MusicBrainz - en to el translation catalogue (1412 entries)

en:  Enter your username and email below. We will send you an email with a link to reset your password. If you have forgotten your username, {link|retrieve it} first and then reset your password.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα χρήστη και το email σας παρακάτω. Θα σας στείλουμε ένα email με ένα σύνδεσμο για να επαναφέρετε τον κωδικό πρόσβασής σας. Αν έχετε ξεχάσει το όνομα χρήστη {link|ανακτήσετέ το} πρώτα και μετά επαναφέρετε τον κωδικό σας.

en: "C" is a single check digit.
el: "C" είναι ένα ψηφίου απλού ελέγχου.

en: "DDD" is a nine digit work identifier.
el: "DDD" είναι το εννιαψήφιο αναγνωριστικό ενός έργου.

en: "NNNNN" is a unique 5-digit number identifying the particular sound recording.
el: "NNNNN" είναι ένας μοναδικός 5-ψήφιος αριθμός που ταυτοποιεί την συγκεκριμένη ηχογράφηση.

en: "YY" is the last two digits of the year of registration.
el: Το "YY" είναι τα τελευταία δύο ψηφία του έτους εγγραφής.

en: &lt; Back to all relationship types
el: &lt; Πίσω σε όλους τους τύπους σχέσεων

en: '{tag}' has been used {num} times
el: '{tag}' χρησιμοποιήθηκε {num} φορές

en: (<span class="comment">primary</span>)
el: (<span class="comment">πρωτεύων</span>)

en: (<strong>unverified!</strong>)
el: (<strong>δεν έχει εγκριθεί!</strong>)

en: (No details about this error are available)
el: (Δεν υπάρχουν διαθέσιμες λεπτομέρειες για αυτό το σφάλμα)

en: (add a new recording)
el: (προσθήκη νέας ηχογράφησης)

en: (ended)
el: (τερματίστηκε)

en: (hidden)
el: (κρυμμένο)

en: (new release group)
el: (νέα ομάδα κυκλοφοριών)

en: (no other cover art)
el: (κανένα άλλο εξώφυλλο)

[ctx: comment]
en: (none)
el: (κανένα)

[ctx: description]
en: (none)
el: (κανένα)

[ctx: email]
en: (none)
el: (κανένα)

[ctx: link phrase]
en: (none)
el: (κανένα)

[ctx: tag]
en: (none)
el: (κανένα)

[ctx: type]
en: (none)
el: (κανένα)

en: (private)
el: (προσωπικό)

en: (reset language)
el: (επαναφορά γλώσσας)

en: (standalone recording)
el: (αυτόνομη ηχογράφηση)

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: (verified at {date})
el: (εγκρίθηκε στις {date})

en: (was medium {position} on release {release})
el: (ήταν το μέσο {position} στην κυκλοφορία {release})

en: (was medium {position}: {name} on release {release})
el: (ήταν το μέσο {position}: {name} στην κυκλοφορία {release})

en: * Match indicates the total difference in seconds between the CD you requested and the matches we found.
el: * Η ομοιότητα δείχνει τη συνολική διαφορά σε δευτερόλεπτα μεταξύ του CD που ζητήσατε και των στοιχείων που βρέθηκαν τα οποία ταιριάζουν.

en: 1 vote | {n} unanimous votes
el[0]: 1 ψήφος
el[1]: {n} ομόφωνες ψήφοι

en: 1st seconder:
el: 1ος υποστηρικτής:

en: 2nd seconder:
el: 2ος υποστηρικτής:

en: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr> submitter
el: <abbr title="MusicBrainz Identifier">MBID</abbr> υποβολέας

en: <em>Cancelling</em>
el: <em>Ακυρώνεται</em>

en: <strong>Closed:</strong> <em>Cancelling</em>
el: <strong>Έκλεισε:</strong> <em>Ακυρώνεται</em>

en: <strong>Closed:</strong> {date}
el: <strong>Έκλεισε:</strong> {date}

en: <strong>Error</strong>:
el: <strong>Σφάλμα</strong>:

en: <strong>Note:</strong> MediaWiki does not check to see if the version number matches the page name, it will take the version number and provide whatever page is associated with it. Make sure to double check your work when updating a page!
el: <strong>Σημείωση:</strong> Το MediaWiki δεν ελέγχει αν ο αριθμός έκδοσης ταιριάζει με τον αριθμό σελίδας, θα πάρει τον αριθμό έκδοσης και θα παρέχει όποια σελίδα σχετίζεται με αυτόν. Σιγουρευτείτε διπλά όταν ενημερώνετε μια σελίδα!

en: <strong>The ultimate source of music information</strong> by allowing anyone to contribute and releasing the {doc|data} under {doc2|open licenses}.
el: <strong>Η απόλυτη πηγή μουσικών πληροφοριών</strong> επιτρέποντας σε οποιονδήποτε να συνεισφέρει και εκδίδοντας τα {doc|δεδομένα} με {doc2|ανοιχτές άδειες χρήσης}.

en: <strong>The universal lingua franca for music</strong> by providing a reliable and unambiguous form of {doc|music identification}, enabling both people and machines to have meaningful conversations about music.
el: <strong>Η καθολική lingua franca της μουσική</strong> παρέχοντας μια αξιόπιστη και ξεκάθαρη μορφή {doc|αναγνώρισης μουσικής}, επιτρέποντας στους ανθρώπους και τις μηχανές να έχουν ουσιαστικές συνομιλίες για τη μουσική.

en: <strong>Warning:</strong> Some of the recordings you're merging have different ISRCs. Please make sure they are indeed the same recordings and you wish to continue with the merge.
el: <strong>Προειδοποίηση:</strong> Κάποιες από τις ηχογραφήσεις που συγχωνεύετε έχουν διαφορετικά ISRCs. Παρακαλούμε σιγουρευτείτε ότι είναι όντως οι ίδιες ηχογραφήσεις και θέλετε να συνεχιστεί η συγχώνευση.

en: <strong>Warning</strong>:
el: <strong>Προειδοποίηση</strong>:

en: A private collection | {n} private collections
el[0]: Μια προσωπική συλλογή
el[1]: {n} προσωπικές συλλογές

en: About
el: Σχετικά

en: Abstain
el: Αποχή

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept edit
el: Αποδοχή επεξεργασίας

en: Accept upon expiration
el: Αποδοχή με τη λήξη

en: Account Created
el: Λογαριασμός δημιουργήθηκε

en: Account admin
el: Διαχειριστής λογαριασμού

en: Action
el: Ενέργεια

en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: button/menu]
en: Add Artist
el: Προσθήκη καλλιτέχνη

[ctx: button/menu]
en: Add Cover Art
el: Προσθήκη εξωφύλλου

[ctx: header]
en: Add Cover Art
el: Προσθήκη εξωφύλλου

en: Add Disc
el: Προσθήκη δίσκου

[ctx: button/menu]
en: Add Label
el: Προσθήκη δισκογραφικής εταιρείας

en: Add Note
el: Προσθήκη σημείωσης

en: Add Page
el: Προσθήκη σελίδας

[ctx: button/menu]
en: Add Release
el: Προσθήκη κυκλοφορίας

[ctx: header]
en: Add Release
el: Προσθήκη κυκλοφορίας

[ctx: button/menu]
en: Add Release Group
el: Προσθήκη ομάδας κυκλοφοριών

[ctx: button/menu]
en: Add Standalone Recording
el: Προσθήκη μεμονωμένης ηχογράφησης

[ctx: header]
en: Add Standalone Recording
el: Προσθήκη μεμονωμένης ηχογράφησης

en: Add Various Artists Release
el: Προσθήκη κυκλοφορίας Διαφόρων Καλλιτεχνών

[ctx: button/menu]
en: Add Work
el: Προσθήκη έργου

[ctx: header]
en: Add Work
el: Προσθήκη έργου

en: Add a New Collection
el: Προσθήκη μιας νέας συλλογής

en: Add a language
el: Προσθήκη μιας γλώσσας

en: Add a new alias
el: Προσθήκη νέου ψευδωνύμου

en: Add a new entry
el: Προσθήκη μιας νέας καταχώρησης

en: Add a new recording
el: Προσθήκη μιας νέας ηχογράφησης

en: Add a new release
el: Προσθήκη μιας νέας κυκλοφορίας

en: Add an edit note
el: Προσθήκη μιας σημείωσης επεξεργασίας

en: Add annotation
el: Προσθήκη σχολίου

en: Add child
el: Προσθήκη παιδιού

en: Add edit note
el: Προσθήκη σημείωσης επεξεργασίας

en: Add recording
el: Προσθήκη ηχογράφησης

en: Add relationship
el: Προσθήκη σχέσης

en: Add release
el: Προσθήκη κυκλοφορίας

en: Add release group
el: Προσθήκη ομάδας κυκλοφοριών

en: Add selected artists for merging
el: Προσθήκη επιλεγμένων καλλιτεχνών προς συγχώνευση

en: Add selected recordings for merging
el: Προσθήκη επιλεγμένων ηχογραφήσεων προς συγχώνευση

en: Add selected releases for merging
el: Προσθήκη επιλεγμένων κυκλοφοριών προς συγχώνευση

en: Add selected works for merging
el: Προσθήκη επιλεγμένων έργων προς συγχώνευση

en: Add to my collection
el: Προσθήκη στη συλλογή μου

en: Add to {collection}
el: Προσθήκη σε {collection}

en: Add track(s)
el: Προσθήκη κομματιού(-ών)

en: Add work
el: Προσθήκη έργου

en: Add {item}
el: Προσθήκη {item}

en: Add {num} track(s)
el: Προσθήκη {num} κομματιού(-ών)

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Added {add}, last modified {lastmod}
el: Προστέθηκε {add}, τελευταία τροποποίηση {lastmod}

en: Added:
el: Προστέθηκε:

en: Additional details
el: Πρόσθετες λεπτομέρειες

en: Additional information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Additions:
el: Προσθήκες:

en: Adjust User Account Flags
el: Ρύθμιση σημαιών λογαριασμού χρήστη

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Administration flags
el: Σημαίες διαχείρισης

en: Age:
el: Ηλικία:

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Alias name:
el: Ονομασία ψευδωνύμου:

en: Alias:
el: Ψευδώνυμο:

en: Aliases
el: Ψευδώνυμα

en: All Edits
el: Όλες οι επεξεργασίες

en: All My Edits
el: Όλες οι επεξεργασίες μου

en: Allow other users to see my ratings
el: Να είναι ορατές στους άλλους χρήστες οι βαθμολογίες μου

en: Allow other users to see my subscriptions
el: Να είναι ορατή στους άλλους χρήστες η λίστα παρακολουθήσεών μου

en: Allow other users to see my tags
el: Να είναι ορατές στους άλλους χρήστες οι ετικέτες μου

en: Allow other users to see this collection
el: Να είναι ορατή αυτή η συλλογή στους άλλους χρήστες

en: Already expired
el: Έληξε ήδη

en: Alternatively, you may {uri|add a new artist}.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να {uri|προσθέσετε ένα νέο καλλιτέχνη}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new label}.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να {uri|προσθέσετε μια νέα δισκογραφική εταιρεία}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new recording}.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να {uri|προσθέσετε μια νέα ηχογράφηση}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new release group}.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να {uri|προσθέσετε μια νέα ομάδα κυκλοφοριών}.

en: Alternatively, you may {uri|add a new work}.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να {uri|προσθέσετε ένα νέο έργο}.

en: Amazon URLs Linked to Multiple Releases
el: Amazon URLs Συνδεδεμένα με πολλαπλές κυκλοφορίες

en: Amazon URLs linked to multiple releases
el: Amazon URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές κυκλοφορίες

en: An anonymous user | {n} anonymous users
el[0]: Ένας ανώνυμος χρήστης
el[1]: {n} ανώνυμοι χρήστες

en: An error occured while loading this edit
el: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά το φόρτωμα αυτής της επεξεργασίας

en: An error occured:
el: Προέκυψε ένα σφάλμα:

en: Annotation
el: Σχόλιο

en: Annotation Formatting
el: Μορφοποίηση σχολίων

en: Annotation comparison
el: Σύγκριση σχολίων

en: Annotation history
el: Ιστορικό σχολίων

en: Annotation last modified by {user} on {date}.
el: Τελευταία τροποποίηση σχολίου από {user} στις {date}.

en: Annotation last modified on {date}.
el: Τελευταία τροποποίηση σχολίου στις {date}.

en: Annotation:
el: Σχόλιο:

en: Appearances
el: Εμφανίσεις

en: Appears on releases
el: Εμφανίζεται στις κυκλοφορίες

en: Append mediums to target release
el: Προσάρτηση μέσου στην κυκλοφορία

en: Approve edit
el: Έγκριση επεξεργασίας

en: Are you sure you want to delete all information about {e}? This cannot be undone!
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε όλες τις πληροφορίες σχετικά με {e}; Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: Are you sure you want to delete your account? This cannot be undone!
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το λογαριασμό σας; Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: Are you sure you want to remove the collection {collection}?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να καταργήσετε τη συλλογή {collection};

en: Are you sure you wish to cancel edit #{n}? This cannot be undone!
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να ακυρώσετε την επεξεργασία #{n}; Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_attr_type}</strong> relationship attribute?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να καταργήσετε το γνώρισμα σχέσης <strong>{link_attr_type}</strong>;

en: Are you sure you wish to remove the <strong>{link_type}</strong> relationship type?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να καταργήσετε τον τύπο σχέσης <strong>{link_type}</strong>;

en: Are you sure you wish to remove the below cover art from {release} by {artist}?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να καταργήσετε το παρακάτω εξώφυλλο από το {release} από {artist};

en: Are you sure you wish to remove the label {label} from MusicBrainz?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να καταργήσετε τη δισκογραφική εταιρεία {label} από το MusicBrainz;

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist Details
el: Λεπτομέρειες καλλιτέχνη

en: Artist IPI:
el: IPI καλλιτέχνη:

en: Artist Not Found
el: Δε βρέθηκε καλλιτέχνης

en: Artist Subscriptions
el: Παρακολουθήσεις καλλιτεχνών

en: Artist information
el: Πληροφορίες καλλιτέχνη

en: Artist name:
el: Όνομα καλλιτέχνη:

en: Artist ratings
el: Βαθμολογίες καλλιτέχνη

en: Artist {n}:
el: Καλλιτέχνης {n}:

en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

en: Artists
el: Καλλιτέχνες

en: Artists containing disambiguation comments in their name
el: Καλλιτέχνες που περιέχουν αμφιλεγόμενα σχόλια στο όνομά τους

en: Artists that may be collaborations
el: Καλλιτέχνες που μπορεί να είναι συνεργασίες

en: Artists that may be groups
el: Καλλιτέχνες που μπορεί να είναι συγκροτήματα

en: Artists that may be persons
el: Καλλιτέχνες που μπορεί να είναι άτομα

en: Artists which have collaboration relationships
el: Καλλιτέχνες οι οποίοι έχουν σχέσεις συνεργασίας

en: Artists which look like collaborations
el: Καλλιτέχνες που μοιάζουν με συνεργασίες

en: Artists with Collaboration Relationships
el: Καλλιτέχνες με σχέσεις συνεργασίας

en: Associated AcoustIDs
el: Σχετιζόμενα AcoustIDs

en: Associated with {num} recording | Associated with {num} recordings
el[0]: Σχετίζεται με {num} ηχογράφηση
el[1]: Σχετίζεται με {num} ηχογραφήσεις

en: Associated with {num} work | Associated with {num} works
el[0]: Σχετίζεται με {num} έργο
el[1]: Σχετίζεται με {num} έργα

[ctx: button/menu]
en: Attach CD TOC
el: Επισύναψη CD TOC

[ctx: header]
en: Attach CD TOC
el: Επισύναψη CD TOC

en: Attached to releases
el: Επισυνάφθηκε στις κυκλοφορίες

en: Attributes
el: Γνωρίσματα

en: Attributes:
el: Γνωρίσματα:

en: Automatically subscribe me to artists I create.
el: Να παρακολουθώ αυτόματα τους καλλιτέχνες που προσθέτω.

en: Automatically subscribe me to labels I create.
el: Να παρακολουθώ αυτόματα τις δισκογραφικές εταιρείες που προσθέτω.

en: Back to all elections.
el: Πίσω σε όλες τις ψηφοφορίες.

en: Back to elections
el: Πίσω στις ψηφοφορίες

en: Bad Amazon URLs
el: Λανθασμένα Amazon URLs

en: Bad Request
el: Λανθασμένο Αίτημα

en: Based on the above CD stub, we also found the following releases in MusicBrainz that may be related:
el: Με βάση το παραπάνω CD stub, βρήκαμε τις ακόλουθες κυκλοφορίες στο MusicBrainz οι οποίοι ίσως είναι σχετικές:

en: Based on the information you have provided, we have found the following similar release to already exist in MusicBrainz. If you wish to base your release on an existing release, select it below.
el: Με βάση τις πληροφορίες που παρείχατε, βρήκαμε ότι η ακόλουθη παρόμοια κυκλοφορία υπάρχει ήδη στο MusicBrainz. Αν επιθυμείτε να βασίσετε την κυκλοφορίας σας σε μία υπάρχουσα κυκλοφορία, διαλέξτε το παρακάτω.

en: Be the first! {sub|Subscribe}?
el: Γίνε ο πρώτος! {sub|Παρακολούθηση};

en: Become a part of our <strong>global community</strong> and <strong>start contributing!</strong>
el: Γίνε μέλος της <strong>παγκόσμιας κοινότητάς</strong> μας και <strong>άρχισε να συνεισφέρεις!</strong>

en: Become part of MusicBrainz by creating an account and {how|reading up on our process} for submitting information to MusicBrainz. Find out how we peer review entered data to create the most accurate music database on the internet. If this appeals to you, please {reg|create an account} or {login_url|login}.
el: Γίνε μέρος του MusicBrainz δημιουργώντας ένα λογαριασμό και {how|ετοιμάσου} να προσθέσεις πληροφορίες στο MusicBrainz. Μάθε πως ελέγχονται τα δεδομένα που εισάγονται ώστε να δημιουργηθεί η πιο έγκυρη βάση δεδομένων μουσική στο διαδίκτυο. Αν αυτό σας συναρπάζει, παρακαλούμε{reg|δημιουργείστε ένα λογαριασμό} ή {login_url|συνδεθείτε}.

