MusicBrainz - en to es translation catalogue (350 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
es: Abjasio

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
es: Acehnés

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
es: Acholi

note: frequency:1 iso_code_3:ada
en: Adangme
es: Dangme

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
es: Adigué

note: frequency:1 iso_code_3:afr
en: Afrikaans
es: Afrikáans

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
es: Lenguas afroasiáticas

note: frequency:1 iso_code_3:aka
en: Akan
es: Acano

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
es: Acadio

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
es: Albanés

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
es: Aleutiano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
es: Algonquinas, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
es: Lenguas altaicas

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
es: Amárico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
es: Apache, lenguas

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
es: Árabe

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
es: Aragonés

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
es: Armenio

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
es: Arrumano

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
es: Asamés

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
es: Asturiano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
es: Atabascanas, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
es: Lenguas australianas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
es: Lenguas austronesias

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
es: Ávaro

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
es: Avéstico

note: frequency:1 iso_code_3:aym
en: Aymara
es: Aimara

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
es: Azerí

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
es: Balinés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
es: Lenguas bálticas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
es: Bamileke, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
es: Banda, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
es: Lenguas bantúes

note: frequency:1 iso_code_3:bas
en: Basa
es: Basaa

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
es: Vasco

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
es: Lenguas batak

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
es: Beya

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
es: Bielorruso

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
es: Bengalí

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
es: Lenguas bereberes

note: frequency:1 iso_code_3:bho
en: Bhojpuri
es: Bopurí

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
es: Lenguas bihari

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
es: Bilín

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
es: Símbolos Bliss

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
es: Bosnio

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
es: Bretón

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
es: Buginés

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
es: Búlgaro

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
es: Buriato

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
es: Birmano

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
es: Catalán

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
es: Lenguas caucásicas

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
es: Celtíbero

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
es: Lenguas celtas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
es: Lenguas indígenas de Centroamérica

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
es: Okinawense central

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
es: Chámicas, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
es: Checheno

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
es: Chino

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
es: Chinook, jerga

note: frequency:1 iso_code_3:chp
en: Chipewyan
es: Dené

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
es: Eslavo eclesiástico

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
es: Chuukés

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
es: Chuvasio

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
es: Newari clásico

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
es: Siriaco clásico

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
es: Copto

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
es: Córnico

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
es: Corso

note: frequency:1 iso_code_3:mus
en: Creek
es: Maskoki (Creek)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
es: Lenguas criollas y pidgins

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
es: Lenguas criollas y pidgins basadas en el inglés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
es: Lenguas criollas y pidgins basadas en el francés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
es: Lenguas criollas y pidgins basadas en el portugués

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
es: Tártaro de Crimea

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
es: Croata

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
es: Lenguas cushitas

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
es: Checo

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
es: Danés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
es: Lenguas drávidas

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
es: Neerlandés

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
es: Holandés medio (ca. 1050-1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
es: Diula

note: frequency:1 iso_code_3:dzo
en: Dzongkha
es: Dzongkha (Butaní)

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
es: Egipcio (arcaico)

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
es: Elamita

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
es: Inglés

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
es: Ingles medieval (1100-1500)

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
es: Inglés antiguo (ca. 450-1100)

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
es: Estonio

note: frequency:1 iso_code_3:ewe
en: Ewe
es: Ewé

note: frequency:1 iso_code_3:fat
en: Fanti
es: Fante

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
es: Feroés

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
es: Fiyiano

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
es: Finés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
es: Lenguas finoúgricas

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
es: Francés

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
es: Francés medio (ca.1400-1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
es: Francés antiguo (842-ca. 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
es: Frisón oriental

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
es: Frisón septentrional

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
es: Frisón occidental

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
es: Friulano

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
es: Kariña (Caribe galibí)

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
es: Gallego

note: frequency:1 iso_code_3:lug
en: Ganda
es: Luganda

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
es: Ge'ez

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
es: Georgiano

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
es: Alemán

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
es: Alemán, bajo

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
es: Alemán (alto) medio (ca. 1050-1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
es: Alemán (alto) antiguo (ca. 750-1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
es: Alemán, suizo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
es: Lenguas germánicas

