MusicBrainz - en to ja translation catalogue (504 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
ja: アブハズ語

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
ja: アチェ語

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
ja: アチョリ語

note: frequency:1 iso_code_3:ada
en: Adangme
ja: アダングメ語

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
ja: アディジェイ語

note: frequency:1 iso_code_3:aar
en: Afar
ja: アファル語

note: frequency:1 iso_code_3:afh
en: Afrihili
ja: アフリヒリ語

note: frequency:1 iso_code_3:afr
en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
ja: アフロ・アジア語族

note: frequency:1 iso_code_3:ain
en: Ainu
ja: アイヌ語

note: frequency:1 iso_code_3:aka
en: Akan
ja: アカン語

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
ja: アッカド語

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
ja: アルバニア語

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
ja: アレウト語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
ja: アルゴンキン語族

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
ja: アルタイ諸語

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
ja: アムハラ語

note: frequency:1 iso_code_3:anp
en: Angika
ja: アンギカ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
ja: アパッチ語族

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
ja: アラビア語

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
ja: アラゴン語

note: frequency:1 iso_code_3:arp
en: Arapaho
ja: アラパホー語

note: frequency:1 iso_code_3:arw
en: Arawak
ja: アラワク語

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
ja: アルメニア語

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
ja: アルーマニア語

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
ja: アッサム語

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
ja: アストゥリアス語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
ja: アサバスカ諸語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
ja: オーストラリア語族

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
ja: オーストロネシア語族

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
ja: アヴァール語

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
ja: アベスタ語

note: frequency:1 iso_code_3:awa
en: Awadhi
ja: アワディー語

note: frequency:1 iso_code_3:aym
en: Aymara
ja: アイマラ語

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
ja: バリ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
ja: バルト諸語

note: frequency:1 iso_code_3:bal
en: Baluchi
ja: バルーチー語

note: frequency:1 iso_code_3:bam
en: Bambara
ja: バンバラ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
ja: バミレケ諸語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
ja: バンダ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
ja: バントゥー諸語

note: frequency:1 iso_code_3:bas
en: Basa
ja: バサ語

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
ja: バシキール語

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
ja: バスク語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
ja: バタク語

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
ja: ベジャ語

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

note: frequency:1 iso_code_3:bem
en: Bemba
ja: ベンバ語

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
ja: ベンガル語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
ja: ベルベル語

note: frequency:1 iso_code_3:bho
en: Bhojpuri
ja: ボージプリー語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
ja: ビハール語

note: frequency:1 iso_code_3:bik
en: Bikol
ja: ビコル語

note: frequency:1 iso_code_3:bin
en: Bini
ja: ビナ語

note: frequency:1 iso_code_3:bis
en: Bislama
ja: ビスラマ語

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
ja: ビリン語

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
ja: ブリスシンボル

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
ja: ボスニア語

note: frequency:1 iso_code_3:bra
en: Braj
ja: ブラジ語

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
ja: ブルトン語

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
ja: ブギス語

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
ja: ブリアット語

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
ja: ビルマ語

note: frequency:1 iso_code_3:cad
en: Caddo
ja: カドー語

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
ja: カタルーニャ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
ja: コーカサス諸語

note: frequency:1 iso_code_3:ceb
en: Cebuano
ja: セブアノ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
ja: ケルト諸語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
ja: 中米インディアン諸語

