships
fi: Julkaisut Cover Art Archivessa, joilla on yhä kansitaide-yhteyksiä

en: Releases of any sort that still have cover art relationships
fi: Kaikenlaiset julkaisut, joilla on yhä kansitaide-yhteyksiä

en: Releases released too early
fi: Julkaisut, joiden julkaisuajankohta on liian aikainen

en: Releases where some (but not all) mediums have no format set
fi: Julkaisut, joissa joidenkin (mutta ei kaikkien) tallenteiden muoto asettamatta

en: Releases which have multiple ASINs
fi: Julkaisut, joissa useita ASIN-koodeja

en: Releases which have multiple Discogs links
fi: Julkaisut, joissa useita Discogs-linkkejä

en: Releases which have part of set relationships
fi: Julkaisut, joissa osana joukkoa -yhteyksiä

en: Releases which have unexpected Amazon URLs
fi: Julkaisut, joissa yllätyksellisiä Amazon URL-osoitteita

en: Releases which might need converting to "multiple artists"
fi: Julkaisut, jotka saattavat vaatia muunnoksen usean artistin julkaisuksi

en: Releases with Cover Art relationships
fi: Julkaisut, joissa kansitaide-yhteyksiä

en: Releases with a single medium that has a name
fi: Julkaisut, joissa ainoalla tallenteella nimi

en: Releases with annotations
fi: Julkaisut, joilla lisätietokenttä

en: Releases with catalog numbers that look like ASINs
fi: Julkaisut, joissa luettelonumero näyttää Amazon ASIN-tunnisteilta

en: Releases with deprecated relationships
fi: Julkaisut, joissa vanhentuneita yhteyksiä

en: Releases with medium number issues
fi: Julkaisut, joissa epäselvyyksiä tallenteiden numeroinnissa

en: Releases with non-sequential mediums
fi: Julkaisut, joissa ei peräkkäisiä tallenteita

en: Releases with non-sequential track numbers
fi: Julkaisut, joissa ei peräkkäistä kappalenumerointia

en: Releases with possible duplicate relationships
fi: Julkaisut, joissa mahdollisesti yhteyksien kaksoiskappaleita

en: Releases with superfluous data tracks
fi: Julkaisut, joissa tarpeettomia data-raitoja

en: Releases with titles containing featuring artists
fi: Julkaisut, joiden nimi sisältää vierailevan artistin

en: Releases with track number issues
fi: Julkaisut, joissa epäselvyyksiä kappalenumeroinnissa

en: Releases with unknown track times
fi: Julkaisut, joissa tuntemattomia kappaleiden kestoja

en: Releases with unlikely language/script pairs
fi: Julkaisut, joissa epätodennäköisiä kieli- ja merkistöpareja

en: Releases without language
fi: Julkaisut ilman määritettyä kieltä

en: Releases without script
fi: Julkaisut ilman määritettyä merkistöä

en: Releases:
fi: Julkaisut:

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Application
fi: Poista sovellus

en: Remove Area
fi: Poista alue

en: Remove Artist Credit
fi: Poista tekijänimi

en: Remove Cover Art
fi: Poista kansikuva

en: Remove Disc ID
fi: Poista levyn tunniste

en: Remove Example
fi: Poista esimerkki

en: Remove Instrument
fi: Poista soitin

en: Remove Label
fi: Poista levymerkki

en: Remove Link
fi: Poista linkki

en: Remove Page
fi: Poista sivu

en: Remove Recording
fi: Poista äänite

en: Remove Relationship Attribute
fi: Poista yhteyden määrite

en: Remove Relationship Type
fi: Poista yhteyden tyyppi

en: Remove Release
fi: Poista julkaisu

en: Remove Release Group
fi: Poista julkaisuryhmä

en: Remove Release Group
fi: Poista julkaisuryhmä

en: Remove Series
fi: Poista sarja

en: Remove attribute
fi: Poista määrite

en: Remove collection
fi: Poista kokoelma

en: Remove disc
fi: Poista levy

en: Remove from my collection
fi: Poista kokoelmastani

en: Remove from {collection}
fi: Poista kokoelmasta {collection}

en: Remove selected entities
fi: Poista valitut kohteet

en: Remove selected releases from collection
fi: Poista valitut julkaisut kokoelmasta

en: Remove track
fi: Poista kappale

en: Remove your rating
fi: Poista arvostelusi

en: Remove {item}
fi: Poista {item}

en: Removed
fi: Poistettu

en: Rename artist credits
fi: Muuta tekijänimeä

[ctx: button/menu]
en: Reorder Cover Art
fi: Uudelleenjärjestä kansitaide

[ctx: header]
en: Reorder Cover Art
fi: Uudelleenjärjestä kansitaide

en: Report a Bug
fi: Ilmoita virheestä

en: Report a Copyright Violation
fi: Ilmoita tekijänoikeusloukkauksesta

en: Reports
fi: Raportit

en: Request data:
fi: Pyynnön tiedot:

en: Request signature...
fi: Pyydä allekirjoitusta...

en: Requires:
fi: Vaatii:

en: Reset Password
fi: Salasanan vaihtaminen

en: Reset track numbers
fi: Nollaa kappalenumerot

en: Results per page:
fi: Tuloksia per sivu:

en: Results:
fi: Tulokset:

en: Reuse previous recordings
fi: Käytä uudelleen edellisiä äänitteitä

en: Reveal my email address
fi: Paljasta sähköpostiosoitteeni

en: Reverse link phrase:
fi: Käänteinen linkkifraasi:

en: Review the {url|documentation} on release editor seeding and make sure your data is formatted correctly.
fi: Tarkastele {url|dokumentaatiota} julkaisumuokkaimen alustamisesta ja varmista, että syöttämäsi data on muotoiltu oikein.

en: Revoke Access
fi: Poista pääsyoikeudet

en: Revoke Application Access
fi: Poista sovelluksen pääsyoikeudet

en: Running: <span class="tooltip" title="{msg}">{branch} ({sha})</span>
fi: Ajossa: <span class="tooltip" title="{msg}">{branch} ({sha})</span>

en: Save
fi: Tallenna

en: Score
fi: Pisteet

en: Script:
fi: Merkistö:

en: Search
fi: Etsi

en: Search Edits
fi: Selaa muokkauksia

en: Search Error
fi: Hakuvirhe

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search by artist
fi: Etsi artistin nimellä

en: Search by release
fi: Etsi julkaisun nimellä

en: Search for Edits
fi: Etsi muokkauksia

en: Search for an artist
fi: Etsi artistia

en: Search for edits
fi: Etsi muokkauksia

en: Search for the target URL.
fi: Etsi kohteena olevaa URL-osoitetta.

en: Search indexes are updated every 3 hours, use the direct database search if you require up to the minute correct results.
fi: Hakuindeksit päivitetään joka kolmas tunti. Käytä suoraa tietokantahakua tarvitessasi täysin ajan tasalla olevia hakutuloksia.

en: Search indexes are updated every 3 hours. If you just added the content you're looking for and you can't find it here, go to {url|the search page} and select the "direct database search" option.
fi: Hakuindeksit päivitetään joka kolmas tunti. Jos et löydä juuri lisäämääsi sisältöä, valitse {url|hakusivulta} "suora tietokantahaku".

en: Search method:
fi: Hakumetodi:

en: Search the database for this CD
fi: Etsi tietokannasta tätä CD-levyä

en: Search the documentation...
fi: Etsi dokumentaatiosta...

en: Search:
fi: Etsi:

en: Searching...
fi: Etsii...

en: Second this candidate
fi: Kannata tätä ehdokasta

en: Secondary Types:
fi: Toissijaiset tyypit:

en: Seconder 1
fi: Kannattaja 1

en: Seconder 2
fi: Kannattaja 2

en: Sectors
fi: Sektorit

en: See all of your collections
fi: Näytä kaikki kokoelmasi

en: See all of {editor}'s public collections
fi: Näytä kaikki käyttäjän {editor} julkiset kokoelmat

en: See all {num}
fi: Näytä kaikki {num}

en: See all {num} artists | See all {num} artists
fi[0]: Näytä {num} artisti
fi[1]: Näytä kaikki {num} artistia

en: See all {num} labels | See all {num} labels
fi[0]: Näytä {num} levymerkki
fi[1]: Näytä kaikki {num} levymerkkiä

en: See all {num} places | See all {num} places
fi[0]: Näytä {num} paikka
fi[1]: Näytä {num} paikkaa

en: See all {num} recordings | See all {num} recordings
fi[0]: Näytä {num} äänite
fi[1]: Näytä kaikki {num} äänitettä

en: See all {num} release groups | See all {num} release groups
fi[0]: Näytä {num} julkaisuryhmä
fi[1]: Näytä kaikki {num} julkaisuryhmää

en: See all {num} releases | See all {num} releases
fi[0]: Näytä {num} julkaisu
fi[1]: Näytä kaikki {num} julkaisua

en: See all {num} works | See all {num} works
fi[0]: Näytä {num} teos
fi[1]: Näytä kaikki {num} teosta

en: See also your {uri|user preferences}, which include your privacy settings.
fi: Katso myös {uri|käyttäjätilin asetukset}, josta löytyvät yksityisyysasetukset.

en: See the general {url|guidelines for URLs}.
fi: Katso yleiset {url|ohjeet URL-osoitteille}.

en: Select
fi: Valitse

en: Select a disc from the search results below and then click "Add Disc".
fi: Valitse levy hakutuloksista ja klikkaa "Lisää levy".

en: Select a release to which the disc ID <code>{discid}</code>. should be moved to.
fi: Valitse julkaisu johon levyn tunniste <code>{discid}</code> tulisi muuttaa.

en: Select images...
fi: Valitse kuvat...

en: Send
fi: Lähetä

en: Send Email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send a copy to my own email address
fi: Lähetä kopio sähköpostiini

en: Send me mails with edits to my subscriptions:
fi: Lähetä sähköpostia muokkauksista seuraamiini kohteisiin:

en: Sentence
fi: lause

en: Series
fi: Sarjat

[ctx: singular]
en: Series
fi: Sarja

en: Series Details
fi: Lisätietoja sarjasta

en: Series Not Found
fi: Sarjaa ei löytynyt

en: Series Subscriptions
fi: Sarjan seuraajat

en: Series annotations
fi: Sarjojen lisätietokenttiä

en: Series information
fi: Tietoja sarjasta

en: Series with annotations
fi: Sarjat, joilla lisätietokenttä

en: Series:
fi: Sarja:

[ctx: singular]
en: Series:
fi: Sarja:

en: Set Release Group Cover Art
fi: Aseta julkaisuryhmän kansitaide

en: Set Tracklist Durations
fi: Aseta kappalelistan kestot

en: Set a new password for your MusicBrainz account.
fi: Aseta uusi salasana MusicBrainz-käyttäjätunnuksellesi.

en: Set cover art
fi: Aseta kansitaide

en: Set track durations
fi: Aseta kappaleiden kestot

en: Show all results.
fi: Näytä kaikki tulokset.

en: Show me {autoedit_select_block} sorted {sort_select_block} that {match_or_negation_block} {and_vs_or_block} of the following conditions:
fi: Näytä {autoedit_select_block} järjestettynä {sort_select_block} siten, että nämä {match_or_negation_block} {and_vs_or_block} seuraaviin ehtoihin:

en: Show my Gravatar
fi: Näytä Gravatar-avatarini

en: Show only results that are in my subscribed entities.
fi: Näytä kaikki tulokset liittyen tilauksiini.

en: Showing Various Artist releases. {show_subset|Show releases by this artist instead}.
fi: Näytetään useiden artistien julkaisut. {show_subset|Näytä vain artistin julkaisut}.

en: Showing all recordings. {show_sa|Show only standalone recordings instead}, or {show_vid|show only videos}.
fi: Näytetään kaikki äänitteet. {show_sa|Näytä vain itsenäiset äänitteet}, tai {show_vid|Näytä vain videot}.

en: Showing all release groups by this artist. {show_official|Show only official release groups instead}, or {show_va|show various artists release groups}.
fi: Näytetään artistin kaikki julkaisuryhmät. {show_official|Näytä vain  artistin viralliset julkaisuryhmät} tai {show_va|näytä eri esittäjien julkaisuryhmät}.

en: Showing all release groups by this artist. {show_va|Show various artists release groups instead}.
fi: Näytetään kaikki artistin julkaisuryhmät. {show_va|Näytä eri esittäjien julkaisuryhmät}.

en: Showing all release groups for various artists.
fi: Näytetään kaikki eri esittäjien julkaisuryhmät.

en: Showing all release groups for various artists. {show_non_va|Show release groups by this artist instead}.
fi: Näytetään kaikki eri esittäjien julkaisuryhmät. {show_non_va|Näytä artistin julkaisuryhmä}.

en: Showing all release groups for various artists. {show_official|Show only official various artists release groups instead}, or {show_non_va|show release groups by this artist}.
fi: Näytetään kaikki eri esittäjien julkaisuryhmät. {show_official|Näytä vain viralliset eri esittäjien julkaisuryhmät} tai {show_non_va|näytä artistin julkaisuryhmät}.

en: Showing all release groups for various artists. {show_official|Show only official various artists release groups instead}.
fi: Näytetään kaikki eri esittäjien julkaisuryhmät. {show_official|Näytä vain viralliset eri esittäjien julkaisuryhmät}.

en: Showing official release groups by this artist. {show_all|Show all release groups instead}, or {show_va|show various artists release groups}.
fi: Näytetään artistin viralliset julkaisuryhmät. {show_all|Näytä artistin kaikki julkaisuryhmät} tai {show_va|näytä eri esittäjien julkaisuryhmät}.

en: Showing official release groups for various artists. {show_all|Show all various artists release groups instead}, or {show_non_va|show release groups by this artist}.
fi: Näytetään viralliset eri esittäjien julkaisuryhmät. {show_all|Näytä kaikki eri esittäjien julkaisuryhmät} tai {show_non_va|näytä artistin julkaisuryhmät}.

en: Showing official release groups for various artists. {show_all|Show all various artists release groups instead}.
fi: Näytetään viralliset eri esittäjien julkaisuryhmät. {show_all|Näytä kaikki eri esittäjien julkaisuryhmät}.

en: Showing only standalone recordings. {show_all|Show all recordings instead}.
fi: Näytetään vain itsenäiset äänitteet. {show_all|Näytä kaikki äänitteet}.

en: Showing only videos. {show_all|Show all recordings instead}.
fi: Näytetään vain videot. {show_all|Näytä kaikki äänitteet}.

en: Showing releases by this artist. {show_all|Show Various Artist releases instead}.
fi: Näytetään artistin julkaisut. {show_all|Näytä vain useiden artistien julkaisut}.

en: Similar releases
fi: Samankaltaisia julkaisuja

en: Slow Down!
fi: Hidasta!

en: Social Contract
fi: Sosiaalinen sopimus

en: Some FreeDB results may not be immediately available since they are only able to be updated after FreeDB's monthly database export.
fi: Osa FreeDB-haun tuloksista ei ole välittömästi saatavilla, sillä tiedot voidaan päivittää vasta FreeDB:n kuukausittaisen tietokantapäivityksen yhteydessä.

en: Some applications and websites support accessing private data from or submitting data to MusicBrainz but require your permission to access your account. These are the applications that you have authorized to access your MusicBrainz account. If you no longer use some of the applications, you can revoke their access.
fi: Jotkin sovellukset ja verkkosivut tukevat henkilökohtaisten tietojen hakemista, tai tietojen lähettämistä MusicBrainziin, mutta vaativat käyttöluvan tiliisi. Tässä näet sovellukset, jotka olet valtuuttanut käyttämään MusicBrainzin tiliäsi. Jos et enää käytä joitakin sovelluksista, voit poistaa niiden käyttöoikeudet.

en: Some errors were detected in the data you’ve entered. Click on the tabs shaded red and correct any visible errors.
fi: Joitakin virheitä havaittiin antamissasi tiedoissa. Klikkaa punaisella sävytettyjä välilehtiä ja korjaa näkyvät virheet.

en: Sorry, <code>{discid}</code> does not match a CD stub. You can try {search_url|searching for it} instead.
fi: Levyn tunniste <code>{discid}</code> ei täsmää CD-tynkään.Voit kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, <code>{discid}</code> is not a valid disc ID.
fi: Levyn tunniste <code>{discid}</code> ei ole kelvollinen.

en: Sorry, but your query "(<code>query</code>)" did not match any {type}. Please check you used the correct spelling.  Sometimes searching for fewer or different words may also help.
fi: Hakusi "(<code>query</code>)" ei vastannut yhtäkään tyyppiä {type}. Tarkista oikeinkirjoitus. Joskus haku vähemmillä tai eri sanoilla voi auttaa.

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, because it appears you've been rate-limited. Either the server is overloaded or you're making a lot of requests all at once!
fi: Hakuasi (<code>{query}</code>) ei voida suorittaa, koska olet ylittänyt sallitun nopeuden rajan. Joko palvelin on ylikuormittunut, tai teet kerralla paljon pyyntöjä!

