MusicBrainz - en to et translation catalogue (370 entries)

en: 12 string guitar
et: 12-keelne kitarr

en: 17-string koto
et: 17-keelne koto

en: Appalachian dulcimer
et: apalatši dultsimer

en: Baltic psalteries
et: Läänemere-äärsed psalteeriumid

en: Batá drum
et: batatrumm (bàtá)

en: Chapman stick
et: Chapman Stick

en: Cretan lyra
et: kreeta lüüra

en: Denis d'or
et: Denis d’or

en: Disk Drive
et: kettaseade

en: E-flat clarinet
et: Es-klarnet

en: Floppy Drive
et: disketiseade

en: Greek baglama
et: kreeka bağlama

en: Hammond organ
et: Hammondi orel

en: Harddisk
et: kõvaketas

en: Hawaiian guitar
et: havai kitarr

en: Indian bamboo flutes
et: india bambusflöödid

en: Irish bouzouki
et: iiri buzuki

en: Irish harp / clàrsach
et: keldi harf / clàrsach

en: Mexican vihuela
et: mehhiko vihuela

en: Northumbrian pipes
et: Northumbria torupill

en: Rhodes piano
et: Rhodes-klaver

en: Saraswati veena
et: sarasvati vina

en: Scottish smallpipes
et: šoti väike torupill

en: Spanish acoustic guitar
et: hispaania akustiline kitarr

en: Spanish vihuela
et: (hispaania) vihuela

en: Stroh violin
et: Stroh’ viiul

en: Tibetan water drum
et: tiibeti vesitrumm

en: Turkish baglama
et: türgi bağlama

en: Vienna horn
et: Viini sarv

en: Vietnamese guitar
et: vietnami kitarr

en: Wagner tuba
et: Wagneri tuuba

en: Warr guitar
et: Warri kitarr

en: Wurlitzer electric piano
et: Wurlitzeri elektriklaver

en: accordion
et: akordion

en: acoustic bass guitar
et: akustiline basskitarr

en: acoustic fretless guitar
et: astmetraatideta (krihvideta) akustiline kitarr

en: acoustic guitar
et: akustiline kitarr

en: aeolian harp
et: tuulekannel

en: alphorn
et: alpisarv

en: alto clarinet
et: altklarnet (bassett)

en: alto flute
et: altflööt

en: alto saxophone
et: altsaksofon

en: alto violin
et: altviiul

en: archaic and other bowed string-instruments
et: arhailised ja muud poogenkeelpillid

en: archlute
et: barokklauto (arhilauto)

en: autoharp
et: autoharf

en: baglama
et: bağlama

en: bagpipe
et: torupill

en: bamboo angklung
et: bambus-angklung

en: bandoneón
et: bandoonium

en: bandura
et: banduura

en: bangu
et: bǎngǔ

en: banhu
et: bǎnhú

en: banjo
et: bandžo

en: baritone guitar
et: baritonkitarr

en: baritone horn
et: baritonsarv

en: baritone saxophone
et: baritonsaksofon

en: baroque trumpet
et: barokktrompet

en: barrel organ
et: leierkast (väntorel)

