MusicBrainz - en to de translation catalogue (534 entries)

en: 12 string guitar
de: zwölfsaitige Gitarre

en: 17-string koto
de: 17-saitiges Koto

en: Appalachian dulcimer
de: Dulcimer

en: Baltic psalteries
de: baltische Psalter

en: Batá drum
de: Batá-Trommel

en: Chapman stick
de: Chapman Stick

en: Cretan lyra
de: kretische Lyra

en: Disk Drive
de: Laufwerk

en: E-flat clarinet
de: Es-Klarinette

en: English horn
de: Englischhorn

en: Floppy Drive
de: Diskettenlaufwerk

en: French horn
de: Waldhorn

en: German harp
de: Deutsche Harfe

en: Greek baglama
de: griechischer Baglamas

en: Hammond organ
de: Hammond-Orgel

en: Harddisk
de: Festplatte

en: Hawaiian guitar
de: hawaiianische Gitarre

en: Indian bamboo flutes
de: indische Bambusflöten

en: Irish bouzouki
de: irische Bouzouki

en: Irish harp / clàrsach
de: Cláirseach

en: Mexican vihuela
de: mexikanische Vihuela

en: Paraguayan harp
de: Paraguay-Harfe

en: Portuguese guitar
de: portugiesische Gitarre

en: Rhodes piano
de: Rhodes Piano

en: Saraswati veena
de: Saraswati Vina

en: Spanish acoustic guitar
de: spanische Akustikgitarre

en: Spanish vihuela
de: spanische Vihuela

en: Stroh violin
de: Strohgeige

en: Tibetan water drum
de: tibetische Wassertrommel

en: Turkish baglama
de: türkischer Baglamas

en: Vienna horn
de: Wiener Horn

en: Vietnamese guitar
de: vietnamesische Gitarre

en: Wagner tuba
de: Wagnertuba

en: Warr guitar
de: Warr Guitar

en: Wurlitzer electric piano
de: Wurlitzer Electric Piano

en: accordion
de: Akkordeon

en: acoustic bass guitar
de: akustische Bassgitarre

en: acoustic fretless guitar
de: bundlose Akustikgitarre

en: acoustic guitar
de: Akustikgitarre

en: aeolian harp
de: Äolsharfe

en: afuche / cabasa
de: Cabasa

en: agogô
de: Agogô

en: ajaeng
de: Ajaeng

en: algozey
de: Alghoza

en: alphorn
de: Alphorn

en: alto clarinet
de: Altklarinette

en: alto flute
de: Altflöte

en: alto saxophone
de: Altsaxophon

en: alto violin
de: Altvioline

en: amadinda
de: Amadinda

en: archaic and other bowed string-instruments
de: altertümliche und andere Streichinstrumente