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
ja: 沖縄語

note: frequency:1 iso_code_3:chg
en: Chagatai
ja: チャガタイ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
ja: チャム諸語

note: frequency:1 iso_code_3:cha
en: Chamorro
ja: チャモロ語

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
ja: チェチェン語

note: frequency:1 iso_code_3:chr
en: Cherokee
ja: チェロキー語

note: frequency:1 iso_code_3:chy
en: Cheyenne
ja: シャイアン語

note: frequency:1 iso_code_3:chb
en: Chibcha
ja: チブチャ語

note: frequency:1 iso_code_3:nya
en: Chichewa
ja: チェワ語

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
ja: 中国語

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
ja: ビーチ・ラ・マー

note: frequency:1 iso_code_3:chp
en: Chipewyan
ja: チペワイアン語

note: frequency:1 iso_code_3:cho
en: Choctaw
ja: チョクトー語

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
ja: 古代教会スラヴ語

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
ja: チューク語

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
ja: チュヴァシ語

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
ja: 古典ネワール語

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
ja: 古代シリア語

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
ja: コプト語

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
ja: コーンウォル語

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
ja: コルシカ語

note: frequency:1 iso_code_3:cre
en: Cree
ja: クリー語

note: frequency:1 iso_code_3:mus
en: Creek
ja: アルジア語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
ja: その他の混成語・混合語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
ja: 英語が基盤のクレオール言語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
ja: フランス語が基盤のクレオール言語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ja: ポルトガル語が基盤のクレオール言語

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
ja: クリミア・タタール語

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
ja: クロアチア語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
ja: クシュ諸語

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
ja: チェコ語

note: frequency:1 iso_code_3:dak
en: Dakota
ja: ダコタ語

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
ja: デンマーク語

note: frequency:1 iso_code_3:dar
en: Dargwa
ja: ダルギン語

note: frequency:1 iso_code_3:del
en: Delaware
ja: デラウェア語

note: frequency:1 iso_code_3:din
en: Dinka
ja: ディンカ語

note: frequency:1 iso_code_3:div
en: Divehi
ja: ディベヒ語

note: frequency:1 iso_code_3:doi
en: Dogri
ja: ドグリー語

note: frequency:1 iso_code_3:dgr
en: Dogrib
ja: ドグリブ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
ja: ドラヴィダ諸語

note: frequency:1 iso_code_3:dua
en: Duala
ja: デゥアラ語

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
ja: オランダ語

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
ja: 中世オランダ語（1050年頃 - 1350年頃）

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
ja: デゥウラ語

note: frequency:1 iso_code_3:dzo
en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

note: frequency:1 iso_code_3:efi
en: Efik
ja: エフィク語

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
ja: エジプト語

note: frequency:1 iso_code_3:eka
en: Ekajuk
ja: エカジュク語

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
ja: エラム語

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
ja: 英語

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
ja: 中英語（1100年頃 - 1500年頃）

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
ja: 古英語（450年頃 - 1100年頃）

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
ja: エルジャ語

note: frequency:1 iso_code_3:epo
en: Esperanto
ja: エスペラント

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
ja: エストニア語

note: frequency:1 iso_code_3:ewe
en: Ewe
ja: エウェ語

note: frequency:1 iso_code_3:ewo
en: Ewondo
ja: エウォンド語

note: frequency:1 iso_code_3:fan
en: Fang
ja: ファン語

note: frequency:1 iso_code_3:fat
en: Fanti
ja: ファンティー語

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
ja: フェロー語

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
ja: フィジー語

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
ja: フィリピン語

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
ja: フィンランド語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
ja: フィン・ウゴル諸語

note: frequency:1 iso_code_3:fon
en: Fon
ja: フォン語

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
ja: フランス語

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
ja: 中期フランス語（1400年頃 - 1600年頃）

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
ja: 古フランス語（842年 - 1400年頃）

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
ja: 東フリジア語

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
ja: 北フリジア語

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
ja: 西フリジア語

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
ja: フリウリ語

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
ja: フラ語

note: frequency:1 iso_code_3:gaa
en: Ga
ja: ガー語

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
ja: カリブ語

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
ja: ガリシア語

note: frequency:1 iso_code_3:lug
en: Ganda
ja: ガンダ語

note: frequency:1 iso_code_3:gay
en: Gayo
ja: ガイ語

note: frequency:1 iso_code_3:gba
en: Gbaya
ja: バヤ語

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
ja: ゲエズ語

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
ja: グルジア語

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
ja: ドイツ語

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
ja: 低地ドイツ語

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
ja: 中期高地ドイツ語（1050年頃 - 1500年頃）