en: Begin
el: Αρχή

en: Begin Date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Begin date:
el: Ημερομηνία έναρξης:

en: Beginners Guide
el: Οδηγός για αρχάριους

en: Beginners guide
el: Οδηγός για αρχάριους

en: Birth date:
el: Ημερομηνία γέννησης:

en: Born:
el: Γεννήθηκε:

en: Browse
el: Εξερεύνηση

en: Browse Artists
el: Εξερεύνηση καλλιτεχνών

en: Browse Labels
el: Εξερεύνηση δισκογραφικών εταιριών

en: Browse Release Groups
el: Εξερεύνηση ομάδων κυκλοφοριών

en: Browse Releases
el: Εξερεύνηση κυκλοφοριών

en: Browse Works
el: Εξερεύνηση έργων

en: Browse artists
el: Εξερεύνηση καλλιτεχνών

en: Browse labels
el: Εξερεύνηση δισκογραφικών εταιριών

en: Browse release groups
el: Εξερεύνηση ομάδων κυκλοφοριών

en: Browse releases
el: Εξερεύνηση κυκλοφοριών

en: Browse works
el: Εξερεύνηση έργων

en: CD Lookup
el: Αναζήτηση CD

en: CD Lookup results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης CD

en: CD Not Found
el: Δε βρέθηκε CD

en: CD Stub Not Found
el: Δε βρέθηκε CD Stub

en: CD Stub found
el: Βρέθηκε CD Stub

en: CD TOC Not Found
el: Δε βρέθηκε CD TOC

en: CD TOC details
el: Λεπτομέρειες CD TOC

en: CD stub by {artist}
el: CD stub από {artist}

en: CD stub details
el: Λεπτομέρειες CD Stub

en: Can be approved
el: Μπορεί να εγκριθεί

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel Edit
el: Ακύρωση επεξεργασίας

en: Cancel edit
el: Ακύρωση επεξεργασίας

en: Cancel the election
el: Ακύρωση ψηφοφορίας

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: Candidate
el: Υποψήφιος

en: Candidate:
el: Υποψήφιος:

en: Cannot Add Cover Art
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη εξωφύλλου

en: Cannot edit
el: Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία

en: Captcha incorrect. Try again.
el: Ο έλεγχος captcha ήταν λανθασμένος. Δοκιμάστε ξανά.

en: Catalog Number
el: Αριθμός καταλόγου

en: Catalog number
el: Αριθμός καταλόγου

en: Catalog number:
el: Αριθμός καταλόγου:

en: Catalog#
el: # κατάλογου

en: Change Password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

en: Change direction
el: Αλλαγή κατεύθυνσης

en: Change release data quality
el: Αλλαγή ποιότητας δεδομένων κυκλοφορίας

en: Change release quality
el: Αλλαγή ποιότητας κυκλοφορίας

en: Changes
el: Αλλαγές

en: Child order:
el: Σειρά παιδιών:

en: Choose file:
el: Επιλογή αρχείου:

en: Choose one or more cover art types for this image
el: Επιλέξτε έναν ή περισσότερους τύπου εξωφύλλου για αυτή την εικόνα

en: Click Edit to edit the recording associations for this disc.
el: Κάντε κλικ στο Επεξεργασία για να επεξεργαστείτε του συσχετισμούς ηχογράφησης για αυτό το δίσκο.

en: Click {link|here} to continue to your user page.
el: Κάντε κλικ {link|εδώ} για να συνεχίσετε στη σελίδα χρήστη σας.

en: Client:
el: Πελάτης:

en: Closed
el: Έκλεισε

en: Closed:
el: Έκλεισε:

en: Code
el: Κώδικας

en: Code of Conduct
el: Κώδικας δεοντολογίας

en: Collaboration
el: Συνεργασία

en: Collaborator
el: Συνεργάτης

en: Collapse Disc
el: Σύμπτυξη Δίσκου

en: Collapse all descriptions
el: Σύμπτυξη όλων των περιγραφών

en: Collection
el: Συλλογή

en: Collection Not Found
el: Δε βρέθηκε συλλογή

en: Collection details
el: Λεπτομέρειες συλλογής

en: Collection “{collection}”
el: Συλλογή “{collection}”

en: Collections
el: Συλλογές

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Community
el: Κοινότητα

en: Compare versions
el: Σύγκριση εκδόσεων

en: Comparing revision by {user_old} on {date_old} with revision by {user_new} on {date_new}.
el: Σύγκριση της έκδοσης από {user_old} στις {date_old} με την έκδοση από {user_new} στις {date_new}.

en: Conditions:
el: Συνθήκες:

en: Confirm password:
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης:

en: Congratulations, your new account has been created and you are now logged into MusicBrainz!
el: Συγχαρητήρια, ο νέος σας λογαριασμός δημιουργήθηκε και είστε πλέον συνδεδεμένοι στο MusicBrainz!

en: Contact Us
el: Επικοινωνήστε μαζί μας

en: Country
el: Χώρα

en: Country:
el: Χώρα:

en: Cover Art
el: Εξώφυλλο

en: Cover Art provided by the {caa|Cover Art Archive}. Hosted by {host|Digital West}. Sponsored by: {url1|Google}, {url2|OSUOSL} and {more|others...}.
el: Το εξώφυλλο παρέχεται από το {caa|Cover Art Archive}. Φιλοξενείται από τη {host|Digital West}. Χορηγία των: {url1|Google}, {url2|OSUOSL} και {more|άλλοι...}.

en: Cover art:
el: Εξώφυλλο:

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create Account
el: Δημιουργία λογαριασμού

en: Create a new collection
el: Δημιουργία νέας συλλογής

en: Create a new relationship attribute
el: Δημιουργία νέου γνωρίσματος σχέσης

en: Create a new {type0}-{type1} relationship
el: Δημιουργία νέας {type0}-{type1} σχέσης

en: Create an Account
el: Δημιουργία λογαριασμού

en: Create collection
el: Δημιουργία συλλογής

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Data Licenses
el: Άδειες δεδομένων

en: Data Quality:
el: Ποιότητα δεδομένων:

en: Data Removal Policy
el: Πολιτική κατάργησης δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date Period
el: Χρονική περίοδος

en: Date/time format:
el: Μορφή ημερομηνίας/ώρας:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Defunct:
el: Ανενεργός:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Account
el: Διαγραφή λογαριασμού

en: Delete User
el: Διαγραφή χρήστη

en: Delete my account
el: Διαγραφή του λογαριασμού μου

en: Delete {e}
el: Διαγραφή {e}

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Developer Resources
el: Πηγές προγραμματιστών

en: Developers
el: Προγραμματιστές

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Died:
el: Πέθανε:

en: Direct database search
el: Απευθείας αναζήτηση βάσης δεδομένων

en: Disambiguation:
el: Αποσαφήνιση:

en: Disc ID information
el: Πληροφορίες Disc ID

en: Discography
el: Δισκογραφία

en: Discogs URLs Linked to Multiple Artists
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλούς χρήστες

en: Discogs URLs Linked to Multiple Labels
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές δισκογραφικές εταιρείες

en: Discogs URLs Linked to Multiple Release Groups
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές ομάδες κυκλοφοριών

en: Discogs URLs Linked to Multiple Releases
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές κυκλοφορίες

en: Discogs URLs linked to multiple artists
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλούς καλλιτέχνες

en: Discogs URLs linked to multiple labels
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές δισκογραφικές εταιρείες

en: Discogs URLs linked to multiple release groups
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές ομάδες κυκλοφοριών

en: Discogs URLs linked to multiple releases
el: Discogs URLs συνδεδεμένα με πολλαπλές κυκλοφορίες

en: Discs as Separate Releases
el: Δίσκοι ως ξεχωριστές κυκλοφορίες

en: Discs entered as separate releases
el: Δίσκοι καταχωρημένοι ως ξεχωριστές κυκλοφορίες

en: Dissolved:
el: Διαλύθηκε:

en: Do not use any of the above releases as a starting point
el: Μη χρησιμοποιήσετε καμία από τις παραπάνω κυκλοφορίες ως σημείο εκκίνησης

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Documentation Search
el: Αναζήτηση τεκμηρίωσης

en: Don't have an account? {uri|Create one now}!
el: Δεν έχετε λογαριασμό; {uri|Δημιουργήστε έναν τώρα}!

en: Donate
el: Δωρεά

en: Donation Check
el: Έλεγχος δωρεάς

en: Done
el: Εντάξει

en: Duration:
el: Διάρκεια:

en: Each track in the MusicBrainz database has to be linked to a recording, choose the appropriate recording or look for it in the database.
el: Κάθε κομμάτι στη βάση δεδομένων του MusicBrainz πρέπει να είναι συνδεδεμένο με μια ηχογράφηση, επιλέξτε την κατάλληλη ηχογράφηση που πρέπει να αναζητηθεί στη βάση δεδομένων.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit #{id}
el: Επεξεργασία #{id}

en: Edit #{id} - {name}
el: Επεξεργασία #{id} - {name}

en: Edit Annotation
el: Επεξεργασία σχολίου

en: Edit Collection
el: Επεξεργασία συλλογής

en: Edit Cover Art
el: Επεξεργασία εξωφύλλου

en: Edit Not Found
el: Δε βρέθηκε επεξεργασία

en: Edit Note
el: Σημείωση επεξεργασίας

en: Edit Profile
el: Επεξεργασία προφίλ

en: Edit Relationship Attribute
el: Επεξεργασία γνωρίσματος σχέσης

en: Edit Relationship Type
el: Επεξεργασία τύπου σχέσης

en: Edit Relationship Types
el: Επεξεργασία τύπων σχέσης

en: Edit Types
el: Επεξεργασία τύπων

en: Edit URL
el: Επεξεργασία URL

en: Edit User
el: Επεξεργασία χρήστη

en: Edit annotation
el: Επεξεργασία σχολίου

en: Edit by {editor}
el: Επεξεργασία από {editor}

en: Edit note:
el: Σημείωση επεξεργασίας:

en: Edit notes
el: Επεξεργασία σημειώσεων

en: Edit profile
el: Επεξεργασία προφίλ

en: Edit user
el: Επεξεργασία χρήστη

en: Edited
el: Έγινε επεξεργασία

en: Editing
el: Γίνεται επεξεργασία

en: Editing FAQ
el: Συχνές ερωτήσεις για την επεξεργασία

en: Editing history
el: Ιστορικό επεξεργασίας

en: Editing introduction
el: Εισαγωγή στην επεξεργασία

en: Editor
el: Χρήστης

en: Editor Not Found
el: Δε βρέθηκε χρήστης

en: Editor Subscriptions
el: Παρακολουθήσεις χρηστών

en: Editor “{user}”
el: Χρήστης “{user}”

en: Edits
el: Τροποποιήσεις

en: Edits ({view_url|view})
el: Τροποποιήσεις ({view_url|προβολή})

en: Edits by Subscribed Editors
el: Επεξεργασίες των χρηστών που παρακολουθείτε

en: Edits by {name}
el: Τροποποιήσεις από {name}

en: Edits for Subscribed Entities
el: Τροποποιήσεις των στοιχείων που παρακολουθείτε

en: Edits for {name}
el: Τροποποιήσεις για {name}

en: Election Not Found
el: Η ψηφοφορία δε βρέθηκε

en: Email Address Verification
el: Επαλήθευση διεύθυνσης email

en: Email Address Verified
el: Διεύθυνση email επαληθεύτηκε

en: Email Sent
el: Email απεστάλη

en: Email Sent!
el: Email απεστάλη!

en: Enable vinyl track numbers
el: Ενεργοποίηση αριθμών κομματιών βινυλίου

en: End
el: Λήξη

en: End Date
el: Ημερομηνία λήξης

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: End date:
el: Ημερομηνία λήξης:

en: Ended:
el: Έληξε:

en: Enter a tracklist below:
el: Εισάγετε τη λίστα κομματιών παρακάτω:

en: Enter edit
el: Εισαγωγή επεξεργασίας

en: Enter your email address below and we will send you an email with your MusicBrainz account information.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση email σας παρακάτω και θα σας στείλουμε ένα μήνυμα με τα στοιχεία του λογαριασμού σας στο MusicBrainz.

en: Entering an {note|edit note} that describes where you got your information is highly recommended. Not only does it make it clear where you got your information, but it can also encourage other users to vote on your edit &#x2014; thus making your edit get applied faster.
el: Συνιστάται να εισαγάγετε μία {note|σημείωση επεξεργασίας} η οποία θα περιγράφει πού βρήκατε τις πληροφορίες σας. Αυτό όχι μόνο ξεκαθαρίζει την πηγή των πληροφοριών σας αλλά μπορεί και να ενθαρρύνει άλλους χρήστες να ψηφίσουν τις επεξεργασίες σας και έτσι αυτές να εφαρμόζονται γρηγορότερα.

en: Entity Not Found
el: Δε βρέθηκε στοιχείο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Approving Edit
el: Σφάλμα κατά την την έγκριση της επεξεργασίας

en: Error Cancelling Edit
el: Σφάλμα κατά την ακύρωση της επεξεργασίας

en: Error message:
el: Μήνυμα σφάλματος:

en: Error: | Errors:
el[0]: Σφάλμα:
el[1]: Σφάλματα:

en: Error: Unknown Type
el: Σφάλμα: άγνωστος τύπος

en: Even just providing a URL or two is helpful!
el: Ακόμα και η προσθήκη ενός ή δύο URL είναι χρήσιμη!

en: Existing tracklist
el: Υπάρχουσα λίστα κομματιών

en: Expand
el: Ανάπτυξη

en: Expand Disc
el: Ανάπτυξη δίσκου

en: Expand all descriptions
el: Ανάπτυξη όλων των περιγραφών

en: Expire action
el: Ενέργεια λήξης

en: Expired
el: Έληξε

en: External links
el: Εξωτερικοί σύνδεσμοι

en: FAQs
el: Συχνές ερωτήσεις

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: Fingerprints
el: Αποτυπώματα

en: For assistance in writing effective advanced search queries, read the {doc|syntax documentation}.
el: Για βοήθεια με τη συγγραφή προχωρημένων ερωτημάτων αναζήτησης, διαβάστε την {doc|τεκμηρίωση σύνταξης}.

en: For information about the account deletion process, please read the {uri|account FAQ}.
el: Για πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία διαγραφής λογαριασμού, παρακαλούμε διαβάστε τις {uri|συχνές ερωτήσεις για λογαριασμούς}.

en: For instructions on how to fix them, please see the documentation about {howto|how to merge releases}.
el: Για πληροφορίες σχετικά με το πως θα το διορθώσετε, παρακαλούμε διαβάστε την τεκμηρίωση σχετικά με το {howto|πως να συγχωνεύετε κυκλοφορίες}.

en: For more information:
el: Για περισσότερες πληροφορίες:

en: Forbidden Request
el: Απαγορευμένο αίτημα

en: Forgot your {link1|username} or {link2|password}?
el: Ξεχάσατε το {link1|όνομα χρήστη} ή τον {link2|κωδικό} σας;

en: Format
el: Μορφή

en: Format:
el: Μορφή:

en: Found a broken link on our site? Please let us know by {report|reporting a bug}.
el: Βρήκατε ένα χαλασμένο σύνδεσμο στην ιστοσελίδα μας; Παρακαλούμε γνωστοποιήστε το μας κάνοντας μια {report|αναφορά σφάλματος}.

en: Found a broken link on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
el: Βρήκατε ένα χαλασμένο σύνδεσμο στην ιστοσελίδα μας; Παρακαλούμε κάντε μια {report|αναφορά σφάλματος} και.συμπεριλάβετε ότι μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται παραπάνω.

en: Found a problem on our site? Please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
el: Βρήκατε ένα πρόβλημα στην ιστοσελίδα μας; Παρακαλούμε κάντε μια {report|αναφορά σφάλματος} και.συμπεριλάβετε ότι μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται παραπάνω.

en: Found in {num} user collection | Found in {num} user collections
el[0]: Βρέθηκε σε {num} συλλογή χρήστη
el[1]: Βρέθηκε σε {num} συλλογές χρηστών

en: Found more than one match for the CD with TOC {toc}:
el: Βρέθηκαν περισσότερα από ένα CD που να αντιστοιχούν στο CD με TOC {toc}:

en: Found {n} edit | Found {n} edits
el[0]: Βρέθηκε {n} επεξεργασία
el[1]: Βρέθηκαν τουλάχιστον {n} τροποποιήσεις

en: Found {n} result | Found {n} results
el[0]: Βρέθηκε {n} αποτέλεσμα
el[1]: Βρέθηκαν {n} αποτελέσματα

en: Found {n} result for "{q}" | Found {n} results for "{q}"
el[0]: Βρέθηκε {n} αποτέλεσμα για "{q}"
el[1]: Βρέθηκαν {n} αποτελέσματα για "{q}"

en: Founded:
el: Ιδρύθηκε:

en: FreeDB Entry Not Found
el: Δε βρέθηκε καταχώρηση FreeDB

en: FreeDB Gateway
el: Πύλη FreeDB

en: FreeDB import
el: Εισαγωγή από FreeDB

en: From:
el: Από:

en: Full TOC:
el: Πλήρες TOC:

en: Gender:
el: Φύλο:

en: General Information
el: Γενικές πληροφορίες

en: Generated on {date}
el: Δημιουργήθηκε στις {date}

en: Help:
el: Βοήθεια:

en: High
el: Υψηλή

en: Historic
el: Ιστορικό

en: Homepage:
el: Αρχική σελίδα:

en: How editing works
el: Πώς λειτουργεί η επεξεργασία

en: I confirm that this is the barcode as it appears on the release.
el: Επιβεβαιώνω ότι αυτό είναι το barcode, όπως φαίνεται στην κυκλοφορία.

en: I just donated! Why am I seeing this?
el: Μόλις έκανα δωρεά! Γιατί το βλέπω αυτό;

en: IPI code
el: Κωδικός IPI

en: IPI code:
el: Κωδικός IPI:

en: IPI codes:
el: Κωδικοί IPI:

en: ISRC Not Currently Used
el: Το ISRC δε χρησιμοποιείται προς το παρόν

en: ISRC {isrc} to {recording}
el: ISRC {isrc} στο {recording}

en: ISRCs with multiple recordings
el: ISRCs με πολλαπλές ηχογραφήσεις

en: ISWC Not Currently Used
el: Το ISWC δε χρησιμοποιείται προς το παρόν

en: ISWC {iswc} to {work}
el: ISWC {iswc} στο {work}

en: If the problem persists, please {report|report a bug} and include any error message that is shown above.
el: Αν το πρόβλημα επιμένει, παρακαλούμε κάντε {report|αναφορά σφάλματος} και συμπεριλάβετε ότι μήνυμα σφάλματος φαίνεται παραπάνω.

en: If this is an Amazon ASIN, please do not enter it in the catalog number field, but add it as a URL relationship later.
el: Αν αυτό είναι ένα Amazon ASIN, παρακαλούμε μην το εισάγετε στο πεδίο αριθμού καταλόγου, αλλά προσθέστε το ως σχέση URL αργότερα.

en: If we do not have a recording for this track in the database yet, please select "Add a new recording" below.
el: Αν δεν έχουμε ακόμα ηχογράφηση για αυτό το κομμάτι στη βάση δεδομένων, παρακαλούμε επιλέξτε "Προσθήκη μιας νέας ηχογράφησης" παρακάτω

en: If you can't find what you're looking for, you can add a new release:
el: Αν δε βρήκατε αυτό που ψάχνετε, μπορείτε να προσθέσετε μία νέα κυκλοφορία:

en: If you do not know whether the release has a barcode or not, just leave this blank.
el: Σε περίπτωση που δε γνωρίζετε αν η κυκλοφορία έχει barcode ή όχι, αφήστε το κενό.

en: If you don't see the artist you are looking for, you can still add a new release. This will allow you to create this artist and a release at the same time
el: Αν δε βλέπετε τον καλλιτέχνη που ψάχνετε, μπορείτε να προσθέσετε μία νέα κυκλοφορία. Αυτό θα σας επιτρέψει να δημιουργήσετε αυτόν τον καλλιτέχνη και μία κυκλοφορία ταυτόχρονα

en: If you don't see the release you are looking for, you can still add a new one, using this CD TOC:
el: Αν δεν βλέπετε την κυκλοφορία που ψάχνετε, μπορείτε να προσθέσετε μία νέα, χρησιμοποιώντας αυτό το CD TOC:

en: If you donate <b>$4</b> you will not get this nag text for a <b>month</b>. We encourage people to donate $12 to make the nag screen disappear for 3 months. Or even better, sign up for a recurring donation every three months to not have to think about or see this nag again.
el: Αν κάνετε μια δωρεά <b>$4</b> δε θα δείτε αυτό το κείμενο για ένα <b>μήνα</b>. Προτρέπουμε όσους θέλουν να κάνουν μια δωρεά $12 για να μη δουν αυτήν την υπενθύμιση για 3 μήνες. Ή ακόμα καλύτερα, να εγγραφείτε για μια επαναλαμβανόμενη τρίμηνη δωρεά και να μη ξαναδείτε ποτέ αυτή την οθόνη.

en: If you followed a link on our site to get here, please {report|report a bug} and the URL of the page that sent you here.
el: Αν ακολουθήσατε ένα σύνδεσμο στην ιστοσελίδα μας για να βρεθείτε εδώ, παρακαλούμε κάντε {report|αναφορά σφάλματος}και αναφέρετε το URL της σελίδας που σας έφερε εδώ.

en: If you have any questions, please review the {faq|FAQs} or {doc|documentation} before {con|contacting us}.
el: Αν έχετε απορίες παρακαλούμε δείτε τις {faq|Συχνές Ερωτήσεις} ή την {doc|τεκμηρίωση} πριν {con|επικοινωνήσετε μαζί μας}.

en: If you think this is a mistake, please contact <code>support@musicbrainz.org</code> with the name of your account.
el: Αν θεωρείτε ότι έχει συμβεί κάποιο λάθος, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας στο <code>support@musicbrainz.org</code> με το όνομα χρήστη του λογαριασμού σας.

en: If you would like to make a donation, {donate|you can do that here}. If you have donated, but you are still being nagged, please {contact|contact us}.
el: Αν θέλετε να κάνετε μια δωρεά, {donate|μπορείτε να το κάνετε εδώ}. Αν έχετε κάνει ήδη δωρεά αλλά βλέπετε ακόμα αυτό το μήνυμα τότε παρακαλούμε {contact|επικοινωνήστε μαζί μας}.

en: Image not available yet, please try again in a few minutes.
el: Η εικόνα δεν είναι διαθέσιμη ακόμα, παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά σε μερικά λεπτά.

