MusicBrainz - en to ja translation catalogue (316 entries)

en: 12 string guitar
ja: 12弦ギター

en: 17-string koto
ja: 十七絃

en: Appalachian dulcimer
ja: アパラチアン・ダルシマー

en: Chamberlin
ja: チェンバリン

en: Chapman stick
ja: チャップマン・スティック

en: Disk Drive
ja: ディスクドライブ

en: EWI
ja: ＥＷＩ

en: Floppy Drive
ja: フロッピードライブ

en: Hammond organ
ja: ハモンドオルガン

en: Harddisk
ja: ハードディスク

en: Hawaiian guitar
ja: ハワイのギター

en: Irish harp / clàrsach
ja: アイリッシュハープ

en: Mellotron
ja: メロトロン

en: Minimoog
ja: ミニモーグ

en: Moog
ja: モーグ・シンセサイザー

en: Rhodes piano
ja: ローズ・ピアノ

en: Saraswati veena
ja: サラスヴァティー・ヴィーナ

en: Scottish smallpipes
ja: スコッティシュ・スモール・パイプ

en: Stroh violin
ja: シュトローヴァイオリン

en: Wagner tuba
ja: ワグナーチューバ

en: Warr guitar
ja: ウォー・ギター

en: Wurlitzer electric piano
ja: ウーリッツァー・エレクトリック・ピアノ

en: accordion
ja: アコーディオン

en: acoustic bass guitar
ja: アコースティック・ベース・ギター

en: acoustic guitar
ja: アコースティック・ギター

en: aeolian harp
ja: エオリアン・ハープ

en: afuche / cabasa
ja: カバサ

en: agogô
ja: アゴゴ

en: alphorn
ja: アルプホルン

en: alto clarinet
ja: アルト・クラリネット

en: alto flute
ja: アルト・フルート

en: alto saxophone
ja: アルトサクソフォーン

en: alto violin
ja: アルト・ヴァイオリン

en: autoharp
ja: オートハープ

en: bagpipe
ja: バグパイプ

en: balafon
ja: バラフォン

en: balalaika
ja: バラライカ

en: bandoneón
ja: バンドネオン

en: banjo
ja: バンジョー

en: bansuri
ja: バーンスリー

en: baritone guitar
ja: バリトン・ギター

en: baritone horn
ja: バリトンホルン

en: baritone saxophone
ja: バリトンサクソフォーン

en: bass
ja: ベース

en: bass clarinet
ja: バス・クラリネット

en: bass drum
ja: フィンガースナップ

en: bass flute
ja: バス・フルート

en: bass guitar
ja: ベースギター

en: bass recorder / f-bass recorder
ja: バス・リコーダー

en: bass saxophone
ja: バスサクソフォーン

en: bass synthesizer
ja: ベースシンセサイザー

en: bass trombone
ja: バストロンボーン

en: basset clarinet
ja: バセット・クラリネット

en: basset horn
ja: バセットホルン

en: bassoon
ja: ファゴット

en: bawu
ja: 巴烏（バウー）

en: bayan
ja: バヤン

en: bells
ja: 鐘

en: berimbau
ja: ビリンバウ

en: bin-sasara
ja: びんざさら

en: biwa
ja: 琵琶

en: bodhrán
ja: バウロン

en: body percussion
ja: ボディパーカッション

en: bones
ja: ボーンズ

en: bongos
ja: ボンゴ

en: bouzouki
ja: ブズーキ

en: bowed string instruments
ja: 擦弦楽器

en: brass
ja: ブラス

en: cajón
ja: カホ

en: carillon
ja: カリヨン

en: castanets
ja: カスタネット

en: caxixi
ja: カシシ

en: celesta
ja: チェレスタ

en: cello
ja: チェロ

en: chalumeau
ja: シャリュモー

en: charango
ja: チャランゴ

en: chromatic harmonica
ja: クロマティック・ハーモニカ

en: cittern
ja: シターン

en: clarinet
ja: クラリネット

en: classical guitar
ja: クラシック・ギター

en: claves
ja: クラベス

en: clavichord
ja: クラヴィコード

en: clavinet
ja: クラビネット

en: concert flute
ja: コンサート・フルート

en: concertina
ja: コンサーティーナ

en: congas
ja: コンガ

en: contrabass clarinet
ja: コントラバス・クラリネット

en: contrabass recorder
ja: コントラバス・リコーダー

en: contrabass saxophone
ja: コントラバスサクソフォーン

en: contrabassoon
ja: コントラファゴット

en: cornet
ja: コルネット

en: cowbell
ja: カウベル

en: crumhorn
ja: クルムホルン

en: crwth
ja: クルース

en: cuatro
ja: クアトロ

en: cuíca
ja: クイーカ

en: cymbals
ja: シンバル

en: daegeum
ja: テグム

en: daf
ja: ダフ

