MusicBrainz - en to nl translation catalogue (355 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
nl: Abchazisch

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
nl: Achinees

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
nl: Acholi

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
nl: Adyghe (of West-Circassisch)

note: frequency:1 iso_code_3:aar
en: Afar
nl: Afar, Hamitisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
nl: Afro-Aziatische talen

note: frequency:1 iso_code_3:aka
en: Akan
nl: Akaans

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
nl: Akkadisch

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
nl: Albanees

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
nl: Algonquiaanse talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
nl: Altaïsche talen

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
nl: Amhaars

note: frequency:1 iso_code_3:anp
en: Angika
nl: Angikaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
nl: Apache-talen

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
nl: Arabisch

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
nl: Aragonees

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
nl: Armeens

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
nl: Aroemeens (Macedo-Roemeens)

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
nl: Assamees (Assamitisch)

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
nl: Asturisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
nl: Athabaskaanse talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
nl: Australische talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
nl: Austronesische talen

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
nl: Avaars

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
nl: Avestisch

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans (of Azeri)

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
nl: Balinees

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
nl: Baltische talen

note: frequency:1 iso_code_3:bal
en: Baluchi
nl: Beloetsji

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
nl: Bamileek-talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
nl: Banda-talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
nl: Bantoetalen

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
nl: Basjkiers

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
nl: Baskisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
nl: Bataktalen

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
nl: Bejaans (Bedawiaans)

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
nl: Bengaals

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
nl: Berbertalen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
nl: Bihari-talen

note: frequency:1 iso_code_3:bik
en: Bikol
nl: Bicol

note: frequency:1 iso_code_3:bin
en: Bini
nl: Bini (Edo)

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
nl: Blin (Bilin)

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
nl: Blissymbolen

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
nl: Bosnisch

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
nl: Bretons (Bretoens)

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
nl: Buginees

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
nl: Bulgaars

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
nl: Boerjatisch

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
nl: Birmees

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
nl: Catalaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
nl: Kaukasische talen

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
nl: Keltiberisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
nl: Keltische talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
nl: Meso-Amerikaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
nl: Centraal-Okinawaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
nl: Chamische talen

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
nl: Tsjetsjeens

note: frequency:1 iso_code_3:nya
en: Chichewa
nl: Nyanja (Chichewa)

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
nl: Chinees

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
nl: Kerkslavisch

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
nl: Tsjoekees

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
nl: Klassiek Newari

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
nl: Klassiek Syrisch

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
nl: Koptisch

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
nl: Cornisch

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
nl: Corsicaans

note: frequency:1 iso_code_3:mus
en: Creek
nl: Creek (Muskogi)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
nl: Creoolse- en pidgintalen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
nl: Creoolse en pidgintalen, gebaseerd op het Engels

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
nl: Creoolse- en pidgintalen, gebaseerd op het Frans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
nl: Creoolse- en pidgintalen, gebaseerd op het Portugees

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
nl: Krim-Tataars (Krim-Turks)

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
nl: Kroatisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
nl: Koesjitische talen

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
nl: Tsjechisch

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
nl: Deens

note: frequency:1 iso_code_3:dar
en: Dargwa
nl: Darginisch

note: frequency:1 iso_code_3:div
en: Divehi
nl: Divehi (Maldivisch)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
nl: Dravidische talen

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
nl: Nederlands

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
nl: Middelnederlands (ca. 1050 - 1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
nl: Dioula

note: frequency:1 iso_code_3:efi
en: Efik
nl: Efikisch

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
nl: Egyptisch (Antiek)

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
nl: Elamitisch

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
nl: Engels

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
nl: Middelengels (ca. 1100 - 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
nl: Oudengels (ca. 450 - 1100)

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
nl: Erzja

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
nl: Ests (Estisch)

note: frequency:1 iso_code_3:fat
en: Fanti
nl: Fante

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
nl: Faeröers

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
nl: Fijisch

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
nl: Filipijns

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
nl: Fins

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
nl: Fins-Oegrische talen

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
nl: Frans

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
nl: Middelfrans (ca. 1400 - 1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
nl: Oudfrans (842 - ca. 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
nl: Oost-Fries

