MusicBrainz - en to es translation catalogue (254 entries)

en: 12 string guitar
es: Guitarra de doce cuerdas

en: 17-string koto
es: koto de 17 cuerdas

en: Appalachian dulcimer
es: Dulcémele de los Apalaches

en: Baltic psalteries
es: salterios bálticos

en: Batá drum
es: Batá

en: E-flat clarinet
es: clarinete MI bemol

en: English horn
es: cuerno inglés

en: Floppy Drive
es: Disquete

en: French horn
es: cuerno francés

en: German harp
es: harpa alemana

en: Greek baglama
es: baglama griego

en: Hammond organ
es: órgano Hammond

en: Harddisk
es: Disco duro

en: Hawaiian guitar
es: guitarra hawaiana

en: Indian bamboo flutes
es: flautas de bambú hindúes

en: Irish bouzouki
es: buzuki irlandés

en: Irish harp / clàrsach
es: Arpa irlandesa

en: Mexican vihuela
es: Vihuela mexicana

en: Northumbrian pipes
es: gaita northumbria

en: Portuguese guitar
es: guitarra portuguesa

en: Rhodes piano
es: piano Rhodes

en: Spanish acoustic guitar
es: guitarra (acústica) española

en: Spanish vihuela
es: vihuela española

en: Turkish baglama
es: baglama turco

en: Vienna horn
es: cuerno vienés

en: Vietnamese guitar
es: guitarra vietnamita

en: Wagner tuba
es: tuba Wagner

en: Warr guitar
es: guitarra Warr

en: Wurlitzer electric piano
es: piano eléctrico Wurlitzer

en: accordion
es: acordeón

en: acoustic bass guitar
es: bajo acústico

en: acoustic fretless guitar
es: guitarra acústica sin trastes

en: acoustic guitar
es: guitarra acústica

en: alphorn
es: trompa de los Alpes

en: alto clarinet
es: clarinete alto

en: alto flute
es: flauta alto

en: alto saxophone
es: saxofón alto

en: alto violin
es: violín alto

en: archlute
es: archilaúd

en: autoharp
es: autoarpa

en: bagpipe
es: gaita

en: balalaika
es: balalaica

en: bandora
es: baldosa

en: banjitar
es: banjo-guitarra

en: baritone guitar
es: guitarra barítono

en: baritone horn
es: bombardino barítono

en: baritone saxophone
es: saxofón barítono

en: baroque trumpet
es: trompeta barroca

en: barrel organ
es: organillo

en: baryton
es: barítono

en: bass
es: bajo (genérico, no usar)

en: bass clarinet
es: clarinete bajo

en: bass drum
es: bombo

en: bass flute
es: flauta bajo

en: bass guitar
es: bajo

en: bass harmonica
es: armónica bajo

en: bass recorder / f-bass recorder
es: flautín bajo (en fa)

en: bass saxophone
es: saxofón bajo

en: bass trombone
es: trombón bajo

en: basset clarinet
es: clarinete di bassetto

en: basset horn
es: corno di bassetto

en: bassoon
es: fagot

en: bellow-blown bagpipes
es: gaita de fuelle

en: bells
es: campanas

en: berimbau
es: birimbao

en: bin-sasara
es: binzasara

en: boatswain's pipe
es: silbato marinero

en: body percussion
es: percusión corporal

en: bombarde
es: bombarda

en: bones
es: tarreñas

en: bouzouki
es: buzuki

en: bowed psaltery
es: salterio de arco

en: bowed string instruments
es: instrumentos de cuerda frotada

en: brass
es: viento-metal

en: brushes
es: escobillas

en: bugle
es: corneta

en: button accordion
es: acordón de botones

en: calliope
es: calíope

en: carillon
es: carillón

en: castanets
es: castañuelas

en: cello
es: violonchelo

en: chalumeau
es: salmoé

en: chamber organ
es: órgano de cámara

en: chimes
es: campanas

en: chromatic button accordion
es: acordeón cromático

en: chromatic harmonica
es: armónica cromática

en: cittern
es: cistro

en: clarinet
es: clarinete

en: classical guitar
es: guitarra clásica

en: clavichord
es: clavicordio

en: concert flute
es: flauta de concierto

en: concert harp
es: arpa de concierto

en: conch
es: caracola

en: contrabass clarinet
es: clarinete contrabajo

en: contrabass recorder
es: flauta dulce contrabajo

en: contrabass saxophone
es: saxofón contrabajo

en: contrabassoon
es: contrafagot

en: cornamuse
es: cornamusa

en: cornet
es: corneta

en: cornett
es: cornetto

en: cowbell
es: cencerro

en: crotales
es: crótalos

en: crumhorn
es: cromorno

en: crwth
es: rota

en: cuíca
es: cuica

en: cymbals
es: platillos

en: cymbalum
es: címbalo (cuerda)

en: cümbüş
es: cümbüş (laúd turco)

