MusicBrainz - en to fi translation catalogue (504 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
fi: abhaasi

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
fi: aceh

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
fi: atšoli

note: frequency:1 iso_code_3:ada
en: Adangme
fi: adangme

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
fi: adyge

note: frequency:1 iso_code_3:aar
en: Afar
fi: afar

note: frequency:1 iso_code_3:afh
en: Afrihili
fi: afrihili

note: frequency:1 iso_code_3:afr
en: Afrikaans
fi: afrikaans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
fi: afroaasialaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:ain
en: Ainu
fi: ainu

note: frequency:1 iso_code_3:aka
en: Akan
fi: akan

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
fi: akkadi

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
fi: albania

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
fi: aleutti

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
fi: algonkinkielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
fi: altailaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
fi: amhara

note: frequency:1 iso_code_3:anp
en: Angika
fi: angika

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
fi: apaššikielet

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
fi: arabia

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
fi: aragonia

note: frequency:1 iso_code_3:arp
en: Arapaho
fi: arapaho

note: frequency:1 iso_code_3:arw
en: Arawak
fi: arawak

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
fi: armenia

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
fi: aromania

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
fi: assami

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
fi: asturian kieli

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
fi: athabasca-kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
fi: australialaiset kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
fi: austronesialaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
fi: avaari

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
fi: avesta

note: frequency:1 iso_code_3:awa
en: Awadhi
fi: awadhi

note: frequency:1 iso_code_3:aym
en: Aymara
fi: aimara

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
fi: azeri

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
fi: bali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
fi: balttilaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:bal
en: Baluchi
fi: belutši

note: frequency:1 iso_code_3:bam
en: Bambara
fi: bambara

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
fi: bamileke-kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
fi: banda

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
fi: bantukielet

note: frequency:1 iso_code_3:bas
en: Basa
fi: basa

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
fi: baškiiri

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
fi: baski

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
fi: batak

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
fi: bedža

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
fi: valkovenäjä

note: frequency:1 iso_code_3:bem
en: Bemba
fi: bemba

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
fi: bengali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
fi: berberikielet

note: frequency:1 iso_code_3:bho
en: Bhojpuri
fi: bhodžpuri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
fi: bihari-kielet

note: frequency:1 iso_code_3:bik
en: Bikol
fi: bikol

note: frequency:1 iso_code_3:bin
en: Bini
fi: bini

note: frequency:1 iso_code_3:bis
en: Bislama
fi: bislama

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
fi: bilin

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
fi: bliss-symbolit

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
fi: bosnia

note: frequency:1 iso_code_3:bra
en: Braj
fi: bradž

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
fi: bretoni

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
fi: bugi

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
fi: bulgaria

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
fi: burjaatti

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
fi: burma

note: frequency:1 iso_code_3:cad
en: Caddo
fi: caddo

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
fi: katalaani

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
fi: kaukasialaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:ceb
en: Cebuano
fi: cebuano

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
fi: keltibeeri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
fi: kelttiläiset kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
fi: keskiamerikkalaiset intiaanikielet

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
fi: keskiokinawa

note: frequency:1 iso_code_3:chg
en: Chagatai
fi: tšagatai

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
fi: cham-kielet

note: frequency:1 iso_code_3:cha
en: Chamorro
fi: tšamorro

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
fi: tšetšeeni

note: frequency:1 iso_code_3:chr
en: Cherokee
fi: cherokee

note: frequency:1 iso_code_3:chy
en: Cheyenne
fi: cheyenne

note: frequency:1 iso_code_3:chb
en: Chibcha
fi: tšibtša

note: frequency:1 iso_code_3:nya
en: Chichewa
fi: njandžan kieli

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
fi: kiina

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
fi: chinook-jargon

note: frequency:1 iso_code_3:chp
en: Chipewyan
fi: chipewyan

note: frequency:1 iso_code_3:cho
en: Choctaw
fi: choctaw

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
fi: kirkkoslaavi

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
fi: chuuk

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
fi: tšuvassi

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
fi: klassinen newari

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
fi: muinaissyyria

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
fi: kopti

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
fi: korni

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
fi: korsika

note: frequency:1 iso_code_3:cre
en: Cree
fi: cree

note: frequency:1 iso_code_3:mus
en: Creek
fi: creek

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
fi: kreolit ja pidginit

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
fi: kreolit ja pidginit, englantiin perustuvat

