MusicBrainz - en to nl translation catalogue (367 entries)

en: 12 string guitar
nl: twaalfsnarige gitaar

en: 17-string koto
nl: zeventiensnarige koto

en: Appalachian dulcimer
nl: dulcimer

en: Baltic psalteries
nl: Baltische psalteria

en: Batá drum
nl: Batátrommel

en: Cretan lyra
nl: Kretenzische lier

en: Denis d'or
nl: Denis d’or

en: Disk Drive
nl: Diskdrive

en: Dubreq Stylophone
nl: Stylofoon

en: E-flat clarinet
nl: Es-klarinet

en: English horn
nl: Althobo

en: Floppy Drive
nl: Floppydrive

en: French horn
nl: Hoorn

en: German harp
nl: Duitse harp

en: Greek baglama
nl: Griekse baglama

en: Hammond organ
nl: Hammondorgel

en: Harddisk
nl: Harde schijf

en: Hawaiian guitar
nl: Hawaïaanse gitaar

en: Indian bamboo flutes
nl: Indiase bamboefluiten

en: Irish bouzouki
nl: Ierse bouzouki

en: Irish harp / clàrsach
nl: Ierse harp (clàrsach)

en: Mexican vihuela
nl: Mexicaanse vihuela

en: Moog
nl: Moog synthesizer

en: Paraguayan harp
nl: Paraguayaanse harp

en: Portuguese guitar
nl: Portugese gitaar

en: Spanish acoustic guitar
nl: Spaanse akoestische gitaar

en: Spanish vihuela
nl: Spaanse vihuela

en: Stroh violin
nl: violofoon

en: Tibetan water drum
nl: Tibetaanse watertrommel

en: Turkish baglama
nl: Turkse bağlama

en: Vienna horn
nl: Weense hoorn

en: Vietnamese guitar
nl: Vietnamese gitaar

en: Wagner tuba
nl: Wagnertuba

en: Warr guitar
nl: Warr gitaar

en: Wurlitzer electric piano
nl: Wurlitzer elektrische piano

en: accordion
nl: accordeon

en: acoustic bass guitar
nl: akoestische basgitaar

en: acoustic fretless guitar
nl: akoestische fretloze gitaar

en: acoustic guitar
nl: akoestische gitaar

en: aeolian harp
nl: windharp

en: afuche / cabasa
nl: kabassa

en: algozey
nl: algoze

en: alphorn
nl: alpenhoorn

en: alto clarinet
nl: altklarinet

en: alto flute
nl: altfluit

en: alto saxophone
nl: altsaxofoon

en: alto violin
nl: verticale viola

en: ankle rattlers
nl: enkelratels

en: archaic and other bowed string-instruments
nl: archaïsche en andere strijkinstrumenten

