MusicBrainz - en to fr translation catalogue (378 entries)

en: 12 string guitar
fr: guitare à 12 cordes

en: 17-string koto
fr: koto à 17 cordes

en: Appalachian dulcimer
fr: Dulcimer des Appalaches

en: Baltic psalteries
fr: Psaltérions baltes

en: Batá drum
fr: Batá

en: Cretan lyra
fr: Lyra crétoise

en: Disk Drive
fr: Lecteur de disque

en: Dubreq Stylophone
fr: Stylophone Dubreq

en: E-flat clarinet
fr: Requinto

en: EWI
fr: EWI instrument à vent électronique

en: English horn
fr: Cor anglais

en: Floppy Drive
fr: Lecteur de disquette

en: French horn
fr: Cor d'harmonie

en: German harp
fr: Harpe à simple mouvement

en: Greek baglama
fr: Baglama grec

en: Hammond organ
fr: Orgue Hammond

en: Harddisk
fr: Disque dur

en: Hawaiian guitar
fr: Guitare hawaïenne

en: Indian bamboo flutes
fr: Flûtes indiennes en bambou

en: Irish bouzouki
fr: Bouzouki irlandais

en: Irish harp / clàrsach
fr: Harpe celtique

en: Mexican vihuela
fr: Vihuela mexicaine

en: Paraguayan harp
fr: Harpe paraguayenne

en: Portuguese guitar
fr: Guitare portugaise

en: Reactable
fr: reactable

en: Rhodes piano
fr: Piano électrique Rhodes

en: Saraswati veena
fr: Sarasvati vînâ

en: Schwyzerörgeli
fr: Accordéon schwyzois

en: Scottish smallpipes
fr: Petite cornemuse écossaise

en: Spanish acoustic guitar
fr: Guitare acoustique espagnole

en: Spanish vihuela
fr: Vihuela espagnole

en: Stroh violin
fr: Violon à pavillon

en: Tibetan water drum
fr: Tambour à eau tibétain

en: Turkish baglama
fr: Saz

en: Vienna horn
fr: cors viennois

en: Vietnamese guitar
fr: Guitare vietnamienne

en: Wagner tuba
fr: Tuba wagnérien

en: Wurlitzer electric piano
fr: Piano électrique Wurlitzer

en: accordion
fr: Accordéon

en: acoustic bass guitar
fr: guitare basse acoustique

en: acoustic fretless guitar
fr: guitare acoustique fretless

en: acoustic guitar
fr: guitare acoustique

en: aeolian harp
fr: Harpe éolienne

en: afuche / cabasa
fr: cabasa

en: algozey
fr: alghoza

en: alphorn
fr: Cor des Alpes

en: alto clarinet
fr: clarinette alto

en: alto flute
fr: flûte en sol

en: alto saxophone
fr: saxophone alto

en: alto violin
fr: Alto

en: archaic and other bowed string-instruments
fr: Instrument à cordes frottées

en: archlute
fr: archiluth

en: archtop guitar
fr: guitare Archtop

en: autoharp
fr: Autoharpe

en: baglama
fr: Saz

en: bagpipe
fr: Cornemuse

en: balalaika
fr: Balalaïka

en: bamboo angklung
fr: Angklung

en: bandoneón
fr: Bandonéon

en: bandora
fr: bandore

en: banjitar
fr: guitare banjo

en: bansuri
fr: Bansurî

en: baritone guitar
fr: guitare baryton

en: baritone horn
fr: saxhorn

en: baritone saxophone
fr: Saxophone baryton

en: baroque trumpet
fr: trompette baroque

en: barrel drum
fr: tambour tonneau

en: barrel organ
fr: Orgue de Barbarie

en: bass
fr: basses

en: bass clarinet
fr: clarinette basse

en: bass drum
fr: grosse caisse

en: bass flute
fr: flûte basse

en: bass guitar
fr: guitare basse

en: bass harmonica
fr: harmonica basse

en: bass pedals
fr: Pédales basses

en: bass recorder / f-bass recorder
fr: flûte à bec basse

en: bass saxophone
fr: Saxophone basse

en: bass synthesizer
fr: synthétiseur basse

en: bass trombone
fr: trombone basse

en: basset clarinet
fr: clarinette de basset

en: basset horn
fr: cor de basset

en: bassoon
fr: basson

en: bellow-blown bagpipes
fr: cornemuses à soufflet

en: bells
fr: cloche

en: bin-sasara
fr: binzasara

en: boatswain's pipe
fr: Sifflet bosun

en: body percussion
fr: percussions corporelles

en: bones
fr: os

en: bowed piano
fr: piano à cordes frottées

en: bowed psaltery
fr: Psaltérion à archet

en: bowed string instruments
fr: instruments à cordes frottées

en: brass
fr: cuivres

en: brushes
fr: balais

en: bugle
fr: clairon

en: bullroarer
fr: rhombe

en: button accordion
fr: accordéon clavier « boutons »

en: castanets
fr: castagnettes

en: celesta
fr: célesta

en: cello
fr: violoncelle

en: chamber organ
fr: orgue de chambre

en: chime bar
fr: lame sur résonateur

en: chimes
fr: carillon tubulaire

en: chromatic button accordion
fr: accordéon chromatique à clavier « boutons »

