MusicBrainz - en to el translation catalogue (256 entries)

note: iso.code:AF
en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

note: iso.code:AL
en: Albania
el: Αλβανία

note: iso.code:DZ
en: Algeria
el: Αλγερία

note: iso.code:AS
en: American Samoa
el: Αμερικάνικη Σαμόα

note: iso.code:AD
en: Andorra
el: Ανδόρα

note: iso.code:AO
en: Angola
el: Ανγκόλα

note: iso.code:AI
en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

note: iso.code:AQ
en: Antarctica
el: Ανταρκτική

note: iso.code:AG
en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

note: iso.code:AR
en: Argentina
el: Αργεντινή

note: iso.code:AM
en: Armenia
el: Αρμενία

note: iso.code:AW
en: Aruba
el: Αρούμπα

note: iso.code:AU
en: Australia
el: Αυστραλία

note: iso.code:AT
en: Austria
el: Αυστρία

note: iso.code:AZ
en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

note: iso.code:BS
en: Bahamas
el: Μπαχάμες

note: iso.code:BH
en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

note: iso.code:BD
en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

note: iso.code:BB
en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

note: iso.code:BY
en: Belarus
el: Λευκορωσία

note: iso.code:BE
en: Belgium
el: Βέλγιο

note: iso.code:BZ
en: Belize
el: Μπελίζε

note: iso.code:BJ
en: Benin
el: Μπενίν

note: iso.code:BM
en: Bermuda
el: Βερμούδα

note: iso.code:BT
en: Bhutan
el: Μπουτάν

note: iso.code:BO
en: Bolivia
el: Βολιβία

note: iso.code:BQ
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
el: Μπονέρ, Άγιος Ευστάθιος και Σάμπα

note: iso.code:BA
en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

note: iso.code:BW
en: Botswana
el: Μποτσουάνα

note: iso.code:BV
en: Bouvet Island
el: Νήσος Μπουβέ

note: iso.code:BR
en: Brazil
el: Βραζιλία

note: iso.code:IO
en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικό έδαφος Ινδικού Ωκεανού

note: iso.code:VG
en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

note: iso.code:BN
en: Brunei
el: Μπρουνέι

note: iso.code:BG
en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

note: iso.code:BF
en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

note: iso.code:BI
en: Burundi
el: Μπουρούντι

note: iso.code:KH
en: Cambodia
el: Καμπότζη

note: iso.code:CM
en: Cameroon
el: Καμερούν

note: iso.code:CA
en: Canada
el: Καναδάς

note: iso.code:CV
en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

note: iso.code:KY
en: Cayman Islands
el: Νησιά Καϋμάν

note: iso.code:CF
en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

note: iso.code:TD
en: Chad
el: Τσαντ

note: iso.code:CL
en: Chile
el: Χιλή

note: iso.code:CN
en: China
el: Κίνα

note: iso.code:CX
en: Christmas Island
el: Νήσος των Χριστουγέννων

note: iso.code:CC
en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νησιά Κόκος

note: iso.code:CO
en: Colombia
el: Κολομβία

note: iso.code:KM
en: Comoros
el: Κομόρες

note: iso.code:CG
en: Congo
el: Κονγκό

note: iso.code:CK
en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

note: iso.code:CR
en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

note: iso.code:HR
en: Croatia
el: Κροατία

note: iso.code:CU
en: Cuba
el: Κούβα

note: iso.code:CW
en: Curaçao
el: Κουρασάο

note: iso.code:CY
en: Cyprus
el: Κύπρος

note: iso.code:CZ
en: Czech Republic
el: Τσεχία

note: iso.code:XC
en: Czechoslovakia
el: Τσεχοσλοβακία

note: iso.code:CI
en: Côte d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

note: iso.code:CD
en: Democratic Republic of the Congo
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