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
nl: Noord-Fries

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
nl: Westerlauwers Fries

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
nl: Friulisch (Friulaans)

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
nl: Fula

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
nl: Galibi Caribisch

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
nl: Galicisch

note: frequency:1 iso_code_3:lug
en: Ganda
nl: Luganda

note: frequency:1 iso_code_3:gay
en: Gayo
nl: Gajo

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
nl: Ge’ez (Gi’iz of Ethiopisch)

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
nl: Georgisch

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
nl: Duits

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
nl: Nederduits

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
nl: Middelhoogduits (ca. 1050 - 1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
nl: Oudhoogduits (ca. 750 - 1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
nl: Zwitserduits

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
nl: Germaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
nl: Gilbertees (Kiribatisch)

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
nl: Gothisch

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
nl: Grieks

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
nl: Grieks, Antiek

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
nl: Groenlands

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
nl: Guaraní

note: frequency:1 iso_code_3:gwi
en: Gwich'in
nl: Gwich’in

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
nl: Haïtiaans Creools (Kreyòl of Patua)

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
nl: Hawaïaans

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
nl: Hebreeuws

note: frequency:1 iso_code_3:hil
en: Hiligaynon
nl: Hiligainoons

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
nl: Himachali talen

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
nl: Hettitisch

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
nl: Hongaars

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
nl: IJslands

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
nl: Ijo-talen

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
nl: Iloco (Ilokano)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
nl: Indische talen (Indo-Arische talen)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
nl: Indo-Europese talen

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
nl: Indonesisch

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
nl: Ingrisch

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
nl: Ingoesjetisch

note: frequency:1 iso_code_3:ipk
en: Inupiaq
nl: Inupiak

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
nl: Iraanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
nl: Iers

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
nl: Middeliers (900 - 1200)

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
nl: Oudiers (tot 900)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
nl: Irokese talen

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
nl: Italiaans

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
nl: Jamaicaans Creools

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
nl: Japans

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
nl: Javaans

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
nl: Joods-Arabisch

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
nl: Joods-Perzisch

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
nl: Kabardisch (Kabardijns)

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
nl: Kabylisch

note: frequency:1 iso_code_3:kac
en: Kachin
nl: Kachin (Jingpho)

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
nl: Kalmuks

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
nl: Karakalpaks

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
nl: Karatsjai-Balkarisch

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
nl: Karelisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
nl: Karen-talen

note: frequency:1 iso_code_3:kas
en: Kashmiri
nl: Kasjmiri

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
nl: Kasjoebisch

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
nl: Kazachs

note: frequency:1 iso_code_3:kca
en: Khanty
nl: Ostjaaks (ook Chantisch of Chanti)

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
nl: Khmer, Centraal

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
nl: Khoisantalen

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
nl: Khotanees

note: frequency:1 iso_code_3:kik
en: Kikuyu
nl: Gikuyu (Kikuyu)

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
nl: Kirgizisch

note: frequency:1 iso_code_3:kom
en: Komi
nl: Komi (Zurjeens)

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
nl: Koreaans

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
nl: Kosreaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
nl: Kru-talen

note: frequency:1 iso_code_3:kua
en: Kuanyama
nl: Kwanyama (Oshikwanyama)

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
nl: Koemuks

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
nl: Koerdisch

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
nl: Ladino (Judeo-Spaans)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
nl: Land Dajak-talen

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
nl: Latijn

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
nl: Lets

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
nl: Lezgisch

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
nl: Limburgs

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
nl: Litouws

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
nl: Lijfs (Lijflands)

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
nl: Macedonisch

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
nl: Madoerees

note: frequency:1 iso_code_3:mag
en: Magahi
nl: Magahisch

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
nl: Malagasi (Plateaumalagasi)

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
nl: Maleis

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
nl: Maltees

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
nl: Mantsjoe (Mantsjoerijs)