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import as Multiple Artist Release
el: Εισαγωγή ως κυκλοφορία πολλών καλλιτεχνών

en: Import as MusicBrainz release
el: Εισαγωγή ως κυκλοφορία MusicBrainz

en: In order to log in or make changes to the database you must visit the main server at {uri}.
el: Για να συνδεθείτε ή να κάνετε αλλαγές στη βάση δεδομένων θα πρέπει να επισκεφθείτε τον κύριο εξυπηρετητή στο {uri}.

en: In order to view this page please visit the main server at {uri}.
el: Για να δείτε αυτή τη σελίδα παρακαλούμε επισκεφθείτε τον κύριο εξυπηρετητή στο {uri}.

en: Incorrect username or password
el: Εσφαλμένο όνομα χρήστη ή κωδικός πρόσβασης

en: Internal Server Error
el: Εσωτερικό σφάλμα εξυπηρετητή

en: Internal/Bot
el: Εσωτερικό/Bot

en: Into:
el: Σε:

en: Invalid Disc ID
el: Μη έγκυρο Disc ID

en: Keep me logged in
el: Να παραμείνω συνδεδεμένος

en: Label
el: Δισκογραφική εταιρεία

en: Label Details
el: Λεπτομέρειες δισκογραφικής εταιρείας

en: Label IPI:
el: IPI δισκογραφικής εταιρείας:

en: Label Not Found
el: Η δισκογραφική εταιρεία δε βρέθηκε

en: Label Subscriptions
el: Παρακολουθήσεις δισκογραφικών εταιρειών

en: Label code:
el: Κωδικός δισκογραφικής εταιρείας:

en: Label information
el: Πληροφορίες δισκογραφικής εταιρείας

en: Label ratings
el: Βαθμολογίες δισκογραφικής εταιρείας

en: Label:
el: Δισκογαφική εταιρεία:

en: Labels
el: Δισκογραφικές εταιρείες

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Language: {language}, script: {script}
el: Γλώσσα: {language}, γραφή: {script}

en: Languages Known:
el: Ομιλούμενες γλώσσες:

en: Languages:
el: Γλώσσες:

en: Last 28 days
el: Τελευταίες 28 μέρες

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Last updated on {date}
el: Τελευταία ενημέρωση στις {date}

en: Last updated:
el: Τελευταία ενημέρωση:

en: Latest posts:
el: Τελευταίες δημοσιεύσεις:

en: Length
el: Διάρκεια

en: Length:
el: Διάρκεια:

en: Like Wikipedia, MusicBrainz is maintained by a global community of users and we want everyone &#x2014; including you &#x2014; to {doc|participate and contribute}.
el: Όπως και η Wikipedia, το MusicBrainz συντηρείται από μια παγκόσμια κοινότητα χρηστών και θέλουμε όλοι, &#x2014; μαζί με εσάς &#x2014; , να {doc|συμμετάσχουν και να συνεισφέρουν}.

en: Limited User
el: Περιορισμένος χρήστης

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link phrase:
el: Φράση συνδέσμου:

en: Live Data Feed
el: Ζωντανή ροή δεδομένων

en: Locale
el: Τοπικότητα

en: Locale:
el: Τοπικότητα:

en: Log In
el: Σύνδεση

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: Log in
el: Σύνδεση

en: Log in to edit
el: Συνδεθείτε για να επεξεργαστείτε

en: Log in to upload cover art
el: Συνδεθείτε για να αποστείλετε εξώφυλλο

en: Looking for help? Check out our {doc|documentation} or {faq|FAQ}.
el: Χρειάζεστε βοήθεια; Διαβάστε την {doc|τεκμηρίωσή} μας ή τις {faq|Συχνές Ερωτήσεις}.

en: Lookup CD
el: Αναζήτηση CD

en: Lookup count
el: Πλήθος αναζητήσεων

en: Lookup count:
el: Πλήθος αναζητήσεων:

en: Lost Password
el: Έχασα τον κωδικό πρόσβασης

en: Lost Username
el: Έχασα το όνομα χρήστη

en: Low
el: Χαμηλή

en: Lyrics Language:
el: Γλώσσα στίχων:

en: Mail me when one of my edits gets a "no" vote. (Note: the email is only sent for the first "no" vote, not each one)
el: Επικοινωνήστε μαζί μου με email όταν μια επεξεργασία μου παίρνει αρνητική ψήφο. (Σημείωση: το mail στέλνεται μόνο για την πρώτη αρνητική ψήφο και όχι για κάθε μια ξεχωριστά)

en: Mailing Lists
el: Λίστες ταχυδρομείου

en: Make a donation now!
el: Κάντε μια δωρεά τώρα!

en: Manual entry
el: Καταχώρηση με το χέρι

en: Match
el: Ομοιότητα

en: Matching CDs
el: CDs που ταιριάζουν

en: Medium
el: Μέσον

en: Medium {position} is now medium {new_position}
el: Το μέσο {position} είναι τώρα {new_position}

en: Medium {position} is now medium {new_position}: {new_name}
el: Το μέσο {position} είναι τώρα {new_position}: {new_name}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}
el: Το μέσο {position}: {name} είναι τώρα {new_position}

en: Medium {position}: {name} is now medium {new_position}: {new_name}
el: Το μέσο {position}: {name} είναι τώρα {new_position}: {new_name}

en: Medium:
el: Μέσο:

en: Mediums:
el: Μέσα:

en: Member since:
el: Μέλος από:

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge Artists
el: Συγχώνευση καλλιτεχνών

en: Merge Labels
el: Συγχώνευση δισκογραφικών εταιρειών

en: Merge Process
el: Διαδικασία συγχώνευσης

en: Merge Recordings
el: Συγχώνευση ηχογραφήσεων

en: Merge Release Groups
el: Συγχώνευση ομάδων κυκλοφοριών

en: Merge Releases
el: Συγχώνευση κυκλοφοριών

en: Merge Works
el: Συγχώνευση έργων

en: Merge attributes:
el: Συγχώνευση γνωρισμάτων:

en: Merge language &amp; script:
el: Συγχώνευση γλώσσας &amp; γραφής:

en: Merge mediums and recordings
el: Συγχώνευση μέσων και ηχογραφήσεων

en: Merge release groups
el: Συγχώνευση ομάδων κυκλοφοριών

en: Merge strategy:
el: Στρατηγική συγχώνευσης:

en: Merge:
el: Συγχώνευση:

en: Message:
el: Μήνυμα:

en: Mismatched release groups
el: Οι ομάδες κυκλοφοριών δεν ταιριάζουν

en: Modify count
el: Αριθμός τροποποιήσεων

en: Modify count:
el: Αριθμός τροποποιήσεων:

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Move Disc ID
el: Μετακίνηση disc ID

en: Move disc down
el: Μετακίνηση δίσκου προς τα κάτω

en: Move disc up
el: Μετακίνηση δίσκου προς τα πάνω

en: Move track down
el: Μετακίνηση κομματιού προς τα  κάτω

en: Move track up
el: Μετακίνηση κομματιού προς τα  πάνω

en: Move tracks:
el: Μετακίνηση κομματιών:

en: MusicBrainz - The Open Music Encyclopedia
el: MusicBrainz - Η ανοιχτή μουσική εγκυκλοπαίδεια

en: MusicBrainz Database
el: Βάση δεδομένων MusicBrainz

en: MusicBrainz Server
el: Εξυπηρετητής MusicBrainz

en: MusicBrainz aims to be:
el: Το MusicBrainz στοχεύει να είναι:

en: MusicBrainz believes strongly in the privacy of its users! Any personal information you choose to provide will not be sold or shared with anyone else. For full details, please read our {doc|Privacy Policy}.
el: Το MusicBrainz πιστεύει ακράδαντα στην προστασία των προσωπικών δεδομένων των χρηστών του. Όποιες προσωπικές πληροφορίες επιλέξετε να παρέχετε δεν πρόκειται να πωληθούν ή να μοιραστούν με οποιονδήποτε άλλο. Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε διαβάστε την {doc|πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων} μας.

en: MusicBrainz does not have any CDs with the TOC:
el: MusicBrainz δεν έχει κανένα CD με το TOC:

en: MusicBrainz for Android
el: MusicBrainz για Android

en: MusicBrainz has one account type for all users. If you represent an artist or label, please use the above form to create an account.
el: Το MusicBrainz έχει ένα είδος λογαριασμού για όλους τους χρήστες. Αν αντιπροσωπεύετε κάποιον καλλιτέχνη ή δισκογραφική εταιρεία, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την παραπάνω φόρμα για να δημιουργήστε το λογαριασμό σας.

en: MusicBrainz is an open music encyclopedia that collects music metadata and makes it available to the public.
el: Το MusicBrainz είναι μια ανοιχτή μουσική εγκυκλοπαίδεια η οποία συλλέγει μουσικά μεταδεδομένα και τα καθιστά διαθέσιμα στο κοινό.

en: MusicBrainz is operated by the {uri|MetaBrainz Foundation}, a California based 501(c)(3) tax-exempt non-profit corporation dedicated to keeping MusicBrainz {free|free and open source}.
el: Το MusicBrainz λειτουργεί υπό την αιγίδα του {uri|Ιδρύματος MetaBrainz}, ένα μη κερδοσκοπικό οργανισμό 501(c)(3) της Καλιφόρνια που είναι αφιερωμένος στη διατήρηση του MusicBrainz {free|ως δωρεάν και ανοικτού κώδικα}.

en: MusicBrainz: Artist
el: MusicBrainz: Καλλιτέχνης

en: MusicBrainz: Label
el: MusicBrainz: Δισκογραφική εταιρεία

en: MusicBrainz: Release
el: MusicBrainz: Κυκλοφορία

en: MusicBrainz: Track
el: MusicBrainz: Κομμάτι

en: My Collections
el: Οι συλλογές μου

en: My Data
el: Τα δεδομένα μου

en: My Open Edits
el: Οι ανοιχτές τροποποιήσεις μου

en: My Ratings
el: Οι βαθμολογίες μου

en: My Tags
el: Οι ετικέτες μου

en: My Vote
el: Η ψήφος μου

en: My vote:
el: Η ψήφος μου:

en: My vote:
el: Η ψήφος μου:

en: Name
el: Όνομα

en: Name:
el: Όνομα:

en: New
el: Νέο

en: New Artist
el: Νέος καλλιτέχνης

en: New Relationship Attribute
el: Νέο γνώρισμα σχέσης

en: New Relationship Type
el: Νέος τύπος σχέσης

en: New Release:
el: Νέα κυκλοφορία:

en: New Status:
el: Νέα κατάσταση:

en: New Type:
el: Νέος τύπος:

en: New disc title:
el: Νέος τίτλος δίσκου:

en: New language:
el: Νέα γλώσσα:

en: New page
el: Νέα σελίδα

en: New password:
el: Νέος κωδικός πρόσβασης:

en: New position:
el: Νέα θέση:

en: New positions:
el: Νέες θέσεις:

en: New recording
el: Νέα ηχογράφηση

en: New relationships:
el: Νέες σχέσεις:

en: New script:
el: Νέα γραφή:

en: New version:
el: Νέα έκδοση:

en: Next
el: Επόμενο

en: Next »
el: Επόμενο »

en: No
el: Όχι

en: No MusicBrainz entities have yet been tagged with "{tag}".
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία του MusicBrainz που να έχουν ετικέτα "{tag}".

en: No artists with this tag were found.
el: Δε βρέθηκαν καλλιτέχνες με αυτή την ετικέτα.

en: No cover art available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο εξώφυλλο.

en: No edit notes have been added.
el: Δεν έχουν προστεθεί σημειώματα επεξεργασίας.

en: No edits were found matching your query. Please {search|try again}.
el: Δε βρέθηκα τροποποιήσεις που να ταιριάζουν με το ερώτημά σας. Παρακαλούμε {search|δοκιμάστε ξανά}.

en: No elections found.
el: Δε βρέθηκαν ψηφοφορίες.

en: No labels with this tag were found.
el: Δε βρέθηκαν δισκογραφικές εταιρείες με αυτή την ετικέτα.

en: No matching CDs were found for TOC {toc}.
el: Δε βρέθηκαν CDs που να ταιριάζουν για το TOC {toc}.

en: No nag
el: Χωρίς ενόχληση

en: No recordings found.
el: Δε βρέθηκαν ηχογραφήσεις.

en: No recordings with this tag were found.
el: Δε βρέθηκαν ηχογραφήσεις με αυτή την ετικέτα.

en: No relationship attributes found.
el: Δε βρέθηκαν γνωρίσματα σχέσης.

en: No release groups with this tag were found.
el: Δε βρέθηκαν ομάδες κυκλοφοριών με αυτή την ετικέτα.

en: No releases found
el: Δε βρέθηκαν κυκλοφορίες

en: No releases found in collection.
el: Δες βρέθηκαν κυκλοφορίες στη συλλογή.

en: No releases found which feature this recording.
el: Δε βρέθηκαν κυκλοφορίες που να περιέχουν αυτή την ηχογράφηση.

en: No releases found.
el: Δε βρέθηκαν κυκλοφορίες.

en: No releases with this tag were found.
el: Δε βρέθηκαν κυκλοφορίες με αυτή την ετικέτα.

en: No results
el: Κανένα αποτέλεσμα

en: No results found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: No results found.
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: No results found. Try refining your search query.
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα. Δοκιμάστε να επαναπροσδιορίσετε το ερώτημα αναζήτησής σας

en: No subscriptions.
el: Καμία παρακολούθηση.

en: No users found
el: Δε βρέθηκαν χρήστες

en: No vote
el: Καμία ψήφος

en: No vote count
el: Καταμέτρηση αρνητικών ψήφων

en: No works with this tag were found.
el: Δε βρέθηκαν έργα με αυτή την ετικέτα.

en: No {type0}-{type1} relationship types found.
el: Δε βρέθηκαν τύποι σχέσης {type0}-{type1} .

en: None
el: Κανένα

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normal User
el: Κανονικός Χρήστης

en: Note! If you do not know the month or day of release, please leave them empty.  January 1st is not often the actual release date, please double check that you have entered the release date correctly.
el: Προσοχή! Αν δεν ξέρετε το μήνα ή τη μέρα κυκλοφορίας, παρακαλούμε αφήστε τα κενά. Η 1η Ιανουαρίου συνήθως δεν είναι η πραγματική ημερομηνία κυκλοφορίας, παρακαλούμε σιγουρευτείτε ότι έχετε εισαγάγει σωστά την ημερομηνία κυκλοφορίας.