en: archlute
de: Arciliuto

en: archtop guitar
de: Archtop-Gitarre

en: arghul
de: Arghul

en: autoharp
de: Autoharp

en: baglama
de: Baglamas

en: bagpipe
de: Dudelsack

en: balafon
de: Balafon

en: balalaika
de: Balalaika

en: bamboo angklung
de: Angklung

en: bandoneón
de: Bandoneon

en: bandora
de: Pandora

en: bandura
de: Bandura

en: bangu
de: Bangu

en: banhu
de: Banhu

en: banjo
de: Banjo

en: bansuri
de: Bansuri

en: baritone guitar
de: Baritongitarre

en: baritone horn
de: Baritonhorn

en: baritone saxophone
de: Baritonsaxophon

en: baroque trumpet
de: Barocktrompete

en: barrel drum
de: Fasstrommel

en: barrel organ
de: Drehorgel / Leierkasten

en: baryton
de: Baryton

en: bass
de: Bass

en: bass clarinet
de: Bassklarinette

en: bass drum
de: große Trommel

en: bass flute
de: Bassflöte

en: bass guitar
de: Bassgitarre

en: bass harmonica
de: Bass-Mundharmonika

en: bass pedals
de: Basspedal

en: bass recorder / f-bass recorder
de: Bassblockflöte

en: bass saxophone
de: Basssaxophon

en: bass synthesizer
de: Bass-Synthesizer

en: bass trombone
de: Bassposaune

en: basset clarinet
de: Bassettklarinette

en: basset horn
de: Bassetthorn

en: bassoon
de: Fagott

en: bawu
de: Bawu

en: bayan
de: Bayan

en: bell tree
de: Glockenbaum

en: bellow-blown bagpipes
de: balggeblasener Dudelsack

en: bells
de: Glocken

en: bendir
de: Bendir

en: berimbau
de: Berimbau

en: bin-sasara
de: Bin-Sasara

en: biwa
de: Biwa

en: boatswain's pipe
de: Bootsmannpfeife

en: bodhrán
de: Bodhrán

en: body percussion
de: Körper-Perkussion

en: bombarde
de: Bombarde

en: bones
de: Knochen

en: bongos
de: Bongos

en: bouzouki
de: Bouzouki

en: bowed psaltery
de: Streichpsalter

en: bowed string instruments
de: Streichinstrumente

en: brass
de: Blechblasinstrumente

en: brushes
de: Besen

en: bugle
de: Horn

en: buk
de: Buk

en: bullroarer
de: Schwirrgerät

en: button accordion
de: Knopfgriffakkordeon

en: cajón
de: Cajón

en: calliope
de: Dampforgel / Calliope

en: carillon
de: Carillon

en: castanets
de: Kastagnetten

en: cavaquinho
de: Cavaquinho

en: caxixi
de: Caxixi

en: celesta
de: Celesta

en: cello
de: Cello

en: chakhe
de: Chakhe

en: chalumeau
de: Chalumeau

en: chamber organ
de: Truhenorgel

en: chande
de: Chande

en: charango
de: Charango

en: chau gong
de: Tamtam

en: ching
de: Ching

en: chromatic button accordion
de: chromatisches Knopfakkordeon

en: chromatic harmonica
de: chromatische Mundharmonika

en: cittern
de: Cister

en: cizhonghu
de: Cizhonghu

en: clarinet
de: Klarinette

en: classical guitar
de: klassiche Gitarre

en: claves
de: Klanghölzer / Claves

en: clavichord
de: Clavichord

en: clavinet
de: Clavinet

en: concert flute
de: Querflöte (Böhmflöte)