en: archlute
nl: aartsluit

en: archtop guitar
nl: archtopgitaar

en: baglama
nl: bağlama

en: bagpipe
nl: doedelzak

en: balafon
nl: balafoon

en: bamboo angklung
nl: angkloeng

en: bandoneón
nl: bandoneon

en: banjitar
nl: gitaarbanjo

en: baritone guitar
nl: baritongitaar

en: baritone horn
nl: bariton

en: baritone saxophone
nl: baritonsaxofoon

en: baroque trumpet
nl: baroktrompet

en: barrel drum
nl: vattrommel

en: barrel organ
nl: draaiorgel

en: baryton
nl: barytone

en: bass
nl: bas

en: bass clarinet
nl: basklarinet

en: bass drum
nl: grote trom

en: bass flute
nl: basfluit

en: bass guitar
nl: basgitaar

en: bass harmonica
nl: basmondharmonica

en: bass pedals
nl: baspedalen

en: bass recorder / f-bass recorder
nl: basblokfluit

en: bass saxophone
nl: bassaxofoon

en: bass synthesizer
nl: bassynthesizer

en: bass trombone
nl: bastrombone

en: basset clarinet
nl: bassetklarinet

en: basset horn
nl: bassethoorn

en: bassoon
nl: fagot

en: bayan
nl: bajan

en: bell tree
nl: bellenboom

en: bellow-blown bagpipes
nl: doedelzakken met balg

en: bells
nl: bellen

en: boatswain's pipe
nl: Bootsmansfluitje

en: body percussion
nl: lichaamspercussie

en: bones
nl: botten

en: bowed piano
nl: gestreken piano

en: bowed psaltery
nl: strijkpsalterium

en: bowed string instruments
nl: strijkinstrumenten

en: brass
nl: koperblazers

en: brushes
nl: kwastjes

en: bugle
nl: natuurbugel

en: bullroarer
nl: snorrebot

en: button accordion
nl: knopaccordeon

en: calliope
nl: stoomorgel of stoompiano

en: castanets
nl: castagnetten

en: celesta
nl: celesta / celeste

en: chalumeau
nl: chalumea

en: chamber organ
nl: kamerorgel

en: chau gong
nl: Tamtam

en: chime bar
nl: klokkenstaaf (chime bar)

en: chimes
nl: klokkenspel

en: chromatic button accordion
nl: chromatische knopaccordeon

en: chromatic harmonica
nl: chromatische mondharmonica

en: cittern
nl: cister

en: clarinet
nl: klarinet

en: classical guitar
nl: klassieke gitaar

en: classical kemençe
nl: klassieke kemençe

en: clavichord
nl: klavichord

en: concert flute
nl: concertfluit

en: concert harp
nl: concertharp

en: conch
nl: zeeschelp

en: congas
nl: conga’s

en: continuum
nl: Haken continuum

en: contrabass clarinet
nl: contrabasklarinet

en: contrabass recorder
nl: contrabasblokfluit

en: contrabass saxophone
nl: contrabassaxofoon

en: contrabassoon
nl: contrafagot

en: cornet
nl: kornet

en: cornett
nl: zink

en: cowbell
nl: koeienbel

en: crotales
nl: crotales / cymbales antiques

en: crumhorn
nl: kromhoorn

en: cylindrical drum
nl: cilindrische trommel

en: cymbals
nl: bekkens

en: cymbalum
nl: cymbalom

en: davul
nl: davul / tupan

en: descant recorder / soprano recorder
nl: sopraanblokfluit

en: dholak
nl: dhool

en: diatonic accordion / melodeon
nl: diatonische accordeon / trekzak

en: djembe
nl: djembé

en: dombra
nl: dombura

en: double bass / contrabass / acoustic upright bass
nl: contrabas / doublebass / staande bas / bas

