MusicBrainz - en to de translation catalogue (422 entries)

note: frequency:1 iso_code_3:abk
en: Abkhazian
de: Abchasisch

note: frequency:1 iso_code_3:ace
en: Achinese
de: Aceh-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:ach
en: Acoli
de: Acholi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:ada
en: Adangme
de: Adangme-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:ady
en: Adyghe
de: Adygisch

note: frequency:1 iso_code_3:aar
en: Afar
de: Danakil-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Afro-Asiatic languages
de: Hamitosemitische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:ain
en: Ainu
de: Ainu-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:aka
en: Akan
de: Akan-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:akk
en: Akkadian
de: Akkadisch

note: frequency:1 iso_code_3:sqi
en: Albanian
de: Albanisch

note: frequency:1 iso_code_3:ale
en: Aleut
de: Aleutisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Algonquian languages
de: Algonkin-Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Altaic languages
de: Altaische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:amh
en: Amharic
de: Amharisch

note: frequency:1 iso_code_3:anp
en: Angika
de: Anga-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Apache languages
de: Apachen-Sprachen

note: frequency:2 iso_code_3:ara
en: Arabic
de: Arabisch

note: frequency:1 iso_code_3:arg
en: Aragonese
de: Aragonesisch

note: frequency:1 iso_code_3:arp
en: Arapaho
de: Arapaho-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:arw
en: Arawak
de: Arawak-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:hye
en: Armenian
de: Armenisch

note: frequency:1 iso_code_3:rup
en: Aromanian
de: Aromunisch

note: frequency:1 iso_code_3:asm
en: Assamese
de: Assamesisch

note: frequency:1 iso_code_3:ast
en: Asturian
de: Asturisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Athapascan languages
de: Athapaskische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Australian languages
de: Australische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Austronesian languages
de: Austronesische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:ava
en: Avaric
de: Awarisch

note: frequency:1 iso_code_3:ave
en: Avestan
de: Avestisch

note: frequency:1 iso_code_3:aym
en: Aymara
de: Aymará-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:aze
en: Azerbaijani
de: Aserbeidschanisch

note: frequency:1 iso_code_3:ban
en: Balinese
de: Balinesisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Baltic languages
de: Baltische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:bal
en: Baluchi
de: Belutschisch

note: frequency:1 iso_code_3:bam
en: Bambara
de: Bambara-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bamileke languages
de: Bamileke-Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Banda languages
de: Banda-Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bantu languages
de: Bantusprachen

note: frequency:1 iso_code_3:bas
en: Basa
de: Basaa-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:bak
en: Bashkir
de: Baschkirisch

note: frequency:1 iso_code_3:eus
en: Basque
de: Baskisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Batak languages
de: Batak-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:bej
en: Beja
de: Bedauye

note: frequency:1 iso_code_3:bel
en: Belarusian
de: Weißrussisch

note: frequency:1 iso_code_3:bem
en: Bemba
de: Bemba-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:ben
en: Bengali
de: Bengalisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Berber languages
de: Berbersprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Bihari languages
de: Bihari-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:bin
en: Bini
de: Edo

note: frequency:1 iso_code_3:bis
en: Bislama
de: Beach-la-Mar

note: frequency:1 iso_code_3:byn
en: Blin
de: Bilin

note: frequency:0 iso_code_3:zbl
en: Blissymbols
de: Bliss-Symbole

note: frequency:1 iso_code_3:bos
en: Bosnian
de: Bosnisch

note: frequency:1 iso_code_3:bra
en: Braj
de: Braj-Bhakha

note: frequency:1 iso_code_3:bre
en: Breton
de: Bretonisch

note: frequency:1 iso_code_3:bug
en: Buginese
de: Buginesisch

note: frequency:1 iso_code_3:bul
en: Bulgarian
de: Bulgarisch

note: frequency:1 iso_code_3:bua
en: Buriat
de: Burjatisch

note: frequency:1 iso_code_3:mya
en: Burmese
de: Birmanisch

note: frequency:1 iso_code_3:cad
en: Caddo
de: Caddo-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:cat
en: Catalan
de: Katalanisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Caucasian languages
de: Kaukasische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:xce
en: Celtiberian
de: Keltiberisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Celtic languages
de: Keltische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Central American Indian languages
de: Indianersprachen, Zentralamerika