en: descant recorder / soprano recorder
ja: ソプラノ・リコーダー

en: dizi
ja: 笛子（ディーズ）

en: djembe
ja: ジャンベ

en: domra
ja: ドムラ

en: double reed
ja: ダブルリード

en: drums
ja: ドラム

en: drumset
ja: ドラムセット

en: duduk
ja: ドゥドゥク

en: dulcian
ja: ダルシアン

en: electric bass guitar
ja: エレクトリックベース

en: electric cello
ja: エレクトリック・チェロ

en: electric guitar
ja: エレクトリック・ギター

en: electric harp
ja: エレクトリック・ハープ

en: electric lap steel guitar
ja: エレクトリックラップスティールギター

en: electric piano
ja: 電子ピアノ

en: electric sitar
ja: エレクトリック・シタール

en: electric upright bass
ja: エレクトリック・アップライト・ベース

en: electric violin
ja: エレクトリック・ヴァイオリン

en: electronic drum set
ja: 電子ドラム

en: electronic instruments
ja: 電子楽器

en: euphonium
ja: ユーフォニアム

en: fiddle
ja: フィドル

en: finger cymbals
ja: フィンガーシンバル

en: finger snaps
ja: フィンガースナップ

en: five-string banjo
ja: 五弦バンジョー

en: flugelhorn
ja: フリューゲルホルン

en: flute
ja: フリート

en: flûte d'amour
ja: フルート・ダモーレ

en: free reed
ja: フリーリード

en: fretless bass
ja: フレットレスベース

en: gadulka
ja: ガドゥルカ

en: gamelan
ja: ガムラン

en: gaohu
ja: 高胡

en: garklein recorder
ja: ガークライン

en: gayageum
ja: 伽耶琴

en: geomungo
ja: コムンゴ

en: ghatam
ja: ガタム

en: glockenspiel
ja: グロッケンシュピール

en: gong
ja: ゴング

en: grand piano
ja: グランドピアノ

en: great bass recorder / c-bass recorder
ja: グレートバス・リコーダー

en: guitar
ja: ギター

en: guitars
ja: ギター

en: gusli
ja: グースリ

en: gut guitar
ja: ガットギター

en: güiro
ja: ギロ

en: haegeum
ja: 奚琴

en: hammered dulcimer
ja: ハンマード・ダルシマー

en: hardingfele
ja: ハーディングフェーレ

en: harmonica
ja: ハーモニカ

en: harmonium
ja: ハーモニウム

en: harp
ja: ハープ

en: harpsichord
ja: チェンバロ

en: heckelphone
ja: ヘッケルフォーン

en: hi-hat
ja: ハイハットシンバル

en: hichiriki
ja: 篳篥

en: horn
ja: ホルン

en: huqin
ja: 胡琴

en: hurdy gurdy
ja: ハーディ・ガーディ

en: janggu
ja: チャング

en: jew's harp
ja: 口琴

en: kanjira
ja: カンジーラ

en: kanklės
ja: カンクレス

en: kantele
ja: カンテレ

en: kanun
ja: カーヌーン

en: kaval
ja: カバル

en: kazoo
ja: カズー

en: kemenche
ja: ケメンチェ

en: keyboard
ja: キーボード

en: khim
ja: キム

en: kkwaenggwari
ja: ケンガリ

en: kokyu
ja: 胡弓

en: kora
ja: コラ

en: koto
ja: 箏

en: langeleik
ja: ランゲレイク

en: lap steel guitar
ja: ラップスティール・ギター

en: low whistle
ja: ロー・ホイッスル

en: lute
ja: リュート

en: lyre
ja: ライアー

en: mandola
ja: マンドラ

en: mandolin
ja: マンドリン

en: maracas
ja: マラカス

en: marimba
ja: マリンバ

en: mbira
ja: カリンバ

en: melodica
ja: ピアニカ

en: morin khuur / matouqin
ja: モリンホール

en: mridangam
ja: ムリダンガム

en: musical saw
ja: ミュージックソー

en: nai
ja: ナイ

en: nohkan
ja: 能管

en: nose flute
ja: 鼻笛

en: nose whistle
ja: 鼻ホイッスル

en: nyckelharpa
ja: ニッケルハルパ

en: oboe
ja: オーボエ

en: oboe d'amore
ja: オーボエダモーレ

en: ocarina
ja: オカリナ

en: omnichord
ja: オムニコード

en: ondes Martenot
ja: オンド・マルトノ

en: organ
ja: オルガン

en: other instruments
ja: その他の楽器

en: other percussion
ja: その他のパーカッション

en: other string instruments
ja: その他の弦楽器

en: oud
ja: ウード

en: pan flute
ja: パンパイプ

en: pedal steel guitar
ja: ペダルスティール・ギター

en: percussion
ja: パーカッション

en: piano
ja: ピアノ