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, due to an error which we are not quite able to identify.
fi: Hakuasi (<code>{query}</code>) ei voitu suorittaa, johtuen virheestä, jota ei tarkasti pystytä tunnistamaan.

en: Sorry, but your requests are exceeding the allowable rate limit ({rlinfo}).
fi: Pyyntösi ylittävät sallitun nopeuden rajan ({rlinfo}).

en: Sorry, the page you're looking for does not exist.
fi: Hakemaasi sivua ei löydy.

en: Sorry, the page you're looking for is not available on a mirror server.
fi: Hakemasi sivu ei ole saatavilla peilipalvelimelta.

en: Sorry, there was a problem with your request.
fi: Pyyntö sisälsi ongelmia.

en: Sorry, we could find neither a recording nor a track with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy äänitettä saati kappaletta. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a FreeDB entry with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy FreeDB-merkintää. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a MusicBrainz entity with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy kokonaisuutta. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a URL with that MusicBrainz ID.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy URL-osoitetta.

en: Sorry, we could not find a label with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy levymerkkiä. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a place with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy paikkaa. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a recording with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy äänitettä. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a relationship attribute with that MusicBrainz ID.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy yhteyden määritettä.

en: Sorry, we could not find a release group with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy julkaisuryhmää. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a release with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy julkaisua. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a series with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy sarjaa. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find a work with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy teosta. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find an area with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy aluetta. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find an artist with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy artistia. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find an collection with that MusicBrainz ID.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy kokoelmaa.

en: Sorry, we could not find an edit with that edit ID. You may wish to try and perform an {search_url|edit search} instead.
fi: Tällä muokkauksen tunnisteella ei löydy muokkausta. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find an editor with that name. You may wish to try and {search_url|search for them} instead.
fi: Tämän nimistä käyttäjää ei löydy. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä}.

en: Sorry, we could not find an instrument with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
fi: Tällä MusicBrainz-tunnisteella ei löydy soitinta. Saatat haluta kokeilla {search_url|etsiä sitä}.

en: Sorry, we could not find the CD TOC you specified.
fi: Määritettyä CD-levyn sisällysluetteloa ei löydy.

en: Sorry, we could not find this election.
fi: Tätä vaalia ei löydy.

en: Sorry, you are not authorized to view this page.
fi: Valtuutesi eivät riitä näkemään tätä sivua.

en: Sorry, you are unable to perform that action on a mirror server.
fi: Tätä toiminto ei voida suorittaa peilipalvelimella.

en: Sorry, your query (<code>{query}</code>) does not contain enough information to carry out a search. If you are attempting to find something that contains nothing but punctuation characters (e.g. !!!) then you need to use the {uri|browse page}, since this search ignores punctuation characters.
fi: Hakusi (<code>{query}</code>) ei sisällä riittävästi tietoa hakua varten. Mikäli etsit jotakin, joka sisältää pelkkiä välimerkkejä (esim. !!!), tulee sinun käyttää {uri|hakusivua}, sillä tämä haku ei huomioi välimerkkejä.

en: Sorry, your query was too large.
fi: Hakusi sai liian monta tulosta.

en: Sorry, “{id}” is not a valid documentation page.
fi: "{id}" ei ole kelvollinen dokumentaatiosivu.

en: Sort Name
fi: Lajittelunimi

en: Sort name
fi: Lajittelunimi

en: Sort name:
fi: Lajittelunimi:

en: Split Artist
fi: Jaa artisti

en: Split Into Separate Artists
fi: Jaa erillisiksi artististeiksi

en: Split into separate artists
fi: Jaa erillisiksi artisteiksi

en: Sponsors
fi: Sponsorit

en: Stack trace:
fi: Pinon tilanne (Strack Trace):

en: Start
fi: Aloita

en: Start date
fi: Aloitus

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Status
fi: Tila

[ctx: edit status]
en: Status
fi: Tila

[ctx: election status]
en: Status
fi: Tila

[ctx: release status]
en: Status
fi: Tila

en: Status:
fi: Tila:

[ctx: edit status]
en: Status:
fi: Tila:

[ctx: election status]
en: Status:
fi: Tila:

[ctx: release status]
en: Status:
fi: Tila:

en: Stop using beta site
fi: Lopeta beta-sivuston käyttö

en: Stop watching selected artists
fi: Lopeta valittujen artistien seuraaminen

en: Style Guidelines
fi: Tyylioppaat

en: Style guidelines
fi: Tyylioppaat

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submit note
fi: Lähetä merkintä

en: Submit this CD using the simple method.
fi: Lähetä tämän CD-levyn tiedot käyttäen yksinkertaista menetelmää.

en: Submit vote and note
fi: Lähetä ääni ja merkintä

en: Submit votes &amp; edit notes
fi: Äänestä &amp; muokkaa huomautuksia

en: Submitting edits...
fi: Lähetetään muokkauksia...

en: Subscribe
fi: Seuraa

en: Subscribed
fi: Seurattuna

en: Subscribed editors
fi: Seuratut käyttäjät

en: Subscribed entities
fi: Seuratut kohteet

en: Subscribers
fi: Seuraajat

en: Subscribers:
fi: Seuraajat:

en: Subscriptions
fi: Seuratut kohteet

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Suggested recordings:
fi: Ehdotetut äänitteet:

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Swap track titles with artist credits
fi: Vaihda kappaleiden ja artistien nimien paikkoja

en: System Busy
fi: Järjestelmä on varattu

en: Tag
fi: Luokitus

[ctx: noun]
en: Tag
fi: Luokitus

en: Tag Lookup
fi: Luokitushaku

en: Tag Lookup Error
fi: Virhe luokitushaussa

en: Tag Lookup Results
fi: Luokitushaun tulokset

en: Tag Not Used
fi: Luokitusta ei ole käytetty

en: Tag Your Music
fi: Luokittele musiikkiasi

en: Tag lookup
fi: Luokitushaku

en: Tag “{tag}”
fi: Luokitus "{tag}"

en: Tagger
fi: Luokittelija

en: Tags
fi: Luokitukset

en: Team
fi: Tiimi

en: Technical flags
fi: Tekniset ominaisuudet

en: Testing features
fi: Testausominaisuudet

en: Text
fi: Teksti

en: Thank you for contributing to MusicBrainz.
fi: Kiitokset avustasi MusicBrainz-palvelulle.

en: Thank you, your email address has now been verified! If you still can't edit, please try to log out and log in again.
fi: Kiitokset! Sähköpostiosoitteesi on nyt varmennetty! Jos et voi vieläkään muokata, kokeile uloskirjautua ja sisäänkirjaudu uudelleen.

en: That search can't be performed, because you must provide at least one of 'recording', 'track number', 'duration', 'release', or 'artist'.
fi: Hakua ei voida suorittaa, sillä vähintään yksi näistä tulee olla annettu: äänite, kappalenumero, kesto, julkaisu tai artisti.

en: The Cover Art Archive has had a take down request in the past for this release, so we are unable to allow any more uploads.
fi: Cover Art Archivelle on tullut pyyntöjä poistaa materiaalia tästä julkaisusta, joten tähän ei voida sallia lähetettävän yhtään enempää.

en: The Dawn of the Project
fi: Projektin synty

en: The annotation field functions like a miniature wiki.
fi: Lisätietokenttä toimii mini-wikinä.

en: The artist you are trying to edit is a special purpose artist, and you may not make direct changes to this data.
fi: Artisti jota yrität muokata on erityiskäyttöön tarkoitettu artisti (ns. special purpose artist), etkä voi tehdä suoria muokkauksia tähän tietoon.

en: The artwork in the sidebar is being provided by a {relationships|URL relationship}.
fi: Sivupalkin kuvamateriaali tulee {relationships|URL-osoitteen} kautta.

en: The blog is currently unavailable.
fi: Blogi ei ole parhaillaan saatavilla.

en: The catalog number you have entered looks like an Amazon ASIN.
fi: Lisäämäsi luettelonumero näyttää Amazon ASIN-tunnisteelta.

en: The comment field is used to help users distinguish between identically named releases.
fi: Kommenttikenttä auttaa käyttäjiä erottamaan samannimiset julkaisut toisistaan.

en: The data in this edit originally came from an older version of this edit, and may not display correctly
fi: Muokkauksen tiedot ovat alunperin tämän muokkauksen vanhemmasta versiosta ja eivätkä välttämättä näy oikein

en: The data you have submitted does not make any changes to the data already present.
fi: Lähettämäsi tiedot eivät tee muutoksia nykyisiin tietoihin nähden.

en: The data you’ve seeded contained the following errors:
fi: Alustamiseen käytetyssä syötteessä oli seuraavat virheet:

en: The database has no tags.
fi: Tietokannasta ei löydy luokituksia.

en: The date you've entered is not valid.
fi: Syöttämäsi päiväys on virheellinen.

en: The early days of the project
fi: Projektin alkutaipale

en: The edit has already been closed.
fi: Tämä muokkaus on suljettu.

en: The edit has been cancelled.
fi: Tämä muokkaus on peruutettu.

en: The following attributes can be used with this relationship type:
fi: Seuraavia määritteitä ei voi käyttää valitulle yhteystyypille:

en: The following {count} user accounts are bots:
fi: Seuraavat {count} käyttäjätunnusta ovat botteja:

en: The following {count} users are account administrators:
fi: Seuraavat {count} käyttäjää ovat käyttäjätunnusten ylläpitäjiä:

en: The following {count} users are banner message editors:
fi: Seuraavat {count} käyttäjää ovat banneriviestieditoreja:

en: The following {count} users are location editors:
fi: Seuraavat {count} käyttäjää ovat sijainti-editoreja:

en: The following {count} users are relationship editors:
fi: Seuraavat {count} käyttäjää ovat yhteyseditoreja:

en: The following {count} users are transclusion editors:
fi: Seuraavat {count} käyttäjää ovat sisällyttäjä-editoreja:

en: The following {count} users have auto-editor privileges:
fi: Seuraavat {count} käyttäjää ovat auto-editoreja:

en: The majority of the data in the <strong>MusicBrainz Database</strong> is released into the <strong>Public Domain</strong> and can be downloaded and used <strong>for free</strong>.
fi: Enemmistö <strong>MusicBrainz-tietokannan </strong>datasta on julkaistu <strong>vapaasti yleiseen käyttöön</strong> ja on ladattavissa sekä käytettävissä <strong>ilmaiseksi</strong>.

en: The new URL already exists in the database. This edit will therefore merge the two URL entities.
fi: Uusi URL-osoite on jo tietokannassa. Siispä tämä muokkaus tulee sulauttamaan nämä kaksi URL-kokonaisuutta.

en: The page you requested is private.
fi: Pyytämäsi sivu on yksityinen.

en: The purpose of this field is to add information that usually doesn't fit into the strict structural data schema of MusicBrainz (be it due to technical limitations that may be addressed later, or because the information in itself has to be free-text).
fi: Tämän kentän tarkoituksena on lisätä informaatiota, joka yleensä ei sovi MusicBrainzin tarkoin määritettyihin tietorakenteisiin (vaikkapa teknisten rajoitteiden takia, jotka saatetaan korjata myöhemmin, tai vaikkapa sen takia, että tarvitaan juoksevaa tekstiä).

en: The reason for this was unknown.
fi: Tämän syy on tuntematon.

en: The recording artists do not match! Perhaps you meant to use the "append mediums" merge strategy?
fi: Äänitteiden artistit eivät täsmää! Olikohan tarkoituksenasi käyttää "Liitä talleenteet kohteena olevaan julkaisuun" sulauttamismenetelmää?

en: The recordings that will be merged if you continue with the current merge strategy include the following, whose artists differ:
fi: Äänitteet, jotka sulautetaan jatkettaessa nykyisellä sulauttamismenetelmällä, sisältävät seuraavaat eriävät artistit:

en: The relationship type "{type}" can not be deleted because it is is still in use.
fi: Yhteyden tyyppiä "{type}" ei voi poistaa, sillä se on vielä käytössä.

en: The search server could not fulfill your request due to an internal error. This is usually only temporary, so please retry your search again later.
fi: Hakupalvelin ei voinut toteuttaa pyyntöäsi sisäisen virheen vuoksi. Tämä on yleensä vain väliaikaista, joten yritä hakuasi myöhemmin uudelleen.

en: The server is temporary in read-only mode for database maintainance.
fi: Palvelin on väliaikaisesti vain luku-tilassa, tietokannan ylläpitotoimenpiteistä johtuen.

en: The system is overloaded or you are making requests too fast.
fi: Järjestelmä on ylikuormittunut tai teet pyyntöjä liian nopeasti.

en: The tally of votes cast will only be shown when the election is complete.
fi: Äänestystulos julkaistaan vasta kun vaalit ovat päättyneet.

en: The tracklist found looks like it may have different artists on some tracks. If the below display looks correct, you should import this release as a release with multiple artists.
fi: Löydetty kappalelista saattaa sisältää eri artisteja joillekin kappaleille. Mikäli alapuolella esitetty näyttää oikealta, tulisi tämä julkaisu tuoda useamman artistin julkaisuna.

en: The users make MusicBrainz happen and we appreciate your help!
fi: MusicBrainzia ei olisi ilman käyttäjiämme. Arvostamme sinunkin apuasi!

en: The watch artist feature is currently not active.
fi: Seuraa artistia -ominaisuus ei ole tällä hetkellä päällä.

en: Their vote:
fi: Heidän äänensä:

en: There are currently no discs in MusicBrainz associated with the information you provided. You can search for the disc you are looking for using the forms below, or you may add a new release to MusicBrainz
fi: MusicBrainzissa ei ole tällä hetkellä yhtään CD-levyä, joka täsmäisi hakemasi kanssa. Voit etsiä hakemaasi levyä alla olevilla lomakkeilla tai voit lisätä uuden julkaisun MusicBrainziin.

en: There are currently no users subscribed to edits that you make.
fi: Yksikään käyttäjä ei seuraa tekemiäsi muutoksia.

en: There are currently no users subscribed to edits that {user} makes.
fi: Yksikään käyttäjä ei seuraa käyttäjän {user} tekemiä muutoksia.

en: There are currently no users subscribed to {artist}.
fi: Yksikään käyttäjä ei tällä hetkellä seuraa artistia {artist}.

en: There are currently no users subscribed to {collection}.
fi: Yksikään käyttäjä ei tällä hetkellä seuraa kokoelmaa {collection}.

en: There are currently no users subscribed to {label}.
fi: Yksikään käyttäjä ei tällä hetkellä seuraa levy-yhtiötä {label}.

en: There are currently no users subscribed to {series}.
fi: Yksikään käyttäjä ei tällä hetkellä seuraa sarjaa {series}.

en: There are no disc IDs attached to this release; to find out more about how to add one, see {doc|How to Add Disc IDs}.
fi: Yhtäkään levyn tunnistetta ei ole liitetty julkaisuun. Lue{doc|kuinka liittää levyn tunniste}.

en: There are no recordings, release groups, releases or tracks credited to only {name}. If you are trying to remove {name}, please edit all artist credits at the bottom of the {alias_uri|aliases} tab and remove all existing {rel_uri|relationships} instead, which will allow ModBot to automatically remove this artist in the upcoming days.
fi: Yhtäkään äänitettä, julkaisuryhmää, julkaisua tai kappaletta ei ole merkitty pelkästään artistille {name}. Jos yrität poistaa artistin {name}, muokkaa kaikkia tekijätietoja välilehdeltä {alias_uri|aliakset} ja poista kaikki {rel_uri|yhteydet} sen sijaan. Sen jälkeen ModBot tulee poistamaan artistin automaattisesti seuraavien päivien aikana.

en: There is currently {num} user subscribed to edits that {user} makes: | There are currently {num} users subscribed to edits that {user} makes:
fi[0]: Käyttäjän {user} muokkauksia seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjä:
fi[1]: Käyttäjän {user} muokkauksia seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjää:

en: There is currently {num} user subscribed to {artist}: | There are currently {num} users subscribed to {artist}:
fi[0]: Artistia {artist} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjä:
fi[1]: Artistia {artist} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjää:

en: There is currently {num} user subscribed to {collection}: | There are currently {num} users subscribed to {collection}:
fi[0]: Kokoelmaa {collection} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjä:
fi[1]: Kokoelmaa {collection} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjää:

en: There is currently {num} user subscribed to {label}: | There are currently {num} users subscribed to {label}:
fi[0]: Levy-yhtiötä {label} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjä:
fi[1]: Levy-yhtiötä {label} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjää:

en: There is currently {num} user subscribed to {series}: | There are currently {num} users subscribed to {series}:
fi[0]: Sarjaa {series} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjä:
fi[1]: Sarjaa {series} seuraa tällä hetkellä {num} käyttäjää:

en: There is no data to display.
fi: Tietoa ei löydy näytettäväksi.

en: There was a problem accessing the wiki API.
fi: Ongelma wikin rajapinnan käytössä.

en: There was a problem approving {edit}.
fi: Tapahtui virhe hyväksyttäessä muokkausta {edit}.

en: There was a problem cancelling {edit}.
fi: Tapahtui virhe peruttaessa muokkausta {edit}.

en: These images provided by the {caa|Cover Art Archive}. You can also see them at the {ia|Internet Archive}.
fi: Nämä kuvat tarjoaa {caa|Cover Art Archive}. Löydät ne myös {ia|Internet Archive}sta.

en: This CD has tracks from more than one artist (e.g. a compilation CD)
fi: Tämä CD-levy sisältää kappaleita useammalta kuin yhdeltä artistilta (esim. kokoelma CD)

en: This ISRC is not associated with any recordings. If you wish to associate it with a recording, please {search_url|search for the recording} and add it.
fi: Tätä ISRC-koodia ei ole liitetty yhteenkään äänitteeseen. Jos haluat liittää sen äänitteeseen, {search_url|etsi äänite} ja liitä se siihen.

en: This ISWC is not associated with any works. If you wish to associate it with a work, please {search_url|search for the work} and add it.
fi: Tätä ISWC-koodia ei ole liitetty yhteenkään teokseen. Jos haluat liittää sen teokseen, {search_url|etsi teos} ja liitä se siihen.

en: This alias is no longer current.
fi: Tämä alias ei ole enää ajantasainen.

en: This annotation is empty.
fi: Tämä lisätietokenttä on tyhjä.

en: This area cannot be removed because there are still artists, labels, and/or releases using it.
fi: Tätä aluetta ei voi poistaa, koska sitä käyttäviä artisteja, levymerkkejä ja/tai julkaisuja on vielä.

en: This area has ended.
fi: Tätä aluetta ei enää ole.

en: This area is not currently associated with any artists.
fi: Tätä aluetta ei ole liitetty yhteenkään artistiin.

en: This area is not currently associated with any labels.
fi: Tätä aluetta ei ole liitetty yhteenkään levymerkkiin.

en: This area is not currently associated with any places.
fi: Tätä aluetta ei ole liitetty yhteenkään paikkaan.

en: This area is not currently associated with any releases.
fi: Tätä aluetta ei ole liitetty yhteenkään julkaisuun.

en: This artist does not have any release groups or standalone recordings.
fi: Tällä artistilla ei ole julkaisuryhmiä tai yksittäisiä äänitteitä.

en: This artist does not have any releases
fi: Tällä artistilla ei ole yhtäkään julkaisua.

en: This artist does not have any various artists release groups. {show_non_va|Show release groups by this artist instead}.
fi: Tällä artistilla ei ole yhtään eri esittäjien julkaisuryhmää. {show_non_va|Näytä artistin julkaisuryhmät}.

en: This artist has ended.
fi: Tämä artisti on lopettanut esiintymisen.

en: This artist has no relationships, recordings, releases or release groups, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this artist.
fi: Tällä artistilla ei ole yhteyksiä, äänitteitä, julkaisuja tai julkaisuryhmiä, joten artisti tullaan poistamaan automaattisesti seuraavien päivien kuluessa. Jos tämä ei ole tarkoituksenmukaista, lisää tälle artistille enemmän tietoja.