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
fi: kreolit ja pidginit, ranskaan perustuvat

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
fi: kreolit ja pidginit, portugaliin perustuvat

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
fi: krimintataarin kieli

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
fi: kroatia

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
fi: kuušilaiset kielet

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
fi: tšekki

note: frequency:1 iso_code_3:dak
en: Dakota
fi: dakota

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
fi: tanska

note: frequency:1 iso_code_3:dar
en: Dargwa
fi: dargi

note: frequency:1 iso_code_3:din
en: Dinka
fi: dinka

note: frequency:1 iso_code_3:div
en: Divehi
fi: divehi

note: frequency:1 iso_code_3:doi
en: Dogri
fi: dogri

note: frequency:1 iso_code_3:dgr
en: Dogrib
fi: dogrib

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
fi: dravidakielet

note: frequency:1 iso_code_3:dua
en: Duala
fi: duala

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
fi: hollanti

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
fi: hollanti, keskihollanti (n. 1050-1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
fi: djula

note: frequency:1 iso_code_3:dzo
en: Dzongkha
fi: dzongkha

note: frequency:1 iso_code_3:efi
en: Efik
fi: efik

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
fi: muinaisegypti

note: frequency:1 iso_code_3:eka
en: Ekajuk
fi: ekajuk

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
fi: elami

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
fi: englanti

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
fi: keskienglanti

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
fi: muinaisenglanti (n. 450-1100)

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
fi: ersä

note: frequency:1 iso_code_3:epo
en: Esperanto
fi: esperanto

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
fi: viro

note: frequency:1 iso_code_3:ewe
en: Ewe
fi: ewe

note: frequency:1 iso_code_3:ewo
en: Ewondo
fi: ewondo

note: frequency:1 iso_code_3:fan
en: Fang
fi: fang

note: frequency:1 iso_code_3:fat
en: Fanti
fi: fanti

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
fi: fääri

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
fi: fidži

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
fi: filipino

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
fi: suomi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
fi: suomalais-ugrilaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:fon
en: Fon
fi: fon

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
fi: ranska

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
fi: ranska, keskiranska (n. 1400-1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
fi: ranska, muinaisranska (842-n. 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
fi: friisi, itäfriisi

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
fi: friisi, pohjoisfriisi

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
fi: länsifriisi

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
fi: friuli

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
fi: fulani

note: frequency:1 iso_code_3:gaa
en: Ga
fi: ga

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
fi: karibi

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
fi: galicia

note: frequency:1 iso_code_3:lug
en: Ganda
fi: ganda

note: frequency:1 iso_code_3:gay
en: Gayo
fi: gajo

note: frequency:1 iso_code_3:gba
en: Gbaya
fi: gbaja

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
fi: ge’ez

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
fi: georgia

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
fi: saksa

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
fi: saksa, alasaksa

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
fi: saksa, keskiyläsaksa (n. 1050-1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
fi: saksa, muinaisyläsaksa (n. 750-1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
fi: saksa, sveitsinsaksa

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
fi: germaaniset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
fi: kiribati

note: frequency:1 iso_code_3:gon
en: Gondi
fi: gondi

note: frequency:1 iso_code_3:gor
en: Gorontalo
fi: gorontalo

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
fi: gootti

note: frequency:1 iso_code_3:grb
en: Grebo
fi: grebo

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
fi: kreikka

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
fi: muinaiskreikka

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
fi: grönlannin kieli

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
fi: guarani

note: frequency:1 iso_code_3:guj
en: Gujarati
fi: gudžarati

note: frequency:1 iso_code_3:gwi
en: Gwich'in
fi: gwitšin

note: frequency:1 iso_code_3:hai
en: Haida
fi: haida

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
fi: haitin kieli

note: frequency:1 iso_code_3:hau
en: Hausa
fi: hausa

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
fi: havaiji

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
fi: heprea

note: frequency:1 iso_code_3:her
en: Herero
fi: herero

note: frequency:1 iso_code_3:hil
en: Hiligaynon
fi: hiligaino

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
fi: himatšali

note: frequency:1 iso_code_3:hin
en: Hindi
fi: hindi

note: frequency:1 iso_code_3:hmo
en: Hiri Motu
fi: hiri-motu

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
fi: heetti

note: frequency:1 iso_code_3:hmn
en: Hmong
fi: hmong

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
fi: unkari

note: frequency:1 iso_code_3:hup
en: Hupa
fi: hupa

note: frequency:1 iso_code_3:iba
en: Iban
fi: iban

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
fi: islanti

note: frequency:1 iso_code_3:ido
en: Ido
fi: ido

note: frequency:1 iso_code_3:ibo
en: Igbo
fi: igbo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
fi: idžo