en: darbuka
es: doumbek

en: descant recorder / soprano recorder
es: flauta dulce soprano

en: diatonic accordion / melodeon
es: acordeón diatónico / melodeón

en: djembe
es: yembe

en: double reed
es: doble lengüeta

en: doyra
es: dayereh

en: drum machine
es: caja de ritmos

en: drums
es: tambores

en: drumset
es: batería

en: dulcian
es: bajón

en: electric bass guitar
es: bajo eléctrico

en: electric cello
es: violonchelo eléctrico

en: electric fretless guitar
es: guitarra eléctrica sin trastes

en: electric guitar
es: guitarra eléctrica

en: electric harp
es: arpa eléctrica

en: electric lap steel guitar
es: guitarra lap steel eléctrica

en: electric piano
es: piano eléctrico

en: electric sitar
es: sitar eléctrico

en: electric upright bass
es: contrabajo eléctrico

en: electric viola
es: viola eléctrica

en: electric violin
es: violín eléctrico

en: electronic drum set
es: set de batería electrónica

en: electronic instruments
es: instrumentos electrónicos

en: electronic organ
es: órgano electrónico

en: electronic wind instrument
es: Instrumento de viento electrónico

en: fife
es: pífano

en: five-string banjo
es: banjo de cinco cuerdas

en: flute
es: flauta

en: frame drum
es: tambor de marco

en: free reed
es: lengüeta libre

en: grand piano
es: piano de cola

en: guitar
es: guitarra

en: guitars
es: guitarras

en: hammered dulcimer
es: dulcémele

en: handbells
es: campanillas

en: handclaps
es: palmas

en: harmonica
es: armónica

en: harmonium
es: armonio

en: harp
es: arpa

en: harpsichord
es: clavecín

en: horn
es: trompa (genérico)

en: hurdy gurdy
es: zanfona

en: jew's harp
es: arpa de boca

en: jug
es: jarra

en: kazoo
es: mirlitón

en: kemençe of the Black Sea
es: kemençe del mar Negro

en: keyboard
es: teclado

en: keyboard bass
es: bajo teclado

en: keyed brass instruments
es: instrumentos de viento-metal de agujeros

en: lap steel guitar
es: guitarra lap steel

en: laser harp
es: arpa láser

en: lute
es: laúd

en: lyre
es: lira

en: mandolin
es: mandolina

en: mellophone
es: melófono

en: mendoza
es: lagerfono / mendoza

en: metallophone
es: metalófono

en: musical bow
es: arco musical

en: musical box
es: caja de música

en: musical saw
es: sierra musical

en: natural brass instruments
es: instrumentos de viento-metal naturales

en: natural horn
es: cuerno natural

en: nose flute
es: flauta nasal

en: nylon guitar
es: Guitarra de nylon

en: oboe d'amore
es: oboe de amor

en: ocean drum
es: tambor de océano

en: ondes Martenot
es: ondas Martenot

en: ophicleide
es: figle / oficleido

en: organ
es: órgano

en: other instruments
es: otros instrumentos

en: other percussion
es: otros instrumentos de percusión

en: other string instruments
es: otros instrumentos de cuerda

en: oud
es: laúd árabe

en: pan flute
es: flauta de Pan

en: percussion
es: percusión

en: piano accordion
es: acordeón a piano

en: piccolo
es: flautín / piccolo

en: pipe organ
es: órgano de tubos

en: plucked string instruments
es: instrumentos de cuerda pulsada

en: prepared piano
es: piano preparado

en: psaltery
es: salterio

en: rainstick
es: palo de lluvia

en: ratchet
es: matraca / carraca

en: recorder
es: flauta dulce

en: reed organ
es: órgano de lengüeta

en: saxophone
es: saxofón

en: serpent
es: serpentón

en: shruti box
es: caja shruti

en: singing bowl
es: tazón cantador

en: singular reed
es: lengüeta única

en: slide brass instruments
es: instrumentos de viento-metal de varas

en: slide guitar
es: slide (guitarra)

en: slit drum
es: tambor de hendidura

en: snare drum
es: caja (tambor)

en: sopranino recorder
es: flauta dulce sopranino

en: sopranino saxophone
es: saxofón

en: soprano clarinet
es: clarinete soprano

en: soprano flute
es: flauta soprano

en: soprano saxophone
es: saxofón soprano

en: soprano violin
es: violín soprano

en: sousaphone
es: sousafón

en: spoons
es: cucharas

en: steel guitar
es: guitarra steel

en: strings
es: cuerdas

en: struck string instruments
es: instrumentos de cuerda percutida

en: subcontrabass recorder
es: flauta dulce subcontrabajo

en: synthesizer
es: sintetizador

en: syrinx
es: siringa

en: talking drum
es: tambor parlante

en: tambourine
es: pandereta

en: tanbur
es: tambor

en: tape
es: cinta

en: taragot
es: tarogato

en: teleharmonium
es: telarmonio

en: tenor guitar
es: guitarra tenor

en: tenor horn / alto horn
es: trompa alto/tenor

en: tenor recorder
es: flautín tenor

en: tenor saxophone
es: saxofón tenor

en: theorbo
es: tiorba

en: theremin
es: theremín

en: timbales
es: timbales (latinos)

en: timpani
es: timbales (de concierto) / tímpanos

en: toy piano
es: piano de juguete

en: transverse flute
es: flauta travesera

en: triangle
es: triángulo

en: trombone
es: trombón

en: trumpet
es: trompeta

en: tubular bells
es: campanas tubulares

en: turntable(s)
es: platos / tocadiscos

en: typewriter
es: máquina de escribir

en: ukulele
es: ukelele

en: upright piano
es: piano vertical

en: vacuum cleaner
es: aspiradora

en: valved brass instruments
es: instrumentos de viento-metal con válvulas

en: vibraphone
es: vibráfono

en: viola d'amore
es: viola de amor

en: violin
es: violín

en: violins
es: violines

en: violone
es: Violón

en: voice synthesizer
es: sintetizador de voz

en: whistle
es: silbato

en: wind instruments
es: instrumentos de viento

en: wood block
es: bloque de madera

en: woodwind
es: viento madera

en: xylophone
es: xilófono

en: zither
es: cítara