en: This artist has no release groups, only standalone recordings.
fi: Tällä artistilla ei ole julkaisuryhmiä, vain yksittäisiä äänitteitä.

en: This artist has relationships other than collaboration relationships, and cannot be split until these are removed. {relationships|View all relationships}.
fi: Tällä artistilla on muita yhteyksiä kuin yhteistyö-yhteyksiä, ja sitä ei voida jakaa ennen kuin nämä on poistettu. {relationships|Näytä kaikki yhteydet}.

en: This artist is not currently associated with any works.
fi: Tätä artistia ei ole liitetty yhteenkään teokseen.

en: This artist only has release groups by various artists.
fi: Tällä artistilla on vain eri esittäjien julkaisuryhmiä.

en: This artist only has releases by various artists.
fi: Tällä artistilla on vain eri esittäjien julkaisuja.

en: This artist only has unofficial release groups by various artists.
fi: Tällä artistilla on vain epävirallisia eri esittäjien julkaisuryhmiä.

en: This artist only has unofficial release groups.
fi: Tällä artistilla on vain epävirallisia julkaisuryhmiä.

en: This attribute type is only used for grouping, please select a subtype
fi: Tämä määritetyyppi on tarkoitettu vain ryhmittelyyn, valitse alatyyppi

en: This change affects {num} relationship. | This change affects {num} relationships.
fi[0]: Tämä muutos vaikuttaa {num} yhteyteen.
fi[1]: Tämä muutos vaikuttaa {num} yhteyteen.

en: This edit does not store recording merge information and is closed, so no recording merge information can be shown.
fi: Tämä muokkaustyyppi ei tallenna tietoa äänitteiden sulauttamisesta. Koska muokkaus on suljettu, tietoa äänitteiden sulauttamisesta ei voida näyttää.

en: This edit failed because it affected high quality data and did not receive any votes.
fi: Tämä muokkaus epäonnistui, sillä se vaikutti korkean laatuluokituksen kohteeseen, eikä saanut ainuttakaan ääntä.

en: This edit failed because the data it was changing was modified after this edit was created. This may happen when the same edit is entered in twice; one will pass but the other will fail.
fi: Tämä muokkaus epäonnistui, sillä kohteena oleva tieto ehti muuttua tämän muokkauksen jälkeen. Näin käy esimerkiksi silloin, kun sama muokkaus syötetään kahdesti: toinen onnistuu ja toinen epäonnistuu.

en: This edit failed because there were insufficient "yes" votes.
fi: Tämä muokkaus epäonnistui, sillä se ei saanut tarpeeksi puoltavia ääniä.

en: This edit failed due to an internal error and may need to be entered again.
fi: Tämä muokkaus epäonnistui sisäisen virheen takia ja sen saattaa joutua syöttämään uudelleen.

en: This edit failed either because an entity it was modifying no longer exists, or the entity can not be modified in this manner anymore.
fi: Tämä muokkaus epäonnistui, joko siksi, että muokattavaa kokonaisuutta ei enää ole, tai sitä ei voida muokata enää tällä tapaa.

en: This edit has been successfully applied.
fi: Tämä muokkaus on hyväksytty onnistuneesti.

en: This edit is open and awaiting votes before it can be applied.
fi: Tämä muokkaus on avoinna ja odottaa ääniä tullakseen hyväksytyksi.

en: This edit makes subsecond changes to track lengths
fi: Tämä muokkaus tekee alle sekunnin kestoisia muutoksia kappaleiden kestoihin

en: This edit was a "Merge Releases (Various Artists)" edit which additionally set the release artist to Various Artists.
fi: Tämä oli "Sulauta julkaisut (eri esittäjiä)" -muokkaus, joka lisäksi asetti julkaisun artistiksi eri esittäjiä.

en: This edit was a merge.
fi: Tämä muokkaus oli sulauttaminen.

en: This edit was cancelled.
fi: Tämä muokkaus peruttiin.

en: This edit was recently cancelled.
fi: Tämä muokkaus peruttiin äskettäin.

en: This entity has been removed, and cannot be displayed correctly.
fi: Tämä kokonaisuus on poistettu, joten sitä ei voida näyttää kunnolla.

en: This entity will be created when edits are entered.
fi: Tämä kokonaisuus luodaan kun muokkaukset on syötetty.

en: This field is not a place to store general background information about the release: that kind of information should go in the annotation field.
fi: Tähän kenttään ei tule tallentaa yleistä, saati nippelitietoa, julkaisusta. Sitä varten on lisätietokenttä.

en: This form allows you to edit the artist credit "{ac}". When the edit is accepted, all tracks, recordings, releases and release groups using this artist credit will be update to use the new one.
fi: Tällä lomakkeella voi muuttaa artistin tekijänimeä "{ac}". Kun muokkaus on hyväksytty, kaikki kappaleet, äänitteet, julkaisut ja julkaisuryhmät, jotka ovat merkittyjä tälle tekijänimelle päivittyvät uuteen nimeen.

en: This form allows you to split {artist} into separate artists. When the edit is accepted, existing artist credits will be updated, and collaboration relationships will be removed
fi: Tällä lomakkeella voit jakaa artistin {artist} useammaksi artistiksi. Kun muutos on hyväksytty, nykyiset artistin tekijätiedot päivitetään, ja yhteistyösuhteet poistetaan.

en: This instrument cannot be removed because there are still relationships attributed to it.
fi: Tätä soitinta ei voida poistaa, koska sille on vielä määriteltynä yhteyksiä.

en: This is a MusicBrainz development server.
fi: Tämä on MusicBrainzin ohjelmistokehitykseen tarkoitettu testipalvelin.

en: This is a Musicbrainz mirror server. To edit or make changes to the data please {uri|return to musicbrainz.org}.
fi: Tämä on MusicBrainzin peilipalvelin. Muokataksesi tai tehdäksesi muutoksia tietoihin {uri|palaa musicbrainz.org -sivulle}.

en: This is a PDF file, the thumbnail may not show the entire contents of the file.
fi: Tämä on PDF-tiedosto. Esikatselukuva ei välttämättä näytä tiedoston täyttä sisältöä.

en: This is a development server. Your email address is not private or secure. Proceed with caution!
fi: Tämä on sovelluskehitykseen tarkoitettu palvelin. Sähköpostiosoitteesi ei pysy yksityisenä tai turvassa. Olethan varovainen!

en: This is a development server; all passwords have been reset to "mb".
fi: Tämä on ohjelmistokehitykseen käytettävä palvelin; kaikki salasanat on vaihdettu salasanaan "mb".

en: This is a list of all the different ways {artist} is credited in the database. View the {doc|artist credit documentation} for more details.
fi: Tämä on lista kaikista eri tavoista, joilla {artist} on nimettynä tietokantaan. Lisätietoja {doc|dokumentaatiossa artistin tekijätiedoista}.

en: This is an {history|old revision} of this annotation, as edited by {user} on {date}. {current|View current revision}.
fi: Tämä on {history|vanha versio} lisätietokentästä, jonka {user} muokkasi {date}. {current|Näytä nykyinen versio}.

en: This is the primary alias for this locale
fi: Tämä on ensisijainen alias tälle lokaalille.

en: This is the raw data for edit #{id}. It is available for debugging purposes.
fi: Tässä on muokkauksen #{id} tietokonekielinen muoto. Se tarjotaan ohjelmavirheiden jäljitystä varten.

en: This label cannot be removed because there are still releases, recordings and/or relationships attributed to it.
fi: Tätä levymerkkiä ei voi poistaa, koska sille on vielä määriteltynä julkaisuja, äänitteitä ja/tai yhteyksiä.

en: This label does not have any releases.
fi: Tällä levymerkillä ei ole julkaisuja

en: This label has ended.
fi: Tämä levymerkki on lopettanut toimintansa.

en: This label has no relationships or releases and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this label.
fi: Tällä levymerkillä ei ole yhteyksiä tai julkaisuja, joten levymerkki tullaan poistamaan automaattisesti seuraavien päivien kuluessa. Jos tämä ei ole tarkoituksenmukaista, lisää tälle levymerkille enemmän tietoja.

en: This medium format cannot have a disc ID attached
fi: Tähän tallennemuotoon ei voi liittää levyn tunnistetta

en: This merge strategy will merge all mediums together into a single set of mediums. Recordings between mediums will also be merged, into the recordings used on the target mediums.
fi: Tämä sulauttamismenetelmä sulauttaa kaikki tallenteet yhteen, yhdeksi monitallenteiseksi julkaisuksi. Tallenteiden väliset äänitteet sulautetaan myös äänitteisiin, jotka ovat kohteena olevilla tallenteilla.

en: This page has not been reviewed by our documentation team ({more_info|more info}).
fi: Tätä sivua ei ole tarkistettu dokumentaatioryhmän toimesta ({more_info|lisää tietoa}).

en: This page is {doc|transcluded} from revision {version} of {title}.
fi: Tämä sivu on {doc|sisällytetty} aiheen {title} versiosta {version}.

en: This page is {doc|transcluded} from {title}.
fi: Tämä sivu on {doc|sisällytetty} aiheesta {title}.

en: This place has ended.
fi: Tämä paikka on lopettanut.

en: This place has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this place.
fi: Tällä paikalla ei ole yhteyksiä, joten paikka tullaan poistamaan automaattisesti seuraavien päivien kuluessa. Jos tämä ei ole tarkoituksenmukaista, lisää tälle paikalle enemmän tietoja.

en: This recording cannot be removed because it is still used on releases.
fi: Tätä äänitettä ei voida poistaa, sillä se on yhä käytössä julkaisuissa.

en: This recording does not have any associated AcoustIDs
fi: Tällä äänitteellä ei ole yhteenkuuluvia AcoustID-äänitunnisteita

en: This recording is a video
fi: Tämä äänite on video

en: This relationship allows setting dates
fi: Tämä yhteystyyppi antaa asettaa päivämäärät

en: This relationship edit also included changes to relationship attributes which no longer exist.
fi: Tämä yhteyksien muokkaus sisälsi myös muutoksia yhteyksien määritteisiin, joita ei enää ole.

en: This relationship has ended.
fi: Tämä yhteys on päättynyt.

en: This relationship is deprecated
fi: Tämä yhteystyyppi on vanhentunut.

en: This relationship type does not have any examples.
fi: Tällä yhteystyypillä ei ole yhtään esimerkkiä.

en: This relationship type doesn't allow any attributes.
fi: Tämä yhteystyyppi ei salli määritteitä.

en: This relationship type is deprecated and should not be used.
fi: Tämä yhteystyyppi on vanhentunut eikä sitä tulisi käyttää.

en: This relationship type is only used for grouping other relationship types.
fi: Tämä yhteystyyppi ryhmittää muita yhteystyyppejä.

en: This release does not have a barcode
fi: Tällä julkaisulla ei ole viivakoodia

en: This release group has no relationships or releases associated, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this release group.
fi: Julkaisuryhmään ei liity yhteyksiä tai julkaisuja, joten se tullaan poistamaan automaattisesti seuraavien päivien kuluessa. Jos tämä ei ole tarkoituksenmukaista, lisää tälle julkaisuryhmälle enemmän tietoja.

en: This release group will be removed automatically once it has no releases nor relationships.
fi: Tämä julkaisuryhmä tullaan poistamaan automaattisesti kun sillä ei ole enää julkaisuja, eikä yhteyksiä.

en: This release status should be used for unofficial translations and transliterations of tracklists and release titles, and does not denote a separate real release. It should not be used to denote bootlegs, mixtape/street albums, demos, or digital albums. Be sure to link to the corresponding real release with the {url|transl(iter)ation relationship}.
fi: Tätä julkaisun tilaa tulisi käyttää vain epävirallisissa käännöksissä ja translitteroinneissa kappalelistoista ja julkaisujen nimistä. Tämä ei merkitse erillistä oikeaa julkaisua. Tätä ei tule käyttää merkitsemään bootleg-, mixtape/street-, demo- tai digitaalisia julkaisuja. Muista luoda yhteys vastaavaan oikeaan julkaisuun {url|käännös/translitterointi-yhteydellä}.

en: This report aims to identify artists with very similar names. If two artists are actually the same, please merge them (remember to {how_to_write_edit_notes|write an edit note} and give your proof). If they're different, add {disambiguation_comment|disambiguation comments} to them (and once a group of similarly named artists have disambiguation comments, they will stop appearing here).
fi: Tämä raportti pyrkii tunnistamaan artistit, joilla on hyvin samankaltainen nimi. Jos kaksi artistia on oikeasti samoja, niin sulauta ne (muista {how_to_write_edit_notes|muokkausmerkintä} ja todistelu). Jos artistit ovat eri artisteja, niin lisää {disambiguation_comment|täsmennyskommentit} niille (sitten kun samannimisillä artisteilla on täsmennyskommentit, ne eivät päädy enää tähän raporttiin).

en: This report aims to identify releases where track names include their own track number, e.g. "1) Some Name" (instead of just "Some Name"). Notice that sometimes this is justified and correct, don't automatically assume it is a mistake! If you confirm it is a mistake, please correct it.
fi: Tämä raportti pyrkii tunnistamaan julkaisut, joissa kappaleiden nimissä on kappalenumerot. esim. "1) Kappaleen nimi" (eikä "Kappaleen nimi"). Huomioi, että joskus tämä on oikeutettua ja oikein. Älä oleta automaattisesti näiden olevan väärin! Jos pystyt varmistamaan virheet, niin korjaa ne.

en: This report aims to identify releases which need converting to multiple artists (because the track artists are on the title field, for example). Currently it does this by looking for releases where every track contains "/" or "-".
fi: Tämä raportti pyrkii tunnistamaan julkaisut, jotka tulisi muuttaa useiden artistien julkaisuiksi (esim. artistit nimettyinä kappaleisiin). Tällä hetkellä tähän poimitaan julkaisut, joissa kaikki kappaleet sisältävät merkin "/" tai "-".

en: This report lists URLs which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa URL-osoitteet, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists all releases where some or all tracks have unknown track lengths.
fi: Tämä raportti listaa kaikki julkaisut, joissa on tuntemattomia kappaleiden pituuksia.

en: This report lists all releases where the track numbers are not continuous (e.g. there is no "track 2"), or with duplicated track numbers (e.g. there are two "track 4"s).
fi: Tämä raportti listaa kaikki julkaisut, joissa kappalenumerot eivät ole yhtäjaksoisesti (esim. "kappale 2" puuttuu), tai niissä on kahdentunut kappalenumero (esim. kaksi kertaa "kappale 4").

en: This report lists artists that appear more than once in different positions within the same artist credit.
fi: Tämä raportti listaa artistit, jotka ovat merkittynä useamman kerran, eri kohdissa, samassa tekijätiedossa.

en: This report lists artists that have no editors subscribed to them, and whose changes may therefore be under-reviewed. Artists with more release groups and more open edits are listed first.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joilla ei ole editoreja seuraamassa muutoksia, ja joihin tehdyt muutokset saattavat jäädä tarkistamatta. Artistit, joilla on enemmän julkaisuryhmiä ja enemmän avoimia muokkauksia listataan ensin.

en: This report lists artists that have type set to other than <em>group</em>, but may be <em>groups</em> because they have other artists listed as members. If you find that an artist here is indeed a group, change its type. If it is not, please make sure that the "member of" relationships are in the right direction and are correct.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joiden tyyppi on muuta kuin <em>ryhmä</em>, mutta saattavat olla <em>ryhmiä</em>, sillä niiden jäseniksi on yhdistetty muita artisteja. Jos huomaat, että tässä listattu artisti onkin ryhmä, muuta sen tyyppiä. Jos se ei ole, tarkista että jäsenenä-yhteys on oikeaan suuntaan ja oikeellinen.

en: This report lists artists that have type set to other than <em>person</em>, but may be <em>persons</em>, based on their relationships. For example, an artist will appear here if it is listed as a member of another. If you find that an artist here is indeed a person, change its type. If it is not, please make sure that all the relationships are correct and make sense.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joiden tyyppi on muuta kuin <em>henkilö</em>, mutta saattavat olla <em>henkilöitä</em> yhteyksiensä perusteella. Esimerkiksi, artisti päätyy tälle listalle, jos se on merkitty toisen jäseneksi. Jos huomaat, että tässä listattu artisti on oikeasti henkilö, muuta sen tyyppiä. Jos se ei ole, tarkista että kaikki sen yhteydet ovat oikein ja järkeviä.

en: This report lists artists that may have disambiguation comments in their name, rather than the actual disambiguation comment field.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joiden nimessä saattaa olla täsmennyskommentti täsmennyskommenttikentän sijaan.

en: This report lists artists which have "&" in their names but no member or collaboration relationships. If the artist is usually seen as an actual group, member relationships should be added. If it's a short term collaboration, it should be split if possible (see {how_to_split_artists|How to Split Artists}). If it is a collaboration with its own name and can't be split, collaboration relationships should be added to it.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joiden nimessä on "&", mutta niillä ei ole jäseniä tai yhteystyöyhteyksiä. Jos artistia pidetään yleisesti oikeana ryhmänä, jäsenten yhteydet tulisi lisätä. Jos se taas on lyhytaikainen yhteistyö, se tulisi jakaa, mikäli mahdollista (katso {how_to_split_artists|kuinka jakaa artisti}). Jos se on yhteistyö omalla nimellään, eikä sitä voida jakaa, siihen tulee lisätä yhteistyöyhteydet.

en: This report lists artists which have collaboration relationships but no URL relationships. If the collaboration has its own independent name, do nothing. If it is in a format like "X with Y" or "X & Y", you should probably split it. See {how_to_split_artists|How to Split Artists}.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joilla on yhteistyöyhteys, mutta ei URL-yhteyksiä. Jos yhteistyöllä on oma erillinen nimensä, älä tee mitään. Jos nimi on muotoa "X sekä Y" tai "X & Y", se tulisi ehkä jakaa. Katso, {how_to_split_artists|kuinka artisti jaetaan}.

en: This report lists artists which have multiple relatonships to the same artist, label or URL using the same relationship type. For multiple relationships to release groups, recordings or works, see the reports for those entities.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joilla on useita yhteyksiä samaan artistiin, levymerkkiin tai URL-osoitteeseen samalla yhteystyypillä. Yhteyksistä useisiin julkaisuryhmiin, äänitteisiin ja teoksiin on omat raporttinsa.