en: piano accordion
ja: ピアノ・アコーディオン

en: piccolo
ja: ピッコロ

en: piccolo trumpet
ja: ピッコロトランペット

en: pipa
ja: ピーパー（琵琶）

en: pipe organ
ja: パイプオルガン

en: piri
ja: ピリ

en: prepared piano
ja: プリペアド・ピアノ

en: quena
ja: ケーナ

en: rainstick
ja: レインスティック

en: ratchet
ja: ラチェット

en: rattle
ja: ラトル

en: rebab
ja: ラバーブ

en: rebec
ja: レベック

en: recorder
ja: リコーダー

en: reeds
ja: リード

en: resonator guitar
ja: リゾネーター・ギター

en: sackbut
ja: サックバット

en: sampler
ja: サンプラー

en: sanshin
ja: 三線

en: santoor
ja: サントゥール

en: santur
ja: サントゥール

en: sarangi
ja: サーランギー

en: saxophone
ja: サクソフォーン

en: saz
ja: サズ

en: shakers
ja: シェイカー

en: shakuhachi
ja: 尺八

en: shamisen
ja: 三味線

en: shawm
ja: ショーム

en: shekere
ja: シェケレ

en: sheng
ja: ション

en: shinobue
ja: 篠笛

en: sho
ja: 笙

en: shofar
ja: ショファー

en: singular reed
ja: シングルリード

en: sitar
ja: シタール

en: slide guitar
ja: スライドギター

en: slide whistle
ja: スライドホイッスル

en: snare drum
ja: スネアドラム

en: sopranino recorder
ja: ソプラニーノ・リコーダー

en: sopranino saxophone
ja: ソプラニーノサクソフォーン

en: soprano clarinet
ja: ソプラノ・クラリネット

en: soprano flute
ja: 3度管フルート

en: soprano saxophone
ja: ソプラニーノサクソフォーン

en: soprano violin
ja: ソプラノ・ヴァイオリン

en: sousaphone
ja: スーザフォン

en: spoons
ja: スプーン

en: steel guitar
ja: スティール・ギター

en: steelpan
ja: スティールパン

en: strings
ja: ストリングス

en: subcontrabass recorder
ja: サブ・コントラバス・リコーダー

en: suikinkutsu
ja: 水琴窟

en: surdo
ja: スルド

en: synclavier
ja: シンクラヴィア

en: synthesizer
ja: シンセサイザー

en: syrinx
ja: シュリンクス

en: tabla
ja: タブラ

en: taiko
ja: 太鼓

en: talking drum
ja: トーキングドラム

en: tambourine
ja: タンブリン

en: tambura
ja: タンブラ

en: tanbur
ja: タンブル

en: taragot
ja: タラゴット

en: temple blocks
ja: テンプル・ブロック

en: tenor guitar
ja: テナーギター

en: tenor recorder
ja: テナー・リコーダー

en: tenor saxophone
ja: テナーサクソフォーン

en: theorbo
ja: テオルボ

en: theremin
ja: テルミン

en: timbales
ja: ティンバレス

en: timpani
ja: ティンパニ

en: tin whistle
ja: ティン・ホイッスル

en: tom-tom
ja: トムトム

en: toy piano
ja: トイピアノ

en: transverse flute
ja: 横笛

en: treble flute
ja: ソプラノ・フルート

en: treble recorder / alto recorder
ja: アルト・リコーダー

en: treble violin
ja: トレブル・ヴァイオリン

en: triangle
ja: バウロン

en: trombone
ja: トロンボーン

en: trumpet
ja: トランペット

en: tuba
ja: チューバ

en: tubular bells
ja: チューブラーベル

en: uilleann pipes
ja: イリアン・パイプス

en: ukulele
ja: ウクレレ

en: upright piano
ja: アップライトピアノ

en: vacuum cleaner
ja: 掃除機

en: valve trombone
ja: バルブトロンボーン

en: vibraphone
ja: ヴィブラフォン

en: vibraslap
ja: ヴィブラスラップ

en: vielle
ja: ヴィエール

en: viola
ja: ヴィオラ

en: viola d'amore
ja: ヴィオラ・ダモーレ

en: viola da gamba
ja: ヴィオラ・ダ・ガンバ

en: violin
ja: バイオリン

en: violins
ja: バイオリン種

en: violone
ja: ヴィオローネ

en: violotta
ja: ヴィオロッタ

en: vocoder
ja: ヴォコーダー

en: washboard
ja: ウォッシュボード

en: whistle
ja: 笛

en: wind chime
ja: ウィンドチャイム

en: wind instruments
ja: 管楽器

en: wood block
ja: ウッドブロック

en: woodwind
ja: 木管楽器

en: xiao
ja: シャオ

en: xylophone
ja: シロフォン

en: zhonghu
ja: 中胡

en: zill
ja: ジル

en: zither
ja: ツィター

en: zurna
ja: ズルナ
