MusicBrainz - en to it translation catalogue (18 entries)

en: 12 string guitar
it: Chitarra a 12 corde

en: Cretan lyra
it: Lira cretese

en: Hawaiian guitar
it: Chitarra hawaiiana

en: Indian bamboo flutes
it: Flauto indiano di bamboo

en: Irish harp / clàrsach
it: Arpa irlandese / clàrsach

en: Spanish acoustic guitar
it: Chitarra acustica spagnola

en: Tibetan water drum
it: Tamburo ad acqua tibetano

en: Vietnamese guitar
it: Chitarra vietnamese

en: acoustic bass guitar
it: Basso acustico

en: acoustic guitar
it: Chitarra acustica

en: bagpipe
it: Cornamusa

en: banjo
it: Banjo

en: bass
it: Basso

en: bongos
it: Bonghi

en: carillon
it: Carillon

en: cello
it: Violoncello

en: clarinet
it: Clarinetto

en: classical guitar
it: Chitarra classica
