MusicBrainz - en to it translation catalogue (290 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
it: Abcaso

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
it: Aceh

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
it: Acholi

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
it: Adighè

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
it: Lingue afro-asiatiche

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
it: Accadico

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
it: Albanese

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
it: Aleutino

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
it: Lingue algonchine

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
it: Lingue altaiche

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
it: Amarico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
it: Lingue apache

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
it: Arabo

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
it: Armeno

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
it: Arumeno

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
it: Asturiano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
it: Lingue athabaska

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
it: Lingue australiane aborigene

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
it: Lingue austronesiane

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
it: Avaro

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
it: Avestico

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
it: Azero

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
it: Lingue baltiche

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
it: Lingue bamileke

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
it: Lingue banda

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
it: Lingue bantu

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
it: Baschiro

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
it: Basco

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
it: Lingue batak

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
it: Begia

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
it: Bielorusso

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
it: Bengalese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
it: Lingue berbere

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
it: Lingue bihari

note: frequency:1 iso_code_3:bik
en: Bikol
it: Bicolano

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
it: Bilen

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
it: Linguaggio grafico Bliss

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
it: Bosniaco

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
it: Bretone

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
it: Bulgaro

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
it: Buriato

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
it: Birmano

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
it: Catalano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
it: Lingue caucasiche

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
it: Celtiberico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
it: Lingue celtiche

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
it: Lingue native centroamericane

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
it: Lingua di Okinawa centrale

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
it: Lingue ciamiche

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
it: Ceceno

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
it: Cinese

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
it: Gergo chinook

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
it: Slavo ecclesiastico

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
it: Ciuvascio

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
it: Newari classico

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
it: Siriaco classico

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
it: Copto

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
it: Cornico

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
it: Corso

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
it: Lingue creole e pidgin

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
it: Lingue creole e pidgin basate sull'inglese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
it: Lingue creole e pidgin basate sul francese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
it: Lingue creole e pidgin basate sul portoghese

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
it: Tataro di Crimea

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
it: Croato

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
it: Lingue cuscitiche

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
it: Ceco

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
it: Danese

note: frequency:1 iso_code_3:div
en: Divehi
it: Maldiviano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
it: Lingue dravidiche

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
it: Olandese

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
it: Olandese medio (ca. 1050-1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
it: Dioula

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
it: Egiziano (antico)

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
it: Elamitico

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
it: Inglese

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
it: Inglese medio (1100-1500)

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
it: Inglese antico (ca. 450-1100)

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
it: Ersiano

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
it: Estone

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
it: Figiano

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
it: Filippino

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
it: Finlandese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
it: Lingue ugro-finniche

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
it: Francese

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
it: Francese medio (ca. 1400-1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
it: Francese antico (842-ca. 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
it: Frisone orientale

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
it: Frisone settentrionale

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
it: Frisone occidentale

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
it: Friulano

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
it: Fula

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
it: Galibi

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
it: Gallego

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
it: Ge'ez

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
it: Georgiano

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
it: Tedesco

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
it: Tedesco, basso

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
it: Tedesco, alto medio (ca. 1050-1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
it: Tedesco, alto antico (ca. 750-1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
it: Tedesco, svizzero

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
it: Lingue germaniche

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
it: Gotico

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
it: Greco

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
it: Greco antico

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
it: Groenlandese

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
it: Guaraní

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
it: Creolo haitiano

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
it: Hawaiiano

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
it: Ebraico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
it: Lingue himachali

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
it: Ittita

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
it: Ungherese

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
it: Islandese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
it: Lingue ijo

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
it: Ilocano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
it: Lingue indoarie

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
it: Lingue indoeuropee

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
it: Indonesiano

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
it: Ingrico

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
it: Inguscio

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
it: Lingue iraniche

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
it: Irlandese

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
it: Irlandese medio (900-1200)

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
it: Irlandese antico (fino al 900)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
it: Lingue irochesi

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
it: Italiano

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
it: Inglese creolo giamaicano

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
it: Giapponese

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
it: Giavanese

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
it: Giudeo-arabo

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
it: Giudeo-persiano

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
it: Cabardo

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
it: Cabilo

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
it: Calmucco

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
it: Karakalpako

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
it: Caraciai-balcaro

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
it: Careliano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
it: Lingue karen

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
it: Casciubo

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
it: Kazako

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
it: Khmer centrale

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
it: Lingue khoisan

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
it: Chirghiso

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
it: Coreano

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
it: Kosraese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
it: Lingue kru