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Notify me by email on new releases to my watched artists
el: Ειδοποιείστε με μέσω email για νέες κυκλοφορίες από τους καλλιτέχνες που παρακολουθώ.

en: Now loading recording associations...
el: Φόρτωμα των συσχετισμών ηχογράφησης...

en: Now loading tracklist...
el: Φόρτωμα της λίστας κομματιών...

en: Official homepage
el: Επίσημη ιστοσελίδα

en: Old
el: Παλιό

en: Old Artist
el: Παλιός καλλιτέχνης

en: Old password:
el: Προηγούμενος κωδικός πρόσβασης:

en: Old positions:
el: Παλιές θέσεις:

en: Old recording
el: Παλιά ηχογράφηση

en: Old relationships:
el: Παλιές σχέσεις:

en: Old releases:
el: Παλιές κυκλοφορίες:

en: Old version:
el: Παλιά έκδοση:

en: Old:
el: Παλιό:

en: Only the user who created an edit can cancel it, either you did not create {edit} or perhaps it has already been closed.
el: Μόνο ο χρήστης που δημιούργησε μία επεξεργασία μπορεί να την ακυρώσει, είτε δεν δημιουργήσατε την επεξεργασία {edit} ή μπορεί να έχει ήδη κλείσει.

en: Oops! It seems your search parameters are not correct, please double check your input!
el: Όπα! Φαίνεται ότι οι παράμετροι αναζήτησής σας δεν είναι σωστές, παρακαλούμε ελέγξτε πάλι τι εισάγετε!

en: Oops, something went wrong!
el: Ουπς, κάτι πήγε στραβά!

en: Open Edits
el: Ανοιχτές τροποποιήσεις

en: Open edits
el: Ανοιχτές τροποποιήσεις

en: Opened:
el: Άνοιξε:

en: Options
el: Επιλογές

en: Or...
el: Ή...

en: Other Lookup Results
el: Άλλα αποτελέσματα αναζήτησης

en: Other Lookups
el: Άλλες αναζητήσεις

en: Other lookups
el: Άλλες αναζητήσεις

en: Overall
el: Συνολικά

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: Packaging:
el: Συσκευασία:

en: Page Not Found
el: Η σελίδα δε βρέθηκε

en: Page name
el: Όνομα σελίδας

en: Page removed
el: Η σελίδα αφαιρέθηκε

en: Page {cur} of at least {total}
el: Σελίδα {cur} από τουλάχιστον {total}

en: Page {cur} of {total}
el: Σελίδα {cur} από {total}

en: Page:
el: Σελίδα:

en: Parent
el: Γονιός

en: Parent:
el: Γονιός:

en: Parse Tracks
el: Ανάλυση κομματιών

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Permanent link:
el: Μόνιμος σύνδεσμος:

en: Phrase:
el: Φράση:

en: Please consider adding this release/CD to MusicBrainz. To add this CD, please choose one of the following two methods:
el: Παρακαλούμε σκεφτείτε να προσθέσετε αυτή την κυκλοφορία/CD στο MusicBrainz. Για να προσθέσετε αυτό το CD, παρακαλούμε επιλέξτε μία από τις ακόλουθες δύο μεθόδους:

en: Please enter tags in the text area below. Tags are comma separated, and you may wish to see the {tagsyn|tag syntax documentation} for more information
el: Παρακαλούμε εισάγετε τις ετικέτες στην περιοχή κειμένου παρακάτω. Οι ετικέτες διαχωρίζονται με κόμμα, και ίσως θέλετε να δείε την {tagsyn|τεκμηρίωση σύνταξης ετικετών} για περισσότερες πληροφορίες

en: Please enter your old password below, and then your new password.
el: Παρακαλούμε εισάγετε τον παλιό κωδικό πρόσβασής σας παρακάτω, και έπειτα τον καινούριο κωδικό πρόσβασης.

en: Please login to import this FreeDB disc.
el: Παρακαλούμε συνδεθείτε για να εισάγετε αυτό το δίσκο FreeDB.

en: Please navigate to the pages of other entities you wish to merge and select the "merge" link.
el: Παρακαλούμε περιηγηθείτε στις σελίδες των υπολοίπων στοιχείων που επιθυμείτε να συγχωνεύσετε και επιλέξετε το σύνδεσμο "Συγχώνευση".

en: Please note that any content submitted to MusicBrainz will be made available to the public under {open|open licenses}, do not submit any copyrighted text here!
el: Παρακαλούμε σημειώστε πως ότι περιεχόμενο υποβάλλεται στο MusicBrainz θα είναι διαθέσιμο δημόσια υπό {open|ανοικτές άδειες}, μην υποβάλετε κείμενο με πνευματικά δικαιώματα!

en: Please note:
el: Σημειώστε:

en: Please review the {coc|MusicBrainz Code of Conduct} before creating an account.
el: Παρακαλούμε να διαβάσετε ξανά τον {coc|κώδικα δεοντολογίας του MusicBrainz} πριν δημιουργήσετε ένα λογαριασμό.

en: Please search for the artist you wish to create a new release for:
el: Παρακαλούμε αναζητήστε τον καλλιτέχνη για τον οποίο θέλετε να προσθέσετε μια νέα κυκλοφορία:

en: Please select the medium you wish to attach this CD TOC to.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε το μέσο στο οποίο θέλετε να συνδέσετε αυτό το CD TOC.

en: Please slow down and then try again
el: Παρακαλούμε πηγαίνετε λίγο πιο αργά και δοκιμάστε πάλι

en: Please wait a few minutes and repeat your request.
el: Παρακαλούμε περιμένετε μερικά λεπτά και επαναλάβετε με το ερώτημά σας.

en: Position
el: Θέση

en: Position:
el: Θέση:

en: Possible Duplicate Artists
el: Πιθανές διπλοεγγραφές καλλιτεχνών

en: Possible Duplicate Labels
el: Πιθανές διπλοεγγραφές δισκογραφικών εταιρειών

en: Possible Mediums
el: Πιθανά μέσα

en: Possible values:
el: Πιθανές τιμές:

en: Possibly duplicate artists
el: Πιθανές διπλοεγγραφές καλλιτεχνών

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Primary Type:
el: Πρωτεύων τύπος:

en: Priority:
el: Προτεραιότητα:

en: Privacy
el: Προσωπικά δεδομένα

en: Privacy Policy
el: Πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων

en: Private
el: Προσωπικό

en: Private collection
el: Προσωπική συλλογή

en: Privileged User Accounts
el: Προνομιούχοι λογαριασμοί χρηστών

en: Products
el: Προϊόντα

en: Profile
el: Προφίλ

en: Proposer:
el: Προτάθηκε από:

en: Public
el: Δημόσια

en: Public collection by {owner}
el: Δημόσια συλλογή από {owner}

en: Query:
el: Ερώτημα:

en: Quick Start
el: Γρήγορη έναρξη

en: Quick links:
el: Γρήγοροι σύνδεσμοι:

en: Rate: {rating} star | Rate: {rating} stars
el[0]: Βαθμολογήστε: {rating} αστέρι
el[1]: Βαθμολογήστε: {rating} αστέρια

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Ratings
el: Βαθμολογίες

en: Read more »
el: Διαβάστε περισσότερα »

en: Recording
el: Ηχογράφηση

en: Recording Details
el: Λεπτομέρειες Ηχογράφησης

en: Recording Not Found
el: Δε βρέθηκε ηχογράφηση

en: Recording by {artist}
el: Ηχογράφηση από {artist}

en: Recording information
el: Πληροφορίες ηχογράφησης

en: Recording ratings
el: Βαθμολογίες ηχογράφησης

en: Recording “{name}” by {artist}
el: Ηχογράφηση “{name}” από {artist}

en: Recording:
el: Ηχογράφηση:

en: Recordings
el: Ηχογραφήσεις

en: Recordings with titles containing featuring artists
el: Ηχογραφήσεις με τίτλους που περιέχουν τους καλλιτέχνες που συμμετέχουν

en: Recordings:
el: Ηχογραφήσεις:

en: Regional settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Reject edit
el: Απόρριψη επεξεργασίας

en: Reject upon expiration
el: Απόρριψη με η λήξη

en: Related works
el: Σχετικά έργα

en: Relationship
el: Σχέση

en: Relationship Attributes
el: Γνωρίσματα σχέσης

en: Relationship Type
el: Τύπος σχέσης

en: Relationship Type In Use
el: Τύπος σχέσης που χρησιμοποιείται

en: Relationship Types
el: Τύποι σχέσης

en: Relationship attribute in use
el: Γνώρισμα σχέσης που χρησιμοποιείται

en: Relationship attribute still in use
el: Γνώρισμα σχέσης που ακόμα χρησιμοποιείται

en: Relationship:
el: Σχέση:

en: Relationships
el: Σχέσεις

en: Relationships:
el: Σχέσεις:

en: Release
el: Κυκλοφορία

en: Release Artist
el: Καλλιτέχνης κυκλοφορίας

en: Release Duplicates
el: Διπλότυπες κυκλοφορίες

en: Release Events:
el: Γεγονότα κυκλοφορίας:

en: Release Group
el: Ομάδα κυκλοφοριών

en: Release Group Details
el: Λεπτομέρειες ομάδας κυκλοφοριών

en: Release Group Not Found
el: Η ομάδα κυκλοφοριών δε βρέθηκε

en: Release Group:
el: Ομάδα κυκλοφοριών:

en: Release Groups
el: Ομάδες κυκλοφοριών

en: Release Information
el: Πληροφορίες κυκλοφορίας

en: Release Language
el: Γλώσσα κυκλοφοριών

en: Release Not Found
el: Δε βρέθηκε κυκλοφορία

en: Release Quality
el: Ποιότητα κυκλοφορίας

en: Release Title
el: Τίτλος κυκλοφορίας

en: Release by {artist}
el: Κυκλοφορία από {artist}

en: Release event
el: Γεγονός κυκλοφορίας

en: Release group
el: Ομάδα κυκλοφοριών

en: Release group by {artist}
el: Ομάδα κυκλοφοριών από {artist}

en: Release group external links
el: Εξωτερικοί σύνδεσμοι ομάδας κυκλοφοριών

en: Release group information
el: Πληροφορίες ομάδας κυκλοφοριών

en: Release group ratings
el: Βαθμολογίες ομάδας κυκλοφοριών

en: Release group “{name}” by {artist}
el: Ομάδα κυκλοφοριών “{name}” από {artist}

en: Release group:
el: Ομάδα κυκλοφοριών:

en: Release groups
el: Ομάδες κυκλοφοριών

en: Release groups that might need to be merged
el: Ομάδες κυκλοφοριών που ίσως χρειάζονται συγχώνευση

en: Release groups with titles containing featuring artists
el: Ομάδες κυκλοφοριών με τίτλους που περιέχουν τους καλλιτέχνες που συμμετέχουν

en: Release information
el: Πληροφορίες κυκλοφορίας

en: Release title:
el: Τίτλος κυκλοφορίας:

en: Release “{name}” by {artist}
el: Κυκλοφορία “{name}” από {artist}

en: Release:
el: Κυκλοφορία:

en: Releases
el: Κυκλοφορίες

en: Releases Where Track Names Start With Their Track Number
el: Κυκλοφορίες όπου τα ονόματα των κομματιών ξεκινάνε με τον αριθμό κομματιού

en: Releases With Catalog Numbers That Look Like ASINs
el: Κυκλοφορίες με αριθμούς καταλόγου που μοιάζουν με ASINs

en: Releases With Multiple ASINs
el: Κυκλοφορίες με πολλαπλά ASINs

en: Releases With Multiple Discogs Links
el: Κυκλοφορίες με πολλαπλούς συνδέσμους Discogs

en: Releases With Some Formats Unset
el: Κυκλοφορίες με κάποιες μορφές που δεν έχουν ρυθμιστεί

en: Releases in the Cover Art Archive that still have cover art relationships
el: Κυκλοφορίες στο Cover Art Archive που εξακκολουθούν να έχουν σχέσεις εξωφύλλου

en: Releases which have multiple ASINs
el: Κυκλοφορίες με πολλαπλά ASINs

en: Releases which have multiple Discogs links
el: Κυκλοφορίες με πολλαπλούς συνδέσμους Discogs

en: Releases which have unexpected Amazon URLs
el: Κυκλοφορίες με απροσδόκητα Amazon URLs

en: Releases which might need converting to "multiple artists"
el: Κυκλοφορίες που ίσως πρέπει να μετατραπούν σε "πολλαπλών καλλιτεχνών"

en: Releases with catalog numbers that look like ASINs
el: Κυκλοφορίες με αριθμούς καταλόγου που μοιάζουν με ASINs

en: Releases with non-sequential track numbers
el: Κυκλοφορίες με μη συνεχείς αριθμούς κομματιών

en: Releases with superfluous data tracks
el: Κυκλοφορίες με περιττά κομμάτια δεδομένων

en: Releases with titles containing featuring artists
el: Κυκλοφορίες με τίτλους που περιέχουν τους καλλιτέχνες που συμμετέχουν

en: Releases with track number issues
el: Κυκλοφορίες με θέματα στους αριθμούς κομματιών

en: Releases with unlikely language/script pairs
el: Κυκλοφορίες με όχι πιθανά ζεύγη γλώσσας/γραφής

en: Releases without language
el: Κυκλοφορίες χωρίς γλώσσα

en: Releases without script
el: Κυκλοφορίες χωρίς γραφή

en: Releases:
el: Κυκλοφορίες:

en: Remove
el: Κατάργηση

en: Remove Cover Art
el: Κατάργηση εξωφύλλου

en: Remove Label
el: Κατάργηση δισκογραφική εταιρείας

en: Remove Page
el: Κατάργηση Σελίδας

en: Remove Recording
el: Κατάργηση Ηχογράφησης

en: Remove Relationship Attribute
el: Κατάργηση γνωρίσματος σχέσης

en: Remove Relationship Type
el: Κατάργηση τύπου σχέσης

en: Remove Release
el: Κατάργηση κυκλοφορίας

en: Remove Release Group
el: Κατάργηση ομάδας κυκλοφοριών

en: Remove Release Group
el: Κατάργηση ομάδας κυκλοφοριών

en: Remove collection
el: Κατάργηση συλλογής

en: Remove disc
el: Κατάργηση δίσκου

en: Remove from my collection
el: Κατάργηση από τη συλλογή μου

en: Remove from {collection}
el: Κατάργηση από {collection}

en: Remove selected entities
el: Κατάργηση επιλεγμένων στοιχείων

en: Remove selected releases from collection
el: Κατάργηση επιλεγμένων κυκλοφοριών από τη συλλογή

en: Remove track
el: Κατάργηση κομματιού

en: Remove your rating
el: Κατάργηση της βαθμολογίας σας

en: Remove {item}
el: Κατάργηση {item}

en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

[ctx: button/menu]
en: Reorder Cover Art
el: Αναταξινόμηση εξωφύλλου

[ctx: header]
en: Reorder Cover Art
el: Αναταξινόμηση εξωφύλλου

en: Report a Bug
el: Αναφορά σφάλματος

en: Report a Copyright Violation
el: Αναφορά παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων

en: Reports
el: Αναφορές

en: Request data:
el: Αίτηση δεδομένων:

en: Requires:
el: Απαιτεί:

en: Reset Password
el: Επαναφορά κωδικού πρόσβασης

en: Results per page:
el: Αποτελέσματα ανά σελίδα:

en: Results:
el: Αποτελέσματα:

en: Reveal my email address
el: Εμφάνιση της διεύθυνσης email μου

en: Running: <span class="tooltip" title="{msg}">{branch} ({sha})</span>
el: Εκτελείται: <span class="tooltip" title="{msg}">{branch} ({sha})</span>

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Script:
el: Γραφή:

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Edits
el: Αναζήτηση στις τροποποιήσεις

en: Search Error
el: Αναζήτηση Λάθους

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Search by artist
el: Αναζήτηση ανά καλλιτέχνη

en: Search by release
el: Αναζήτηση ανά κυκλοφορία

en: Search for Edits
el: Αναζήτηση ανά τροποποιήσεις

en: Search for an artist
el: Αναζήτηση ανά καλλιτέχνη

en: Search for edits
el: Αναζήτηση για τροποποιήσεις

en: Search method:
el: Μέθοδος αναζήτησης:

en: Search the database for this CD
el: Αναζητήστε αυτό το CD στη βάση δεδομένων

en: Search the documentation...
el: Αναζήτηση τεκμηρίωσης...

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Searching...
el: Γίνεται αναζήτηση...

en: Second this candidate
el: Υποστήριξη αυτού του υποψηφίου

en: Secondary Types:
el: Δευτερεύοντες τύποι:

en: Sectors
el: Τομείς

en: See all of your collections
el: Δείτε όλες τις συλλογές σας

en: See all of {editor}'s public collections
el: Δείτε όλες τις δημόσιες συλλογές του {editor}

en: Select
el: Επιλογή

en: Select a disc from the search results below and then click "Add Disc".
el: Επιλέξτε δίσκο από τα αποτελέσματα αναζήτησης παρακάτω και πατήστε "Προσθήκη δίσκου".

en: Send
el: Αποστολή

en: Send Email
el: Αποστολή Email

en: Send a copy to my own email address
el: Στείλε ένα αντίγραφο και στη δική μου διεύθυνση email

en: Send me mails with edits to my subscriptions:
el: Να μου στέλνετε μηνύματα με τις τροποποιήσεις στα στοιχεία που παρακολουθώ:

en: Set Tracklist Durations
el: Ρύθμιση διαρκειών λίστας κομματιών

en: Set a new password for your MusicBrainz account.
el: Ορίστε ένα νέο κωδικό πρόσβασης για το λογαριασμό σας στο MusicBrainz.

en: Set track durations
el: Ορισμός διάρκειας κομματιών

en: Show all results.
el: Εμφάνιση όλων των αποτελεσμάτων.

en: Show my Gravatar
el: Εμφάνισε το Gravatar μου

en: Show only results that are in my subscribed entities.
el: Εμφάνιση μόνο τα αποτελέσματα που βρίσκονται στα στοιχεία που παρακολουθώ.

en: Showing Various Artist releases. {show_subset|Show releases by this artist instead}.
el: Εμφανίζονται οι κυκλοφορίες από Διάφορους Καλλιτέχνες {show_subset|Εμφάνιση κυκλοφοριών από αυτόν τον καλλιτέχνη μόνο}.

en: Showing only standalone recordings. {show_all|Show all recordings instead}.
el: Εμφανίζονται οι μεμονωμένες ηχογραφήσεις μόνο. {show_all|Εμφάνιση όλων των ηχογραφήσεων}.

en: Showing releases by this artist. {show_all|Show Various Artist releases instead}.
el: Εμφανίζονται οι κυκλοφορίες από αυτόν τον καλλιτέχνη. {show_all|Εμφάνιση των κυκλοφοριών από Διάφορους Καλλιτέχνες}.

en: Similar releases
el: Παρόμοιες κυκλοφορίες

en: Slow Down!
el: Πιο αργά!

en: Social Contract
el: Κοινωνικό συμβόλαιο

en: Some FreeDB results may not be immediately available since they are only able to be updated after FreeDB's monthly database export.
el: Μερικά αποτελέσματα από τη FreeDB ίσως να μην είναι άμεσα διαθέσιμα καθώς ενημερώνονται μόνο μετά τη μηνιαία εξαγωγή της βάσης δεδομένων της FreeDB.

en: Sorry, <code>{discid}</code> is not a valid disc ID.
el: Λυπούμαστε, το <code>{discid}</code> δεν είναι έγκυρο disc ID.

en: Sorry, but your query "(<code>query</code>)" did not match any {type}. Please check you used the correct spelling.  Sometimes searching for fewer or different words may also help.
el: Λυπούμαστε, αλλά το ερώτημά σας "(<code>query</code>)" δεν ταίριαζε με κανένα {type}. Παρακαλούμε ελέγξτε ότι χρησιμοποιήσετε σωστή ορθογραφία.  Μερικές φορές η αναζήτηση για λιγότερες ή διαφορετικές λέξεις μπορεί επίσης να βοηθήσει.

en: Sorry, but your query (<code>{query}</code>) could not be performed, due to an error which we are not quite able to identify.
el: Λυπούμαστε, αλλά το ερώτημά σας (<code>{query}</code>) δεν μπόρεσε να εκτελεστεί, λόγω ενός σφάλματος το οποίο δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε.

en: Sorry, but your requests are exceeding the allowable rate limit ({rlinfo}).
el: Λυπούμαστε, αλλά τα αιτήματά σας ξεπερνούν το επιτρεπόμενο όριο ρυθμού ({rlinfo}).

en: Sorry, the page you're looking for does not exist.
el: Λυπούμαστε, η σελίδα που ψάχνετε δεν υπάρχει.

en: Sorry, there was a problem with your request.
el: Λυπούμαστε, υπήρξε ένα πρόβλημα με το αίτημά σας.

en: Sorry, we could not find a FreeDB entry with that ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε κάποια καταχώρηση FreeDB με αυτό το ID. Ίσως να θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτήν.

en: Sorry, we could not find a URL with that MusicBrainz ID.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε URL με αυτό το MusicBrainz ID.

en: Sorry, we could not find a label with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε δισκογραφική εταιρεία με αυτό το MusicBrainz ID. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτήν.

en: Sorry, we could not find a recording with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε ηχογράφηση με αυτό το MusicBrainz ID. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτήν.

en: Sorry, we could not find a relationship attribute with that MusicBrainz ID.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε γνώρισμα σχέσης με αυτό το MusicBrainz ID.

en: Sorry, we could not find a release group with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε ομάδα κυκλοφοριών με αυτό το MusicBrainz ID. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτήν.

en: Sorry, we could not find a release with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε κυκλοφορία με αυτό το MusicBrainz ID. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτήν.

en: Sorry, we could not find a work with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε έργο με αυτό το MusicBrainz ID. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτό.

en: Sorry, we could not find an artist with that MusicBrainz ID. You may wish to try and {search_url|search for it} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε καλλιτέχνη με αυτό το MusicBrainz ID. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτόν.