note: frequency:1 iso_code_3:ryu
en: Central Okinawan
de: Okinawanisch

note: frequency:1 iso_code_3:chg
en: Chagatai
de: Tschagataisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Chamic languages
de: Cham-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:che
en: Chechen
de: Tschetschenisch

note: frequency:1 iso_code_3:chy
en: Cheyenne
de: Cheyenne-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:chb
en: Chibcha
de: Chibcha-Sprachen

note: frequency:2 iso_code_3:zho
en: Chinese
de: Chinesisch

note: frequency:1 iso_code_3:chn
en: Chinook jargon
de: Chinook-Jargon

note: frequency:1 iso_code_3:chp
en: Chipewyan
de: Chipewyan-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:cho
en: Choctaw
de: Choctaw-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:chu
en: Church Slavic
de: Kirchenslawisch

note: frequency:1 iso_code_3:chk
en: Chuukese
de: Trukesisch

note: frequency:1 iso_code_3:chv
en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

note: frequency:0 iso_code_3:nwc
en: Classical Newari
de: Alt-Newari

note: frequency:0 iso_code_3:syc
en: Classical Syriac
de: Altsyrisch

note: frequency:1 iso_code_3:cop
en: Coptic
de: Koptisch

note: frequency:1 iso_code_3:cor
en: Cornish
de: Kornisch

note: frequency:1 iso_code_3:cos
en: Corsican
de: Korsisch

note: frequency:1 iso_code_3:cre
en: Cree
de: Cree-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:mus
en: Creek
de: Muskogisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins
de: Kreolische Sprachen; Pidginsprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, English based
de: Kreolisch-Englisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, French-based
de: Kreolisch-Französisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
de: Kreolisch-Portugiesisch

note: frequency:1 iso_code_3:crh
en: Crimean Tatar
de: Krimtatarisch

note: frequency:1 iso_code_3:hrv
en: Croatian
de: Kroatisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Cushitic languages
de: Kuschitische Sprachen

note: frequency:2 iso_code_3:ces
en: Czech
de: Tschechisch

note: frequency:1 iso_code_3:dak
en: Dakota
de: Dakota-Sprache

note: frequency:2 iso_code_3:dan
en: Danish
de: Dänisch

note: frequency:1 iso_code_3:dar
en: Dargwa
de: Darginisch

note: frequency:1 iso_code_3:del
en: Delaware
de: Delaware-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:din
en: Dinka
de: Dinka-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:div
en: Divehi
de: Maledivisch

note: frequency:1 iso_code_3:dgr
en: Dogrib
de: Dogrib-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Dravidian languages
de: Drawidische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:dua
en: Duala
de: Duala-Sprachen

note: frequency:2 iso_code_3:nld
en: Dutch
de: Niederländisch

note: frequency:1 iso_code_3:dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
de: Mittelniederländisch (ca. 1050-1350)

note: frequency:1 iso_code_3:dyu
en: Dyula
de: Dyula-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:egy
en: Egyptian (Ancient)
de: Altägyptisch

note: frequency:1 iso_code_3:elx
en: Elamite
de: Elamisch

note: frequency:2 iso_code_3:eng
en: English
de: Englisch

note: frequency:1 iso_code_3:enm
en: English, Middle (1100-1500)
de: Mittelenglisch (1100-1500)

note: frequency:1 iso_code_3:ang
en: English, Old (ca.450-1100)
de: Altenglisch (ca. 450-1100)

note: frequency:1 iso_code_3:myv
en: Erzya
de: Erza-Mordwinisch

note: frequency:1 iso_code_3:est
en: Estonian
de: Estnisch

note: frequency:1 iso_code_3:ewe
en: Ewe
de: Ewe-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:fan
en: Fang
de: Pangwe-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:fat
en: Fanti
de: Fante-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:fao
en: Faroese
de: Färöisch

note: frequency:1 iso_code_3:fij
en: Fijian
de: Fidschi

note: frequency:1 iso_code_3:fil
en: Filipino
de: Pilipino

note: frequency:2 iso_code_3:fin
en: Finnish
de: Finnisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Finno-Ugrian languages
de: Finnougrische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:fon
en: Fon
de: Fon-Sprache

note: frequency:2 iso_code_3:fra
en: French
de: Französisch

note: frequency:0 iso_code_3:frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
de: Mittelfranzösisch (ca. 1400-1600)

