MusicBrainz - en to el translation catalogue (270 entries)

en: 12 string guitar
el: 12-χορδη κιθάρα

en: Baltic psalteries
el: Ψαλτήρια Βαλτικής

en: Batá drum
el: Τύμπανο Batá

en: Cretan lyra
el: Κρητική λύρα

en: Greek baglama
el: Ελληνικός μπαγλαμάς

en: Hammond organ
el: Όργανο Hammond

en: Hawaiian guitar
el: Χαβανέζικη κιθάρα

en: Indian bamboo flutes
el: Ινδικά φλάουτα από μπαμπού

en: Irish bouzouki
el: Ιρλανδικό μπουζούκι

en: Irish harp / clàrsach
el: Ιρλανδική άρπα / clàrsach

en: Mellotron
el: Μέλλωτρον

en: Rhodes piano
el: Πιάνο Rhodes

en: Spanish acoustic guitar
el: Ισπανική ακουστική κιθάρα

en: Stroh violin
el: Βιολί Stroh

en: Tibetan water drum
el: Θιβετιανό τύμπανο νερού

en: Turkish baglama
el: Τούρκικος μπαγλαμάς

en: Vienna horn
el: βιενέζικο κόρνο

en: Vietnamese guitar
el: Βιετναμέζικη κιθάρα

en: Wagner tuba
el: Τούμπα Wagner

en: Warr guitar
el: Κιθάρα Warr

en: Wurlitzer electric piano
el: Ηλεκτρικό πιάνο Wurlitzer

en: accordion
el: ακορντεόν

en: acoustic bass guitar
el: ακουστικό μπάσο

en: acoustic fretless guitar
el: ακουστική άταστη κιθάρα

en: acoustic guitar
el: ακουστική κιθάρα

en: aeolian harp
el: αιολική άρπα

en: alto clarinet
el: άλτο κλαρινέτο

en: alto flute
el: άλτο φλάουτο

en: alto saxophone
el: άλτο σαξόφωνο

en: alto violin
el: άλτο βιολί

en: autoharp
el: αυτόματη άρπα

en: baglama
el: μπαγλαμάς

en: bagpipe
el: γκάιντα

en: balalaika
el: μπαλαλάικα

en: bandoneón
el: μπαντονεόν

en: banjo
el: ταμπουράς

en: baritone guitar
el: βαρύτονη κιθάρα

en: baritone horn
el: βαρύτονο κόρνο

en: baritone saxophone
el: βαρύτονο σαξόφωνο

en: baroque trumpet
el: μπαρόκ τρομπέτα

en: barrel organ
el: λατέρνα

en: bass
el: μπάσο

en: bass clarinet
el: μπάσο κλαρινέτο

en: bass drum
el: μπάσο τύμπανο

en: bass flute
el: μπάσο φλάουτο

en: bass guitar
el: μπάσο κιθάρα

en: bass harmonica
el: μπάσο φυσαρμόνικα

en: bass saxophone
el: μπάσο σαξόφωνο

en: bass synthesizer
el: μπάσο συνθεσάιζερ

en: bass trombone
el: μπάσο τρομπόνι

en: basset clarinet
el: μπασέτ κλαρινέτο

en: basset horn
el: μπασέτ κόρνο

en: bassoon
el: φαγκότο

en: bells
el: καμπάνες

en: bendir
el: μπεντίρ

en: body percussion
el: κρουστά σώματος

en: bones
el: κόκαλα

en: bongos
el: μπόνγκος

en: bouzouki
el: μπουζούκι

en: bowed piano
el: κυρτό πιάνο

en: bowed psaltery
el: κυρτό ψαλτήρι

en: bowed string instruments
el: κυρτά έγχορδα όργανα

en: brass
el: χάλκινα

en: brushes
el: βούρτσες

en: bugle
el: σάλπιγγα

en: button accordion
el: ακορντεόν με κουμπιά

en: carillon
el: μουσικοί κωδώνες

en: castanets
el: καστανιέτες

en: celesta
el: τσελέστα

en: cello
el: τσέλο

en: chimes
el: καμπανάκια

en: chromatic button accordion
el: ακορντεόν με χρωματικά κουμπιά

en: chromatic harmonica
el: χρωματική φυσαρμόνικα

en: clarinet
el: κλαρινέτο

en: classical guitar
el: κλασική κιθάρα

en: classical kemençe
el: κλασικός κεμεντζές

en: clavinet
el: κλαβινέτο

en: concert flute
el: συναυλιακό φλάουτο

en: concert harp
el: συναυλιακή άρπα

en: concertina
el: κοντσερτίνα

en: conch
el: βούκινο

en: congas
el: κόνγκας

en: contrabass clarinet
el: κοντραμπάσο κλαρινέτο

en: contrabass recorder
el: κοντραμπάσο φλογέρα

en: contrabass saxophone
el: κοντραμπάσο σαξόφωνο

en: contrabassoon
el: Κόντρα φαγκότο

en: cornet
el: μουσικό κέρας

en: cowbell
el: κουδουνα

en: cymbals
el: κύμβαλα

en: cümbüş
el: τσουμπούς

en: daf
el: νταφ

en: daire
el: νταϊρές

en: darbuka
el: νταρμπούκα

en: davul
el: νταούλι

en: dhol
el: ντολ

en: dholak
el: ντολάκ

en: diatonic accordion / melodeon
el: διατονικό ακορντεόν / μελωδιόν

en: didgeridoo
el: ντιτζεριντού

en: djembe
el: τζεμπέ

en: dohol
el: ντοχόλ

en: double bass / contrabass / acoustic upright bass
el: κοντραμπάσο / όρθιο μπάσο