en: double reed
nl: dubbelriet

en: drum machine
nl: drumcomputer

en: drumset
nl: drumstel

en: duck call
nl: eendenlokfluitje

en: duct flute
nl: bekfluit

en: duduk
nl: doedoek

en: dulcian
nl: dulciaan

en: dunun
nl: doundoun

en: ebow
nl: e-bow

en: effects
nl: effecten

en: electric bass guitar
nl: elektrische basgitaar

en: electric cello
nl: elektrische cello

en: electric fretless guitar
nl: elektrische fretloze gitaar

en: electric grand piano
nl: elektrische vleugel

en: electric guitar
nl: elektrische gitaar

en: electric harp
nl: elektrische harp

en: electric lap steel guitar
nl: elektrische schootgitaar

en: electric piano
nl: elektrische piano

en: electric sitar
nl: elektrische sitar

en: electric upright bass
nl: elektrische contrabas

en: electric viola
nl: elektrische altviool

en: electric violin
nl: elektrische viool

en: electronic drum set
nl: elektronisch drumstel

en: electronic instruments
nl: elektronische instrumenten

en: electronic organ
nl: elektronisch orgel

en: electronic wind instrument
nl: elektronisch blaasinstrument

en: end-blown flute
nl: verticale fluit

en: euphonium
nl: eufonium of tenortuba

en: farfisa
nl: farfisaorgel

en: fife
nl: pijperfluit

en: finger cymbals
nl: vingerbekkens

en: finger snaps
nl: knippen met de vinger

en: five-string banjo
nl: vijfsnarige banjo

en: flugelhorn
nl: bugel of flügelhorn

en: flute
nl: fluit

en: flûte d'amour
nl: flûte d’amour

en: folk harp
nl: folkharp

en: foot percussion
nl: voetpercussie

en: four-string banjo
nl: viersnarige banjo

en: fourth flute
nl: vierde blokfluit

en: frame drum
nl: lijsttrommel

en: free reed
nl: vrij riet

en: fretless bass
nl: fretloze basgitaar

en: friction drum
nl: rommelpot / foekepot

en: gadulka
nl: gdulka

en: garklein recorder
nl: garkleinblokfluit

en: glass harmonica
nl: glasharmonica

en: goblet drum
nl: vaastrommel

en: gong bass drum
nl: grote gongtrom

en: grand piano
nl: vleugel

en: great bass recorder / c-bass recorder
nl: grootbasblokfluit

en: guitalele
nl: gitalele

en: guitar
nl: gitaar

en: guitars
nl: gitaren

en: gut guitar
nl: darmgitaar

en: hammered dulcimer
nl: hakkebord

en: handbells
nl: handbellen

en: handclaps
nl: klappen

en: hardingfele
nl: hardangerviool / hardangervedel

en: harmonica
nl: mondharmonica

en: harp guitar
nl: harpgitaar

en: harpsichord
nl: klavecimbel

en: heckelphone
nl: heckelfoon

en: hmông flute
nl: Hmông-fluiten

en: horn
nl: hoorn

en: hourglass drum
nl: zandlopertrommel

en: hurdy gurdy
nl: draailier

en: idiophone
nl: idiofoon

en: jew's harp
nl: mondharp

en: jing'erhu
nl: jing erhu

en: k'lông pút
nl: k’lông pút

en: kamancheh
nl: kamānche / kamāncha

en: kantele
nl: kantele / kannel

en: kanun
nl: qanûn / kanun

en: kemenche
nl: kemençhe

en: kemençe of the Black Sea
nl: kemençe van de Zwarte Zee

en: keyboard bass
nl: baskeyboard

en: keyed brass instruments
nl: koperblazers met knoppen

en: kokyu
nl: kokyū

en: lamellophone
nl: lamellofoon

en: lap steel guitar
nl: schootgitaar

en: laser harp
nl: laserharp

en: lasso d'amore
nl: lasso d’amore

en: launeddas
nl: launedda

en: lute
nl: luit

en: lyre
nl: lier

en: mandocello
nl: mandoloncello

en: mandolin
nl: mandoline

en: mark tree
nl: bellenboom (mark tree)

en: marxophone
nl: marxofoon

en: mbira
nl: duimpiano

en: mellophone
nl: mellofoon

en: mendoza
nl: kuttepiel

en: metal angklung
nl: metalen angkloeng

en: metallophone
nl: metallofoon

en: morin khuur / matouqin
nl: morin khuur

en: mouth organ
nl: mondorgel

en: musical bow
nl: muziekboog

en: musical box
nl: speeldoos

en: musical saw
nl: zingende zaag

en: natural brass instruments
nl: natuurkoperblazers

en: natural horn
nl: natuurhoorn

en: nose flute
nl: neusfluit

en: nose whistle
nl: neusfluitje

en: nyckelharpa
nl: nyckelharpa / sleutelharp

en: nylon guitar
nl: nylongitaar

en: oboe
nl: hobo

en: oboe d'amore
nl: oboe d’amore

en: oboe da caccia
nl: jachthobo

en: ocean drum
nl: oceaantrommel

en: octave mandolin
nl: octaafmandoline

en: ondes Martenot
nl: ondes-Martenot

en: ophicleide
nl: ophicleïde

en: organ
nl: orgel

en: other drums
nl: overige trommels

en: other instruments
nl: overige instrumenten

en: other percussion
nl: overige percussie

en: other string instruments
nl: overige snaarinstrumenten

en: oud
nl: oed / oud

en: pan flute
nl: panfluit

en: pedal piano
nl: pedaalpiano

en: pedal steel guitar
nl: steelgitaar met pedalen

en: percussion
nl: percussie

en: piano accordion
nl: klavieraccordeon

en: piccolo trumpet
nl: piccolotrompet

en: pipe organ
nl: pijporgel

en: plucked string instruments
nl: tokkelinstrumenten

en: post horn
nl: posthoorn

en: prepared piano
nl: geprepareerde piano

en: psaltery
nl: psalterium

en: rainstick
nl: regenstok

en: ratchet
nl: ratel (met getand wiel)