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
ja: 古代高地ドイツ語（750年頃 - 1050年頃）

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
ja: スイスドイツ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
ja: ゲルマン諸語

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
ja: キリバス語

note: frequency:1 iso_code_3:gon
en: Gondi
ja: ゴーンディー語

note: frequency:1 iso_code_3:gor
en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ語

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
ja: ゴート語

note: frequency:1 iso_code_3:grb
en: Grebo
ja: グレボ語

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
ja: 現代ギリシア語

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
ja: 古典ギリシア語（1453年まで）

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
ja: グリーンランド語

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
ja: グアラニー語

note: frequency:1 iso_code_3:guj
en: Gujarati
ja: グジャラート語

note: frequency:1 iso_code_3:gwi
en: Gwich'in
ja: グウィッチン語

note: frequency:1 iso_code_3:hai
en: Haida
ja: ハイダ語

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
ja: ハイチ語

note: frequency:1 iso_code_3:hau
en: Hausa
ja: ハウサ語

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
ja: ハワイ語

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

note: frequency:1 iso_code_3:her
en: Herero
ja: ヘレロ語

note: frequency:1 iso_code_3:hil
en: Hiligaynon
ja: ヒリガイノン語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
ja: ヒマーチャル語

note: frequency:1 iso_code_3:hin
en: Hindi
ja: ヒンディー語

note: frequency:1 iso_code_3:hmo
en: Hiri Motu
ja: ヒリモトゥ語

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
ja: ヒッタイト語

note: frequency:1 iso_code_3:hmn
en: Hmong
ja: フモング語

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

note: frequency:1 iso_code_3:hup
en: Hupa
ja: フーパ語

note: frequency:1 iso_code_3:iba
en: Iban
ja: イバン語

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
ja: アイスランド語

note: frequency:1 iso_code_3:ido
en: Ido
ja: イド語

note: frequency:1 iso_code_3:ibo
en: Igbo
ja: イボ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
ja: イジョ語

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
ja: イロカノ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
ja: インド諸語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
ja: 印欧諸語

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
ja: インドネシア語

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
ja: イングリア語

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
ja: イングーシ語

note: frequency:1 iso_code_3:ina
en: Interlingua
ja: インターリングア

note: frequency:1 iso_code_3:ile
en: Interlingue
ja: インターリング

note: frequency:1 iso_code_3:iku
en: Inuktitut
ja: イヌイット語

note: frequency:1 iso_code_3:ipk
en: Inupiaq
ja: イヌピア語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
ja: イラン諸語

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
ja: アイルランド語

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ja: 中期アイルランド語（900年 - 1200年）

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
ja: 古代アイルランド語（900年まで）

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
ja: イロコイ語族

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
ja: イタリア語

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
ja: ジャマイカクレオール語

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
ja: 日本語

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
ja: ジャワ語

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
ja: ユダヤ・アラビア語

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
ja: ユダヤ・ペルシア語

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
ja: カバルド語

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
ja: カビル語

note: frequency:1 iso_code_3:kac
en: Kachin
ja: カチン語

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
ja: カルムイク語

note: frequency:1 iso_code_3:kam
en: Kamba
ja: カンバ語

note: frequency:1 iso_code_3:kan
en: Kannada
ja: カンナダ語

note: frequency:1 iso_code_3:kau
en: Kanuri
ja: カヌリ語

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
ja: カラカルパク語

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
ja: カラチャイ・バルカル語

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
ja: カレリア語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
ja: カレン語

note: frequency:1 iso_code_3:kas
en: Kashmiri
ja: カシミール語

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
ja: カシューブ語

note: frequency:0 iso_code_3:kaw
en: Kawi
ja: カウィ語

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
ja: カザフ語

note: frequency:1 iso_code_3:kca
en: Khanty
ja: ハンティ語

note: frequency:1 iso_code_3:kha
en: Khasi
ja: カシ語

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
ja: クメール語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
ja: コイサン諸語