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
it: Cumucco

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
it: Curdo

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
it: Giudeo-spagnolo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
it: Lingue dayak di terra

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
it: Latino

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
it: Lettone

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
it: Lezgi

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
it: Limburghese

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
it: Lituano

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
it: Livone

note: frequency:1 iso_code_3:lui
en: Luiseno
it: Luiseño

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
it: Macedone

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
it: Malgascio

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
it: Malese

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
it: Mancese

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
it: Cinese mandarino

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
it: Lingue manobo

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
it: Mannese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
it: Lingue maya

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
it: Cinese min nan

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
it: Mokšo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
it: Moldavo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
it: Lingue mon khmer

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
it: Mongolo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
it: Lingue munda

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
it: Lingue nahuatl

note: frequency:1 iso_code_3:nau
en: Nauru
it: Nauruano

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
it: Ndebele del nord

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
it: Ndebele del sud

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
it: Napoletano

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
it: Nepalese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
it: Lingue niger-kordofaniane

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
it: Lingue nilo-sahariane

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
it: Niueano

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
it: Nessun contenuto linguistico

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
it: Norreno antico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
it: Lingue native nordamericane

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
it: Norvegese

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
it: Norvegese bokmål

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese nynorsk

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
it: Lingue nubiane

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
it: Occitano

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
it: Aramaico ufficiale (700-300 a.C.)

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
it: Osseto

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
it: Lingue otomiane

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
it: Palauano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
it: Lingue papuasiche

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
it: Persiano

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
it: Persiano antico (ca. 600-400 a.C.)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
it: Lingue filippine

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
it: Fenicio

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
it: Pohnpeiano

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
it: Polacco

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
it: Portoghese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
it: Lingue pracrite

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
it: Provenzale antico (fino al 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
it: Pashtu

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
it: Rarotongano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
it: Lingue romanze

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
it: Rumeno

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
it: Romancio

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
it: Romaní

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
it: Russo

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
it: Francese creolo della Riunione

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
it: Lingue salish

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
it: Aramaico samaritano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
it: Lingue sami

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
it: Sami di Inari

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
it: Sami di Lule

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
it: Sami settentrionale

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
it: Sami skolt

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
it: Sami meridionale

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
it: Samoano

note: frequency:1 iso_code_3:san
en: Sanskrit
it: Sanscrito

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
it: Sardo

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
it: Gaelico scozzese

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
it: Selkupico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
it: Lingue semitiche

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
it: Serbo

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
it: Yi di Sichuan

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
it: Siciliano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
it: Lingue dei segni

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
it: Singalese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
it: Lingue sinotibetane

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
it: Lingue siouan

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
it: Slave (athabaska)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
it: Lingue slave

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
it: Slovacco

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
it: Sloveno

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
it: Sogdiano

note: frequency:1 iso_code_3:som
en: Somali
it: Somalo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
it: Lingue songhai

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
it: Lingue lusaziane

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
it: Lusaziano inferiore

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
it: Lusaziano superiore

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
it: Sotho del nord

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
it: Sotho del sud

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
it: Lingue native sudamericane

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
it: Altai del sud

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
it: Spagnolo

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
it: Sranan tongo

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
it: Sumero

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
it: Sondanese

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
it: Svedese

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
it: Siriaco

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
it: Tahitiano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
it: Lingue tai

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
it: Tagico

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
it: Tataro

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
it: Thailandese

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
it: Tibetano

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
it: Tigré

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
it: Tigrino

note: frequency:1 iso_code_3:tkl
en: Tokelau
it: Tokelauano

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tongano (Isole Tonga)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
it: Lingue tupi

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
it: Turco

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
it: Turco ottomano

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
it: Turkmeno

note: frequency:1 iso_code_3:tvl
en: Tuvalu
it: Tuvaluano

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
it: Tuvano

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
it: Udmurto

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
it: Ugaritico

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
it: Uiguro

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
it: Ucraino

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
it: Lingue non codificate

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
it: Non determinato

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
it: Usbeco

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
it: Vepso

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
it: Vietnamita

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
it: Votico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
it: Lingue wakash

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
it: Vallone

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
it: Gallese

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
it: Sacha

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
it: Cantonese

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
it: Lingue yupik

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
it: Lingue zande

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
it: Zapoteco

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
it: Zazaki

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
it: [Artificiale (altra)]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
it: [Più lingue]