en: bass clarinet
et: bassklarnet

en: bass drum
et: basstrumm

en: bass flute
et: bassflööt

en: bass guitar
et: basskitarr

en: bass harmonica
et: bass-suupill

en: bass pedals
et: bassipedaalid

en: bass recorder / f-bass recorder
et: bassplokkflööt

en: bass saxophone
et: bass-saksofon

en: bass synthesizer
et: bassisüntesaator

en: bass trombone
et: basstromboon

en: basset clarinet
et: bassettklarnet

en: basset horn
et: bassettsarv

en: bassoon
et: fagott

en: bawu
et: bāwū

en: bayan
et: bajaan

en: bellow-blown bagpipes
et: tuulekotiga torupillid

en: bells
et: kellad

en: boatswain's pipe
et: pootsmanivile

en: body percussion
et: kehapill

en: bones
et: luud-kondid

en: bongos
et: bongod

en: bouzouki
et: buzuki

en: bowed piano
et: poogenklaver

en: bowed psaltery
et: poogenpsalteerium

en: bowed string instruments
et: poogenkeelpillid

en: brass
et: vaskpuhkpillid

en: brushes
et: trummiharjad

en: bugle
et: pasun

en: button accordion
et: nuppakordion

en: cajón
et: kasttrumm

en: carillon
et: kellakoda

en: castanets
et: kastanjetid

en: celesta
et: tšelesta

en: cello
et: tšello

en: chamber organ
et: kammerorel

en: chromatic button accordion
et: kromaatiline nuppakordion

en: chromatic harmonica
et: kromaatiline suupill

en: clarinet
et: klarnet

en: classical guitar
et: klassikaline kitarr

en: classical kemençe
et: klassikaline kemençe

en: claves
et: kõlapulgad

en: clavichord
et: klavikord

en: clavinet
et: Clavinet

en: concert flute
et: kontsertflööt

en: concert harp
et: kontsertharf

en: concertina
et: kontsertiina

en: conch
et: merekarp

en: congas
et: kongad (tumbad)

en: continuum
et: Continuum

en: contrabass clarinet
et: kontrabassklarnet (pedaalklarnet)

en: contrabass recorder
et: kontrabassplokkflööt

en: contrabass saxophone
et: kontrabass-saksofon

en: contrabassoon
et: kontrafagott

en: cornet
et: kornet

en: cornett
et: kornett (tsink)

en: cowbell
et: lehmakell

en: crumhorn
et: krummhorn

en: cymbals
et: taldrikud

en: cymbalum
et: simbel

en: daluo
et: dàluó

en: daruan
et: dàruǎn

en: descant recorder / soprano recorder
et: sopranplokkflööt

en: diatonic accordion / melodeon
et: diatooniline nuppakordion (melodeon)

en: didgeridoo
et: didžeriduu

en: diyingehu
et: dīyīngéhú

en: dizi
et: dízi

en: djembe
et: džembe (djembe, jembe)

en: dombra
et: domra

en: double bass / contrabass / acoustic upright bass
et: kontrabass

en: double reed
et: topeltlesthuulikuga

en: drum machine
et: trummimasin

en: drums
et: trummid

en: drumset
et: trummikomplekt

en: dulcian
et: dultsian

en: duxianqin
et: dúxiánqín

en: ebow
et: e-bow

en: effects
et: efektid

en: electric bass guitar
et: elektribasskitarr

en: electric cello
et: elektritšello

en: electric fretless guitar
et: astmetraatideta (krihvideta) elektrikitarr

en: electric guitar
et: elektrikitarr

en: electric harp
et: elektriharf

en: electric lap steel guitar
et: süles mängitav elektriline steel-kitarr

en: electric piano
et: elektriklaver

en: electric sitar
et: elektrisitar

en: electric upright bass
et: elektrikontrabass

en: electric viola
et: elektrivioola

en: electric violin
et: elektriviiul

en: electronic drum set
et: elektrooniline trummikomplekt

en: electronic instruments
et: elektroonilised pillid

en: electronic organ
et: elektriorel

en: electronic wind instrument
et: elektrooniline õhkpill

en: end-blown flute
et: otseflööt

en: erhu
et: èrhú

en: esraj
et: esradž

en: euphonium
et: eufoonium

en: fiddle
et: rahvaviiul

en: finger cymbals
et: sõrmetaldrikud

en: finger snaps
et: sõrmenipsud

en: five-string banjo
et: 5-keelne bandžo

en: flugelhorn
et: flüügelhorn

en: flute
et: flööt

en: flûte d'amour
et: tenorflööt

en: fortepiano
et: pianoforte

en: four-string banjo
et: 4-keelne bandžo

en: frame drum
et: raamtrumm

en: free reed
et: vaba keelega

en: fretless bass
et: astmetraatideta (krihvideta) basskitarr

en: gaohu
et: gāohú

en: gehu
et: géhú

en: glockenspiel
et: kellamäng

en: gongs
et: gongid

en: grand piano
et: tiibklaver

en: great bass recorder / c-bass recorder
et: suur bassplokkflööt

en: guitar
et: kitarr

en: guitars
et: kitarrid

en: guqin
et: gǔqín

en: gut guitar
et: sooltest keeltega kitarr

en: guzheng
et: gǔzhēng

en: güiro
et: guiro

en: hammered dulcimer
et: haamerdultsimer

en: handbells
et: käsikellad

en: handclaps
et: käteplaksud

en: hardingfele
et: Hardangeri viiul

en: harmonica
et: suupill (harmoonika)