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
es: Gilbertés

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
es: Gótico

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
es: Griego

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
es: Griego arcaico

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
es: Groenlandés

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
es: Guaraní

note: frequency:1 iso_code_3:guj
en: Gujarati
es: Guyaratí

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
es: Criollo haitiano

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
es: Hawaiano

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
es: Hebreo

note: frequency:1 iso_code_3:hil
en: Hiligaynon
es: Hiligainón

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
es: Lenguas himachali

note: frequency:1 iso_code_3:hmo
en: Hiri Motu
es: Hiri motu

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
es: Hitita

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
es: Húngaro

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
es: Islandés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
es: Ijo, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
es: Ilocano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
es: Lenguas índicas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
es: Lenguas indoeuropeas

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
es: Indonesio

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
es: Ingrio

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
es: Ingusetio

note: frequency:1 iso_code_3:iku
en: Inuktitut
es: Inuit

note: frequency:1 iso_code_3:ipk
en: Inupiaq
es: Iñupiaq

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
es: Lenguas iranias

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
es: Irlandés

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
es: Irlandés medieval (900-1200)

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
es: Irlandés arcaico (hasta 900)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
es: Iroquíes, lenguas

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
es: Italiano

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
es: Inglés criollo jamaicano

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
es: Japonés

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
es: Javanés

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
es: Judeoárabe

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
es: Judeopersa

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
es: Cabardiano

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
es: Cabilio

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
es: Calmuco

note: frequency:1 iso_code_3:kan
en: Kannada
es: Canarés

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
es: Karachayo-bálkaro

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
es: Carelio

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
es: Karen, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:kas
en: Kashmiri
es: Cachemir

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
es: Casubio

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
es: Kazajo

note: frequency:1 iso_code_3:kca
en: Khanty
es: Janty

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
es: Camboyano, central

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
es: Lenguas joisanas

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
es: Jotanés

note: frequency:1 iso_code_3:kmb
en: Kimbundu
es: Quimbundo

note: frequency:1 iso_code_3:kin
en: Kinyarwanda
es: Kiñarwanda

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
es: Kirguís

note: frequency:1 iso_code_3:kon
en: Kongo
es: Kikongo

note: frequency:1 iso_code_3:kok
en: Konkani
es: Konkaní

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
es: Coreano

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
es: Kosraeano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
es: Kru, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
es: Cumuco

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
es: Kurdo

note: frequency:1 iso_code_3:kru
en: Kurukh
es: Curuj

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
es: Ladino (Judeo-español)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
es: Lenguas land dayak

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
es: Latín

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
es: Letón

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
es: Lezghiano

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
es: Limburgués

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
es: Lituano

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
es: Livonio

note: frequency:1 iso_code_3:lub
en: Luba-Katanga
es: Chiluba

note: frequency:1 iso_code_3:lua
en: Luba-Lulua
es: chiluba

note: frequency:1 iso_code_3:lui
en: Luiseno
es: Luiseño

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
es: Luxemburgués

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
es: Macedonio

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
es: Madurés

note: frequency:1 iso_code_3:mlg
en: Malagasy
es: Malgache

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
es: Malayo

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
es: Maltés

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
es: Manchú

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
es: Chino mandarín

note: frequency:1 iso_code_3:mni
en: Manipuri
es: Meitei (Manipurí)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
es: Manobo, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:glv
en: Manx
es: Manx (Gaélico)

note: frequency:1 iso_code_3:mri
en: Maori
es: Maorí

note: frequency:1 iso_code_3:arn
en: Mapudungun
es: Mapuche

note: frequency:1 iso_code_3:mar
en: Marathi
es: Maratí

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
es: Marshalés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
es: Mayas, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:men
en: Mende
es: Mendé

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
es: Chino min nan

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
es: Mirandés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
es: Moldavo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
es: Lenguas mon-jemer

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
es: Mongol

note: frequency:1 iso_code_3:moe
en: Montagnais
es: Innu (Montagnais)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
es: Munda, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
es: Náhuatl, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:nau
en: Nauru
es: Nauruano

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
es: Ndebele septentrional

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
es: Ndebele meridional

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
es: Napolitano

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
es: Nepal bhasa

note: frequency:1 iso_code_3:nep
en: Nepali
es: Nepalí

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
es: Lenguas níger-cordofanas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
es: Lenguas nilo-saharianas

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
es: Niuano

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
es: Sin contenido lingüístico

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
es: Noruego antiguo

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
es: Lenguas indígenas de Norteamérica

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
es: Noruego

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
es: Noruego bokmål

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
es: Noruego nynorsk

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
es: Nubias, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:nzi
en: Nzima
es: Nzema

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
es: Occitano

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
es: Arameo oficial (700-300 AC)

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
es: Oromo (Afan)

