MusicBrainz - en to et translation catalogue (43 entries)

note: name:chamber organ
en: A chamber organ is a small pipe organ.
et: väike vileorel

note: name:gut guitar
en: A classical guitar strung with gut strings.
et: klassikaline kitarr sooltest keeltega

note: name:nylon guitar
en: A classical guitar strung with nylon strings.
et: klassikaline kitarr nailonkeeltega

note: name:five-string banjo
en: A five-string banjo is a banjo with five strings.
et: Bandžo! Viie keelega!

note: name:marxophone
en: A type of fretless zither.
et: teatud astmetraatideta (krihvideta) tsitter

note: name:acoustic fretless guitar
en: Acoustic guitar without frets.
et: akustiline kitarr ilma astmetraatide ehk krihvideta

note: name:bass guitar
en: Bass (modern, typically electrical, but not always)
et: kaasaegne, tüüpiliselt elektriline, aga mitte alati

note: name:chacha
en: Chacha, west Indian rattle
et: Lääne-India kõristi

note: name:crumhorn
en: Crumhorn used in the 14th to 17th centuries in Europe
et: kasutati 14.–17. sajandil Euroopas

note: name:davul
en: Davul, turkish drum
et: türgi trumm

note: name:electric fretless guitar
en: Electric guitar without frets.
et: elektrikitarr ilma astmetraatide ehk krihvideta

note: name:German harp
en: German/Bohemian harp
et: böömi ehk saksa harf

note: name:syrinx
en: Greek Panflute
et: kreeka paaniflööt

note: name:kanklės
en: Kanklės, Lithuanian plucked string
et: leedu näppekeelpill

note: name:kantele
en: Kantele, Finnish traditional plucked string
et: eesti kannel või soome <em>kantele</em>, traditsiooniline näppekeelpill

note: name:kanun
en: Kanun, Arabic plucked strings
et: araabia näppekeelpill

note: name:madal
en: Madal, hand drum originating from Nepal
et: Nepalist pärit käsitrumm

note: name:Mexican vihuela
en: Mexican vihuela, used by mariachi bands
et: kasutusel <em>mariachi</em>-bändides

note: name:nai
en: Nai, Romanian Panflute
et: rumeenia paaniflööt

note: name:Northumbrian pipes
en: Northumbrian (small)pipes
et: Northumbria (väike) torupill

note: name:oboe
en: Oboe (soprano)
et: sopran

note: name:oboe d'amore
en: Oboe d'amore / Oboe d'amour (mezzo-soprano)
et: ehk oboe d’amour (metsosopran)

note: name:other instruments
en: Other instruments. If you can't find an instrument, please request it at http://wiki.musicbrainz.org/Instrument_Tree/Requests
et: Kui sa ei leia soovitud pilli, siis küsi seda lehel <a href="http://wiki.musicbrainz.org/Instrument_Tree/Requests">http://wiki.musicbrainz.org/Instrument_Tree/Requests</a>

note: name:other percussion
en: Other percussion. If you can't find an instrument, please request it at http://wiki.musicbrainz.org/Talk:Advanced_Instrument_Tree
et: kui sa ei leia soovitud löökpilli, siis küsi seda lehel <a href="http://wiki.musicbrainz.org/Talk:Advanced_Instrument_Tree">http://wiki.musicbrainz.org/Talk:Advanced_Instrument_Tree</a>

note: name:other string instruments
en: Other string instruments. If you can't find an instrument, please request it at http://wiki.musicbrainz.org/Talk:Advanced_Instrument_Tree
et: kui sa ei leia soovitud keelpilli, siis küsi seda lehel <a href="http://wiki.musicbrainz.org/Talk:Advanced_Instrument_Tree">http://wiki.musicbrainz.org/Talk:Advanced_Instrument_Tree</a>

note: name:santoor
en: Santoor, Indian dulcimer
et: india dultsimer

note: name:santur
en: Santur, Middle Eastern
et: Lähis-Idast

note: name:shawm
en: Shawm, Medieval and Renaissance instrument, predecessor to the oboe
et: keskajal ja renessansis kasutatud pill, oboe eelkäija

note: name:Lyricon
en: The Lyricon is an electronic wind instrument.
et: elektrooniline õhkpill

note: name:chalumeau
en: The chalumeau is a single-reed woodwind instrument of the late baroque and early classical era.
et: hilisbaroki ja varaklassitsismi ühekordse lesthuulikuga puupuhkpill

note: name:charango
en: The charango is a small South American lute.
et: väike Lõuna-Ameerika lauto

note: name:limbe
en: The limbe is a Mongolian transverse flute.
et: mongoli põikflööt

note: name:saz
en: The saz is a long-necked fretted lute
et: pika kaela ja astmetraatidega lauto

note: name:đàn bầu
en: The đàn bầu is a one-stringed Vietnamese zither.
et: vietnami ühekeelne tsitter

note: name:đàn tam
en: The đàn tam is a three-stringed fretless lute from Vietnam.
et: vietnami kolmekeelne astmetraatideta lauto

note: name:natural horn
en: Valveless ancestor of the modern (French) horn.
et: kaasaegse metsasarve ventiilideta esivanem

note: name:não bạt / chập chõa
en: Various types of cymbal. Also called chũm chọe
et: mitmesugused taldrikud; tuntud ka kui chũm chọe

note: name:jug
en: an empty jug (usually made of glass or stoneware) played with the mouth
et: tühi kann (valmistatud tavaliselt klaasist või savist), mida mängitakse suuga

note: name:dholak
en: dholak, classical North Indian hand drum
et: klassikaline Põhja-India käsitrumm

note: name:ti bwa
en: ti bwa, percussion instrument made of a piece of bamboo laid horizontally and beaten with sticks
et: lapiti laotatud bambusest valmistatud ja pulkadega taotav löökriist

note: name:trắng jâu
en: trắng jâu bass form of trắng lu
et: trắng lu bassvariant

note: name:fretless bass
en: variety of bass guitars without frets
et: basskitarr ilma astmetraatide ehk krihvideta

note: name:đại cô/tiểu cô
en: variously sized drums
et: mitmesuguses suuruses trummid
