MusicBrainz - en to fr translation catalogue (325 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
fr: Abkhaze

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
fr: Aaceh

note: frequency:1 iso_code_3:ada
en: Adangme
fr: Aadangme

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
fr: Adyghé

note: frequency:1 iso_code_3:aar
en: Afar
fr: Aafar

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
fr: Afro-asiatiques, langues

note: frequency:1 iso_code_3:ain
en: Ainu
fr: Aïnou

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
fr: Akkadien

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
fr: Albanais

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
fr: Aléoute

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
fr: Algonquines, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
fr: Altaïques, langues

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
fr: Amharique

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
fr: Apaches, langues

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
fr: Arabe

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
fr: Aragonais

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
fr: Arménien

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
fr: Aroumain

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
fr: Assamais

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
fr: Asturien

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
fr: Athapascanes, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
fr: Australiennes, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
fr: Austronésiennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
fr: Avar

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
fr: Avestique

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
fr: Azéri

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
fr: Balinais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
fr: Baltiques, langues

note: frequency:1 iso_code_3:bal
en: Baluchi
fr: Baloutchi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
fr: Bamiléké, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
fr: Banda, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
fr: Bbantou, langues

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
fr: Bachkir

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
fr: Batak, langues

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
fr: Biélorusse

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
fr: Berbères, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
fr: Biharies, langues

note: frequency:1 iso_code_3:bis
en: Bislama
fr: Bichlamar

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
fr: Bliss

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
fr: Bosniaque

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
fr: Bugis

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
fr: Bulgare

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
fr: Bouriate

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
fr: Birman

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
fr: Caucasiennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
fr: Celtibère

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
fr: Celtiques, langues ; celtes, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
fr: Mésoaméricaines, langues

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
fr: Okinawaïen

note: frequency:1 iso_code_3:chg
en: Chagatai
fr: Tchaghataï

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
fr: Chames, langues

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
fr: Tchétchène

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
fr: Chinois

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
fr: Chinook, jargon

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
fr: Slavon liturgique

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
fr: Chuuk

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
fr: Tchouvache

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
fr: Newari classique

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
fr: Syriaque classique

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
fr: Copte

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
fr: Cornique

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
fr: Corse

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
fr: Créoles et pidgins

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
fr: Créoles et pidgins basés sur l'anglais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
fr: Créoles et pidgins basés sur le français

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
fr: Créoles et pidgins basés sur le portugais

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
fr: Tatar de Crimée

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
fr: Croate

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
fr: Couchitiques, langues

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
fr: Tchèque

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
fr: Danois

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
fr: Dravidiennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:dua
en: Duala
fr: Douala

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
fr: Néerlandais

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
fr: Néerlandais, moyen (environ 1050-1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
fr: Dioula

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
fr: Égyptien

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
fr: Élamite

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
fr: Anglais

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
fr: Anglais, moyen (1100-1500)

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
fr: Anglais, vieil (environ 450-1100)

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
fr: Erza

note: frequency:1 iso_code_3:epo
en: Esperanto
fr: Espéranto

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
fr: Estonien

note: frequency:1 iso_code_3:ewe
en: Ewe
fr: Éwé

note: frequency:1 iso_code_3:ewo
en: Ewondo
fr: Éwondo

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
fr: Féroïen

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
fr: Fidjien

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
fr: Philipin

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
fr: Finnois

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
fr: Finno-ougriennes, langues

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
fr: Français

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
fr: Français, moyen (environ 1400-1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
fr: Français, ancien (842 à environ 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
fr: Frison oriental

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
fr: Frison septentrional

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
fr: Frison occidental

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
fr: Frioulan

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
fr: Peul

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
fr: Kali'na ; galibi

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
fr: Galicien

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
fr: Guèze

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
fr: Géorgien

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
fr: Allemand

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
fr: Allemand, bas

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
fr: Allemand, moyen haut (environ 1050-1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
fr: Haut-allemand, vieux (environ 750-1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
fr: Suisse allemand