note: frequency:1 iso_code_3:fro
en: French, Old (842-ca.1400)
de: Altfranzösisch (842-ca. 1400)

note: frequency:1 iso_code_3:frs
en: Frisian, Eastern
de: Ostfriesisch

note: frequency:1 iso_code_3:frr
en: Frisian, Northern
de: Nordfriesisch

note: frequency:1 iso_code_3:fry
en: Frisian, Western
de: Westfriesisch

note: frequency:1 iso_code_3:fur
en: Friulian
de: Friulisch

note: frequency:1 iso_code_3:ful
en: Fulah
de: Ful

note: frequency:1 iso_code_3:car
en: Galibi Carib
de: Karibische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:glg
en: Galician
de: Galizisch

note: frequency:1 iso_code_3:gay
en: Gayo
de: Gayo-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:gba
en: Gbaya
de: Gbaya-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:gez
en: Geez
de: Altäthiopisch

note: frequency:1 iso_code_3:kat
en: Georgian
de: Georgisch

note: frequency:2 iso_code_3:deu
en: German
de: Deutsch

note: frequency:1 iso_code_3:nds
en: German, Low
de: Niederdeutsch

note: frequency:1 iso_code_3:gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
de: Mittelhochdeutsch (ca. 1050-1500)

note: frequency:0 iso_code_3:goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
de: Althochdeutsch (ca. 750-1050)

note: frequency:1 iso_code_3:gsw
en: German, Swiss
de: Schweizerdeutsch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Germanic languages
de: Germanische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:gil
en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

note: frequency:1 iso_code_3:gon
en: Gondi
de: Gondi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:gor
en: Gorontalo
de: Gorontalesisch

note: frequency:1 iso_code_3:got
en: Gothic
de: Gotisch

note: frequency:1 iso_code_3:grb
en: Grebo
de: Grebo-Sprache

note: frequency:2 iso_code_3:ell
en: Greek
de: Griechisch

note: frequency:1 iso_code_3:grc
en: Greek, Ancient
de: Altgriechisch

note: frequency:1 iso_code_3:kal
en: Greenlandic
de: Grönländisch

note: frequency:1 iso_code_3:grn
en: Guarani
de: Guaraní-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:gwi
en: Gwich'in
de: Kutchin-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:hai
en: Haida
de: Haida-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:hat
en: Haitian Creole
de: Haïtien

note: frequency:1 iso_code_3:hau
en: Hausa
de: Haussa-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:haw
en: Hawaiian
de: Hawaiisch

note: frequency:1 iso_code_3:heb
en: Hebrew
de: Hebräisch

note: frequency:1 iso_code_3:her
en: Herero
de: Herero-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:hil
en: Hiligaynon
de: Hiligaynon-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Himachali languages
de: Himachali-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:hmo
en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

note: frequency:0 iso_code_3:hit
en: Hittite
de: Hethitisch

note: frequency:1 iso_code_3:hmn
en: Hmong
de: Miao-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:hun
en: Hungarian
de: Ungarisch

note: frequency:1 iso_code_3:hup
en: Hupa
de: Hupa-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:iba
en: Iban
de: Iban-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:isl
en: Icelandic
de: Isländisch

note: frequency:1 iso_code_3:ibo
en: Igbo
de: Ibo-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Ijo languages
de: Ijo-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:ilo
en: Iloko
de: Ilokano-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indic languages
de: Indoarische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Indo-European languages
de: Indogermanische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:ind
en: Indonesian
de: Indonesisch

note: frequency:1 iso_code_3:izh
en: Ingrian
de: Ingrisch

note: frequency:1 iso_code_3:inh
en: Ingush
de: Inguschisch

note: frequency:1 iso_code_3:ipk
en: Inupiaq
de: Inupik

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iranian languages
de: Iranische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:gle
en: Irish
de: Irisch

note: frequency:0 iso_code_3:mga
en: Irish, Middle (900-1200)
de: Mittelirisch (900-1200)

note: frequency:0 iso_code_3:sga
en: Irish, Old (to 900)
de: Altirisch (bis 900)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Iroquoian languages
de: Irokesische Sprachen (Andere)

note: frequency:2 iso_code_3:ita
en: Italian
de: Italienisch

note: frequency:1 iso_code_3:jam
en: Jamaican Creole English
de: Jamaikanisch-Kreolisch