en: This report lists artists which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa artistit, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists artists with annotations.
fi: Tämä raportti listaa artistit, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists labels which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fi: Tämä raportti listaa levymerkit, joilla on useita yhteyksiä samaan kokonaisuuteen, käyttäen samaa yhteystyyppiä.

en: This report lists labels which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa levymerkit, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists labels with annotations.
fi: Tämä raportti listaa levymerkit, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists places which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa paikat, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists places with annotations.
fi: Tämä raportti listaa paikat, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists recordings which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fi: Tämä raportti listaa äänitteet, joilla on useita yhteyksiä samaan kokonaisuuteen, käyttäen samaa yhteystyyppiä.

en: This report lists recordings which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa äänitteet, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists recordings with annotations.
fi: Tämä raportti listaa äänitteet, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists release groups which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fi: Tämä raportti listaa julkaisuryhmät, joilla on useita yhteyksiä samaan kokonaisuuteen, käyttäen samaa yhteystyyppiä.

en: This report lists release groups which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa julkaisuryhmät, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists release groups with annotations.
fi: Tämä raportti listaa julkaisuryhmät, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists releases which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type.
fi: Tämä raportti listaa julkaisut, joilla on useita yhteyksiä samaan kokonaisuuteen, käyttäen samaa yhteystyyppiä.

en: This report lists releases which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa julkaisut, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists releases with annotations.
fi: Tämä raportti listaa julkaisut, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists releases without any disc IDs that probably contain data tracks (like videos). A data track should be deleted if it is the last track of the CD and there is no disc ID.
fi: Tämä raportti listaa julkaisut, joilla ei ole levyn tunnistetta ja joissa saattaa olla data-raita (esim. video). Data-raita tulisi poistaa, jos se on CD-levyn viimeinen kappale, eikä julkaisuun ole liitetty levyn tunnistetta.

en: This report lists series with annotations.
fi: Tämä raportti listaa sarjat, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists works which have multiple relationships to the same entity using the same relationship type. This excludes recording-work relationships. See the recording version of this report for those.
fi: Tämä raportti listaa teokset, joilla on useita yhteyksiä samaan kokonaisuuteen, käyttäen samaa yhteystyyppiä. Äänite-teos-yhteydet eivät ole mukana. Ne löytyvät tämän raportin versiosta äänitteistä.

en: This report lists works which have relationships using deprecated and grouping-only relationship types
fi: Tämä raportti listaa teokset, joilla on vanhentuneita ja vain ryhmittämiseen tarkoitettuja yhteystyyppejä.

en: This report lists works with annotations.
fi: Tämä raportti listaa teokset, joilla lisätietokenttä.

en: This report lists {isrc|ISRCs} that are attached to more than one recording. If the recordings are the same, this usually means they should be merged (ISRCs can be wrongly assigned so care should still be taken to make sure they really are the same). If the recordings are parts of a larger recording, the ISRCs are probably correct and should be left alone. If the same ISRC appears on two unrelated recordings on the same release, this is usually means there was an error when reading the disc.
fi: Tämä raportti listaa {isrc|ISRC-koodit}, jotka ovat liitettyinä useampaan kuin yhteen äänitteeseen. Jos äänitteet ovat samat, ne tulisi sulauttaa (ISRC-koodit voivat olla myös väärin merkittyinä, joten aina tulee varmistaa, että kyseessä on sama äänite). Jos äänitteet ovat osana suurempaa äänitettä, ISRC-koodit luultavasti ovat oikein, ja ne tulisi jättää rauhaan. Jos sama ISRC-koodi on saman julkaisun täysin eri äänitteillä, on syynä luultavasti virhe kun koodit on luettu CD-levyltä.

en: This report lists {iswc|ISWCs} that are attached to more than one work. If the works are the same, this usually means they should be merged.
fi: Tämä raportti listaa {iswc|ISWC-koodit}, jotka ovat liitettyinä useampaan kuin yhteen teokseen. Jos teokset ovat samat, ne tulisi yleensä sulauttaa.

en: This report shows Amazon URLs which are linked to multiple releases. In most cases Amazon ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Amazon (look at the format, tracklist, etc). If the release has a barcode, you can also search Amazon for it and see which ASIN matches. You might also find some ASINs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
fi: Tämä raportti näyttää Amazon-linkit, jotka ovat yhdistetty useisiin julkaisuihin. Yleensä Amazon ASIN-koodin tulisi vastata yksi yhteen MusicBrainzin julkaisun kanssa, joten vain yksi linkeistä on oikein. Tarkista mikä MusicBrainzin julkaisu sopii Amazonin julkaisuun (julkaisumuoto, kappalelista jne). Jos julkaisussa on viivakoodi, voit etsiä sillä Amazonista ja katsoa mikä ASIN vastaa sitä. Jotkut ASIN-koodit saattavat olla yhdistettynä myös useisiin saman julkaisun eri levyihin. Ne tulee sulauttaa (katso {how_to_merge_releases|kuinka sulauttaa julkaisut}).

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple artists.
fi: Tämä raportti näyttää Discogs-linkit, jotka on yhdistetty useisiin artisteihin.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple labels.
fi: Tämä raportti näyttää Discogs-linkit, jotka on yhdistetty useisiin levymerkkeihin.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple release groups.
fi: Tämä raportti näyttää Discogs-linkit, jotka on yhdistetty useisiin julkaisuryhmiin.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple releases. In most cases Discogs releases should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Discogs (look at the format, tracklist, release country, etc.). You might also find some Discogs URLs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
fi: Tämä raportti näyttää Discogs-linkit, jotka on yhdistetty useisiin julkaisuihin. Yleensä Discogsin julkaisun tulisi vastata yksi yhteen MusicBrainzin julkaisun kanssa, joten vain yksi linkeistä on oikein. Tarkista mikä MusicBrainzin julkaisu sopii Discogsin julkaisuun (julkaisumuoto, kappalelista, julkaisumaa jne). Jotkut Discogs-linkit saattavat olla yhdistettynä myös useisiin saman julkaisun eri levyihin. Ne tulee sulauttaa (katso {how_to_merge_releases|kuinka sulauttaa julkaisut}).

en: This report shows recordings that have the deprecated "earliest release" relationship. They should be merged if they are truly the same recording; if they're not, the relationship should be removed. Please, do not merge recordings blindly just because the lengths fit, and do not merge recordings with very different times!
fi: Tämä raportti näyttää äänitteet, joilla on vanhentunut "ensimmäinen julkaisu"-yhteystyyppi. Ne tulisi sulauttaa, jos ne todellakin ovat täysin sama äänite. Jos ne eivät ole, yhteys tulee poistaa. Älä sulauta äänitteitä varmistamatta vain sen takia että niiden kestot ovat samat, äläkä sulauta äänitteitä joilla on hyvinkin poikkeavat kestot!

en: This report shows recordings where the linked tracks have times that vary by more than 30 seconds.
fi: Tämä raportti näyttää äänitteet, joihin yhdistetyissä kappaleissa on heittoa yli 30 sekuntia.

en: This report shows recordings with (feat. Artist) in the title. For classical recordings, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical recordings, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed (both on the recordings and on the tracks!). Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
fi: Tämä raportti näyttää äänitteet, joissa on vieraileva artisti äänitteen nimessä. Klassisen musiikin äänitteiden kanssa voit turvautua {CSG|klassisen musiikin tyylioppaaseen}. Muissa äänitteissä, tyyli pohjautuu vanhasta MusicBrainzin versiosta, ja tulee korjata, niin äänitteistä, kuin kappaleiden nimistäkin. Turvaudu {featured_artists|dokumentaatioon vierailevista artisteista} tietääksesi lisää.

en: This report shows release groups with (feat. Artist) in the title. For classical release groups, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical release groups, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisuryhmät, joissa on vieraileva artisti julkaisuryhmän nimessä. Klassisen musiikin julkaisuryhmien kanssa voit turvautua {CSG|klassisen musiikin tyylioppaaseen}. Muissa julkaisuryhmissä, tyyli pohjautuu vanhasta MusicBrainzin versiosta, ja tulee korjata. Turvaudu {featured_artists|dokumentaatioon vierailevista artisteista} tietääksesi lisää.

en: This report shows release groups with releases that are linked to releases in different release groups by part-of-set or transliteration relationships. If a pair of release groups are listed here, you should probably merge them. If the releases are discs linked with "part of set" relationships, you might want to merge them too into one multi-disc release (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
fi: Tämä raportti näyttää julkaisuryhmät, joissa on julkaisuja, jotka ovat yhdistettyinä julkaisuihin eri julkaisuryhmän alla, joko osana-julkaisua- tai translitterointiyhteydellä. Jos tässä on julkaisuryhmäpari, ne tulisi todennäköisesti sulauttaa. Jos julkaisut ovat tallenteita, jotka on linkitetty "osana julkaisua"-yhteydellä, ne tulisi myös sulauttaa yhdeksi monitallenteiseksi julkaisuksi (katso {how_to_merge_releases|kuinka sulauttaa julkaisuja}).

en: This report shows releases that have a single medium, where this medium also has a specific name. Usually, this is not necessary and is duplicate information which can be removed.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on yksi tallenne joka on nimetty. Yleensä se ei ole tarpeellista vaan kahdentunutta tietoa, joka voidaan poistaa.

en: This report shows releases that have an unlikely combination of language and script properties, such as German and Ethiopic.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on epätodennäköinen yhdistelmä kielen ja merkistön määreissä, kuten saksa ja etiopialainen.

en: This report shows releases that have download relationships, but have media who's format is not "Digital Media".
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on lataus-yhteys, mutta niiden tallenteen muoto ei ole digitaalinen.

en: This report shows releases that have more than one Amazon ASIN. In most cases ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). If the release has a barcode, you can search Amazon for it and see which ASIN matches.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on useampi kuin yksi Amazon-linkki. Yleensä Amazon ASIN-koodin tulisi vastata yksi yhteen MusicBrainzin julkaisun kanssa, joten vain yksi linkeistä on oikein. Tarkista mitkä linkeistä eivät sovi julkaisuun (julkaisumuoto, eri määrä kappaleita jne). Jos julkaisussa on viivakoodi, voit etsiä sillä Amazonista ja katsoa mikä ASIN vastaa sitä.

en: This report shows releases that have more than one link to Discogs. In most cases a MusicBrainz release should have only one equivalent in Discogs, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). Any "master" Discogs page belongs at the {release_group|release group level}, not at the release level, and should be removed from releases too.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on useampi kuin yksi Discogs-linkki. Yleensä MusicBrainzin julkaisulla tulisi olla vain yksi vastaava Discogsissa, joten vain yksi linkeistä on oikein. Tarkista mitkä linkeistä eivät sovi julkaisuun (julkaisumuoto, eri määrä kappaleita jne). Discogsin "master"-sivut kuuluvat {release_group|julkaisuryhmiin}, eivät julkaisuihin, joista ne tulee poistaa.

en: This report shows releases that have no language set. If you recognize the language, please set it! Do it only if you are pretty sure, don't just guess: not everything written in Cyrillic is Russian, for example.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla ei ole keiltä asetettuna. Jos tunnistat kielen, aseta se! Tee niin vain kun olet melko varma, älä arvaa: kaikki kyrillisellä kirjoitettu ei esimerkiksi ole venäjää.

en: This report shows releases that have no script set. If you recognize the script, just add it! Remember that the script used for English (and most other European languages) is Latin.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla ei ole merkistöä asettuna. Jos tunnistat sen, lisää se! Muistathan, että merkistö jota englanti (ja useimmat muut Euroopan kielet) käyttävät on latinalainen.

en: This report shows releases that still have Cover Art relationships.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on yhä kansitaide-yhteyksiä.

en: This report shows releases that still have the deprecated "part of set" relationship and should probably be merged. For instructions on how to fix them, please see the documentation about {how_to_merge_releases|how to merge releases}. If the releases are not really part of a set (for example, if they are independently-released volumes in a series) just remove the relationship.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on yhä vanhentuneita "osana julkaisua"-yhteyksiä, ja jotka pitäisi todennäköisesti sulauttaa. Lue dokumentaatiosta {how_to_merge_releases|kuinka sulautetaan julkaisuja}, miten korjata. Jos julkaisut eivät ole oikeasti osana julkaisua (ovat esimerkiksi erikseen julkaistuja sarjan julkaisuja), poista vain yhteys.

en: This report shows releases where some of the medium formats are set, but others are unset. In most cases, it should be easy to find out which the correct formats are (don't just assume that they're all CDs because one is though!).
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joissa osa tallennemuodoista on asetettu, mutta joistakin se puuttuu. Yleensä pitäisi olla helppoa löytää oikeat tallennemuodot (älä kuitenkaan oleta että kaikki ovat CD-levyjä, vaikka yksi olisi!).

en: This report shows releases which have (disc n) or (bonus disc) in the title.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joiden nimessä on (disc n) tai (bonus disc).

en: This report shows releases which have artwork in the Cover Art Archive, but still have a cover art relationship (pointing to a URL).
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on kansitaide Cover Art Archivessa, mutta joilla on yhä kansitaide-yhteys (linkki).

en: This report shows releases which have catalog numbers that look like ASINs. This is almost always wrong: ASINs are just Amazon's entries for the releases and should be linked to the release with an Amazon URL relationship instead.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on luettelonumero, joka näyttää ASIN-koodilta. Se on lähes aina väärin: ASIN-koodit ovat Amazonin merkintöjä julkaisuille, ja ne tulisi yhdistää julkaisuihin Amazon-linkki-yhteyksillä.

en: This report shows releases which have disc IDs even though they were released too early to have disc IDs, where one of the medium formats didn't exist at the time the release was released or where a disc ID is attached to a medium whose format does not have disc IDs.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joilla on levyn tunniste, mutta julkaisuaika on ennen CD-levyjen tuloa, julkaisut, joissa tallennemuoto ei ole ollut olemassa julkaisuaikana, ja julkaisut, joissa levyn tunniste on liitetty tallennemuotoon, joka ei voi sisältää levyn tunnistetta.

en: This report shows releases with (feat. Artist) in the title. For classical releases, consult the {CSG|classical style guidelines}. For non-classical releases, this is inherited from an older version of MusicBrainz and should be fixed. Consult the {featured_artists|page about featured artists} to know more.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joissa on vieraileva artisti julkaisun nimessä. Klassisen musiikin julkaisujen kanssa voit turvautua {CSG|klassisen musiikin tyylioppaaseen}. Muissa julkaisuissa tyyli pohjautuu vanhasta MusicBrainzin versiosta, ja tulee korjata. Turvaudu {featured_artists|dokumentaatioon vierailevista artisteista} tietääksesi lisää.

en: This report shows releases with Amazon URLs which don't follow the expected format. They might still be correct if they're archive.org cover links, but in any other case they should probably be fixed or removed.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joissa on Amazon-linkki, joka ei noudata odotettua muotoa. Linkit saattavat yhä olla oikein, jos ne ovat archive.org-kansitaidelinkkejä, mutta muissa tapauksissa ne tulisi todennäköisesti korjata tai poistaa.

en: This report shows releases with status Pseudo-Release that aren't linked via the translation/transliteration relationship to an original version. This could be because the original version is missing, or just that the release status is set wrong.
fi: Tämä raportti näyttää julkaisut, joiden tila on valejulkaisu, ja joita ei ole yhdistetty käännetty/translitteroitu-yhteydellä alkuperäiseen julkaisuun. Tämä voi johtua siitä, että alkuperäinen versio puuttuu tai sitten julkaisun tila on asetettu väärin.

en: This requires that corresponding mediums have the same number of tracks.
fi: Tämä edellyttää, että tallenteilla on yhtä monta kappaletta.

en: This series cannot be removed because there are still relationships using it.
fi: Tätä sarjaa ei voida poistaa, koska sille on vielä määriteltynä yhteyksiä.

en: This series has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this series.
fi: Tällä sarjalla ei ole yhteyksiä, joten se tullaan poistamaan automaattisesti muutaman päivän sisällä. Mikäli tämä ei ole haluttua, lisää sarjaan lisää tietoa.

en: This series is currently empty.
fi: Tämä sarja on tällä hetkellä tyhjä.

en: This table shows a summary of votes cast by this editor.
fi: Taulukko näyttää yhteenvedon tämän editorin antamista äänistä.

en: This track's MBID will change when this edit is applied.
fi: Tämä kappaleen MBID muuttuu, kun tämä muokkaus otetaan käyttöön.

en: This user is automated.
fi: Tämä on automatisoitu käyttäjä.

en: This user is new to MusicBrainz.
fi: Tämä on MusicBrainzin uusi käyttäjä.

en: This will add a relationship to all checked recordings.
fi: Tämä lisää yhteyden kaikkiin valittuihin äänitteisiin.

en: This will add a relationship to all checked works.
fi: Tämä lisää yhteyden kaikkiin valittuihin teoksiin.

en: This will create a new work for each checked recording that has no work already. The work names will be the same as their respective recording.
fi: Tämä luo uuden teoksen kaikille valituille äänitteille, jolla ei vielä ole teosta. Teoksien nimiksi tulee kunkin äänitteen nimi.

en: This will set the banner message that is shown at the top of each page. An empty string removes the banner.
fi: Tämä asettaa banneriviestin, joka näytetään jokaisen sivun yläosassa. Tyhjä viesti poistaa bannerin.

en: This work has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add relationships to this work.
fi: Tällä teoksella ei ole yhteyksiä, joten se tullaan poistamaan automaattisesti muutaman päivän sisällä. Mikäli tämä ei ole haluttua, lisää teokselle yhteyksiä.

en: Time
fi: Aika

en: Time:
fi: Aika:

en: Timeline Graph
fi: Aikajana

en: Timezone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Title
fi: Nimi

en: Title:
fi: Otsikko:

en: To <span class="rel-edit">edit</span> a relationship, click on its name (e.g. "composer").
fi: <span class="rel-edit">Muokataksesi</span> yhteyttä, klikkaa sen tyyppiä (esim. "säveltäjä").

en: To aid in testing, the following features have been made available on testing servers:
fi: Testaamisen helpottamiseksi seuraavat ominaisuudet ovat saatavilla testipalvelimillamme:

en: To create a new tracklist, use an existing tracklist or import a disc from a CD stub or FreeDB, select the appropriate tab.
fi: Valitse asiaankuuluva välilehti, käyttääksesi tietokannasta jo löytyvää kappalelistaa tai tuodaksesi levyn tiedot CD-tyngästä tai FreeDB-tietokannasta.

en: To edit types, please {edit_page|edit the release group}.
fi: Muokataksesi tyyppejä valitse {edit_page|muokkaa julkaisuryhmää}.

en: To find out if you can vote for this candidate, please {url|log in}.
fi: Nähdäksesi voitko äänestää tätä ehdokasta, {url|kirjaudu sisään}.

en: To use the batch tools, select some recordings or works using the checkboxes.
fi: Voit valita useampia äänitteitä tai teoksia tehdäksesi kerralla niille kaikille toiminteita.

en: To watch an artist and be notified of new releases, {search_url|search} for them and select 'Watch this artist for new releases' from the sidebar.
fi: Vahtiaksesi artistia ja tullaksesi huomautetuksi uusista julkaisuista, {search_url|hae artisti} ja valitse sivupalkista 'Vahdi artistin uusia julkaisuja'.