en: rattle
nl: rammelaar

en: recorder
nl: blokfluit

en: reed organ
nl: rietorgel

en: reeds
nl: rietblazers

en: resonator guitar
nl: resonatorgitaar

en: rhythm sticks
nl: ritmestokken

en: sackbut
nl: baroktrombone

en: samba whistle
nl: sambafluit

en: sapek clappers
nl: sapek-kleppers

en: saxophone
nl: saxofoon

en: saó ôi flute
nl: saó ôi fluit

en: shawm
nl: schalmei

en: sho
nl: shō

en: shofar
nl: sjofar

en: shruti box
nl: shrutidoos

en: singing bowl
nl: klankschaal

en: singular reed
nl: enkelriet

en: slide brass instruments
nl: koperblazers met schuifventiel

en: slide guitar
nl: slide gitaar

en: slide whistle
nl: schuiffluit

en: slit drum
nl: spleettrommel

en: snare drum
nl: kleine trom

en: sopranino recorder
nl: sopraninoblokfluit

en: sopranino saxophone
nl: sopraninosaxofoon

en: soprano clarinet
nl: sopraanklarinet

en: soprano flute
nl: sopraanfluit in es

en: soprano saxophone
nl: sopraansaxofoon

en: soprano violin
nl: sopraanviool

en: sousaphone
nl: sousafoon

en: spoons
nl: lepels

en: steel guitar
nl: Hawaï-gitaar

en: steel-string guitar
nl: westerngitaar

en: steelpan
nl: steeldrum / steelpan

en: strings
nl: snaarinstrumenten

en: struck idiophone
nl: aangeslagen idiofoon

en: struck string instruments
nl: aangeslagen snaarinstrumenten

en: subcontrabass recorder
nl: subcontrabasblokfluit

en: t'rưng
nl: t’rưng

en: table steel guitar
nl: tafel-Hawaï-gitaar

en: tack piano
nl: honky-tonk piano

en: talking drum
nl: tama

en: tambourine
nl: tamboerijn

en: tambura
nl: tanpura

en: tamburitza
nl: tambura

en: tangent piano
nl: tangentpiano

en: tap dancing
nl: tapdansen

en: tape
nl: magneetband

[ctx: lute]
en: tar
nl: tār

en: teleharmonium
nl: teleharmonium / dynamofoon

en: temple blocks
nl: tempelblok

en: tenor banjo
nl: tenorbanjo

en: tenor guitar
nl: tenorgitaar

en: tenor horn / alto horn
nl: althoorn

en: tenor recorder
nl: tenorblokfluit

en: tenor saxophone
nl: tenorsaxofoon

en: tenor trombone
nl: tenortrombone

en: tenor violin
nl: tenorviool

en: theatre organ
nl: theaterorgel

en: theorbo
nl: theorbe / teorbe

en: timpani
nl: pauk

en: toy piano
nl: speelgoedpiano

en: transverse flute
nl: dwarsfluit

en: treble flute
nl: sopraninodwarsfluit

en: treble recorder / alto recorder
nl: altblokfluit

en: treble violin
nl: sopraninoviool

en: triangle
nl: triangel

en: tromboon
nl: trombot

en: trumpet
nl: trompet

en: tubular bells
nl: buisklokken

en: tumbi
nl: thumbi (tumbi)

en: tuned percussion
nl: afgestemde percussie

en: turntable(s)
nl: draaitafel(s)

en: typewriter
nl: typemachine

en: tzoura
nl: tzouras

en: uilleann pipes
nl: Uilleann pipes

en: ukulele
nl: ukelele

en: upright piano
nl: huiskamerpiano / buffetpiano / pianino

en: vacuum cleaner
nl: stofzuiger

en: valve trombone
nl: ventieltrombone

en: valved brass instruments
nl: koperblazers met ventiel

en: vessel drum
nl: Vaastrommel

en: vessel flute
nl: vatfluit

en: vibraphone
nl: vibrafoon

en: vielle
nl: vedel

en: viola
nl: altviool

en: viola d'amore
nl: viola d’amore

en: violin
nl: viool

en: violins
nl: violen

en: virginal
nl: virginaal

en: voice synthesizer
nl: spraaksynthesiser

en: washboard
nl: wasbord

en: washtub bass
nl: wastobbe-bas

en: whip
nl: zweep

en: whistle
nl: fluitje

en: willow flute
nl: wilgenfluit

en: wind chime
nl: windgong (wind chime)

en: wind instruments
nl: blaasinstrumenten

en: wire-strung harp
nl: harp met metalen snaren

en: wood block
nl: houtblok

en: woodwind
nl: houtblazers

en: xylophone
nl: xylofoon

en: zither
nl: citer (zither)

en: żummara
nl: zummara