en: chromatic harmonica
fr: harmonica chromatique

en: cittern
fr: cistre

en: cizhonghu
fr: dahu

en: clarinet
fr: clarinette

en: classical guitar
fr: guitare classique

en: classical kemençe
fr: kemençe classique

en: clavichord
fr: clavicorde

en: concert flute
fr: flûte traversière

en: concert harp
fr: harpe diatonique

en: conch
fr: conque

en: contrabass clarinet
fr: clarinette contrebasse

en: contrabass recorder
fr: flûte à bec contrebasse

en: contrabass saxophone
fr: saxophone contrebasse

en: contrabassoon
fr: contrebasson

en: cornet
fr: cornet à pistons

en: cornett
fr: cornet à bouquin

en: cowbell
fr: clarine

en: crumhorn
fr: tournebout

en: cuíca
fr: cuica

en: cylindrical drum
fr: tambour cylindrique

en: cymbals
fr: cymbales

en: daegeum
fr: taegum

en: daire
fr: doyre

en: darbuka
fr: darbouka

en: descant recorder / soprano recorder
fr: flûte à bec soprano

en: dhol
fr: dhôl

en: diatonic accordion / melodeon
fr: mélodéon

en: djembe
fr: djembé

en: double bass / contrabass / acoustic upright bass
fr: contrebasse

en: double reed
fr: instrument à anche double

en: doyra
fr: doyre

en: drum machine
fr: boîte à rythmes

en: drums
fr: batterie/tambours

en: drumset
fr: batterie

en: duck call
fr: appeau

en: duct flute
fr: flûte à embouchure

en: dulcian
fr: douçaine

en: dunun
fr: dum dum

en: dutar
fr: dotâr

en: effects
fr: effets

en: electric bass guitar
fr: guitare basse

en: electric cello
fr: violoncelle électrique

en: electric fretless guitar
fr: guitare électrique fretless

en: electric grand piano
fr: piano à queue électrique

en: electric guitar
fr: guitare électrique

en: electric harp
fr: harpe électrique

en: electric lap steel guitar
fr: lap steel guitar électrique

en: electric piano
fr: piano électrique

en: electric sitar
fr: sitar électrique

en: electric upright bass
fr: contrebasse électrique

en: electric viola
fr: alto électrique

en: electric violin
fr: violon électrique

en: electronic drum set
fr: batterie électronique

en: electronic instruments
fr: instruments électroniques

en: electronic organ
fr: orgue électronique

en: electronic wind instrument
fr: instrument à vent électronique

en: end-blown flute
fr: flûte à embouchure

en: farfisa
fr: orgue farfisa

en: fife
fr: fifre

en: finger cymbals
fr: sagattes

en: finger snaps
fr: claquements de doigts

en: five-string banjo
fr: banjo à 5 cordes

en: flugelhorn
fr: bugle

en: flute
fr: flûte

en: folk harp
fr: harpe folklorique

en: foot percussion
fr: podorythmie

en: fortepiano
fr: piano forte

en: four-string banjo
fr: banjo à quatre cordes

en: fourth flute
fr: flûte de quatre

en: frame drum
fr: tambour sur cadre

en: free reed
fr: instrument à anche libre

en: fretless bass
fr: basse fretless

en: friction drum
fr: tambour à friction

en: gadulka
fr: gadoulka

en: garklein recorder
fr: flûte à bec Exilent

en: gayageum
fr: kayagum

en: glass harmonica
fr: armonica de verre

en: goblet drum
fr: darbouka

en: gong bass drum
fr: tambour gong

en: grand piano
fr: piano à queue

en: great bass recorder / c-bass recorder
fr: flûte à bec grande basse

en: guitar
fr: guitare

en: guitars
fr: guitares

en: gusli
fr: gousli

en: gut guitar
fr: guitare classique