en: harmonium
et: harmoonium

en: harp
et: harf

en: harpsichord
et: klavessiin

en: heckelphone
et: hekelfon (baritonoboe)

en: hmông flute
et: hmông-flööt

en: horn
et: sarv

en: hourglass drum
et: liivakellakujuline trumm

en: hulusi
et: húlúsī

en: huqin
et: húqín

en: hurdy gurdy
et: rataslüüra (organistrum, hurdy gurdy)

en: jew's harp
et: parmupill

en: jing'erhu
et: jīng’èrhú

en: jinghu
et: jīnghú

en: jug
et: kann

en: k'lông pút
et: k’lông pút

en: kanjira
et: kandžira

en: kanklės
et: leedu kannel (kanklės)

en: kantele
et: kannel

en: kemençe of the Black Sea
et: Musta mere äärne kemençe

en: keyboard
et: klahvpill

en: keyboard bass
et: bassklahvpill

en: keyed brass instruments
et: klappidega vaskpuhkpillid

en: kithara
et: kitara

en: lap steel guitar
et: süles mängitav steel-kitarr

en: laser harp
et: laserharf

en: lasso d'amore
et: lasso d’amore

en: low whistle
et: madal vile

en: lute
et: lauto

en: lyre
et: lüüra

en: mandocello
et: mandotšello

en: mandola
et: mandoola

en: mandolin
et: mandoliin

en: maracas
et: marakad

en: marimba
et: marimba (marimbafon)

en: marxophone
et: Marxophone

en: mellophone
et: mellofon

en: melodica
et: meloodika

en: metal angklung
et: metall-angklung

en: metallophone
et: metallofon

en: morin khuur / matouqin
et: morin huur / mǎtóuqín

en: musical bow
et: (muusikaline) vibu

en: musical box
et: mängutoos

en: musical saw
et: (muusikaline) saag

en: naobo
et: náobó

en: natural brass instruments
et: naturaalpuhkpillid

en: natural horn
et: naturaalsarv

en: nohkan
et: nōkan

en: nose flute
et: ninaflööt

en: nose whistle
et: ninavile

en: nylon guitar
et: nailonkeeltega kitarr

en: oboe d'amore
et: oboe d’amore

en: ocarina
et: okariin

en: ocean drum
et: ookeanitrumm

en: octave mandolin
et: oktaavmandoliin

en: omnichord
et: Omnichord

en: ophicleide
et: ofikleid

en: organ
et: orel

en: other drums
et: muud trummid

en: other instruments
et: muud pillid

en: other percussion
et: muud löökriistad

en: other string instruments
et: muud keelpillid

en: oud
et: ud

en: pakhavaj
et: pakhavadž

en: pan flute
et: paaniflööt

en: pedal steel guitar
et: pedaalidega steel-kitarr

en: percussion
et: löökpillid

en: piano
et: klaver

en: piano accordion
et: klahvakordion

en: piccolo
et: pikoloflööt

en: piccolo trumpet
et: pikolotrompet

en: pipa
et: pípa

en: pipe organ
et: vileorel

en: plucked string instruments
et: näppekeelpillid

en: prepared piano
et: ettevalmistatud klaver

en: psaltery
et: psalteerium

en: rainstick
et: vihmapill

en: ratchet
et: käristi

en: rattle
et: kõristi

en: rebec
et: rebekk

en: recorder
et: plokkflööt

en: reeds
et: lesthuulikuga

en: resonator guitar
et: resonaatorkitarr

en: rhythm sticks
et: rütmipulgad

en: ruan
et: ruǎn

en: ryuteki
et: ryūteki

en: samba whistle
et: sambavile, apito

en: sampler
et: sämpler

en: sanxian
et: sānxián

en: saw duang
et: so duang

en: saw u
et: so u

en: saxophone
et: saksofon

en: saó ôi flute
et: saó ôi flööt

en: shakers
et: sahistid

en: shawm
et: šalmei

en: shekere
et: šekere

en: sheng
et: shēng

en: shudraga
et: šudraga

en: singing bowl
et: laulev kauss

en: singular reed
et: ühekordse lesthuulikuga

en: slide brass instruments
et: kulissiga vaskpuhkpillid

en: slide guitar
et: slaidkitarr

en: slide whistle
et: kulissflööt (džässflööt)