en: Sorry, we could not find an collection with that MusicBrainz ID.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε συλλογή με αυτό το MusicBrainz ID.

en: Sorry, we could not find an edit with that edit ID. You may wish to try and perform an {search_url|edit search} instead.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε επεξεργασία με αυτό το ID επεξεργασίας. Ίσως θέλετε να κάνετε {search_url|αναζήτηση} για αυτήν.

en: Sorry, we could not find the CD TOC you specified.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε το CD TOC που ορίσατε.

en: Sorry, we could not find this election.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορέσαμε να βρούμε αυτή την ψηφοφορία.

en: Sorry, you are not authorized to view this page.
el: Λυπούμαστε, δεν έχετε πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα.

en: Sorry, your query (<code>{query}</code>) does not contain enough information to carry out a search. If you are attempting to find something that contains nothing but punctuation characters (e.g. !!!) then you need to use the {uri|browse page}, since this search ignores punctuation characters.
el: Λυπούμαστε, το ερώτημά σας (<code>{query}</code>) δεν περιέχει αρκετές πληροφορίες για να γίνει η αναζήτηση. Αν προσπαθείτε να βρείτε κάτι που περιέχει μόνο σημεία στίξης (π.χ. !!!) τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσετε τη {uri|σελίδα εξερεύνησης}, καθώς αυτή η αναζήτηση αγνοεί τους χαρακτήρες σημείων στίξης.

en: Sorry, your query was too large.
el: Λυπούμαστε, το ερώτημά σας ήταν πολύ μεγάλο.

en: Sorry, “{id}” is not a valid documentation page.
el: Λυπούμαστε, το “{id}” δεν είναι έγκυρη σελίδα τεκμηρίωσης.

en: Sort Name
el: Όνομα ταξινόμησης

en: Sort name
el: Όνομα ταξινόμησης

en: Sort name:
el: Όνομα ταξινόμησης:

en: Split Artist
el: Διαχωρισμός καλλιτέχνη

en: Split Into Separate Artists
el: Διαχωρισμός σε ξεχωριστούς καλλιτέχνες

en: Split into separate artists
el: Διαχωρισμός σε ξεχωριστούς καλλιτέχνες

en: Sponsors
el: Χορηγοί

en: Start
el: Έναρξη

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Stop watching selected artists
el: Σταμάτημα παρακολούθησης των επιλεγμένων καλλιτεχνών

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit this CD using the simple method.
el: Υποβολή αυτού του CD με χρήση της απλής μεθόδου.

en: Submit votes &amp; edit notes
el: Υποβολή ψήφων &amp; σημειώσεων επεξεργασίας

en: Subscribe
el: Παρακολούθηση

en: Subscribed editors
el: Χρήστες που παρακολουθώ

en: Subscribed entities
el: Στοιχεία που παρακολουθώ

en: Subscribers
el: Χρήστες που παρακολουθούν

en: Subscribers:
el: Παρακολουθούν:

en: Subscriptions
el: Λίστα παρακολουθήσεων

en: System Busy
el: Σύστημα απασχολημένο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tag Lookup
el: Αναζήτηση ετικέτας

en: Tag Lookup Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης ετικέτας

en: Tag Not Used
el: Η ετικέτα δε χρησιμοποιείται

en: Tag Your Music
el: Βάλτε ετικέτες στη μουσική σας

en: Tag lookup
el: Αναζήτηση ετικέτας

en: Tag “{tag}”
el: Ετικέτα “{tag}”

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Team
el: Ομάδα

en: Technical flags
el: Τεχνικές σημαίες

en: Testing features
el: Δοκιμή χαρακτηριστικών

en: Thank you for contributing to MusicBrainz.
el: Ευχαριστούμε για τη συμβολή σας στο MusicBrainz.

en: Thank you, your email address has now been verified! If you still can't edit, please try to log out and log in again.
el: Ευχαριστούμε, η διεύθυνση email σας έχει επιβεβαιωθεί! Αν ακόμα δεν μπορείτε να κάνετε επεξεργασία, παρακαλούμε δοκιμάστε να αποσυνδεθείτε και να συνδεθείτε ξανά.

en: The Dawn of the Project
el: Η αυγή του πρότζεκτ

en: The annotation field functions like a miniature wiki.
el: Το πεδίο σχολίων λειτουργεί σαν ένα μικροσκοπικό wiki.

en: The artist you are trying to edit is a special purpose artist, and you may not make direct changes to this data.
el: Ο καλλιτέχνης που προσπαθείτε να επεξεργαστείτε είναι καλλιτέχνης ειδικού σκοπού, και ίσως δε θέλετε να κάνετε απευθείας αλλαγές σε αυτά τα δεδομένα.

en: The catalog number you have entered looks like an Amazon ASIN.
el: Ο αριθμός καταλόγου που εισάγατε μοιάζε με Amazon ASIN.

en: The comment field is used to help users distinguish between identically named releases.
el: Το πεδίο σχολίων χρησιμοποιείται για να βοηθήσει τους χρήστες να ξεχωρίζουν μεταξύ κυκλοφοριών με το ίδιο όνομα.

en: The data in this edit originally came from an older version of this edit, and may not display correctly
el: Αυτά τα δεδομένα αρχικά ήρθαν από μία παλιότερη έκδοση αυτής της επεξεργασίας, και για αυτό μπορεί να μην εμφανίζονται σωστά

en: The data you have submitted does not make any changes to the data already present.
el: Τα δεδομένα που υποβάλετε δεν αλλάζουν τα δεδομένα που ήδη υπάρχουν.

en: The database has no tags.
el: Η βάση δεδομένων δεν έχει ετικέτες.

en: The early days of the project
el: Οι πρώτες μέρες του πρότζεκτ

en: The edit has already been closed.
el: Η επεξεργασία έχει ήδη κλείσει.

en: The edit has been cancelled.
el: Η επεξεργασία ακυρώθηκε.

en: The following {count} user accounts are bots:
el: Οι παρακάτω {count} λογαριασμοί χρηστών είναι bots:

en: The page you requested is private.
el: Η σελίδα που ζητήσατε είναι προσωπική.

en: The purpose of this field is to add information that usually doesn't fit into the strict structural data schema of MusicBrainz (be it due to technical limitations that may be addressed later, or because the information in itself has to be free-text).
el: Ο σκοπός αυτού του πεδίου είναι να προσθέσετε πληροφορίες που συνήθως δεν ταιριάζουν στην αυστηρή δομή δεδομένων του MusizBrainz (είτε λόγω τεχνικών περιορισμών που θα λυθούν αργότερα, είτε επειδή το κείμενο αυτό καθαυτό πρέπει να είναι ελεύθερο κείμενο).

en: The reason for this was unknown.
el: Ο λόγος για αυτό είναι άγνωστος.

en: The recordings that will be merged if you continue with the current merge strategy include the following, whose artists differ:
el: Οι ηχογραφήσεις που θα συγχωνευτούν αν συνεχίσετε την τρέχουσα στρατηγική συγχώνευσης περιλαμβάνουν τις ακόλουθες, των οποίων οι καλλιτέχνες διαφέρουν:

en: The relationship type "{type}" can not be deleted because it is is still in use.
el: Ο τύπος σχέσης "{type}" δεν ήταν δυνατό να διαγραφεί γιατί βρίσκεται ακόμα σε χρήση.

en: The search server could not fulfill your request due to an internal error. This is usually only temporary, so please retry your search again later.
el: Ο εξυπηρετητής αναζήτησης δεν μπόρεσε να εκπληρώσει το αίτημά σας λόγω ενός εσωτερικού σφάλματος. Αυτό συνήθως είναι προσωρινό, οπότε ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: The server is temporary in read-only mode for database maintainance.
el: Ο εξυπηρετητής είναι σε λειτουργία ανάγνωσης-μόνο για συντήρηση της βάσης δεδομένων.

en: The system is overloaded or you are making requests too fast.
el: Το σύστημα είναι υπερφορτωμένο ή στέλνετε αιτήματα πολύ γρήγορα.

en: The tally of votes cast will only be shown when the election is complete.
el: Το άθροισμα των ψήφων θα εμφανιστεί μόνο μόλις ολοκληρωθεί η ψηφοφορία.

en: The users make MusicBrainz happen and we appreciate your help!
el: Οι χρήστες κάνουν πραγματικότητα το MusicBrainz και εκτιμούμε τη βοήθειά σας!

en: The watch artist feature is currently not active.
el: Η λειτουργία παρακολούθησης καλλιτεχνών δεν είναι ενεργή αυτή τη στιγμή.

en: Their vote:
el: Η ψήφος τους:

en: There are currently no discs in MusicBrainz associated with the information you provided. You can search for the disc you are looking for using the forms below, or you may add a new release to MusicBrainz
el: Δεν υπάρχουν δίσκοι στο MusicBrainz που να σχετίζονται με τις πληροφορίες που παρείχατε.  Μπορείτε να αναζητήσετε το δίσκο που ψάχνετε χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα, ή να προσθέσετε μία νέα κυκλοφορία στο MusicBrainz

en: There are currently no users subscribed to edits that you make.
el: Δεν υπάρχουν χρήστες που να παρακολουθούν τις τροποποιήσεις σας.

en: There are currently no users subscribed to edits that {user} makes.
el: Δεν υπάρχουν χρήστες που να παρακολουθούν τις τροποποιήσεις του χρήστη {user}.

en: There are currently no users subscribed to {artist}.
el: Δεν υπάρχουν χρήστες που να παρακολουθούν τον καλλιτέχνη {artist}.

en: There are currently no users subscribed to {label}.
el: Δεν υπάρχουν χρήστες που να παρακολουθούν την δισκογραφική εταιρεία {label}.

en: There is currently {num} user subscribed to edits that {user} makes: | There are currently {num} users subscribed to edits that {user} makes:
el[0]: Τις επεξεργασίες του χρήστη {user} παρακολουθεί {num} χρήστης:
el[1]: Τις επεξεργασίες του χρήστη {user} παρακολουθούν {num} χρήστες:

en: There is currently {num} user subscribed to {artist}: | There are currently {num} users subscribed to {artist}:
el[0]: Τον καλλιτέχνη {artist} παρακολουθεί {num} χρήστης:
el[1]: Τον καλλιτέχνη {artist} παρακολουθούν {num} χρήστες:

en: There is currently {num} user subscribed to {label}: | There are currently {num} users subscribed to {label}:
el[0]: Τη δισκογραφική εταιρεία {label} παρακολουθεί {num} χρήστης:
el[1]: Τη δισκογραφική εταιρεία {label} παρακολουθούν {num} χρήστες:

en: There was a problem approving {edit}.
el: Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα κατά την έγκριση του {edit}.

en: There was a problem cancelling {edit}.
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά την ακύρωση του {edit}.

en: This CD has tracks from more than one artist (e.g. a compilation CD)
el: Αυτό το CD έχει κομμάτια από περισσότερους από έναν καλλιτέχνες (π.χ. ένα CD συλλογής)

en: This ISRC is not associated with any recordings. If you wish to associate it with a recording, please {search_url|search for the recording} and add it.
el: Αυτό το ISRC δε σχετίζεται με καμία ηχογράφηση. Αν επιθυμείτε να το σχετίσετε με μία ηχογράφηση, παρακαλούμε {search_url|αναζητήστε την ηχογράφηση} και προσθέστε το.

en: This ISWC is not associated with any works. If you wish to associate it with a work, please {search_url|search for the work} and add it.
el: Αυτό το ISWC δε σχετίζεται με κανένα έργο. Αν επιθυμείτε να το σχετίσετε με ένα έργο, παρακαλούμε {search_url|αναζητήστε το έργο} και προσθέστε το.

en: This artist does not have any releases
el: Αυτός ο καλλιτέχνης δεν έχει κυκλοφορίες

en: This artist has ended.
el: Αυτός ο καλλιτέχνης έληξε.

en: This artist has no relationships, recordings, releases or release groups, and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add more data to this artist.
el: Αυτός ο καλλιτέχνης δεν έχει σχέσεις, ηχογραφήσεις, κυκλοφορίες ή ομάδες κυκλοφοριών, και θα αφαιρεθεί αυτόματα στις επόμενες μέρες. Αν αυτό δεν πρέπει να γίνει, παρακαλούμε προσθέστε περισσότερα δεδομένα για αυτόν τον καλλιτέχνη.

en: This artist has relationships other than collaboration relationships, and cannot be split until these are removed. {relationships|View all relationships}.
el: Αυτός ο καλλιτέχνης δεν έχει άλλες σχέσεις εκτός από σχέσεις συνεργασίας, και δεν μπορεί να διαχωριστεί μέχρι αυτές να αφαιρεθούν. {relationships|Εμφάνιση όλων των σχέσεων}.

en: This artist is not currently associated with any works.
el: Αυτός ο καλλιτέχνης δε σχετίζεται με κανένα έργο προς το παρόν.

en: This artist only has releases by various artists.
el: Αυτός ο καλλιτέχνης διαθέτει μόνο κυκλοφορίες διαφόρων καλλιτεχνών.

en: This edit failed because it affected high quality data and did not receive any votes.
el: Αυτή η επεξεργασία απέτυχε γιατί επηρέαζε δεδομένα υψηλής ποιότητας και δεν έλαβε καμία ψήφο.

en: This edit failed because the data it was changing was modified after this edit was created. This may happen when the same edit is entered in twice; one will pass but the other will fail.
el: Αυτή η επεξεργασία απέτυχε επειδή τα δεδομένα που άλλαζε είχαν τροποποιηθεί πριν τη δημιουργία αυτής της επεξεργασίας. Αυτό ίσως συνέβη επειδή η ίδια επεξεργασία καταχωρήθηκε δύο φορές. Η μία θα πετύχει αλλά η άλλη θα αποτύχει.

en: This edit failed because there were insufficient "yes" votes.
el: Αυτή η επεξεργασία απέτυχε επειδή δεν υπήρχαν αρκετές θετικές ψήφοι.

en: This edit failed due to an internal error and may need to be entered again.
el: Αυτή η επεξεργασία απέτυχε λόγω ενός εσωτερικού σφάλματος και ίσως χρειαστεί να καταχωρηθεί ξανά.

en: This edit failed either because an entity it was modifying no longer exists, or the entity can not be modified in this manner anymore.
el: Αυτή η επεξεργασία απέτυχε επειδή ένα στοιχείο το οποίο τροποποιούσε δεν υπάρχει πια, ή επειδή το εν λόγω στοιχείο δεν μπορεί πλέον να τροποποιηθεί με αυτόν τον τρόπο.

en: This edit has been successfully applied.
el: Η επεξεργασία εφαρμόστηκε με επιτυχία.

en: This edit is open and awaiting votes before it can be applied.
el: Η επεξεργασία είναι ανοικτή και εν αναμονή ψήφων πριν εφαρμοστεί.

en: This edit was cancelled.
el: Η επεξεργασία ακυρώθηκε.

en: This edit was recently cancelled.
el: Η επεξεργασία ακυρώθηκε πρόσφατα.

en: This entity has been removed, and cannot be displayed correctly.
el: Αυτό το στοιχείο έχει καταργηθεί και δεν μπορεί να εμφανιστεί σωστά.

en: This entity will be created when edits are entered.
el: Αυτό το στοιχείο θα δημιουργηθεί μόλις καταχωρηθούν οι τροποποιήσεις.

en: This is a MusicBrainz development server.
el: Αυτός είναι ένας εξυπηρετητής ανάπτυξης του MusicBrainz.

en: This is a development server. Your email address is not private or secure. Proceed with caution!
el: Αυτός είναι ένας εξυπηρετητής ανάπτυξης. Η διεύθυνση email σας δεν είναι ούτε ιδιωτική ούτε ασφαλής. Συνεχίστε με σύνεση!

en: This is a development server; all passwords have been reset to "mb".
el: Αυτός είναι ένας εξυπηρετητής ανάπτυξης, όλοι οι κωδικοί είναι "mb".

en: This is an {history|old revision} of this annotation, as edited by {user} on {date}. {current|View current revision}.
el: Αυτή είναι μία {history|παλιά έκδοση} αυτού του σχολίου, όπως επεξεργάστηκε από {user} στις {date}. {current|Προβολή τρέχουσας έκδοσης}.

en: This is the primary alias for this locale
el: Αυτό είναι το πρωτεύον ψευδώνυμο για αυτή την τοπικότητα

en: This label cannot be removed because there are still releases, recordings and/or relationships attributed to it.
el: Αυτή η δισκογραφική εταιρεία δεν μπορεί να αφαιρεθεί επειδή υπάρχουν ακόμα κυκλοφορίες, ηχογραφήσεις ή/και σχέσεις που αντιστοιχούν σε αυτήν.

en: This label does not have any releases.
el: Αυτή η δισκογραφική εταιρεία δεν έχει κυκλοφορίες.

en: This label has ended.
el: Αυτή η δισκογραφική εταιρεία έχει λήξει.

en: This page has not been reviewed by our documentation team ({more_info|more info}).
el: Αυτή η σελίδα δεν ελέγχθηκε από την ομάδα τεκμηρίωσής μας ({more_info|περισσότερες πληροφορίες}).

en: This recording does not have any associated AcoustIDs
el: Αυτή η ηχογράφηση δεν έχει συνδεδεμένα AcoustIDs

en: This relationship has ended.
el: Αυτή η σχέση έληξε.

en: This release does not have a barcode
el: Αυτή η κυκλοφορία δεν έχει barcode

en: This report aims to identify artists with very similar names. If two artists are actually the same, please merge them (remember to {how_to_write_edit_notes|write an edit note} and give your proof). If they're different, add {disambiguation_comment|disambiguation comments} to them (and once a group of similarly named artists have disambiguation comments, they will stop appearing here).
el: Αυτή η αναφορά έχει ως στόχο να εντοπιστούν καλλιτέχνες με παρόμοια ονόματα. Αν δύο καλλιτέχνες στην πραγματικότητα είναι ο ίδιος, παρακαλούμε συγχωνεύστε τους (θυμηθείτε να {how_to_write_edit_notes|γράψετε μία σημείωση επεξεργασίας} και να δώσετε τα αποδεικτικά σας στοιχεία). Αν είναι διαφορετικοί, προσθέστε {disambiguation_comment|σχόλια αποσαφήνισης} σε αυτούς (και μόλις μία ομάδα καλλιτεχνών με παρόμοια ονόματα έχουν σχόλια αποσαφήνισης, θα σταματήσουν να εμφανίζονται εδώ).

en: This report aims to identify releases where track names include their own track number, e.g. "1) Some Name" (instead of just "Some Name"). Notice that sometimes this is justified and correct, don't automatically assume it is a mistake! If you confirm it is a mistake, please correct it.
el: Αυτή η αναφορά έχει ως στόχο να εντοπιστούν οι κυκλοφορίες όπου οι ονομασίες των κομματιών περιλαμβάνουν τον αριθμό του κομματιού π.χ. "1) Κάποια ονομασία" (αντί για σκέτο "Κάποια ονομασία"). Προσέξτε ότι κάποιες φορές αυτό είναι δικαιολογημένο και σωστό, μην υποθέτετε αυτόματα ότι πάντα είναι λάθος! Αν επιβεβαιώσετε ότι είναι λάθος, παρακαλούμε διορθώστε το.

