MusicBrainz - en to et translation catalogue (505 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
et: abhaasi

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
et: atšehi

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
et: atšoli

note: frequency:1 iso_code_3:ada
en: Adangme
et: adangme

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
et: adõgee

note: frequency:1 iso_code_3:aar
en: Afar
et: afari

note: frequency:1 iso_code_3:afh
en: Afrihili
et: afrihili

note: frequency:1 iso_code_3:afr
en: Afrikaans
et: afrikaani

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
et: Afroaasia keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:ain
en: Ainu
et: ainu

note: frequency:1 iso_code_3:aka
en: Akan
et: akani

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
et: akadi

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
et: albaania

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
et: aleuudi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
et: algonkini keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
et: Altai keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
et: amhara

note: frequency:1 iso_code_3:anp
en: Angika
et: angika

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
et: apatši keeled

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
et: araabia

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
et: aragoni

note: frequency:1 iso_code_3:arp
en: Arapaho
et: arapaho

note: frequency:1 iso_code_3:arw
en: Arawak
et: aravaki

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
et: armeenia

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
et: aromuuni

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
et: assami

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
et: astuuria

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
et: atapaski keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
et: Austraalia keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
et: Austroneesia hõimkond

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
et: avaari

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
et: avesta

note: frequency:1 iso_code_3:awa
en: Awadhi
et: avadhi

note: frequency:1 iso_code_3:aym
en: Aymara
et: aimara

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
et: aserbaidžaani

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
et: bali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
et: balti keeled

note: frequency:1 iso_code_3:bal
en: Baluchi
et: belutši

note: frequency:1 iso_code_3:bam
en: Bambara
et: bambara

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
et: bamileke keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
et: banda keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
et: bantu keeled

note: frequency:1 iso_code_3:bas
en: Basa
et: basaa

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
et: baškiiri

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
et: baski

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
et: bataki keeled

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
et: bedža

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
et: valgevene

note: frequency:1 iso_code_3:bem
en: Bemba
et: bemba

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
et: bengali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
et: berberi keeled

note: frequency:1 iso_code_3:bho
en: Bhojpuri
et: bhodžpuri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
et: bihaari keeled

note: frequency:1 iso_code_3:bik
en: Bikol
et: bikoli

note: frequency:1 iso_code_3:bin
en: Bini
et: edo

note: frequency:1 iso_code_3:bis
en: Bislama
et: bislama

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
et: bilini

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
et: Blissi sümbolid

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
et: bosnia

note: frequency:1 iso_code_3:bra
en: Braj
et: bradži

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
et: bretooni

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
et: bugi

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
et: bulgaaria

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
et: burjaadi

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
et: birma

note: frequency:1 iso_code_3:cad
en: Caddo
et: kado

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
et: katalaani

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
et: kaukaasia hõimkond

note: frequency:1 iso_code_3:ceb
en: Cebuano
et: sebu

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
et: keltibeeri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
et: keldi keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
et: Kesk-Ameerika indiaanikeeled

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
et: Kesk-Okinawa

note: frequency:1 iso_code_3:chg
en: Chagatai
et: tšagatai

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
et: tšaami keeled

note: frequency:1 iso_code_3:cha
en: Chamorro
et: tšamorro

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
et: tšetšeeni

note: frequency:1 iso_code_3:chr
en: Cherokee
et: tšerokii

note: frequency:1 iso_code_3:chy
en: Cheyenne
et: šaieeni

note: frequency:1 iso_code_3:chb
en: Chibcha
et: tšibtša

note: frequency:1 iso_code_3:nya
en: Chichewa
et: njandža (malavi, (tši)tševa)

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
et: hiina

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
et: tšinuki žargoon

note: frequency:1 iso_code_3:chp
en: Chipewyan
et: dene (tšipevai)

note: frequency:1 iso_code_3:cho
en: Choctaw
et: tšokto

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
et: kirikuslaavi

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
et: tšuugi

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
et: tšuvaši

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
et: vananevari

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
et: vanasüüria

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
et: kopti

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
et: korni

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
et: korsika

note: frequency:1 iso_code_3:cre
en: Cree
et: krii

note: frequency:1 iso_code_3:mus
en: Creek
et: maskogi (kriigi, ojaindiaani)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
et: kreool- ja pidžinkeeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
et: inglispõhjalised kreool- ja pidžinkeeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
et: prantsuspõhjalised kreool- ja pidžinkeeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
et: portugalipõhjalised kreool- ja pidžinkeeled