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
fi: iloko

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
fi: indoarjalaiset kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
fi: indoeurooppalaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
fi: indonesia

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
fi: inkeroinen

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
fi: inguuši

note: frequency:1 iso_code_3:ina
en: Interlingua
fi: interlingua

note: frequency:1 iso_code_3:ile
en: Interlingue
fi: interlingue

note: frequency:1 iso_code_3:iku
en: Inuktitut
fi: inuktitut

note: frequency:1 iso_code_3:ipk
en: Inupiaq
fi: inupiaq

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
fi: iranilaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
fi: iiri

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
fi: keski-iiri

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
fi: muinaisiiri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
fi: irokeesikielet

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
fi: italia

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
fi: jamaikan kreoli

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
fi: japani

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
fi: jaava

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
fi: juutalaisarabia

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
fi: juutalaispersia

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
fi: kabardi

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
fi: kabyyli

note: frequency:1 iso_code_3:kac
en: Kachin
fi: katšin

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
fi: kalmukki

note: frequency:1 iso_code_3:kam
en: Kamba
fi: kamba

note: frequency:1 iso_code_3:kan
en: Kannada
fi: kannada

note: frequency:1 iso_code_3:kau
en: Kanuri
fi: kanuri

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
fi: karakalpakki

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
fi: karatšai-balkaari

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
fi: karjala

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
fi: karen

note: frequency:1 iso_code_3:kas
en: Kashmiri
fi: kašmiri

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
fi: kašubi

note: frequency:0 iso_code_3:kaw
en: Kawi
fi: kavi

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
fi: kazakki

note: frequency:1 iso_code_3:kca
en: Khanty
fi: hanti

note: frequency:1 iso_code_3:kha
en: Khasi
fi: khasi

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
fi: khmer, keskikhmer

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
fi: khoisan-kielet

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
fi: khotani

note: frequency:1 iso_code_3:kik
en: Kikuyu
fi: kikuju

note: frequency:1 iso_code_3:kmb
en: Kimbundu
fi: kimbundu

note: frequency:1 iso_code_3:kin
en: Kinyarwanda
fi: ruanda

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
fi: kirgiisi

note: frequency:1 iso_code_3:tlh
en: Klingon
fi: klingon

note: frequency:1 iso_code_3:kom
en: Komi
fi: komi

note: frequency:1 iso_code_3:kon
en: Kongo
fi: kongo

note: frequency:1 iso_code_3:kok
en: Konkani
fi: konkani

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
fi: korea

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
fi: kosrae

note: frequency:1 iso_code_3:kpe
en: Kpelle
fi: kpelle

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
fi: kru-kielet

note: frequency:1 iso_code_3:kua
en: Kuanyama
fi: kuanjama

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
fi: kumykki

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
fi: kurdi

note: frequency:1 iso_code_3:kru
en: Kurukh
fi: kurukh

note: frequency:1 iso_code_3:kut
en: Kutenai
fi: kutenai

note: frequency:1 iso_code_3:ksh
en: Kölsch
fi: kölnin murre

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
fi: juutalaisespanja

note: frequency:1 iso_code_3:lah
en: Lahnda
fi: lahnda

note: frequency:1 iso_code_3:lkt
en: Lakota
fi: lakota

note: frequency:1 iso_code_3:lam
en: Lamba
fi: lamba

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
fi: dajakki

note: frequency:1 iso_code_3:lao
en: Lao
fi: lao

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
fi: latina

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
fi: latvia

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
fi: lezgi

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