note: frequency:2 iso_code_3:jpn
en: Japanese
de: Japanisch

note: frequency:1 iso_code_3:jav
en: Javanese
de: Javanesisch

note: frequency:1 iso_code_3:jrb
en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

note: frequency:1 iso_code_3:jpr
en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

note: frequency:1 iso_code_3:kbd
en: Kabardian
de: Kabardinisch

note: frequency:1 iso_code_3:kab
en: Kabyle
de: Kabylisch

note: frequency:1 iso_code_3:xal
en: Kalmyk
de: Kalmückisch

note: frequency:1 iso_code_3:kam
en: Kamba
de: Kamba-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:kau
en: Kanuri
de: Kanuri-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:kaa
en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

note: frequency:1 iso_code_3:krc
en: Karachay-Balkar
de: Karatschaiisch-Balkarisch

note: frequency:1 iso_code_3:krl
en: Karelian
de: Karelisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Karen languages
de: Karenisch

note: frequency:1 iso_code_3:kas
en: Kashmiri
de: Kaschmiri

note: frequency:1 iso_code_3:csb
en: Kashubian
de: Kaschubisch

note: frequency:1 iso_code_3:kaz
en: Kazakh
de: Kasachisch

note: frequency:1 iso_code_3:kca
en: Khanty
de: Chantisch

note: frequency:1 iso_code_3:kha
en: Khasi
de: Khasi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:khm
en: Khmer, Central
de: Kambodschanisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Khoisan languages
de: Khoisan-Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:kho
en: Khotanese
de: Sakisch

note: frequency:1 iso_code_3:kin
en: Kinyarwanda
de: Rwanda-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:kir
en: Kirghiz
de: Kirgisisch

note: frequency:1 iso_code_3:tlh
en: Klingon
de: Klingonisch

note: frequency:1 iso_code_3:kom
en: Komi
de: Komi-Sprache

note: frequency:2 iso_code_3:kor
en: Korean
de: Koreanisch

note: frequency:1 iso_code_3:kos
en: Kosraean
de: Kosraeanisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Kru languages
de: Kru-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:kua
en: Kuanyama
de: Kwanyama

note: frequency:1 iso_code_3:kum
en: Kumyk
de: Kumükisch

note: frequency:1 iso_code_3:kur
en: Kurdish
de: Kurdisch

note: frequency:1 iso_code_3:kru
en: Kurukh
de: Oraon-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:kut
en: Kutenai
de: Kutenai-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:lad
en: Ladino
de: Judenspanisch

note: frequency:1 iso_code_3:lkt
en: Lakota
de: Lakota-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:lam
en: Lamba
de: Lamba-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Land Dayak languages
de: Dajakisch

note: frequency:1 iso_code_3:lao
en: Lao
de: Laotisch

note: frequency:1 iso_code_3:lat
en: Latin
de: Lateinisch

note: frequency:1 iso_code_3:lav
en: Latvian
de: Lettisch

note: frequency:1 iso_code_3:lez
en: Lezghian
de: Lesgisch

note: frequency:1 iso_code_3:lim
en: Limburgish
de: Limburgisch

note: frequency:1 iso_code_3:lit
en: Lithuanian
de: Litauisch

note: frequency:1 iso_code_3:liv
en: Liv
de: Livisch

note: frequency:1 iso_code_3:loz
en: Lozi
de: Rotse-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:lua
en: Luba-Lulua
de: Lulua-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:lui
en: Luiseno
de: Luiseño-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:lun
en: Lunda
de: Lunda-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:lus
en: Lushai
de: Lushai-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:ltz
en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

note: frequency:1 iso_code_3:mkd
en: Macedonian
de: Mazedonisch

note: frequency:1 iso_code_3:mad
en: Madurese
de: Maduresisch

note: frequency:1 iso_code_3:mag
en: Magahi
de: Khotta

note: frequency:1 iso_code_3:mak
en: Makasar
de: Makassarisch

note: frequency:1 iso_code_3:msa
en: Malay
de: Malaysisch

note: frequency:1 iso_code_3:mlt
en: Maltese
de: Maltesisch

note: frequency:1 iso_code_3:mnc
en: Manchu
de: Mandschurisch

note: frequency:1 iso_code_3:mdr
en: Mandar
de: Mandaresisch

note: frequency:1 iso_code_3:cmn
en: Mandarin Chinese
de: Hochchinesisch

note: frequency:1 iso_code_3:man
en: Mandingo
de: Malinke-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:mni
en: Manipuri
de: Meithei-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Manobo languages
de: Manobo-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:mns
en: Mansi
de: Mansisch