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
ja: コータン語

note: frequency:1 iso_code_3:kik
en: Kikuyu
ja: キクユ語

note: frequency:1 iso_code_3:kmb
en: Kimbundu
ja: キンブンドゥ語

note: frequency:1 iso_code_3:kin
en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
ja: キルギス語

note: frequency:1 iso_code_3:tlh
en: Klingon
ja: クリンゴン語

note: frequency:1 iso_code_3:kom
en: Komi
ja: コミ語

note: frequency:1 iso_code_3:kon
en: Kongo
ja: コンゴ語

note: frequency:1 iso_code_3:kok
en: Konkani
ja: コンカニー語

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
ja: 韓国語

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
ja: コスラエ語

note: frequency:1 iso_code_3:kpe
en: Kpelle
ja: クペレ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
ja: クルー語

note: frequency:1 iso_code_3:kua
en: Kuanyama
ja: クワニャマ語

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
ja: クミク語

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
ja: クルド語

note: frequency:1 iso_code_3:kru
en: Kurukh
ja: クルク語

note: frequency:1 iso_code_3:kut
en: Kutenai
ja: クテナイ語

note: frequency:1 iso_code_3:ksh
en: Kölsch
ja: ケルン語

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
ja: ラディノ語

note: frequency:1 iso_code_3:lah
en: Lahnda
ja: ラフンダー語

note: frequency:1 iso_code_3:lkt
en: Lakota
ja: ラコタ

note: frequency:1 iso_code_3:lam
en: Lamba
ja: ランバ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
ja: ダヤク語

note: frequency:1 iso_code_3:lao
en: Lao
ja: ラオ語

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
ja: ラテン語

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
ja: ラトビア語

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
ja: レジン語

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
ja: リンブルフ語

note: frequency:1 iso_code_3:lin
en: Lingala
ja: リンガラ語

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
ja: リヴォニア語

note: frequency:1 iso_code_3:jbo
en: Lojban
ja: ロジバン

note: frequency:1 iso_code_3:loz
en: Lozi
ja: ロジ語

note: frequency:1 iso_code_3:lub
en: Luba-Katanga
ja: ルバ語

note: frequency:1 iso_code_3:lua
en: Luba-Lulua
ja: ルバ・ルルア語

note: frequency:1 iso_code_3:lui
en: Luiseno
ja: ルイセニョ語

note: frequency:1 iso_code_3:lun
en: Lunda
ja: ランダ語

note: frequency:1 iso_code_3:luo
en: Luo
ja: ルオ語

note: frequency:1 iso_code_3:lus
en: Lushai
ja: ルシャイ語

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
ja: マケドニア語

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
ja: マドゥラ語

note: frequency:1 iso_code_3:mag
en: Magahi
ja: マガヒ語

note: frequency:1 iso_code_3:mai
en: Maithili
ja: マイティリー語

note: frequency:1 iso_code_3:mak
en: Makasar
ja: マカッサル語

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
ja: マダガスカル語

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
ja: マレー語

note: frequency:1 iso_code_3:mal
en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
ja: マルタ語

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
ja: 満州語

note: frequency:1 iso_code_3:mdr
en: Mandar
ja: マンダル語

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
ja: 中国官話

note: frequency:1 iso_code_3:man
en: Mandingo
ja: マンディンゴ語

note: frequency:1 iso_code_3:mni
en: Manipuri
ja: マニプリ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
ja: マノボ語