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Top CD Stubs
fi: Suosituimmat CD-tyngät

en: Total ISRCs found: {count}
fi: ISRC-koodeja löytyi yhteensä: {count}

en: Total ISWCs found: {count}
fi: ISWC-koodeja löytyi yhteensä: {count}

en: Total URLs found: {count}
fi: URL-osoitteita löytyi yhteensä: {count}

en: Total artists found: {count}
fi: Artisteja löytyi yhteensä: {count}

en: Total duplicate groups: {count}
fi: Samannimisiä yhtyeitä yhteensä: {count}

en: Total labels found: {count}
fi: Levymerkkejä löytyi yhteensä: {count}

en: Total length:
fi: Yhteiskesto:

en: Total places found: {count}
fi: Paikkoja löytyi yhteensä: {count}

en: Total recordings found: {count}
fi: Äänitteitä löytyi yhteensä: {count}

en: Total release groups found: {count}
fi: Julkaisuryhmiä löytyi yhteensä: {count}

en: Total release groups: {count}
fi: Julkaisuryhmiä yhteensä: {count}

en: Total releases found: {count}
fi: Julkaisuja löytyi yhteensä: {count}

en: Total releases: {count}
fi: Julkaisuja yhteensä: {count}

en: Total series found: {count}
fi: Sarjoja löytyi yhteensä: {count}

en: Total tracks:
fi: Kappaleiden määrä:

en: Total works found: {count}
fi: Teoksia löytyi yhteensä: {count}

en: Track
fi: Kappale

en: Track #
fi: Kappale #

en: Track Not Found
fi: Kappaleita ei löytynyt

en: Track Parser
fi: Kappaleiden jäsennin

en: Track Relationships
fi: Kappaleen yhteydet

en: Track count:
fi: Kappaleiden määrä:

en: Track details:
fi: Kappaleen lisätiedot:

en: Track length:
fi: Kappaleen kesto

en: Track lengths:
fi: Kappaleiden kestot:

en: Track number:
fi: Kappaleen numero:

en: Track {n}:
fi: Kappale {n}:

en: Track:
fi: Kappale:

en: Tracklist
fi: Kappalelista

en: Tracklist:
fi: Kappalelista:

en: Tracks
fi: Kappaleet

en: Tracks whose names include their sequence numbers
fi: Kappaleet, joiden nimet sisältävät niiden järjestysnumeroita

en: Tracks:
fi: Kappaleet:

en: Transclude WikiDocs
fi: Sisällytä WikiDocsista

en: Transcluded version
fi: Sisällytetty versio

en: Transclusion Table
fi: Sisällyttämistaulukko

en: Transclusion editor
fi: Sisällyttäjä-editori

en: Transclusion editors
fi: Sisällyttäjä-editorit

en: Transclusion editors are users who add and maintain entries in the {uri|WikiDocs} transclusion table.
fi: Sisällyttäjä-editorit ovat käyttäjiä, jotka lisäävät ja ylläpitävät merkintöjä {uri|WikiDocsin} sisällyttämistaulukkoon.

en: Translated/Transliterated Pseudo-Releases not linked to an original version
fi: Käännetyt/translitteroidut valejulkaisut, joita ei ole linkitetty alkuperäiseen versioon

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Type: {type}, status: {status}
fi: Tyyppi: {type}, tila: {status}

en: Types:
fi: Tyypit:

en: URL Details
fi: Lisätietoja URL-osoitteesta

en: URL Information
fi: Tietoja URL-osoitteesta

en: URL Not Found
fi: URL-osoitetta ei löydy

en: URLs
fi: URL-osoitteet

en: URLs with deprecated relationships
fi: URL-osoitteet, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Unable to parse the tracklist you entered.
fi: Annettua kappalelistaa ei voida jäsentää.

en: Unauthorized Request
fi: Valtuuttamaton pyyntö

en: Unclassified instrument
fi: Määrittelemätön soitin

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unlink
fi: Poista

en: Unlinked Pseudo-Releases
fi: Linkittämättömät valejulkaisut

en: Unspecified type
fi: Määrittelemätön tyyppi

en: Unsubscribe
fi: Lopeta seuraaminen

en: Untrusted
fi: Epäluotettava

en: Up to {n}
fi: Enintään {n}

en: Update
fi: Päivitä

en: Update Page
fi: Päivitä sivu

en: Update Tags
fi: Päivitä luokitukset

en: Update artist credits to use the new artist's name
fi: Päivitä artistin tekijätiedot käyttämään uuden artistin nimeä

en: Update collection
fi: Päivitä kokoelma

en: Uploading image...
fi: Lähetetään kuvaa...

en: Uppercase roman numerals
fi: Roomalaiset numerot isoin kirjaimin

en: Usage Count
fi: Käyttökerrat

en: Use beta site
fi: Käytä beta-sivustoa

en: Use our <strong>XML web service</strong> or <strong>development libraries</strong> to create your own MusicBrainz-enabled applications.
fi: Käytä <strong>XML-verkkopalveluamme</strong> tai <strong>sovelluskirjastojamme</strong> luodaksesi omia MusicBrainz-palvelua hyödyntäviä sovelluksia.

en: Use the following fields to search for a CD stub.
fi: Käytä seuraavia kenttiä etsiäksesi CD-tynkiä.

en: Use the following fields to search for a FreeDB entry.
fi: Käytä seuraavia kenttiä etsiäksesi FreeDB-palvelusta.

en: Use the following fields to search for an existing tracklist.
fi: Käytä seuraavia kenttiä etsiäksesi tietokannasta jo löytyviä kappalelistoja.

en: Use track artists
fi: Käytä kappaleiden artisteja

en: Use track lengths
fi: Käytä kappaleiden kestoja

en: Use track numbers
fi: Käytä kappalenumeroita

en: Use track titles
fi: Käytä kappaleiden nimiä

en: Use {doc|advanced query syntax}
fi: Käytä {doc|kehittyneempää hakusyntaksia}

en: User accounts must be more than 2 weeks old, have a confirmed email address, and more than 10 accepted edits in order to vote on others' edits.
fi: Käyttäjätunnuksen tulee olla vähintään kaksi viikkoa vanha, sen sähköpostiosoite on oltava vahvistettu, sekä käyttäjältä tulee löytyä 10 hyväksyttyä muokkausta, jotta hän voi äänestää muiden muokkauksista.

en: User name:
fi: Käyttäjänimi:

en: User permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: User type:
fi: Käyttäjätyyppi:

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Using this merge strategy, all mediums from all releases will be used. You may specify the new order of mediums. The order does not have to be continuous, but all medium positions must be positive, and multiple mediums cannot be in the same position
fi: Tällä sulauttamismenetelmällä kaikkien julkaisujen kaikkia tallenteita käytetään. Voit määrittää tallenteille uuden järjestyksen. Järjestyksen ei tarvitse olla jatkuva, mutta kaikkien tallenteiden paikkojen tulee olla positiivisia, eikä useampi tallenne voi olla samassa paikassa.

en: Validating file...
fi: Varmistetaan tiedostoa...

en: Various Artists
fi: Eri esittäjiä

en: Version History
fi: Versiohistoria

en: Version:
fi: Versio:

en: Video by {artist}
fi: Video artistilta {artist}

en: Video “{name}” by {artist}
fi: Video “{name}” artistilta {artist}

en: View all ratings
fi: katso kaikki arvostelut

en: View all relationships
fi: Näytä kaikki yhteydet

en: View annotation history
fi: Näytä lisätietokentän muutoshistoria

en: View annotation history.
fi: Näytä lisätietokentän muutoshistoria.

en: View details
fi: Näytä lisätiedot

en: View on wiki
fi: Näytä wikissä

en: View the human-readable rendering instead.
fi: Näytä ihmisille luettava esitystapa sen sijaan.

en: View this version
fi: Näytä tämä versio

en: View transclusion history
fi: Näytä sisällyttämishistoria

en: Vote
fi: Ääni

en: Vote NO
fi: Äänestä EI

en: Vote YES
fi: Äänestä KYLLÄ

en: Vote on Edits
fi: Äänestä muokkauksista

en: Vote tally:
fi: Äänestystulos:

en: Voted down
fi: Kumotut

en: Voter
fi: Äänestäjä

en: Votes
fi: Äänet

en: Votes ({view_url|view})
fi: Äänet ({view_url|näytä})

en: Votes against
fi: Äänet vastaan

en: Votes against:
fi: Äänet vastaan:

en: Votes by {name}
fi: Käyttäjän {name} äänet

en: Votes cast
fi: Annetut äänet

en: Votes for
fi: Äänet puolesta

en: Votes for/against:
fi: Äänet puolesta ja vastaan:

en: Votes for:
fi: Äänet puolesta:

en: Voting
fi: Äänestys

en: Voting FAQ
fi: UKK äänestämisestä

en: Voting is closed.
fi: Äänestys on suljettu.

en: Voting is not yet open. If you would like to support this candidate, you can second their nomination. If you do not support this candidate, please note that you cannot cast a "No" vote (or abstain) until two seconders have been found.
fi: Äänestys ei ole vielä avoinna. Jos haluat tukea tätä ehdokasta, voit kannattaa hänen ehdokkuuttaan. Jos et haluat tukea tätä ehdokasta, huomaa ettet voi äänestää "Ei" (tai tyhjää) ennen kuin kaksi tukijaa on löytynyt.

en: Voting period (days)
fi: Äänestysaika (päivinä)

en: Warning! "1990-10-25" is the bogus date that Amazon gives to all releases for which they don't know the actual date. <b>Please use this date only if you're certain this date is correct!</b>
fi: Varoitus! "1990-10-25" on valepäiväys, jonka Amazon antaa kaikille julkaisuille joille ei tiedetä varsinaista julkaisupäivää. <b>Käytä tätä päiväystä vain jos olet varma päiväyksen oikeellisuudesta!</b>

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Watched Artists
fi: Seuratut artistit

en: We are sorry, but data for this report is not available right now.
fi: Tämän raportin tiedot eivät ole juuri nyt saatavilla.

en: We are unable to display history for this cover art.
fi: Tämän kansitaiteen aiempaa tilannetta ei voida esittää.

en: We are unable to display history for this cover art. For a current listing of cover art, please see the {coverart|release's cover art page}.
fi: Tämän kansitaiteen aiempaa tilannetta ei voida esittää. Tämänhetkisen listan kansitaiteesta saa {coverart|julkaisun kansitaidesivulta}.

en: We do not currently have any cover art for {release}.
fi: Kansitaidetta ei julkaisulle {release}.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, please see the instructions below.
fi: Alapuolella on listattuna levyt, jotka täsmäsivät hakuun. Jos yksikään näistä ei ole se julkaisu jota haet, katso alhaalta lisää ohjeita.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, you may search using the form below in order to attach this disc to another MusicBrainz release.
fi: Alapuolella on listattuna levyt, jotka täsmäsivät hakuun. Jos yksikään näistä ei ole se julkaisu jota haet, voit etsiä alapuolella olevalla lomakkeella yhdistääksesi levyn tunnisteen johonkin muuhun MusicBrainzin julkaisuun.

en: We found the following artists with very similar names:
fi: Löytyi artisteja, joilla hyvin samankaltainen nimi:

en: We found the following labels with very similar names:
fi: Löytyi levymerkkejä, joilla hyvin samankaltainen nimi:

en: We found the following places with very similar names:
fi: Löytyi paikkoja, joilla hyvin samankaltainen nimi:

en: We found the following series with very similar names:
fi: Löytyi sarjoja, joilla hyvin samankaltainen nimi:

en: We have not received a donation from you recently. If you have just made a PayPal donation, then we have not received a notification from PayPal yet. Please wait a few minutes and reload this page to check again.
fi: Emme ole saaneet sinulta lahjoitusta viime aikoina. Jos olet juuri lahjoittanut PayPalin kautta, siitä ei ole tullut vielä ilmoitusta. Odota muutama minuutti ja lataa tämä sivu uudelleen tarkistaaksesi tilanteen.

en: We have sent you a verification email to <code>{email}</code>. Please check your mailbox and click on the link in the email to verify the new email address.
fi: Vahvistussähköposti lähetettiin osoitteeseen <code>{email}</code>. Tarkista sähköpostisi ja seuraa viestistä löytyvää linkkiä vahvistaaksesi uuden sähköpostiosoitteen.

en: We used DiscID <code>{discid}</code> to look up this information.
fi: Tiedonhakuun käytettiin DiscID:tä <code>{discid}</code>.

en: We will use your birth date to display your age in years on your profile page.
fi: Syntymäaikaasi käytetään näyttämään ikäsi vuosina profiilisivullasi.

en: We're terribly sorry for this problem. Please wait a few minutes and repeat your request &#x2014; the problem may go away.
fi: Olemme pahoillamme tästä virhetilanteesta. Kokeile muutaman minuutin kuluttua uudelleen &#x2014; ongelma saattaa korjaantua itsekseen.

en: We've sent you information about your MusicBrainz account. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
fi: Olemme lähettäneet sinulle tietoja MusicBrainz käyttäjätunnuksestasi. Jos et vastaanota tätä sähköpostia tai sisäänkirjautumisongelmat jatkuvat, voit {link|ottaa meihin yhteyttä}.

en: We've sent you instructions on how to reset your password. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
fi: Sinulle on lähetty ohjeet salasanasi vaihtamiseksi. Jos et saa sähköpostiviestiä, tai sinulla on vielä kirjautumisongelmia, {link|ota yhteyttä}.

en: Web Application
fi: Verkkosovellus

en: Website:
fi: Kotisivu:

en: Welcome to MusicBrainz!
fi: Tervetuloa MusicBrainziin!

en: When I add a note to an edit, mail me all future notes for that edit.
fi: Kun lisään muokkausmerkinnän, ilmoita sähköpostitse kaikista tulevista merkinnöistä muokkaukseen.

en: When I vote on an edit, mail me all future notes for that edit.
fi: Äänestettyäni muokkauksesta, ilmoita sähköpostitse kaikista tulevista merkinnöistä muokkaukseen.

en: When you are ready to merge these, just click the Merge button. You may still add more to this merge queue by simply browsing to the entities page and following the merge link.
fi: Kun olet valmis sulauttamaan nämä, paina Sulauta-nappulaa. Voit yhä lisätä tähän jonoon enemmän kohteita menemällä niiden sivuille ja seuraamalla sulauta-linkkiä.

en: Wiki Transcluder
fi: Wikin sisällyttäjä

en: Wiki version
fi: Wiki-versio

en: Wikipedia content provided under the terms of the {license_link|Creative Commons BY-SA license}
fi: Wikipedian sisältö annettu käyttöön {license_link|Creative Commons BY-SA lisenssillä}

en: Work
fi: Teos

en: Work Attributes
fi: Teoksen määritteet

en: Work Details
fi: Lisätietoja teoksesta

en: Work Not Found
fi: Teosta ei löytynyt

en: Work Type:
fi: Teoksen tyyppi:

en: Work annotations
fi: Teosten lisätietokenttiä

en: Work information
fi: Teoksen tiedot

en: Work ratings
fi: Teoksien arvostelut

en: Work type:
fi: Teoksen tyyppi:

en: Work:
fi: Teos:

en: Works
fi: Teokset

en: Works with annotations
fi: Teokset, joilla lisätietokenttä

en: Works with deprecated relationships
fi: Teokset, joilla vanhentuneita yhteyksiä

en: Works with possible duplicate relationships
fi: Teokset, joilla mahdollisesti yhteyksien kaksoiskappaleita

en: Writers
fi: Tekijät

en: Writers:
fi: Tekijät:

en: XML Web Service
fi: XML-verkkopalvelu

en: YYYY
fi: VVVV

en: Year
fi: Vuosi

en: Year:
fi: Vuosi:

en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: vote]
en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes vote count
fi: Kyllä-äänien määrä

en: Yes, I am sure
fi: Kyllä, olen varma

en: Yes, I still want to create a new artist.
fi: Kyllä, haluan yhä luoda uuden artistin.

en: Yes, I still want to create a new label.
fi: Kyllä, haluan yhä luoda uuden levymerkin.

en: Yes, I still want to create a new place.
fi: Kyllä, haluan yhä luoda uuden paikan.

en: Yes, I still want to create a new series.
fi: Kyllä, haluan yhä luoda uuden sarjan.

en: Yes, I'm sure
fi: Kyllä, olen varma

en: You are about to add an ISRC to this recording. The ISRC must be entered in standard <code>CCXXXYYNNNNN</code> format:
fi: Olet lisäämässä ISRC-koodia tälle äänitteelle. ISRC-koodi tulee syöttää muodossa <code>CCXXXYYNNNNN</code>:

en: You are about to add an ISWC to this work. The ISWC must be entered in standard <code>T-DDD.DDD.DDD-C</code> format:
fi: Olet lisäämässä ISWC-koodia tälle teokselle. ISWC-koodi tulee syöttää muodossa <code>T-DDD.DDD.DDD-C</code>:

en: You are about to enter an edit that will change the durations of tracks to match that of the below disc ID.
fi: Tämä muokkaus tulee muuttamaan kappaleiden kestot vastaamaan alla olevan levyn tunnisteen kestoja:

en: You are about to merge the following areas into a single area. Please select the area which you would like other areas to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia alueita yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following artists into a single artist. Please select the artist which you would like other artists to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia artisteja yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following instruments into a single instrument. Please select the instrument which you would like other instruments to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia soittimia yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following labels into a single label. Please select the label which you would like other labels to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia levymerkkejä yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following places into a single place. Please select the place which you would like other places to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia paikkoja yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following recordings into a single recording. Please select the recording which you would like other recordings to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia äänitteitä yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following release groups into a single release group. Please select the release group which you would like other release groups to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia julkaisuryhmiä yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following releases into a single release. Please select the release which you would like the other releases to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia julkaisuja yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following series into a single series. Please select the series which you would like other series to be merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia sarjoja yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are about to merge the following works into a single work. Please select the work that you would like the other works merged into:
fi: Olet sulauttamassa seuraavia teoksia yhdeksi. Valitse se, johon muut tulisi sulauttaa:

en: You are currently subscribed. {unsub|Unsubscribe}?
fi: Seuraat muutoksia. {unsub|Lopeta seuraaminen}?