en: handbells
fr: cloches à main

en: handclaps
fr: battements de mains

en: hardingfele
fr: violon Hardanger

en: harp
fr: harpe

en: harp guitar
fr: guitare-harpe

en: harpsichord
fr: clavecin

en: helicon
fr: hélicon

en: hi-hat
fr: charleston

en: hmông flute
fr: flûte hmông

en: horn
fr: cor

en: hourglass drum
fr: tambour en forme de sablier

en: huqin
fr: húqín

en: hurdy gurdy
fr: vielle à roue

en: janggu
fr: janggo

en: jew's harp
fr: guimbarde

en: jug
fr: cruche

en: kamancheh
fr: kamânche

en: kanun
fr: Qanun

en: kemenche
fr: lyra

en: kemençe of the Black Sea
fr: kemençe de la mer noire

en: keyboard
fr: clavier

en: keyboard bass
fr: clavier basse

en: keyed brass instruments
fr: instruments à vent à clefs

en: khene
fr: khên

en: kithara
fr: cithare

en: kokyu
fr: Kokyū

en: krakebs
fr: qraqeb

en: laser harp
fr: harpe laser

en: lasso d'amore
fr: lasso d'amour

en: low whistle
fr: whistle de concert

en: lute
fr: luth

en: mandocello
fr: mandoloncelle

en: mandolin
fr: mandoline

en: marimba
fr: marimbaphone

en: mark tree
fr: rivière

en: marímbula
fr: marimbula

en: melodica
fr: Mélodica

en: metal angklung
fr: angklung en métal

en: metallophone
fr: métallophone

en: morin khuur / matouqin
fr: morin khuur

en: morsing
fr: môrsing

en: mouth organ
fr: orgue à bouche

en: musical bow
fr: arc musical

en: musical box
fr: boîte à musique

en: musical saw
fr: scie musicale

en: nai
fr: naÏ

en: natural brass instruments
fr: instruments à vent naturels

en: natural horn
fr: cor naturel

en: nohkan
fr: Nōkan

en: nose flute
fr: flûte à nez

en: nose whistle
fr: sifflet à nez

en: nylon guitar
fr: guitare à cordes en nylon

en: oboe
fr: hautbois

en: oboe d'amore
fr: hautbois d'amour

en: oboe da caccia
fr: hautbois de caccia

en: ocean drum
fr: tambour d'océan

en: octave mandolin
fr: mandole ténor

en: ophicleide
fr: Ophicléide

en: organ
fr: orgue

en: other drums
fr: autres tambours

en: other instruments
fr: autres instruments

en: other percussion
fr: autres percussions

en: other string instruments
fr: autres instruments à cordes

en: pakhavaj
fr: pakhâwaj

en: pan flute
fr: Flûte de Pan

en: pedal piano
fr: piano-pédalier

en: percussion
fr: percussions

en: piano accordion
fr: accordéon-piano

en: piccolo trumpet
fr: trompette piccolo

en: pipe organ
fr: orgue à tuyaux

en: plucked string instruments
fr: instrument à cordes pincées

en: post horn
fr: cor postal

en: practice chanter
fr: chanterelle de pratique

en: prepared piano
fr: piano préparé

en: psaltery
fr: psaltérion

en: qilaut
fr: kilaut

en: rainstick
fr: bâton de pluie

en: ratchet
fr: crécelle

en: rattle
fr: hochet

en: rebab
fr: Rabâb

en: recorder
fr: flûte à bec

en: reed organ
fr: harmonium

en: reeds
fr: anches

en: resonator guitar
fr: guitare à résonateur

en: rhythm sticks
fr: bâtons de rythmes

en: riq
fr: riqq

en: rudra veena
fr: rudra vina

en: sackbut
fr: sacqueboute

en: samba whistle
fr: apito de samba

en: sampler
fr: échantillonneur

en: santoor
fr: santour

en: santur
fr: santour

en: sapek clappers
fr: cliquettes sapek

en: saó ôi flute
fr: flûte saó ôi

en: setar
fr: setâr

en: shakers
fr: idiophones secoués

en: shawm
fr: chalemie

en: shekere