note: frequency:1 iso_code_3:mns
en: Mansi
ja: マンシ語

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
ja: マン島語

note: frequency:1 iso_code_3:mri
en: Maori
ja: マオリ語

note: frequency:1 iso_code_3:arn
en: Mapudungun
ja: マプチェ語

note: frequency:1 iso_code_3:mar
en: Marathi
ja: マラッタ語

note: frequency:1 iso_code_3:chm
en: Mari
ja: マリ語

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
ja: マーシャル語

note: frequency:1 iso_code_3:mwr
en: Marwari
ja: マルワリ語

note: frequency:1 iso_code_3:mas
en: Masai
ja: マサイ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
ja: マヤ語族

note: frequency:1 iso_code_3:men
en: Mende
ja: メンデ語

note: frequency:1 iso_code_3:mic
en: Mi'kmaq
ja: ミクマク語

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
ja: ビン南語

note: frequency:1 iso_code_3:min
en: Minangkabau
ja: ミナンカバウ語

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
ja: ミランダ語

note: frequency:1 iso_code_3:moh
en: Mohawk
ja: モーホーク語

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
ja: モクシャ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
ja: モルドバ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
ja: モン・クメール諸語

note: frequency:1 iso_code_3:lol
en: Mongo
ja: モンゴ語

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
ja: モンゴル語

note: frequency:1 iso_code_3:moe
en: Montagnais
ja: モンタニェ語

note: frequency:1 iso_code_3:mos
en: Mossi
ja: モッシー語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
ja: ムンダ諸語

note: frequency:1 iso_code_3:nqo
en: N'Ko
ja: ンコ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
ja: ナワトル語

note: frequency:1 iso_code_3:nau
en: Nauru
ja: ナウル語

note: frequency:1 iso_code_3:nav
en: Navajo
ja: ナヴァホ語

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
ja: 北ンデベレ語

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
ja: 南ンデベレ語

note: frequency:1 iso_code_3:ndo
en: Ndonga
ja: ンドンガ語

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
ja: ナポリ語

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
ja: ネワール語

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
ja: ネパール語

note: frequency:1 iso_code_3:nia
en: Nias
ja: ニアス語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
ja: ニジェール・コルドファン諸語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
ja: ナイロ・サハラ諸語

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
ja: ニウエ語

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
ja: 言語的内容なし

note: frequency:1 iso_code_3:nog
en: Nogai
ja: ノガイ語

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
ja: 古ノルド語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
ja: 北米インディアン諸語

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
ja: ノルウェー語

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
ja: ブークモール（ノルウェー語）

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
ja: ニーノシュク（ノルウェー語）

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
ja: ヌビア語

note: frequency:1 iso_code_3:nym
en: Nyamwezi
ja: ニャムウェジ語

note: frequency:1 iso_code_3:nyn
en: Nyankole
ja: ニャンコレ語

note: frequency:1 iso_code_3:nyo
en: Nyoro
ja: ニョロ語

note: frequency:1 iso_code_3:nzi
en: Nzima
ja: ンジマ語

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
ja: オック語

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ja: アラム語

note: frequency:1 iso_code_3:oji
en: Ojibwa
ja: オジブワ語

note: frequency:1 iso_code_3:ori
en: Oriya
ja: オリヤー語

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
ja: オロモ語

note: frequency:1 iso_code_3:osa
en: Osage
ja: オーセージ語

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
ja: オセット語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
ja: オトミ語族

note: frequency:0 iso_code_3:pal
en: Pahlavi
ja: パフラヴィー語

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
ja: パラオ語

note: frequency:1 iso_code_3:pli
en: Pali
ja: パーリ語

note: frequency:1 iso_code_3:pam
en: Pampanga
ja: パンパンガ語

note: frequency:1 iso_code_3:pag
en: Pangasinan
ja: パンガシナーン語

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
ja: パンジャーブ語

note: frequency:1 iso_code_3:pap
en: Papiamento
ja: パピアメント

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
ja: パプア諸語

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
ja: ペルシア語

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
ja: 古代ペルシア語（紀元前600年頃 - 400年頃）

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
ja: フィリピン諸語

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
ja: フェニキア語

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
ja: ポナペ語

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
ja: ポーランド語

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
ja: ポルトガル語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
ja: プラークリット諸語