en: You are currently watching the following artists for new releases.
fi: Seuraat seuraavien artistien uusia julkaisuja.

en: You are not currently able to add notes to this edit. ({url|Details})
fi: Et voi lisätä tällä hetkellä merkintöjä tähän muokkaukseen. ({url|Tietoja})

en: You are not currently able to vote on this edit. ({url|Details})
fi: Et voi tällä hetkellä äänestää tästä muokkauksesta. ({url|Lisätietoja})

en: You are not currently subscribed. {sub|Subscribe}?
fi: Et seuraa muutoksia. {sub|Aloita seuraaminen}?

en: You are not currently watching any artists for new releases.
fi: Et seuraa yhdenkään artistin uusia julkaisuja.

en: You are subscribed to {n} private collection. | You are subscribed to {n} private collections.
fi[0]: Seuraat {n} yksityistä kokoelmaa.
fi[1]: Seuraat {n} yksityistä kokoelmaa.

en: You are viewing releases by {artist}.
fi: Katsot artistin {artist} julkaisuja.

en: You can enter the data from the CD as it appears on the CD itself and not worry about becoming a part of MusicBrainz. CDs entered in this method will still be available to client programs. However, it won't be included in the main MusicBrainz database until an editor decides to take your submitted information, ensures it meets our standards and inserts it into the main database.
fi: Voit lisätä tiedot CD-levyltä aivan kuten ne CD-levyllä ovat, eikä sinun tarvitse miettiä liittyväsi MusicBrainziin. Tällä tavalla lisätyt CD-levyt ovat myös asiakasohjelmien käytettävissä. Niitä ei kuitenkaan oteta MusicBrainzin päätietokantaan, ennen kuin joku editori päättää ottaa käyttöön lähettämäsi tiedot, ja varmistaa, että ne täyttävät vaatimukset ja syöttää sen päätietokantaan.

en: You can pick the level you prefer here: your country, region or city. Be as specific as you want to!
fi: Valitse haluamasi tarkkuus: maa, alue, kaupunki. Määrittele niin tarkasti kuin haluat!

en: You cannot add a CD stub while logged in to MusicBrainz. Please {add_rel|add a new release instead}.
fi: Et voi lisätä CD-tynkää ollessasi kirjautunut sisään MusicBrainziin. {add_rel|Lisää uusi julkaisu sen sijaan}.

en: You cannot remove the relationship attribute "{type}" as it is still in use by other relationships.
fi: Yhteyden määritettä "{type}" ei voida poistaa, sillä se on vielä muiden yhteyksien käytössä.

en: You cannot use the same country more than once.
fi: Et voi käyttää samaa maata useammin kuin kerran.

en: You cannot vote for this candidate, because you are not an auto-editor.
fi: Et voit äänestää tätä ehdokasta, sillä et ole auto-editori.

en: You cannot vote for this candidate, because you proposed / seconded them.
fi: Et voi äänestää tätä ehdokasta, sillä ehdotit tai kannatit häntä.

en: You currently have the following entities selected for merging:
fi: Olet valinnut seuraavat kohteet sulauttamista varten:

en: You do not have any registered applications.
fi: Sinulla ei ole yhtään rekisteröityä sovellusta.

en: You have granted access to {app}. Next, return to {app} and copy this token to complete the authorization process:
fi: Olet myöntänyt ohjelmalle {app} käyttöoikeudet. Seuraavaksi, palaa ohjemaan {app} ja käytä tätä vuoromerkkiä viimeistelläksesi valtuutuksen:

en: You have no collections!
fi: Sinulla ei ole kokoelmia!

en: You have no collections.
fi: Sinulla ei ole kokoelmia

en: You have not authorized any applications.
fi: Et ole valtuuttanut yhtäkään ohjelmaa.

en: You have used the {valink|Various Artists} special purpose artist on this recording.
fi: Olet käyttänyt {valink|eri esittäjiä} erityiskäyttöön tarkoitettua artistia tällä äänitteellä.

en: You haven't added any media yet. Click on the "Add Disc" button below to add one.
fi: Et ole vielä lisännyt yhtään tallennetta. Klikkaa "Lisää levy" -nappulaa alhaalla lisätäksesi yhden.

en: You haven‘t entered a complete artist credit.
fi: Et ole lisännyt valmista kirjoitusasua.

en: You haven’t made any changes!
fi: Et ole tehnyt muutoksia!

en: You haven’t selected a label for “{name}”.
fi: Et ole valinnut levymerkkiä kohteelle “{name}”.

en: You may enter an edit note while cancelling this edit. This can be useful to point editors to another edit.
fi: Voit lisätä muokkausmerkinnän peruuttaessasi tämän muokkauksen. Tämä voi olla hyödyllistä jos haluat ohjata muut editorit toiseen muokkaukseen.

en: You may not edit special purpose artists
fi: Et voi muokata erityistarkoituksellista artistia

en: You must be logged in to vote on edits
fi: Sinun tulee olla sisäänkirjautunut äänestääksesi muokkauksista.

en: You must enter a title and select an artist for every track.
fi: Sinun täytyy lisätä nimi ja valita artisti jokaiselle kappaleelle.

en: You must first {url|add and verify your email address} before being able to edit or add anything to the database.
fi: Sinun tulee ensin {url|lisätä ja vahtistaa sähköpostiosoitteesi} muokataksesi tai lisätäksesi jotakin tietokantaan.

en: You must provide a working email address if you wish to contribute to the database.
fi: Sinun tulee antaa toimiva sähköpostiosoite, mikäli haluat osallistua tietokannan toimintaan.

en: You must select an existing release group.
fi: Sinun täytyy valita olemassa oleva julkaisuryhmä.

en: You need to be certain that this disc ID was added to this release erroneously, since a release can have multiple valid disc IDs, and each disc ID can belong to more than one release. For more in-depth information about this topic, please see our {doc|CD submission guide}.
fi: Sinun tulee olla täysin varma että tämä levyn tunniste lisättiin tähän julkaisuun virheellisesti, sillä julkaisulla voi olla useita kelvollisia levyn tunnisteita ja kukin levyn tunniste voi kuulua useampaan kuin yhteen julkaisuun. Tarkempaa lisätietoa aiheesta löydät oppaasta {doc|CD-levyn lisäämisen}

en: You need to be logged in to view this page.
fi: Sinun tulee sisäänkirjautua nähdeksesi tämän sivun.

en: You selected {area}.
fi: Valitsit alueen {area}.

en: You selected {label}.
fi: Valitsit levymerkin {label}.

en: You selected {releasegroup}.
fi: Valitsit julkaisuryhmän {releasegroup}.

en: You will never be nagged again!
fi: Et saa koskaan enää muistutuksia!

en: You will not be nagged for another {days} days.
fi: Et saa muistutuksia seuraaviin {days} päivään.

en: You're removing the alias <em>{alias}</em>.
fi: Olet poistamassa aliaksen <em>{alias}</em>.

en: Your email has been successfully sent! Click {link|here} to continue to {user}'s profile.
fi: Sähköpostisi on lähetetty onnistuneesti! Klikkaa {link|tästä} jatkaaksesi käyttäjän {user} profiiliin.

en: Your homepage and biography will not show until you have confirmed your email.
fi: Kotisivusi ja elämänkertasi eivät näy ennen kuin sähköpostiosoitteesi on varmistettu.

en: Your password has been reset.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: Your preferences have been saved. Click {link|here} to continue to your user page.
fi: Asetuksesi on tallennettu. Klikkaa {link|tästä} jatkaaksesi käyttäjäsivullesi.

en: Your profile has been updated.
fi: Profiilisi on päivitetty.

en: Your search query was deemed invalid by our ruthless search server.
fi: Säälimätön hakupalvelimemme totesi hakusi kelvottomaksi

en: Your username will be publicly visible.
fi: Käyttäjänimesi on julkisesti esillä.

en: You’ve seeded some Disc IDs that aren’t matched to any medium. If this is wrong, use the “Attach Disc ID” options below.
fi: Alustuksessa syötettiin levyjen tunnisteita, jotka eivät ole yhteensovitettuina yhteenkään tallenteeseen. Mikäli tämä on väärin, käytä alla olevia "Liitä levyn tunniste"-valintoja.

en: You’ve used the {valink|Various Artists} special purpose artist on some tracks below. {valink|Various Artists} should very rarely be used on tracks; please make sure the artists have been entered correctly.
fi: Olet käyttänyt {valink|Eri esittäjiä} erityiskäyttöön tarkoitettua artistia allaolevissa kappaleissa. {valinks|Eri esittäjiä} käytetään erittäin harvoin kappaleissa. Varmista artistien olevan oikein.

en: [removed]
fi: [poistettu]

en: [unknown]
fi: [tuntematon]

en: after
fi: jälkeen

en: aged {num}
fi: {num} vuotiaana

en: all
fi: kaikkiin

en: any
fi: mihin tahansa

en: appears on:
fi: julkaisulla:

en: areas
fi: alueet

en: artists
fi: artistit

en: auto-edits
fi: automaattiset muokkaukset

en: automatically applied
fi: automaattisesti hyväksytty

en: before
fi: ennen

en: between
fi: välillä

en: bot
fi: botti

en: by
fi: artistilta

en: by {artist}
fi: artistilta {artist}

en: credited as
fi: nimellä

en: diff
fi: vertaa

en: do not match
fi: eivät täsmää

en: editors
fi: käyttäjät

en: edits
fi: muokkaukset

en: end date
fi: päättymisajankohta

en: ended
fi: päättynyt

en: entity0 cardinality:
fi: entiteetti0 kardinaliteetti:

en: entity1 cardinality:
fi: entiteetti1 kardinaliteetti:

en: from {begin_date} until {end_date}
fi: {begin_date} alkaen {end_date} asti

en: from {date} to ????
fi: {date} alkaen ???? asti

en: from {date} to present
fi: {date} alkaen nykyhetkeen asti

en: fully loaded
fi: täysin kuormitettu

en: help
fi: apua

en: hide tracklist
fi: piilota kappalelista

en: historical
fi: historiallinen

en: historical, until {end}
fi: historiallinen, {end} saakka

en: historical, {begin}-{end}
fi: historiallinen, {begin}-{end}

en: import
fi: tuo

en: in {date}
fi: {date} aikana

en: in {parent_areas}
fi: {parent_areas}

en: info
fi: tiedot

en: instruments
fi: soittimet

en: is
fi: on

en: is after
fi: on jälkeen

en: is before
fi: on ennen

en: is between
fi: on välissä

en: is in my subscriptions
fi: on seuraamissani kohteissa

en: is less than
fi: on vähemmän kuin

en: is more than
fi: on enemmän kuin

en: is not
fi: ei ole

en: labels
fi: levymerkit

en: limited user
fi: rajoitetut käyttöoikeudet

en: link
fi: linkki

en: match
fi: täsmäävät

en: more
fi: lisää

en: more...
fi: lisää...

en: newest first
fi: uusin ensin

en: nominate for auto-editor
fi: ehdota auto-editoriksi

en: non-auto-edits
fi: ei-automaattiset muokkaukset

en: none
fi: ei mitään

en: oldest first
fi: vanhin ensin

en: on
fi: päivänä

en: on {date}
fi: päivänä {date}

en: or drop files here
fi: tai pudota tiedostot tähän

en: original
fi: alkuperäinen

en: places
fi: paikat

en: plus {n} other anonymous user | Plus {n} other anonymous users
fi[0]: lisäksi {n} muu anonyymi käyttäjä
fi[1]: lisäksi {n} muuta anonyymiä käyttäjää

en: plus {n} other private collection | plus {n} other private collections
fi[0]: lisäksi {n} muu yksityinen kokoelma
fi[1]: lisäksi {n} muuta yksityistä kokoelmaa

en: preview:
fi: esikatselu:

en: primary for {locale}
fi: ensisijainen lokaalille {locale}

en: randomly
fi: satunnaisesti

en: raw edit data
fi: Muokkauksen tietokonekielinen muoto

en: recording
fi: äänite

en: recordings
fi: äänitteet

en: release groups
fi: julkaisuryhmät

en: releases
fi: julkaisut

en: resend verification email
fi: uudelleenlähetä vahvistussähköposti

en: search
fi: etsi

en: see all ratings
fi: katso kaikki arvostelut

en: see all versions of this release, {count} available | see all versions of this release, {count} available
fi[0]: katso kaikki versiot julkaisusta, {count} versio saatavilla
fi[1]: katso kaikki versiot julkaisusta, {count} versiota saatavilla

en: send email
fi: lähetä sähköposti

[ctx: plural]
en: series
fi: sarja

en: show tracklist
fi: näytä kappalelista

en: start date
fi: aloitusajankohta

en: subscribe
fi: Seuraa muutoksia

en: tab or 4 spaces and: * bullets; 1., a., A., i., I. numbered items; spaces alone indent
fi: sarkain tai neljä välilyöntiä ja *; 1., a., A., i., I. merkityt listat;  spaces alone indent

en: track
fi: kappale

en: track {tracks} | tracks {tracks}
fi[0]: {tracks} kappale
fi[1]: kappaleet {tracks}

en: tracks
fi: kappaleet

en: unsubscribe
fi: Lopeta muutosten seuraaminen

en: until {date}
fi: kunnes {date}

en: view all aliases
fi: Näytä kaikki aliakset

en: works
fi: teokset:

en: {about|More Information} &#x2014; {faq|FAQs} &#x2014; {contact|Contact Us}
fi: {about|Lisätietoja} &#x2014; {faq|Usein Kysytyt Kysymykset} &#x2014; {contact|Ota yhteyttä}

en: {almost_last_list_item} and {last_list_item}
fi: {almost_last_list_item} ja {last_list_item}

en: {app} is requesting permission to:
fi: {app} pyytää lupaa:

en: {artist} as {name}
fi: {artist} nimellä {name}

en: {artist} has no releases which have only {n} track. | {artist} has no releases which have {n} tracks.
fi[0]: Artistilla {artist} ei ole julkaisuja, joilla on vain {n} kappale.
fi[1]: Artistilla {artist} ei ole julkaisuja, joilla on vain {n} kappaletta.

en: {collection} by {owner}
fi: Käyttäjän {owner} kokoelma {collection}

en: {count} ({url|view list})
fi: {count} ({url|näytä lista})

en: {count} ({view_url|view})
fi: {count} ({view_url|näytä})

en: {count} private rating not listed. | {count} private ratings not listed.
fi[0]: {count} yksityinen arvostelu ei listattu.
fi[1]: {count} yksityistä arvostelu ei listattu.

en: {doc|Auto-Editor}
fi: {doc|Auto-editori}

en: {doc|Disc ID}:
fi: {doc|Levyn tunniste}:

en: {doc|Learn more}
fi: {doc|Lue lisää}

en: {doc|Location Editor}
fi: {doc|Paikka-editori}

en: {doc|Relationship Editor}
fi: {doc|Yhteys-editori}

en: {doc|Transclusion Editor}
fi: {doc|Sisällyttäjä-editori}

en: {editor} is subscribed to {n} private collection. | {editor} is subscribed to {n} private collections.
fi[0]: {editor} seuraa {n} yksityistä kokoelmaa.
fi[1]: {editor} seuraa {n} yksityistä kokoelmaa.

en: {editor} is subscribed to:
fi: {editor} seuraa:

en: {edit} has received one or more "no" votes, you must leave an edit note before you can approve it.
fi: {edit} on saanut yhden tai useamman ei-äänen. Sinun tulee jättää muokkausmerkintä ennen kuin voit hyväksyä sen.

en: {entity_type} by {artist}
fi: {entity_type} artistilta {artist}

en: {entity} by {artist}
fi: {entity} artistilta {artist}

en: {entity} has no aliases.
fi: Kokonaisuudelle {entity} ei ole luotu aliaksia.

en: {format} {position} {name} on {release} by {artist}
fi: {format} {position} {name} julkaisussa {release} artistilta {artist}

en: {link} has no ratings.
fi: Kohdetta {link} ei ole arvosteltu.

en: {link} has no relationships.
fi: Ei yhteyksiä kohteelle {link}.

en: {mbid|<abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr>}:
fi: {mbid|<abbr title="MusicBrainz-tunniste">MBID</abbr>}:

en: {num} artist | {num} artists
fi[0]: {num} artisti
fi[1]: {num} artistia

en: {num} artist found | {num} artists found
fi[0]: {num} artisti löytyi
fi[1]: {num} artistia löytyi

en: {num} collection | {num} collections
fi[0]: {num} kokoelma
fi[1]: {num} kokoelmaa

en: {num} day | {num} days
fi[0]: {num} päivässä
fi[1]: {num} päivässä

en: {num} day ago | {num} days ago
fi[0]: {num} päivä sitten
fi[1]: {num} päivää sitten

en: {num} editor | {num} editors
fi[0]: {num} editori
fi[1]: {num} käyttäjää

en: {num} label | {num} labels
fi[0]: {num} levymerkki
fi[1]: {num} levymerkkiä

en: {num} label found | {num} labels found
fi[0]: {num} levymerkki löytyi
fi[1]: {num} levymerkkiä löytyi

en: {num} month | {num} months
fi[0]: {num} kuukausi
fi[1]: {num} kuukautta

en: {num} month ago | {num} months ago
fi[0]: {num} kuukausi sitten
fi[1]: {num} kuukautta sitten

en: {num} place found | {num} places found
fi[0]: {num} paikka löytyi
fi[1]: {num} paikkaa löytyi

en: {num} recording found | {num} recordings found
fi[0]: {num} äänite löytyi
fi[1]: {num} äänitettä löytyi

en: {num} release found | {num} releases found
fi[0]: {num} julkaisu löytyi
fi[1]: {num} julkaisua löytyi

en: {num} release found matching your query. | {num} release found matching your query.
fi[0]: {num} julkaisu vastasi kyselyäsi
fi[1]: {num} julkaisua vastasi kyselyäsi

en: {num} release group found | {num} release groups found
fi[0]: {num} julkaisuryhmä löytynyt
fi[1]: {num} julkaisuryhmää löytynyt

en: {num} series | {num} series
fi[0]: {num} sarja
fi[1]: {num} sarjaa

en: {num} work found | {num} works found
fi[0]: {num} teos löytyi
fi[1]: {num} teosta löytyi

en: {num} year | {num} years
fi[0]: {num} vuosi
fi[1]: {num} vuotta

en: {num} year ago | {num} years ago
fi[0]: {num} vuosi sitten
fi[1]: {num} vuotta sitten

en: {percentage}%
fi: {percentage} %

en: {place} in {area}
fi: {place} sijaitsee alueella {area}

en: {relationship_documentation_url|Documentation}
fi: {relationship_documentation_url|Dokumentaatio}

en: {release} by {artist}
fi: {release} artistilta {artist}

en: {release} has been added to {num} collection: | {release} has been added to {num} collections:
fi[0]: {release} on lisätty {num} kokoelmaan:
fi[1]: {release} on lisätty {num} kokoelmaan:

en: {release} has not been added to any collections.
fi: Julkaisua {release} ei ole lisätty yhteenkään kokoelmaan.