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
fr: Germaniques, langues

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
fr: Kiribati

note: frequency:1 iso_code_3:gon
en: Gondi
fr: Gond

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
fr: Gothique

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
fr: Grec

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
fr: Grec ancien

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
fr: Groenlandais

note: frequency:1 iso_code_3:gwi
en: Gwich'in
fr: Gwich´in

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
fr: Créole haïtien

note: frequency:1 iso_code_3:hau
en: Hausa
fr: Haoussa

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
fr: Hawaïen

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
fr: Hébreu

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
fr: Himachali, langues

note: frequency:1 iso_code_3:hmo
en: Hiri Motu
fr: Hiri motu

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
fr: Hongrois

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
fr: Islandais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
fr: Ijo, langues

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
fr: Ilocano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
fr: Indo-aryennes, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
fr: Indo-européennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
fr: Indonésien

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
fr: Ingrien

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
fr: Ingouche

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
fr: Iraniennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
fr: Irlandais

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
fr: Irlandais, moyen (900-1200)

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
fr: irlandais, vieil (jusqu'à 900)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
fr: Iroquoises, langues

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
fr: Italien

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
fr: Créole jamaïcain

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
fr: japonaisJ

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
fr: Javanais

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
fr: Judéo-arabe

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
fr: Judéo-persan

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
fr: Kabardien

note: frequency:1 iso_code_3:kau
en: Kanuri
fr: Kanouri

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
fr: Karakalpak

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
fr: Karatchaï balkar

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
fr: Carélien

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
fr: Karen, langues

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
fr: Kachoube

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
fr: Khmer Kandal

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
fr: Khoïsan, langues

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
fr: Khotanais

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
fr: Coréen

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
fr: Kosrae

note: frequency:1 iso_code_3:kpe
en: Kpelle
fr: Kpellé

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
fr: Krou, langues

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
fr: Koumyk

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
fr: Kurde

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
fr: Dayak des terres, langues

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
fr: Letton

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
fr: Lezghien

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
fr: Limbourgeois

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
fr: Lituanien

note: frequency:1 iso_code_3:lub
en: Luba-Katanga
fr: Luba-katanga

note: frequency:1 iso_code_3:lua
en: Luba-Lulua
fr: Luba-lulua

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
fr: Macédonien

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
fr: Madourais

note: frequency:1 iso_code_3:mak
en: Makasar
fr: Makassar

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
fr: Malgache

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
fr: Malais

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
fr: Maltais

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
fr: Mandchou

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
fr: Mandarin

note: frequency:1 iso_code_3:man
en: Mandingo
fr: Mandingue

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
fr: Manobo, langues

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
fr: Mannois

note: frequency:1 iso_code_3:mar
en: Marathi
fr: Marathe

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
fr: Marshall

note: frequency:1 iso_code_3:mwr
en: Marwari
fr: Marvari

note: frequency:1 iso_code_3:mas
en: Masai
fr: Massaï

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
fr: Maya, langues

note: frequency:1 iso_code_3:men
en: Mende
fr: Mendé

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
fr: Minnan

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
fr: Mirandais

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
fr: Moksa

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
fr: Moldave

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
fr: Môn-khmer, langues

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
fr: Mongol

note: frequency:1 iso_code_3:mos
en: Mossi
fr: Moré

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
fr: Mounda, langues

note: frequency:1 iso_code_3:nqo
en: N'Ko
fr: N'ko

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
fr: Nahuatl, langues

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
fr: Ndébélé du Nord

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
fr: Nébélé du Sud

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
fr: Napolitain

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
fr: Nepālbhāsha

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
fr: Népalais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
fr: Nigéro-kordofaniennes, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
fr: Nilo-sahariennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
fr: Niué

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
fr: Pas de contenu linguistique

note: frequency:1 iso_code_3:nog
en: Nogai
fr: Nogaï

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
fr: Norrois

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
fr: Nord-amérindiennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
fr: Norvégien

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
fr: Bokmål

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
fr: Nynorsk

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
fr: Nubiennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:nyn
en: Nyankole
fr: Nyankolé

note: frequency:1 iso_code_3:nzi
en: Nzima
fr: Nzema

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
fr: Araméen officiel (700-300 av. J.-C.)