note: frequency:1 iso_code_3:mri
en: Maori
de: Maori-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:chm
en: Mari
de: Tscheremissisch

note: frequency:1 iso_code_3:mah
en: Marshallese
de: Marschallesisch

note: frequency:1 iso_code_3:mas
en: Masai
de: Massai-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mayan languages
de: Maya-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:nan
en: Min Nan Chinese
de: Min-Nan-Chinesisch

note: frequency:1 iso_code_3:min
en: Minangkabau
de: Minangkabau-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:mwl
en: Mirandese
de: Mirandesisch

note: frequency:1 iso_code_3:moh
en: Mohawk
de: Mohawk-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:mdf
en: Moksha
de: Mokscha-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Moldavian
de: Moldauisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Mon-Khmer languages
de: Mon-Khmer-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:mon
en: Mongolian
de: Mongolisch

note: frequency:1 iso_code_3:mos
en: Mossi
de: Mossi-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Munda languages
de: Mundasprachen

note: frequency:1 iso_code_3:nqo
en: N'Ko
de: N'ko

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nahuatl languages
de: Nahuatl

note: frequency:1 iso_code_3:nde
en: Ndebele, North
de: Ndebele (Simbabwe)

note: frequency:1 iso_code_3:nbl
en: Ndebele, South
de: Ndebele (Transvaal)

note: frequency:1 iso_code_3:nap
en: Neapolitan
de: Neapolitanisch

note: frequency:1 iso_code_3:new
en: Nepal Bhasa
de: Newiri

note: frequency:1 iso_code_3:nia
en: Nias
de: Nias-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Niger-Kordofanian languages
de: Nigerkordofanische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nilo-Saharan languages
de: Nilosaharanische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:niu
en: Niuean
de: Niue-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:zxx
en: No linguistic content
de: Kein linguistischer Inhalt

note: frequency:1 iso_code_3:nog
en: Nogai
de: Nogaisch

note: frequency:1 iso_code_3:non
en: Norse, Old
de: Altnorwegisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: North American Indian languages
de: Indianersprachen, Nordamerika

note: frequency:1 iso_code_3:nor
en: Norwegian
de: Norwegisch

note: frequency:1 iso_code_3:nob
en: Norwegian Bokmål
de: Norwegisch (Bokmål)

note: frequency:1 iso_code_3:nno
en: Norwegian Nynorsk
de: Norwegisch (Nynorsk)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Nubian languages
de: Nubische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:nym
en: Nyamwezi
de: Nyamwezi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:nyn
en: Nyankole
de: Nkole-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:nyo
en: Nyoro
de: Nyoro-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:nzi
en: Nzima
de: Nzima-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:oci
en: Occitan
de: Okzitanisch

note: frequency:0 iso_code_3:arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
de: Aramäisch

note: frequency:1 iso_code_3:oji
en: Ojibwa
de: Ojibwa-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:orm
en: Oromo
de: Galla-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:osa
en: Osage
de: Osage-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:oss
en: Ossetian
de: Ossetisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Otomian languages
de: Otomangue-Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:pal
en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

note: frequency:1 iso_code_3:pau
en: Palauan
de: Palauisch

note: frequency:1 iso_code_3:pam
en: Pampanga
de: Kapampangan

note: frequency:1 iso_code_3:pag
en: Pangasinan
de: Pangasinan-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:pan
en: Panjabi
de: Pandschabi

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Papuan languages
de: Papuasprachen

note: frequency:1 iso_code_3:fas
en: Persian
de: Persisch

note: frequency:0 iso_code_3:peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
de: Altpersisch (ca. 600-400 v. Chr.)