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
es: Osetio

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
es: Otomíes, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
es: Palauano

note: frequency:1 iso_code_3:pag
en: Pangasinan
es: Pangasinense

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
es: Punyabí

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
es: Lenguas papués

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
es: Persa

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
es: Persa antiguo (ca. 600-400 AC)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
es: Lenguas filipinas

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
es: Fenicio

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
es: Pohnpeiano

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
es: Polaco

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
es: Portugués

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
es: Prácritas, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
es: Provenzal antiguo (hasta 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
es: Pastún

note: frequency:1 iso_code_3:raj
en: Rajasthani
es: Rayastaní

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
es: Rarotongano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
es: Lenguas romances

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
es: Rumano

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
es: Romanche

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
es: Romaní

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
es: Ruso

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
es: Criollo reunionés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
es: Salish, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
es: Arameo de Samaria

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
es: Lenguas sami

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
es: Sami inari

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
es: Sami lule

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
es: Sami septentrional

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
es: Sami skolt

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
es: Sami meridional

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
es: Samoano

note: frequency:1 iso_code_3:san
en: Sanskrit
es: Sánscrito

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
es: Sardo

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
es: Escocés (Scots)

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
es: Gaélico escocés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
es: Lenguas semíticas

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
es: Serbio

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
es: Yi de Sichuán

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
es: Siciliano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
es: Lenguas de signos

note: frequency:1 iso_code_3:bla
en: Siksika
es: Siksiká

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
es: Cingalés

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
es: Lenguas sino-tibetanas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
es: Siux, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
es: Slave (Atabascano)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
es: Lenguas eslavas

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
es: Eslovaco

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
es: Esloveno

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
es: Sogdiano

note: frequency:1 iso_code_3:som
en: Somali
es: Somalí

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
es: Songhay, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
es: Sorbias, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
es: Sorbio, bajo

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
es: Sorbio, alto

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
es: Sesotho sa leboa (Sotho norteño)

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
es: Sesotho (Sotho del sur)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
es: Lenguas indígenas de Sudamérica

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
es: Altai meridional

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
es: Español

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
es: Sumerio

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
es: Sondanés

note: frequency:1 iso_code_3:swa
en: Swahili
es: Suajili

note: frequency:1 iso_code_3:ssw
en: Swati
es: Suazi

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
es: Sueco

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
es: Siríaco

note: frequency:1 iso_code_3:tgl
en: Tagalog
es: Tagalo

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
es: Tahitiano

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
es: Lenguas tai

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
es: Tayiko

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
es: Tártaro

note: frequency:1 iso_code_3:ter
en: Tereno
es: Terêna

note: frequency:1 iso_code_3:tet
en: Tetum
es: Tetun

note: frequency:1 iso_code_3:tha
en: Thai
es: Tailandés

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
es: Tibetano

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
es: Tigré

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
es: Tigriña

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
es: Temné

note: frequency:1 iso_code_3:tpi
en: Tok Pisin
es: Tok pisin

note: frequency:1 iso_code_3:tkl
en: Tokelau
es: Tokelauano

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
es: Tongano (Tonga)

note: frequency:1 iso_code_3:tso
en: Tsonga
es: Xitsonga

note: frequency:1 iso_code_3:tsn
en: Tswana
es: Tsuana

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
es: Tupi, lenguas

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
es: Turco

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
es: Turco otomano

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
es: Turcomano

note: frequency:1 iso_code_3:tvl
en: Tuvalu
es: Tuvaluano

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
es: Tuvano

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
es: Udmurto

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
es: ugarítico

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
es: Uigur

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
es: Ucraniano

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
es: Lenguas no codificadas

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
es: Indeterminado

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
es: Uzbeko

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
es: Vepsio

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
es: Vietnamita

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
es: Vótico

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
es: Wakash, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
es: Valón

note: frequency:1 iso_code_3:war
en: Waray
es: Samareño

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
es: Galés

note: frequency:1 iso_code_3:wal
en: Wolaitta
es: Welayta

note: frequency:1 iso_code_3:wol
en: Wolof
es: Wólof

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
es: Yakuto

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
es: Yap

note: frequency:1 iso_code_3:yid
en: Yiddish
es: Yidis

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
es: Cantonés, chino

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
es: Yupik, lenguas

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
es: Zande, lenguas

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
es: Zapoteca

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
es: Zazaki

note: frequency:1 iso_code_3:zha
en: Zhuang
es: Chuang

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
es: Zulú

note: frequency:1 iso_code_3:zun
en: Zuni
es: Zuñi

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
es: [Artificial (Otro]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
es: [Varios idiomas]