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
et: krimmitatari

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
et: horvaadi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
et: kuši keeled

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
et: tšehhi

note: frequency:1 iso_code_3:dak
en: Dakota
et: dakota (siuu)

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
et: taani

note: frequency:1 iso_code_3:dar
en: Dargwa
et: dargi

note: frequency:1 iso_code_3:del
en: Delaware
et: delavari

note: frequency:1 iso_code_3:din
en: Dinka
et: dinka

note: frequency:1 iso_code_3:div
en: Divehi
et: divehi

note: frequency:1 iso_code_3:doi
en: Dogri
et: dogri

note: frequency:1 iso_code_3:dgr
en: Dogrib
et: dogribi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
et: draviidi keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:dua
en: Duala
et: duala

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
et: hollandi

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
et: keskhollandi (u 1050–1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
et: djula

note: frequency:1 iso_code_3:dzo
en: Dzongkha
et: dzongkha

note: frequency:1 iso_code_3:efi
en: Efik
et: efiki

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
et: egiptuse

note: frequency:1 iso_code_3:eka
en: Ekajuk
et: ekadžuki

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
et: eelami

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
et: inglise

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
et: keskinglise (1100–1500)

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
et: vanainglise (u 450–1100)

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
et: ersa

note: frequency:1 iso_code_3:epo
en: Esperanto
et: esperanto

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
et: eesti

note: frequency:1 iso_code_3:ewe
en: Ewe
et: eve

note: frequency:1 iso_code_3:ewo
en: Ewondo
et: evondo

note: frequency:1 iso_code_3:fan
en: Fang
et: fangi

note: frequency:1 iso_code_3:fat
en: Fanti
et: fanti

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
et: fääri

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
et: fidži

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
et: filipiini

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
et: soome

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
et: soome-ugri keeled

note: frequency:1 iso_code_3:fon
en: Fon
et: foni

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
et: prantsuse

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
et: keskprantsuse (u 1400–1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
et: vanaprantsuse (842 – u 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
et: idafriisi

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
et: põhjafriisi

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
et: läänefriisi

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
et: friuuli

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
et: fula

note: frequency:1 iso_code_3:gaa
en: Ga
et: gaa

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
et: kariibi (galibi)

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
et: galeegi

note: frequency:1 iso_code_3:lug
en: Ganda
et: ganda

note: frequency:1 iso_code_3:gay
en: Gayo
et: gajo

note: frequency:1 iso_code_3:gba
en: Gbaya
et: gbaja

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
et: etioopia

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
et: gruusia

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
et: saksa

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
et: alamsaksa

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
et: keskülemsaksa (u 1050–1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
et: vanaülemsaksa (u 750–1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
et: šveitsisaksa

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
et: germaani keeled

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
et: kiribati (gilberti)

note: frequency:1 iso_code_3:gon
en: Gondi
et: gondi

note: frequency:1 iso_code_3:gor
en: Gorontalo
et: gorontalo

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
et: gooti

note: frequency:1 iso_code_3:grb
en: Grebo
et: grebo

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
et: kreeka

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
et: vanakreeka

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
et: grööni

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
et: guaranii

note: frequency:1 iso_code_3:guj
en: Gujarati
et: gudžarati

note: frequency:1 iso_code_3:gwi
en: Gwich'in
et: gvitšini

note: frequency:1 iso_code_3:hai
en: Haida
et: haida

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
et: haiti(kreooli)

note: frequency:1 iso_code_3:hau
en: Hausa
et: hausa

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
et: havai

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
et: heebrea

note: frequency:1 iso_code_3:her
en: Herero
et: herero

note: frequency:1 iso_code_3:hil
en: Hiligaynon
et: hiligainoni

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
et: himatšali keeled

note: frequency:1 iso_code_3:hin
en: Hindi
et: hindi

note: frequency:1 iso_code_3:hmo
en: Hiri Motu
et: hirimotu

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
et: heti

note: frequency:1 iso_code_3:hmn
en: Hmong
et: hmongi (miao)