note: iso.code:DK
en: Denmark
el: Δανία

note: iso.code:DJ
en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

note: iso.code:DM
en: Dominica
el: Δομινίκα

note: iso.code:DO
en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

note: iso.code:XG
en: East Germany
el: Ανατολική Γερμανία

note: iso.code:EC
en: Ecuador
el: Ισημερινός

note: iso.code:EG
en: Egypt
el: Αίγυπτος

note: iso.code:SV
en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

note: iso.code:GQ
en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

note: iso.code:ER
en: Eritrea
el: Ερυθραία

note: iso.code:EE
en: Estonia
el: Εσθονία

note: iso.code:ET
en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

note: iso.code:XE
en: Europe
el: Ευρώπη

note: iso.code:FK
en: Falkland Islands
el: Νήσοι Φώκλαντ

note: iso.code:FO
en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόες

note: iso.code:FJ
en: Fiji
el: Φίτζι

note: iso.code:FI
en: Finland
el: Φινλανδία

note: iso.code:FR
en: France
el: Γαλλία

note: iso.code:GF
en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

note: iso.code:PF
en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

note: iso.code:TF
en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

note: iso.code:GA
en: Gabon
el: Γκαμπόν

note: iso.code:GM
en: Gambia
el: Γκάμπια

note: iso.code:GE
en: Georgia
el: Γεωργία

note: iso.code:DE
en: Germany
el: Γερμανία

note: iso.code:GH
en: Ghana
el: Γκάνα

note: iso.code:GI
en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

note: iso.code:GR
en: Greece
el: Ελλάδα

note: iso.code:GL
en: Greenland
el: Γροιλανδία

note: iso.code:GD
en: Grenada
el: Γρενάδα

note: iso.code:GP
en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

note: iso.code:GU
en: Guam
el: Γκουαχάν

note: iso.code:GT
en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

note: iso.code:GG
en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

note: iso.code:GN
en: Guinea
el: Γουινέα

note: iso.code:GW
en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισάου

note: iso.code:GY
en: Guyana
el: Γουιάνα

note: iso.code:HT
en: Haiti
el: Αϊτή

note: iso.code:HM
en: Heard Island and McDonald Islands
el: Νήσοι Χερντ και Μακντόναλντ