en: slit drum
et: pilutrumm

en: snare drum
et: väike trumm

en: sopranino recorder
et: sopraniinoplokkflööt

en: sopranino saxophone
et: sopraniinosaksofon

en: soprano clarinet
et: sopranklarnet

en: soprano flute
et: sopranflööt

en: soprano saxophone
et: sopransaksofon

en: soprano violin
et: sopranviiul

en: sousaphone
et: susafon

en: spoons
et: lusikad

en: steel guitar
et: steel-kitarr

en: steelpan
et: steel-trumm

en: strings
et: keelpillid

en: struck string instruments
et: klahv- ja löökkeelpillid

en: subcontrabass recorder
et: subkontrabassplokkflööt

en: suona
et: suǒnà

en: synthesizer
et: süntesaator

en: syrinx
et: süürinks

en: t'rưng
et: t’rưng

en: table steel guitar
et: laual mängitav steel-kitarr

en: talharpa / hiiu kannel
et: hiiu kannel

en: talking drum
et: kõnelev trumm

en: tambourine
et: tamburiin

en: tangent piano
et: tangentklaver

en: tap dancing
et: stepptants

en: tape
et: lint

en: teleharmonium
et: telharmoonium (dünamofon)

en: temple blocks
et: templiplokid

en: tenor guitar
et: tenorkitarr

en: tenor horn / alto horn
et: tenorsarv (altsarv)

en: tenor recorder
et: tenorplokkflööt

en: tenor saxophone
et: tenorsaksofon

en: theatre organ
et: teatriorel

en: theremin
et: teremin

en: timbales
et: timbaled

en: timpani
et: timpan

en: tin whistle
et: tinavile

en: toy piano
et: mänguklaver

en: transverse flute
et: põikflööt

en: treble recorder / alto recorder
et: altplokkflööt

en: triangle
et: triangel

en: trombone
et: tromboon

en: tromboon
et: trombott

en: trumpet
et: trompet

en: tuba
et: tuuba

en: tubular bells
et: torukellad (orkestrikellad)

en: tuned percussion
et: kindla helikõrgusega löökpillid

en: typewriter
et: kirjutusmasin

en: udu
et: udu (lisaauguga veekann)

en: uilleann pipes
et: iiri torupill

en: upright piano
et: püstklaver (pianiino)

en: vacuum cleaner
et: tolmuimeja

en: valved brass instruments
et: ventiilidega vaskpuhkpillid

en: vibraphone
et: vibrafon

en: vichitra veena
et: vicitra vīṇā

en: vielle
et: fiidel

en: viola
et: vioola (altviiul)

en: viola d'amore
et: viola d’amore

en: viola da gamba
et: (viola da) gamba

en: violin
et: viiul

en: violins
et: viiulid

en: violone
et: violoon

en: virginal
et: virginaal

en: vocoder
et: vokooder

en: voice synthesizer
et: kõnesüntesaator

en: washboard
et: pesulaud

en: whip
et: piits

en: whistle
et: vile

en: willow flute
et: norra pajupill

en: wind chime
et: tuulekell

en: wind instruments
et: õhkpillid

en: wood block
et: puuplokk

en: woodwind
et: puupuhkpillid

en: xiao
et: xiāo

en: xiaoluo
et: xiǎoluó

en: xun
et: xūn

en: xylophone
et: ksülofon

en: yangqin
et: yángqín

en: yatga
et: jatga

en: yehu
et: yēhú

en: yueqin
et: yuèqín

en: zhonghu
et: zhōnghú

en: zhongruan
et: zhōngruǎn

en: zither
et: tsitter