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
et: ungari

note: frequency:1 iso_code_3:hup
en: Hupa
et: hupa

note: frequency:1 iso_code_3:iba
en: Iban
et: ibani

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
et: islandi

note: frequency:1 iso_code_3:ido
en: Ido
et: ido

note: frequency:1 iso_code_3:ibo
en: Igbo
et: ibo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
et: idžo keeled

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
et: iloko

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
et: India keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
et: Indoeuroopa keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
et: indoneesia

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
et: isuri

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
et: inguši

note: frequency:1 iso_code_3:ina
en: Interlingua
et: interlingua

note: frequency:1 iso_code_3:ile
en: Interlingue
et: interlingue

note: frequency:1 iso_code_3:iku
en: Inuktitut
et: inuktituti

note: frequency:1 iso_code_3:ipk
en: Inupiaq
et: injupiaki

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
et: Iraani keeled

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
et: iiri

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
et: keskiiri (900–1200)

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
et: vanaiiri (aastani 900)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
et: irokeesi keelkond

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
et: itaalia

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
et: Jamaica kreoolkeel

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
et: jaapani

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
et: jaava

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
et: juudiaraabia

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
et: juudipärsia

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
et: kabardi-tšerkessi

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
et: kabiili

note: frequency:1 iso_code_3:kac
en: Kachin
et: katšini

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
et: kalmõki

note: frequency:1 iso_code_3:kam
en: Kamba
et: kamba

note: frequency:1 iso_code_3:kan
en: Kannada
et: kannada

note: frequency:1 iso_code_3:kau
en: Kanuri
et: kanuri

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
et: karakalpaki

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
et: karatšai-balkaari

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
et: karjala

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
et: kareni keeled

note: frequency:1 iso_code_3:kas
en: Kashmiri
et: kašmiiri

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
et: kašuubi

note: frequency:0 iso_code_3:kaw
en: Kawi
et: kaavi

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
et: kasahhi

note: frequency:1 iso_code_3:kca
en: Khanty
et: handi

note: frequency:1 iso_code_3:kha
en: Khasi
et: khasi

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
et: khmeeri (keskkhmeeri)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
et: khoisani keelkond

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
et: saka (hotaani)

note: frequency:1 iso_code_3:kik
en: Kikuyu
et: kikuju

note: frequency:1 iso_code_3:kmb
en: Kimbundu
et: kimbundu

note: frequency:1 iso_code_3:kin
en: Kinyarwanda
et: ruanda

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
et: kirgiisi

note: frequency:1 iso_code_3:tlh
en: Klingon
et: klingoni

note: frequency:1 iso_code_3:kom
en: Komi
et: komi

note: frequency:1 iso_code_3:kon
en: Kongo
et: kongo

note: frequency:1 iso_code_3:kok
en: Konkani
et: konkani

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
et: korea

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
et: kosrae

note: frequency:1 iso_code_3:kpe
en: Kpelle
et: kpelle

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
et: kruu keeled

note: frequency:1 iso_code_3:kua
en: Kuanyama
et: kvanjama

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
et: kumõki

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
et: kurdi

note: frequency:1 iso_code_3:kru
en: Kurukh
et: oraoni (kuruhhi)

note: frequency:1 iso_code_3:kut
en: Kutenai
et: kutenai

note: frequency:1 iso_code_3:ksh
en: Kölsch
et: kölni

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
et: ladiino

note: frequency:1 iso_code_3:lah
en: Lahnda
et: lahnda (lehnda, läänepandžabi)

note: frequency:1 iso_code_3:lkt
en: Lakota
et: lakota

note: frequency:1 iso_code_3:lam
en: Lamba
et: lamba

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
et: sisemaadajaki keeled

note: frequency:1 iso_code_3:lao
en: Lao
et: lao

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
et: ladina

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
et: läti

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
et: lesgi

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
et: limburgi

note: frequency:1 iso_code_3:lin
en: Lingala
et: lingala

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
et: leedu

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
et: liivi

note: frequency:1 iso_code_3:jbo
en: Lojban
et: lojban

note: frequency:1 iso_code_3:loz
en: Lozi
et: lozi

note: frequency:1 iso_code_3:lub
en: Luba-Katanga
et: katanga luba

note: frequency:1 iso_code_3:lua
en: Luba-Lulua
et: kasai luba (luba-kasai, lulua)