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Philippine languages
de: Philippinen-Austronesische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:phn
en: Phoenician
de: Phönizisch

note: frequency:1 iso_code_3:pon
en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

note: frequency:2 iso_code_3:pol
en: Polish
de: Polnisch

note: frequency:2 iso_code_3:por
en: Portuguese
de: Portugiesisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Prakrit languages
de: Prakrit

note: frequency:0 iso_code_3:pro
en: Provençal, Old (to 1500)
de: Altokzitanisch (bis 1500)

note: frequency:1 iso_code_3:pus
en: Pushto
de: Paschtu

note: frequency:1 iso_code_3:que
en: Quechua
de: Quechua-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:rar
en: Rarotongan
de: Rarotonganisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Romance languages
de: Romanische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:ron
en: Romanian
de: Rumänisch

note: frequency:1 iso_code_3:roh
en: Romansh
de: Rätoromanisch

note: frequency:1 iso_code_3:rom
en: Romany
de: Romani

note: frequency:2 iso_code_3:rus
en: Russian
de: Russisch

note: frequency:1 iso_code_3:rcf
en: Réunion Creole French
de: Réunion-Kreolisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Salishan languages
de: Salish-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:sam
en: Samaritan Aramaic
de: Smaritanisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sami languages
de: Saamische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:smn
en: Sami, Inari
de: Inarisaamisch

note: frequency:1 iso_code_3:smj
en: Sami, Lule
de: Lulesaamisch

note: frequency:1 iso_code_3:sme
en: Sami, Northern
de: Nordsaamisch

note: frequency:1 iso_code_3:sms
en: Sami, Skolt
de: Skoltsaamisch

note: frequency:1 iso_code_3:sma
en: Sami, Southern
de: Südsaamisch

note: frequency:1 iso_code_3:smo
en: Samoan
de: Samoanisch

note: frequency:1 iso_code_3:sad
en: Sandawe
de: Sandawe-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:sag
en: Sango
de: Sango-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:srd
en: Sardinian
de: Sardisch

note: frequency:1 iso_code_3:sco
en: Scots
de: Schottisch

note: frequency:1 iso_code_3:gla
en: Scottish Gaelic
de: Gälisch-Schottisch

note: frequency:1 iso_code_3:sel
en: Selkup
de: Selkupisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Semitic languages
de: Semitische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:srp
en: Serbian
de: Serbisch

note: frequency:1 iso_code_3:srr
en: Serer
de: Serer-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:shn
en: Shan
de: Schan-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:sna
en: Shona
de: Schona-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:iii
en: Sichuan Yi
de: Sichuan-Yi

note: frequency:1 iso_code_3:scn
en: Sicilian
de: Sizilianisch

note: frequency:1 iso_code_3:sid
en: Sidamo
de: Sidamo-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sign Languages
de: Zeichensprachen

note: frequency:1 iso_code_3:bla
en: Siksika
de: Blackfoot-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:snd
en: Sindhi
de: Sindhi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:sin
en: Sinhala
de: Singhalesisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sino-Tibetan languages
de: Sinotibetische Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Siouan languages
de: Sioux-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:den
en: Slave (Athapascan)
de: Slave-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Slavic languages
de: Slawische Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:slk
en: Slovak
de: Slowakisch

note: frequency:1 iso_code_3:slv
en: Slovenian
de: Slowenisch

note: frequency:0 iso_code_3:sog
en: Sogdian
de: Sogdisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Songhai languages
de: Songhai-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:snk
en: Soninke
de: Soninke-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Sorbian languages
de: Sorbische Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:dsb
en: Sorbian, Lower
de: Niedersorbisch

note: frequency:1 iso_code_3:hsb
en: Sorbian, Upper
de: Obersorbisch

note: frequency:1 iso_code_3:nso
en: Sotho, Northern
de: Nord-Sotho

note: frequency:1 iso_code_3:sot
en: Sotho, Southern
de: Süd-Sotho

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: South American Indian languages
de: Indianersprachen, Südamerika

note: frequency:1 iso_code_3:alt
en: Southern Altai
de: Südaltaisch

note: frequency:2 iso_code_3:spa
en: Spanish
de: Spanisch

note: frequency:1 iso_code_3:srn
en: Sranan Tongo
de: Sranantongo

note: frequency:1 iso_code_3:suk
en: Sukuma
de: Sukuma-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:sux
en: Sumerian
de: Sumerisch

note: frequency:1 iso_code_3:sun
en: Sundanese
de: Sundanesisch

note: frequency:1 iso_code_3:ssw
en: Swati
de: Swasi-Sprache

note: frequency:2 iso_code_3:swe
en: Swedish
de: Schwedisch

note: frequency:1 iso_code_3:syr
en: Syriac
de: Syrisch

note: frequency:1 iso_code_3:tah
en: Tahitian
de: Tahitisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tai languages
de: Thaisprachen