en: concert harp
de: Konzertharfe

en: concertina
de: Konzertina

en: conch
de: Schneckenhorn

en: congas
de: Conga

en: continuum
de: Continuum

en: contrabass clarinet
de: Kontrabassklarinette

en: contrabass recorder
de: Kontrabassblockflöte

en: contrabass saxophone
de: Kontrabasssaxophon

en: contrabassoon
de: Kontrafagott

en: cornamuse
de: Cornamuse

en: cornet
de: Kornett

en: cornett
de: Zink

en: cowbell
de: Cowbell

en: crotales
de: Crotales / antike Zimbeln

en: crumhorn
de: Krummhorn

en: crwth
de: Crwth

en: cuatro
de: Cuatro

en: cuíca
de: Cuíca

en: cylindrical drum
de: Zylindertrommel

en: cymbals
de: Becken

en: cymbalum
de: Zymbal

en: cümbüş
de: Cümbüş

en: daegeum
de: Daegeum

en: daf
de: Daf

en: daluo
de: Daluo

en: darbuka
de: Darbuka

en: daruan
de: Daruan

en: davul
de: Davul

en: descant recorder / soprano recorder
de: Sopranblockflöte

en: dhol
de: Dhol

en: dholak
de: Dholak

en: diatonic accordion / melodeon
de: diatonisches Akkordeon

en: didgeridoo
de: Didgeridoo

en: dilruba
de: Dilruba

en: diyingehu
de: Diyingehu

en: dizi
de: Dizi

en: djembe
de: Djembé

en: dobro
de: Dobro

en: dombra
de: Dombra

en: domra
de: Domra

en: double bass / contrabass / acoustic upright bass
de: Kontrabass

en: double reed
de: Doppelrohrblattinstrumente

en: drum machine
de: Drumcomputer

en: drums
de: Trommeln

en: drumset
de: Schlagzeug

en: duduk
de: Duduk / armenische Flöte

en: dulcian
de: Dulzian

en: dutar
de: Dotar

en: duxianqin
de: Duxianqin

en: ebow
de: E-Bow

en: effects
de: Effekte

en: ektara
de: Ektara

en: electric bass guitar
de: E-Bass

en: electric cello
de: E-Cello

en: electric fretless guitar
de: bundlose E-Gitarre

en: electric guitar
de: E-Gitarre

en: electric harp
de: E-Harfe

en: electric piano
de: Konzertharfe

en: electric sitar
de: E-Sitars

en: electric upright bass
de: E-Kontrabass

en: electric viola
de: elektrische Bratsche

en: electric violin
de: E-Geige

en: electronic drum set
de: elektronisches Schlagzeug / E-Drums

en: electronic instruments
de: elektronische Instrumente

en: electronic organ
de: elektronische Orgel

en: end-blown flute
de: Längsflöte

en: erhu
de: Erhu

en: esraj
de: Esraj

en: euphonium
de: Euphonium

en: farfisa
de: Farfisa-Orgel

en: fiddle
de: Fiddle

en: fife
de: Schwegel

en: finger cymbals
de: Zimbel

en: finger snaps
de: Fingerschnippen

en: five-string banjo
de: 5-saitiges Banjo

en: flugelhorn
de: Flügelhorn

en: flute
de: Flöte

en: folk harp
de: Folk-Harfe

en: foot percussion
de: Fuß-Perkussion

en: fortepiano
de: Hammerklavier

en: four-string banjo
de: viersaitiges Banjo

en: fourth flute
de: Fourth-Flute

en: frame drum
de: Rahmentrommel

en: friction drum
de: Reibetrommel

en: frottoir
de: Frottoir

en: fujara
de: Fujara

en: gadulka
de: Gadulka

en: gamelan
de: Gamelan

en: gankogui
de: Gankogui

en: gaohu
de: Gaohu

en: garklein recorder
de: Garkleinblockflöte

en: gayageum
de: Kayagûm

en: gehu
de: Gehu

en: geomungo
de: Geomungo

en: ghatam
de: Ghatam

en: glockenspiel
de: Glockenspiel

en: goblet drum
de: Bechertrommel

en: gong
de: Gong

en: gongs
de: Gongs

en: gralla
de: Gralla

en: grand piano
de: Flügel

en: great bass recorder / c-bass recorder
de: Großbassblockflöte

en: gudok
de: Gudok

en: guitar
de: Gitarre

en: guitars
de: Gitarren

en: gumbri
de: Gimbri

en: guqin
de: Qin

en: gusli
de: Gusli

en: guzheng
de: Guzheng

en: güiro
de: Güiro

en: haegeum
de: Haegeum

en: hammered dulcimer
de: Hackbrett

en: handbells
de: Handglocke

en: handclaps
de: Händeklatschen

en: hang
de: Hang

en: hardingfele
de: Hardangerfiedel

en: harmonica
de: Mundharmonika

en: harmonium
de: Harmonium

en: harp
de: Harfe

en: harpsichord
de: Cembalo

en: heckelphone
de: Heckelphon

en: hi-hat
de: Hi-Hat

en: hichiriki
de: Hichiriki

en: horn
de: Horn

en: hourglass drum
de: Uhrglastrommel

en: hulusi
de: Hulusi

en: huqin
de: Huqin

en: hurdy gurdy
de: Drehleier

en: idiophone
de: Idiophon

en: janggu
de: Changgu

en: jew's harp
de: Maultrommel

en: jing'erhu
de: Jing'erhu

en: jinghu
de: Jinghu

en: jug
de: Jug

en: kamancheh
de: Kamancheh

en: kanjira
de: Kanjira

en: kantele
de: Kantele

en: kanun
de: Kanun

en: kaval
de: Kaval

en: kazoo
de: Kazoo

en: kemenche
de: Kemençe

en: keyboard
de: Keyboard

en: keyboard bass
de: Keyboard-Bass

en: keyed brass instruments
de: Klappen-Blechblasinstrument

en: khene
de: Khaen

en: khlui
de: Khlui

en: kinnor
de: Kinnor

en: kithara
de: Kithara

en: kkwaenggwari
de: Kkwaenggwari

en: kokyu
de: Kokyū

en: kora
de: Kora

en: kortholt
de: Kortholt

en: koto
de: Koto

en: kotsuzumi
de: Kotsuzumi

en: kèn bầu
de: Kèn bầu

en: kōauau
de: Koauau

en: lamellophone
de: Lamellophon

en: langeleik
de: Langeleik

en: lap steel guitar
de: Lap-Steel-Gitarre

en: laser harp
de: Laserharfe

en: launeddas
de: Launeddas

en: limbe
de: Limbe

en: liuqin
de: Liuqin

en: lute
de: Laute

en: lyre
de: Lyra

en: mandocello
de: Mandocello

en: mandola
de: Mandola

en: mandolin
de: Mandoline

en: maracas
de: Maracas / Rumba-Rasseln

en: marimba
de: Marimba

en: marxophone
de: Marxophon

en: marímbula
de: Marímbula

en: mbira
de: Mbira

en: mellophone
de: Mellophon

en: melodica
de: Melodica

en: metallophone
de: Metallophon

en: mirliton
de: Mirliton

en: morin khuur / matouqin
de: mongolische Pferdekopfgeige

en: morsing
de: Morsing

en: mridangam
de: Mridangam

en: musical bow
de: Mundbogen

en: musical box
de: Spieldose

en: musical saw
de: singende Säge

en: nai
de: Nai

en: naobo
de: Naobo

en: natural brass instruments
de: Naturton-Blechblasinstrument

en: natural horn
de: Naturhorn

en: nohkan
de: Nohkan

en: nose flute
de: Nasenflöte (traditionell)