note: iso.code:HN
en: Honduras
el: Ονδούρα

note: iso.code:HK
en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

note: iso.code:HU
en: Hungary
el: Ουγγαρία

note: iso.code:IS
en: Iceland
el: Ισλανδία

note: iso.code:IN
en: India
el: Ινδία

note: iso.code:ID
en: Indonesia
el: Ινδονησία

note: iso.code:IR
en: Iran
el: Ιράν

note: iso.code:IQ
en: Iraq
el: Ιράκ

note: iso.code:IE
en: Ireland
el: Ιρλανδία

note: iso.code:IM
en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

note: iso.code:IL
en: Israel
el: Ισραήλ

note: iso.code:IT
en: Italy
el: Ιταλία

note: iso.code:JM
en: Jamaica
el: Τζαμάικα

note: iso.code:JP
en: Japan
el: Ιαπωνία

note: iso.code:JE
en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

note: iso.code:JO
en: Jordan
el: Ιορδανία

note: iso.code:KZ
en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

note: iso.code:KE
en: Kenya
el: Κένυα

note: iso.code:KI
en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

note: iso.code:XK
en: Kosovo
el: Κόσοβο

note: iso.code:KW
en: Kuwait
el: Κουβέιτ

note: iso.code:KG
en: Kyrgyzstan
el: Κιργιστάν

note: iso.code:LA
en: Laos
el: Λάος

note: iso.code:LV
en: Latvia
el: Λεττονία

note: iso.code:LB
en: Lebanon
el: Λίβανος

note: iso.code:LS
en: Lesotho
el: Λεσότο

note: iso.code:LR
en: Liberia
el: Λιβερία

note: iso.code:LY
en: Libya
el: Λιβύη

note: iso.code:LI
en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

note: iso.code:LT
en: Lithuania
el: Λιθουανία

note: iso.code:LU
en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

note: iso.code:MO
en: Macao
el: Μακάου

note: iso.code:MK
en: Macedonia
el: Μακεδονία

note: iso.code:MG
en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

note: iso.code:MW
en: Malawi
el: Μαλάουι

note: iso.code:MY
en: Malaysia
el: Μαλαισία

note: iso.code:MV
en: Maldives
el: Μαλδίβες

note: iso.code:ML
en: Mali
el: Μάλι

note: iso.code:MT
en: Malta
el: Μάλτα

note: iso.code:MH
en: Marshall Islands
el: Νησιά Μάρσαλ

note: iso.code:MQ
en: Martinique
el: Μαρτινίκα

note: iso.code:MR
en: Mauritania
el: Μαυριτανία

note: iso.code:MU
en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

note: iso.code:YT
en: Mayotte
el: Μαγιότ

note: iso.code:MX
en: Mexico
el: Μεξικό

note: iso.code:MD
en: Moldova
el: Μολδαβία

note: iso.code:MC
en: Monaco
el: Μονακό

note: iso.code:MN
en: Mongolia
el: Μογγολία

note: iso.code:ME
en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

note: iso.code:MS
en: Montserrat
el: Μονσερράτ

note: iso.code:MA
en: Morocco
el: Μαρόκο

note: iso.code:MZ
en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

note: iso.code:MM
en: Myanmar
el: Μιανμάρ

note: iso.code:NA
en: Namibia
el: Ναμίμπια

note: iso.code:NR
en: Nauru
el: Ναουρού

note: iso.code:NP
en: Nepal
el: Νεπάλ

note: iso.code:NL
en: Netherlands
el: Ολλανδία

note: iso.code:AN
en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

note: iso.code:NC
en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

note: iso.code:NZ
en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

note: iso.code:NI
en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

note: iso.code:NE
en: Niger
el: Νίγηρας

note: iso.code:NG
en: Nigeria
el: Νιγηρία

note: iso.code:NU
en: Niue
el: Νιούε

note: iso.code:NF
en: Norfolk Island
el: Νησί Νόρφολκ

note: iso.code:KP
en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

note: iso.code:MP
en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειες Μαριάνες

note: iso.code:NO
en: Norway
el: Νορβηγία

note: iso.code:OM
en: Oman
el: Ομάν

note: iso.code:PK
en: Pakistan
el: Πακιστάν

note: iso.code:PW
en: Palau
el: Παλάου

note: iso.code:PS
en: Palestine
el: Παλαιστίνη

note: iso.code:PA
en: Panama
el: Παναμάς

note: iso.code:PG
en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

note: iso.code:PY
en: Paraguay
el: Παραγουάη

note: iso.code:PE
en: Peru
el: Περού

note: iso.code:PH
en: Philippines
el: Φιλιππίνες

note: iso.code:PN
en: Pitcairn
el: Πίτκερν

note: iso.code:PL
en: Poland
el: Πολωνία

note: iso.code:PT
en: Portugal
el: Πορτογαλία

note: iso.code:PR
en: Puerto Rico
el: Πόρτο Ρίκο

note: iso.code:QA
en: Qatar
el: Κατάρ

note: iso.code:RO
en: Romania
el: Ρουμανία

note: iso.code:RW
en: Rwanda
el: Ρουάντα

note: iso.code:RE
en: Réunion
el: Ρεϋνιόν

note: iso.code:BL
en: Saint Barthélemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

note: iso.code:SH
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
el: Αγία Ελένη, Ασενσιόν και Τριστάν ντα Κούνια

note: iso.code:KN
en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

note: iso.code:LC
en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

note: iso.code:MF
en: Saint Martin (French part)
el: Άγιος Μαρτίνος (γαλλικό τμήμα)

note: iso.code:PM
en: Saint Pierre and Miquelon
el: Σαιν Πιερ και Μικελόν

note: iso.code:VC
en: Saint Vincent and The Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