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
fr: Galla

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
fr: Ossète

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
fr: Otomi, langues

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
fr: Paluan

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
fr: Pendjabi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
fr: Papoues, langues

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
fr: Persan

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
fr: Vieux-perse (environ 600-400 av. J.-C.)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
fr: Philippines, langues

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
fr: Phénicien

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
fr: Pohnpei

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
fr: Polonais

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
fr: Portugais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
fr: Prâkrit, langues

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
fr: Occitan, Ancien (jusqu'à 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
fr: Maori des îles Cook

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
fr: Romanes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
fr: Roumain

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
fr: Romanche

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
fr: Tsigane

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
fr: Russe

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
fr: Créole réunionnais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
fr: Salishennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
fr: Samaritain

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
fr: Sames, langues

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
fr: Same d'Inari

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
fr: Same de Lule

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
fr: Same du Nord

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
fr: Same skolt

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
fr: Same du Sud

note: frequency:1 iso_code_3:sat
en: Santali
fr: Santal

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
fr: Sarde

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
fr: Écossais

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique écossais

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
fr: Selkoupe

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
fr: Ssémitiques, langues

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
fr: Serbe

note: frequency:1 iso_code_3:srr
en: Serer
fr: Sérère

note: frequency:1 iso_code_3:shn
en: Shan
fr: Chan

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
fr: Yi du Sichuan

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
fr: Sicilien

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
fr: Langues des signes

note: frequency:1 iso_code_3:bla
en: Siksika
fr: Pied-noir

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
fr: Singhalais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
fr: Sino-tibétaines, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
fr: Ssioux, langues

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
fr: Esclave (athapascan)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
fr: Slaves, langues

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
fr: Sslovaque

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
fr: Slovène

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
fr: Sogdien

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
fr: Songhai, langues

note: frequency:1 iso_code_3:snk
en: Soninke
fr: Soninké

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
fr: Sorabes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
fr: Bas-sorabe

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
fr: Haut-sorabe

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
fr: Sotho du Nord

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
fr: Sotho du Sud

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
fr: Sud-amérindiennes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
fr: Altaï du Sud

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
fr: Espagnol

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
fr: Sranan tongo

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
fr: Sumérien

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
fr: Sundanais

note: frequency:1 iso_code_3:sus
en: Susu
fr: Soussou

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
fr: Suédois

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
fr: Syriaque

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
fr: Tahitien

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
fr: Tai, langues

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
fr: Tadjik

note: frequency:1 iso_code_3:tmh
en: Tamashek
fr: Tamacheq

note: frequency:1 iso_code_3:tam
en: Tamil
fr: Tamoul

note: frequency:1 iso_code_3:tel
en: Telugu
fr: Télougou

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
fr: Thaï

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
fr: Tibétain

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
fr: Tigré

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
fr: Tigrigna

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
fr: Temne

note: frequency:1 iso_code_3:tiv
en: Tiv
fr: Ttiv

note: frequency:1 iso_code_3:tli
en: Tlingit
fr: Tlinglit

note: frequency:1 iso_code_3:tpi
en: Tok Pisin
fr: Tok pisin

note: frequency:1 iso_code_3:tog
en: Tonga (Nyasa)
fr: Ttonga (Nyasa)

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
fr: Tongan (Îles Tonga)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
fr: Tupi, langues

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
fr: Turc

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
fr: Turc ottoman

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
fr: Turkmène

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
fr: Touva

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
fr: Oudmourte

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
fr: Ougaritique

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
fr: Ouïghour

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
fr: Ukrainien

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
fr: Langues non codées

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
fr: indéterminé

note: frequency:1 iso_code_3:urd
en: Urdu
fr: Ourdou

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
fr: Ouszbek

note: frequency:1 iso_code_3:vai
en: Vai
fr: Vaï

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
fr: Vepse

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
fr: Vvietnamien

note: frequency:1 iso_code_3:vol
en: Volapük
fr: Vvolapük

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
fr: Vote

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
fr: Wakashanes, langues

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
fr: Wallon

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
fr: Gallois

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
fr: Yakoute

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
fr: Yapois

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
fr: Cantonais

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
fr: Yupik, langues

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
fr: Zandé, langues

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
fr: Zapotèque

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
fr: Zoulou

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
fr: [Artificiel (autre)]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
fr: [Langues multiples]