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
ja: 古期プロヴァンス語（ - 1500年）

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
ja: パシュトー語

note: frequency:1 iso_code_3:pyu
en: Puyuma
ja: プユマ族

note: frequency:1 iso_code_3:que
en: Quechua
ja: ケチュア語

note: frequency:1 iso_code_3:qya
en: Quenya
ja: クウェンヤ

note: frequency:1 iso_code_3:raj
en: Rajasthani
ja: ラージャスターニー語

note: frequency:1 iso_code_3:rap
en: Rapanui
ja: ラパヌーイ語

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
ja: ラロトンガ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
ja: ロマンス諸語

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
ja: ルーマニア語

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
ja: レト・ロマン語

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
ja: ロマ語

note: frequency:1 iso_code_3:run
en: Rundi
ja: ルンディ語

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
ja: ロシア語

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
ja: レユニオン・クレオール語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
ja: サリシュ語族

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
ja: サマリア語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
ja: サーミ語

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
ja: イナリ・サーミ語

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
ja: ルレ・サーミ語

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
ja: 北サーミ語

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
ja: スコルト・サーミ語

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
ja: 南サーミ語

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
ja: サモア語

note: frequency:1 iso_code_3:sad
en: Sandawe
ja: サンダウェ語

note: frequency:1 iso_code_3:sag
en: Sango
ja: サンゴ語

note: frequency:1 iso_code_3:san
en: Sanskrit
ja: サンスクリット

note: frequency:1 iso_code_3:sat
en: Santali
ja: サンタル語

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

note: frequency:1 iso_code_3:sas
en: Sasak
ja: ササク語

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
ja: スコットランド語

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
ja: スコットランド・ゲール語

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
ja: セルカップ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
ja: セム語派

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
ja: セルビア語

note: frequency:1 iso_code_3:srr
en: Serer
ja: セレール語

note: frequency:1 iso_code_3:shn
en: Shan
ja: シャン語

note: frequency:1 iso_code_3:sna
en: Shona
ja: ショナ語

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
ja: 彝語

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
ja: シチリア語

note: frequency:1 iso_code_3:sid
en: Sidamo
ja: シダモ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
ja: 手話

note: frequency:1 iso_code_3:bla
en: Siksika
ja: シクシカ語

note: frequency:1 iso_code_3:sjn
en: Sindarin
ja: シンダール語

note: frequency:1 iso_code_3:snd
en: Sindhi
ja: シンディー語

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
ja: シンハラ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
ja: シナ・チベット諸語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
ja: スー語族

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
ja: スレイビー語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
ja: スラヴ語派

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
ja: スロバキア語

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
ja: スロベニア語

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
ja: ソグド語

note: frequency:1 iso_code_3:som
en: Somali
ja: ソマリ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
ja: ソンガイ語

note: frequency:1 iso_code_3:snk
en: Soninke
ja: ソニンケ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
ja: ソルブ語

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
ja: 下ソルブ語

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
ja: 上ソルブ語

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
ja: 北ソト語

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
ja: 南ソト語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
ja: 南米インディオ諸語

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
ja: 南アルタイ語

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
ja: スペイン語

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
ja: スラナン語

note: frequency:1 iso_code_3:suk
en: Sukuma
ja: スクマ語

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
ja: シュメール語

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
ja: スンダ語

note: frequency:1 iso_code_3:sus
en: Susu
ja: スス語

note: frequency:1 iso_code_3:swa
en: Swahili
ja: スワヒリ語

note: frequency:1 iso_code_3:ssw
en: Swati
ja: スワジ語

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
ja: シリア語

note: frequency:1 iso_code_3:tgl
en: Tagalog
ja: タガログ語

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
ja: タヒチ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
ja: タイ諸語