note: frequency:1 iso_code_3:lui
en: Luiseno
et: luisenjo

note: frequency:1 iso_code_3:lun
en: Lunda
et: lunda

note: frequency:1 iso_code_3:luo
en: Luo
et: luo

note: frequency:1 iso_code_3:lus
en: Lushai
et: mizo (lušei)

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
et: letseburgi

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
et: makedoonia

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
et: madura

note: frequency:1 iso_code_3:mag
en: Magahi
et: magahi

note: frequency:1 iso_code_3:mai
en: Maithili
et: maithili

note: frequency:1 iso_code_3:mak
en: Makasar
et: makassari

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
et: malagassi

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
et: malai

note: frequency:1 iso_code_3:mal
en: Malayalam
et: malajalami

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
et: malta

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
et: mandžu

note: frequency:1 iso_code_3:mdr
en: Mandar
et: mandari

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
et: põhjahiina (mandariinihiina)

note: frequency:1 iso_code_3:man
en: Mandingo
et: malinke

note: frequency:1 iso_code_3:mni
en: Manipuri
et: manipuri

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
et: manobo keeled

note: frequency:1 iso_code_3:mns
en: Mansi
et: mansi

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
et: mänksi

note: frequency:1 iso_code_3:mri
en: Maori
et: maoori

note: frequency:1 iso_code_3:arn
en: Mapudungun
et: mapudunguni

note: frequency:1 iso_code_3:mar
en: Marathi
et: marathi

note: frequency:1 iso_code_3:chm
en: Mari
et: mari

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
et: maršalli

note: frequency:1 iso_code_3:mwr
en: Marwari
et: maarvari

note: frequency:1 iso_code_3:mas
en: Masai
et: maasai (masai)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
et: maaja keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:men
en: Mende
et: mende

note: frequency:1 iso_code_3:mic
en: Mi'kmaq
et: mikmaki

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
et: lõunamini

note: frequency:1 iso_code_3:min
en: Minangkabau
et: minangkabau

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
et: miranda

note: frequency:1 iso_code_3:moh
en: Mohawk
et: mohoogi

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
et: mokša

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
et: moldova

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
et: moni-khmeeri keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:lol
en: Mongo
et: mongo

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
et: mongoli

note: frequency:1 iso_code_3:moe
en: Montagnais
et: innu

note: frequency:1 iso_code_3:mos
en: Mossi
et: moore (mossi)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
et: munda keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:nqo
en: N'Ko
et: nkoo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
et: asteegi keeled

note: frequency:1 iso_code_3:nau
en: Nauru
et: nauru

note: frequency:1 iso_code_3:nav
en: Navajo
et: navaho

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
et: ndebele (põhjandebele)

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
et: lõunandebele

note: frequency:1 iso_code_3:ndo
en: Ndonga
et: ndonga

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
et: napoli

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
et: nevari

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
et: nepali

note: frequency:1 iso_code_3:nia
en: Nias
et: niasi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
et: Nigeri-Kordofani hõimkond

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
et: Niiluse-Sahara hõimkond

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
et: niue

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
et: [keelelise sisuta]

note: frequency:1 iso_code_3:nog
en: Nogai
et: nogai

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
et: vanapõhja

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
et: Põhja-Ameerika indiaanikeeled

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
et: norra

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
et: norra (bokmål)