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
nl: Mandarijn

note: frequency:1 iso_code_3:mni
en: Manipuri
nl: Manipuri (Meitei)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
nl: Manobo-talen

note: frequency:1 iso_code_3:mns
en: Mansi
nl: Wogoels (Wogoels: маньси; mansi of моаньсь; moans, Russisch: мансийский; mansiiski)

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
nl: Manx-Gaelisch

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
nl: Marshallees

note: frequency:1 iso_code_3:mas
en: Masai
nl: Maa (Masaï)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
nl: Mayatalen

note: frequency:1 iso_code_3:mic
en: Mi'kmaq
nl: Mi’kmaq

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
nl: Minnanyu (Zuidelijk Min)

note: frequency:1 iso_code_3:min
en: Minangkabau
nl: Minangkabaus

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
nl: Mirandees

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
nl: Moksja

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
nl: Moldavisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
nl: Mon-Khmertalen

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
nl: Mongools

note: frequency:1 iso_code_3:moe
en: Montagnais
nl: Montagnais (Innu)

note: frequency:1 iso_code_3:mos
en: Mossi
nl: More (Moore, Mole of Moshi)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
nl: Munda-talen

note: frequency:1 iso_code_3:nqo
en: N'Ko
nl: N’Ko

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
nl: Nahuatl

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
nl: Noord-Ndebele (isiNdebele of Sindebele)

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
nl: Zuid-Ndebele (Ndebele of Nrebele)

note: frequency:1 iso_code_3:ndo
en: Ndonga
nl: Ndonga (Oshindonga)

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
nl: Napolitaans

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
nl: Nepalbhasa (Newari of Newar)

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
nl: Nepalees

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
nl: Niger-Congotalen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
nl: Nilo-Saharaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
nl: Niuees

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
nl: Geen taal

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
nl: Oudnoors

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
nl: Noord-Amerikaanse Indiaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
nl: Noors

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
nl: Bokmål

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
nl: Nynorsk

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
nl: Nubische talen

note: frequency:1 iso_code_3:nyn
en: Nyankole
nl: Nyankools

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
nl: Occitaans

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
nl: Officieel Aramees (700 - 300 V. Chr)

note: frequency:1 iso_code_3:oji
en: Ojibwa
nl: Ojibwe (Anishinaabemowin of Ojibwemowin)

note: frequency:1 iso_code_3:ori
en: Oriya
nl: Odia (Oriya)

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
nl: Afaan Oromo

note: frequency:1 iso_code_3:osa
en: Osage
nl: Osaags

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
nl: Ossetisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
nl: Otomiaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
nl: Palaus (Belauaans of Palauaans)

note: frequency:1 iso_code_3:pam
en: Pampanga
nl: Kapampangan

note: frequency:1 iso_code_3:pag
en: Pangasinan
nl: Pangasinaans

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
nl: Punjabi

note: frequency:1 iso_code_3:pap
en: Papiamento
nl: Papiaments (Papiamento of Papiamentu)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
nl: Papoeatalen

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
nl: Perzisch

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
nl: Oudperzisch (ca. 600 - 400 v.Chr.)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
nl: Filipijnse talen

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
nl: Foenicisch

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
nl: Pohnpeiaans

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
nl: Pools

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
nl: Portugees

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
nl: Prakrit-talen

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
nl: Oudprovençaals (tot 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
nl: Pasjtoe

note: frequency:1 iso_code_3:pyu
en: Puyuma
nl: Pyuma ( Puyuma, Pilam, Pelam, Piyuma, Panapanayaans, Kadas of Tipun)

note: frequency:1 iso_code_3:rap
en: Rapanui
nl: Rapanui (Rapa Nui)

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
nl: Cookeiland Maori (Kūki ’Āirani)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
nl: Romaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
nl: Roemeens

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
nl: Reto-Romaans (Rheto-Romaans)

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
nl: Roma

note: frequency:1 iso_code_3:run
en: Rundi
nl: Rundi (Kirundi)

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
nl: Russisch

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
nl: Réunion-Creools Frans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
nl: Salishtalen

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
nl: Samaritaans Aramees

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
nl: Samisch (Saami, Sami)