en: This report aims to identify releases which need converting to multiple artists (because the track artists are on the title field, for example). Currently it does this by looking for releases where every track contains "/" or "-".
el: Αυτή η αναφορά έχει ως στόχο να εντοπιστούν οι κυκλοφορίες οι οποίες πρέπει να μετατραπούν σε πολλαπλούς καλλιτέχνες (επειδή για παράδειγμα οι καλλιτέχνες των κομματιών βρίσκονται στο πεδίο τίτλου). Προς το παρόν αυτό γίνεται αναζητώντας κυκλοφορίες όπου το κάθε κομμάτι περιέχει "/" ή "-".

en: This report lists all releases where the track numbers are not continuous (e.g. there is no "track 2"), or with duplicated track numbers (e.g. there are two "track 4"s).
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει μια λίστα με όλες τις κυκλοφορίες όπου οι αριθμοί των κομματιών δεν είναι συνεχείς (π.χ. δεν υπάρχει "κομμάτι 2"), ή με διπλούς αριθμούς κομματιών (π.χ. υπάρχουν δύο ή τρία "κομμάτι 4").

en: This report lists artists that may have disambiguation comments in their name, rather than the actual disambiguation comment field.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει μια λίστα με καλλιτέχνες οι οποίοι μπορεί να έχουν σχόλια αποσαφήνισης στο όνομά τους, και όχι στο πραγματικό πεδίο σχολίων αποσαφήνισης.

en: This report lists artists which have "&" in their names but no member or collaboration relationships. If the artist is usually seen as an actual group, member relationships should be added. If it's a short term collaboration, it should be split if possible (see {how_to_split_artists|How to Split Artists}). If it is a collaboration with its own name and can't be split, collaboration relationships should be added to it.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει μια λίστα με τους καλλιτέχνες που έχουν το "&" στα ονόματά τους αλλά είναι χωρίς σχέσεις μελών ή συνεργασίας. Αν ο καλλιτέχνης αντιμετωπίζεται ως ένα πραγματικό συγκρότημα, πρέπει να προστεθούν σχέσεις μελών. Αν είναι συνεργασία μικρής διάρκειας, πρέπει να διαχωριστεί (δείτε {how_to_split_artists|Πως να διαχωρίζετε καλλιτέχνες}). Αν είναι συνεργασία με το δικό της όνομα και δεν μπορεί να διαχωριστεί, πρέπει να προστεθούν σχέσεις συνεργασίας.

en: This report lists artists which have collaboration relationships but no URL relationships. If the collaboration has its own independent name, do nothing. If it is in a format like "X with Y" or "X & Y", you should probably split it. See {how_to_split_artists|How to Split Artists}.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει μια λίστα με τους καλλιτέχνες που έχουν σχέσεις συνεργασίας αλλά όχι σχέσεις URL. Αν η συνεργασία έχει το δικό της ανεξάρτητο όνομα, μην κάνετε τίποτα. Αν είναι της μορφής "X με Y" ή "X & Y", πιθανώς να πρέπει να τους διαχωρίσετε. Δείτε {how_to_split_artists|Πως να διαχωρίζετε καλλιτέχνες}.

en: This report lists {isrc|ISRCs} that are attached to more than one recording. If the recordings are the same, this usually means they should be merged (ISRCs can be wrongly assigned so care should still be taken to make sure they really are the same). If the recordings are parts of a larger recording, the ISRCs are probably correct and should be left alone. If the same ISRC appears on two unrelated recordings on the same release, this is usually means there was an error when reading the disc.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει μία λίστα με {isrc|ISRCs} τα οποία έχουν σχετιστεί με περισσότερες από μία ηχογραφήσεις. Αν οι ηχογραφήσεις είναι η ίδια, αυτό συνήθως σημαίνει ότι πρέπει να συγχωνευτούν(τα ISRCs μπορεί να είναι καταχωρημένα λάθος, οπότε χρειάζεται προσοχή για να επιβεβαιωθεί ότι είναι οι ίδιες στην πραγματικότητα). Αν οι ηχογραφήσεις είναι μέρη μίας μεγαλύτερη ηχογράφησης, τα ISRCs πιθανώς να είναι σωστά και δεν πρέπει να αλλάξουν. Αν το ίδιο ISRC εμφανίζεται σε δύο ασυσχέτιστες ηχογραφήσεις στην ίδια κυκλοφορία, αυτό συνήθως σημαίνει ότι παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα κατά την ανάγνωση του δίσκου.

en: This report shows Amazon URLs which are linked to multiple releases. In most cases Amazon ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Amazon (look at the format, tracklist, etc). If the release has a barcode, you can also search Amazon for it and see which ASIN matches. You might also find some ASINs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
el: Αυτή η λίστα εμφανίζει τα Amazon URLs τα οποία έχουν συνδεθεί με πολλαπλές κυκλοφορίες. Στις περισσότερες περιπτώσεις τα Amazon ASINs πρέπει να αντιστοιχούν στις κυκλοφορίες του MusicBrainz ένα προς ένα, οπότε μόνο ένας από τους συνδέσμους είναι σωστός. Απλώς ελέγξτε αν η κυκλοφορία του MusicBrainz ταιριάζει με την κυκλοφορία στο Amazon (ψάξτε για τη μορφή, λίστα κομματιών, κτλ). Αν η κυκλοφορία έχει barcode, μπορείτε επίσης να ψάξετε το Amazon με αυτό και να δείτε ποια ASIN ταιριάζουν. Επίσης μπορεί να βρείτε κάποια ASINs να συνδέονται με πολλούς δίσκους μίας κυκλοφορίας πολλών δίσκων: απλά συγχωνεύστε τες (δείτε {how_to_merge_releases|Πως να συγχωνεύετε κυκλοφορίες}).

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple artists.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει Discogs URLs τα οποία είναι συνδεδεμένα με πολλούς καλλιτέχνες.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple labels.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει Discogs URLs τα οποία είναι συνδεδεμένα με πολλές δισκογραφικές εταιρείες.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple release groups.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει Discogs URLs τα οποία είναι συνδεδεμένα με πολλές ομάδες κυκλοφοριών.

en: This report shows Discogs URLs which are linked to multiple releases. In most cases Discogs releases should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of the links will be correct. Just check which MusicBrainz release fits the release in Discogs (look at the format, tracklist, release country, etc.). You might also find some Discogs URLs linked to several discs of a multi-disc release: just merge those (see {how_to_merge_releases|How to Merge Releases}).
el: Αυτή η λίστα εμφανίζει τα Discogs URLs τα οποία έχουν συνδεθεί με πολλαπλές κυκλοφορίες. Στις περισσότερες περιπτώσεις τα Discogs URLs πρέπει να αντιστοιχούν στις κυκλοφορίες του MusicBrainz ένα προς ένα, οπότε μόνο ένας από τους συνδέσμους είναι σωστός. Απλώς ελέγξτε αν η κυκλοφορία του MusicBrainz ταιριάζει με την κυκλοφορία στο Discogs (ψάξτε για τη μορφή, λίστα κομματιών, χώρα κυκλοφορίας κτλ). Επίσης μπορεί να βρείτε κάποια Discogs URLs να συνδέονται με πολλούς δίσκους μίας κυκλοφορίας πολλών δίσκων: απλά συγχωνεύστε τες (δείτε {how_to_merge_releases|Πως να συγχωνεύετε κυκλοφορίες}).

en: This report shows releases that have an unlikely combination of language and script properties, such as German and Ethiopic.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει κυκλοφορίες που έχουν έναν μη πιθανό συνδυασμό γλώσσας και γραφής, όπως για παράδειγμα Γερμανικά και Αιθιοπικά.

en: This report shows releases that have more than one Amazon ASIN. In most cases ASINs should map to MusicBrainz releases 1:1, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). If the release has a barcode, you can search Amazon for it and see which ASIN matches.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες που έχουν περισσότερα από ένα Amazon ASIN. Στις περισσότερες περιπτώσεις τα ASINs πρέπει να αντιστοιχούν στις κυκλοφορίες του MusicBrainz ένα προς ένα, οπότε μόνο ένα από αυτά είναι σωστό. Απλά ελέγξτε ποια δεν ταιριάζουν με την κυκλοφορία (λόγω μορφής, διαφορετικού αριθμού κομματιών, κτλ). Αν η κυκλοφορία έχει barcode, μπορείτε να το αναζητήσετε στο Amazon και να δείτε ποιο ASIN ταιριάζει.

en: This report shows releases that have more than one link to Discogs. In most cases a MusicBrainz release should have only one equivalent in Discogs, so only one of them will be correct. Just check which ones do not fit the release (because of format, different number of tracks, etc). Any "master" Discogs page belongs at the {release_group|release group level}, not at the release level, and should be removed from releases too.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες που έχουν περισσότερους από έναν συνδέσμους στο Discogs. Στις περισσότερες περιπτώσεις μία κυκλοφορία του MusicBrainz πρέπει να αντιστοιχεί σε μία στο Discogs, οπότε μόνο μία από αυτές είναι σωστή. Απλά ελέγξτε ποιοι δεν ταιριάζουν με την κυκλοφορία (λόγω μορφής, διαφορετικού αριθμού κομματιών, κτλ). Κάθε σελίδα "master" του Discogs ανήκει στο {release_group|επίπεδο ομάδας κυκλοφοριών}, όχι στο επίπεδο κυκλοφορίας, και πρέπει να αφαιρεθεί και από τις κυκλοφορίες.

en: This report shows releases that have no language set. If you recognize the language, please set it! Do it only if you are pretty sure, don't just guess: not everything written in Cyrillic is Russian, for example.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες που δεν έχουν ρυθμισμένη γλώσσα. Αν αναγνωρίζετε τη γλώσσα, παρακαλούμε ορίστε της! Μόνο αν είστε απόλυτα σίγουροι όμως, μην μαντεύετε απλά: Όλα τα Κυριλλικά κείμενα για παράδειγμα δεν είναι Ρώσικα.

en: This report shows releases that have no script set. If you recognize the script, just add it! Remember that the script used for English (and most other European languages) is Latin.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες που δεν έχουν ρυθμισμένη γραφή. Αν αναγνωρίζετε τη γραφή, απλά προσθέστε τη! Υπενθυμίζουμε ότι η γραφή για τα αγγλικά (και τις περισσότερες ευρωπαϊκές γλώσσες) είναι Λατινική.

en: This report shows releases which have (disc n) or (bonus disc) in the title.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες που έχουν το (disc n) ή το (bonus disc) στον τίτλο.

en: This report shows releases which have catalog numbers that look like ASINs. This is almost always wrong: ASINs are just Amazon's entries for the releases and should be linked to the release with an Amazon URL relationship instead.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες που έχουν αριθμούς καταλόγου που μοιάζουν με ASINs. Αυτό συνήθως είναι λανθασμένο: Τα ASINs είναι καταχωρήσεις του Amazon για τις κυκλοφορίες και πρέπει να συνδέονται με την κυκλοφορία μέσω της σχέσης Amazon URL.

en: This report shows releases with Amazon URLs which don't follow the expected format. They might still be correct if they're archive.org cover links, but in any other case they should probably be fixed or removed.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει τις κυκλοφορίες με Amazon URLs που δεν έχουν την αναμενόμενη μορφή. Μπορεί να είναι σωστά αν είναι σύνδεσμοι εξωφύλλου archive.org, αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να διορθωθούν ή να αφαιρεθούν.

en: This report shows releases with status Pseudo-Release that aren't linked via the translation/transliteration relationship to an original version. This could be because the original version is missing, or just that the release status is set wrong.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει κυκλοφορίες με κατάσταση Ψευδο-κυκλοφορίας οι οποίες δε συνδέονται με σχέση μετάφρασης/μεταγλώττισης με κάποια πρωτότυπη έκδοση. Αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή η πρωτότυπη έκδοση λείπει, ή επειδή η κατάσταση της κυκλοφορίας έχει οριστεί λάθος

en: This user is automated.
el: Αυτός ο χρήστης έχει αυτοματοποιηθεί.

en: This user is new to MusicBrainz.
el: Αυτός ο χρήστης είναι νέος στο MusicBrainz.

en: This work has no relationships and will be removed automatically in the next few days. If this is not intended, please add relationships to this work.
el: Αυτό το έργο δεν έχει σχέσεις και θα αφαιρεθεί αυτόματα μέσα στις επόμενες μέρες. Αν αυτό δεν πρέπει να γίνει, παρακαλούμε προσθέστε σχέσεις σε αυτό το έργο.

en: Time
el: Ώρα

en: Timeline Graph
el: Χρονογράφημα

en: Timezone:
el: Ζώνη ώρας:

en: Title
el: Τίτλος

en: Title:
el: Τίτλος:

en: To aid in testing, the following features have been made available on testing servers:
el: Για να βοηθηθούν οι δοκιμές, τα ακόλουθα χαρακτηριστικά είναι διαθέσιμα στους δοκιμαστικούς εξυπηρετητές:

en: To find out if you can vote for this candidate, please {url|log in}.
el: Για να μάθετε αν μπορείτε να ψηφίσετε για αυτόν τον υποψήφιο, παρακαλούμε {url|συνδεθείτε}.

en: To:
el: Προς:

en: Total ISRCs found: {count}
el: Σύνολο ISRCs: {count}

en: Total artists found: {count}
el: Σύνολο καλλιτεχνών: {count}

en: Total duplicate groups: {count}
el: Σύνολο διπλοεγγεγραμμένων συγκροτημάτων: {count}

en: Total labels found: {count}
el: Σύνολο δισκογραφικών εταιριών: {count}

en: Total length:
el: Συνολική διάρκεια:

en: Total recordings found: {count}
el: Σύνολο ηχογραφήσεων: {count}

en: Total release groups found: {count}
el: Σύνολο ομάδων κυκλοφοριών: {count}

en: Total release groups: {count}
el: Συνολικές ομάδες κυκλοφοριών: {count}

en: Total releases found: {count}
el: Σύνολο κυκλοφοριών: {count}

en: Total releases: {count}
el: Συνολικές κυκλοφορίες: {count}

en: Total tracks:
el: Συνολικά κομμάτια:

en: Track
el: Κομμάτι

en: Track count:
el: Πλήθος κομματιών:

en: Track details:
el: Λεπτομέρειες κομματιού:

en: Track length:
el: Διάρκεια κομματιού:

en: Track lengths:
el: Διάρκειες κομματιών:

en: Track number:
el: Αριθμός κομματιού:

en: Track {n}:
el: Κομμάτι {n}:

en: Track:
el: Κομμάτι:

en: Tracklist
el: Λίστα κομματιών

en: Tracklist:
el: Λίστα κομματιών:

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Tracks:
el: Κομμάτια:

en: Translated/Transliterated Pseudo-Releases not linked to an original version
el: Μεταφρασμένες/Μεταγλωττισμένες Ψευδο-κυκλοφορίες που δεν έχουν συνδεθεί με την πρωτότυπη έκδοση

en: Type
el: Τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: Type: {type}, status: {status}
el: Τύπος: {type}, κατάσταση: {status}

en: Types:
el: Τύποι:

en: URL Details
el: Λεπτομέρειες URL

en: URL Information
el: Πληροφορίες URL

en: URL Not Found
el: Δε βρέθηκε το URL

en: Unauthorized Request
el: Μη επιτρεπόμενο αίτημα

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unlink
el: Αποσύνδεση

en: Unlinked Pseudo-Releases
el: Αποσύνδεση ψευδο-κυκλοφοριών

en: Unsubscribe
el: Μη παρακολούθηση

en: Untrusted
el: Μη έμπιστο

en: Up to {n}
el: Μέχρι {n}

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update Page
el: Ενημέρωση σελίδας

en: Update Tags
el: Ενημέρωση ετικετών

en: Update collection
el: Ενημέρωση συλλογής

en: Usage Count
el: Μετρητής χρήσης

en: Use our <strong>XML web service</strong> or <strong>development libraries</strong> to create your own MusicBrainz-enabled applications.
el: Χρησιμοποιήστε τη <strong>διαδικτυακή υπηρεσία XML</strong> ή τις <strong>βιβλιοθήκες ανάπτυξης</strong> για να δημιουργήσετε τις δικές σας εφαρμογές με δυνατότητες MusicBrainz.

en: Use the following fields to search for a FreeDB entry.
el: Χρησιμοποιήστε τα ακόλουθα πεδία για να αναζητήσετε μία καταχώρηση FreeDB.

en: Use the following fields to search for an existing tracklist.
el: Χρησιμοποιήστε τα ακόλουθα πεδία για να αναζητήσετε μία υπάρχουσα λίστα κομματιών.

en: Use {doc|advanced query syntax}
el: Χρήση {doc|προχωρημένης σύνταξης ερωτήματος}

en: User permissions
el: Άδειες χρήστη

en: User type:
el: Τύπος χρήστη:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Various Artists
el: Διάφοροι Καλλιτέχνες

en: Version History
el: Ιστορικό εκδόσεων

en: Version:
el: Έκδοση:

en: View all relationships
el: Προβολή όλων των σχέσεων

en: View annotation history
el: Προβολή ιστορικού σχολίων

en: View annotation history.
el: Προβολή ιστορικού σχολίων.

en: View details
el: Προβολή λεπτομερειών

en: View on wiki
el: Προβολή στο wiki

en: View this version
el: Προβολή αυτής της έκδοσης

en: Vote
el: Ψήφος

en: Vote NO
el: Ψηφίστε ΟΧΙ

en: Vote YES
el: Ψηφίστε ΝΑΙ.

en: Vote on Edits
el: Ψήφος στις τροποποιήσεις

en: Vote tally:
el: Σύνολο ψήφων:

en: Voted down
el: Καταψηφίστηκαν

en: Voter
el: Ψηφοφόρος

en: Votes
el: Ψήφοι

en: Votes ({view_url|view})
el: Ψήφοι ({view_url|προβολή})

en: Votes against:
el: Ψήφοι κατά:

en: Votes cast
el: Ψήφοι που ρίχτηκαν

en: Votes for/against:
el: Ψήφοι υπέρ/κατά:

en: Votes for:
el: Ψήφοι υπέρ:

en: Voting
el: Ψηφοφορία

en: Voting FAQ
el: Συχνές ερωτήσεις ψηφοφορίας

en: Voting is closed.
el: Η ψηφοφορία έχει κλείσει.

en: Voting is not yet open. If you would like to support this candidate, you can second their nomination. If you do not support this candidate, please note that you cannot cast a "No" vote (or abstain) until two seconders have been found.
el: Η ψηφοφορία δεν είναι ανοικτή ακόμα. Αν επιθυμείτε να στηρίξετε αυτόν τον υποψήφιο, μπορείς να υποστηρίξετε την υποψηφιότητά τους. Αν δεν επιθυμείτε να στηρίξετε αυτό τον υποψήφιο, παρακαλούμε σημειώστε ότι δεν μπορείτε να ρίξετε αρνητική (ή λευκή) ψήφο μέχρι να βρεθούν δύο υποστηρικτές.

en: Voting period (days)
el: Διάστημα ψηφοφορίας (ημέρες)

en: Warning! "1990-10-25" is the bogus date that Amazon gives to all releases for which they don't know the actual date. <b>Please use this date only if you're certain this date is correct!</b>
el: Προειδοποίηση! Το "1990-10-25" είναι η ψεύτικη ημερομηνία που δίνει το Amazon σε όλες τις κυκλοφορίες που δε γνωρίζει την πραγματική ημερομηνία. <b>Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε αυτή την ημερομηνία μόνο αν είστε σίγουροι ότι είναι σωστή!</b>