en: {type0}-{type1} Relationship Types
fi: {type0}-{type1} yhteystyypit

en: {type0}-{type1} relationship types
fi: {type0}-{type1} yhteystyypit

en: {uri|Delete my account}
fi: {uri|Poista käyttäjätilini}

en: {uri|Return to musicbrainz.org}.
fi: {uri|Palaa musicbrainz.org -sivulle}.

en: {user} has no public collections.
fi: Käyttäjällä {user} ei ole julkisia kokoelmia.

en: {user} has not rated anything.
fi: {user} ei ole arvostellut mitään.

en: {user} has not tagged anything with '{tag}'.
fi: {user} ei ole luokitellut mitään luokituksella "{tag}".

en: {user} has not tagged anything.
fi: {user} ei ole luokitellut mitään.

en: {valink|Various Artists} should very rarely be used on recordings, make sure that the artist has been entered correctly.
fi: {valink|Eri esittäjiä} käytetään erittäin harvoin äänitteissä. Varmista artistin olevan oikein.

en: {yes} yes : {no} no
fi: {yes} kyllä : {no} ei

en: « Previous
fi: « Aiempi

en: This beta test server allows testing of new features with the live database.
fi: Tämä betatestaus-palvelin mahdollistaa uusien ominaisuuksien testaamisen live-tietokannalla.

en: '{id}' is not a valid MusicBrainz ID
fi: '{id}' ei ole kelvollinen MusicBrainz-tunniste

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been automatically accepted and applied. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been automatically accepted and applied.
fi[0]: Kiitos, {num_edits} {edit_url|muokkauksesi} ({edit_ids}) on automaattisesti hyväksytty ja otettu käyttöön.
fi[1]: Kiitos, {num_edits} {edit_url|muokkaustasi} ({edit_ids}) on automaattisesti hyväksytty ja otettu käyttöön.

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been entered into the edit queue for peer review. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been entered into the edit queue for peer review.
fi[0]: Kiitos, {num_edits} {edit_url|muokkauksesi} ({edit_ids}) on lisätty muokkausjonoon muiden tarkistusta varten.
fi[1]: Kiitos, {num_edits} {edit_url|muokkaustasi} ({edit_ids}) on lisätty muokkausjonoon muiden tarkistusta varten.

en: Thank you, your {edit_url|edit} ({edit_ids}) has been entered, with {num_open_edits} in the edit queue for peer review, and the rest automatically accepted and applied. | Thank you, your {num_edits} {edit_url|edits} ({edit_ids}) have been entered, with {num_open_edits} in the edit queue for peer review, and the rest automatically accepted and applied.
fi[0]: Kiitos, {num_edits} {edit_url|muokkauksesi} ({edit_ids}) on saapunut, joista {num_open_edits} on lisätty muokkausjonoon muiden tarkistusta varten ja loput automaattisesti hyväksytty ja otettu käyttöön.
fi[1]: Kiitos, {num_edits} {edit_url|muokkaustasi} ({edit_ids}) on saapunut, joista {num_open_edits} on lisätty muokkausjonoon muiden tarkistusta varten ja loput automaattisesti hyväksytty ja otettu käyttöön.

en: The user ID is missing or is in an invalid format.
fi: Käyttäjätunnus puuttuu tai se on kelpaamattomassa muodossa.

en: The email address is missing.
fi: Sähköpostiosoite puuttuu.

en: The time is missing or is in an invalid format.
fi: Aikaleima puuttuu tai se on kelpaamattomassa muodossa.

en: The verification key is missing.
fi: Vahvistusavain puuttuu.

en: The checksum is invalid, please double check your email.
fi: Tarkistussumma on väärä. Varmista, että annoit saman kuin saamassasi sähköpostissa.

en: Sorry, this email verification link has expired.
fi: Tämä sähköpostin vahvistuslinkki on vanhentunut.

en: The user with ID '{user_id}' could not be found.
fi: Käyttäjää tunnuksella "{user_id}" ei löytynyt.

en: We were unable to send login information to your email address.  Please try again,
                 however if you continue to experience difficulty contact us at support@musicbrainz.org.
fi: Kirjautumistunnuksia ei voitu toimittaa antamaasi sähköpostiosoitteeseen.  Ole hyvä ja yritä uudelleen.
                 Mikäli ongelmat jatkuvat, ota yhteyttä osoitteeseen support@musicbrainz.org.

en: There is no user with this username
fi: Käyttäjää ei löydy tällä nimellä

en: There is no user with this username and email
fi: Käyttäjää ei löydy tällä käyttäjänimellä ja sähköpostiosoitteella

en: We can't send a password reset email, because we have no email on record for this user.
fi: Salasananvaihtoviestiä ei voida lähettää, sillä käyttäjälle ei ole asetettuna sähköpostiosoitetta.

en: Missing one or more required parameters.
fi: Yksi tai useampi vaadittu parametri puuttuu.

en: Sorry, this password reset link has expired.
fi: Tämä salasananvaihtolinkki on vanhentunut.

en: There is no user with this email
fi: Käyttäjää ei löydy tällä sähköpostiosoitteella

en: Your password has been changed.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: User successfully edited.
fi: Käyttäjän muokattu onnistuneesti.

en: Banner updated. Remember that each server has its own, independent banner.
fi: Banneri päivitetty. Muista, että jokaisella palvelimella on oma, itsenäinen bannerinsa.

en: You cannot merge a special purpose artist into another artist
fi: Erityistarkoituksellista artistia ei voi sulauttaa muihin artisteihin

en: You cannot merge into Deleted Artist
fi: Poistettuun artistiin ei voi sulauttaa

en: '{id}' is not a valid election ID
fi: '{id}' ei ole kelvollinen äänestyksen tunniste

en: The required TOC parameter was invalid or not present
fi: Sisällysluettelossa vaadittu parametri oli kelpaamaton tai se puuttui

en: Please provide a medium ID
fi: Anna tallenteen ID

en: Could not find medium
fi: Tallennetta ei löydy

en: The provided CD TOC is not valid
fi: Annettu CD:n sisällysluettelo ei ole kelvollinen

en: The provided medium id is not valid
fi: Annettu tallenteen tunniste ei ole kelvollinen

en: This CDTOC is already attached to this medium
fi: Tämä CD-levyn sisällysluettelo on jo liitetty tähän tallenteeseen.

en: The selected medium cannot have disc IDs
fi: Valittu tallenne ei voi sisältää levyjen tunnisteita

en: The provided artist id is not valid
fi: Annettu artistin tunniste ei ole kelvollinen

en: Default
fi: Oletus

en: '{id}' is not a valid FreeDB ID
fi: '{id}' ei ole kelvollinen FreeDB-tunniste

en: '{types}' is not a valid pair of types for relationships.
fi: '{types}' ei ole kelvollinen pari yhteystyypeiksi.

en: This merge strategy is not applicable to the releases you have selected.
fi: Tämä sulauttamistapa ei ole mahdollinen julkaisuille, jotka ovat valittuna.

en: The annotation revision ID must be a positive integer
fi: Lisätietokentän version tunnisteen tulee olla positiivinen kokonaisluku

en: The old and new annotation ids must be unique, positive integers.
fi: Vanhan, sekä uuden lisätietokentän tunnisteiden tulee olla ainutkertaisia, positiivisia kokonaislukuja.

en: Our Redis server appears to be down; some features may not work as intended or expected.
fi: Redis-palvelimemme tuntuu olevan kaatunut. Jotkin ominaisuudet eivät välttämättä toimi niin kuin olisi tarkoitus tai odotettaa.

en: Series that have different entity types cannot be merged.
fi: Sarjoja, joiden kokonaisuudet ovat erilaisia, ei voida sulauttaa.

en: The editor {name} has no email address attached to their account.
fi: Käyttäjä {name} ei ole antanut sähköpostiosoitetta tilitietoihinsa.

en: Your message could not be sent
fi: Viestiäsi ei voitu lähettää

en: '{type}' is not an entity type that can have ratings.
fi: '{type}' ei ole kokonaisuus joka tukee arvosteluja.

en: Invalid TOC
fi: Sisällysluettelo ei ole kelvollinen

en: You must be logged in to submit edits. {url|Log in} first, and then try submitting your edits again.
fi: Sinun täytyy olla kirjautunut muokataksesi. {url|Kirjaudu sisään} ensin, ja yritä lähettää muokkauksesi sen jälkeen uudelleen.

en: Since your edit adding this object was still open, that edit has been cancelled instead of opening a new edit.
fi: Koska tämän kohteen lisää muokkauksesi oli vielä auki,  perutetaan se uuden muokkauksen sijasta.

en: No title provided
fi: Nimeä ei ole annettu

en: No artist names provided
fi: Artistien nimiä ei ole annettu

en: Not all tracks specify an artist
fi: Joillekin kappaleille ei ole määritetty artistia

en: Not all tracks have a title
fi: Joiltain kappaleilta puuttuu nimi.

en: Cannot add a CD stub with no tracks
fi: CD-tynkää, jossa ei ole kappaleita, ei voida lisätä

en: Incomplete TOC data
fi: Sisällysluettelo tiedot ovat vaillinaiset

en: Missing disc ID
fi: Levyn tunniste puuttuu

en: Disc ID does match parsed TOC
fi: Levyn tunniste ei vastaa jäsennettyä sisällysluetteloa

en: Number of submitted tracks does not match track count in TOC
fi: Lähetettyjen kappaleiden määrä ei täsmää sisällysluettelon kappalemäärään

en: Invalid barcode
fi: Kelpaamaton viivakoodi

en: There are already MusicBrainz releases with this disc ID
fi: Tällä levyn tunnisteella on jo MusicBrainz-julkaisuja

en: There is already a CD stub with this disc ID
fi: Tällä levyn tunnisteella on jo CD-tynkä

en: [No lyrics]
fi: [Ei sanoitusta]

en: {t0}-{t1} relationships
fi: {t0}-{t1} -yhteydet

en: Total
fi: Yhteensä

en: Add area alias
fi: Lisää alueen alias

en: Add area annotation
fi: Lisää aluelle lisätietoja

en: Add area
fi: Lisää alue

en: Remove area
fi: Poista alue

en: Remove area alias
fi: Poista alueen alias

en: Edit area
fi: Muokkaa aluetta

en: Edit area alias
fi: Muokkaa alueen aliasta

en: Merge areas
fi: Sulauta alueet

en: Add artist alias
fi: Lisää artistille alias

en: Add artist annotation
fi: Lisää artistille lisätietoja

en: Add artist
fi: Lisää artisti

en: Remove artist
fi: Poista artisti

en: Remove artist alias
fi: Poista artistin alias

en: Edit artist
fi: Muokkaa artistia

en: Edit artist alias
fi: Muokkaa artistin aliasta

en: Edit artist credit
fi: Muokkaa kirjoitusasua

en: Merge artists
fi: Sulauta artistit

en: Add disc ID
fi: Lisää levyn tunniste

en: Add release annotation
fi: Lisää julkaisulle lisätietoja

en: Add release events (historic)
fi: Lisää julkaisutapahtuma (historiallinen)

en: Add track (historic)
fi: Lisää kappale (historiallinen)

en: Add track
fi: Lisää kappale

en: Change artist quality (historic)
fi: Vaihda artistin laatua (historiallinen)

en: Change release group
fi: Vaihda julkaisuryhmä

en: Change track artist (historic)
fi: Vaihda kappaleen artistia (historiallinen)

en: Edit relationship (historic)
fi: Muokkaa yhteyttä (historiallinen)

en: Edit release attributes (historic)
fi: Muokkaa julkaisun määritteitä (historiallinen)

en: Edit release events (historic)
fi: Muokkaa julkaisutapahtumia (historiallinen)

en: Edit release language (historic)
fi: Muokkaa julkaisun kieltä (historiallinen)

en: Edit release name (historic)
fi: Muokkaa julkaisun nimeä (historiallinen)

en: Edit track length (historic)
fi: Muokkaa kappaleen kestoa (historiallinen)

en: Edit track name (historic)
fi: Muokkaa kappaleen nimeä (historiallinen)

en: Edit track number (historic)
fi: Muokkaa kappaleen numeroa (historiallinen)

en: Convert release to single artist (historic)
fi: Muunna julkaisu yksittäisen artistin julkaisuksi (historiallinen)

en: Merge releases
fi: Sulauta julkaisut

en: Move disc ID
fi: Siirrä levyn tunniste

en: Move release (historic)
fi: Siirrä julkaisu (historiallinen)

en: Change release group (historic)
fi: Vaihda julkaisuryhmää (historiallinen)

en: Remove disc ID
fi: Poista levyn tunniste

en: Remove label alias
fi: Poista levymerkin alias

en: Remove relationship (historic)
fi: Poista julkaisuryhmä (historiallinen)

en: Remove release
fi: Poista julkaisu

en: Remove release events (historic)
fi: Poista julkaisutapahtumia (historiallinen)

en: Remove releases (historic)
fi: Poista julkaisuja (historiallinen)

en: Convert release to multiple artists (historic)
fi: Muokkaa julkaisu usealle artistille (historiallinen)

en: Set track lengths
fi: Määritä kappaleiden kestot

en: Add instrument alias
fi: Lisää soittimelle alias

en: Add instrument annotation
fi: Lisää soittimelle lisätietoja

en: Add instrument
fi: Lisää soitin

en: Remove instrument
fi: Poista soitin

en: Remove instrument alias
fi: Poista soittimen alias

en: Edit instrument
fi: Muokkaa soitinta

en: Edit instrument alias
fi: Muokkaa soittimen aliasta

en: Merge instruments
fi: Sulauta soittimet

en: Add label alias
fi: Lisää levymerkille alias

en: Add label annotation
fi: Lisää levymerkille lisätietoja

en: Add label
fi: Lisää levymerkki

en: Remove label
fi: Poista levymerkki

en: Edit label
fi: Muokkaa levymerkki

en: Edit label alias
fi: Muokkaa levymerkin aliasta

en: Merge labels
fi: Sulauta levymerkit

en: Add medium
fi: Lisää tallennemuoto

en: Remove medium
fi: Poista tallenne

en: Edit medium
fi: Muokkaa tallennetta

en: Remove PUID
fi: Poista PUID-äänitunniste

en: Add place alias
fi: Lisää paikalle alias

en: Add place annotation
fi: Lisää paikalle lisätietoja

en: Add place
fi: Lisää paikka

en: Remove place
fi: Poista paikka

en: Remove place alias
fi: Poista paikan alias

en: Edit place
fi: Muokkaa paikkaa

en: Edit place alias
fi: Muokkaa paikan aliasta

en: Merge places
fi: Sulauta paikat

en: Add recording annotation
fi: Lisää äänitteelle lisätietoja

en: Add ISRCs
fi: Lisää ISRC-koodeja

en: Add PUIDs
fi: Lisää PUID-äänitunnisteita

en: Add standalone recording
fi: Lisää yksittäinen äänite

en: Remove recording
fi: Poista äänite

en: Edit recording
fi: Muokkaa äänitettä

en: Merge recordings
fi: Sulauta äänitteet

en: Remove ISRC
fi: Poista ISRC-koodi

en: Add relationship attribute
fi: Lisää yhteyden määrite

en: Add relationship type
fi: Lisää yhteyden tyyppi

en: Remove relationship
fi: Poista yhteys

en: Edit relationship
fi: Muokkaa yhteyttä

en: Edit relationship attribute
fi: Muokkaa yhteyden määritettä

en: Edit relationship type
fi: Muokkaa yhteyden tyyppiä

en: Remove relationship attribute
fi: Poista julkaisun määrite

en: Remove relationship type
fi: Poista yhteyden tyyppi

en: Reorder relationships
fi: Vaihda yhteyden suuntaa

en: Add cover art
fi: Lisää kansitaidetta

en: Add release label
fi: Lisää julkaisun levymerkki

en: Remove release label
fi: Poista julkaisun levymerkki

en: Edit release
fi: Muokkaa julkaisua

en: Edit release artist
fi: Muokkaa julkaisun artistia

en: Edit barcodes
fi: Muokkaa viivakoodeja

en: Edit cover art
fi: Muokkaa kansitaidetta

en: Edit release label
fi: Muokkaa julkaisun levymerkkiä

en: Remove cover art
fi: Poista kansitaidetta

en: Reorder cover art
fi: Uudelleenjärjestä kansitaide

en: Reorder mediums
fi: Uudelleenjärjestä tallenteet

en: Add release group annotation
fi: Lisää julkaisuryhmälle lisätietoja

en: Remove release group
fi: Poista julkaisuryhmä

en: Edit release group
fi: Muokkaa julkaisuryhmää

en: Add series alias
fi: Lisää sarjalle alias

en: Add series annotation
fi: Lisää sarjalle lisätietoja

en: Add series
fi: Lisää sarja

en: Remove series
fi: Poista sarja

en: Remove series alias
fi: Poista sarjan alias

en: Edit series
fi: Muokkaa sarjaa

en: Edit series alias
fi: Muokkaa sarjan aliasta

en: Merge series
fi: Sulauta sarjat

en: Applied
fi: Hyväksytty

en: Failed vote
fi: Epäonnistunut äänestys

en: Failed dependency
fi: Epäonnistunut riippuvuus

en: Failed prerequisite
fi: Epäonnistunut edellytys

en: No votes
fi: Ei-äänet

en: Wiki documentation
fi: Wikin dokumentaatio

en: Change WikiDoc
fi: Muokkaa WikiDoc:ia

en: Add work alias
fi: Lisää teokselle alias

en: Add work annotation
fi: Lisää teokselle lisätietoja

en: Add ISWCs
fi: Lisää ISWC-koodi

en: Remove work
fi: Poista teos

en: Remove work alias
fi: Poista teoksen alias

en: Edit work
fi: Muokkaa teosta

en: Edit work alias
fi: Muokkaa teoksen aliasta

en: Merge works
fi: Sulauta teokset

en: Remove ISWC
fi: Poista ISWC-koodi

en: This operator is not supported
fi: Tämä toiminto ei ole sallittu.