note: frequency:1 iso_code_3:tgk
en: Tajik
de: Tadschikisch

note: frequency:1 iso_code_3:tmh
en: Tamashek
de: Tamašeq

note: frequency:1 iso_code_3:tam
en: Tamil
de: Tamilisch

note: frequency:1 iso_code_3:tat
en: Tatar
de: Tatarisch

note: frequency:1 iso_code_3:ter
en: Tereno
de: Tereno-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tet
en: Tetum
de: Tetum-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:bod
en: Tibetan
de: Tibetisch

note: frequency:1 iso_code_3:tig
en: Tigre
de: Tigre-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tir
en: Tigrinya
de: Tigrinja-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tem
en: Timne
de: Temne-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tiv
en: Tiv
de: Tiv-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tli
en: Tlingit
de: Tlingit-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tpi
en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch

note: frequency:1 iso_code_3:tog
en: Tonga (Nyasa)
de: Tonga; Bantusprache; Malawi

note: frequency:1 iso_code_3:ton
en: Tonga (Tonga Islands)
de: Tongaisch

note: frequency:1 iso_code_3:tsi
en: Tsimshian
de: Tsimshian-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:tum
en: Tumbuka
de: Tumbuka-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Tupi languages
de: Tupi-Sprachen

note: frequency:2 iso_code_3:tur
en: Turkish
de: Türkisch

note: frequency:1 iso_code_3:ota
en: Turkish, Ottoman
de: Osmanisch

note: frequency:1 iso_code_3:tuk
en: Turkmen
de: Turkmenisch

note: frequency:1 iso_code_3:tyv
en: Tuvinian
de: Tuwinisch

note: frequency:1 iso_code_3:twi
en: Twi
de: Twi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:udm
en: Udmurt
de: Udmurtisch

note: frequency:0 iso_code_3:uga
en: Ugaritic
de: Ugaritisch

note: frequency:1 iso_code_3:uig
en: Uighur
de: Uigurisch

note: frequency:1 iso_code_3:ukr
en: Ukrainian
de: Ukrainisch

note: frequency:1 iso_code_3:umb
en: Umbundu
de: Mbundu-Sprache

note: frequency:0 iso_code_3:mis
en: Uncoded languages
de: Einzelne andere Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:und
en: Undetermined
de: Unbestimmte Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:uzb
en: Uzbek
de: Usbekisch

note: frequency:1 iso_code_3:ven
en: Venda
de: Venda-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:vep
en: Veps
de: Wepsisch

note: frequency:1 iso_code_3:vie
en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

note: frequency:1 iso_code_3:vot
en: Votic
de: Wotisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Wakashan languages
de: Wakash-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:wln
en: Walloon
de: Wallonisch

note: frequency:1 iso_code_3:was
en: Washo
de: Washo-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:cym
en: Welsh
de: Walisisch

note: frequency:1 iso_code_3:wal
en: Wolaitta
de: Wolaytta

note: frequency:1 iso_code_3:wol
en: Wolof
de: Wolof-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:xho
en: Xhosa
de: Xhosa-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:sah
en: Yakut
de: Jakutisch

note: frequency:1 iso_code_3:yao
en: Yao
de: Yao-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:yap
en: Yapese
de: Yapesisch

note: frequency:1 iso_code_3:yid
en: Yiddish
de: Jiddisch

note: frequency:1 iso_code_3:yue
en: Yue Chinese
de: Kantonesisch

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Yupik languages
de: Yupik-Sprachen

note: frequency:0 iso_code_3:null
en: Zande languages
de: Zande-Sprachen

note: frequency:1 iso_code_3:zap
en: Zapotec
de: Zapotekisch

note: frequency:1 iso_code_3:zza
en: Zaza
de: Zazaki

note: frequency:1 iso_code_3:zul
en: Zulu
de: Zulu-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:zun
en: Zuni
de: Zuñi-Sprache

note: frequency:1 iso_code_3:qaa
en: [Artificial (Other)]
de: [Kunstsprachen]

note: frequency:2 iso_code_3:mul
en: [Multiple languages]
de: [Mehrere Sprachen]