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
et: uusnorra (nynorsk)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
et: Nuubia keeled

note: frequency:1 iso_code_3:nym
en: Nyamwezi
et: njamvesi

note: frequency:1 iso_code_3:nyn
en: Nyankole
et: njankole

note: frequency:1 iso_code_3:nyo
en: Nyoro
et: njoro

note: frequency:1 iso_code_3:nzi
en: Nzima
et: nzima

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
et: oksitaani

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
et: aramea (700–300 eKr)

note: frequency:1 iso_code_3:oji
en: Ojibwa
et: odžibvei

note: frequency:1 iso_code_3:ori
en: Oriya
et: oria

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
et: oromo

note: frequency:1 iso_code_3:osa
en: Osage
et: oseidži

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
et: osseedi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
et: otomi keeled

note: frequency:0 iso_code_3:pal
en: Pahlavi
et: pahlavi

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
et: belau (palau)

note: frequency:1 iso_code_3:pli
en: Pali
et: paali

note: frequency:1 iso_code_3:pam
en: Pampanga
et: pampanga

note: frequency:1 iso_code_3:pag
en: Pangasinan
et: pangasinani

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
et: pandžabi

note: frequency:1 iso_code_3:pap
en: Papiamento
et: papiamento

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
et: Paapua keeled

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
et: pärsia

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
et: vanapärsia (u 600–400 eKr)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
et: Filipiini keeled

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
et: foiniikia

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
et: poonpei

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
et: poola

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
et: portugali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
et: praakriti keeled

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
et: vanaprovansi (aastani 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
et: puštu

note: frequency:1 iso_code_3:pyu
en: Puyuma
et: pujuma

note: frequency:1 iso_code_3:que
en: Quechua
et: ketšua

note: frequency:1 iso_code_3:qya
en: Quenya
et: kvenja

note: frequency:1 iso_code_3:raj
en: Rajasthani
et: radžastani

note: frequency:1 iso_code_3:rap
en: Rapanui
et: rapanui

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
et: rarotonga (Cooki maoori)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
et: romaani keeled

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
et: rumeenia

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
et: romanši

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
et: roma (mustlaskeel)

note: frequency:1 iso_code_3:run
en: Rundi
et: rundi

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
et: vene

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
et: Réunioni kreoolkeel

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
et: sališi keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
et: Samaaria aramea

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
et: saami keeled

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
et: Inari saami

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
et: Lule saami

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
et: põhjasaami

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
et: koltasaami

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
et: lõunasaami

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
et: samoa

note: frequency:1 iso_code_3:sad
en: Sandawe
et: sandave

note: frequency:1 iso_code_3:sag
en: Sango
et: sango

note: frequency:1 iso_code_3:san
en: Sanskrit
et: sanskriti

note: frequency:1 iso_code_3:sat
en: Santali
et: santali

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
et: sardi

note: frequency:1 iso_code_3:sas
en: Sasak
et: sasaki

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
et: šoti

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
et: gaeli (šoti gaeli)

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
et: sölkupi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
et: semi keeled

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
et: serbia

note: frequency:1 iso_code_3:srr
en: Serer
et: sereri

note: frequency:1 iso_code_3:shn
en: Shan
et: šani

note: frequency:1 iso_code_3:sna
en: Shona
et: šona

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
et: nuosu

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
et: sitsiilia

note: frequency:1 iso_code_3:sid
en: Sidamo
et: sidamo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
et: viipekeeled

note: frequency:1 iso_code_3:bla
en: Siksika
et: mustjalaindiaani (siksika)

note: frequency:1 iso_code_3:sjn
en: Sindarin
et: sindarini

note: frequency:1 iso_code_3:snd
en: Sindhi
et: sindhi

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
et: singali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
et: Hiina-Tiibeti keelkond

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
et: siuu keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
et: sleivi (orjaindiaani)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
et: slaavi keeled

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
et: slovaki

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
et: sloveeni

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
et: sogdi

note: frequency:1 iso_code_3:som
en: Somali
et: somaali

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
et: songai keeled

note: frequency:1 iso_code_3:snk
en: Soninke
et: soninke

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
et: sorbi keeled

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
et: alamsorbi

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
et: ülemsorbi

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
et: pedi (põhjasotho)

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
et: sotho (lõunasotho)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
et: Lõuna-Ameerika indiaanikeeled

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
et: altai (lõunaaltai)