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Watched Artists
el: Καλλιτέχνες που παρακολουθώ

en: We are sorry, but data for this report is not available right now.
el: Λυπούμαστε, αλλά τα δεδομένα για αυτή την αναφορά δεν είναι διαθέσιμα αυτή τη στιγμή.

en: We do not currently have any cover art for {release}.
el: Δεν μπορούμε να βρούμε το εξώφυλλο από το {release} αυτή τη στιγμή.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, please see the instructions below.
el: Βρήκαμε δίσκους που ταιριάζουν με τις πληροφορίες που ζητήσατε, στην παρακάτω λίστα. Αν καμία από αυτές δεν είναι η κυκλοφορία που ψάχνετε, παρακαλούμε δείτε τις οδηγίες παρακάτω.

en: We found discs matching the information you requested, listed below. If none of these are the release you are looking for, you may search using the form below in order to attach this disc to another MusicBrainz release.
el: Βρήκαμε δίσκους που ταιριάζουν με τις πληροφορίες που ζητήσατε, στην παρακάτω λίστα. Αν καμία από αυτές δεν είναι η κυκλοφορία που ψάχνετε, μπορείτε να αναζητήσετε χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα έτσι ώστε να συνδέσετε αυτό το δίσκο με μία άλλη κυκλοφορία του MusicBrainz.

en: We have not received a donation from you recently. If you have just made a PayPal donation, then we have not received a notification from PayPal yet. Please wait a few minutes and reload this page to check again.
el: Δε λάβαμε πρόσφατα δωρεά από εσάς. Αν μόλις κάνατε δωρεά μέσω PayPal, τότε δεν έχουμε λάβει ακόμα την ειδοποίηση από το PayPal. Παρακαλούμε περιμένετε μερικά λεπτά και ανανεώστε αυτή τη σελίδα για να ελέγξετε και πάλι.

en: We have sent you a verification email to <code>{email}</code>. Please check your mailbox and click on the link in the email to verify the new email address.
el: Σας στείλαμε μήνυμα επιβεβαίωσης στο <code>{email}</code>. Παρακαλούμε ελέγξτε τα εισερχόμενά σας και κάντε κλικ στο σύνδεσμο στο μήνυμα για να επιβεβαιώσετε τη νέα σας διεύθυνση email.

en: We will use your birth date to display your age in years on your profile page.
el: Θα χρησιμοποιήσουμε την ημερομηνία γέννησής σας για να εμφανίζουμε την ηλικία σας σε χρόνια στη σελίδα προφίλ σας.

en: We're terribly sorry for this problem. Please wait a few minutes and repeat your request &#x2014; the problem may go away.
el: Λυπούμαστε πραγματικά για αυτό το πρόβλημα. Παρακαλούμε περιμένετε μερικά λεπτά και επαναλάβετε το αίτημά σας &#x2014; το πρόβλημα μπορεί να εξαφανιστεί.

en: We've sent you information about your MusicBrainz account. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
el: Σας έχουμε στείλει πληροφορίες σχετικά με το λογαριασμό σας στο MusicBrainz. Εάν δεν έχετε λάβει αυτό το email ή έχετε ακόμα προβλήματα κατά τη σύνδεσή σας, παρακαλώ {link|επικοινωνήστε μαζί μας}.

en: We've sent you instructions on how to reset your password. If you don't receive this email or still have problems logging in, please {link|contact us}.
el: Σας έχουμε στείλει πληροφορίες σχετικά με το πως να επαναφέρετε το λογαριασμό πρόσβασής σας. Αν δε λάβετε αυτό το email ή έχετε ακόμα προβλήματα με τη σύνδεση παρακαλούμε {link|επικοινωνήστε μαζί μας}.

en: Website:
el: Ιστοσελίδα:

en: Welcome to MusicBrainz!
el: Καλώς ήρθατε στο MusicBrainz!

en: When I add a note to an edit, mail me all future notes for that edit.
el: Όταν προσθέτω μία σημείωση σε μία επεξεργασία, στείλτε μου μήνυμα για όλες τις μελλοντικές σημειώσεις σε αυτή την επεξεργασία.

en: When I vote on an edit, mail me all future notes for that edit.
el: Όταν ψηφίζω για μία επεξεργασία, στείλτε μου μήνυμα για όλες τις μελλοντικές ψήφους για αυτή την επεξεργασία.

en: When you are ready to merge these, just click the Merge button. You may still add more to this merge queue by simply browsing to the entities page and following the merge link.
el: Όταν είστε έτοιμοι για να τα συγχωνεύσετε, πατήστε το κουμπί "Συγχώνευση". Έπειτα μπορείτε να προσθέσετε περισσότερα στοιχεία προς συγχώνευση πηγαίνοντας στη σελίδα τους και ακολουθώντας εκεί το σύνδεσμο συγχώνευσης.

en: Wiki version
el: Έκδοση wiki

en: Work
el: Έργο

en: Work Details
el: Λεπτομέρειες έργου

en: Work Not Found
el: Το έργο δε βρέθηκε

en: Work information
el: Πληροφορίες έργου

en: Work ratings
el: Βαθμολογίες έργου

en: Work type:
el: Τύπος έργου:

en: Work:
el: Έργο:

en: Works
el: Έργα

en: Writers
el: Συγγραφείς

en: XML Web Service
el: Διαδικτυακή υπηρεσία XML

en: Year
el: Έτος

en: Yes
el: Ναι

en: Yes vote count
el: Καταμέτρηση θετικών ψήφων

en: Yes, I am sure
el: Ναι, είμαι σίγουρος

en: Yes, I'm sure
el: Ναι, είμαι σίγουρος

en: You are about to merge the following artists into a single artist. Please select the artist which you would like other artists to be merged into:
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε τους ακόλουθους καλλιτέχνες σε ένα μοναδικό καλλιτέχνη. Παρακαλούμε επιλέξτε τον καλλιτέχνη στον οποίον θέλετε να συγχωνευτούν οι άλλοι καλλιτέχνες:

en: You are about to merge the following labels into a single label. Please select the label which you would like other labels to be merged into:
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε τις ακόλουθες δισκογραφικές εταιρείες σε μία μοναδική δισκογραφική εταιρεία. Παρακαλούμε επιλέξτε τη δισκογραφική εταιρεία στην οποία θέλετε να συγχωνευτούν οι άλλες δισκογραφικές εταιρείες:

en: You are about to merge the following recordings into a single recording. Please select the recording which you would like other recordings to be merged into:
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε τις ακόλουθες ηχογραφήσεις σε μία μοναδική ηχογράφηση. Παρακαλούμε επιλέξτε την ηχογράφηση στην οποίον θέλετε να συγχωνευτούν οι άλλες ηχογραφήσεις:

en: You are about to merge the following release groups into a single release group. Please select the release group which you would like other release groups to be merged into:
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε τις ακόλουθες ομάδες κυκλοφοριών σε μία μοναδική ομάδα κυκλοφοριών. Παρακαλούμε επιλέξτε την ομάδα κυκλοφοριών στην οποία θέλετε να συγχωνευτούν οι άλλες ομάδες κυκλοφοριών:

en: You are about to merge the following releases into a single release. Please select the release which you would like the other releases to be merged into:
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε τις ακόλουθες κυκλοφορίες σε μία μοναδική κυκλοφορία. Παρακαλούμε επιλέξτε την κυκλοφορία στην οποία θέλετε να συγχωνευτούν οι άλλες κυκλοφορίες:

en: You are about to merge the following works into a single work. Please select the work that you would like the other works merged into:
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε το ακόλουθο έργο σε ένα μοναδικό έργο. Παρακαλούμε επιλέξτε το έργο στο οποίο θέλετε να συγχωνευτούν τα άλλα έργα:

en: You are currently subscribed. {unsub|Unsubscribe}?
el: Αυτή τη στιγμή παρακολουθείτε αυτό το στοιχείο. {unsub|Μη παρακολούθηση};

en: You are currently watching the following artists for new releases.
el: Αυτή τη στιγμή παρακολουθείτε τους παρακάτω καλλιτέχνες για νέες κυκλοφορίες.

en: You are not currently able to add notes to this edit. ({url|Details})
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε σημειώσεις σε αυτή την επεξεργασία αυτή τη στιγμή. ({url|Λεπτομέρειες})

en: You are not currently able to vote on this edit. ({url|Details})
el: Δεν μπορείτε να ψηφίσετε για αυτή την επεξεργασία αυτή τη στιγμή. ({url|Λεπτομέρειες})

en: You are not currently subscribed. {sub|Subscribe}?
el: Αυτή τη στιγμή δεν παρακολουθείτε αυτό το στοιχείο. {sub|Παρακολούθηση};

en: You are not currently watching any artists for new releases.
el: Δεν παρακολουθείτε κανένα καλλιτέχνη για νέες κυκλοφορίες αυτή τη στιγμή.

en: You are viewing releases by {artist}.
el: Βλέπετε τις κυκλοφορίες από {artist}.

en: You cannot remove the relationship attribute "{type}" as it is still in use by other relationships.
el: Δεν μπορείτε να καταργήσετε το γνώρισμα σχέσης "{type}" καθώς είναι ακόμα σε χρήση από άλλες σχέσεις.

en: You currently have the following entities selected for merging:
el: Αυτή τη στιγμή έχετε τα παρακάτω στοιχεία επιλεγμένα για συγχώνευση:

en: You have no collections!
el: Δεν έχετε συλλογές!

en: You have no collections.
el: Δεν έχετε συλλογές.

en: You have used the {valink|Various Artists} special purpose artist on this recording.
el: Χρησιμοποιήσατε τον καλλιτέχνη ειδικού σκοπού {valink|Διάφοροι Καλλιτέχνες} για αυτή την ηχογράφηση.

en: You may not edit special purpose artists
el: Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τους καλλιτέχνες ειδικού σκοπού

en: You must be logged in to vote on edits
el: Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να ψηφίσετε για τροποποιήσεις

en: You must provide a working email address if you wish to contribute to the database.
el: Πρέπει να παρέχετε μια έγκυρη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου εάν θέλετε να συνεισφέρετε στη βάση δεδομένων.

en: You need to be logged in to view this page.
el: Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή τη σελίδα.

en: You selected {label}.
el: Επιλέξατε την {label}.

en: You selected {releasegroup}.
el: Επιλέξατε την {releasegroup}.

en: You will never be nagged again!
el: Δε θα ενοχληθείτε ποτέ ξανά!

en: You will not be nagged for another {days} days.
el: Δε θα ενοχληθείτε για άλλες {days} μέρες.

en: Your email has been successfully sent! Click {link|here} to continue to {user}'s profile.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε επιτυχώς! Κάντε κλικ {link|εδώ} για να συνεχίσετε στο προφίλ του {user}.

en: Your password has been reset.
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας επαναφέρθηκε.

en: Your preferences have been saved. Click {link|here} to continue to your user page.
el: Οι προτιμήσεις σας αποθηκεύτηκαν. Κάντε κλικ {link|εδώ} για να συνεχίστε στη σελίδα χρήστη σας.

en: Your profile has been updated.
el: Το προφίλ σας ενημερώθηκε.

en: Your search query was deemed invalid by our ruthless search server.
el: Η αναζήτησή σας κρίθηκε ως μη έγκυρη από τον ανελέητο εξυπηρετητή αναζήτησής μας.

en: Your username will be publicly visible.
el: Το όνομα χρήστη σας θα είναι ορατό δημόσια.

en: [removed]
el: [αφαιρέθηκε]

en: [unknown]
el: [άγνωστο]

en: after
el: μετά από

en: aged {num}
el: ηλικίας {num}

en: appears on:
el: εμφανίζεται σε:

en: artists
el: καλλιτέχνες

en: automatically applied
el: εφαρμόστηκε αυτόματα

en: before
el: πριν από

en: between
el: μεταξύ

en: by
el: από

en: by {artist}
el: από {artist}

en: ended
el: έληξε

en: from {begin_date} until {end_date}
el: από {begin_date} ως {end_date}

en: from {date} to ????
el: από {date} ως ????

en: from {date} to present
el: από {date} μέχρι τώρα

en: import
el: εισαγωγή

en: in {date}
el: στις {date}

en: info
el: πληροφορίες

en: is
el: είναι

en: is after
el: είναι μετά από

en: is before
el: είναι πριν από

en: is between
el: είναι μεταξύ

en: is in my subscriptions
el: είναι στη λίστα παρακολουθήσεών μου

en: is less than
el: είναι λιγότερο από

en: is more than
el: είναι περισσότερο από

en: is not
el: δεν είναι

en: labels
el: δισκογραφικές εταιρείες

en: limited user
el: περιορισμένος χρήστης

en: link
el: σύνδεσμος

en: more
el: περισσότερα

en: more...
el: περισσότερα...

en: newest first
el: το νεότερο πρώτο

en: none
el: κανένα

en: oldest first
el: το παλιότερο πρώτο

en: on
el: στις

en: on {date}
el: στις {date}

en: plus {n} other anonymous user | Plus {n} other anonymous users
el[0]: συν άλλος {n} ανώνυμος χρήστης
el[1]: συν άλλοι {n} ανώνυμοι χρήστες

en: plus {n} other private collection | plus {n} other private collections
el[0]: συν άλλη {n} ιδιωτική συλλογή
el[1]: συν άλλες {n} ιδιωτικές συλλογές

en: randomly
el: τυχαία

en: recording
el: ηχογράφηση

en: recordings
el: ηχογραφήσεις

en: release groups
el: ομάδες κυκλοφοριών

en: releases
el: κυκλοφορίες

en: resend verification email
el: αποστολή email επιβεβαίωσης ξανά

en: search
el: αναζήτηση

en: see all ratings
el: δείτε όλες τις βαθμολογίες

en: see all versions of this release, {count} available | see all versions of this release, {count} available
el[1]: δείτε όλες τις εκδόσεις αυτή της κυκλοφορίας, {count} διαθέσιμες

en: send email
el: αποστολή email

en: show tracklist
el: εμφάνιση λίστας κομματιών

en: subscribe
el: παρακολούθηση

en: track
el: κομμάτι

en: tracks
el: κομμάτια

en: unsubscribe
el: μη παρακολούθηση

en: until {date}
el: μέχρι {date}

en: works
el: έργα

en: {about|More Information} &#x2014; {faq|FAQs} &#x2014; {contact|Contact Us}
el: {about|Περισσότερες πληροφορίες} &#x2014; {faq|Συχνές ερωτήσεις} &#x2014; {contact|Επικοινωνήστε μαζί μας}

en: {artist} as {name}
el: {artist} ως {name}

en: {artist} has no releases which have only {n} track. | {artist} has no releases which have {n} tracks.
el[0]: Ο καλλιτέχνης {artist} δεν έχει κυκλοφορίες με μόνο {n} κομμάτι.
el[1]: Ο καλλιτέχνης {artist} δεν έχει κυκλοφορίες με {n} κομμάτια.

en: {collection} by {owner}
el: {collection} από {owner}

en: {count} ({url|view list})
el: {count} ({url|προβολή λίστας})

en: {count} ({view_url|view})
el: {count} ({view_url|προβολή})

en: {count} private rating not listed. | {count} private ratings not listed.
el[0]: {count} ιδιωτική βαθμολογία δεν εμφανίζεται.
el[1]: {count} ιδιωτικές βαθμολογίες δεν εμφανίζονται.

en: {edit} has received one or more "no" votes, you must leave an edit note before you can approve it.
el: Η {edit} έχει τουλάχιστον μια αρνητική ψήφο, πρέπει να αφήσετε μία σημείωση επεξεργασίας πριν μπορέσετε να το εγκρίνετε.

en: {entity} by {artist}
el: {entity} από {artist}

en: {entity} has no aliases.
el: {entity} δεν έχει ψευδώνυμα.

en: {format} {position} {name} on {release} by {artist}
el: {format} {position} {name} στο {release} από {artist}

en: {link} has no ratings.
el: {link} δεν έχει βαθμολογίες.

en: {link} has no relationships.
el: {link} δεν έχει σχέσεις.

en: {num} artist found | {num} artists found
el[0]: Βρέθηκε {num} καλλιτέχνης
el[1]: Βρέθηκαν {num} καλλιτέχνες

en: {num} day | {num} days
el[0]: {num} ημέρα
el[1]: {num}&#xa0;ημέρες

en: {num} label found | {num} labels found
el[0]: Βρέθηκε {num} δισκογραφική εταιρεία
el[1]: Βρέθηκαν {num} δισκογραφικές εταιρείες

en: {num} month | {num} months
el[0]: {num} μήνας
el[1]: {num}&#xa0;μήνες

en: {num} recording found | {num} recordings found
el[0]: Βρέθηκε {num} ηχογράφηση
el[1]: Βρέθηκαν {num} ηχογραφήσεις

en: {num} release found | {num} releases found
el[0]: Βρέθηκε {num} κυκλοφορία
el[1]: Βρέθηκαν {num} κυκλοφορίες

en: {num} release found matching your query. | {num} release found matching your query.
el[0]: Βρέθηκε {num} κυκλοφορία που να ταιριάζει με το ερώτημά σας.
el[1]: Βρέθηκαν {num} κυκλοφορίες που να ταιριάζουν με το ερώτημά σας.

en: {num} release group found | {num} release groups found
el[0]: Βρέθηκε {num} ομάδα κυκλοφοριών
el[1]: Βρέθηκαν {num} ομάδες κυκλοφοριών

en: {num} work found | {num} works found
el[0]: Βρέθηκε {num} έργο
el[1]: Βρέθηκαν {num} έργα

en: {num} year | {num} years
el[0]: {num} χρόνος
el[1]: {num}&#xa0;χρόνια

en: {release} by {artist}
el: {release} από {artist}

en: {release} has been added to {num} collection: | {release} has been added to {num} collections:
el[0]: {release} έχει προστεθεί σε {num} συλλογή:
el[1]: {release} έχει προστεθεί σε {num} συλλογές:

en: {release} has not been added to any collections.
el: {release} δεν έχει προστεθεί σε καμία συλλογή.

en: {type0}-{type1} Relationship Types
el: {type0}-{type1} Τύποι σχέσεων

en: {type0}-{type1} relationship types
el: {type0}-{type1} τύποι σχέσεων

en: {user} has no public collections.
el: {user} δεν έχει δημόσιες συλλογές.

en: {user} has not rated anything.
el: {user} δεν έχει βαθμολογήσει τίποτα.

en: {user} has not tagged anything with '{tag}'.
el: {user} δεν έχει βάλει πουθενά την ετικέτα '{tag}'.

en: {user} has not tagged anything.
el: {user} δεν έχει βάλει πουθενά ετικέτα.

en: {yes} yes : {no} no
el: {yes} ναι : {no} όχι

en: « Previous
el: « Προηγούμενο

en: '{id}' is not a valid MusicBrainz ID
el: Το '{id}' δεν είναι έγκυρο MusicBrainz ID

en: The user ID is missing or is in an invalid format.
el: Το user ID λείπει ή είναι σε λάθος μορφή.

en: The email address is missing.
el: Η διεύθυνση email λείπει.

en: The time is missing or is in an invalid format.
el: Ο χρόνος λείπει ή είναι σε λάθος μορφή.

en: The verification key is missing.
el: Το κλειδί επαλήθευσης λείπει.

en: The checksum is invalid, please double check your email.
el: Το checksum δεν είναι έγκυρο, παρακαλούμε ελέγξτε το email σας.