fi: limburgin kieli

note: frequency:1 iso_code_3:lin
en: Lingala
fi: lingala

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
fi: liettua

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
fi: liivi

note: frequency:1 iso_code_3:jbo
en: Lojban
fi: lojban

note: frequency:1 iso_code_3:loz
en: Lozi
fi: lozi

note: frequency:1 iso_code_3:lub
en: Luba-Katanga
fi: katanganluba

note: frequency:1 iso_code_3:lua
en: Luba-Lulua
fi: luluanluba

note: frequency:1 iso_code_3:lui
en: Luiseno
fi: luiseño

note: frequency:1 iso_code_3:lun
en: Lunda
fi: lunda

note: frequency:1 iso_code_3:luo
en: Luo
fi: dholuo

note: frequency:1 iso_code_3:lus
en: Lushai
fi: lusai

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
fi: luxemburg

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
fi: makedonia

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
fi: madura

note: frequency:1 iso_code_3:mag
en: Magahi
fi: magahi

note: frequency:1 iso_code_3:mai
en: Maithili
fi: maithili

note: frequency:1 iso_code_3:mak
en: Makasar
fi: makassar

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
fi: malagassi

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
fi: malaiji

note: frequency:1 iso_code_3:mal
en: Malayalam
fi: malajalam

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
fi: malta

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
fi: mantšu

note: frequency:1 iso_code_3:mdr
en: Mandar
fi: mandar

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
fi: mandariinikiina

note: frequency:1 iso_code_3:man
en: Mandingo
fi: mandingo

note: frequency:1 iso_code_3:mni
en: Manipuri
fi: manipuri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
fi: manobokielet

note: frequency:1 iso_code_3:mns
en: Mansi
fi: mansi

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
fi: manksi

note: frequency:1 iso_code_3:mri
en: Maori
fi: maori

note: frequency:1 iso_code_3:arn
en: Mapudungun
fi: mapudungun

note: frequency:1 iso_code_3:mar
en: Marathi
fi: marathi

note: frequency:1 iso_code_3:chm
en: Mari
fi: mari

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
fi: marshall

note: frequency:1 iso_code_3:mwr
en: Marwari
fi: marwari

note: frequency:1 iso_code_3:mas
en: Masai
fi: maasai

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
fi: mayakielet

note: frequency:1 iso_code_3:men
en: Mende
fi: mende

note: frequency:1 iso_code_3:mic
en: Mi'kmaq
fi: míkmaw

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
fi: min nan -kiina

note: frequency:1 iso_code_3:min
en: Minangkabau
fi: minangkabau

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
fi: mirandeesi

note: frequency:1 iso_code_3:moh
en: Mohawk
fi: mohawk

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
fi: mokša

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
fi: moldavia

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
fi: mon-khmer-kielet

note: frequency:1 iso_code_3:lol
en: Mongo
fi: mongo

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
fi: mongoli

note: frequency:1 iso_code_3:moe
en: Montagnais
fi: montagnais/innu

note: frequency:1 iso_code_3:mos
en: Mossi
fi: mossi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
fi: mundakielet

note: frequency:1 iso_code_3:nqo
en: N'Ko
fi: n'ko

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
fi: nahuatl

note: frequency:1 iso_code_3:nau
en: Nauru
fi: nauru

note: frequency:1 iso_code_3:nav
en: Navajo
fi: navajo

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
fi: pohjois-ndebele

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
fi: etelä-ndebele

note: frequency:1 iso_code_3:ndo
en: Ndonga
fi: ndonga

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
fi: napoli

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
fi: newari

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
fi: nepali

note: frequency:1 iso_code_3:nia
en: Nias
fi: nias

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
fi: nigeriläis-kongolaiset kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
fi: nilosaharalaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
fi: niue

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
fi: ei kielellistä sisältöä

note: frequency:1 iso_code_3:nog
en: Nogai
fi: nogai

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
fi: muinaisnorja

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
fi: pohjoisamerikkalaiset intiaanikielet