fr: chekeré

en: sho
fr: shō

en: shofar
fr: chophar

en: shruti box
fr: surpeti

en: singing bowl
fr: bol chantant

en: singular reed
fr: anche simple

en: sistrum
fr: sistre

en: sitar
fr: cithare

en: slide brass instruments
fr: cuivres à coulisse

en: slide guitar
fr: guitare en glissando

en: slide whistle
fr: pipeau à coulisse

en: slit drum
fr: tambour à fente

en: snare drum
fr: caisse claire

en: sopranino recorder
fr: flûte à bec sopranino

en: sopranino saxophone
fr: saxophone sopranino

en: soprano clarinet
fr: clarinette soprano

en: soprano flute
fr: flûte soprano

en: soprano saxophone
fr: saxophone soprano

en: soprano violin
fr: violon soprano

en: sousaphone
fr: soubassophone

en: spoons
fr: cuillères

en: steel-string guitar
fr: guitare folk

en: strings
fr: cordes

en: struck idiophone
fr: idiophone frappé

en: struck string instruments
fr: instruments à cordes frappées

en: subcontrabass recorder
fr: flûte à bec soucontrebasse

en: synthesizer
fr: syntétiseur

en: tack piano
fr: piano honky tonk

en: talking drum
fr: tama

en: tambourine
fr: tambourin

en: tambura
fr: tamboura

en: tangent piano
fr: piano à tangentes

en: tap dancing
fr: claquettes

en: tape
fr: ruban

en: taragot
fr: tárogató

en: teleharmonium
fr: telharmonium

en: temple blocks
fr: blocs chinois

en: tenor banjo
fr: banjo ténor

en: tenor guitar
fr: guitare ténor

en: tenor horn / alto horn
fr: saxhorn alto

en: tenor recorder
fr: flûte à bec tenor

en: tenor saxophone
fr: saxophone ténor

en: tenor trombone
fr: trombone ténor

en: tenor violin
fr: alto

en: theatre organ
fr: orgue de cinéma

en: theorbo
fr: théorbe

en: theremin
fr: thérémine

en: timpani
fr: timbale classique

en: tin whistle
fr: flûte irlandaise

en: tom-tom
fr: tom

en: toy piano
fr: piano jouet

en: transverse flute
fr: flûte traversière

en: treble flute
fr: flûte en sol

en: treble recorder / alto recorder
fr: flûte à bec alto

en: treble violin
fr: violon alto

en: tromboon
fr: trombon

en: trumpet
fr: trompette

en: tubular bells
fr: carillon tubulaire

en: tuned percussion
fr: percussion accordée

en: turntable(s)
fr: électrophone(s)

en: typewriter
fr: machine à écrire

en: uilleann pipes
fr: cornemuse irlandaise

en: ukulele
fr: Ukulélé

en: upright piano
fr: piano droit

en: vacuum cleaner
fr: aspirateur

en: valve trombone
fr: trombone à pistons

en: valved brass instruments
fr: cuivres à pistons

en: vessel drum
fr: timbale classique

en: vessel flute
fr: flûte globulaire

en: vichitra veena
fr: vichitra vînâ

en: vielle
fr: vièle

en: viola
fr: alto

en: viola d'amore
fr: viole d'amour

en: viola da gamba
fr: viole de gambe

en: violin
fr: violon

en: violins
fr: violons

en: vocoder
fr: vocodeur

en: voice synthesizer
fr: synthétiseur vocal

en: washboard
fr: planche à laver

en: washtub bass
fr: Contrebassine

en: whip
fr: fouet

en: whistle
fr: sifflet

en: willow flute
fr: seljefløyte

en: wind chime
fr: carillon éolien

en: wind instruments
fr: instruments à vent

en: wire-strung harp
fr: harpe celtique

en: wood block
fr: bloc de bois

en: woodwind
fr: les bois

en: xalam / khalam
fr: xalam

en: yehu
fr: yēhú

en: zarb
fr: tombak

en: zill
fr: sagattes

en: zither
fr: cithare