en: double reed
el: διπλός αυλός

en: drums
el: τύμπανα

en: drumset
el: σετ τυμπάνων

en: duduk
el: ντουντούκ

en: electric bass guitar
el: ηλεκτρικό μπάσο

en: electric cello
el: ηλεκτρικό τσέλο

en: electric fretless guitar
el: ηλεκτρική άταστη κιθάρα

en: electric guitar
el: ηλεκτρική κιθάρα

en: electric harp
el: ηλεκτρική άρπα

en: electric piano
el: ηλεκτρικό πιάνο

en: electric sitar
el: ηλεκτρικό σιτάρ

en: electric upright bass
el: ηλεκτρικό όρθιο μπάσο

en: electric violin
el: ηλεκτρικό βιολί

en: electronic drum set
el: ηλεκτρονικό σετ τυμπάνων

en: electronic instruments
el: ηλεκτρονικά όργανα

en: electronic organ
el: ηλεκτρονικό όργανο

en: electronic wind instrument
el: ηλεκτρονικό πνευστό όργανο

en: euphonium
el: ευφώνιο

en: fiddle
el: φιντλ

en: fife
el: φλογέρα fife

en: five-string banjo
el: πεντάχορδο μπάντζο

en: flugelhorn
el: φλικόρνο

en: flute
el: φλάουτο

en: folk harp
el: παραδοσιακή άρπα

en: free reed
el: ελεύθερος αυλός

en: fretless bass
el: άταστο μπάσο

en: glockenspiel
el: μεταλλόφωνο

en: goblet drum
el: τουμπερλέκι

en: gong
el: γκονγκ

en: gongs
el: γκονγκς

en: grand piano
el: γκραν πιάνο

en: guitar
el: κιθάρα

en: guitars
el: κιθάρες

en: gusli
el: γκούσλι

en: handclaps
el: παλαμάκια

en: harmonica
el: φυσαρμόνικα

en: harmonium
el: αρμόνιο

en: harp
el: άρπα

en: harpsichord
el: τσέμπαλο

en: hi-hat
el: χάι-χατ

en: horn
el: κόρνο

en: hurdy gurdy
el: οργανέτο

en: jew's harp
el: άρπα του εβραίου

en: kanun
el: κανονάκι

en: kaval
el: καβάλ

en: kazoo
el: καζού

en: kemenche
el: κεμεντζέ / Πολίτικη λύρα

en: kemençe of the Black Sea
el: κεμεντζές της Μαύρης Θάλασσας

en: keyboard
el: πλήκτρα

en: keyboard bass
el: πλήκτρα μπάσο

en: keyed brass instruments
el: πνευστά όργανα με πλήκτρα

en: kokyu
el: κόκιου

en: komuz
el: κομούζ

en: laser harp
el: άρπα λέιζερ

en: low whistle
el: κυρτή σφυρίχτρα

en: lute
el: λαούτο

en: lyre
el: λύρα

en: mandola
el: μάντολα

en: mandolin
el: μαντολίνο

en: maracas
el: μαράκες

en: marimba
el: μαρίμπα

en: melodica
el: μελόντικα

en: metallophone
el: μεταλλόφωνο

en: musical bow
el: μουσικό τόξο

en: musical box
el: μουσικό κουτί

en: musical saw
el: μουσικό πριόνι

en: nai
el: νάι / νέι

en: natural brass instruments
el: φυσικά πνευστά όργανα

en: oboe
el: όμποε

en: ocarina
el: οκαρίνα

en: organ
el: όργανο

en: other drums
el: άλλα τύμπανα

en: other instruments
el: άλλα όργανα

en: other percussion
el: άλλα κρουστά

en: other string instruments
el: άλλα έγχορδα όργανα

en: oud
el: ούτι

en: pan flute
el: σύριγγα

en: percussion
el: κρουστά

en: piano
el: πιάνο

en: piano accordion
el: πιάνο ακορντεόν

en: piccolo
el: πίκολο

en: piccolo trumpet
el: πίκολο τρομπέτα

en: pipe organ
el: εκκλησιαστικό όργανο

en: plucked string instruments