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
fi: norja

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
fi: kirjanorja

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
fi: norjan nynorsk

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
fi: nubialaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:nym
en: Nyamwezi
fi: nyamwezi

note: frequency:1 iso_code_3:nyn
en: Nyankole
fi: nyankole

note: frequency:1 iso_code_3:nyo
en: Nyoro
fi: nyoro

note: frequency:1 iso_code_3:nzi
en: Nzima
fi: nzima

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
fi: oksitaani

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
fi: valtakunnan aramea (700-300 eaa)

note: frequency:1 iso_code_3:oji
en: Ojibwa
fi: odžibwa

note: frequency:1 iso_code_3:ori
en: Oriya
fi: orija

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
fi: oromo

note: frequency:1 iso_code_3:osa
en: Osage
fi: osage

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
fi: osseetin kieli

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
fi: otomikielet

note: frequency:0 iso_code_3:pal
en: Pahlavi
fi: pahlavi

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
fi: palau

note: frequency:1 iso_code_3:pli
en: Pali
fi: paali

note: frequency:1 iso_code_3:pam
en: Pampanga
fi: pampanga

note: frequency:1 iso_code_3:pag
en: Pangasinan
fi: pangasinan

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
fi: punjabi

note: frequency:1 iso_code_3:pap
en: Papiamento
fi: papiamentu

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
fi: papualaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
fi: persia

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
fi: persia, muinaispersia (n. 600-400 eaa)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
fi: filippiiniläiset kielet

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
fi: foinikia

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
fi: pohnpei

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
fi: puola

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
fi: portugali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
fi: prakrit-kielet

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
fi: muinaisprovensaali

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
fi: paštu

note: frequency:1 iso_code_3:pyu
en: Puyuma
fi: puyuman kieli

note: frequency:1 iso_code_3:que
en: Quechua
fi: ketšua

note: frequency:1 iso_code_3:qya
en: Quenya
fi: quenya

note: frequency:1 iso_code_3:raj
en: Rajasthani
fi: radžastani

note: frequency:1 iso_code_3:rap
en: Rapanui
fi: rapanui

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
fi: rarotonga

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
fi: romaaniset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
fi: romania

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
fi: retoromaani

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
fi: romani

note: frequency:1 iso_code_3:run
en: Rundi
fi: rundi

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
fi: venäjä

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
fi: ranskaan perustuva kreoli

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
fi: sališilaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
fi: samarianaramea

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
fi: saamelaiskielet

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
fi: saame, inarinsaame

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
fi: saame, luulajansaame

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
fi: saame, pohjoissaame

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
fi: saame, koltansaame

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
fi: saame, eteläsaame

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
fi: samoa

note: frequency:1 iso_code_3:sad
en: Sandawe
fi: sandawe

note: frequency:1 iso_code_3:sag
en: Sango
fi: sango

note: frequency:1 iso_code_3:san
en: Sanskrit
fi: sanskrit

note: frequency:1 iso_code_3:sat
en: Santali
fi: santali

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
fi: sardi

note: frequency:1 iso_code_3:sas
en: Sasak
fi: sasak

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
fi: skotti

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
fi: gaeli

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
fi: selkuppi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
fi: seemiläiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
fi: serbia

note: frequency:1 iso_code_3:srr
en: Serer
fi: serer

note: frequency:1 iso_code_3:shn
en: Shan
fi: shan

note: frequency:1 iso_code_3:sna
en: Shona
fi: šona

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
fi: sichuanin-yi

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
fi: sisilia

note: frequency:1 iso_code_3:sid
en: Sidamo
fi: sidamo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
fi: viittomakielet

note: frequency:1 iso_code_3:bla
en: Siksika
fi: siksika

note: frequency:1 iso_code_3:sjn
en: Sindarin
fi: sindar

note: frequency:1 iso_code_3:snd
en: Sindhi
fi: sindhi

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
fi: sinhala

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
fi: sinotiibetiläiset kielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
fi: sioux-kielet

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
fi: athapaski-slavi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
fi: slaavilaiset kielet

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
fi: slovakki

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
fi: sloveeni

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
fi: sogdi

note: frequency:1 iso_code_3:som
en: Somali
fi: somali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
fi: songhai

note: frequency:1 iso_code_3:snk
en: Soninke
fi: soninke

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
fi: sorbi

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
fi: sorbikieli, alasorbi

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
fi: sorbikieli, yläsorbi

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
fi: sotho, pohjoissotho

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
fi: eteläsotho

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
fi: eteläamerikkalaiset intiaanikielet