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
nl: Inari-Samisch

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
nl: Lule-Samisch

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
nl: Noord-Samisch

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
nl: Skolt-Samisch

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
nl: Zuid-Samisch

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
nl: Samoaans (Gagana Samoa)

note: frequency:1 iso_code_3:sag
en: Sango
nl: Sango (Sangho)

note: frequency:1 iso_code_3:san
en: Sanskrit
nl: Sanskriet

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
nl: Sardijns

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
nl: Schots

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
nl: Schots-Gaelisch

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
nl: Selkoeps (Ostjaks-Samojeeds)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
nl: Semitische talen

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
nl: Servisch

note: frequency:1 iso_code_3:shn
en: Shan
nl: Sjaans

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
nl: Sitsjuan Yi (Nuosu)

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
nl: Siciliaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
nl: Gebarentalen

note: frequency:1 iso_code_3:sjn
en: Sindarin
nl: Sindarijns

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
nl: Singalees (Sinhala)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
nl: Sino-Tibetaanse talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
nl: Sioux-talen

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
nl: Slavisch (Athabaskisch)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
nl: Slavische talen

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
nl: Slowaaks (Slovaaks)

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
nl: Sloveens

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
nl: Sogdisch

note: frequency:1 iso_code_3:som
en: Somali
nl: Somalisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
nl: Songhai-talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
nl: Sorbisch

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
nl: Nedersorbisch

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
nl: Oppersorbisch

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
nl: Noord-Sotho (Sesotho sa Leboa)

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
nl: Zuid-Sotho (Sesotho)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
nl: Zuid-Amerikaanse Indiaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
nl: Zuid-Altai

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
nl: Spaans

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
nl: Sranantongo (Sranan Tongo, Sranan of Surinaams)

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
nl: Sumerisch

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
nl: Soendanees

note: frequency:1 iso_code_3:ssw
en: Swati
nl: Swazi

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
nl: Zweeds

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
nl: Syrisch

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
nl: Tahitiaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
nl: Taitalen

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
nl: Tadzjieks

note: frequency:1 iso_code_3:tmh
en: Tamashek
nl: Tamasheq

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
nl: Tataars

note: frequency:1 iso_code_3:ter
en: Tereno
nl: Terêna

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
nl: Thais

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
nl: Tibettaans

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
nl: Timne (Temne, Themne)

note: frequency:1 iso_code_3:tkl
en: Tokelau
nl: Tokelaus

note: frequency:1 iso_code_3:tog
en: Tonga (Nyasa)
nl: Tonga (Nyasa, gesproken in Malawi)

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
nl: Tonga (gesproken op de eilandengroep)

note: frequency:1 iso_code_3:tsi
en: Tsimshian
nl: Tsimsjiaans

note: frequency:1 iso_code_3:tum
en: Tumbuka
nl: Tumbuka (chiTumbuka)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
nl: Tupi-talen

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
nl: Turks

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
nl: Ottomaans Turks

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
nl: Turkmeens

note: frequency:1 iso_code_3:tvl
en: Tuvalu
nl: Tuvaluaans

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
nl: Toevaans (Toeviens)

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
nl: Udmurts

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
nl: Oeigoers

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
nl: Oekraïens

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
nl: Niet-gecodeerde talen

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
nl: Onbepaald

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
nl: Oezbeeks

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
nl: Wepsisch (vepsän kel’)

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
nl: Vietnamees

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
nl: Wotisch

note: frequency:1 iso_code_3:vro
en: Võro
nl: Võro (võro kiil)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
nl: Wakasjaanse talen

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
nl: Waals

note: frequency:1 iso_code_3:wal
en: Wolaitta
nl: Wolaytta

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
nl: Jakoets

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
nl: Yapees

note: frequency:1 iso_code_3:yid
en: Yiddish
nl: Jiddisch

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
nl: Kantonees (Yue)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
nl: Joepikse talen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
nl: Zande-talen

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
nl: Zapoteeks

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
nl: Kirmanckî (Dimili of Zazaki)

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
nl: Zoeloe

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
nl: [Kunstmatig (Overig)]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
nl: [Meerdere talen]