el: νυκτά έγχορδα

en: psaltery
el: ψαλτήρι

en: ratchet
el: καστάνια

en: rattle
el: κουδουνίστρα

en: rebab
el: ραμπάμπ / ρεμπάμπ

en: rebec
el: ρεμπέκ

en: recorder
el: φλογέρα

en: reed organ
el: όργανο με αυλούς

en: reeds
el: αυλοί

en: samba whistle
el: σφυρίχτρα σάμπα

en: santur
el: σαντούρι

en: sarangi
el: σαράνγκι

en: sarod
el: σαρόντ

en: saxophone
el: σαξόφωνο

en: saz
el: σάζι

en: sheng
el: σεγκ

en: shofar
el: σοφάρ

en: singular reed
el: μοναδικός αυλός

en: sistrum
el: σείστρο

en: sitar
el: σιτάρ

en: slide brass instruments
el: slide χάλκινα όργανα

en: slide guitar
el: κιθάρα slide

en: slide whistle
el: σφυρίχτρα slide

en: snare drum
el: ταμπούρο

en: sopranino recorder
el: φλογέρα σοπρανίνο

en: sopranino saxophone
el: σοπρανίνο σαξόφωνο

en: soprano clarinet
el: σοπράνο κλαρινέτο

en: soprano flute
el: σοπράνο φλάουτο

en: soprano saxophone
el: σοπράνο σαξόφωνο

en: soprano violin
el: σοπράνο βιολί

en: spoons
el: κουτάλια

en: steel guitar
el: κιθάρα χάλυβα

en: strings
el: έγχορδα

en: synthesizer
el: συνθεσάιζερ

en: syrinx
el: ευσταχιανή σύριγξ

en: tabla
el: τάμπλα

en: tambourine
el: ντέφι

en: tambura
el: ταμπουράς

en: tanbur
el: ταμπούρ

en: tap dancing
el: κλακέτες

en: tenor guitar
el: τενόρο κιθάρα

en: tenor horn / alto horn
el: τενόρο κόρνο / άλτο κόρνο

en: tenor recorder
el: τενόρο φλογέρα

en: tenor saxophone
el: τενόρο σαξόφωνο

en: theatre organ
el: θεατρικό όργανο

en: theorbo
el: θεόρβη

en: theremin
el: θέρεμιν

en: timpani
el: τυμπάνια

en: tin whistle
el: σφυρίχτρα κασσιτέρου

en: tom-tom
el: τομ

en: toy piano
el: παιδικό πιάνο

en: transverse flute
el: εγκάρσιο φλάουτο

en: treble flute
el: πρίμο φλάουτο

en: treble recorder / alto recorder
el: πρίμο φλογέρα / άλτο φλογέρα

en: treble violin
el: πρίμο βιολί

en: triangle
el: τρίγωνο

en: trombone
el: τρομπόνι

en: trumpet
el: τρομπέτα

en: tuba
el: τούμπα

en: tubular bells
el: σωληνωειδή καμπανάκια

en: turntable(s)
el: πικάπ

en: typewriter
el: γραφομηχανή

en: tzoura
el: τζουράς

en: ukulele
el: γιουκαλίλι

en: upright piano
el: όρθιο πιάνο

en: vacuum cleaner
el: ηλεκτρική σκούπα

en: valve trombone
el: τρομπόνι με βαλβίδα

en: valved brass instruments
el: χάλινα με βαλβίδα

en: vibraphone
el: βιμπράφωνο

en: viola
el: βιόλα

en: viola d'amore
el: βιόλα ντ' αμόρε

en: viola da gamba
el: βιόλα ντα γκάμπα

en: violin
el: βιολί

en: violins
el: βιολιά

en: violone
el: βιολόνε

en: voice synthesizer
el: συνθεσάιζερ φωνής

en: whip
el: μαστίγιο

en: whistle
el: σφυρίχτρα

en: willow flute
el: φλάουτο ιτιάς

en: wind chime
el: αιολική κόγχη

en: wind instruments
el: πνευστά όργανα

en: wood block
el: κομμάτι ξύλου

en: xylophone
el: ξυλόφωνο

en: zarb
el: ζαρμπ

en: zill
el: ζίλια

en: zurna
el: ζουρνάς