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
ja: タジク語

note: frequency:1 iso_code_3:tmh
en: Tamashek
ja: タマシェク語

note: frequency:1 iso_code_3:tam
en: Tamil
ja: タミル語

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
ja: タタール語

note: frequency:1 iso_code_3:tel
en: Telugu
ja: テルグ語

note: frequency:1 iso_code_3:ter
en: Tereno
ja: テレーノ語

note: frequency:1 iso_code_3:tet
en: Tetum
ja: テトゥン語

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
ja: タイ語

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
ja: チベット語

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
ja: ティグレ語

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
ja: テムネ語

note: frequency:1 iso_code_3:tiv
en: Tiv
ja: ティブ語

note: frequency:1 iso_code_3:tli
en: Tlingit
ja: トリンギット語

note: frequency:1 iso_code_3:tpi
en: Tok Pisin
ja: トク・ピジン語

note: frequency:1 iso_code_3:tkl
en: Tokelau
ja: トケラウ語

note: frequency:1 iso_code_3:tog
en: Tonga (Nyasa)
ja: トンガ語（ニアサ）

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ語（トンガ）

note: frequency:1 iso_code_3:tsi
en: Tsimshian
ja: チムシュ語

note: frequency:1 iso_code_3:tso
en: Tsonga
ja: ツォンガ語

note: frequency:1 iso_code_3:tsn
en: Tswana
ja: ツワナ語

note: frequency:1 iso_code_3:tum
en: Tumbuka
ja: トゥンブーカ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
ja: トゥピ語

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
ja: トルコ語

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
ja: オスマン語（1500年 - 1928年）

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
ja: トルクメン語

note: frequency:1 iso_code_3:tvl
en: Tuvalu
ja: ツバル語

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
ja: トゥバ語

note: frequency:1 iso_code_3:twi
en: Twi
ja: トウィ語

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
ja: ウドムルト語

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
ja: ウガリット語

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
ja: ウイグル語

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: frequency:1 iso_code_3:umb
en: Umbundu
ja: ムブンドゥ語

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
ja: その他の言語

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
ja: 言語名不明

note: frequency:1 iso_code_3:urd
en: Urdu
ja: ウルドゥー語

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
ja: ウズベク語

note: frequency:1 iso_code_3:vai
en: Vai
ja: バイ語

note: frequency:1 iso_code_3:ven
en: Venda
ja: ベンダ語

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
ja: ヴェプス語

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

note: frequency:1 iso_code_3:vol
en: Volapük
ja: ヴォラピュク

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
ja: ヴォート語

note: frequency:1 iso_code_3:vro
en: Võro
ja: ヴォロ語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
ja: ワカシ語族

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
ja: ワロン語

note: frequency:1 iso_code_3:war
en: Waray
ja: ワライ語

note: frequency:1 iso_code_3:was
en: Washo
ja: ワショ語

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
ja: ウェールズ語

note: frequency:1 iso_code_3:wal
en: Wolaitta
ja: ワッラモ語

note: frequency:1 iso_code_3:wol
en: Wolof
ja: ウォロフ語

note: frequency:1 iso_code_3:xho
en: Xhosa
ja: コサ語

note: frequency:1 iso_code_3:rys
en: Yaeyama
ja: 八重山方言

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
ja: サハ語

note: frequency:1 iso_code_3:yao
en: Yao
ja: ヤオ語

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
ja: ヤップ語

note: frequency:1 iso_code_3:yid
en: Yiddish
ja: イディッシュ語

note: frequency:1 iso_code_3:yor
en: Yoruba
ja: ヨルバ語

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
ja: 広東語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
ja: ユピック語

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
ja: ザンデ語

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
ja: ザポテック語

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
ja: ザザ語

note: frequency:1 iso_code_3:zen
en: Zenaga
ja: ゼナガ語

note: frequency:1 iso_code_3:zha
en: Zhuang
ja: チワン語

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
ja: ズールー語

note: frequency:1 iso_code_3:zun
en: Zuni
ja: ズニ語

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
ja: [人工諸語]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
ja: [多言語]