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
et: hispaania

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
et: sranani

note: frequency:1 iso_code_3:suk
en: Sukuma
et: sukuma

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
et: sumeri

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
et: sunda

note: frequency:1 iso_code_3:sus
en: Susu
et: susu

note: frequency:1 iso_code_3:swa
en: Swahili
et: suahiili

note: frequency:1 iso_code_3:ssw
en: Swati
et: svaasi

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
et: rootsi

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
et: süüria

note: frequency:1 iso_code_3:tgl
en: Tagalog
et: tagalogi

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
et: tahiti

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
et: tai keeled

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
et: tadžiki

note: frequency:1 iso_code_3:tmh
en: Tamashek
et: tamašeki

note: frequency:1 iso_code_3:tam
en: Tamil
et: tamili

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
et: tatari

note: frequency:1 iso_code_3:tel
en: Telugu
et: telugu

note: frequency:1 iso_code_3:ter
en: Tereno
et: terena

note: frequency:1 iso_code_3:tet
en: Tetum
et: tetumi

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
et: tai

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
et: tiibeti

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
et: tigree

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
et: tigrinja

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
et: temne

note: frequency:1 iso_code_3:tiv
en: Tiv
et: tivi

note: frequency:1 iso_code_3:tli
en: Tlingit
et: tlingiti

note: frequency:1 iso_code_3:tpi
en: Tok Pisin
et: tok-pisini (uusmelaneesia)

note: frequency:1 iso_code_3:tkl
en: Tokelau
et: tokelau

note: frequency:1 iso_code_3:tog
en: Tonga (Nyasa)
et: tonga (Njassa)

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
et: tonga (Tonga saarte)

note: frequency:1 iso_code_3:tsi
en: Tsimshian
et: tsimši

note: frequency:1 iso_code_3:tso
en: Tsonga
et: tsonga

note: frequency:1 iso_code_3:tsn
en: Tswana
et: tsvana (läänesotho)

note: frequency:1 iso_code_3:tum
en: Tumbuka
et: tumbuka

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
et: tupii keeled

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
et: türgi

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
et: osmanitürgi

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
et: türkmeeni

note: frequency:1 iso_code_3:tvl
en: Tuvalu
et: tuvalu

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
et: tõva

note: frequency:1 iso_code_3:twi
en: Twi
et: tvii

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
et: udmurdi

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
et: ugariti

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
et: uiguuri

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
et: ukraina

note: frequency:1 iso_code_3:umb
en: Umbundu
et: umbundu

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
et: [kodeerimata keeled]

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
et: [määratlemata]

note: frequency:1 iso_code_3:urd
en: Urdu
et: urdu

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
et: usbeki

note: frequency:1 iso_code_3:vai
en: Vai
et: vai

note: frequency:1 iso_code_3:ven
en: Venda
et: venda

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
et: vepsa

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
et: vietnami

note: frequency:1 iso_code_3:vol
en: Volapük
et: volapük

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
et: vadja

note: frequency:1 iso_code_3:vro
en: Võro
et: võru

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
et: vakaši keelkond

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
et: vallooni

note: frequency:1 iso_code_3:war
en: Waray
et: varai

note: frequency:1 iso_code_3:was
en: Washo
et: vašo

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
et: kõmri

note: frequency:1 iso_code_3:wal
en: Wolaitta
et: volaita

note: frequency:1 iso_code_3:wol
en: Wolof
et: volofi

note: frequency:1 iso_code_3:xho
en: Xhosa
et: koosa

note: frequency:1 iso_code_3:rys
en: Yaeyama
et: jaejama

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
et: jakuudi

note: frequency:1 iso_code_3:yao
en: Yao
et: jao

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
et: japi

note: frequency:1 iso_code_3:yid
en: Yiddish
et: jidiš

note: frequency:1 iso_code_3:yor
en: Yoruba
et: joruba

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
et: kantoni (jüe)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
et: jupiki keeled

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
et: zande keeled

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
et: sapoteegi

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
et: zaza

note: frequency:1 iso_code_3:zen
en: Zenaga
et: zenaga

note: frequency:1 iso_code_3:zha
en: Zhuang
et: tšuangi

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
et: suulu

note: frequency:1 iso_code_3:zun
en: Zuni
et: sunji

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
et: [tehislik/muu]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
et: [mitu keelt]