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 1st seconder
fi: Odottaa 1. suosittelijaa

[ctx: autoeditor election status]
en: Awaiting 2nd seconder
fi: Odottaa 2. suosittelijaa

[ctx: autoeditor election status]
en: Voting open since {date}
fi: Äänestys avoinna {date} lähtien

[ctx: autoeditor election status]
en: Accepted at {date}
fi: Hyväksytty {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Declined at {date}
fi: Ei valittu {date}

[ctx: autoeditor election status]
en: Cancelled at {date}
fi: Peruttu {date}

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 1st seconder
fi: Odottaa 1. suosittelijaa

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Awaiting 2nd seconder
fi: Odottaa 2. suosittelijaa

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Voting open
fi: Avoin äänestys

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Accepted
fi: Hyväksytty

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Declined
fi: Ei valittu

[ctx: autoeditor election status (short)]
en: Cancelled
fi: Peruttu

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: View your public account information
fi: Tarkastella sinun julkisia käyttäjätietoja

en: View your email address
fi: Näytä sähköpostiosoitteesi

en: View and modify your private tags
fi: Tarkastella ja muokata sinun yksityisiä luokituksiasi

en: View and modify your private ratings
fi: Tarkastella ja muokata sinun yksityisiä arvostelujasi

en: View and modify your private collections
fi: Tarkastella ja muokata sinun yksityisiä kokoelmiasi

en: Submit new ISRCs to the database
fi: Lähetä uudet ISRC-koodit tietokantaan

en: Submit new barcodes to the database
fi: Lähetä uudet viivakoodit tietokantaan

en: {b} and {a}
fi: {b} ja {a}

en: Filter release groups
fi: Suodata julkaisuryhmiä

en: Filter releases
fi: Suodata julkaisut

en: Filter recordings
fi: Suodata äänitteet

en: This alias can only be a primary alias if a locale is selected
fi: Tämä voi olla ensisijainen alias vain jos lokaali on valittuna

en: An area already exists with this ISO code
fi: Tällä ISO-koodilla oleva alue on jo olemassa

en: You must provide at least one track
fi: Ainakin yksi kappale vaaditaan

en: You must provide a title for track {0}
fi: Kappaleelle {0} vaaditaan nimi

en: Must be a valid barcode
fi: Täytyy olla kelvollinen viivakoodi

en: Please add an artist name for {credit}
fi: Anna artistin nimi tekijänimelle {credit}

en: Artist "{artist}" is unlinked, please select an existing artist.
                       You may need to add a new artist to MusicBrainz first.
fi: Artisti "{artist}" on linkittämätön, valitse olemassa oleva artisti.
    Voit joutua tekemään uuden artistin ensin.

en: Please add an artist name for each credit.
fi: Anna artistin nimi jokaiselle tekijänimelle.

en: Artist credit field is required
fi: Artistin tekijänimi tulee asettaa

en: These coordinates could not be parsed
fi: Näitä koordinaatteja ei voitu jäsentää

en: The end date must occur on or after the begin date
fi: Loppumisajan tulee olla sama tai myöhäisempi kuin aloitusajan

en: This is not a valid disc ID
fi: Tämä ei ole kelvollinen levyn tunniste

en: This is not a valid FreeDB ID
fi: Tämä ei ole kelvollinen FreeDB-tunniste

en: This is not a valid MBID
fi: Tämä ei ole kelvollinen MBID

en: This is not a valid ISO 3166-1 code
fi: Tämä ei ole kelvollinen ISO 3166-1-koodi.

en: This is not a valid ISO 3166-2 code
fi: Tämä ei ole kelvollinen ISO 3166-2-koodi.

en: This is not a valid ISO 3166-3 code
fi: Tämä ei ole kelvollinen ISO 3166-3-koodi.

en: This is not a valid ISRC
fi: Tämä ei ole kelvollinen ISRC-koodi

en: This is not a valid ISRC.
fi: Tämä ei ole kelvollinen ISRC-koodi.

en: This is not a valid ISWC
fi: Tämä ei ole kelvollinen ISWC-koodi.

en: Label codes must be greater than 0 and 5 digits at most
fi: Levymerkki-tunnuksien tulee olla suurempia kuin nolla ja korkeintaan viisinumeroisia

en: Not a valid time. Must be in the format MM:SS
fi: Epäkelpo ajan muoto. Muodon tulee olla MM:SS

en: URL protocol must be HTTP or HTTPS
fi: URL-osoitteen protokollan tulee olla HTTP tai HTTPS

en: invalid date
fi: epäkelpo päiväys

en: Enter a valid url e.g. "http://google.com/"
fi: Syötä kelvollinen url-osoite, esimerkiksi "http://google.com/"

en: URL protocol must be HTTP, HTTPS or FTP
fi: URL-osoitteen protokollan tulee olla HTTP, HTTPS tai FTP

en: Please pick the entity you want the others merged into.
fi: Valitse se kokonaisuus johon haluat sulauttaa muut.

en: Another medium is already in this position
fi: Toinen tallenne löytyy jo tästä sijainnista.

en: Positions must be greater than 0
fi: Sijaintien tulee olla suurempia kuin 0

en: You must provide an edit note when adding a standalone recording
fi: Muokkausmerkintä vaaditaan lisättäessä yksittäinen äänite

en: You must provide an edit note
fi: Muokkausmerkintä vaaditaan.

en: Indexed search with advanced query syntax
fi: Indeksoitu haku kehittyneemmällä hakusyntaksilla

en: The old password is incorrect
fi: Virheellinen vanha salasana

en: An account with this name could not be found
fi: Käyttäjätunnusta tällä nimellä ei löynyt.

en: Invalid URL format
fi: Kelpaamaton URL-osoitteen muoto

en: Basic
fi: Perus

en: Intermediate
fi: Keskitaso

en: Advanced
fi: Vaativa

en: Native
fi: Syntyperäinen

en: You must supply a complete birth date for us to display your age.
fi: Iän näyttäminen vaatii tarkan syntymäpäivän.

en: Birth year must be after 1900
fi: Syntymävuoden on oltava myöhemmin kuin 1900

en: Biography and website fields may not be edited until your email address is confirmed.
fi: Elämänkerta ja kotisivu -kenttiä ei voi muokata ennen kuin sähköpostiosoitteesi on varmistettu.

en: Username field is required
fi: Käyttäjänimi vaaditaan.

en: Password field is required
fi: Salasana vaaditaan.

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikottain

en: Never
fi: En koskaan

en: Please enter a password in this field
fi: Syötä salasana tähän kenttään.

en: The password confirmation does not match the password
fi: Salasanan vahvistus ei täsmää salasanaan.

en: This username is reserved for internal use
fi: Tämä käyttäjänimi on varattu sisäiseen käyttöön.

en: Please choose another username, this one is already taken
fi: Valitse toinen käyttäjänimi, tämä on jo käytössä.

en: A day
fi: Päivä

en: A week
fi: Viikko

en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

en: A month
fi: Kuukausi

[ctx: language optgroup]
en: Frequently used
fi: Usein käytettyjä

[ctx: language optgroup]
en: Other
fi: Muu

[ctx: script optgroup]
en: Frequently used
fi: Usein käytettyjä

[ctx: script optgroup]
en: Other
fi: Muu

en: Please select a work attribute type.
fi: Valitse teoksen määritteen tyyppi.

en: Please enter a work attribute value.
fi: Syötä teoksen määritteen arvo.

en: Unknown work attribute type.
fi: Tuntematon teoksen määritteen tyyppi.

en: This value is not allowed for this work attribute type.
fi: Tämä arvo ei ole sallittu tälle teoksen määritteen tyypille.

en: (Special case)
fi: (Erikoistapaus)

en: An album release primarily consists of previously unreleased material. This includes album re-issues, with or without bonus tracks.
fi: Albumijulkaisu koostuu pääasiassa aikaisemmin julkaisemattomasta materiaalista. Tämä käsittää albumin uudelleenjulkaisut, joko ilman tai bonuskappalein.

en: A single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track. A single is usually named after its main song.
fi: Singlessä on tyypillisesti yksi pääkappale ja mahdollisesti joitakin lisäkappaleita, tai remixejä pääkappaleesta. Single on yleensä nimetty pääkappaleensa mukaan.

en: An EP is an Extended Play release and often contains the letters EP in the title.
fi: EP on tyypillisesti pidempi kuin single, mutta lyhyempi kuin albumi. EP-julkaisun nimessä on usein mainittu EP.

en: A compilation is a collection of previously released tracks by one or more artists.
fi: Kokoelma on julkaisu, jossa on aikaisemmin julkaistuja kappaleita yhdeltä tai useammalta artistilta.

en: A soundtrack is the musical score to a movie, TV series, stage show, computer game etc.
fi: Soundtrack on musiikkia elokuvaan, TV-sarjaan, teatterikappaleeseen, tietokonepeliin, jne.

en: Non-music spoken word releases.
fi: Musiikiksi lukemattomat puhetta sisältävät julkaisut.

en: An interview release contains an interview with the Artist.
fi: Haastattelu-julkaisu joka sisältää artistin haastattelun.

en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
fi: Äänikirja on ääneen luettu kirja, jossa ei ole musiikkia.

en: A release that was recorded live.
fi: Julkaisu, joka on äänitetty yleisön edessä.

en: A release that was (re)mixed from previously released material.
fi: Julkaisu, joka on (re)miksattu aikaisemmin julkaistusta materiaalista.

en: Any release that does not fit any of the categories above.
fi: Kaikki julkaisut jotka eivät sovi edellä esitettyihin kategorioihin.

en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. (Most releases will fit into this category.)
fi: Julkaisu, jonka artisti ja/tai artistin levy-yhtiö on hyväksynyt. (Useimmat julkaisut kuuluvat tähän luokkaan.)

en: A giveaway release or a release intended to promote an upcoming official release. (e.g. prerelease albums or releases included with a magazine)
fi: Ilmaisjakelu, tai julkaisu, jonka tarkoitus on mainostaa tulevaa julkaisua. (esimerkiksi ennakkojulkaisut tai lehtien mukana tulevat julkaisut)

en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company.
fi: Epävirallinen julkaisu, jolle ei ollut artistin ja/tai artistin levy-yhtiön lupaa.

en: A pseudo-release is a duplicate release for translation/transliteration purposes.
fi: Vale-julkaisu on kahdennettu julkaisu käännöstä tai translitteraatiota varten.

en: An error occurred while searching. Click here to try again.
fi: Virhe kesken haun. Paina tästä yrittääksesi uudelleen.

en: Clear recent items
fi: Tyhjennä viimeaikaiset

en: Show more...
fi: Näytä lisää...

en: Not found? Try again with direct search.
fi: Ei löytynyt? Kokeile uudelleen suoralla haulla.

en: Slow? Switch back to indexed search.
fi: Hidasta? Vaihda takaisin indeksoituun hakuun.

en: Vote on all edits:
fi: Äänestä kaikista muokkauksista:

en: Delete Note
fi: Poista merkintä

en: Add a new artist
fi: Lisää uusi artisti

en: Add a new label
fi: Lisää uusi levymerkki

en: Add a new place
fi: Lisää uusi paikka

en: Add a new release group
fi: Lisää uusi julkaisuryhmä

en: Add a new series
fi: Lisää uusi sarja

en: Add a new work
fi: Lisää uusi teos

en: Add another area
fi: Lisää toinen alue

en: Add another artist
fi: Lisää toinen artisti

en: Add another label
fi: Lisää toinen levymerkki

en: Add another place
fi: Lisää toinen paikka

en: Add another recording
fi: Lisää toinen äänite

en: Add another release
fi: Lisää toinen julkaisu

en: Add another release group
fi: Lisää toinen julkaisuryhmä

en: Add another series
fi: Lisää toinen sarja

en: Add another work
fi: Lisää toinen teos

en: Display Credits at Bottom
fi: Näytä tiedot alhaalla

en: Display Credits Inline
fi: Näytä tiedot upotettuna

en: Show less...
fi: Näytä vähemmän...

en: Image {current} of {total}
fi: Kuva {current} / {total}

en: Began:
fi: Alkoi:

en: This person is deceased.
fi: Tämä henkilö on kuollut.

en: This group has dissolved.
fi: Tämä yhtye on hajonnut.

en: All of your changes will be lost if you leave this page.
fi: Kaikki muutokset menetetään, jos jätät tämän sivun.

en: Please select a link type for the URL you’ve entered.
fi: Valitse linkin tyyppi kirjoittamallesi URL-osoitteelle.

en: {description} ({url|more documentation})
fi: {description} ({url|lisää dokumentaatiota})

en: Required field.
fi: Pakollinen kenttä.

en: This URL is not allowed for the selected link type, or is incorrectly formatted.
fi: Tämä URL-osoite ei ole sallittu valitulle linkin tyypille, tai se on väärin muotoiltu.

en: This relationship already exists.
fi: Tämä yhteys on jo olemassa.

en: This mode capitalises almost all words, with some words (mainly articles and short prepositions) lowercased. Some words may need to be manually capitalised to follow the {url|English capitalisation guidelines}.
fi: Tämä tapa vaihtaa ison alkukirjaimen lähes kaikkiin sanoihin (esim. artikkelit ja lyhyet prepositiot jäävät pienellä kirjoitetuiksi). Joitakin sanoja saatetaan joutua muuttamaan vielä käsin, jotta ne noudattavat {url|englanninkielisten nimien tyyliopasta}.

en: This mode capitalises titles as sentence mode, but also inserts spaces before semicolons, colons, exclamation marks and question marks, and inside guillemets. Some words may need to be manually capitalised to follow the {url|French capitalisation guidelines}.
fi: Tämä tapa vaihtaa isot alkukirjaimet kuten lauseenomainen tapa. Lisäksi välilyönti lisätään ennen puoli- ja kaksoispisteitä, sekä huuto- ja kysymysmerkkejä. Välilyönnit lisätään myös kulmalainausmerkkien sisään. Jotkin sanat saatetaan joutua korjaamaan käsin noudattamaan {url|ranskan kielen tyyliopasta}.

en: This mode capitalises the first word of a sentence, most other words are lowercased. Some words, often proper nouns, may need to be manually fixed according to the {url|relevant language guidelines}.
fi: Tämä tapa vaihtaa ison alkukirjaimen vain lauseen ensimmäiseen sanaan. Muut sanat jätetään pienellä kirjoitetuiksi. Jotkin sanat, kuten erisnimet, saatetaan joutua korjaamaan käsin noudattamaan {url|kyseisen kielen tyyliopasta}.

en: The series you’ve selected is for recordings.
fi: Valitsemasi sarja on äänitteille.

en: The series you’ve selected is for releases.
fi: Valitsemasi sarja on julkaisuille.

en: The series you’ve selected is for release groups.
fi: Valitsemasi sarja on julkaisuryhmille.

en: The series you’ve selected is for works.
fi: Valitsemasi sarja on teoksille.

en: Please select a relationship type.
fi: Valitse yhteyden tyyppi.

en: Please select a subtype of the currently selected relationship type. The selected relationship type is only used for grouping subtypes.
fi: Valitse jokin yhteystyyppi tämän alta. Tämä yhteystyyppi ryhmittää vain muita yhteystyyppejä.

en: Entities in a relationship cannot be the same.
fi: Yhteyden kohteet eivät voi olla samat.

en: The end date cannot preceed the begin date.
fi: Loppuajankohta ei voi olla ennen aloitusajankohtaa.

en: This attribute is required.
fi: Tämä määrite vaaditaan.

en: {n} recording selected | {n} recordings selected
fi[0]: {n} valittu äänite
fi[1]: {n} valittua äänitettä

en: {n} work selected | {n} works selected
fi[0]: {n} valittu teos
fi[1]: {n} valittua teosta

en: This tracklist has artist credits with information that will be lost if you swap artist credits with track titles. This cannot be undone. Do you wish to continue?
fi: Kappalelistalla on artistien nimitietoja, jotka menetetään jos vaihdat artistin nimen ja kappalenimen paikkaa. Tätä muutosta ei voi perua. Haluatko jatkaa?

en: This medium has one or more discids which prevent this information from being changed.
fi: Tallenteella on yksi tai useampia levytunnisteita, jotka estävät tämä tiedon muokkaamisen.

en: {name} - Add Release
fi: {name} - Lisää julkaisu

en: Add Release
fi: Lisää julkaisu

en: {name} - Edit Release
fi: {name} - Muokkaa julkaisua

en: Edit Release
fi: Muokkaa julkaisua

en: The check digit is {checkdigit}.
fi: Tarkistusluku on {checkdigit}.

en: Please double-check the barcode on the release.
fi: Tarkista varmuuden vuoksi julkaisun viivakoodi uudelleen.

en: The barcode you entered looks like a UPC code with the check digit missing.
fi: Syöttämäsi viivakoodi näyttää UPC-koodilta, jonka tarkistusluku puuttuu.

en: The barcode you entered is a valid UPC code.
fi: Syöttämäsi viivakoodi on kelvollinen UPC-koodi.

en: The barcode you entered is either an invalid UPC code, or an EAN code with the check digit missing.
fi: Syöttämäsi viivakoodi on joko kelpaamaton UPC-koodi, tai EAN-koodi, jonka tarkistusluku puuttuu.

en: The barcode you entered is a valid EAN code.
fi: Syöttämäsi viivakoodi on kelvollinen EAN-koodi.

en: The barcode you entered is not a valid EAN code.
fi: Syöttämäsi viivakoodi ei ole kelvollinen EAN-koodi.

en: The barcode you entered is not a valid UPC or EAN code.
fi: Syöttämäsi viivakoodi ei ole kelvollinen UPC- tai EAN-koodi.