en: Sorry, this email verification link has expired.
el: Λυπούμαστε, αυτός ο σύνδεσμος επιβεβαίωσης email έχει λήξει.

en: The user with ID '{user_id}' could not be found.
el: Ο χρήστης με το ID '{user_id}' δε βρέθηκε.

en: We were unable to send login information to your email address.  Please try again,
                 however if you continue to experience difficulty contact us at support@musicbrainz.org.
el: Δεν μπορέσαμε να στείλουμε πληροφορίες εισόδου στη διεύθυνση email σας.  Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά,
                 αν ωστόσο εξακολουθείτε να αντιμετωπίζετε δυσκολία επικοινωνήστε μαζί μας στο support@musicbrainz.org.

en: There is no user with this username
el: Δεν υπάρχει χρήστης με αυτό το όνομα χρήστη.

en: There is no user with this username and email
el: Δεν υπάρχει χρήστης με αυτό το όνομα χρήστη και email.

en: Missing one or more required parameters.
el: Λείπει μια ή περισσότερες από τις απαιτούμενες παραμέτρους.

en: Sorry, this password reset link has expired.
el: Λυπούμαστε, αυτός ο σύνδεσμος επαναφοράς κωδικού έχει λήξει.

en: There is no user with this email
el: Δεν υπάρχει χρήστης με αυτό το email

en: You cannot merge a special purpose artist into another artist
el: Δεν μπορείτε να συγχωνεύσετε έναν καλλιτέχνη ειδικού σκοπού με κάποιον άλλον καλλιτέχνη

en: '{id}' is not a valid election ID
el: Το '{id}' δεν είναι έγκυρο ID ψηφοφορίας

en: The required TOC parameter was invalid or not present
el: Η απαιτούμενη παράμετρος TOC δεν ήταν έγκυρη ή δεν υπήρχε

en: The provided CD TOC is not valid
el: Το παρεχόμενο CD TOC δεν είναι έγκυρο

en: The provided medium id is not valid
el: Το παρεχόμενο id μέσου δεν είναι έγκυρο

en: This CDTOC is already attached to this medium
el: Αυτό το CDTOC είναι πλήρως συνδεδεμένο με αυτό το μέσο

en: The selected medium cannot have disc IDs
el: Το επιλεγμένο μέσο δεν μπορεί να έχει disc IDs

en: The provided artist id is not valid
el: Το παρεχόμενο id καλλιτέχνη δεν είναι έγκυρο

en: '{id}' is not a valid FreeDB ID
el: Το '{id}' δεν είναι έγκυρο FreeDB ID

en: '{types}' is not a valid pair of types for relationships.
el: Το '{types}' δεν είναι έγκυρο ζευγάρι τύπων σχέσεων.

en: This merge strategy is not applicable to the releases you have selected.
el: Αυτή η στρατηγική συγχώνευσης δεν είναι εφαρμόσιμη στις κυκλοφορίες που επιλέξατε.

en: The old and new annotation ids must be unique, positive integers.
el: Τα παλιά και καινούρια ids σχολίου πρέπει να είναι μοναδικοί, θετικοί ακέραιοι.

en: The editor {name} has no email address attached to their account.
el: Ο χρήστης {name} δεν έχει συνδέσει κάποια διεύθυνση email με το λογαριασμό του.

en: Your message could not be sent
el: Το μήνυμά σας δεν μπορούσε να σταλεί

en: Invalid TOC
el: Μη έγκυρο TOC

en: No title provided
el: Δεν έχει δοθεί τίτλος

en: No artist names provided
el: Δεν έχει δοθεί όνομα καλλιτέχνη

en: Not all tracks specify an artist
el: Δεν έχει οριστεί καλλιτέχνης για όλα τα κομμάτια

en: Not all tracks have a title
el: Δεν έχει οριστεί τίτλος για όλα τα κομμάτια

en: Incomplete TOC data
el: Ημιτελή δεδομένα TOC

en: Number of submitted tracks does not match track count in TOC
el: Ο αριθμός των κομματιών που έχουν υποβληθεί δεν ταιριάζει με τον αριθμό κομματιών στο TOC

en: Invalid barcode
el: Μη έγκυρο barcode

en: {t0}-{t1} relationships
el: σχέσεις {t0}-{t1}

en: Total
el: Σύνολο

en: Add artist alias
el: Προσθήκη ψευδωνύμου καλλιτέχνη

en: Add artist annotation
el: Προσθήκη σχολίου καλλιτέχνη

en: Add artist
el: Προσθήκη καλλιτέχνη

en: Remove artist
el: Κατάργηση καλλιτέχνη

en: Remove artist alias
el: Κατάργηση ψευδωνύμου καλλιτέχνη

en: Edit artist
el: Επεξεργασία καλλιτέχνη

en: Edit artist alias
el: Επεξεργασία ψευδωνύμου καλλιτέχνη

en: Merge artists
el: Συγχώνευση καλλιτεχνών

en: Add disc ID
el: Προσθήκη disc ID

en: Add release annotation
el: Προσθήκη σχολίου σχέσης

en: Add release events (historic)
el: Προσθήκη γεγονότων κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Add track (historic)
el: Προσθήκη κομματιού (ιστορικό)

en: Add track
el: Προσθήκη κομματιού

en: Change artist quality (historic)
el: Αλλαγή ποιότητας καλλιτέχνη (ιστορικό)

en: Change release group
el: Αλλαγή ομάδας κυκλοφοριών

en: Change track artist (historic)
el: Αλλαγή καλλιτέχνη κομματιού (ιστορικό)

en: Edit relationship (historic)
el: Επεξεργασία σχέσης (ιστορικό)

en: Edit release attributes (historic)
el: Επεξεργασία γνωρισμάτων κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Edit release events (historic)
el: Επεξεργασία γεγονότων κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Edit release language (historic)
el: Επεξεργασία γλώσσας κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Edit release name (historic)
el: Επεξεργασία ονομασία κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Edit track length (historic)
el: Επεξεργασία διάρκειας κομματιού (ιστορικό)

en: Edit track name (historic)
el: Επεξεργασία ονομασία κομματιού (ιστορικό)

en: Edit track number (historic)
el: Επεξεργασία αριθμού κομματιού (ιστορικό)

en: Convert release to single artist (historic)
el: Μετατροπή κυκλοφορίας σε μοναδικού καλλιτέχνη (ιστορικό)

en: Merge releases
el: Συγχώνευση κυκλοφοριών

en: Move disc ID
el: Μετακίνηση disc ID

en: Move release (historic)
el: Μετακίνηση κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Remove disc ID
el: Κατάργηση disc ID

en: Remove label alias
el: Κατάργηση ψευδωνύμου δισκογραφικής εταιρείας

en: Remove relationship (historic)
el: Κατάργηση σχέσης (ιστορικό)

en: Remove release
el: Κατάργηση κυκλοφορίας

en: Remove release events (historic)
el: Κατάργηση γεγονότων κυκλοφορίας (ιστορικό)

en: Remove releases (historic)
el: Κατάργηση κυκλοφοριών (ιστορικό)

en: Convert release to multiple artists (historic)
el: Μετατροπή κυκλοφορίας σε πολλαπλών καλλιτεχνών (ιστορικό)

en: Set track lengths
el: Ρύθμιση διάρκειας κομματιών

en: Add label alias
el: Προσθήκη ψευδωνύμου δισκογραφικής εταιρείας

en: Add label annotation
el: Προσθήκη σχολίου δισκογραφικής εταιρείας

en: Add label
el: Προσθήκη δισκογραφικής εταιρείας

en: Remove label
el: Κατάργηση δισκογραφικής εταιρείας

en: Edit label
el: Επεξεργασία δισκογραφικής εταιρείας

en: Edit label alias
el: Επεξεργασία ψευδωνύμου δισκογραφικής εταιρείας

en: Merge labels
el: Συγχώνευση δισκογραφικών εταιρειών

en: Add medium
el: Προσθήκη μέσου

en: Remove medium
el: Κατάργηση μέσου

en: Edit medium
el: Επεξεργασία μέσου

en: Remove PUID
el: Κατάργηση PUID

en: Add recording annotation
el: Προσθήκη σχολίου ηχογράφηση

en: Add ISRCs
el: Προσθήκη ISRC

en: Add PUIDs
el: Προσθήκη PUID

en: Add standalone recording
el: Προσθήκη μεμονωμένης ηχογράφησης

en: Remove recording
el: Κατάργηση ηχογράφησης

en: Edit recording
el: Επεξεργασία ηχογράφησης

en: Merge recordings
el: Συγχώνευση ηχογραφήσεων

en: Remove ISRC
el: Κατάργηση ISRC

en: Add relationship attribute
el: Προσθήκη γνωρίσματος σχέσης

en: Add relationship type
el: Προσθήκη τύπου σχέσης

en: Remove relationship
el: Κατάργηση σχέσης

en: Edit relationship
el: Επεξεργασία σχέσης

en: Edit relationship attribute
el: Επεξεργασία γνωρίσματος σχέσης

en: Edit relationship type
el: Επεξεργασία τύπου σχέσης

en: Remove relationship attribute
el: Κατάργηση γνωρίσματος σχέσης

en: Remove relationship type
el: Κατάργηση τύπου σχέσης

en: Add cover art
el: Προσθήκη εξωφύλλου

en: Add release label
el: Προσθήκη δισκογραφικής εταιρείας κυκλοφορίας

en: Remove release label
el: Κατάργηση δισκογραφικής εταιρείας κυκλοφορίας

en: Edit release
el: Επεξεργασία κυκλοφορίας

en: Edit release artist
el: Επεξεργασία καλλιτέχνη κυκλοφορίας

en: Edit barcodes
el: Επεξεργασία barcode

en: Edit cover art
el: Επεξεργασία εξωφύλλου

en: Edit release label
el: Επεξεργασία δισκογραφικής εταιρείας κυκλοφορίας

en: Remove cover art
el: Κατάργηση εξωφύλλου

en: Reorder cover art
el: Αναταξινόμηση εξωφύλλου

en: Reorder mediums
el: Αναταξινόμηση μέσων

en: Add release group annotation
el: Προσθήκη σχολίου ομάδας κυκλοφοριών

en: Remove release group
el: Κατάργηση ομάδας κυκλοφοριών

en: Edit release group
el: Επεξεργασία ομάδας κυκλοφοριών

en: Wiki documentation
el: Τεκμηρίωση σε Wiki

en: Add work alias
el: Προσθήκη ψευδωνύμου έργου

en: Add work annotation
el: Προσθήκη σχολίου έργου

en: Add ISWCs
el: Προσθήκη ISWCs

en: Remove work
el: Κατάργηση έργου

en: Remove work alias
el: Κατάργηση ψευδωνύμου έργου

en: Edit work
el: Επεξεργασία έργου

en: Edit work alias
el: Επεξεργασία ψευδωνύμου έργου

en: Merge works
el: Συγχώνευση έργων

en: Remove ISWC
el: Κατάργηση ISWC

en: [none]
el: [κανένα]

en: {b} and {a}
el: {b} και {a}

en: Filter release groups
el: Φιλτράρισμα ομάδων κυκλοφοριών

en: Filter releases
el: Φιλτράρισμα κυκλοφοριών

en: Filter recordings
el: Φιλτράρισμα ηχογραφήσεων

en: This alias can only be a primary alias if a locale is selected
el: Αυτό το ψευδώνυμο μπορεί να είναι πρωτεύον ψευδώνυμο μόνο αν επιλεγεί μια τοπικότητα

en: Must be a valid barcode
el: Το barcode πρέπει να είναι έγκυρο

en: Please add an artist name for {credit}
el: Παρακαλούμε προσθέστε ένα όνομα καλλιτέχνη για {credit}

en: The end date must occur on or after the begin date
el: Η ημερομηνία λήξης πρέπει να είναι μετά την ημερομηνία έναρξης

en: This is not a valid disc ID
el: Μη έγκυρο disc ID

en: This is not a valid FreeDB ID
el: Δεν είναι έγκυρο FreeDB ID

en: This is not a valid MBID
el: Δεν είναι έγκυρο MBID

en: This is not a valid ISWC
el: Δεν είναι έγκυρο ISWC

en: Label codes must be greater than 0 and 5 digits at most
el: Οι κωδικοί δισκογραφικών εταιρειών πρέπει να έχουν περισσότερα από 0, και μέχρι 5 ψηφία.

en: Not a valid time. Must be in the format MM:SS
el: Μη έγκυρος χρόνος. Πρέπει να είναι στη μορφή ΛΛ:ΔΔ

en: Enter a valid url e.g. "http://google.com/"
el: Πληκτρολογήστε ένα έγκυρο url π.χ. "http://google.com/"

en: URL protocol must be HTTP, HTTPS or FTP
el: Το πρωτόκολλο URL πρέπει να είναι HTTP, HTTPS ή FTP

en: Please pick the entity you want the others merged into.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε το στοιχείο στο οποίο θέλετε να συγχωνευθούν τα υπόλοιπα.

en: Another medium is already in this position
el: Ένα άλλο μέσο βρίσκεται ήδη σε αυτή τη θέση

en: Positions must be greater than 0
el: Οι θέσεις πρέπει να είναι μεγαλύτερες από 0

en: You must provide an edit note when adding a standalone recording
el: Πρέπει να γράψετε μία σημείωση επεξεργασίας όταν προσθέτετε μια μεμονωμένη ηχογράφηση

en: The old password is incorrect
el: Ο παλιός κωδικός πρόσβασης είναι λάθος

en: Invalid URL format
el: Μη έγκυρη μορφή URL

en: Basic
el: Βασικό

en: Intermediate
el: Φυσιολογικό

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Native
el: Εγγενές

en: You must supply a complete birth date for us to display your age.
el: Πρέπει να μας παρέχετε μία ολοκληρωμένη ημερομηνία γέννησης για να δείχνουμε την ηλικία σας.

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Never
el: Ποτέ

en: Please choose another username, this one is already taken
el: Παρακαλούμε επιλέξτε κάποιο άλλο όνομα χρήστη, αυτό χρησιμοποιείται ήδη

en: A day
el: Μια μέρα

en: A week
el: Μια βδομάδα

en: 2 weeks
el: 2 βδομάδες

en: A month
el: Ένας μήνας

en: (Special case)
el: (Ειδική περίπτωση)

en: An album release primarily consists of previously unreleased material. This includes album re-issues, with or without bonus tracks.
el: Μία κυκλοφορία άλμπουμ βασικά αποτελείται από προηγουμένως ακυκλοφόρητο υλικό. Αυτό συμπεριλαμβάνει τις επανεκδόσεις άλμπουμ, με ή χωρίς επιπλέον κομμάτια.

en: A single typically has one main song and possibly a handful of additional tracks or remixes of the main track. A single is usually named after its main song.
el: Ένα single συνήθως έχει ένα κύριο τραγούδι και πιθανώς μερικά πρόσθετα κομμάτια ή remixes του κύριου τραγουδιού. Τα single συνήθως παίρνουν το όνομά τους από το κύριο τραγούδι.

en: An EP is an Extended Play release and often contains the letters EP in the title.
el: Το EP είναι μια κυκλοφορία Extended Play και συχνά περιέχει τα γράμματα EP στον τίτλο.

en: A compilation is a collection of previously released tracks by one or more artists.
el: Μια συλλογή αποτελείται από κομμάτια που έχουν ήδη κυκλοφορήσει από έναν ή περισσότερους καλλιτέχνες.

en: A soundtrack is the musical score to a movie, TV series, stage show, computer game etc.
el: Το soundtrack είναι η μουσική από μια ταινία, τηλεοπτική σειρά, σόου, παιχνίδι υπολογιστή κτλ.

en: Non-music spoken word releases.
el: Κυκλοφορίες προφορικού λόγου χωρίς μουσική

en: An interview release contains an interview with the Artist.
el: Μία κυκλοφορία συνέντευξης περιέχει μία συνέντευξη ενός καλλιτέχνη.

en: An audiobook is a book read by a narrator without music.
el: Το βιβλίο ήχου είναι ένα βιβλίο που διαβάζεται από έναν αφηγητή χωρίς μουσική.

en: A release that was recorded live.
el: Μια κυκλοφορία που ηχογραφήθηκε ζωντανά.

en: Any release that does not fit any of the categories above.
el: Οποιαδήποτε κυκλοφορία δεν μπορεί να καταταχτεί σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες.

en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. (Most releases will fit into this category.)
el: Οποιαδήποτε κυκλοφορία έχει επίσημα εγκριθεί από τον καλλιτέχνη ή/και τη δισκογραφική του εταιρεία. (Οι περισσότερες κυκλοφορίες ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.)

en: A giveaway release or a release intended to promote an upcoming official release. (e.g. prerelease albums or releases included with a magazine)
el: Μία κυκλοφορία που διανέμεται δωρεάν ή που έχει ως στόχο να προωθήσει την επερχόμενη επίσημη κυκλοφορία. (π.χ. άλμπουμ προέκδοσης ή κυκλοφορίες που συμπεριλαμβάνονται σε ένα περιοδικό)

en: A pseudo-release is a duplicate release for translation/transliteration purposes.
el: Μια ψευδο-κυκλοφορία είναι μία διπλότυπη κυκλοφορία για λόγους μετάφρασης/μεταγλώττισης.

en: Show more...
el: Εμφάνιση περισσότερων...

en: Not found? Try again with direct search.
el: Δε βρέθηκε; Δοκιμάστε ξανά με απευθείας αναζήτηση.

en: Show less...
el: Εμφάνιση λιγότερων...

en: Began:
el: Ξεκίνησε:

en: This person is deceased.
el: Αυτό το άτομο απεβίωσε.

en: This group has dissolved.
el: Αυτό το συγκρότημα διαλύθηκε.

en: Please select a relationship type.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε ένα τύπο σχέσης.

en: Please select a subtype of the currently selected relationship type. The selected relationship type is only used for grouping subtypes.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε έναν επιμέρους τύπο του τρέχοντος επιλεγμένου τύπου σχέσης. Ο επιλεγμένος τύπος σχέσης χρησιμοποιείται μόνο για την ομαδοποίηση των επιμέρους τύπων

en: This attribute is required.
el: Αυτό το γνώρισμα απαιτείται.

en: Please double-check the barcode on the release.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε το barcode σε αυτήν την κυκλοφορία.

en: The barcode you entered looks like a UPC code with the check digit missing.
el: Το barcode που έχετε εισάγει μοιάζει με κωδικό UPC του οποίου λείπει το ψηφίο ελέγχου.

en: The barcode you entered is a valid UPC code.
el: Το barcode που έχετε εισάγει δεν είναι έγκυρος κωδικός UPC.

en: The barcode you entered is either an invalid UPC code, or an EAN code with the check digit missing.
el: Το barcode που έχετε εισάγει είναι είτε μη έγκυρος κωδικός UPC ή ένας EAN κωδικός του οποίου λείπει το ψηφίο ελέγχου.

en: The barcode you entered is a valid EAN code.
el: Το barcode που έχετε εισάγει είναι έγκυρος κωδικός EAN.

en: The barcode you entered is not a valid EAN code.
el: Το barcode που έχετε εισάγει δεν είναι έγκυρος κωδικός EAN.

en: The barcode you entered is not a valid UPC or EAN code.
el: Το barcode που έχετε εισάγει δεν είναι έγκυρος κωδικός UPC ή EAN.