en: nose whistle
de: Nasenflöte

en: nyckelharpa
de: Nyckelharpa

en: nylon guitar
de: Nylon-Gitarre

en: oboe
de: Oboe

en: oboe d'amore
de: Oboe d’amore

en: oboe da caccia
de: Oboe da caccia

en: ocarina
de: Okarina

en: ocean drum
de: Ozeantrommel

en: omnichord
de: Omnichord

en: ondes Martenot
de: Ondes Martenot

en: ophicleide
de: Ophikleide

en: organ
de: Orgel

en: other drums
de: Andere Trommeln

en: other instruments
de: andere Instrumente

en: other percussion
de: andere Perkussion

en: other string instruments
de: andere Saiteninstrumente

en: oud
de: Oud

en: pakhavaj
de: Pakhawaj

en: pan flute
de: Panflöte

en: pedal piano
de: Pedalklavier

en: pedal steel guitar
de: Pedal-Steel-Gitarre

en: percussion
de: Perkussion

en: piano
de: Klavier

en: piano accordion
de: Pianoakkordeon

en: piccolo
de: Piccoloflöte

en: piccolo trumpet
de: Piccolotrompete

en: pipa
de: Pipa

en: pipe organ
de: Pfeifenorgel

en: piri
de: Piri

en: plucked string instruments
de: Zupfinstrumente

en: post horn
de: Posthorn

en: practice chanter
de: Practice Chanter

en: prepared piano
de: präpariertes Klavier

en: psaltery
de: Psalterium

en: quena
de: Quena / Andenflöte

en: rainstick
de: Regenmacher

en: ratchet
de: Ratsche

en: rattle
de: Rassel

en: rauschpfeife
de: Rauschpfeife

en: rebab
de: Rebab

en: rebec
de: Rebec

en: recorder
de: Blockflöte

en: reed organ
de: Harmonium

en: reeds
de: Rohrblattinstrumente

en: resonator guitar
de: Resonatorgitarre

en: riq
de: Riq

en: rondador
de: Rondador

en: ruan
de: Ruan

en: rudra veena
de: Rudra Vina

en: ryuteki
de: Ryūteki

en: sackbut
de: Barockposaune

en: samba whistle
de: Samba-Pfeife

en: sampler
de: Sampler

en: sanshin
de: Sanshin

en: santoor
de: Santur (Kaschmir)

en: santur
de: Santur (Persien)