note: iso.code:WS
en: Samoa
el: Σαμόα

note: iso.code:SM
en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

note: iso.code:ST
en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

note: iso.code:SA
en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

note: iso.code:SN
en: Senegal
el: Σενεγάλη

note: iso.code:RS
en: Serbia
el: Σερβία

note: iso.code:CS
en: Serbia and Montenegro
el: Σερβία και Μαυροβούνιο

note: iso.code:SC
en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

note: iso.code:SL
en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

note: iso.code:SG
en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

note: iso.code:SX
en: Sint Maarten (Dutch part)
el: Άγιος Μαρτίνος (ολλανδικό τμήμα)

note: iso.code:SK
en: Slovakia
el: Σλοβακία

note: iso.code:SI
en: Slovenia
el: Σλοβενία

note: iso.code:SB
en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντα

note: iso.code:SO
en: Somalia
el: Σομαλία

note: iso.code:ZA
en: South Africa
el: Νότια Αφρική

note: iso.code:GS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νήσοι Νότια Γεωργία και Νότιες Σάντουιτς

note: iso.code:KR
en: South Korea
el: Νότια Κορέα

note: iso.code:SS
en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

note: iso.code:SU
en: Soviet Union
el: Σοβιετική Ένωση

note: iso.code:ES
en: Spain
el: Ισπανία

note: iso.code:LK
en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

note: iso.code:SD
en: Sudan
el: Σουδάν

note: iso.code:SR
en: Suriname
el: Σουρινάμ

note: iso.code:SJ
en: Svalbard and Jan Mayen
el: Σβάλμπαρντ και Γιάν Μαγιέν

note: iso.code:SZ
en: Swaziland
el: Ζουαζιλάνδη

note: iso.code:SE
en: Sweden
el: Σουηδία

note: iso.code:CH
en: Switzerland
el: Ελβετία

note: iso.code:SY
en: Syria
el: Συρία

note: iso.code:TW
en: Taiwan
el: Ταϊβάν

note: iso.code:TJ
en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

note: iso.code:TZ
en: Tanzania
el: Τανζανία

note: iso.code:TH
en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

note: iso.code:TL
en: Timor-Leste
el: Ανατολικό Τιμόρ

note: iso.code:TG
en: Togo
el: Τόγκο

note: iso.code:TK
en: Tokelau
el: Τοκελάου

note: iso.code:TO
en: Tonga
el: Τόνγκα

note: iso.code:TT
en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

note: iso.code:TN
en: Tunisia
el: Τυνησία

note: iso.code:TR
en: Turkey
el: Τουρκία

note: iso.code:TM
en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

note: iso.code:TC
en: Turks and Caicos Islands
el: Τερκ και Κάικος

note: iso.code:TV
en: Tuvalu
el: Τουβαλού

note: iso.code:VI
en: U.S. Virgin Islands
el: Αμερικανικές Παρθένοι Νήσοι

note: iso.code:UG
en: Uganda
el: Ουγκάντα

note: iso.code:UA
en: Ukraine
el: Ουκρανία

note: iso.code:AE
en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

note: iso.code:GB
en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

note: iso.code:US
en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες

note: iso.code:UM
en: United States Minor Outlying Islands
el: Απομακρυσμένες Νησίδες των Ηνωμένων Πολιτειών

note: iso.code:UY
en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

note: iso.code:UZ
en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

note: iso.code:VU
en: Vanuatu
el: Βανουάτου

note: iso.code:VA
en: Vatican City State (Holy See)
el: Βατικανού, Πόλη του (Αγία Έδρα)

note: iso.code:VE
en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

note: iso.code:VN
en: Vietnam
el: Βιετνάμ

note: iso.code:WF
en: Wallis and Futuna
el: Ουαλίς και Φουτουνά

note: iso.code:EH
en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

note: iso.code:YE
en: Yemen
el: Υεμένη

note: iso.code:YU
en: Yugoslavia
el: Γιουγκοσλαβία

note: iso.code:ZM
en: Zambia
el: Ζάμπια

note: iso.code:ZW
en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

note: iso.code:XW
en: [Worldwide]
el: [παγκόσμια]

note: iso.code:AX
en: Åland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ
