MusicBrainz - en to fi translation catalogue (279 entries)

en: 12 string guitar
fi: 12-kielinen kitara

en: 17-string koto
fi: 17-kielinen koto

en: Appalachian dulcimer
fi: Appalakkien dulcimer

en: Baltic psalteries
fi: Baltialaiset kantelesoittimet

en: Batá drum
fi: Batá-rumpu

en: Cretan lyra
fi: Kreetalainen lyyra

en: Disk Drive
fi: levyasema

en: Dubreq Stylophone
fi: stylofoni

en: E-flat clarinet
fi: Es-klarinetti

en: English horn
fi: englannintorvi

en: Floppy Drive
fi: levykeasema

en: French horn
fi: käyrätorvi

en: Greek baglama
fi: baglamas

en: Hammond organ
fi: Hammond-urut

en: Harddisk
fi: Kiintolevy

en: Hawaiian guitar
fi: havaijinkitara

en: Indian bamboo flutes
fi: Intialaiset bumbuhuilut

en: Irish bouzouki
fi: irlantilainen buzuki

en: Irish harp / clàrsach
fi: kelttiläinen harppu (cláirseach)

en: Mexican vihuela
fi: meksikolainen vihuela

en: Northumbrian pipes
fi: Northumbrian säkkipilli

en: Rhodes piano
fi: Rhodes-sähköpiano

en: Saraswati veena
fi: Saraswati vina

en: Scottish smallpipes
fi: Skotlannin säkkipilli

en: Spanish acoustic guitar
fi: espanjalainen akustinen kitara

en: Spanish vihuela
fi: espanjalainen vihuela

en: Stroh violin
fi: torviviulu

en: Tibetan water drum
fi: tiibetiläinen vesirumpu

en: Turkish baglama
fi: turkin bağlama

en: Vienna horn
fi: wienintorvi

en: Vietnamese guitar
fi: vietnamilainen kitara

en: Wagner tuba
fi: Wagner-tuuba

en: Warr guitar
fi: warr-kitara

en: Wurlitzer electric piano
fi: Wurlitzer-sähköpiano

en: Xaphoon
fi: xaphoon

en: accordion
fi: harmonikka

en: acoustic bass guitar
fi: akustinen bassokitara

en: acoustic fretless guitar
fi: otenauhaton akustinen kitara

en: acoustic guitar
fi: akustinen kitara

en: aeolian harp
fi: tuulikannel

en: agogô
fi: agogo

en: alphorn
fi: alppitorvi

en: alto clarinet
fi: alttoklarinetti

en: alto flute
fi: alttohuilu

en: alto saxophone
fi: alttosaksofoni

en: alto violin
fi: alttoviulu

en: ankle rattlers
fi: nilkkahelistin

en: archaic and other bowed string-instruments
fi: arkaaiset ja muut jousisoittimet

en: archlute
fi: arkkiluuttu

en: arghul
fi: arghūl

en: autoharp
fi: sointusitra

en: bagpipe
fi: säkkipilli

en: balafon
fi: balafoni

en: balalaika
fi: balalaikka

en: bandora
fi: pandora

en: baritone guitar
fi: baritonikitara

en: baritone horn
fi: baritonitorvi

en: baritone saxophone
fi: baritonisaksofoni

en: baroque trumpet
fi: barokkitrumpetti

en: barrel organ
fi: posetiivi

en: baryton
fi: barytoni

en: bass
fi: basso

en: bass clarinet
fi: bassoklarinetti

en: bass drum
fi: bassorumpu

en: bass flute
fi: bassohuilu

en: bass guitar
fi: bassokitara

en: bass harmonica
fi: bassohuuliharppu

en: bass pedals
fi: bassopedaalit

en: bass recorder / f-bass recorder
fi: f-bassonokkahuilu

en: bass saxophone
fi: bassosaksofoni

en: bass synthesizer
fi: bassosyntetisaattori

en: bass trombone
fi: bassopasuuna

en: basset clarinet
fi: basettiklarinetti

en: basset horn
fi: basettitorvi

en: bassoon
fi: fagotti

en: bawu
fi: bawu-huilu

en: bayan
fi: bajan-harmonikka

en: bell tree
fi: kellopuu

en: bellow-blown bagpipes
fi: alta puhallettavat säkkipillit

en: bells
fi: kellot

en: bombarde
fi: pommeri

en: bones
fi: luut

en: bongos
fi: bongorummut

en: bouzouki
fi: busuki

en: bowed piano
fi: jousella soitettava piano

en: bowed string instruments
fi: jousisoittimet

en: brass
fi: vaskipuhaltimet

en: brushes
fi: harjat

en: bugle
fi: signaalitorvi

en: bulbul tarang
fi: bulbultarang

en: button accordion
fi: näppäinharmonikka

en: cajón
fi: cajon

en: calliope
fi: höyryurut (calliope)

en: carillon
fi: tornikellopeli

en: castanets
fi: kastanjetit

en: cello
fi: sello

en: chamber organ
fi: kamariurut

en: chimes
fi: kellot

en: chromatic button accordion
fi: balalaikka

en: chromatic harmonica
fi: kromaattinen huuliharppu

en: clarinet
fi: klarinetti

en: classical guitar
fi: klassinen kitara

en: claves
fi: rytmikapulat

en: clavichord
fi: klavikordi

en: clavinet
fi: klavinetti

en: concert flute
fi: konserttihuilu

en: concert harp
fi: konserttiharppu

en: conch
fi: kotilotorvi

en: congas
fi: congarummut

en: continuum
fi: Continuum

en: contrabass clarinet
fi: kontrabassoklarinetti

en: contrabass recorder
fi: bassonokkahuilu

en: contrabass saxophone
fi: kontrabassosaksofoni

en: contrabassoon
fi: kontrafagotti

en: cornet
fi: kornetti

en: cornett
fi: sinkki

en: cowbell
fi: lehmänkello

en: crumhorn
fi: krumhorn

en: cymbals
fi: symbaalit

en: daf
fi: duff

en: davul
fi: davul-rumpu

en: descant recorder / soprano recorder
fi: sopranonokkahuilu

en: dholak
fi: dholak-rumpu

en: diatonic accordion / melodeon
fi: diatoninen harmonikka / melodeon

en: djembe
fi: djembe-rumpu

en: double reed
fi: kaksoisruokolehdykkäsoitin

en: drum machine
fi: rumpukone

en: drums
fi: rummut

en: drumset
fi: rumpusetti

en: electric bass guitar
fi: sähköbasso

en: electric cello
fi: sähkösello

en: electric fretless guitar
fi: otenauhaton sähkökitara

en: electric guitar
fi: sähkökitara

en: electric harp
fi: sähköharppu

en: electric piano
fi: sähköpiano

en: electric sitar
fi: sähkösitar

en: electric violin
fi: sähköviulu

en: electronic drum set
fi: sähkörummut

en: electronic instruments
fi: sähköiset soittimet

en: electronic organ
fi: sähköurut

en: electronic wind instrument
fi: sähköinen puhallinsoitin

en: end-blown flute
fi: päästäpuhallettava huilu

en: euphonium
fi: eufonium

en: fiddle
fi: fiideli

en: finger snaps
fi: sormien napsuttelu

en: flugelhorn
fi: flyygelitorvi

en: flute
fi: huilu

en: frame drum
fi: kehärumpu

en: free reed
fi: vapaalehdykkäsoittimet

en: fretless bass
fi: nauhaton basso

en: garklein recorder
fi: garklein-huilu

en: glockenspiel
fi: kellopeli

en: gong
fi: gongi

en: gongs
fi: gongit

en: grand piano
fi: flyygeli

en: great bass recorder / c-bass recorder
fi: c-bassonokkahuilu

en: guitar
fi: kitara

en: guitars
fi: kitarat

en: hammered dulcimer
fi: dulcimer

en: handbells
fi: käsikello

en: handclaps
fi: kädenlyönnit

en: harmonica
fi: huuliharppu

en: harmonium
fi: harmoni

en: harp
fi: harppu

en: harpsichord
fi: cembalo

en: heckelphone
fi: hekkelfoni

en: horn
fi: käyrätorvi

en: hurdy gurdy
fi: kampiliira

en: jew's harp
fi: munniharppu / juutalaisharppu

en: kanjira
fi: kanjira-tamburiini

en: keyboard
fi: kosketinsoitin

en: keyboard bass
fi: kosketinbasso

en: keyed brass instruments
fi: vaskipuhaltimet läppäkoneistolla

en: lap steel guitar
fi: havaijinkitara (lap steel guitar)