en: sanxian
de: Sanxian

en: sapek clappers
de: Sapek-Klöppel

en: sarangi
de: Sarangi

en: sarod
de: Sarod

en: saron
de: Saron

en: saxophone
de: Saxophon

en: saz
de: Saz

en: serpent
de: Serpent

en: setar
de: Setar

en: shakers
de: Schüttelrohr

en: shakuhachi
de: Shakuhachi

en: shamisen
de: Shamisen

en: shawm
de: Schalmei

en: shehnai
de: Shehnai

en: shekere
de: Shékere

en: sheng
de: Sheng

en: shinobue
de: Shinobue

en: sho
de: Shō

en: shofar
de: Schofar

en: shruti box
de: Shrutibox

en: siku
de: Siku

en: singing bowl
de: Klangschale

en: singular reed
de: Einfachrohrblattinstrumente

en: sistrum
de: Sistrum

en: sitar
de: Sitar

en: slide brass instruments
de: Zug-Blechblasinstrumente

en: slide guitar
de: Slide-Gitarre

en: slide whistle
de: Kolbenflöte

en: slit drum
de: Schlitztrommel

en: snare drum
de: kleine Trommel / Snare

en: sopranino recorder
de: Sopraninoblockflöte

en: sopranino saxophone
de: Sopraninosaxophon

en: soprano clarinet
de: Sopranklarinette

en: soprano flute
de: Sopranflöte

en: soprano saxophone
de: Sopransaxophon

en: soprano violin
de: Sopranvioline

en: sousaphone
de: Sousaphon

en: spoons
de: Löffel

en: steel guitar
de: Steel-Gitarre

en: steel-string guitar
de: Stahlsaitengitarre

en: steelpan
de: Steel Pan

en: strings
de: Saiteninstrumente

en: struck idiophone
de: Schlagidiophone

en: struck string instruments
de: Schlag-Saiteninstrumente

en: subcontrabass recorder
de: Subkontrabassblockflöte

en: suikinkutsu
de: Suikinkutsu

en: suona
de: Suona

en: surdo
de: Surdo

en: synclavier
de: Synclavier

en: synthesizer
de: Synthesizer

en: syrinx
de: Syrinx

en: tabla
de: Tabla

en: taepyeongso
de: Taepyeongso

en: taiko
de: Taiko

en: taishogoto
de: Taishōgoto

en: talkbox
de: Talkbox

en: talking drum
de: Tama / Dundun / Talking Drum

en: tambourine
de: Tamburin

en: tambura
de: Tambura

en: tamburitza
de: Tamburizza

en: tanbur
de: Tanbur

en: tangent piano
de: Tangentenflügel

en: tap dancing
de: Stepptanz

en: taphon
de: Taphon

[ctx: lute]
en: tar
de: Tar

[ctx: drum]
en: tar
de: Tar

en: taragot
de: Tárogató

en: teleharmonium
de: Dynamophon

en: temple blocks
de: Templeblocks

en: tenor banjo
de: Tenorbanjo

en: tenor guitar
de: Tenorgitarre

en: tenor horn / alto horn
de: Althorn

en: tenor recorder
de: Tenorblockflöte

en: tenor saxophone
de: Tenorsaxophon

en: tenor trombone
de: Tenorposaune

en: thavil
de: Tavil

en: theatre organ
de: Kinoorgel

en: theorbo
de: Theorbe

en: theremin
de: Theremin

en: timbales
de: Timbales

en: timpani
de: Pauke

en: tin whistle
de: Tin Whistle

en: tiple
de: Tiple

en: tom-tom
de: Tom Tom

en: tonkori
de: Tonkori

en: toy piano
de: Kinderklavier

en: transverse flute
de: Querflöten (alle Arten)

en: treble recorder / alto recorder
de: Altblockflöte

en: tres
de: Tres

en: triangle
de: Triangel

en: trombone
de: Posaune

en: trumpet
de: Trompete

en: tuba
de: Tuba

en: tubular bells
de: Röhrenglocken

en: tumbi
de: Tumbi

en: turntable(s)
de: Plattenspieler

en: typewriter
de: Schreibmaschine

en: udu
de: Udu

en: uilleann pipes
de: Uilleann Pipes

en: ukeke
de: Ukeke

en: ukulele
de: Ukulele

en: upright piano
de: Pianino

en: vacuum cleaner
de: Staubsauger

en: valiha
de: Valiha

en: valve trombone
de: Ventilposaune

en: valved brass instruments
de: Ventil-Blechblasinstrument

en: venu
de: Venu

en: vessel drum
de: Gefäßtrommel

en: vibraphone
de: Vibraphon

en: vibraslap
de: Vibraslap

en: vichitra veena
de: Vichitra Vina

en: vielle
de: Fidel

en: viola
de: Bratsche / Viola

en: viola d'amore
de: Viola d’amore

en: viola da gamba
de: Viola da gamba

en: violin
de: Geige / Violine

en: violino piccolo
de: Violino piccolo

en: violins
de: Violinen

en: violone
de: Violone

en: violotta
de: Violotta

en: virginal
de: Virginal

en: vocoder
de: Vocoder

en: voice synthesizer
de: Sprachsynthesizer

en: washboard
de: Waschbrett

en: washtub bass
de: Waschwannenbass

en: waterphone
de: Waterphone

en: whip
de: Peitsche

en: whistle
de: Trillerpfeife

en: willow flute
de: Weidenrindenflöte

en: wind chime
de: Windspiel

en: wind instruments
de: Blasinstrumente

en: wood block
de: Holzblock

en: woodwind
de: Holzblasinstrumente

en: xalam / khalam
de: Tidinit

en: xiao
de: Xiao

en: xiaoluo
de: Xiaoluo

en: xun
de: Xun

en: xylophone
de: Xylophon

en: yangqin
de: Yangqin

en: yatga
de: Yatga

en: yaylı tanbur
de: Yayli Tanbur

en: yehu
de: Yehu

en: yueqin
de: Yueqin

en: zarb
de: Tombak

en: zhonghu
de: Zhonghu

en: zhongruan
de: Zhongruan

en: zither
de: Zither

en: zurna
de: Zurna

en: đàn bầu
de: Đàn bầu

en: đàn tranh
de: Đàn Tranh

en: ōtsuzumi
de: Otsuzumi

en: żaqq
de: Żaqq