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
fi: altai

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
fi: espanja

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
fi: sranan

note: frequency:1 iso_code_3:suk
en: Sukuma
fi: sukuma

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
fi: sumeri

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
fi: sunda

note: frequency:1 iso_code_3:sus
en: Susu
fi: susu

note: frequency:1 iso_code_3:swa
en: Swahili
fi: swahili

note: frequency:1 iso_code_3:ssw
en: Swati
fi: swazi

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
fi: ruotsi

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
fi: syyria

note: frequency:1 iso_code_3:tgl
en: Tagalog
fi: tagalog

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
fi: tahiti

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
fi: tai-kielet

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
fi: tadžikki

note: frequency:1 iso_code_3:tmh
en: Tamashek
fi: tamašek

note: frequency:1 iso_code_3:tam
en: Tamil
fi: tamili

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
fi: tataari

note: frequency:1 iso_code_3:tel
en: Telugu
fi: telugu

note: frequency:1 iso_code_3:ter
en: Tereno
fi: tereno

note: frequency:1 iso_code_3:tet
en: Tetum
fi: tetum

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
fi: thai

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
fi: tiibet

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
fi: tigre

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
fi: tigrinja

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
fi: temne

note: frequency:1 iso_code_3:tiv
en: Tiv
fi: tiv

note: frequency:1 iso_code_3:tli
en: Tlingit
fi: tlingit

note: frequency:1 iso_code_3:tpi
en: Tok Pisin
fi: tok-pisin

note: frequency:1 iso_code_3:tkl
en: Tokelau
fi: tokelau

note: frequency:1 iso_code_3:tog
en: Tonga (Nyasa)
fi: Malawin tonga

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
fi: Tongan tonga

note: frequency:1 iso_code_3:tsi
en: Tsimshian
fi: tsimši

note: frequency:1 iso_code_3:tso
en: Tsonga
fi: tsonga

note: frequency:1 iso_code_3:tsn
en: Tswana
fi: tswana

note: frequency:1 iso_code_3:tum
en: Tumbuka
fi: tumbuka

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
fi: tupikielet

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
fi: turkki

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
fi: turkki, osmani

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
fi: turkmeeni

note: frequency:1 iso_code_3:tvl
en: Tuvalu
fi: tuvalu

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
fi: tuva

note: frequency:1 iso_code_3:twi
en: Twi
fi: twi

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
fi: udmurtti

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
fi: ugarit

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
fi: uiguuri

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
fi: ukraina

note: frequency:1 iso_code_3:umb
en: Umbundu
fi: mbundu

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
fi: kooditon kieli

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
fi: määrittämätön

note: frequency:1 iso_code_3:urd
en: Urdu
fi: urdu

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
fi: uzbekki

note: frequency:1 iso_code_3:vai
en: Vai
fi: vai

note: frequency:1 iso_code_3:ven
en: Venda
fi: venda

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
fi: vepsän kieli

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
fi: vietnam

note: frequency:1 iso_code_3:vol
en: Volapük
fi: volapük

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
fi: vatja

note: frequency:1 iso_code_3:vro
en: Võro
fi: võro

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
fi: wakashkielet

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
fi: valloni

note: frequency:1 iso_code_3:war
en: Waray
fi: waray

note: frequency:1 iso_code_3:was
en: Washo
fi: washo

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
fi: kymri

note: frequency:1 iso_code_3:wal
en: Wolaitta
fi: walamo

note: frequency:1 iso_code_3:wol
en: Wolof
fi: wolof

note: frequency:1 iso_code_3:xho
en: Xhosa
fi: xhosa

note: frequency:1 iso_code_3:rys
en: Yaeyama
fi: yaeyama

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
fi: jakuutti

note: frequency:1 iso_code_3:yao
en: Yao
fi: jao

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
fi: japi

note: frequency:1 iso_code_3:yid
en: Yiddish
fi: jiddiš

note: frequency:1 iso_code_3:yor
en: Yoruba
fi: joruba

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
fi: kantoninkiina

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
fi: jupikkikielet

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
fi: zande

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
fi: zapoteekki

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
fi: zaza

note: frequency:1 iso_code_3:zen
en: Zenaga
fi: zenaga

note: frequency:1 iso_code_3:zha
en: Zhuang
fi: zhuangin kieli

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
fi: zulu

note: frequency:1 iso_code_3:zun
en: Zuni
fi: zuni

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
fi: [keinotekoinen (muu)]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
fi: [useita kieliä]