en: lute
fi: luuttu

en: lyre
fi: lyyra

en: madal
fi: madal-rumpu

en: mandolin
fi: mandoliini

en: maracas
fi: marakassit

en: mbira
fi: mbira / likembe

en: mellophone
fi: mellofoni

en: melodica
fi: melodika

en: metallophone
fi: metallofoni

en: mouth organ
fi: suu-urut

en: musical box
fi: soittorasia

en: musical saw
fi: saha

en: natural brass instruments
fi: luonnontorvet

en: natural horn
fi: luonnontorvi

en: nose flute
fi: nenähuilu

en: nyckelharpa
fi: avainviulu

en: nylon guitar
fi: nailonkitara

en: ocarina
fi: okariina

en: ocean drum
fi: merirumpu

en: omnichord
fi: Omnichord

en: ophicleide
fi: ofikleidi

en: organ
fi: urut

en: other drums
fi: muut rummut

en: other instruments
fi: muut soittimet

en: other percussion
fi: muut lyömäsoittimet

en: other string instruments
fi: muut kielisoittimet

en: pan flute
fi: panhuilu

en: percussion
fi: lyömäsoittimet

en: piano accordion
fi: pianoharmonikka

en: piccolo
fi: pikkolo

en: piccolo trumpet
fi: pikkolotrumpetti

en: pipe organ
fi: pilliurut

en: practice chanter
fi: harjoitus-chanter

en: psaltery
fi: psalttari

en: ratchet
fi: räikkä

en: rattle
fi: helistin

en: recorder
fi: nokkahuilu

en: reeds
fi: lehdykkäsoitin

en: resonator guitar
fi: resonaattorikitara

en: sackbut
fi: barokkibasuuna / sackbut

en: sampler
fi: sampleri

en: saxophone
fi: saksofoni

en: serpent
fi: serpentti

en: shawm
fi: skalmeija

en: shofar
fi: Šofar / shofar

en: singular reed
fi: yksiruokolehtinen soitin

en: slide brass instruments
fi: Vaskipuhaltimet luistilla

en: slide guitar
fi: slide-kitara

en: snare drum
fi: pikkurumpu

en: sopranino recorder
fi: sopraninonokkahuilu

en: sopranino saxophone
fi: sopraninosaksofoni

en: soprano clarinet
fi: sopraanoklarinetti

en: soprano flute
fi: sopraanohuilu

en: soprano saxophone
fi: sopraanosaksofoni

en: soprano violin
fi: sopraanoviulu

en: sousaphone
fi: sousafoni

en: spoons
fi: lusikat

en: steel guitar
fi: steel-kitara

en: steelpan
fi: steel pan

en: strings
fi: kielisoittimet

en: subcontrabass recorder
fi: kontrabassonokkahuilu

en: synclavier
fi: Synclavier

en: synthesizer
fi: syntetisaattori

en: tabla
fi: tablah / tabla

en: tambourine
fi: tamburiini

en: tambura
fi: tanbura

en: teleharmonium
fi: Teleharmonium

en: tenor guitar
fi: tenorikitara

en: tenor horn / alto horn
fi: alttotorvi

en: tenor recorder
fi: tenorinokkahuilu

en: tenor saxophone
fi: tenorisaksofoni

en: tenor trombone
fi: tenoripasuuna

en: tenor violin
fi: tenoriviulu

en: theatre organ
fi: teatteriurut

en: timbales
fi: timbaalit

en: timpani
fi: patarummut

en: tin whistle
fi: tinapilli

en: tom-tom
fi: pienet tomit

en: toy piano
fi: lelupiano

en: treble recorder / alto recorder
fi: alttonokkahuilu

en: triangle
fi: triangeli

en: trombone
fi: pasuuna

en: trumpet
fi: trumpetti

en: tuba
fi: tuuba

en: tubular bells
fi: putkikello

en: tuned percussion
fi: viritetyt lyömäsoittimet

en: turntable(s)
fi: levysoitin

en: typewriter
fi: kirjoituskone

en: uilleann pipes
fi: Irlannin säkkipilli

en: vacuum cleaner
fi: pölynimuri

en: valve trombone
fi: venttiilipasuuna

en: vibraphone
fi: vibrafoni

en: viola
fi: alttoviulu

en: violin
fi: viulu

en: violins
fi: viulut

en: virginal
fi: virginaali

en: vocoder
fi: vokooderi

en: whip
fi: ruoska

en: whistle
fi: pilli

en: willow flute
fi: pajupilli

en: wind chime
fi: tuulikello

en: wind instruments
fi: puhallinsoittimet

en: woodwind
fi: puupuhaltimet

en: xylophone
fi: ksylofoni

en: zither
fi: sitra
